KORDON ROND AMMAN Commentaren -I Na ijzel inval van snelle dooi „OUDE MEESTERS" OP POLITIEBUREAU massamoord morgen lekkere biefstuk tartaar decoratief en praktisch zo'n Onderzettend Kamer voor afschaffen van de opkomstplicht Het Kwartet (RITA) MT WIER Minder koud INCIDENT MET LEGERKONVOOI IRAK Geen plicht Zware druk op Hoessein krant van formaat I i i j Dolle Mina's bezetten flatgebouw Spiegelglad spitsuur bon Leger mag weer naar La Courtine Brandt omzeilt erkenning van Oost-Duitsland Geen huurheffing maar wel extra huurverhoging oude huizen? Twee tankers lekgeslagen CPN EN DEEL CHU EN VVD TEGEN Omwoelen RUM: Nieuwe Leidse Courant Donderdag 19 februari 1970 50ste jaargang vooraanstaande prot. christelijke dagbladen Directeur: F. Diemer Hoofdredacteur: Dr. E. Diemer Hoofdkantoor Leiden Steenstraat 37 CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING Telefoon 31441 „Stantva9tich is ghebleven mijn hert in teghenspoet!" Abonnementsprijzen p.w. f 1,16, p.-m. 4,95, p. kw. f 14,85 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur Men wordt alleen door zelf denken overtuigd: daar om laten zo weinig mensen zich overtuigen. HOHENEMSTER ,.We hebben het eerste uur zwemles. Het is de moeite niet me aan te. kleden. DE BILT In een rug van hoge luchtdruk, die in de afgelo pen nacht over het land lag, kwam het door sterke uitstraling tot flinke temperatuurdalingen. In het oosten van het land werd plaatselijk 14 graden onder nul gemeten. Inmiddels trekt deze rug zich terug onder invloed van een ac tieve frontale storing die vanmor gen boven Oost-Engeland was aangekomen. Dit front vormt de voorste begrenzing van zachtere oceaanlucht waarin vannacht in Groot-Brittannië de temperatuur varieerde van 2 tot 8 graden. Deze lucht bereikt in de loop van vandaag ons land waarmee de winter althans voor de eerst komende dagen zal zijn verdre ven. Vooruitzichten voor zaterdag: Aantal uren zon: 1 tot 5; min. temp. 1 tot 5 graden boven normaal; max. temp. van onge veer normaal tot 3 graden boven normaal; kans op een droge pe riode van minstens 12 uur: 70 procent: kans op een geheel droog etmaal: 40 procent. BAROMETERSTAND heden 10 uur 76 cm (1013 millibar), stij gend. Zon en maan 20 februari zon op 7.46, onder 18.02; maan op 17.10, onder 7.42; 21 febr. VM imvspunnvit tuvsiand in Jurduniv Pnlestijjnvn in siuui ran alarm Jordaanse troepen weigerden gisteren een Iraaks legerkonvooi door de hoofd stad te laten trekken. De vrachtwagens waren met wapens en voedsel op weg naar in het noorden van Jordanië gestationeerde Iraakse eenheden. Het was het eerste incident in Jordanië met de Irakezen. BEIROET De crisis tussen de Jordaanse regering en de Palestijnse guerrilla-organisaties dreigt opnieuw een gevaarlijke wending te nemen. Sinds gisteravond zijn pantser voertuigen van het Jordaanse leger om de hoofdstad Amman samengetrokken, wat de com mando's in staat van alarm heeft gebracht. Er hebben zich nog geen incidenten voorgedaan, zo wordt uit Libanon gemeld. Zoals bekend had koning Hoes sein eind vorige week onder zware druk van de guerrilla's het verbod om wapens te dragen opgeseliort. Het toegeven van de vorst leidt ook tot hevige spanningen in het leger Een aantal officieren is al op non-ac tief gesteld. De Palestijnse commando's zijn vastbesloten het onderste uit de kan te halen bij besprekingen in het weekeinde met de Jordaanse rege ring. Was het vormen van een opper commando voor de gezamenlijke ver zetsorganisaties daartoe als een goede basis, nu heert de steeds machtiger wordende leider van het Volksfront voor de bevrijding van Palestina. Ge orge Habash, een sleutelpost verwor ven in het overkoepelend commando. Aanslagen Het is juist deze Habash op wiens initiatief de kapingen van en de aan slagen op Israëlische vliegtuigen tot stand kwamen en het is juist zijn organisatie, die de algehele politieke revolutie voorstaal. Waarnemers zien in deze benoe ming en in de steeds groter wordende macht van het Volksfront een duide lijke aanwijzing dat de verzetsorgani saties het onderste uit de kan willen halen. In een- vannacht door het opper commando uitgegeven verklaring worden de guerrilla's opgeroepen de betrekkingen met het Jordaanse leger en de veiligheidstroepen te verbete ren. De verklaring zou zijn bedoeld om te laten zien dat de commando's bereid zijn geen inbreuk te maken op de openbare veiligheid, mits Hoessein de veiligheidsmaatregelen, dié tot de moeilijkheden van de vorige week leiddgn. volledig opheft. Bij de gevechten van de vorige week werden overigens volgens de Nederland in winters wit van horizon tot horizon CJRAT/S <xli u. «os. aboritUA, Ik geef op als nieuwe abonnee: Postzegel is niet nodig als u op de envelop schrijft: Nieuwe Leidse Courant, Antwoordnummer 267, Leiden. laatste berichten meer dan tachtig commando's gedood, het dubbele van het aanvankelijk genoemde cijfer. De verklaring gaat niet in op de komende onderhandelingen met ko ning Hoessein. Wellicht is de reden hiervan dat Al Fatah, de grootste verzetsorganisatie, een duidelijke te genstander is van de radicale oproe pen om de Jordaanse monarchie om ver te werpen. Het ligt daarom voor de hand dat de organisaties willen praten over een wettige oplossing, echter alleen, indien Hoessein verre gaande toezeggingen doet. Positie Het blijft de vraag in hoeverre de vorst bereid is toe te geven. Hij kan zich volgens waarnemers niet permit teren zover te gaan, dat zijn eigen machtspositie wordt aangetast. Als de Palestijnen te krachtige eisen stellen, zou Hoessein wel eens voet bij stuk kunnen houden en liever vechten dan zijn gezag in de handen van de commando's te leggen. Ze „be heren" nu immers al meer dan de helft van zijn koninkrijk. I UTRECHT Eeri actie van Utrechtse ..Dolle Mina's" is gisteren bijna in het water gevallen. Een aan- I tal vrouwen en hun kinderen wilden i demonstratief de entreehal van een flatgebouw tot crèche inrichten, maar werden tegengehouden door zeven overieens uiterst vriendelijke agen- i ten. die hen de toegang verboden. De makelaarsfirma Hol en Molen- j beek Waltmann had de politie ge- I vraagd de bezetting te verhinderen. Een der bewoonsters van de flat bood daarop spontaan haar woning aan. die al spoedig gevuld was met dertig kinderen en een overeenkomstig aan tal Dolle Mina's. De vrouwen - protesteerden tegen j het feit. dat de gemeente Utrecht een voorstel tot subsidiëring van crèches opnieuw heeft uitgesteld. (Van een onzer verslaggevers) Het verkeer in het zuid-westen van ons land (later ook in het centrum en het oosten) heeft vandaag grote hin der ondervonden van ijzel, die ge paard ging met het intreden van de dooi. Terwijl de temperatuur nog enige graden beneden nul lag trok vanmor gen vroeg vanuit het zuiden een lichte regenzone naar het westen, die in de loop van de dag langzaam verder op trok naar het oosten van het land. Het gevolg daarvan was, dat op vele plaatsen spiegelgladde wegen ontstonden, waarover het verkeer zich slechts heel langzaam en moei zaam kon voortbewegen. Hier en daar ontstonden lichte botsingen of raakten auto's van de weg, maar ernstige on gelukken hebben zich voorzover bekend niet voorgedaan, In diverse plaatsen raakte het ver keer omstreeks het spitsuur volledig in de knoop (de Maasboulevard in Rotterdam moest zelfs volledig wor den afgesloten), waardoor duizenden mensen te laat op hun werk zijn ge komen. In het zuidwesten van het land steeg de temperatuur echter geleide lijk boven het vriespunt. Daarmee was de dooi ingetreden en kwam aan de gladheid op de wegen spoedig een eind. Spoorwegen De spoorwegen hebben van de ijzel weinig hinder ondervonden. Een woordvoerder zei ons vanmorgen: „We marcheren goed, al zijn er in de vroe ge ochtend wel lichte vertragingen geweest. Na de ijzelregen zette de dooi snel in, zodat het ijs geen kans kreeg zich op de bovenleidingen vast betaalt: per kwartaal per maand Als beloning voor mijn aktiviteit ontvang ik een onderzettegel. De nieuwe abonnee krijgt onze krant veertien dagen gratis. Gestolen schilderijen miljoen waard BREDA Op het Bredase politiebureau ligt sinds gister avond voor meer dan een mil joen aan gestolen schilderijen. Rechercheurs vonden nadat een onbekende de politie twee maal had getipt vier schilde rijen in een auto, die afkomstig i is uit Frankfurt. Later in de avond werden twee ar restaties verricht. Dc politie deed na de tweede tip een inval in een pand 1 in Breda, waar sinds enige tijd een Antwerpenaar woont. Voor de deur stond een wagen uit j Frankfurt. Hij is eigendom van de 25-jarige R. L. uit die plaats, die in de woning werd gearresteerd, tege lijkertijd met de 24-jarige Antwerpe naar J.S. De bewoners van het pand vertel den. dat de mannen de schilderijen hadden aangeboden voor anderhalve ton. De ingesloten buitenlanders zeg gen niet te weten waar de schilde rijen vandaan komen. De doeken worden toegeschreven aan David Deniers, Abraham Jansen, de „fluwelen Breughel" en J. L. Is- raëls. De Deniers is al als echt ge ïdentificeerd. Het schilderij werd voor het laatst gezien in 1967 ih Frankfurt. Het doek van Breughel laat een Bacchusfeest zien. De Abraham Jan sen is het grootste van de werkstuk ken en stelt de dood van Lucretia voor. Tot slot is er een potloodteke ning van Israëls: een vrouw met een hoed in haar hand. te zetten. Daarvoor is namelijk vrij veel tijd nodig. Nee, we hebben in de afgelopen dagen veel meer last van de stuifsneeuw gehad." Om 8 uur vanmorgen meldde De Bilt de volgende temperaturen: Rot terdam 1 (ijzel), Vlissingen -f2 (re gen), Den Helder —2 (sneeuw), Schip hol —2 (ijzel), Eindhoven 1 (ijzel). Zuid-Limburg +1, De Bill 2 (sneeuw), Twenthe 6, Eelde t, Leeuwarden 5. (Van onze parlementsredaklie) DEN HAAG De Franse regering heeft de Nederlandse strijdkrachten aangeboden dit jaar weer in La Courtine te komen oefenen. Dat heeft het Tweede Kamerlid Jansen (KVP) gisteren meegedeeld. De KVP-fractie heeft grote bezwa ren tegen de plannen van de regering de oefenterreinen in Harskamp en Oirschot uit te breiden. Ook voelt de fractie er weinig voor het schietter- rein naar het Kuinderbos te ver plaatsen. Daarmee wijst de KVP de regeringsnota inzake de oefenterrei nen af. Minister Den Toom van defensie heeft inmiddels van zijn Franse col lega bericht ontvangen dat de Franse regering ook voor de volgende jaren oefenterreinen beschikbaar wil stel len. De besprekingen hierover kun nen in ieder geval geopend worden. c BERLIJN Het Oostduitse persbureau ADN heeft gisteren de Westduitse bondskanselier Willy Brandt ervan beschuldigd dat hij bij het aanvaarden van de uitnodiging om met premier Stoph te praten, het probleem van de erkenning van Oost-Duitsland heeft omzeild. De reactie kwam negen uur nadat het antwoord van Brandt op de brief van de Oostduitse minister van bui tenlandse zaken was ontvangen. Brandt, aldus ADN, heeft met geen woord gerept over het ontwerpver drag (tussen de twee Duitslanden) dat Walter Ulbricht had opgesteld en dat ook in de brief van Stoph ter sprake was gebracht. DEN HAAG Minister Schut van Volkshuisvesting en Ruimte lijke ordening ontmoet grote moeilijkheden bij het doorvoeren van een huurbelasting, eventueel gekoppeld aan een individuele huursubsidie die dit jaar reeds ingaat. Door middel van dit systeem wilde de minister de „doorstroming" bevor deren. Bewoners van bepaalde goed kope woningen zouden een extra hef fing moeten betalen als het inkomen boven een bepaalde grens ligt. Daar mee hoopte de minister te bereiken dat deze huurders bereid zouden zijn. een duurdere woning te nemen en hun goedkope huis vrij te maken voor mensen met lagere inkomens. Ander zijds zouden mensen die te duur wo- j nen, subsidie kunnen krijgen. Na het afwijzen van zijn eerste plan door de Eerste Kamer liet de minister j nieuwe plannen bestuderen. Hij ont- j moette daarbij allerlei nadelen en bezwaren. De minister zou nu overwegen de huren van goedkope oude en dure nieuwe woningwetwoningen min of meer gelijk te trekken. Het effect daarvan benadert het systeem van de huurbelasting ten dele. Het ministerie heeft meegedeeld da» de individuele huursubsidies in ieder j geval per 1 juli zullen ingaan. STUTTGART Twee Nederlandse tankers zijn in twee dagen tijd op de Rijn lekgeslagen en hebben een deel van hun lading benzine verloren. Gisteren botste de Rotterdamse tankboot Mysia op een pijler van de Europabrug tussen Straatsburg en Keh' Door een inhaalmanoeuvre was dc Mysia dwars op de stroom komen te j liggen en tegen de pijler gedrukt. Uit j een gal in de romp stroomde 44 ton j van de lading weg. Dinsdag raakte de Harderwijkse j tanker Gramar na een aanvaring met een Duits schip tachtig Ion benzine I kwijt. DEEDS voor de verkiezingen van 18 maart zal, naar zich laat aan zien, geen opkomstplicht meer be staan. Het gisteren door de Tweede Kamer aanvaarde, wetsontwerp zal zeker snel door de Eerste Kamer worden behan deld. zodat het op tijd het Staatsblad bereikt. De vrees is geuit, dat anti-democrali- sche krachten nu meer kans krijgen met bijvoorbeeld een niet meer straf bare oproep om uit protest niet te stemmen. Ook zouden, wanneer de gemiddelde kiezer te laks is, de extremistische partijen meer kans krijgen en te sterk worden vertegenwoordigd in de volks vertegenwoordiging. Bij een gezond en goed functionerend parlementair stelsel lijkt ons al deze angst overdreven. De kiezer krijgt nu een grotere vrijheid en meer verant woordelijkheid. Dat is toe te juichen. Inzinking |^E zorg over de woningbouw is toe genomen. Terwijl de winter doorkwakkclt, zijn nieuwe cijfers bekend geworden, die een onaangename verrassing zijn. Een herhaling van het woningbouw- debat van enkele weken geleden is mogelijk en weer ware te wijzen op de vele factoren die tegenwerken en die ook de regering niet in de hand heeft. De moeilijkheid is echter, dat de oor zaken van de inzinking niet precies bekend zijn en er geen zekerheid be staat dat dc geringere produktie tij delijk is. Maar dan is de achterstand ook moeilijker in te halen. Nodig is daarom een snel onderzoek wat er aan de hand is en welke de structurele moeilijkheden zijn. NEW YORK De Amerikaanse omroepmaatschappij NBC heeft bij zonderheden bekend gemaakt over een massamoord op ongeveer 100 Vietnamese mannen, vrouwen en kinderen, op dezelfde dag als de slachting in My Lai. Het zou door Amerikaanse mili tairen gedaan zijn in My Khe 4, vlak bij My Lai. NBC noemt de naam van kapitein Thomas Willingham, die op 12 februari van moord is beschul digd. Een commissie van het Penta gon stuitte bij haar onderzoek naar liet My Lai-incident op wat in My Khe 4 gebeurde. Een andere kapitein, William Mil ler, heeft geschreven aan verschil lende operaties van het type My Lai te hebben deelgenomen. Hij acht zich daarvoor schuldig. Een goed stuk vlees hoort erbij sperzieboontjes of doperwten me: gebakken aardappelen of friten! Publicatie van de Stichting yoorlichiirigsbureac Veen Vleeswaren en Vleesconserven (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Een zeer gro te meerderheid van de Tweede Kamer is tegen de opkomstplicht. Alleen enkele leden van de CHU en VVD en niet te vergeten de fraktie van de communist M. Bakker zijn tegen het afschaf fen van de verplichting om naar de stembus te komen. Minister van binnenlandse zaken mr. Beernink verzekerde gisteren, dat er geen enkel verband bestond tussen liet voorstel de opkomstplicht af te schaffen en dc komende wijzigingen van de kieswet. Maar de heren Bak ker en Geertscma (lib) zagen dat ver band wel. „Overigens", aldus de heer Geert- sema. „is er beslist geen sprake van een mini-coalitie tussen WD en CPN. We komen toevallig op hetzelf de punt uit." De heer Bakker zag in hét voorstel van minister Beernink het begin van het omwoelen van de kieswet. Tij dens zijn fel betoog raakte de heer Bakker slaags met D'66, een partij volgens hem, die het- niet goed voor heeft met de democratie. Men wil al leen overal maar knappe en sterke mannen neerzetten om te regeren. De liberaal Geertsema was bang. dat als de opkomstplicht niet meer bestaat de anti-parlementaire krach ten meer kans zouden krijgen. De heer M. W. Schakel van de ARP zei dat zijn fraktie unaniem en con amore voor was: „Eindelijk bereiken we een van onze politieke doelein den". Een dergelijk betoog hield ook ds. H. G. Abma. Reeds vijftig jaar ziet de SGP de stemdwang in strijd met de vrijheid van dc burger. Voor vervolg zie pag. 2

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 1