Jeugd krijgt veel inspraak bij viering van 5 mei Rusland geeft Arabieren steun hij verdediging Missionarissen toch in de cel Razend- en te ver gegaan White Spirit looft f. 2000 uit Sow jets onder scheiden de dubbelspion Blake MOTTO: VRIJHEID OOK VOOR DE ANDERE VEEL AANDACHT VOOR SOCIALE ASPECT I alles goed en 1 wel Jonge Chinezen moeten hun ouders verraden 1 Israël moet bombardementen staken" YS-troepen niet uit Europa Na boete betaald te hebben „ONZELFZUCHTIG GEDRAG" BEROEPINGSWERK 10.000,- in schuur van vermoorde man Botsing BK laan: twee gewonden Inbrekers weer actief in S'dam Man mishandelde vernielzuchtige jongens (Van een onzer redacteuren) AMERSFOORT Fees- ten of niet feesten, straks bij ,.25 jaar bevrijding?" Het is een vraag, die in veel ge meenten al het nodige stof heeft doen opwaaien. Den Haag ging vooraan. In de binnenstad kritiseerde men: „1.3 miljoen voor een stads feest? Waanzin! Laat de ge meente liet geld maar beste den aan de krotopruiming". Een Rotterdamse actiecomité reageerde: ..weg met het feest en weg met C'70. be steed het geld aan onze so ciale problemen". En in wéér andere gemeenten za gen protesterenden de feest- kas het liefst opgestuurd naar Biafra. Slaat de viering van 5 mei. een kwart eeuw na die eerste vijfde mei niet meer aan in Nederland? Of zijn het. zoals bij zovele manifestaties, maar kleine groepen, die in plaats van de feestneus het spandoek achter de hand houden? Mr. P Kalma. secretaris van het „nationaal comité 25 jaar bevrijding'' dat coördineert en plaatselijke comi- 1 té's ideeën levert voor de organisatie i van het feest, heeft er een uitgespro- ken mening over. ..Het feit. dat men in niet minder dan 800 plaatsen bezig is met een programma, bewijst, dat Nederland zijn bevrijding wel degelijk wil her denken. Alleen: men wil die bevrij ding anders vieren dan vorige keren. Dat blijkt ook wel uit het nationale motto. Was dat vijf jaar terug nog: .,5 mei, maak er een feest van", nu luidt het: „vrijheid, óók voor de ander". Waarmee we maar duidelijk willen Evolutietheorie Veel mensen, grotendeels christenen, verzetten zich tegen de evolutietheorie, die beweert dat alle plant- en dier soorten zich hebben ontwikkeld uit la gere soorten. De zoogdieren zijn. vol gens deze leer, dus via reptielen en amfibieën ontstaan uit de vissen Deze theorie is niet rechtstreeks te bewijzen, want daarvoor gaat het pro ces te langzaam, maar vele feiten uit de anatomie, serologic, ambryologie en palaeon.tologie pleiten ervoor. Alleen de evolutieleer is in staat dit scala van amfibieën ontstaan uit de vissen. Niettemin is deze leer voor vele christenen onaanvaardbaar. Zij gelo ven in de schepping zoals die in de bijbel beschreven staat. Volgens hen zijn alle plant- en diersoorten gelijk tijdig geschapen en in de loop des tijd» onveranderd gebleven. De aanwezigheid van fossielen, ver steende resten of afdrukken van reeds lang uitgestorven planten en dieren vcrmt een ernstig probleem voor deze stelling. Men tracht het op te lossen door te zeggen dat de fossielen zijn ontstaan tijdens een grote catastrofe, de zondvloed. Een absurde gedachte, want fossielen worden aangetroffen in vaak zeer dikke sedimentlagen. die onmogelijk kunnen zijn ontstaan in het korte tijdsbestek waarin de zond vloed plaatsvond. Degenen die in de catastrofe-theorie geloven sluiten de ogen voor de feiten, waaronder ook dat de mens tot het dierenrijk behoort. Homo sapiens heeft alle kenmerken van een zoogdier. De enige verschilpunten zijn de hoogont wikkelde hersenen en twee zeer ver fijnde werktuigen, de handen. Den Bommel A. Hermans Milieuverontreiniging Over de „grote" milieuverontreini ging worden, terecht, nogal wat con gressen gehouden. De „kleine" milieu verontreiniging wordt eenvoudiger aangepakt: een paar w.c.'s. ergens bij Arnhem, ten behoeve van reizigers uit het (zeer nabije) oosten, die in acute nood verkeren en zonder die wc's het struikgewas langs de weg als zodanig gebruiken. Minder bevreesd voor de volksge zondheid zijn onze autoriteiten echter als het de uitwerpselen van honden betreft. De straten van onze steden zien er afgrijselijk uit! Geen wonder: stel u voor. dat een stad of dorp met zo'n 50.000 a 60.000 inwoners (zoveel honden moeten er in Den Haag zijn) toestemming kreeg dagelijks z'n rioolinhoud over de Haagse straten uit te gieten! of zijn de faecallën van mensen zoveel viezer en gevaarlijker dan die van honden? Over al het andere vuil en het afge dankte papier praten we dan nog niet eens. Onze hondjes luiers of broekjes aanbinden of honden-wc'tjes inrich ten? Och. we zouden bijv. eens in En geland of Duitsland kunnen informe ren hoe men dit probleem déar oplost. Het is daar beslist niet zo'n mesthoop als hier en er zullen daar toch ook wel honden lief tiebbers zijn. Den Haag Mevr. M. Miriji-VIwr Mr. P. Kalma en inej. B. van Bussen bi.j de landkaart: 800 speldeknoppen... maken, dat het niet in de eerste plaats gaat om de draaimolens, de ballonnen en de zakloopwedstrijden, maar om de vraag: wat doen we met onze vrijheid, wat hebben we er de afgelopen kwart eeuw mee gedaan en wat kunnen we er nog mee doen. 5 mei zal dit jaar vooral een gelegen heid zijn tot bezinning". Discussie Zijn assistente mej. B. van Bussel voegt er aan toe: „die wens is uit de gemeenten, ook duidelijk naar voren gekomen. Vooral de jeugd wil er dit maal iets anders van maken. Het so ciale element speelt voor de jongeren een belangrijke rol; met name de leefbaarheid van de .maatschappij van vandaag". Een voorbeeld daarvan is het plan van. het comité in Leeuwarden, om ter gelegenheid van 5 mei de ge meente een reuzen-speelplastiek aan te bieden, die uit elkaar gehaald kan worden en gebruikt kan worden om stadsspeelplaatsen te voorzien van speelattributen. In een kleine landelijke gemeente doet men het weer anders. Daar wil de jeugd een actie om banken voor bejaarden in het plantsoen te plaat sen. Weer andere jongerengroepen grijpen 5 mei aan om geld in te za melen voor bijvoorbeeld Biafra". Ander bij de jeugd geliefd pro gramma-onderdeel is de discussie. In Utrecht hebben jongerengroepen het stadsbestuur zelfs zover weten te krijgen, dat zij het programma ver anderde; na de herdenkingsdienst in de Domkerk krijgen zij gelegenheid met de aanwezigen in debat te tre den. De heer Kalma: „zulke initiatieven moedigen wij ook aan. Gemeenten, die ons om ideeen vragen stellen wij nog wel eens voor: stel eens een pa nel samen en laat ook de jeugd daar in meepraten. Neem bijvoorbeeld een paar jongens, die in 1945 20 jaar wa ren, zet er een oudere bij, maar geef ook de jongeren, die de oorlog hele maal niet hebben meegemaakt een plaats en laat die samen een9 praten over de vraag: wat doen we met onze vrijheid". Rookbom In het Amersfoortse buiten Ran denbroek. waar het nationale comité zijn hoofdkwartier heeft gevestigd, is men ervan overtuigd: de oorlog leeft nog bij de Nederlander. De kaart, waarop rode spelden aangeven, waar straks wordt feestgevierd, illustreert het. „En de jongeren doen mee, al heb ben ze er in veel gemeenten nogal terughoudend tegenover gestaan. Maar door ze zelf te laten mee-orga- niseren, zijn een hoop problemen op gelost. Trouwens, ook in het nationaal comité zijn de jongeren vertegen woordigd, meer dan vorige keren". Verwacht het comité nog moeilijk heden? Mej. Van Bussel: „ach, er zal misschien wel érgens een rookbom- metje worden gegooid. Door mensen, die nog niet weten dat dót al uit de tijd is. Maar werkelijke moetlijkhe- heden, nee, ik geloof, dat daar ooW geen reden voor is. De jeugd krijgt nu ruimschoots gelegenheid eigen ideeën uit te voren". Financiën Begrijpt het comité de kritiek op de vaak hoge sommen, die voor 5 mei worden uitgetrokken? De heer Kal ma: „je moet de zaak natuurlijk niet overtrekken. Als Den Haag 1,3 mil joen wil uitgeven, lijkt dat erg veel, maar het is tenslotte nog geen 50 cent per inwoner. De moeilijkheden zijn in deze stad overigens vooral veroor zaakt door een verkeerde presentatie. Men koppelde 5 mei te veel aan de commercie. De bevrijding werd aan gegrepen om toeristen te trekken en dat wekt natuurlijk weerstand bij bepaalde groepen." Dat de budgetten, die voor heel Nederland in de tientallen miljoenen lopen, beter zouden zijn besteed aan leniging van noden buiten de grenzen betwist hij. „Waarom zouden we wel ons geld mogen uitgeven aan carna val, maar niet aan een zo natio nale zaak als de viering van on ze bevrijding. Dat is een zuiver Nederlandse aangelegenheid en waard om even bij stil te staan." HONG KONG In China is een campagne gaande tegen „klassevijan den" onder de plattelandsbevolking, die destijds in vergelijking met de stadsbewoners weinig bij de culturele revolutie betrokken is geweest. Er zouden op grote schaal arrestaties worden verricht. De jongeren zouden hun ouders in de boerderijen moeten observeren en kritiseren. Al geruime tijd is de com munistische partij bezig de interne structuur weer op te bouwen en te verstevigen. Pathet Lao verovert Vlakte der Kruiken TOKIO De communistische Pathet Lao beweert dat een groot deel van de Vlakte der Kruiken in Laos nu op de regeringstroepen is veroverd. Volgens het Noordvietnamese pers bureau zouden de Pathet Laotroepen in de periode van 10 tot 12 februari 350 regeringssoldaten hebben gedood, 20 stellingen veroverd en grote hoe veelheden wapens en munitie buit gemaakt. Sneeuw mag dan nog zo ro mantisch zijn voor de bevol kingsgroepen in de dierentuinen is het vaok niet meer dan een onafzienbare witte brij, waar je je alleen met veel talent in kunt wagen. Apeliefde in de sneeuw, zo zou dit tafereel kunnen he ten. een moederaap met een winterbang jong op de rug.... Helmut Schmidt: HAMBURG In een vraaggesprek met „Die Welt" heeft de Westduitse minister van defensie Helmut Schmidt zich gisteren uitgesproken tegen vervanging van de Ameri kaanse militairen in Europa door Eu ropese troepen. Schmidt wees erop. dat bij een eenzijdige vermindering van de troe pensterkte het machtsevenwicht spoedig ten gunste van Moskou zou overslaan. Hij voegde daaraan toe. dat Amerikaanse troepen niet door Europese vervangen kunnen worden, omdat het hierbij om een zeer be langrijke veiligheidsfactor gaat. LAGOS Een groep van 29 katholieke missionarissen, die in Biafra werkzaam was, is veroor deeld tot een geldboete van ieder 935 gulden wegens het illegaal binnenkomen van Nigeria. Maar nadat zij de boeten hadden be taald werden zij toch gevangen genomen. zo werd van welinge lichte zijde vernomen. De missionarissen werden zater dag uit een rusthuis, waar hen huis arrest was opgelegd, overgebracht naar de gevangenis. Twee priesters, die hun te hulp waren gekomen, werden ook opgesloten. De geestelijken weigerden de ge vangenis binnen te gaan, omdat hun MOSKOU De 47-jarige dub- belspion George Blake is onder- scheiden met de orde van Lenin, i de hoogste Russische onderschei- ding, voor zijn „onzelfzuchtige houding". Dit blijkt uit een ar tikel in het Russische regerings blad „Izwestia". Hij zou ook drager zijn van de orde van de rode banier, een van de hoogste militaire onderscheidingen die Moskou kent. Blake werd in 1961 tot 42 jaar ge vangenisstraf veroordeeld wegens spionage voor de Sowjetunie. terwijl hij in dienst stond van de Britse in lichtingendienst. In 1966 ontsnapte hij uit een Engelse gevangenis. In een vraaggesprek met de Izwestia vertelde Blake. dat hij in december 1953 plannen van de Britse en Amerikaanse inlichtingendienst aan de Russen had gegeven over de bouw van een tunnel naar Oost-Ber- lijn om de Russische militaire tele foonlijnen af te tappen. De Russen ontdekten de tunnel „officieel" in 1956. Blake beweerde verder ook een zware slag toegebracht te hebben aan de westelijke inlichtingendiensten, die gesprekken van communistische vertegenwoordigers in West-Europa wilden afluisteren. de keus tussen een boete en gevan genisstraf was gelaten. Zij gingen op straat zitten en weigerden zich te ver roeren. Volgens zegslieden werden ze ten slotte naar een schoolgebouw over gebracht en daar onder bewaking ge plaatst. De militaire autoriteiten, die voor een vliegtuig hadden gezorgd om ze te deporteren, kregen van de politie geen toestemming ze naar het vliegveld over te brengen. De groep werd ruim twee weken geleden opgehaald van standplaatsen in het vroegere Biafra. Dit gebeurde meteen, nadat 32 missionarissen op dezelfde tenlasteleggingen veroor deeld waren. NED. HERV. KERK Beroepen te Ridderkerk: J. den Besten te Huizen (N.H.); te Zetten- Andelst (toez.): Th. Lekkerkerker te Oosterwolde (Gld.)te Tholen: kand. L. J. v. d. Plas te Katwijk a. Zee: te Eemnes-binnen: J. Hovius te Dor drecht; te Wilnis: kand. J. de Vreugd te Katwijk a. Zee. Aangenomen naar Winterswijk: G. J. Th. v. Dijk te Spijkenisse. GEREF. KERKEN Beroepen te Groningen-noord-oost: E. J. Duursema te Maassluis; te Zwol le: P. C. Koster te Monster. GEREF. KERKEN (vrügem.) Beroepen te Pretoria: J, G. Meijer te Zwijndrecht GEREF. GEMEENTEN Beroepen te Goudswaard: A. Hoo- gerland te Werkendam; te Middelhar- nis: G. J. v. d. Noort te Capelle a. d. IJssei, die bedankte voor Kapelle- Biezelinge. MOSKOU De Sowjetunie heeft gisteren de waarschuwing gelanceerd, dat zij de Arabische landen „de nodige steun" zal geven om hun in staat te stellen „hun gebied en hun gerechtvaardigde belangen te verdedigen". De verklaring verspreid door het Rus sische persbureau Tass werd afgestoken naar aanleiding van de Israëlische luchtaanval op de staalfabriek bij Kaïro, waarbij een groot aantal Arabische arbeiders het leven verloor. NASSER Het communique benadert, meer dan tot nu toe een openlijke mededeling van de Sowjet unie, dat Moskou de Arabische wereld zal gaan bewapenen, tenzij Israël een eind maakt aan de luchtaanvallen. Israël wordt ervan beschuldigd een politieke regeling van het geschil on mogelijk te maken. In een vraag gesprek met „The New York Times" heeft president Nasser gisteren ver teld, dat hij Rusland om Mig-23 straaljagers heeft gevraagd om de Israëlische bommenwerpers te on derscheppen. Hij verzekerde dat hij nooit territoriale concessies aan Israël zal doen. Samenwerking De Jordaanse crisis heeft voor het eerst in de geschiedenis van de Pa lestijnse verzetsstrijd alle Palestijnse organisaties samengebracht. Tien groepen hebben een politieke en een militaire raad gevormd om de geza menlijke activiteiten te coördineren. Het opmerkelijke is, dat nu ook het „Volksfront voor de bevrijding van Palestina" zich bij deze raad heeft aangesloten. Tot nu toe eiste het front volledige vrijheid van handelen bij haar strijd tegen Israël. De orga nisatie is bekend geworden door haar HEERLEN De recherche ver moedt dat de daders van de moord op de 86-jarige J. Martens uit Meers op geld uit waren. In een schuurtje bij het huis van de bejaarde man heeft de politie gisteren een bedrag van 10.000,- gevonden. Het geld zat verstopt in een blikken trommel. De recherche heeft sterk de indruk dat de moordenaars geweten hebben dat hun slachtoffer het geld in huis had. In het woonhuis was alles over hoop gehaald. Het schuurtje hadden de misdadigers over het hoofd gezien. De politie is de daders van de moord nog niet op het spoor. Alle aanwijzingen omtrent hun identiteit ontbreken nog steeds. vliegtuigkapingen en aanvallen op Israëlische vertegenwoordigingen in Europa. Het front zou ook verantwoordelijk zijn voor een explosie, die zich giste ren voordeed In het Hadassah-zie- kenhuis in Jeruzalem, waarbij vier mensen gewond raakten. Secretaris-generaal Oe Thant van de VN heeft de Zweedse ambassa deur Gunnar Jarring verzocht naar Genève te komen voor overleg „over de steeds ernstiger verslechtering van de toestand in het Nabije Oosten" en „om de rol die de secreta ris-generaal en zijn vertegenwoordi gers zouden kunnen spelen om aan die toestand het hoofd te bieden." Waarnemers menen, dat Thant zo nodig buiten het overleg van de grote vier in New York om wil trachten de partijen te bewegen tot een staakt-het-vuren. SCHIEDAM Met een hersenschudding. een gebroken neusbeen en een gebroken linkerbo venarm moest gisteravond de 52-jari- ge A.S.A.K. wonende in Londen maar afkomstig uit Aden. worden opgeno men in de Dr. Noletstichting. De man was zonder op te letten ter hoogte van de Penninglaan de Burg. Knappertlaan overgestoken en daar geschept door een personenauto, bestuurd door de 38-jarige A.O. de B. Van deze auto werd de voorruit ver brijzeld, terwijl een mede-inzittende, de 62-jarige mevrouw J.C. de B.-S. voor verwondingen aan de benen moest worden behandeld in de Dr. Noletstichting. Russische zet A IS DE berichten juist zijn het Moskou een nieuw middel gt vonden om Amerika ervan te houden snelle Phantoms «n anfct* wapens aan Israëël tc leveren. Ook heeft Amerika Israël een rede» gegeven, nog eens goed te overwegen of voortzetting van de luchtaanvallen op Egypte de eigen belangen niet gaai schaden. Dat is de betekenis van de aankondi ging, dat Rusland ook moderne of fensieve wapens aan Egypte zal le veren als diplomatieke stappen zon der resultaat blyven. Het is echter bekend, dat Moskou ongaarne zijn modernste wapens aan Egypte levert, uit vrees dat ook dit in Israëlische handen vallen. De Russen doen er dan ook beter aan. president Nasser te bewegen ziel aan de bestandsbepalingen van 1961 te houden. SCHIEDAM In het clubgebouw van de Nederlandse Padvinders Ver eniging in het oude gemaal bij de Poldervaart bi] de Vijf Sluizen heb ben inbrekers een grote chaos aange richt. Zij kwamen binnen door aan de achterzijde van het pand een muur open te breken. Uit het clubge bouw zijn twee radio's en een band recorder met een totale waarde van 300 weggehaald. De negentienjarige fabrieksarbei der S.A.M. en de 21-jarige matroos M. J„ beiden afkomstig uit Zwitser land en opvarenden van den Zwitsers schip dat bij de RDM aan de Hey- plaat ligt, zijn vannacht in het Schie- damse hoofdbureau van politie In gesloten. Zij werden op de Nieuwe Haven aangehouden omdat zij eerder in de nacht een personenauto, eigen dom van F. v.d. H„ hadden weggeno men van het parkeerterrein aan de Julianalaan. rtj< (Van een onzer verslaggeefsters) ROTTERDAM „Ik kan me voorstellen dat het irriteert als er door vandalistische kerels ver- i nielingen aan uw auto worden ROTTERDAM Een bescheiden expositie vraagt in de hal van het Stadhuis tot 27 februari de belang stelling. Met de interesse voor het an- tie':e meubel, koper en tin is ook die voor de wandtegel weer opgebloeid. Hierop haakt „Teken aan de wand" in. Deze bevat een deel uit de col lectie van het Historisch Museum die normaal in depót ligt opgeslagen. SCHIEDAM De directie van White Spirit VOF heeft na overleg met de assuradeuren een beloning van f 2000 in het vooruitzicht gesteld aan diegene die de daders kunnen aanhouden van de brand, die zaterdag 7 februari twee pakhuizen van dit bedrijf aan de Raam in de as legde. Deze brand is aan gestoken en de politie tast nog in het duister bfj het zoeken naar de dader(s). De schade bedroeg meer dan een miljoen gulden. aangericht, maar u bent te ver gegaan", zei officier van justitie mr. H. R. Feber tegen de Schie dammer H. D. die maandag we gens mishandeling voor de poli- tie-rechter stond. D„ die in een flat woont bij een parkeerterrein waar hij zijn eigen auto parkeert, maakte zich vaak ra zend omdat hij vanuit zijn flat nogal eens een stel jongens bezig zag met het bekrassen en vernielen van auto's. Zijn eigen auto werd bescha- digd voor een bedrag van ruim drie- j duizend gulden. Toen D. de jongens weer eens bezig zag, stormde hij op ze af en gaf vol- I gens verklaringen van omstanders, i een van de jongens een trap in de rug. Het was nogal aangekomen, de jongen moest met kneuzingen in een ziekenhuis worden opgenomen. D. ontkende de trap voor de rech ter. volgens hem had hij de jongen alleen maar een duw tegen de schou der gegeven. Op het moment dat H. D. ingreep I waren de jongens met toestemming van de eigenaar in een oude auto aan het spelen die bestemd was voor d« sloop. Een getuige verklaarde voor de rechtbank dat er geen enkele aanlei ding was om de jongens te trappen te duwen. De politierechter, mr. J. C. van Panthalcon baron van Eek, veroor deelde D. tot een geldboete van vijf- tig gulden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 6