VERZOENING MET CHINA Eban: Israël moet MOGELIJK? actie eenzijdig staken Commentaar Zwaar bewaakt in ons land Volgens Amerikaanse bronnen Lafhartige moord op oude man Het Kwartet Nixon vernietigt bacteriewapens Nederlandse schaatsploeg slaat hard toe:Noren zien Oranjesterretjes... Vliegtuig stort na start in zee: 102 doden i PAK Utrecht: stel benoeming Verdam nog even uit Afsplitsing PvdA spoedig verwacht Buschauffeur mishandeld op rijksweg Frits v. d. Poel welkom als lid van ARP Italianen uit Rusland gezet neuiwe 9 Leidse Courant MAANDAG 16 FEBRUARI 1970-50st. jaargang vooraanstaande prot. christelijke dagbladen Hieuwt Directeur: F. Diemer Hoofdredacteur: Dr. E. Diemer Hoofdkantoor Leiden CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING Steenstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Giro 58936 „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoet!" Abonnementsprijzen p.w. ƒ1,16, p. m. 4,95, p. kw. ƒ14,85 - Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur VEILIGHEID De spanning in het Nabije Oosten is ook in ons land voel baar. Toen minister Eban giste ren op Schiphol aankwam, wer den strenge veiligheidsmaatrege len genomen. De Joodse centra te Den Haag, de Israëlische am bassade en het kantoor van El Al Amsterdam wordt scherp be waakt. Eban LONDEN De Russische de legatie bij de grensbesprekingen in Peking probeert te ontdekken of een verzoening met China mogelijk is ter beëindiging van AMSTERDAM/NEW YORK De Israëlische minister van bui- tenlandse zaken Abba Eban zou van mening zjjn dat Israël de mili- taire acties tegen Egypte eenzqdig moet staken. Israël zou daardoor „een deel van de verloren gegane goodwill" kunnen herwinnen. Dit schrijft het Amerikaanse weekblad Time. Ebans standpunt zou echter d[oor premier Golda Meir beslist van de hand zijn gewezen. Volgens Time zou mevrouw Meir de mening van de mi nister van defensie, Dayan, delen, die voorstander is van een harde lijn. Minister Eban arriveerde gister middag in een lijntoestel van Swiss air uit Zürich op Schiphol. Er waren bij zijn aankomst scherpe veiligheids maatregelen getroffen. Eban en zijn echtgenote werden op de landingsbaan begroet door minis ter Luns en ambassadeur Shimson Arad. Achter en opzij van het vliegtuig liepen agenten met karabijnen. Ook waren Israëlische veiligheidsagenten dicht in de buurt. Minister Eban stapte uit, verdween spoorslags na de begroeting door rar. Luns in de ge reedstaande .sv.to en ging zonder oponthoud door de streng bewaakte doorgang richting Den Haag. Eban blijft tot woensdag in Neder land. Op de agenda staan een bezoek aan de Koningin en besprekingen met minister Luns. De zes joodse centra te Den-Haag worden scherp bewaakt door de poli tie, Dit haar aanleiding van de brand in het joodse bejaardentehuis in München, waarvan men gelooft dat er opzet in het spel is geweest. Tot nadere aankondiging zijn de synagoge aan de Wagenstraat, een joods restaurant aan de Harstenhoek- weg in Scheveningen, het Centrum van de liberaal-joodse gemeente aan de Stadhouderslaan en een joods be jaardencentrum aan de Van Weede van Dijkveldstraat in het surveillan ce-patroon opgenomen. De Israëlische ambassade en het kantoor van de luchtvaartmaat schappij El Al in Amsterdam staan al enige tijd onder permanente "bewa king. Bjtrrtjtf DE BILT Opklaringen, maar plaatselijk ook nog enkele sneeuwbuien en hier en daar mist. Zwakke tot matige wind, aanvankelijk tussen west en noord, later uit uiteenlopende richtingen. Vannacht overwegend matige vorst. Morgen overdag on geveer dezelfde temperaturen als vandaag. DE BILT Tijdens het week einde bevond ons land zich in een gebied met geringe lucht- drukverschillen. Hierdoor was er weinig wind waarbij de tempe raturen overdag tot om het vries punt konden stijgen. In de nacht van zondag op maandag echter trok een lagedrukgebied naar de Noordzee en bracht in ons land sneeuwbuien. In Brabant viel daarbij op verscheidene plaatsen meer dan 12 cm sneeuw bij lichte tot matige vorst. Vooruitzichten voor woensdag: aantal uren zon: 0 tot 3; min. temp. 1 tot 5 graden onder nor maal; max. temp.: 1 tot 6 graden onder normaal; kans op een dro ge periode van minstens 12 uur 50 procent; kans op een geheel droog etmaal: 20 procent. BAROMETERSTAND: Heden 10 uur 75.6 cm (1011 millibar), stygend. Zon en maan 17 februari zon op 7.52, onder 17.57; maan op 13.30, onder 6.38; 21 febr. VM- KEY BISCAYNE Ópdal de Amerikaans-Russische ontwapenings besprekingen in een goede sfeer zul len verlopen heeft president Nixon de productie van bacteriologische wa pens stopgezet. Hij heeft tevens op dracht gegeven alle voorraden bio chemisch oorlogstuig te vernietingen. Hiermee is al een begin gemaakt. Regeringswoordvoerders hebben gezegd dat de dodelijke bacteriever giften nog nooit bij de oorlogvoering zijn gebruikt. Ontbladeringschemica- liën zoals die in Vietnam worden ge bruikt en ook traangas vallen niet onder de maatregel van de Ameri kaanse president. Moor wegen heeft een dreun te terwei Een laiock-outslag met een Iteleboel sterretjes De grootste nas Ard Schenk, die afrekende put er voorspellingen dat' de. I reldkatn pioenschappen schaatst erepodium zonden staan. De pupillen van Leen Pfr (Dag Fornaess) bij de i op de hoogste treden ran i sloegen hard en gekregen. Ard Schenk. 3. Cees Verkerk. 4. Jan Bols. 9. Eddy Verheijen Oranjesterren. en 16. Jappie van Dijk. alle com- Op de 5000 meter was de triomf helemaal compleetop de foto van links naar rechts Schenk (3): Bols (1) en Verkerk (2). Alleen „veteraan" Thomassen kon zich in dit Oranjegetceld slaande hondenhij werd ten slotte tweede. De onttroonde wereldkampioen Fornaess eindigde als vijfde. C/ie de sport- pagina's). de scheuring in het wereldcom munisme. Dit zei gisteren een hoge Russische ambtenaar. Deze kwestiegeniet de hoogste voorrang bij de Russische onderhan delaars. aldus de zegsman, door wiens handen belangrijke diploma tieke papieren tussen het Kremlin en de Russische diplomaten gaan. Volgens hem is de chef-onderhan delaar, onderminister Vassily Koez- netsof, bereid langdurige 'polsingen' hierover te voeren bij zijn tegenspe ler Chiao Kuan-hua. Koeznetsof zou zelfs zijn vrouw naar Peking hebben laten overkomen omdat hij verwacht voor lange tijd in Peking te blijven. Sfeer gunstig Koeznetsof was begin dit jaar naar Peking gereisd voor de tweede fase j van grensbesprekingen, die in okto- j ber waren geopend. Het gesprek hier- over werd in december afgebroken. Aanvankelijk wilde Moskou de besprekingen beperken tot het grensgeschil. Maar omdat de sfeer gunstig scheen, gingen de Russen ook over de ideologische kwestie pralen. De Russische delegatie in Peking wil tenslotte bereiken dat met China een handelsovereenkomst wordt gesloten. De Chinezen zouden niet af kerig zijn. hierover te praten. SANTO DOMINGO Een DC 9 passagiersvliegtuig van de Dominicaanse luchtvaartmaat schappij met 102 inzittenden i? gisteravond enige ogenblikken na de start in zee gestort. Al len zouden zijn omgeko men. De ramp gebeurde op 15 km afstand van de lucht haven. De Dominicaanse luchtvaartdienst heeft verklaard, dat aan boord van het toestel o.a. de bokskampioen Teo Cruz en een volleybalploeg uit Porto Rico waren. Een andere inzittende was mevrouw Guarini de Imbert. Zij i is de vrouw van generaal Barrera. een van de weinige overlevenden van de moord op oud-dictator Trujillo. yIJN REIS langs enkele Europese 'J landen voert de Israëlische minis ter Eban ook naar Nederland, waar hij van harte welkom is. Hij verliet zijn land toen nog niet was beslist over beëindiging van de lucht aanvallen op Egypte, waar Eban voorstander van is. Ofschoon Eban geen pleitbezorger van het „oog om oog en tand om tand" is ziet by in bescherming van Israels veiligheid de belangrijkste opdracht; zolang vrede onbereikbaar is. Voor vrede is Israël afhankeiyk van de nabuurlanden, die door onmacht of onwil echter tot besluiteloosheid gedoemd lyken. Eban meent dal de wereldgemeen schap moet helpen besprekingen op gang te brengen, doch niet moet pro beren het resultaat ervan te bepalen. Zijn bezoek aan ons land heeft te meer betekenis nu minister Luns binnen kort Libanon, Jordanië en Egypte be zoekt. Op bescheiden wyze kan Nederland een bemiddelende rol spelen. Dal ons land tot de kleine landen moet worden gerekend, kan hierby een voordeel zyn. De groten zyn tot machteloosheid ge doemd door de Russische weigering. Zelfs naleving van hel bestand kan daarom niet worden verwezenlijkt. DEN HAAG Het Progressief Ak koord in dc provincie Utrecht heeft minister Beernink verzocht de benoe ming van het a.r.-Eerste-Kamerlid prof. mr. P. J. Verdam tot Commissa ris van de Koningin uit tc stellen tot na de statenverkiezingen. In het Utrechtse PAK werken de Partij van de Arbeid, de PSP en de PPR samen. De drie achten het niet uitgesloten dat de samenstelling van de staten drastisch zal veranderen. De commissaris-benoeming zou niet los van de verkiezingen moeten wor den gedaan. Het kabinet heeft prof. Verdam aangeto^'i! als opvolger vap graaf Van Lynden van Sandenburg, maar een besluit is nog niet gevallen. Bankovervallen financieren de revolutie RIO DE JANEIRO Na een 01- derbreking voor de viering van car naval zijn Braziliaanse terroristen op nieuw in actie gekomen met een bank overval nabij Rio. „Wij willen jullie geld niet," zei een van de overvallers legen de bankbedienden, „wij willen de safe; het geld van de imperialisten voor onze revolutie." Volgens schattingen hebben terro risten door bankovervallen al een miljoen dollar weten te bemachtigen, welk geld gebruikt zal worden voor een gewapende revolutie tegen de militaire regering, zo zeggen de over vallers. Zondagmiddag i$ de Israëlische minister van buitenlandse zaken er Vuren voorzorgen genomen om rijn komst vlekkeloos te doen verlopen °P Schiphol aangekomen. Ter verwelkoming was aanwezig minister Luns, hier nietzijn collega Abba Eban op de foto na de aankomst. AMSTERDAM Komende weken zullen besprekingen worden gevoerd voor de oprichting van een landelijke I partij democratische socialisten '70. Hiertoe is besloten op een bijeen- j komst van groeperingen van die naam uit Eindhoven, Gorkum en Lei den met een aantal leden van de PvdA uit allerlei plaatsen van het land. In een verklaring wordt gezegd, dat i in verband met de vele reacties in het land. het duidelijk is geworden dat de oprichting van een nieuwe so cialistische partij onvermijdelijk is geworden. ROTTERDAMDe 37-jarige Haagse vrachtautochauffeur C. T. heeft zaterdagavond op Rijksweg 13 een bus van het openbaar vervoer klem gereden en de chauffeur mis handeld. Ook vernielde hij enkele ruiten van het huis waar de bus chauffeur om hulp ging bellen. De dader was onder invloed van drank. Een collega, de 28-jarige J. S. uit Velzen. hielp bij het mishandelen van de buschauffeur. Hij werd diezelfde nacht door de politie in zijn woon plaatsvan zijn bed gelicht. De ruzie was ontstaan uit een voor rangskwestie. (Van onze parlementsredaktie) l'TRECHT Het besluit van het partijconvent om met de CHU en KVP samen te werken, kan door het modcramen niet ongedaan worden gemaakt. Dit is de reaktie van voor zitter Dr. A. Veerman op de brief van de 111 radicalen aan het centraal comité van de partij. In deze brief werd een dergelijke eis gesteld. Een volgend partijconvent kan wel een eerder genomen besluit herroepen. Rooms-kat'noiieke christenen kun nen zeker lid worden van de ARP. De mogelijkheid heeft altijd bestaan. Dit. punt, genoemd in de brief van de 111 bevat dus geen nieuws. „Ja", zei dr Veerman, Frits v. d. Poel (aanwe zig op de persconferentie) kan ook lid worden." Over hel optreden van dr B. 'de Gaay Fortman in een verkie zingscampagne van de PvdA en de PPR kon partijvoorzitter dr Veerman niet enthousiast zijn. „Maar", zo werd opgemerkt. „Biesheuvel doet het niet anders" (Verkiezingsver gadering samen met CHU en KVP in Dronten en straks in Zuid-Limburg en Leeuwarden). (Zie verder pag. 6). ATHENE Negen Griekse oppositie bladen hebben gisteren hun prijs met 25 procent verhoogd om te kunnen blij ven verschijnen sinds het besluit van de Griekse regering om de invoerrech ten op krantepapier te verdubbelen. De regeringsmaatregel wordt gezien als een poging om de oppositiebladen om hals te brengen. Dit zou de regering ook nastreven door advertenties alleen in de regeringsgetrouwe pers te plaat sen. VOOR IEDER DIE NU EEN NIEUWE BONNEE OPGEEFT.I Gezellige kaars in een glas Terwijl hij de lucht in uw kamer zuivert, ver spreidt hij een heerlijk frisse geur. GELEEN Familieleden hebben gis termorgen het deerlijk verminkte li chaam gevonden van de 86-jarige al leenstaande en ongehuwde Jan Mar tens. „Een lafhartige moord op een nog vitale en krasse oude man", zo zei de officier van justitie mr. J. Houben bij Ide Maastrichtse rechtbank na een eer- ste onderzoek. Een raampje in de woning was inge- I slagen en de wanorde in de kamer wees ;op een worsteling van het slachtoffer imet de overvaller. Uit het onderzoek is [niet gebleken, dat er geld uit de woning! is gestolen. j Vorig jaar deed het slachtoffer aan- i gif te van diefstal uit zijn woning van 27.000. Een onderzoek heeft nog geen resultaten opgeleverd. Volgens de Haagse patholoog-ana-1 ioom dr. J. Zeldenrust is de moord' [waarschijnlijk drie of vier dagen gele iden gebeurd. MOSKOU De twee jonge Ita liaanse demonstranten, die vorige week door een Russische rechtbank tot een jaar arbeidskamp werden ver oordeeld, zijn dit weekeind vrijgela ten en uit Rusland uitgewezen. De Italianen werden veroordeeld wegens „boosaardige straatschen- I nerij" omdat zij in januari in Moskou j pamfletten hadden verspreid tegen de onderdrukking van de Russische in- j tellectuelen. Hun vrijlating kwam na Postzegel is niet nodig ols u op de envelop schrijft: Nieuwe Leidse Couront, Antwoordnummer 267, Leiden. Ik geef op als nieuwe abonnee; Ais beloning voor mijn aktivlteit ontvang ik een "Gouda Bouquet". De nieuwe abonnee krijgt onze krant veertien dagen gratis. inzenden aan Bureau tfan dit blad hokje zwart maken naar keuze een protest van de Italiaanse rege ring.

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 1