H Eban niet alleen „vredesapostel53 Onderwereldfiguur Haring Arie Amsterdamse gemeenteraad m MAROKKO ts Het vasten was thema van Cantatedienst Veiligheid nu nog voornaamste zorg Brabantse bestuurders ©©HL Let goed op Bij onderhandelingen alles ter sprake ee' It S )C Aardappelmeel fabrieken (10) gaan samen TANGER CASABLANCA AGADIR 10 dagen Tanger Fl. 895.- royal air maroc Vliegtuig onder dwang naar Cuba „IK NEEM HET ALTIJD VOOR 'N ANDER OP" DINSDAG 17 FEBRUARI 1970 CH-Kamerlid in Breda E onlangs 55 jaar geworden Israëlische minister van buitenland se zaken, Abba Eban, is niet alleen de belangrijkste vredesapos- tel van zijn land. Hij is ook de man. die de belangen van Israël ver- dedigt als de veiligheid op het spel staat en het voortbestaan slechts met de wapens in de hand kan worden gewaarborgd. In het Israëli- :he kabinet is hij de exponent van de gematigden, die niet alles van iachtsvertoon verwachten, maar ook groot belang blijven hechten lan diplomatieke middelen om uitbreiding van de strijd te voor tomen. Hij bevindt zich in Europa om opnieuw aandacht te vragen 'oor de bijzonder moeilijke positie, waarin zijn land verkeert. Daar- voerde hij besprekingen met minister Luns die binnenkort Li- lon, Jordanië en Egypte hoopt te bezoeken sprak hij vandaag |jn het Scheveningse Kurhaus op een lunchbijeenkomst van het Ne derlands genootschap voor internationale zaken en gaf hij later op &de dag een persconferentie. moet brengen, maar niet moet probe ren, het resultaat ervan te bepalen" „Wij zullen verder leven en ge dijen, ofschoon de vrede nog ver kan zijn. Wij laten ons niet van de wijs brengen of ons leven overheersen door de spanning en het conflict aan de bestandslijnken. W e blijven voprtgaan onze hulpbonnen te ont wikkelen. en we gaan vereer met het bevorderen van vruchtbare betrek kingen met een honderdtal lankden en niet in de laatste plaats met tien tallen ontwikkelingslanden, die in de pionierservaring van Israël een voo- orbeel en steun vinden". Aldus mi nister eban, die zijn politieke uiteen zetting hoopvol besluit. „Uiteindelijk is he misschien ons lot, vrede tg vin den door te tonen, dat wij in staat zijn ook zonder die vrede te leven. Lange loopt 'man 'orden ;n vai eiding ennep „Ons beleid is gebaseerd op wat wij s^wel en wat wij niet zullen doen", al dus minister Eban. „Wij zullen ons niet terugstorten in de gevaren, waaraan wij zijn ontsnapt en we zul len niet terugtrekken van welke be standslijn dan ook, zonder vrede te hebben verkregen. Ook zullen wij niet berusten in een toestand, waarbij 'onze vrijheid van vaart door de Rode •ee afhangt van de gunst van vijan- nden. En wij zullen niet terugkeren laar de kwetsbaarheid van vroegere wij reid de 'h; eten n. !i„, idings) papenstilstands-voorwaarden [ieuw- hebben geen morele, politieke of wet ieten teiijke binding met een verouderde orde, die in 1967 door de aan- de t valsplannen van Nasser is verstoord. Wij zullen dan ook niet toelaten dat e raa< onze eeuwige hoofdstad Jeruzalem te ognieuw wordt verscheurd' Hoop op vrede „Wel zullen wij de hoop op vrede levendig houden en geen gelegenheid ongebruikt laten om naar vrede te streven. Vrede in ons gebied is ons hoogste doel. Maar tussen onze veilig heid en onze vrede bestaat dit ver schil: wij kunnen onze veiligheid ver deren zonder instemming van de ibuurlanden. zoals onze recente ge- niek. iVoens vond in omj •esprei «chiedenis vrede zijn wij echter afhankelijk van hun medewerking. Hierin hebben zij een veto en onze bereidheid tot vrede kan slechts bepalend zijn als aan de -De.Fandere kant dezelfde bereidheid be- staat. Wij moeten voortbestaan. Daastoe moeten wij sterk en vastbe raden zijn. En ter voorkoming van een onvermijdelijk lijkende oorlog moeten wij in staat, blijven tot verde diging en afschrikking van aanval- Hlli no var voor orstd het veen, t bes expli rein, nt gi gemi best dat graris pon ïdiet van te 0i al gP gegei van en oek. leer! ij zone op ij zona ;diet mee torbij naar en in g en zou ïi-cfë jertiS „Wij zullen vastberaden stand- houden op de bestandslijnen, totdat wij vrede hebben. Hiertoe moeten wij j een hoge prijs betalen, zowel in eco- j nomisch als in menselijk opzicht. naar wij zijnb ereid. deze prijs te betalen: we hebben immers geen an dere keus. Als wij de bestandslijnen lOpgeven zonder vrede zouden onze jonge verdedigers met de dood wor- dtn bedreigd, niet in deSuezkanaal- zone, maar op een steenworp afstand van hun haardsteden. Daarom is vei- j ligheid onze voornaamste taak en op- j dracht: veiligheid die het ons moge- lijk maakt, in leven te blijven, win- t:g jaar achtereen is gebleken, dat de Arabische landen ons niet willen of kunnen aanvaarden als onafhanke lijke staat. Drie oorlogen waren blijkbaar niet voldoende om de lei- j iters van die landen tot andere ge dachten te brengen". Onderhandelingen .Wij blijven streven naar onderhan delingen zonder voorwaarden vooraf. Geen probleem zal worden uitgeslo ten van bespreking. Op een vredes conferentie tussen Israëlische en bische vertegenwoordigers kan over alles worden onderhandeld, zonder enige uitzondering. Vanzelfsprekend zullen wij welomlijnd naar voren brengen wat onze onmiskenbare le vensbelangen zijn. Maar als de on derhandelingen eenmaal aan de gang zijn, zullen partijen deze de vrije loop laten. In de overgang van be stand naar vrede is de afbakening van veilige, duurzame grenzen een zaak van onderhandeling en overeen komst. Dit geldt ook voor een inter nationale oplossing van het vluchte lingenprobleem en tevens voor de al gemene godsdienstige belangen." „Wij zullen vasthouden aan ons es sentiële beginsel, dat de structuur van de vrede door Israël en de Ara bische landen moet worden bepaald en niet van buiten af opgelegd. Als soevereiniteit enige betekenis heeft is het deze, dat zij de autonome verant woordelijkheid erkent van een rege ring om zelf haar levensbelangen te bepalen. Geen natie hoe goed ge zind ook kan ooit de regering van Israël vervangen waar het gaat om een verantwoord begrip voor de voor waarden van ons bestaan, evenmin als wij onszelf in staat achten te be palen, wat de levensbelangen zijn van andere naties, groot of klein. Wij zijn van mening, dat de wereldge meenschap onderhandelingen op gang TER APEL De directie van de tien aardappelmeelfabrieken in Gro ningen en Drenthe hebben gisteren besloten tot nauwere samenwerking. Alle fabrieken zullen onder een bestuur worden gesteld. De samen werking zal naar verwacht wordt kostenbesparend werken. De deelnemende fabrieken zijn: De Twee Provinciën in Stadskanaal, WTM in Ter Apel en Ter Apelkanaal, Pekela en Omstreken in Nieuwe Pe- kela. De Toekomst in Nieuwe Com pagnie, Oranje in Smilde. Alteveer in Alteveer. Excelsior in Nieuw Amster dam. Hollandia in Nieuw Buinen, Oostermoer in Gasselternijveen en DWM in Veen. Abba Eban, die op 2 februari 1915 in Kaapstad (Zuid-Afrika) werd ge boren. vertegenwoordigde zijn land al als ambassadeur bij de Verenigde Naties, toen de beslissing van de vol- BREDA „Brabantse gemeente bestuurders: Let op uw zaak!" Deze uitroep vormde de grondtoon van de rede die het c.h. Tweede-Kamerlid mejuffrouw, mr. E. A. H. Haars in het Oranjehotel hield voor de kring Noord-Brabant en Zeeland van de Vereniging van Christelijk-Histo- rische leden van gemeentebesturen. Niet alleen gemeentebestuurders uit het westen van Brabant en het Land van Heusden en Altena, maar ook uit andere delen van de provin cie, allen min of meer met herinde ling van gemeenten, grenswijzigingen en gewestvorming waren geïnteres seerd. Zich in het bijzonder bepalend tot West-Brabant wees zij op de belang rijke as Rotlerdam-Antwerpen. Ruimte voor de zware industrie is er nog genoeg. De afgeleide industrie zullen naar Brabant moeten worden afgevoerd. Dit betekent een behoefte briljante universitaire studie werd j aan grote sterke gemeenten met. bin- onderbroken door de oorlog, die hem nengemeentelijke decentralisatie, in Britse militaire dienst naar Jeru zalem bracht, waar hij verbindingsof- Gezamenlijk moeten plannen voor ficier bij het geallieerde hoofd- de toekomst gemaakt worden Drei- kwartier werd. Na de oorlog besloot de gemeenten financieel vast te hoj in Jeruzalem te blijven, waar hij lopen dan moet het worden aange- werkte voor de oprichting van een durfd plannen te maken voor de ko- Joodse staat. Dit werk wist hij in mende 5 a 10 jaar. New York te bekronen. keTenorganisatie over de vestiging van een Joodse staat nog moest wor den genomen. Meer dan iemand an ders was hij ook daarna voor de bui tenwereld de „stem van Israël". Na voltooiing van zijn werk bij de Ver enigde Naties trad hij toe tot het Is raëlische kabinet,, eerst als minister zonder portefeuille, vervolgens als minister van onderwijs en cultuur er- als waarnemend premier. Als (de derde) minister van buitenlandse za ken begon hij aan een nieuw hoofd stuk in zijn loopbaan in dienst van Israël. In zijn jeugd had hij in Londen en Cambridge al een actieve rol gespeeld in de Zionistische beweging, waar bij opviel door zijn welsprekenheid. Zijn Rechtstreeks naar op elke zaterdag Per Caravelle Royal Air Maroc in 3 uur van Schiphol via Brussel zonder tussenlanding naar: De snelste wekelijkse dienst naar Marokko alles inbegrepen o.a. luxe hotel (5 sterren). Deze en andere magnifieke inclusive-tours treft U aan in de gratis kleurenbrochure die U echt nu moet aanvragen. Inlichtingen bij Uw reisbureau. Air France, Dam 25, Amsterdam, tel. 225605. Royal Air Maroc, Ad. Maxi. 48-50, 1000 Brussel, tel. 191263. r. Bon j Voor gratis kleurenbrochure en I time table. Kv J Royal Air Maroc. Ad. Maxlaan 48/50 I 1000 Brussel, België I (tel.: 19.12.63 - 19.24.50) naam I I beroep.» I j straat I woonplaats... De Israëlische minister van buitenlandse zaken. vangen door koningin Juliana. In Huis ten Bosch wees Abba Eban. en zijn echtgenote zijn gistermiddag ont- de Koningin minister Abba Eban op de kunstwerken in de Oranjezaal. MIAMI Gewapend.met een bom heeft een man gisteren een vliegtuig van de Eastern Airlines gedwongen naar Havana te vliegen. Het toestel was met 97 passagiers en 5 beman ningsleden op weg van Newark naar Miami. Volgens de piloot van het vliegtuig had de kaper ook nog een volle fles benzine bij zich. Om te laten zien dat het hem menens was zwaaide hij met j een aansteker. I Het is de zevende keer dit jaar dat een vliegtuig gedwongen werd naar Cuba te vliegen. Vorig jaar waren het I er 58. BERGEN De nog maar net 20-jarige leidster van de kleu terschool in het Limburgse Bergen heeft gisteren door kordaat ingrijpen drie kinderen van de verdrin kingsdood gered. De kleuters twee jongens van 6 en een meisje van 5 zakten 's middags door het dunne ijslaagje van een sloot vlak bij hun school. Zij waren verschillende malen ge waarschuwd om zich niet op het ge vaarlijke ijs te begeven. De leidster wist met enige moeite twee kinderen op de wal te krijgen. Bij het redden van de derde kleuter raakte zij in moeilijkheden, maar kon juist bijtijds door een Bergense huismoeder uit het water worden ge trokken. Diezelfde vrouw wist door kunstmatige ademhaling de bewuste loze kleuter weer leven in te blazen. ROTTERDAM De Cantatedienst Kondagavond in de Laurenskerk had een actueel onderwerp: het weggeven van overvloed aan hen. die te weinig hebben. Ds. M. J. C. Visser sprak "aar aanleiding van Jesaja 58: 7,8: ..Is dit niet het vasten, dat ik ver kies." De Laurenscantorij en het Rotter dams Bachorkest voerden onder de stevige en vertrouwde leiding van Barend Schuurman Bachs cantate Brich dem Hungrigen dein Brot uit, Het eerste gedeelte van het beginkoor ls een van de mooiste stukken die Bach heeft gecomponeerd. Hij heefi het goddelijke bevel om wel te doen gemaakt tot een smeekbede van de noodlijdenden, zowel in de afgebro ken klagende tonen van de orkestrale Inleiding als in de zang. Het koor zong dit koraal en het laatste „Selig sind" mooi van klank en levendig van voordracht. Een half dozijn tenoren zou zeker welkom zijn! De sopraan Ank Reinders zong de bekende aria „Höchster, was ich ba be" bijzonder mooi. Rob Holl impo neerde zoals altijd met zijn sonore bas en gevoelige voordracht. De zang van Els Kloos zou er zeer bij gebaat zijn, als haar warme altstem gedra gen zou kunnen worden door een duidelijke uitspraak. Weer eens een ander klankkarakter gaf de vlotte begeleiding door twee blokfluiten aan het beginkoor en aan de sopraan-aria, en prachtig klonk de obligaat-hobo bij de alt-aria „Seinem Schöpfer noch auf Erden". Tijn van Eijk was een volgzaam clavecinist en organist Johann Th. Lemckert omlijstte het geheel met een Preludium en een Fuga van Bach, beide fraai gespeeld- G. M. Dersjant door Rolf Hoekstra A MSTERDAM Achter al z'n bon- -A kerige branie steekt iets kinderlijks. Z'n vrienden zeggen dat-ie 'n hart van goud heeft. De 47-jarige A. Elpert alias Haring Arie zelf zegt: „Als iemand 'n dier mishandelt knal ik 'm voor z'n kop. Jij niet dan? Als ik zo met jou zit te praten en iemand geeft je 'n klap voor ije kanis, dan neem ik dat niet. M'n grootste fout is, dat ik het altijd voor 'n ander opneem". Haring Arie is opgegroeid in de Walle- tjesbuurt. Hij is een goede bekende in de onderwereld en wordt ook wel Porno Arie genoemd, omdat hij twee boeken heeft geschreven over het leven aan de Amster damse zelfkant. Z'n vrienden hebben hem voorbestemd voor een van de pluche zetels in de Amsterdamse gemeenteraad, waar hij moet ijveren voor de Amsterdamse Belangen Combinatie ABC, een politieke partij in op richting. I Die vrienden zijn een paar journalisten, [kunstenaars en andere folkloristische figuren, die de hoofdstad nog Amsterdamser willen 'maken dan-ie al is. Een van hen is fotograaf I Cor Jaring, die als ludieke woordvoerder van I het ABC-partijbestuur de verwarring nog groter maakt door dingen te zeggen, waarmee anderen het ganselijk oneens zijn. Teneinde het gezicht van de ABC enigszins silhouet te geven komt men overeen, dat de BAC een totale paniekpartij wordt. Bijsleutelen Haring Arie blijft in het gekrakeel een vriendelijk man. die rustig het pilsje in de i met dame en indianekop getatoeëerde han- I den neemt en zegt: „Ik zeg maar zo: wat je 1 ook doet in dit leven, als je maar mens blijft. Morgen ga ik voor drie weken in revisie in het Wilhelmina Gasthuis, waar ze m'n oog j wat gaan bijsleutelen". Cor Jaring schudt losjes wat namen uit z'n mouw van mensen, die in het partijbestuur zitten. Anderen schrappen weer een paar na men weg van journalisten, die anders last met hun hoofdredactie krijgen, maar later worden opnieuw namen toegevoegd alsof het „zorg dat je erbij komt" programmapunt nummer één is van de ABC. Haring Arie: „Ja, straks hoort jonkvrouwe Wttewaall van Stoetwegen er ook nog bij. Om op dat oog terug te komen. Ik had 'n borreltje op. weet je wel. Zit ik in 'n knok partij en val ik zo met m'n gezicht op 'n bierpomp. M'n oog hing op m'n wang. In het Wilhelmina Gasthuis hebben ze wel vijf uur aan me gesleuteld en morgen moet ik terug komen om m'n oog recht te laten zetten". W oedend „Ik zal je precies vertellen hoe het alle maal begonnen is", zegt Cor Jaring. „Haring Arie kwam 'n keeT woedend binnenstormen dat-ie zoveel belasting moest betalen en dat-ie, als hij aan de macht kwam, het heel anders zou doen. We kwamen toen op het idee hem in de gemeenteraad te krijgen en toen dat in de pers uitlekte, kwamen er zo veel reacties dat we ermee zijn doorgegaan". „Weet je. het wordt een rapaljepartij. Zo iets als die van clochard, analfabeet en zat ladder „Had-je-me-maar", die voor de oorlog in de Amsterdamse gemeenteraad kwam". Had-je-me-maar werd in 1921 naar voren geschoven door anarchist Rijnders, die het belachelijke van de democratie aan de kaak wilde stellen. De clochard had op z'n pro gramma staan: „Dagelijks voor iedere Amsterdammer een paar geméenteborrels". Hij kreeg z'n stemmen vooral in de arme buurten als de Jordaan en de Eilanden. Het gezicht van Haring Arie betrekt: „Ik ben geen Had-je-me-maar. Dat was 'n anal fabeet. die z'n brood in krantenpapier ver pakt mee naar de raad nam. Ze kochten een leren aktentas voor hem en daar maakte-die zolen voor onder z'n schoenen van. De stu denten voerden hem dronken en zo kwam-ie in Veenhuizen terecht". Mafkezen Cor Jaring zegt: „Met Haring Arie in de gemeenteraad willen we dat stelletje mafke zen van 'n politieke partijen wakker schud den. Het is 'n speelse actie met een serieuze ondergrond. Ik stel me niet verkiesbaar, want mij nemen ze te serieus. Arie nemen ze niet serieus. Hij is 'n inbreker geweest, een on- derwereeldfiguur. Hij is de meest ideale ver persoonlijking van de Amsterdammer. Ie mand die in de gemeenteraad duidelijke taal kan spreken, zo in de trant van: ik zal je een kink voor je kanis geven". Haring Arie is het hiermee volkomen eens. „Ik ben maar 'n gewone jongen uit de Walle- tjesbuurt. Als ze zo moeilijk beginnen te doen kan ik ze wel 'n stamper voor hun kop geven. Laatst had zo'n student het steeds over „überhaupt Dat is toch nergens voor nodig. Zeg dan: Bij wij wijze van spreken. We zijn toch Nederlanders?". De nieuwe politieke partij ABC ziet de gemeenteraadsverkiezingen optimistisch tege moet. Cor Jaring: „Haring Arie komt er ze ker in. We rekenen op vijf zetels, maar met drie zijn we ook dik tevreden. Voor 'n zetel hebben we tienduizend stemmen nodig en dat aantal zit er dik in. Onze verkiezingscampag ne wordt de grootste happening ooit ver toond". A nalfabeet „Alles in vertrouwen, maar 45 bakfietsen, aangevoerd door de enige analfabeet die we nog in Amsterdam hebben, zullen door de stad trekken met verkiezingsleuzen, zoals: „Neem 'n ABCeete. kies het". We pleiten voor latere sluitingstijden van Je cafés. De bin nenstad moet één groot recreatiecentrum wor den". „Wij hebben geen politieke aspiraties, maar willen opkomen voor onze oude lieve stad Amsterdam. De auto's moeten uit de bin nenstad. want, we willen geen soort BIO-va- .kantieoord voor koolmonoxvde-lijdertjes. We willen stampij maken. Dat stelletje mafketels in de gemeenteraad wakker schudden". Metro ..We willen ook geen metro in de bin nenstad. Wanneer je met je vinger in de Amsterdamse grond steekt, spuit de prut acht meter hoog. Laten ze 'n monorail op de Ring dijk aanleggen. M'n vader heeft die dijk nog helpen aanleggen voor een dubbeltje per uur, inclusief een kop snert". „Verder moet er wat meer leven in de brouwerij van de gemeenteraad komen. Af en toe moeten ze 'n halfuurtje pauzeren. Dan willen we sexvoorstellingen geven, 'n mo deshow houden of 'n feestje en dat soort dingen. Het reglement van orde passen we wel aan de nieuwe situatie aan. Geen meer derheid van stemmen? Kom nou, misschien krijgen we wel alle 45 zetels". Cor Jaring ziet de toekomst optimistisch tegemoet. Volgende week hebben we 'n IT A f? FVG ARIE, onder wereldfiguur, schrijver van twee boeken en zich koopman noemende, rekent vast op een zetel in de Amsterdamse gemeenteraad. In het Amsterdamse journalistencafé Scheltema vertellen hij en z'n vrienden het waarom. Foto: Henk M. C. van den Berg. persconferentie, maar jullie komen helemaal uit Rotterdam en daarom vertellen we het maar alvast". Haring Arie ziet de toekomst iets somberder in en wenst iemand een onge neeslijke ziekte toe, wanneer deze opmerkt de persconferentie aan het sterfbed van ha ring Ariee in het Wilhelmina Gasthuis te zul len houden, want Haring Arie is zeer bijgelo vig. Hij kijkt hoopvol naar z'n gouden rngl met daarin het cijfer zeven in diamanten. Hij zegt: „Het WG is 'n geweldig zie kenhuis. Iedereen krijgt dezelfde be handeling. of je nu rijk bent of arm. mooi of lelijk. Was de hele maatschappij maar zo".

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 5