Nixon bezorgd over groeiend kernbomarsenaal van Russen Gestolen sieraden gingen bureaucratische molen in Gearresteerde Arabieren wilden vliegtuig kapen Verhoor was een probleem Ds. H. J. Kater wellicht niet bij doop prinsjes Milde kritiek Sowjetunie op rede van Nixon POLITIE OVER ZAAK HANS VAN Z. Brief van Schmelzer: Tien steun in de rug Vergeldingskracht VS wordt ernstig bedreigd alles id Münchense politie vond een toespraak Delftenaar ging lange weg Buitis eindelijk bin tien Onderzoek naar brandbeveiliging bejaardenhuizen I DONDERDAG 19 FEBRUARI 1970 WASHINGTON Presi- dent Nixon heeft gisteren voor het Congres de Sowjetunie aan geduid als de grootste zorg voor de Amerikaanse buiten landse politiek. In de State of the world een overzicht van de toestand buiten de VS met een blik op de toe komst schetste de president zijn bezorgdheid over de koers van de Sowjetunie. Ruslands groeiend arsenaal aan in tercontinentale kernprojectielen noemde hij een „ernstige bedreiging voor onze vergeldingskracht". Het bes- te antwoord hierop is volgens Nixon de door hem voorgestelde uitbreiding van het Safeguard-programma voor de aanleg van een keten van anti-ra ketraketten. De Russen zullen de Amerikanen op het gebied van kernwapens wat aantallen en capaciteit betreft in de jaren zeventig benaderen en soms i zelfs voorbijstreven. In het afgelopen j jaar hebben zij dat al gedaan bij het I aantal operationele lange-afstandsra- ketten. „Wij moeten ons ervan verzekeren, dat aile potentiele agressors onaan vaardbare risico's zien in het overwe gen van een atoomaanval, of chanta ge. of daden die zouden ontaarden in een strategische kernoorlog, zoals een conventionele Russische aanval op Europa", aldus president Nixon. Nabije Oosten In de 40.000 woorden tellende bood schap tot het congres erkent Nixon dat de grote mogendheden weinig kunnen doen om de crisis in het Na bije Oosten op te lossen. Hij dringt er bij de partijen in het conflict op aan In totaal 1150 genodigden bij dienst e J.i i.J eisM wo*i (Van een onzer redacteuren) UTRECHT Het is nog niet zeker of ds. H. J. Kater zaterdag morgen de prinsjes Constantijn en Bernhard in de Domkerk zal kunnen dopen. De predikant ligt op het ogenblik met griep op bed. Wanneer hij zaterdag niet beter is. zal de doop worden verricht door prof. dr. H. Berkhof, die het eerste deel van de liturgie en de preek verzorgt. Prof. Berkhof heeft echter goede hoop, dat zijn collega zaterdag weer hersteld zal zijn. Bij de plechtigheid in de kerk. die om elf uur begint, zal op minister Witteveen na het hele kabinet aan wezig zijn. Voorts ook vier poliopa- tientjes namens het Prinses Beatrix- fonds, deputaties van de luchtmacht (die peet is voor prins Bernhard), de koopvaardij, de medische teams uit Utrecht en Nijmegen, die bij de be valling van de prinsessen Beatrix en Margriet hebben geassisteerd en een groot aantal vrienden en vriendinnen van de prinsessen. In totaal zullen 1150 genodigden de dienst bijwonen. Bij de doop zal een experimenteel doopformulier worden gebruikt, dat enigszins afwijkt van het formulier, dat in het dienstboek van de Her vormde Kerk is opgenomen. Deze wijziging is tot. stand gekomen in nauw overleg met de prinsessen. Na afloop van de plechtigheid zal een door prinses Beatrix gekozen lied worden gezongen: een door dr. Schul- te Nordholt vertaalde hymne van de Anglicaanse Kerk. De dopelingen zullen naar de doopvont worden gebracht door prin ses Beatrix en mr. Pieter van Vollen hoven. Prins Aschwin. broer van Prins Bernhard, die aanvankelijk als peet zou optreden, is verhinderd. Prinselijke doop Het schijnt gebruikelijk te worden elke gelegenheid aan te grijpen om een trap tegen ons koninklijk huis te geven. Als A het eens niet doet komt B al aandraven. Nu zijn het weer een paar dominees die protest hebben aangetekend tegen de doop van de prinsen Constantijn en Bernhard (a.s. zaterdag) in een aparte dienst, speciaal voor hen belegd. Daar bij kwamen zelfs stevige, principiële argumenten ter tafel: Een zich vrijzin nig noemend predikant voelt zich sterk gebonden aan een bepaalde op vatting omtrent de doop ...(Dat is na tuurlijk zijn goed recht, al klinkt het in dit geval wat vreemd). Verschil in doopopvatting is toch niet aan de orde? Er is ook verschil in denkwijze op dit punt bij de honderd duizenden. ja, misschien wel miljoe nen Nederlanders, die het op prijs stellen dat zij de dienst via de tv kunnen volgen. Waarom moét er dan weer om kerkrechtelijke of welke an dere futilitieten worden gekrakeeld? Waarom moet ook zelfs in een zo onschuldige situatie door een aan vooroordeel lijdende minderheid een meerderheid worden geringeloord of op fe'n minst zich de vreugde min of meer laten vergallen? En waarom moet in een wereld, die de naasten- liefde en de medemenselijkheid van de daken verkondigt, onze Koninklijke fafhilie voortdurend onrecht en leed worden aangedaan? Ik heb er maar een paar woorden voor: onbillijk, laf en liefdeloos. Den Haag M. Marjjs-Visser. Keen eontrole In uw blad las ik dat een gezin met aanhang leefde van misdaad: erger lijke mishandelingen, diefstal, vernie lingen. Schade cn buit minstens l 100.000 gulden. Ik las dit met afschuw, die evenwel overging in verbazing toen ik aan het eind van het bericht las dat vrijwel alle arrestanten een uitkering genoten op grond van de bijstands- of ziektewet. Hoe is zoiets mogelijk! Is er dan geen ambtenaar met een beetje mensenken nis die dergelijke lieden controleert? Betalen wij onze belasting om der gelijke misdadigers te helpen? Ik ge loof. dat er bij de uitvoerende instan ties van bijstands- en ziektewet wel Wat gemakkelijk met geld wordt om- iprongen. om „bereidheid tot een compromis" te tonen. De hartstochten in het Nabije Oosten gaan zo diep dat de partijen zelden vatbaar zijn voor advies of in vloed van buitenaf. Nixon waarschuwde Rusland en andere landen zich niet te diep in het conflict tussen Israël en de Arabische landen te mengen. Amerika zou zich ernstig bezorgd maken 'als Rusland naar een over heersende positie in dat gebied zou streven, zo zei hij. Andere opvallende punten uit zijn betoog: In de Vietnamese vredesonder handelingen kan het „bijna zon der een waarschuwing" tot een doorbraak komen, maar zelfs die kleine aanwijzing is thans niet te bespeuren. Mochten de commu nisten werkelijk serieus willen onderhandelen, dan is Amerika bereid zich „buigzaam en vrien delijk" op te stellen. De VS zullen een gepaste hoe veelheid conventionele strijd krachten houden om tegelijker tijd eventuele communistische aanvallen in Europa of Azië het hoofd te bieden, om de Aziatische bondgenoten te helpen bij een niet-Chinese aanval en voor noodtoestanden elders; Zij zullen in de jaren zeventig niet langer een dominerende rol spelen maar zich meer richten op deelgenootschap Washington blijft zijn verdrags verplichtingen nakomen en zal de niet-communistische landen blij ven verdedigen, maar Amerika zal niet langer de rol van „we- reldpolitieman" vervullen die het na de Tweede Wereldoorlog op zich nam; Europa moet een hoeksteen van duurzame vrede blijven. De VS zullen hun nauwe politieke, mili taire en economische banden met West-Europa handhaven, maar hopen dat de Europese bondgeno ten overeenkomstig hun groei een groter aandeel in de gemeen schappelijke lasten dragen. Vrijer kapitaalverkeer Nixon beloofde ook zich in te'zullen zetten voor de bevordering van een vrijer kapitaal- en handelsverkeer tussen de landen. Amerika blijft het werk van de VN steunen. Met Oost-Europa wil Amerika tot onderhandelingen over normalisering van de betrekkingen komen in het tempo dat deze landen zelf willen. Nixon juicht de Westduitse politiek I ten opzichte van Oost-Europa toe. De president merkte verder op dat j het handelsbeleid van de EEG de ko- j mende jaren van steeds grotere bete- j ken is zal worden voor de Amerikaan- se handelspolitiek. Ten aanzien van de toekomst van het internationale monetaire stelsel zei hij het duidelijk te achten dat de rol van het goud kleiner dient te worden, omdat de monetaire regelin gen niet mogen berusten op de nuk ken van de goudproduktie. Het besluit van vorig jaar voor het scheppen van een internationale re servevaluta noemde hij een stap van grote betekenis. Het gevolg is geweest dat de fundering van de wereldeco nomie en daardoor van de wereldsta- biliteit, veel sterker is geworden. Het is de eerste maal in de geschie denis van de VS dat een president afzonderlijk van zijn jaarlijkse State of the Union-boodschap het congres een nota aanbiedt over de Ameri kaanse buitenlandse politiek. Nixon heeft laten weten dat hij dit in zijn ambtsperiode elk jaar zal doen. MOSKOU Het Russische persbureau Tass heeft zich in een eerste reactie op president Nixons boodschap met betrekking op de toestand in de wereld betrekkelijk mild betoond, hoewel kritiek niet ontbrak. Nixon legt weliswaar de nadruk op de noodzaak nieuwe benaderingswij zen te vinden voor vraagstukken van de vrede, maar in feite zjjn de be langrijkste doelstellingen van het Amerikaanse beleid ongewijzigd ge bleven, aldus Tass. Het persbureau constateert dat vele van Nixons uit spraken tegen de Sowjetunie waren gericht, maar weidt hierover niet verder uit. In Israël toonde men zich tevreden over Nixons zienswijze op het con flict in het nabije Oosten. Met Nixon is Tel Aviv van mening dat de grote mogendheden de crisis niet kunnen oplossen. Volgens de Israëlische rege ring kan het conflict alleen worden opgelost via directe onderhandelin gen met de Arabische landen. Een groot aantal werkende moeders heeft gistermiddag trokken zij van- de Dam naar het stadhuis, waar een geprotesteerd tegen de verhoging van het crèchegeld delegatie werd ontvangen. De groep bij het stadhui». in Amsterdam. Met spandoeken en borden gewapend MÜNCHEN De drie Ara bieren die dinsdagavond op de luchthaven van München werden gearresteerd, waren van plan een Israëlisch vliegtuig te kapen, zo maakte de politie van München gisteren bekend. De arrestaties werden verricht een weck nadat drie andere Arabieren passagiers van een El-Al toestel op deze luchthaven aanvielen, waarbij een Israëliër werd gedood en elf mensen werden gewond. De politie ontdekte niet alleen wa pens bij de dinsdagavond gearres teerde Arabieren, maar ook een in het Engels gestelde oproep met de volgende tekst: „Aan de verkeers toren. Mjjn eenheid heeft het EI-AI toestel in zijn macht in naam van de Palestijnse Arabische revolutie. In naam van het Palestijnse volk be noem ik mijzelf tot gezagvoerder en herdoop ik het toestel Palestina. Vernietigen Ik vraag hierbij onmiddellijke toe stemming om op te stijgen. De oproep vervolgde: „Wij zijn allen bewapend en hebben de opdracht dit vliegtuig te vernietigen bij de eerste tekenen van verzet. Aan de passagiers zou verder het volgende worden voorgelezen: „Wij hebben handgranaten bij ons. maar zij ontploffen niet omdat wij de pin nen vasthouden. Mochten wij worden aangevallen, dan zullen de granaten worden vernietigd." Volgens de politie zijn de Arabie ren nog niet in staat van beschuldi ging gesteld, in afwachting van de wel ontploffen en zal het vliegtuig verdere resultaten van het onderzoek. DELFT Op het politiebureau kreeg de heer J. J. F. Schreu- der deze week voor ongeveer een ton aan sieraden, armbanden, hor loges, hangers en ringen in ontvangst. Geen daad van een onbekende weldoener, maar het eind van een lange weg, waarop vele hinder nissen der bureaucratie moesten worden overwonnen en die uitein delijk leidde tot logische rechtvaardigheid. De sieraden zijn namelijk af komstig van de diefstal, die in de nacht van 24 op 25 april 1968 bij de Delftse juwelier Schreuder werd ge pleegd. Ongeveer zeventig procent kwam in Duitsland met de aanhouding van een der verdachten terecht, maar te ruggave aan de rechtmatige eigenaar bleek allee», mogelijk bij betaling van invoerrechten. Deze tweede „diefstal", waaarmee een bedrag van twaalf a vijftienduizend gulden zou zijn gemoeid, ging tenslotte echter niet door. Langs diplomatieke weg, met name door bemiddeling van de Delftse po litie en in het bijzonder de hoofd inspecteur van de recherche, de heer Th. Brekelmans, is men er toch in geslaagd om de juwelen, via Schiphol in Delft, vrij van invoerrechten, te krijgen. I talianen De Ierse minister van buitenlandse zakenPatrick Hillery. die ons land bezoekt, is gistermiddag door minister Luns ontvangen. Een half jaar na de diefstal in de Jacob Gerritstraat werden in München twee Italianen aangehou den. die ongeveer zeventig procent van de buit, die 169.440 bedroeg, in hun bezit hadden. Via Interpol i.wam aan het licht dat de buit. die in München lag. vermoedelijk afkomstig was van de Delftse diefstal, waarna I de heer J. J. F. Sohreuder, in gezel- Brekelmans naar Ki DEN HAAG „Van Z. was een meervoudige, koelbloedige en sadisti sche moordenaar. Hij was niet zo maar een Inbrekertje. Telkens kwam weer de vraag naar voren: mag men bij zo'n moordenaar „verder gaan" dan bij een diefje?" Dit vragen de commissarissen R. Trip en Tj. P. de Vries, die indertijd het onderzoek in de zaak Hans van Z. hebben geleid zich af in ..Het tijd schrift voor de pclitie". waarin ze de ethische facetten in deze zaak behan delen. Bepaalde verhoormethoden waren bij Hans van Z. niet bruikbaar: bij het wat hardere verhoor „klapte hij M«i M. A. w. Bkeren. i dicht", het toepassen van „trucjes" had evenmin veel zin. daar hij dat meteen door had. Alle bekentenissen i die hij deed, kwamen meestal na langdurige „zachte" verhoren, waar- i 'bij langzaam een zeker vertrouwen I tussen de partijen bestond. Het „harde" verhoor leverde dus 1 geen ethische problemen op, aldus de commissarissen, wel de tijdsduur van het verhoor. Op de vraag hoelang men achter elkaar een man als Van Z. mag verhoren, laat de wetgeving ons vrijwel in de steek, vinden de heren Trip en De Vries Bij het verhoor van Van Z. is de langste tijdsduur ongeveer veertien .ir onafgebroken per etmaal geweest gedurende enkele dagen. Hoever ze I zouden hebben mogen gaan weten de commissarissen eigenlijk niet. Ze vra gen zich af hoe men in het algemeen en bij de Nederlandse recherche te genover de tijdsduur van het verhoor staat. Ze hadden deze vraag kunnen be naderen vanuit de „menselijke" ge zichtshoek. wat er op neer kwam. dat men een verdachte zolang mag ver horen totdat hij dusdanige ver moeidheidsverschijnselen vertoont, dat hij geen gelijkwaardige partij meer is. Een bijzonder probleem was nog, dat Van Z. een bijzonder sterke fi guur was, bij wie de rechercheurs zeiden vermoeidheidsverschijnselen hebben zien voorkomen. Die werden wel bij de rechercheurs geconsta teerd. söhap van de heer Duitsland reisde. De heer -Schreuder kon daar be- j wijzen, gedeeltelijk aan de hand van j nummers, dat de juwelen zijn eigen- dom waren. De officier van justitie van München ging er mee akkoord dat het gestolene naar Delft terug zou worden gebracht, maar de heer Bre kelmans raadde dit, in verband met eventuele moeilijkheden bij de doua ne, af. Men wendde zich tot de afde-j ling invoerrechten en accijnzen van de douane, waarbij bleek dat onge veer 12 tot 15 procent van de waarde zou zijn verschuldigd. De heer Schreuder ging niet in op een voorstel, om, na betaling van het verschuldigde zich te wenden tot het ministerie van financiën voor restitu tie op grond van billijkheidsover wegingen. Zodoende bleven de juwe len in de kluis van de politie van München. Onredelijk Omdat hij deze gang van zaken onredelijk vond, wendde de heer W. Bakker, commissaris van de Delftse politie, zich tot het ministerie van justitie, dat zich in verbinding stelde met buitenlandse zaken, dat zich op haar beurt weer wendde tot de Ne derlandse ambassade in Bonn. In juni 1969 werd de heer Schreu der voor een fait accompli gesteld, daar leek het althans op. Middels een brief uit München kreeg hij bericht dat, wanneer voor een bepaalde da tum niet was ovérgegaan tot betaling van de verschuldigde rechten, men in j Duitsland zou overgaan tot verkoop i van de sieraden. In overleg met de Duitse politie schreef de heer Schreuder naar München, waarin hij verzocht, in verband met het feit dat in deze zaak diverse autoriteiten wa ren gemengd, om de verkoop op te houden, waarna hem tot 15 december 1969 uitstel werd verleend. Op 11 december is de bureaucra tische molen rondgedraaid. Het mi nisterie van justitie ontvangt van het ministerie van buitenlandse zaken een brief, waarin het definitieve ant woord bekend wordt gemaakt. De Nederlandse ambassadeur in Bonn heeft bij de Duitse autoriteiten be werkstelligd dat de sieraden vrij van heffing bij de douane in München ter beschikking van de eigenaar staan. Met het vliegtuig kwamen de sie raden gisteravond op Schiphol aan, waarna de heer Schreuder na veel •itstel de „bult" binnen haalde. Dit is, zoals gezegd, slechts onge veer zeventig procent van de waarde I aan sieraden, die in april 1968 wer- I den gestolen. Het is niet onmogelijk j dat het resterende gedeelte zich in Italië bevindt. In juni 1968 ontdekte j de politie te Trente dat een minder jarig meisje enige maanden tevoren in het bezit was gekomen van een gouden horloge, afgezet met briljan ten, en een armband met briljanten en parels, die ook eigendom bleken van de heer Schreuder. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Drs. W. K. N. Schmelzer, fractieleider van de KVP, begrijpt het wantrouwen niet, dat er tegen zijn partij be staat. Hij verklaarde dit naar aanleiding van de brief van de j 111 anti-revolutionaire redicalen. „De voorzitter van de ARP. dr Veerman", zo zei drs. Schmelzer, „heeft duidelijk gezegd, dat de be sluiten tot samenwerking tussen de christelijke partijen niet zo maar herroepen kunnen worden." Over de brief van de Tien (vijf van de KVP en vijf van de ARP) liet drs. Schmelzer zich positief uit. In deze j brief is geen wantrouwen te beluiste- j I ren," zei drs. Schmelzer, „en de brief j van de Tien beschouw ik als een j steun in de rug om op de ingeslagen weg door te gaan." j Over de nieuwe partij Democrati- I sche Socialisten '70 wilde drs. Schmelzer geen uitspraken doen. Er I moet nog worden afgewacht of de I partij inderdaad een appel zal doen op de kiezers. Defeusie De vraaff of de defensie-uitgaven sterk omhoog moeten (er zijn hiero ver geruchten in omloop) beant woordde Schmelzer met de opmer king, dat hierover overleg nodig is tussen de Atlantische bondgenoten. De fraktie'.eider van de KAT3 vindt het redelijk, dat bijvoorbeeld het ene iand meer uitgeeft aan ontwikke lingshulp er. het andere land aan de fensie. Het gaat hier om twee zaken, die duidelijk met elkaar in verband 1 staan, zei drs. Schmelzer. Belegerd J^E dreiging van een burgeroorlog doet zich opnieuw voor in Jor danië. Uitbreken hangt af van de op dracht die de pantsereenheden rond om hoofdstad Amman hebben gekre gen. Er zijn twee mogelijkheden. De maat regel kan bedoeld zijn, óf om de Pa lestijnse commando's alsnog te dwin gen de regering te volgen, öf om te voorkomen dat nog meer commando's de hoofdstad binnendringen. Intussen zou met de leiders van de Palestijnse organisaties beëindiging van de „bezetting" van Amman be sproken kunnen worden. Misschien echter is het hiervoor te Iaat; de commando's hebben de stad stevig in handen. Wat vorige week niet gelukte, omdat koning Hoessein blijkbaar niet de juiste adviezen had gekregen, zal nu nog moeilijker te verwezenlijken rijn. Vele officieren zien de commando's niet meer als hun tegenstanders. Ook keert de bevolking zich niet meer tegen hen. Vrees voor een Israëlische invasie weerhoudt de commando's ervan, de regering van koning Hoessein omver te werpen. Maar ze kunnen niet lan ger worden verhinderd een staat in de staat te zijn. DEN HAAG De regering stelt een onderzoek in naar de brand in hel bejaardentehuis Ie Driebergen, die in de nacht van 12 op 13 januari zeven mensenlevens eiste. Dit heeft minister Beernink geantwoord op vragen van de socialistische kamerle den Vredeling en Oele De minister deelde voorts mede dat een subcommissie van de stuurgroep bejaardenbeleid met voorstellen zal komen over de brandbeveiliging in bejaardentehuizen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 5