Mini, voor midi handel miaxif lok Dampo ALMA ATA WONDERBAAN IN DE BERGEN Fijn, dat u ons eens op de vingers tikte Kleine detaillist in grote onzekerheid Brandt akkoord met Oostduitse uitnodiging Emancipatie alles goed en wel Volgend jaar nieuw 100 gulden - biljet Bonden mogen staking niet meer steunen Centrale komt jaren eerder op Maasvlakte De nederlandse schaatsers zijn in topvorm 7 5 ZATERDAG 14 FEBRUARI 1970 9 (Van een onzer redacteuren) AMSTERDAM Mini, midi, maxi-half dij, knie, half kuit en enkelalles mag dit jaar. De mode-ontwerpers zijn niet bekrom pen geweest. Madame mag kiezen uit een rijke variatie. Nimmer tevoren boden modekoningen uit de Europese hoofdsteden en daarbuiten een breder scala aan. Ideaal voor de vrouw. Maar ook voor de mensen, die al die variaties hun clientèle moeten aan trekken? Voor de grote modehuizen, de warenhuizen en de grote en kleine detaillisten? Bij de Nederlandse Economi sche Vereniging voor de Confec- tie-industrie (Nevec) in Amster dam twijfelt men er sterk aan. Want mag het dan voor de mo debewuste vrouw anno 1970 een attractie zijn te kunnen kiezen uit zóveel silhouetten, de handel weet nog steeds niet wat zij zal gaan kiezen. Blijft mini in, of komt er maxi, óf kiest madame dit seizoen de gulden midden weg op de kuit? En omdat de grillen van het vrouwelijke nooit te voorspellen zijn, heeft de han del er maar voor moeten zorgen alles in huis te hebben. Voor de grote huizen was dat niet zo'n bezwaar. De inkopers waren vo rig najaar al op de hoogte van het komende rijk geschakeerde mode beeld en 'hielden er rekening mee. Aan hun rekken zullen ze straks écht allemaal hangen, zij het, dat het aan tal creaties misschien wat kleiner is dan vorige seizoenen toen één sil houet het beeld bepaalde: men heeft wat voorzichtig moeten inkopen. Beperkt BONN Bondskanselier Willy Brand' heeft de uitnodiging van de f oc^tduitse premier Willi Stoph om naar Oost-Berlijn te komen voor be- sprekingen over de betrekkingen tus sen beide landen, aanvaard. Dit is gisteren door Egon Franke, minister voor de betrekkingen met Oost-Duitsland, bekendgemaakt. In een vraaggesprek voor de West- duitse radio zei hij: „De kans op be sprekingen mag onder geen geval ge mist worden". Regeringswoordvoerder Conrad Ah- lers heeft tevoren gezegd dat van de twee door Stoph voorgestelde data al leen 26 februari technisch mogelijk zou zijn. De andere datum was 19 fe bruari. Maar bij de kleine detaillisten en hun aantal wordt op 5000 geschat liggen de kaarten anders. Hoewel zij door het Nederlands Instituut voor de Damesmode in september al haar fijn uitgetekend kregen, hoe de vrouw komend voorjaar mogelijk ge kleed zal gaan, waren de meesten niet in staat hetzelfde assortiment in te kopen. Zij moesten zich beperken tot wat zij zélf als favoriet zagen (in veel gevallen de mini en de gema tigde mini en maar afwachten of zij juist gokten. „Mocht de liefde van een vrouw naar pen ander silhouet uitgaan, dan zal dit ook voor de kleine detaillist overigens nog geen strop betekenen", aldus Nevec-secretaris F. Horsman. Ook hij heeft met beleid ingekocht: net genoeg om de eerste voorjaars loop te dekken. Dat kan tegenwoordig nu we het confectiecentrum in Am sterdam hebben. Moest men vroeger dikwijls voor een heel seizoen inko pen, nu kan men dat beetje bij beetje doen. Faillissementen zullen dan ook daardoor niet worden uitgesproken". Maar dat neemt niet weg. dat veel detaillisten het komend seizoen toch met enige vrees een onzekerheid te gemoet zien. Er zijn er flink wat, die hun fabrikanten al hebben verzocht om het contract te wijzigen; degenen, die veel mini hebben gekocht, maar nu gokken op midi. In de meeste ge vallen zal dit evenwel onmogelijk zijn. Ook in de confectie geldt: be stellen is kopen. De, detaillist neemt de gok, niet de fabrikant. Vraag Wie goed heeft gegokt, de mini-, maxi- of midi-aanhanger, is voorlopig nog de vraag, pas de zomeruitverkoop zal er het antwoord op geven. De heer Horsman: „er is nog geen verstandig woord over te zeggen. Maar wél staat vast, dat niet het ex treme het modebeeld zal bepalen. Mode-redactrices in Parijs, Londen, Rome en Berlijn kunnen nu wel van de daken schreeuwen, dat maxi in raakt, maar het zal maar een heel kleine groep zijn. die daar aan gaat, evenals het maar een kleine groep is, die mini-mini draagt." Waarmee hij maar wil zeggen, dat het komend seizoen voor de handel vooral zal gaan om de vraag: wordt het net boven of op de knie, of zal madame zich kleden tot op de kuit? De vrouw zal het antwoord moeten geven. Studentendienst voor radio over de vreemdeling HILVERSUM Zondag zendt het IKOR in samenwerking met de Evan- j gelische Studentengemeente Uilenste- Dr G. A. Tukker voor de van de VrÖe Universiteit via Hil versum 2 een radiodienst uit met als inwendige zending AMERSFOORT Zaterdag 21 maart houdt de hervormde bond voor inwendige zending haar jaarlijkse al gemene ledenvergadering in hotel Monopole, Stationsplein, Amersfoort. Tijdens de middagvergadering, die ook voor niet-leden toegankelijk is, zal dr. C. A. Tukker uit Kinderdijk spreken over de verhouding tussen inwendige en uitwendige zending. Er is deze dag ook gelegenheid, om het nieuwe bondsbureau, Johan van Oldenbarneveltlaan 10, te bezichtigen. thema de buitenlandse werknemers en politieke vluchtelingen. Voorgan ger is ds. A. Dronkers, hervormd jeugdpredikant te Amsterdam. Na een inleidende dienst zal een panel van deskundigen op het pro bleem van de buitenlandse werkne mers en politieke vluchtelingen in gaan. iHet is de bedoeling, dat zij rea geren op telefoontjes en op van te voren opgenomen interviews. Onder meer werken mee: C. Egas, Tweede-Kamerlid voor de PvdA, Chef Teunis, auteur van „Gastarbei- j ders-Lastarbeiders", dr. Bosschra van het Angolacomité en een Portugees deserteur. 'TOT DE VERSCHIJNSELEN van deze tyd behoren een voortgezette strijd tégen discriminatie en een dito vóór emancipatie. Discriminatie is achteruitstelling uit hoofde van ras, godsdienst of anderszins. De toegenomen informatie ver schaft materiaal dat in de strijd ertegen dienstig is. Zij wordt nog minder dan in de voorbije perioden geduld. Emancipatie is inhalen van achterstand. We kennen dit verschijnsel vooral uit de vorige eeuw, toen ook in ons goede land allerlei volksgroepen hun emancipatiestrijd te bestrijden hadden: op politiek gebied, op sociaal ge bied, op het gebied van de school. Ook deze strijd is nog niet uitgestreden. Men kan zich trouwens afvragen, of dit laatste ooit het geval zal zijn. Het mensenleven is ook in dit opzicht een strijd, dat telkens opnieuw situaties van achter- opraken om herstel zullen vragen. EMANCIPATIE IS STELLIG ook een zaak van be- wustwording, van, zo men wil, groei naar vol wassenheid, van te verwerven of reeds verworven on afhankelijkheid, en van behoeftebevrediging om zelf te mogen handelen en zelf te mogen beslissen. Ook de onderscheidenheid binnen onze volksgroepen brengt met zich, dat de een zich vroeger dan de andere tot deze strijd heeft aangegord. Eens kon het nog geschieden in een tijd van grotere geleidelijkheid. In onze tijd echter vertonen emancipa ties die nog te verrichten zijn onvermijdelijk het ken merk van de algemene gangbare heftigheid en hevig heid. Bovendien draagt dan de al gebruikelijker publiciteit haar steentje bij. Wat alles weer tot gevolg heeft, dat de toch zo nuttige evenwichtigheid die immers óók een waarde in het leven kan vormen bedreigd wordt. INTERESSANTE STOF TOT beschouwing bieden in dit opzicht enkele wijzigingen die zich tegen woordig voltrekken onder onze rooms-katholieke land genoten. Zoals bekend stonden zij tot voor betrekkelijk kort in allerlei levenssituaties onder gezagsregels die wel theo retische en filosofische benadering toelieten, maar toch nauwelijks discussies. Rondom allerlei organisatievor men legde deze laatste omstandigheid als het ware een beschermende gordel. Men had deswege zijn eigen levensbeschouwelijke or ganisaties, zijn eigen arty, zijn eigen omroep, ook zyn eigen pers, die alle de schutse ervoeren van de kerke lijke protectie. Veel essentieels werd aan de geestelijk heid ter beslissing gelaten, en indien het bij adviseren harerzijds bleef, dan waren ook de versterkte adviezen toch wel zeer klemmend. Bij de reformatorische christenen was de situatie ook in zoverre anders, dat onder hen sinds eeuwen her grote bevoegdheden te vinden waren bij het eigen geweten. Meer dan bjj onze rooms-katholieken het ge val was, moesten zij trachten met zich zelf, dat wil zeggen: met hun geweten, in het reine te komen. Zy zyn daarom meer de zelfdoeners geworden. vei AT ZIEN WE nu? Dat, door welke oorzaken, ook onder de rooms-katholieken het kerkelijke gezag duidelijk is gaan veranderen. Het is zich veel meer gaan terugtrekken op de geloofsbeleving-in-engere-zin, en het spreekt heel wat minder zyn machtswoord op allerlei levensterreinen. Met andere woorden: de rooms-katholieken zyn mèt de protestanten in de situatie komen te verkeren, dat zij aan vryheid hebben gewonnen, ook in deze zin, dat ze heel wat meer dan voorheen met eigen geweten en rechtstreeks daarmee te rade moeten gaan. De moeilijkheid nu is, dat dit proces zich namelyk laat Is komen voltrekken, maar bovendien in een tijdsge wricht waarin alles overrompelend snel gaat. Houd dat als eenvoudig mens maar eens by. yANDAAR AAN DE ENE kant een doorslaan van de balans. De rooms-katholieke organisaties hebben er hun problemen mee. De een na de ander heeft al in de naamgeving de verwijzing naar een eigen levensbe schouwing losgelaten. Zelf hebben die organisaties bo vendien met ledenverlies te kampen; de aanvankelijke binding bestaat immers niet meer. En een deel van de rooms-katholieke pers geeft dagelyks onverbloemde be wijzen van „in de vrijheid" te staan. Aan de andere kant roept dit alles dan weer protesten op, die overigens zwak klinken tegen het geweld waar mee deze nieuwe geestelijke „emancipatie" doorzet. Ook wat zich rondom een kwestie als het celibaat af speelt is voor een belangrijk deel onder de noemer van de emancipatie te brengen. Tenzij immers iets geacht kan worden tot het wezenlijke van de eigen geloofsop vattingen te vallen wordt het niet zonder meer aan vaard. En tot dat wezenlijke kan de ongehuwde staat van de geestelijke moeilijk worden gerekend. Het ligt dan ook in de lyn dat het wordt aangevochten. (SOK OP DIT PUNT is het emancipatie, maar dan van en voor de landelijke kerk, die zich, even duide lijk als bedachtzaam, opmaakt, in de grote en ruime wereldkerk een eigen geluid te laten horen, met alle risico van deswege te worden gekapitteld. Het is een situatie waarin de reformatorische christen op zyn minst met zyn rooms-katholieke medechristen kan meevoelen. Méér niet overigens, want hij heeft sinds eeuwen her voor zichzelf een andere werk- en geloofssituatie verworven. Ieder onzer behoort belangstellend te zijn, hoe zieh dit alles onder onze rooms-katholieke landgenoten ook buiten onze grenzen doen zich overigens vergelijkbare verschijnselen voor zal ontwikkelen. Men raakt ook meer en meer teruggeworpen op de zekerheden van het eigen geweten, hoezeer de kerk daar in het verleden ook een zwaar hoofd in had. De instrumenten spelen er nu nog geducht door elkaar. Ieder onzer mag benieuwd zyn, of het alsnog uitkristal liseert tot een harmonieuze melodie. Waarvan intussen al reeds lijkt vast te staan, dat die minder gregoriaans zal klinken. DIEMER KLOOSTERZUSTER OVER OPEN BRIEF: (Van onze kerkredactie) DELFT Erg groot is het aantal reacties, dat de vereniging „Protestants Nederland" uit rooms-katholieke kring ontvan gen heeft naar aanleiding van haar Open Brief. (Hierin sprak de vereniging haar verontrusting en medeleven uit over de ont wikkelingen, die zich de laatste tijd in de R.K. Kerk hebben voorgedaan) De reacties zijn voor het grootste deel positief. Er waren zelfs pastoors, die honderd exemplaren van de brief ter verspreiding aanvroegen. Een Brabantse pastoor schreef: „Ik betuig u mijn oprechte dank voor uw vrijmoedigheid en verontrusting. Heel bijzonder voor de oprechte diepe christelijke overtuiging, die uit uw schrijven spreekt. Ook uw opvatting over de moderne oecumene onder schrijf ik: over de kern van de zaak stappen ze heen." In Amsterdam beval een pastoor de brief in zijn preek aan. Een frater uit Overijssel noemde de bezorgdheid en de eerlijke bedoeling weldadig. Een kloosterzuster uit Zwolle schreef: „Het is zeer goed, dat anderen ons eens op de vingers tikken. Jammer dat zoiets maar zelden gebeurt." T oenadering Een KVP-Tweede-Kamerlid noemt de brief „een hartverwarmend ap pel". Een abt, die overigens kritiek heeft, spreekt tocht van „uw mooie, BIJ VERKOUDHEDEN AMSTERDAM 13 tet>r. Contante prijzen. Londen 8.73*i8.74H. New York 3.633«—3.M. Montreal 3.3' 3.39,T.. Parijs 65.58—85.63. Brussel 7.32ta7.33, Franktort98.62'i,—98.67',j. Stockholm 70.33—70.38. Zurich 84.65', —84.70. Milaan 57.79 'i—57.84J. ko penhagen 48.51 ',-18.564. Oslo 50.88- 10.93. Wenen 14.06',i—14.07',. Lissa bon 12.97',i12.80',4. waarlijk christelijke stuk" en van „niets-verdoezelende oprechtheid, die conditie is voor een goede verstand houding en steeds groeiende toenade ring." Daartegenover staan dan enkele negatieve commentaren, zoals (reeds eerder door ons gesignaleerd) van het Oecumenisch Aktiecentrum („door publicatie juist op dit moment be wijst PN, dat het andere dan oecu menische oogmerken nastreeft") en van een bedrijfsaalmoezenier, die het sociologisch wilde beredeneren en stelde, dat de predikanten „uit uw kring" wel uit kleine dorpen afkom stig zouden zijn en nog vastzitten aan een agrarisch cultuurpatroon. Naar Rome „Protestants Nederland" kreeg tenslotte ook brieven van rooms-ka tholieken, die extra exemplaren aan vroegen voor buitenlandse bisschoppen en voor „geïnteresseerden in Rome..." (Van een onzer redacteuren) AMSTERDAM Waar schijnlijk volgend jaar zal de Nederlandse Bank nieuwe bankbiljetten van honderd gulden in omloop brengen. Kenmerkend verschil met de huidige biljetten is behalve de kleur ook de plaatsing van het cijfer 100 op de achterkant, in twee diagonaal tegenover el kaar gelegen hoeken. Doel van de verandering is de bil jetten ook in opgevouwen vorm dui delijker herkenbaar te maken. Over die onduidelijkheid heeft de Neder landse vereniging van huisvrouwen bij de bank geklaagd. De biljetten van 25 en 100 gulden lijken thans in opgevouwen staat te veel op elkaar. Dit zou met name komen doordat zoals de foto laat zien het honderd-gulden-biljet onvoldoende voorzien zou zijn van het cijfer 100. Zambia (5) De heer A. Sandbergen spreekt over een bevrijdingsbeweging", maar hoeveel pas vrij geworden Afrikaanse landen zijn door hun „vrijheid" beter of gelukkiger geworden? Hij verdedigt de Chinese lening, maar hij vergeet dat China nooit geld voorschiet als het er niet beter van denkt te worden. De spoorlijn, waaro ver hij het heeft, kost voorlopig 500 miljoen gulden en verder vele miljoe nen voor wat er nog aan vastzit. Er zijn echter duizenden Chinese „deskundigen-' in Zambia gekomen, terwijl algemeen békend is dat China op het punt van spoorwegen aanleg gen niet bepaald als zeer bekwaam bekend staat. Men zou dan ook beter van Chinese infiltratie kunnen spre ken. Den Haag Dr. F. C. Dominlcus Zambia (6) Naar aanleiding van uw artikel („Geen vrijheidsstrijders maar terro- risten" mag ik er aan herinneren dat i de mensen, die wij na 1945 in Indo nesië ook als terroristen betitelden, nu langzamerhand eveneens als vrijheids strijders worden beschouwd. Maar wij hadden destijds een blinde vlek voor de noodzakelijke politieke j en sociale ontwikkelingen, die ons j verhinderde hen als zodanig te her- j I kennen. Het is dezelfde blinde vlek. die ons waarschijnlijk weer parten I speelt in het geval-Zambia. Triest dat het Westen er vaak zo j laat achter komt, dat de strijd om I volstrekt legitieme zaken gaat. Nog triester is het dat christenen overal in I de wereld communisten datgene laten i opknappen, waar zij zelf in voorop zouden moeten lopen: strijden voor een wereld waar meer gerechtigheid Rotterdam C. Koudenburg DEN HAAG Ten noorden van het Kungej Alataugebergte ligt Alma Ata, hoofdstad van de Sovjetrepu bliek Kazakstan. „De vader van de appels" (de letterlijke betekenis van Alma Ata) heeft ruim 700.000 inwo ners en is onder meer een universi teit, een wetenschappelijke academie en een vliegveld rijk. Naar de naast- bijliggende Chinese grens reiken de bergen tot 4951 meter en in dat ge bied, op twintig kilometer van het stadscentrum en meer dan 1600 meter hoog ligt een van de meest befaamde en tegelijkertijd ook geheimzinnige ijsbanen ter wereld. Tussen 1951 en 1963 werden er maar liefst 31 wereldrecords verbe terd. Boris Sjilkov, Dimitri Sakoe- menko, Joeri Sergejev en Evgeni Grisjin begonnen op de zogenoemde Medeobaan hun schaatscarrière. Na 1963 werd het echter sleeds stiller rond het ijswonder. Een vernieti gende lawine veranderde de baan in een troosteloze ruine. Maar men be gon opnieuw. Een kloof in de bergen werd afgedamd en de herstelde baan kwam dit seizoen ineens weer in de belangstelling door een andere lawi ne, nu van wereldrecords op de korte afstanden. Valeri Moeratov, Boris Goeljajev, Tatjana Sidorova, Loed- milla Fetsjina en ook de Zweed Hasse Boerjes vestigden records, die nog er kenning moeten vinden. Voor het eerst in de historie heeft een Nederlandse ploeg een bezoek aan Alma Ata gebracht. Acht rijders (Te Winkel, Beltman. Waanders, Demkes, Pasman, Ten Hag, Van Gel der en Hekman), trainer Peter Schotting en ploegleider Henk Mus hebben tien dagen op de Medeobaan kunnen trainen en aan enkele wed strijden meegedaan. Niets mysterieus Daardoor is het masker van ge heimzinnigheid grotendeels afgeval len. „Wij hebben niets mysterieus kunnen ontdekken", zegt Henk Mus, die vorige week met de ploeg op Schiphol terugkeerde, „de Medeobaan is in feite ontstaan uit een bergmeer- tje. Aan een korte en een lange zijde fungeert de berg als bescherming. Een accommodatie is er nauwelijks. Twee directiewagens vormen de kleedkamers". In de stad zelf zijn nog zes natuur- ijsbanen. Ondergespoten voetbalvel den staan ook ten dienste van het publiek. Op 21 en 22 januari trokken 5 6000 mensen met bussen en taxi's de bergen in om internationale wed strijden bij te wonen. Daarbij was de Russische aanmoedigingskreet „da- wai" niet van de lucht. „In vijf uur viel er toen zestig centimeter sneeuw", aldus chef d'equipe Mus. Hoe zijn de opvallende tijden, die doorgaans op de Medeobaan worden gemaakt, t€ verklaren? „Er is een ri viertje dat glashelder water aanvoert. Dat is een belangrijk punt. En verder zijn de atmosferische omstandigheden j erg gunstig. Tussen 11 uur 's morgens en 3 uur 's middags is er geen wind. Men wacht meestal met recordpogin gen tot 12 uur, als de zon achter de bergen is schuilgegaan. Een tijd on der de veertig seconden op de 500 i meter is dan heel gewoon". De beste j Nederlandse prestatie kwam op naam van oud-kernploeglid Karei te Win kel, die op de 1500 meter vijfde werd in 2.06,3 en op de tien kilometer in I 16.18,28 als vijfde eindigde. Gerard Demkes werd op de 500 meter negen de in J0,86 sec. Kunstijsbaan „In maart, als de dooi inzet, begint men tiet de bouw van een overdekte kunstijsbaan", weet de heer Mus nog tc vermelden. „Men hoopt die vol gend seizoen gereed te hebben, met een tofschouwersaccommodatie." (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG De president van de rechtbank besliste gisteren dat in dit stadium het plegen van verder overleg tussen de NV Lomefa te toen Hoorn met de drie vakbonden in de metaalindustrie noodzakelijk is om dat alle mogelijkheden nog niet zijn uitgeput. De gedaagde vakbonden dienen zich te onthouder van aansporing of steun aan staking in het bedrijf van Lomefa. Verder moeten ze de werk nemers aan, manen het werk te her vatten en moeten ze zich onthouden van verdere instructies aan de sta- kenden. Dit alles op straffe van een j dwangsom van 100.000 per dag. DEN HAAG In verband met het i Rotterdamse hoogovenprojekt zal de 1 bouw van de grote elektrische cen trale op de Maasvlakte enige jaren eerder gebeuren dan oorspronkelijk het plan was, zo blijkt uit het ant- i woord van minister mr. R. J. Nelissen (economische zaken) op vragen uit de Tweede Kamer. Aanvankelijk was het de bedoeling dat de eerste eenheid van deze een- trale in 1977 zou gaan draaien. De onrust in de RK Kerk is door de tekenaar van de Toronto Star wel heel beeldend via deze cartoon tot uiting gebracht. Op het balkon van het Vaticaan de paus, omringd door hoogwaardigheidsbekleders en de Zwitserse garde die morrende pries ters weg trachten te jagen door vloei stof (kokende olie? naar beneden te gieten). Een kardinaal fluistert de paus in het oor: „Alle wraak is ver boden, maar als ze werkelijk een slagveld willen, laat ze dan trou- Voor het overige spreken de borden voor zichzelf. dus nietvergeUn-. FricoeUn

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 7