Synode verontrust over uitvoering mammoetwet Miljoenen lijden honger in Biafra B Bevrijdingstientje kan worden besteld Meer priesters dan ooit treden uit Opkomstplicht Commissie studeert op „2 procent hulp" Een woord voor vandaag Godsdienstonderwijs in moeilijkheden KVP'er minister aan de België gaat eind maken aan taaiconflict Op zondag? Kerken zouden leeg zijn VOelt Gereformeerde synode vrijgemaakt Schut Verdrietige ontwikkeling op Soemba weer aan orde tand Nederlander van moord verdacht op taxichauffeur Back to God dertig jaar Bredase drugzaken later voor rechtbank Van der Louw opvolger van Geert Ruvgers? Wereld geeft Vq miljarden dollars voor bewapening r Israël: VN veroorzaken internationaa schandaal BEROEPINGSWER DONDERDAG 19 FEBRUARI 1970 mDoch Mij hebt gif niet aangeroepen, o Jacob1*, zegt God via de mond van Jesaja tot Israël. Er klinkt verdriet door in de stem van God, die zij verwaarloosd hebben (Jesaja 4322). Een zelfde geluid vinden wij ook in de brief van Jacobus in het Nieuwe Testament: Gij hebt niet, omdat gij niet bidt." God wil onze Vader zijn. Dat is de geweldige boodschap van het Evangelie. Maar dan moeten wij toch op zijn minst Zijn Vaderrechten erkennen. Wij kunnen geen kind van God zijn en toch langs Hem heen leven. Van een kind Jordt verwacht dat hij 's morgens zijn ouders groet met een "goede morgen" en dat hij 's avonds voor het naar bed gaan "welterusten" komt zeggen. Dat is toch wel het minste wat hij kan doen. Hoe vaak zijn vfe niet geneigd om de dag te beginnen zonder ook maar een woord fot Hem te richten. En 's avonds komen we aan een gesprek met onze hemelse Vader niet toe, want we zijn te moe en vallen plompverloren in bed. Ons geestelijk leven wordt een sleur en voor we het weten leven we langs God heen. Dan wordt God een Redder in noodgevallen, in plaats van een Vader, Die blij wil zijn als wij blij zijn. Wc lezen vandaag: Marcus 3 vers 7 tot 19. JIEUWE (Van onre kerkredactie) DRIEBERGEN De hervormde synode is ernstig verontrust over de gevolgen, die de uitvoering van de mammoetwet blijkt te hebben voor het onderwqs in de godsdienstige vakken, zowel op de openbare als op de bijzondere scholen. Na onthullende informatie van drs. O. V. Henkei, secretaris van de raad voor kerk en school, besloot de synode met algemene stem men een brief te sturen naar de minister van onderwijs en weten schappen, waarin gevraagd wordt om meer ruimte te scheppen voor deze vakken. De invoering van de mammoetwet (1 augustus 1968) heeft geleid tot velerlei geschillen met betrekking tot de uren godsdienstonderwijs en He breeuws, zei drs. Henkei. Dat zit hem niet in de wet zelf, maar in de uit voeringsmaatregelen, met name in de stringente urentabellen, die in feite geen ruimte meer laten voor het uur godsdienstonderwijs. Aan de hand van de laatste ont wikkelingen liet drs. Henkei zien hoe het klimaat van maand tot maand verslechtert Hij wilde niet veronder stellen, dat hier bewust anti-kerke lijke machinaties een rol spelen Wel achtte hij het mogelijk, dat de voort gaande secularisatie oorzaak is, dat het godsdienstonderwijs minder aan dacht krijgt Hij toonde zich ook verontrust over de andere niet-leervakken, die in de verdrukking zijn geraakt: de levens beschouwelijke, musische en esteti- sche vakken. Dat opvoeding en vor- (Van onze parlementsredaktie) DEN HAAG Mr. F. Andriessen van de KVP zal volgende week in de Tweede Kamer aan minister Schut van volkshuisvesting een gedetail leerde uiteenzetting vragen over de oorzaak van het achterblijven van de woningbouwproduktie in 1969. Zoals bekend bedroeg het aantal geproduceerde woningequivalenten (de produktie gemeten naar de ge reedgekomen delen van de huizen) het vorig jaar 120.700. Zoals we gisteren reeds meldden deed de terugslag zich vooral het laatste kwartaal van 1969 voor en mr. Andriessea zal in het wekelijks vragenuurtje informeren of de oor zaken van deze terugslag ook in 1970 zullen doorwerken. Tenslotte wil mr. Andriessen we ten welke aanvullende maatregelen minister Schut denkt te nemen om de opgelopen achterstand in te lopen. BRUSSEL België wil nieuwe be ginselen in zijn grondwet vastleggen, die moeten uitmonden in wetten wel ke beogen het conflict tussen vooral de Vlaamse en Waalse bevolking op te lossen. Premier Eyskens gaf gisteren in het parlement in een regeringsverklaring de hoofdlijnen aan. Zo zal een nieuwe wet moeten wor den ingevoerd, die de organen van de Nederlandse en Franse cultuurge- J meenschappen de bevoegdheid geeft culturele aangelegenheden en het ge bruik van de talen te regelen. In de grondwet zal verder worden vastgelegd dat er geen discriminaties mogen zijn, dat er regels moeten ko men ter voorkoming van ernstige aan tasting van de betrekkingen tussen de gemeenschappen, dat het kabinet (eventueel zonder de eerste-minister) evenveel Franstalige als Nederlands talige ministers moet tellen en dat in Kamer en Senaat taalgroepen wor den ingericht Eyskens' voorstellen zullen volgen de week dinsdag door de Kamer wor den besproken. DOOP PRINSJES LEIDEN Onlangs gaven wij de visie door van ds. A. Faber. her vormd predikant te Emmen, die be zwaren ontwikkelde tegen het dopen in een „speciale dienst" van Oranje telgen. Prof. dr. H. Berkhof, die zater dag voorgaat in de doopdienst in de Utrechtse Domkerk, waar zowel prins Constantijn (zoon van prinses Bea trix en prins Claus) als prins Bem- hard (zoon van prinses Margriet en de heer Van Vollenhoven) worden ge doopt. tilt daar echter niet zo zwaar aan. Er komt nu eenmaal een grote schare genodigden, terwijl de doop dienst bovendien door radio en tele visie wordt uitgezonden („het hele volk is in zekere zin familie van het Koninklijk Huis"). Als het op zondag gebeurde, aldus prof. Berkhof, zouden de kerken leeg blijven omdat iedereen naar de televisie ging kijken en zouden er klachten binnen kunnen komen over ontheiliging van de sabbat, onder meer omdat een grote schare politie mannen moet worden ingeschakeld. Van onze kerkredactie) HOOGEVEEN De moeilijkheden op Soemba, die in de Gereformeerde Kerken vrijgemaakt al zoveel de aandacht vragen, zijn ook gisteren in Hoogeveen weer aan de orde geweest bij de behandeling van het rapport van deputaten voor contact met de Soembanese kerken. Er is een con flict tussen twee groepen, namelijk de Gereformeerde Kerken van Onst-Soemba-Savoe p/a ds. L. Kon- damara en de Vrijgemaakte Kerken van Oost-Soemba p/a ds. K. Tana- homba. Naar het oordeel van de commissie die over dit rapport moest adviseren, kan er geen contact tussen de beide Soembanese kerkengroepen gelegd worden. Deputaten hadden de op dracht een contact te verkrijgen met de Soembanese kerken, dat duide lijke perspectieven opende voor het herstel van de vrede en de eenheid onderling en een goede verhouding tussen de Soembanese en Neder landse kerken. Dat er perspectieven zouden zijn kan de commissie niet ontdekken. Naar haar mening is dat met name te wijten aan de groep van ds. Tana- homba. De andere groep (van ds. Kondamara) heeft van haar kant meer dan eens getracht een beter - kerkelijk klimaat te scheppen. De comrrvssie stelde aan de synode voor als haar oordeel uit te spreken dat het scheppen van een beter - kerkelijk klimaat niet te verwachten is zolang de groep van ds. Tanahom- ba de andere groep steeds maar blijft beschouwen a's een sekte. Deze be treurenswaardige en verdrietige gang van zaken is naar het oordeel van de commissie te wijten aan de houding van de groep ds. Tanahomba de in een eventuele samenspreking de ambtsdragers van de andere groep zelfs niet de facto wil erkennen. De commissie meent, dat aan de BREDA De negentienjarige Ne derlander J. de G. uit Ossendrecht is door de Franse politie gearresteerd, als verdacht van moord, zaterdag ge pleegd. op een zestigjarige taxichauf feur. Ook een twintigjarige Belg werd hiervoor opgepakt. Het tweetal zou een volledige bekentenis hebben afgelegd. Zij werden op heterdaad betrapt bij een diefstal. In hun zakken trof de politie nylonkousen aan, die ver moedelijk als masker bij eventuele volgende misdrijven hadden moeten dieenen. nieuwe deputaten moet worden opge dragen dat zij door middel van een dringend appèl alsnog de groep van ds. Tanahomba oproepen om in het licht van de situatie welke thans is ontstaan, de andere groep de facto te erkennen. Als dit appèl gehoor mocht vinden dan mogen de deputaten hoogstens drie broeders uit hun mid den afvaardigen naar de kerken op Soemba indien dat wenselijk mocht blijken. Indien het appèl onverhoopt geen gehoor mocht vinden, dan moeten de deputaten een regeling ontwerpen met de groep van ds. Kondamara. Radio-evangelisatie Amerikaanse kerk (Van onze kerkredactie) CHICAGO „Back to God" (Te rug naar God), het wekelijkse radio programma van de Christian Refor med Church, bestaat dertig jaar. In deze dertig jaar heeft „Back to God" geen week ontbroken. De eerste radiopredikant in volledige dienst van de Christian Reformed Church was dr. Peter Eldersveld. Thans heeft deze kerk vijf sprekers voor haar internationale radiowerk. Het Engelse programma wordt ge produceerd in drie versies: een van 30 minuten, een van 25 minuten en een versie die speciaal voor het bui tenland is bedoeld. De eerste twee worden elke week uitgezonden door driehonderd radio stations in de Verenigde Staten en Canada. De internationale versie is te beluisteren via zeventien zenders in Australië (de Gereformeerde Kerken daar zijn zeer in „Back to God" geïn teresseerd) en via nog eens veertig zenders verspreid over de wereld. Daarnaast verzorgt „Back to God" ook wekelijkse uitzendingen in het Arabisch, Frans, Indonesisch, Spaans en sinds kort ook in het Portugees. Vluchtelingen overvallen transporten LAGOS Het aantal hongerigen I holpen. De vrachtwagens worden in voormalig Biafra bedraagt nog overvallen door vluchtelingen, die meer dan drie miljoen. Hoe dieper hulpverlenende groepen de bossen intrekken, hoe meer vluchtelingen zich melden. Aldus vrijwilligers, die vaak dag en nacht in de weer zijn om voedsel naar die mensen te bren gen. Vier weken geleden, toen de oorlog goed en wel voorbij was, leek het nog wel te doen. Maar nu moeten ontzaglijk veel mensen worden ge- BREDA De behandeling van de acht drugzaken, vandaag door de Bredase rechtbank, is op het laatste ogenblik uiteesteld. De officier van justitie mr. Thijssen trok de dagvaar dingen in. omdat nadere inwinning van deskundige adviezen noodzake lijk en gewenst gebleken is, zowel van het onlangs gevormde drugteam var. de reclassering, als van erkende landelijke deskundigen op het gebied van druggebruik. Over enkele weken zal de officier de zaken opnieuw voor de meervou dige strafkamer aanbrengen, waarbij dan de rechtbank zo volledig moge lijk objectief en wetenschappelijk zou zijn voorgelicht over wat door alle betrokkenen genoemd wordt „een eigentijds nieuw en ernstig maatschappij-probleem." NEW YORK Het aantal priesters dat uittreedt is verdubbeld sinds paus Pauius in januari heeft verklaard, dat er geen sprake kan zijn van een wijziging van de cell- baatsregel voor priesters. Dit heeft de Nederlander pater dr. Leo Alting von Geusau, secreta ris-generaal van het internationaal - kerkelijk documentatiecentrum in Rome, dezer dagen meegedeeld. Hij zei, dat de exodus van priesters leidt tot een grootscheeps verlies van I knappe koppen voor de kerk. Veel i van de vertrekkende priesters zijn leraren, hoogleraren, natuurkundigen, antropologen en schrijvers, zei hij. Verklaring Dit is gedeeltelijk te verklaren door het feit dat deze categorie intel lectuelen makkelijk ander werk vindt dan een parochiegeestelijke. In 1969 gaven in de Verenigde Sta ten drieduizend mannen het priesterschap op, in Nederland vier honderd en in Italië 1500. De toespraak van de paus heeft veel priesters het „beslissende duw tje" gegeven. zich in onafzienbare rijen op elke weg bevinden. Het Nigeriaanse Rode Kruis, dat per week bijna 3000 ton voedsel verstrekt, zit al met tekorten. Er zijn wel voldoende voorraden, maar een groot tekort aan transportmiddelen blijft zich wreken. Amerikaanse jeeps en vrachtwagens die ter beschikking gesteld zijn van de Nige riaanse autoriteiten, worden niet of voor andere doeleinden dan hulpver lening gebruikt. Medische hulpploegen behandelen ongeveer 750.000 vluchtelingen, waar van de meester, aan ondervoeding lij den. Men heeft geen idee. hoeveel mensen nog dringend hulp nodig hebben. Het is bekend dat er nog velen zijn, maar men kan ze nog niet vinden. Journalisten mogen nog steeds niet van Lagos naar het vroegere Biafra gaan. Dat is verboden gebied. J DEN HAAG André van der Louw wordt genoemd als opvolger van het deze week overleden PvdA- Tweede-Kamerlid Geert Ruygers. Van der Louw is vice-voorzitter van de PvdA en één van de voor mannen van Nieuw Links. Hij staat weliswaar als derde op de lijst van opvolgers na W. J. Schuitemaker (Apeldoorn) en A. van Urk (Nijme gen) maar men houdt rekening met de mogelijkheid dat beiden zul len afzien van een benoeming. De heren Schuitemaker en Van Urk maakten voor de verkiezingen van 1967 reeds deel uit van de PvdA-fractie in de Tweede Kamer. Interessant is in dit verband dat de nieuwe socialistische partij DS '70 kans maakt in de Kamer te worden vertegenwoordigd. De heer Schuyte- maker is sympathisant van Democra tisch Appel, welker opvattingen dicht bij bij die van DS '70 staan. Voorts is het niet uitgesloten dat dr. Tans zal bedanken als lid van de Kamer. Hij wordt voorzitter van de commissie achtste medische faculteit in Maastricht. Eerste opvolger op de zuidelijke PvdA-lijst is mevrouw S. van Veenendaal-van Meggelen uit Eindhoven, voorzitster van de raads fractie die zich van de PvdA heeft afgescheiden en thans achter DS '70 staat sing binnen het kader van de school legitiem is en dat er ruimte moet zijn voor niet-leervakken, is voor docen ten, onderwijsorganisaties en ambte naren van het departement een moei lijk te verwerken zaak, aldus drs. Henkei. Nascholing De synode aanvaardde eveneens met algemene stemmen een nieuwe regeling voor de praktische opleiding van de predikanten. De tijd voor leervicariaat en seminarium (thans acht maanden) wordt ingekort tot vier maanden. Daar staat tegenover, dat de predikanten tijdens de eerste twee jaar na hun bevestiging ver plicht zyn op Hydepark vijf nascho- lingsconferenties (totaal 39 dagen) te volgen. Van devier maanden worden er twee gebruikt voor een intensief leer vicariaat. Een maand staat vrij aan de faculteiten. Deze mag worden ge bruikt voor vorming vanuit de uni versiteit (stages bij ziekenhuizen, in richtingen, pastorale training, oefe ningen in groepswerk, catechese e.d.), maar mag ook worden gevuld met leergangen op het seminarium en verlenging van het leervicariaat. De praktische vorming wordt afge sloten met een leergang van één maand op het seminarium Hydepark. Het ligt in de vrijheid van de facul teiten, de praktische vorming voor of na het kerkelijk examen te doen ge schieden. (Vervolg van pagina 1) Mejuffrouw mr E. A. Haars, die namens een verdeelde fraktie van de CHU sprak deed de suggestie, nu de verplichting niet meer zal bestaan, in bepaalde gemeenten een stern-bus te laten rijden. Minister Beernink kon deze suggestie niet overnemen, maar beloofde wel over deze mogelijkheid een advies aan de kiesraad te vragen. Verder beloofde hij een circulaire aan de gemeenten te schrijven met het, advies (vooral aan uitgestrekte ge-' meenten) niet te karig zijn met het vestigen van stembureaus, bijvoor beeld in bejaardentehuizen. Een ander punt, dat door het debat speelde was de voetbalwedstrijd van Feijenoord tegen Vorwarts op 18 maart, wanneer de verkiezingen voor de Provinciale Staten worden gehou den. De vrees bestaat namelijk; daf het enthousiasme voor deze wedstrijd zo groot zou zijn, dat de stembureaus onvoldoende bemand zouden worden voor het tellen van de stemmen. Om te voorkomen, dat men de stembureaus ontijdig zou verlaten, had minister Beernink voor de tele visie gezegd, dat de chte voetballief hebbers beter naar de wédstrijd zou den kunnen gaan kijken. In 't honderd Drs. E. van Thijn van de PvdA toonde zich zeer vertoornd over deze uitlating. „De minister doet alles om de verkiezingen in het honderd te la ten lopen", beweerde hij. Een andere grief van de heer van Thijn was, dat op de oproepingskaarten van Amster dam en Utrecht de opkomstplicht niet meer was vermeld. Dat hebben deze gemeenten geheel op eigen risico gedaan, deelde de mi nister mee. Drs. Van Thijn vond dit maar een vooruitgrijpen op een par lementaire beslissing. De minister be loofde nog, dat hij aan het. afschaffen van de opkomstplicht zoveel mogelijk publicatie zou geven. Tijdens het debat kwam ook voort durend de verhoging van de kies drempel ter sprake. Drs. H. Wiebenga van de PSP verweet D'66, dat ze eni ge honderdduizenden kiezers buiten spel wilde zetten. Elke stroming heeft recht op een vertegenwoordiging en elke slem moeteven veelwaard zijn. De heer P. Jongeling van het GPV, overigens voor het afschaffen van de opkomstplicht, roerde dit probleem ook aan. De vrijheid van het volk betekent ook het recht, op volledige inspraak, aldus de heer Jongeling. Deze regeling is een compromis in het meningsverschil tussen de facul teiten. Amsterdam en Leiden willen de praktische vorming tenminste voor een deel inbouwen in de universitaire opleiding. Utrecht houdt vast aan wat tot nu toe regel was: eerst de theorie leren aan de universiteit als instituut van wetenschap; daarna vanuit de kerk de praktische vorming. Groningen neigt tot het eerste standpunt. Een argument voor de vernieuwing was ook, dat steeds meer studenten tijdens hun studie al trouwen, waar door de verplichting van vier maan den leervicariaat en vier maanden seminarium voor hen zowel psychisch als financieel steeds knellender werd. Verschillende synodeleden betreur den het, dat de tijd voor het leer vicariaat nu eigeniyk te kort is ge worden. De nascholing werd algemeen toegejuicht. GENEVE Secretaris-generaal I Thant van de VN heeft gisteren op; de ontwapeningsconferentie in Gene-j ve verklaard, da* er verleden jaar in de wereld rond 200 miljard dollar ij uitgegeven voor bewapening. Dit, al- dus Thant, is een onproductieve I verspilling, die zwaar drukt op de J levensvoorwaarden van de volkere in de industriële en in de ontwikk* lingslanden. Thant gelooft, dat de besprekin; tussen de VS en Rusland over beperking van de strategische be\ pening een enorme uitwerking ki nen hebben op de ontwapeningsci ferentie. Nood in arme landen blijft stijgen DRIEBERGEN Binnen de Her vormde Kerk is een speciale com missie aan het werk, die moet nagaan op welke wijze de kerk de besluiten van de Wereldraad van Kerken in Uppsala kan uitvoeren voor het in tensiveren van de hulp aan arme lan den. Deze commissie moet ook nagaan hoe de twee procent kerkelijke hulp voor de ontwikkelingslanden moet worden bijeengebracht. Ds. P. J. Mackaay, secretaris van de hervormde zendingsraad en voor zitter van de commissie, zei dat de kerk jaarlijks al een groot bedrag voor zending en werelddiaconaat be schikbaar stelt. De hervormde zen ding bijvoorbeeld heeft dit jaar ƒ4,6 miljoen nodig om haar werk uit te voeren. Het hervormd werelddiaconaat mikt ook op enkele miljoenen gul dens. Daarnaast moet nog twee pro cent worden opgebracht gedeeltelijk voor dè wereldbank voor ontwikke lingssamenwerking van de Wereld raad van Kerken in Genève en ge deeltelijk voor het bevorderen van een mentaliteitsverandering in het eigen land. Urgent „Als er een vraagstuk urgent is, waar we als kerk niet omheen kun nen, is dat de nood in de arme lan den. Dat is geen zaak van liefdadig heid. De kerk moet in dimensies van politiek en machtsverhoudingen den ken, die er de oorzaak van zijn dat de nood in de arme landen steeds hoger stijgt", meende de heer R. Wijkstra, voorzitter van de hervormde raad van overheid en samenleving. Wij zullen op de hervormde ge meenten een dringend appèl moeten doen, dat wij als kerk medeverant woordelijk zijn voor een oplossing van deze wereldproblemen". De kerk is na de assemblee van Uppsala aan de slag gegaan, maar er moeten snel weloverwogen plannen komen voor verdere acties. Ook al maakt de kerk op het ogenblik finan cieel geen beste tijd mee, aldus ver schillende synodeleden. De werkgroep Uppsala-Nederland heeft ook op verdere acties bij de hervormde synode aangedrongen. Af gesproken werd, dat in de juni-ver- gadering van de synode de zaak uit voeriger aan de orde zaï komen aan de hand van het rapport van de com- missie-Mackaay. DUSSELDORF Een werkgroep van Duitse kerkmusicologen heeft voorgesteld, om beatmuziek in de kerk een gelijkwaardige plaats te gevn naast het klassieke kerklied. Orgel, kerkkoor en gitaar zijn ze ker naast elkaar in het kerkelijk le ven mogelijk, aldus de groep. Het oude moet niet verdrongen, maar ook het nieuwe niet geblokkeerd worden. LEIl jrt r ijk. n. 1 eld i 76 v ifka g< De tv it verl n de rtkne: rtime: lizend n ten lerijfl waa UTRECHT Maandag kunnen bij alle postkantoren en banken de zilveren bevrijdingstientjes worden besteld. De inschrijving sluit op 9 maart. De Rijksmunt in Utrecht zal 5 miljoen tientjes aanmaken. De officiële bestelkaarten kwamen maandag jl. al bij de postkantoren aan. Kopers moe ten zo'n kaart invullen, waarna deze door bank of postkantoor naar het ministerie van finan ciën zal worden gestuurd. In Oldemarkt (Ov.) zijn besprekin gen gaande om te komen tot het bou wen van een kleuterschool op christelijke grondslag ter vervanging van de bestaande rooms-katholieke en christelijke kleuterscholen. Deze oecumenische kleuterschool zou de eerste in ons land zijn. De kaarten zullen zoveel mogelijk in de loop van april aan de aanvra gers wórden teruggezonden. De mun ten kunnen op vertoon van de kaart van 20 april tot 15 mei worden afge haald op het kantoor, waar de kaart werd ingeleverd, tegen betaling van tien gulden per stuk. Het tientje wordt geslagen in zui ver: van de 25 gram is 720/1000 zilver en de rest koper. De munt heeft een diameter van 38 mm. en een dikte van 2,3 mm. Aan de ene kant komt de beeltenis van koningin Wilhelmina en aan de andere kant die van koningin Juliana. Het opschrift luidt: „Neder land herreist 1945-1970" en het rand schrift: „God zij met ons." Het zilver, dat de Rijksmunt nodig heeft, wordt gesmolten uit de zilve ren guldens, waarvoor nikkelen in de plaats zijn gekomen. Een kilo zil ver kost thans 225. Per munt is 10 gram zilver nodig: dus voor 4,05. Na de aanmaakkos- ten en die van het koper, blijft er dan toch nog een winst van 5,75 voor de schatkist over. NEW YORK Israël h< gisteren de Verenigde Natie ervan beschuldigd een intei nationaal schandaal te hebbe veroorzaakt door niet te will antwoorden op de Israëlisc klachten over de behandelii van de Russische joden. r^Eii Op een persconferentie zei raclische afgevaardigde Jozef' Tekoi dat het secretariaat van de VN heeCinK jj geweigerd verscheidene verzoektj^. n van secretaris-genraal Thant en m lct st; juffrouw Angic Brooks als officlö In VN-documenten te laten circuleren. dfnjn® De verzoeken waren ingediend doi^ppp, Russische joden, die naar Israël "Wijbomeii len emigreren. Angie Brooks is vooverguI zitter van de algemene vergadering. wetho Tekoah zegt dat de Sowjetu ,.\an „verwoede pogingen" heeft gedaitn w. om de documenten weg te werkabinder Dit is een voorbeeld van discrimin [unrrir tie, die bij de VN al jaren lang tegi slechts Israël wordt gepleegd, zei Tekoah. het na Voor zijn land is het onmogeli ichoor „eerlijk en rechtvaardig" gehoord worden, zei hij. „De Russische ho ding bewijst tevens „de ernst van i v-v j situatie van de Russische joden." 1 (J raël heeft onlangs de verzoeken v de Russische joden om de goe nj diensten van Thant en Brooks vo[^\ het verkrijgen van uitreisvisa doori geven. ,EIDï Een VN-woordvoerder zei na ^thon persconferentie, dat de verzoeken ni ken g als documenten van de algemene v« Den gadering hebben gecirculeerd, omóopt, de kwestie van de Russische jod ^at evenals andere vraagstukken v en v. schending van mensenrechten nog I j. geschreven moeten worden op redei voorlopige agenda van de volgen algemene vergadering. j, In een interview met het Fran 1 dagblad „Le Monde" heeft presidi Nasser van Egypte gisteren onthul dat hij de Egyptische piloten o dracht heeft gegeven gevechten i de weg te gaan met Israëlische vlie joet tuigen, die diep in Egypte bombard n ee menten uitvoeren. „Egypte mocht zi Ig Wl krachten niet verspillen." Israi *ds g luchtmacht was driemaal zo ste nvout als die van Egypte, maar de ti geko werkte volgens Nasser ten gunste w jfenki zijn land. ravon ngen NED. HERV. KERK ter 1 Beroepbaar: kand. H. van der Po KlSer Arnhemseweg 570, te Beekbergen. ?r de Beroepen: te Bergambacht, Goud jS'ng- waard, Kamerik, Lexmond, Neerlanl r'J j broek, Ooltgensplaat, Schoonrewoei aatse en Zwartebroek kand. H. van A 1 Post te Beekbergen. ^v°? GEREF. KERKEN ntact' Beroepbaar: kand. mej. E. J*"1® Ebling, Veldmaarschalk Montgomerj het weg 429, te Eindhoven. m Aangenomen: naar Voorschoten 1 Reedijk te Hoogezand-Sappemeer. GEREF. KERKEN VRIJGEMAAKT Beroepen: te Gees kand. K. Foi kertsma te Bedum; te Warffum Baflo H. J. Begemann te Drogehaü te Zuidwolde (Gr.) J. Slotman te Ud GEREF. KERKEN BUITEN VERBAND Beroepen: te Amsterdam-C. v buitengewone dienst J. Snijder Rotterdam-Delfshaven. Bedankt: voor Katwijk, F. Deursen te Haarlem. GEREF. GEMEENTEN jkr Bedankt: voor Melissant en Oui a Beijerland Chr. v. d. Poel te Yerselo UNIE VAN BAPTISTENGEM. Bedankt: voor Antwerpen G. van Wout te IJmuiden. nkor

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 2