Studentenprotest aan de orde op tweede VU-dag Echte leerhuisdienst betekent hard werken Samen voorbereiden op leven in komende week Moskou sluit vrede met dochterkerk in VS Zo nooit betloelcL.. Sterke vergrijzing gereformeerd predikantenkorps Een Kerkedag werd „negen kerkedagen" Joodse conferenties in Nederland Een woord voor vandaag GODSDIENST-OEFENING IS TRAINEN Uw probleem is het onze.... Vijf doden bij bouw kernreactor Waarom ex- gereformeerd BEROEPINGSWERK Is christelijke universiteit nodig? Protestantisme in Brazilië groeit Septuagint achter bisschoppen le Contact Wolveg; :j buitenverbander Progressieven »°3 PI ZATERDAG 14 FEBRUARI 1970 Gisteren eindigden we met de woorden van Lucas uit 4:30, dat Christus uit het midden van de mensen weg ging, die Hem wilden vermoorden. Dat speelt zich af op een berg en in wezen ziet Lucas in die berg al de berg van de hemelvaart. Ook toen ging Christus weg uit een yolk dat Hem had verworpen en gekruisigd Dat is een vreselijk moment.Dat fs. een ogenblik van oordeel Christus laat de mensen van Nazareth, en op de hemelvaartsberg Zijn volk Israel, alleen achter met hun woede. Christus trekt Zich terug uit Zijn woonplaats en later uit de stad Jeruzalem, uit Zijn tempel waarvan het voorhang scheurt. Maar gelukkig, dit is niet het laatste woord. Het Evangelie van Lu cas.houdt niet op met deze trieste woorden en de bijbel niet met de hemelvaart van Christus. In Lucas lezen we: „En Hij daalde af naar Kapernaum." De mensen blijven staan, maar het evangelie gaat door. Zo was het ook na de hemelvaart. De Heilige Geest daalde af op die kleine groep van mensen in de opperkamer. En zij keren de we reld ondersteboven. Het „neen" van mensen houdt God niet tegen. De mens kan geen streep halen door Zijn genade. Tegenover de on wil van de mens om tot God te komen, staat de wil van Christus om tot de mensen te komen. Dat is genade. We lezen vandaag: Marcus 1:14-28. We lezen morgen: Marcus 1:29-45. (Van onze kerkredactie) EINDHOVEN Wij willen best op zondagmorgen in groeps verband samenkomen. Maar dan ook om actief bezig te zijn, om ons te trainen in de dienst van God, aldus de heer G. A. de Jonge in het Algemeen Doopsgezind Weekblad, dat in een van zijn jongste nummers als thema „nieuwe mogelijkheden voor de kerkdienst" heeft. (Het gaat dus om trainen, want er moet sprake zijn van godsdienstoefe ning. We weten, dat ons geloof een eenheid van gevoelen en handelen moet zijn. Tot het vormen en onder houden van deze praktische vroom heid hebben we regelmatig met el kaar onderricht nodig, omdat wij we ten en anders wel merken dat met enkel freewheelen de vaartuit het geloof verdwijnt. Maar dan moet de kerkdienst een oefenen zijn, een leren, een zich geza menlijk actief voorbereiden op het le ven van de komende dagen en we ken, een werkelijk bezig zijn met heetgeen god tot mensen en door mensen te zeggen heeft(...). Het is in de traditie van het joodse leerhuis, dat er in Eindhoven „leer huisdiensten" zijn gegroeid, die in de- Brieven die niet rijn voorzien van naam en adres kunnen niet in behandeling worden genomen. Ge- helmhouding is verzekerd. Vragen die niet onderling met elkaar in verband staan moeten In afzonder- UJke brieven worden gesteld. Per brief dient een gulden aan postze gels te worden Ingesloten. Vraag: Ik heb iemand gekend, die tot levenslang was veroordeeld en na 14 jaar vrijgelaten werd. Nu be weren mijn kennissen, dat iemand die levenslang heeft gekregen, ten minste 30 jaar moet zitten. Antwoord: Levenslange gevange nisstraf kan alleen na toegestaan gratieverzoek meestal op 20 jaar worden gesteld. Indien de voorwaar delijke invrijheidsstelling wordt toe gepast, wordt de eigenlijke duur van de gevangenisstraf verminderd tot jaar, hetgeen overeenkomt met het u V» van de tijd, dus ongeveer 14 bekende geval. Vraag: Wat zijn de vereisten voor vervoer van goederen in een bestel wagen in regelmatige dienst als zelf standig ondernemer? Antwoord: Registratie bij de ka mer van koophandel: zekere krediet waardigheid tot ƒ5000; een vakdi ploma van de stichting examens be- roepsgoederenvervoer langs de weg, R. J. Schimmelpennincklaan 1, Den Haag (die ook de opleiding verzorgt); twee jaar praktijk in het beroeps- goederenvervoer. Vraag: Hoe kan het komen, dat het vlees in de weck na ongeveer drie weken opengaat? De flessen zijn goed schoongemaakt en on- schonden. Er zijn nieuwe ringen gebruikt. Het vlees is licht gezouten. De flessen staan in een koude ruim te. Antwoord: Bereid niet te grote stukken vlees op de gewone wijze en laat ze bijna gaar worden. Doe het vlees in schoongemaakte, wijde flessen en voeg de met water afge maakte jus of bouillon toe. Zorg dat de flessen slechts voor drie kwart gevuld zijn; het vlees behoeft niet onder de jus te staan. Neem de randen van de flessen zorgvuldig af, verwijder zo nodig ;en vetdruppel met een lapje, ge drenkt in sodawater, neem daarna af met schoon heet water. Droog ze dan met een schone doek, evenals de deksels en de ringen. Sluit op de bekende wijze en steriliseer twee uur (dus op J0P graden Celsius). Ste riliseer de flessen na 24 uur nog maals een half uur, daar vlees ge makkelijk kan bederven. Vraag: Ik heb wel eens gehoord van een vereniging, waar vrijgezel len bij elkaar komen. Weet u ook het adres, want een huwelijksbu reau kost handenvol geld. Antwoord: Het adres van de Ne derlandse vrijgezellenbond is Laan van Meerdervoort 15, Den Haag. Het doel van deze bond is echter niet in de eerste plaats als huwelijkscon tactbureau op te treden, maar om op te komen voor de belangen van de ongehuwden inzake huisvesting, be lasting, enz. De bond is niet bedoeld voor jeugdige personen. Er zijn trouwens kerkelijke bureaus die taktvolle bemiddeling verlenen. Voots kan men zich aansluiten bij organisaties voor bepaalde liefheb berijen, sport. enz. Vraag: Een echtpaar zonder kin deren wil het meubilair vermaken aan verschillende personen. Kunnen zij dan een stuk opmaken, luidende: „Ondergetekende vermaakt aan enz. Antwoord: Als beiden bepaalde meubelen willen vermaken, moeten zij elk een dergelijk stuk opmaken, zij moeten dit eigenhandig schrij ven. dateren en ondertekenen. Al leen is het wenselijk de volgende zinsnede in te voegen: „voor het ge val hij(zij) na zijn(haar) echtgeno- te(echtgenoot) overlijdt".. Het beste is de beide stukken ergens in bewa ring te geven, bij een notaris, bank. e.d. Onafhankelijkheid na 50 jaar erkend (Van onze kerkredactie) NEW YORK Tussen de „Russische Orthodoxe Griekse Katholieke Kerk van Amerika" en de Russische Orthodoxe Kerk is een overeenkomst geslo ten, waarbij Moskou na ruim vijftig jaar de onafhankelijk heid van haar Amerikaanse dochterkerk erkent. Als gevolg hiervan zal patriarch Alexei van Moskou zijn exarch in de Verenigde Staten, aartsbisschop Jona than, terugroepen. Toen de communisten in Rusland de macht overnamen in 1917, ver klaarde de Amerikaanse tak van de Russische kerk zich onafhankelijk. Vooral in Alaska eens Russisch ge bied —is deze kerk sterk vertegen woordigd. De patriarchen van Moskou erken den de onafhankelijkheid echter niet en wisten een scheuring te bewerken. Naast de Russische Orthodoxe Griek se Katholieke Kerk (thans 900.000 le den) vormde zich het „Patriarchale Exarchaat van de Russische Ortho doxe Kerk" (160.000 leden), dat zich wel onder de jurisdictie van de pa triarch van Moskou stelde. Vooral aartsbisschop Jonathan heeft sinds zijn komst in 1967 alles gedaan om beide groepen te hereni gen. Het werd hem al spoedig duide lijk, dat dat nooit lukken zou, als de herenigde kerk onder Moskou zou moeten staan. Eenheids gesprek De vereniging en de vrede met Moskou zijn belangrijk voor het stre ven naar de vorming van één ortho doxe kerk in de Verenigde State-n. Nu vormen de orthodoxen nog alle maal aparte groepjes onder de juris dictie van hun moederkerken, de na tionale verschillen vervagen echter steeds meer. Dezer dagen hebben ook de Syrisch-orthodoxen in Amerika van Antiochië zelfstandigheid gekre gen. Een moeilijkheid bij de eenheidsbe sprekingen was echter steeds, dat de grootste potentiële partner, de Russi sche Orthodoxe Griekse Katholieke Kerk, voor de meeste anderen als schismatiek gold, omdat ze zich op onwettige wijze had losgemaakt van haar moederkerk. Nu dit uit de weg is geruimd, is te verwachten, dat de eenheidsbespre- GRENOBLE Gisteren zijn vijf bouwvakarbeiders gedood toen een betonnen muur bij een in aanbouw zijnde Frans-Duitse kernreactor in stortte. De slachtoffers vielen van een hoogte van 40 meter naar beneden. Twee van de Noordafrikaanse gastar beiders liepen ernstige verwondingen op. De reactor zelf was nog niet aan gebracht. kingen in versneld tempo zullen wor den voortgezet. Er is nog een derde Russische kerk in de Verenigde Staten. Dat is de streng conservatieve, beslist anti communistische en anti-oecumeni- nische „Russisch-Orthodoxe Kerk in het Buitenland". Deze beschouwt al leen zichzelf als de ware voortzetting van de oude Russische kerk en wei gert contact met elke andere kerk. BAARN Op grond van onderzoekingen moet men aan nemen, dat onder de buiten- kerkelijken in Nederland rond 100.000 ex-gereformeerden zyn. Over de redenen, waarom zij de kerk hebben verlaten, is weinig bekend. Daarom zal het gereformeerd evan gelisatiecentrum te Baarn gaan on derzoeken welke factoren leiden tot het uittreden uit de kerk. Men heeft de indruk dat het aantal uittredingen met name de laatste jaren sterk is toegenomen. Ook wil men nagaan in hoeverre ex-gereformeerden toch een bepaalde gereformeerde inslag bleven behou den, zodat zij een aparte groep lijken te vormen onder de bijna drie mil joen buitenkerkelijken van Neder land. In het onderzoek worden ook degenen betrokken, die wel ex-gere formeerd zijn, maar die hun christe lijke levensovertuiging niet hebben losgelaten. Een bijzonder probleem vormen zij, die „in stilte" afscheid nemen van de kerk. Bij vertrek naar een andere woonplaats vragen zij geen attestatie meer op, of zij leveren die niet in bij aankomst in de nieuwe gemeente. Van 1959-1963 verloren de gerefor meerde kerken op die manier gemid deld 572 leden per jaar. Sinds 1964 is dit gestegen tot gemiddeld 728. ze behoeften van de moderne kerk ganger voorzien. Typerend voor de joodse leerhuizen eigenlijk een pleoname (een „dub- bel-op"-uitdrukking) want het leer huis is nu eenmaal een jooddse in stelling dat is, dat het leven er centraal staat. Het gaat de vrome jood niet zozeer om een zuivere leer, maar om een rechtvaardig leven. Aanvankelijk werd dit gezocht in grote reeksen ge- en verboden, afge leid uit de Thora. Later komt er, om gekeerd, inbreng vanuit de „basis" naar het centrum, wordt er geluisterd naar vakgebieden buiten de theologie. Hierin schuilt eenvisie die ons erg aan kan spreken Er wordt echter geen college gege ven, maar een dialoog gevoerd. Het wordt van wezenlijke betekenis ge acht, dat de leraren zelf hoorders zijn, dat er gezamenlijk gezocht wordt naar antwoorden. Laat ik u nu uitnodigen voor een bezoek aan een leerhuisdienst van de doopsgeziande gemeente in Eindho ven. Einnengekomen in de kerk jadden en mantels in de garderobe ontvangt ude zangbundels voor deze diensten een bijbel. NED. HERV. KERK Beroepen te Eindhoven: A. J. Hoorn te Vlaardingen; te Haaften: kand. J. de Vreugd te Katwijk a. Zee; te IJs- selmuiden: H. v. Kooten te Delft. Aangenomen naar Gieten: kand. L. Oosthoek te Utrecht, die bedankte voor vier andere beroepen. Bedankt voor Ederveen: H. A. v. Slooten te Nijkerk. DOOPSGEZ. BROEDERSCHAP Aangenomen naar Barsingerhorn, c.a.: R. E. H. Marcus te Itens-Baard. CHRIST. GEREF. KERK Bedankt voor Barendrecht: M. Baan te Zeist. GEREF. GEMEENTEN Bedankt voor Oosterland (Z.): D. Hakkenberg te Dordrecht. de stoelen staan deels schuin opge steld. zodat er iets van een kringele ment verschijnt. De voorganger zit voor de gemeente, met een laag ta feltje bij zich voor bijbel, bundels en andere literatuur. De preekstoel blijft leeg. Het is wat drukker dan bij de preekdiensten. We beginnen met vo tum en zingen staande een psalm. Daarna leest de voorganger, zittend, het eerste bijbelgedeelte, vers voor vers met begeleidend commentaar. Iemand vraagt eens wat, maakt een opmerking, uit zijn verbazing. Af dwalingen worden omgebogen. Het gaat om water geschreven staat. De eerste lezing uit het Oude Tes tament vraagt dikwijls de meeste tijd. Daarna een passend lied en ver volgens de tweede bijbellezing, soms nog een derde. Wederom op dezelfde wijze: zorgvuldig gelezen, toegelicht en de essentie besproken. Het gebed sluit aan bij wat we hoorden. Staande de slotzang en de zegenbede. De voorganger gaat naar het portaal voor de uitgang, waar de collecte plaats heeft. De leerhuisdienst is weer voorbij. Zoals een hervormde vriend zei: dit was werken! Dit kan God nooit bedoeld heb ben, verzucht ds. J. Gulmans van Wageningen in het Algemeen Doopsgezind Weekblad, waarin hij zijn onmacht beschrijft om de kerkdienst voor de aanwezigen tot een echte eredienst te maken. Hij constateert: In de dienst ga ik mijn visie aan de aanwezigen bekend maken. Maar ik ben zo bang, dat er niets anders gebeurt dan in de studeerkamer: ik spreek tegen zwijgende mensen, zoals ik prevel tegen stil liggende boeken. Het is afschuwelijk. Ik word er steeds benauwder voor. De dienst zal weer één grote al leenspraak zijn: ik krijg een hand en dan heb ik de absolute regie. Ik geef aan, dat „onze hulp in de Naam van God is", ik roep de zwij genden op om zich vrolijk te ma ken over Gods Naam, lees de oude verhalen, roep op om te zingen over „verlangen naar vernieu wing", preek (het zwijgen is nu absoluut), zit op een stoel, maar rijs weer omhoog om „Onze Vader" uit te spreken. Ik laat de aanwezi gen nog een lied zingen, verlang naar zegen en het is voorbij. Op de preekstoel moet ik een heel uur visie geven voor zwijgen de mensen. Dat kan alleen een dic tator. Het is voor mij het meest onnatuurlijke uur van de hele week. Zo'n enorme one-man-zaak (een show is het om de drommel niet) bestaat nergens meer. Ik heb uren nodig, na afloop, om weer op ver haal te komen. Ik moet van die alleenspraak af. Dit kan God nooit bedoeld hebben. Zelfs Jezus' bergrede duurde korter dan mijn kerkdienst. nieun ROTTERDAM Vandaag is in Utrecht de tweede Vrije Universi teitsdag gehouden, een vervolg op de vorig jaar in Assen gehouden vergadering. De zaak liep toen enigszins uit de hand, omdat een groep studenten aandacht vroeg voor wat zij nu precies willen. Ds. Hessels Mulder redde de vergadering door met de orde verstoorders overeen te komen een tweede VU-dag te houden, die speciaal zou worden gewijd aan het studentenprotest. Om ruim gelegenheid voor discussie te hebben heeft de commissie van voorbereiding de inleidingen van de heer R. C. J. Smeenk, zesdejaars stu dent in de medicijnen, en van prof. dr. T. P. van der Kooy, hoogleraar in de economie, vooraf in druk uitgege ven. Het zijn doordachte studies, die zonder twijfel vandaag hebben bijge dragen tot uitvoerige discussies. Daarover maandag meer. Rob Smeenk zet uiteen dat het stu dentenprotest voortkomt uit *en steeds sterker wordende onvrede met de huidige maatschappij. „De univer siteit in onze maatschappij, die pre tendeert democratisch te zijn, is er niet om een kleine groep toekomstige leiders te vormen of bepaalde groepe ringen (bijvoorbeeld het bedrijfsle ven) te bevoordelen", zegt hij. Hij somt nog een groot aantal pun ten van maatschappijkritiek op: Viet nam, de consumptiemaatschappij, uit buiting van de arme landen door het rijke Noorden, autoritair onderwijs. UTRECHT Het percentage jongere predikanten (2535 jaar) is de laatste tien jaar in de Gereformeerde Kerken sterk teruggelopen. In 1959 telde men 246 predikanten in deze leef tijdsgroep. Dit waren er in 1969 nog maar 116. Het percentage (Van onze kerkredactie) STUTTGART De Duitse protestantse Kerkedag is uiteen- gevallen in „negen kerkedagen tenminste als we afgaan op de uitgave die altijd na een kerke dag verschijnt. Vroeger was dat een knots van een boek. Dit jaar zijn het negen dunne delen, uit gegeven door Kreuz-Verlag in Stuttgart. De Kerkedag van Stuttgart, die van 16 tot 20 juli vorig jaar in het zuiden van Duitsland werd gehouden, kreeg men (Van onze kerkredactie) GENèVE Volgens de nieuwste zendingsstatistieken groeit het protestan tisme na Indonesië nergens zo snel als in Brazilië. Met 3,3 miljoen protestan ten heeft dit land de rest van Zuid-Amerika ver overvleugeld. De bevolking van Brazilië groeit jaarlijks met 3 procent, het aantal protestanten met 6.7 procent. Brazilië telt 12.800 predikanten. (Volgens nieuwe cijfers zijn in heel Zuid- Amerika 44.900 priesters werkzaam). Tweederde deel van de Braziliaanse protestanten kan tot de pinksterbewe ging worden gerekend. De grote „Evangelische Pinksterkerk Brazilië bij Chris tus". heeft zich vorig jaar bij de Wereldraad van Kerken aangesloten. een heel eigen karakter. Had vroeger het ene thema verdeeld in vijf of meer onderwerpen, de mensen schuifelden heen en weer en kozen wat hen interesseerde. Vaak trok een bepaalde spreker veel meer dan het onderwerp. Ditmaal kwamen de mensen echter heel in het bijzonder voor bepaalde onderwerpen. De jongeren wilden meer horen over aardse gerechtig heid. De mannenbroeders van „Geen anc'er Evangelie" trokken naar „Streit um Jezus". Boekjes Daarom heeft de uitgever er waar schijnlijk goed aan gedaan om de verschillende referaten onderweros- gewijze uit te geven. Er is een boekje over de kerk (Kirche ist mehr). Er zijn boekjes over de dogmatische vra gen (Streit um Jezus en Gottesfrage heute). De bijbelstudies zijn in een boekje samengeperst (Ich aber sage euch). En de moderne maatschappij kritiek komt ter sprake (in Recht Gerechtigkeit und Gewalt, Gerechtig- keit in einer revolutionaren Welt en Hindernis der Demokratie). Samen vormen de negen boekjes een opmerkelijke serie, die velen waarschijnlijk beter voldoet dan de vroegere uitgave. Ze zijn uitgegeven om het gesprek, dat zo fel begonnen is op de laatste Kerkedag, voort te kunnen zetten. Het Kreuz-Verlag in Stuttgart bereidde dan ook de uitgave voor samen met de leiding van de Kerkedag. jonge predikanten in het geheel van het predikantenkorps is daarmee in tien jaar gehalveerd, namelijk van 27 procent in 1959 Deze cijfers zijn ontleend aan een publikatie van het bureau Kerkop bouw van de Gereformeerde Kerken over de predikantsvoorziening in Ne derland. Tegenover de dalende cijfers voor jonge predikanten staat een pro centuele toename van het aantal pre dikanten boven 55 jaar. Zij vormen thans 29.1 procent van het totale pre dikantenkorps. In 1959 was dit 25,7 procent. De vergrijzing is het sterkst in de provincie Groningen. Hier is 42,5 pro cent van de gereformeerde predikan ten ouder dan 55 jaar. Tien jaar gele den was dit nog maar 26.7 procent. De enige provincie waar het percen tage predikanten boven 55 jaar te rugliep was Zuid-Holland. Hier was het in 1959 namelijk 30,5 procent en in 1969 was het verminderd tot 27,8 procent. Het bureau Kerkopbouw noemt de ze ontwikkeling bijzonder verontrus tend en vraagt zich af of geen onder zoek moet worden ingesteld naar de oorzaken van deze vergrijzing. Hier bij zou ook de vorming en opleiding van predikanten moeten worden be trokken. AMSTERDA MDe priesterbewe ging Septuagint heeft in een korte verklaring haar waardering uitge sproken voor het standpunt van de Nederlandse bisschoppen in de celi- baatskwestie. De keuze van d? bisschoppen „kan een eerste stap zijn op de weg naar kritische gemeentegroei, waarin de verkondiging en beweging van Jezus Christus konsekwent en geloofwaar dig kan bestaan." De aangekondigde open brief van Septuagint over „het groeiproces naar kritische en actieve gemeenten" blijft Volgens Rob Smeenk bestaat aan de VU een autoritaire structuur, die ta ken oplegt van „boven naar beneden" en niet andersom. Hiërarchie Hij zegt: „Vele studenten wantrou wen de universiteitsbestuurders, om dat zij geen openheid van beleid ge ven en vaak zeggen wel voor demo cratisering te zijn, maar er niet naar te handelen. Een veel gebruikte tac tiek is: bepaalde doelstellingen on derschrijven maar de gebruikte me thodes afkeuren. Niet waarom men een vergadering verstoort, maar dat men een vergadering verstoort wordt bekritiseerd". Rob Smeenk acht een discussie noodzakelijk over bestaansreden en toekomst van de Vrije Universiteit op gereformeerde grondslag. Door doce rend personeel te verplichten de grondslag van de VU te onderteke nen, dreigt een tekort aan (bekwame) docenten te ontstaan. Het „eigen" ka rakter van de VU spreekt veel stu denten en wetenschappelijke mede werkers niet meer aan, meent hij. Het is de vraag of in deze tijd een christelijke universiteit nodig is. Is het niet beter een universiteit te he;- ben, waar onder andere christenen een stimulans vormen voor geëngageerde wetenschapsbeoefe ning? „We moeten in deze tijd de confrontatie met „anders denkenden" ook binnen de universiteit aandur ven". Prof. dr. Van der Kooy zet in zijn inleiding uiteen, dat hiërarchische verhoudingen nr. ;eenmaal noodzake lijk zijn, maar dat het niet betekent dat de bestuurders als personen van een hogere orde zijn dan de bestuur den. Vaak wordt dit zo gezien, omdat men de persoon niet van zijn functie kan scheiden. Het is toe ie juichen dat op een universiteit veel over de maat schappij wordt gediscussieerd, maar het mag volgens prof. dr. Van der Kooy geen rage worden. Voor onder wijs, onderzoek en beheer moet tijd overblijven. „Niettemin zijn deze drie terreinen van activiteit vatbaar voor vernieuwing". Hij acht een breed overleg met dt studenten noodzakelijk. Zij hebben er recht op te weten waarom het onder- wijs op een bepaalde wijze is inge richt, wat de betekenis is van de ge volgde onderzoekmethoden, en waar- om bepaalde onderzoekprojecten zijne aangevat. Met hun kritiek en sugge- sties moet voveel rekening worde^f gehouden. Openheid LI kerk meei het am i aar kerk teert de I hand Aar lurg. neest Ier F Ie Le ud-g iredil erke thijn en, 1 ;elijk iet a erkv Are oto). it, b leilij vaari •ave aura' andsi en v veste „Wanneer zij bereid zijn zich ti doen vertegenwoordigen in vergade ringen van secties, stafraden, faciw teiten, senaat en beheerscolleges, zcl daartegen in het belang van de opej heid geen bezwaar moeten wordl gemaakt. Wel zou van de vertegl nwoordigers mogen worden ge vraagt zich op de grondslag van de univerii flfy teit te stellen, althans bereid te z-SïC deze te respecteren", aldus de hooglt jjji] raar- Prins Vertegenwoordigers zouden desgt- "c wenst van een deel van hun studie- verplichtingen moeten worden onthe f" ven. Prof. dr. Van der Kooy voel veel voor een op parlementaire leesl'"J™ geschoeide organisatie van de studen Ik ten, waar principiële aspecten vu iverh het werk der universiteit ter discussii Iranc worden gesteld, en toezicht op dl Ier, functionering ;van alle organen de 'oorc universiteit wordt uitgeoefend. iet r 21 endst U g WOLVEGA Tussen de Vrije Ge reformeerde Kerk van Wolvega en d |'ut classis Kampen, die buiten het kerk verband van de Gereformeerde Ke- ken (vrijgemaakt) is geraakt, zijn a ?n ff enige tijd besprekingen aan de gang. Deze besprekingen hebben ertoe geleid, dat de classis besloten heelt om voor de volgende classisbijeen komst ook een uitnodiging tot Wolve ga te doen uitgaan, om enige toehoor ders te zenden. In de gereformeerde kerk (vrijge maakt) te Hattem is het tot e breuk gekomen. Een minderhf heeft het kerkverband verlaten. den li had g oust :ht ipe inslo rord! (Van een medewerker) AMSTERDAM In de eer ste helft van dit jaar zullen twee van de belangrijkste internatio nale joodse congressen in Am sterdam worden gehouden. Voor het eerst sinds 1939 zal weer bij eenkomen de World Sephardi Federation. Deze organisatie van Sefardische (uit Spanje en Por tugal afkomstige) joden zal in mei' iri Amsterdam gaan verga deren. Dit gebeurt op initiatief van rab bijn B. Drukarch van de Portugees - Israëlitische Gemeente te Amster dam die hierover met opperrabbijn S. Gaon van het Britse Gemenebest besprekingen heeft gevoerd. De conferentie in Nederland zal voorlopig uit. De verklaring zegt: „Het zal niemand verwonderen, dat het bijzonder moeilijk blijkt te zijn om deze blauwdruk voor de naaste toekomst te formuleren uit de vele gedachten en ervaringen, die voor handen zijn." Een groep van 155 rooms-katholie- ke theologen in hei bisdom Münster (West-Duitsland) heeft zich gekeerd tegen de celibaatsplicht. Dat hebben ook (tot veler verrassing) 66 van de 67 priesters van Pozzuoli, een stad bij Napels, gedaan. »mo ranj Als lité indei Wek Dor De i bel thuit ij ee zich nog beperken tot de Europea ler I landen, waar ongeveer honderddui far zend van deze joden wonen. De confe 06111 rentie die ten doel zal hebben ee; fff z grotere samenwerking te bereiken i j™1" godsdienstige zaken, onderwijs, cultu rele en jongerenuitwisseling, zal on 5 Q( KA Lcsie Dez der presidium staan van de Brits opperrabbijn. Begin juli zal eveneens in Amste; isr.k dam de tweejaarlijkse interoationaHhöf conferentie van de World Union ft Progressive Judaism worden gehou den. Deze conferentie zal meer da: honderd rabbijnen en bestuurder1 van de liberale joden uit de geheli wereld naar Amsterdam brengen. De conferentie zal worden gehoii' den onder het thema Crisis in Belté (Geloofscrisis). De vraagstukken va: het geloof in de wereld, van het loof binnen het jodendom, zowel i- Israël ais daarbuiten, van de positk van het jodendom in de algemen* geloofswereld, zullen worden belich*. Ook zal aandacht worden geschon ken aan de problemen van Israël, joden in Oost - Europa en die va: West - Europa. Oorspronkelijk z" de internationale conferentie reed twee jaar geleden in Nederlaö bijeenkomen. Zij werd toen in ver band met de Zesdaagse oorlog in B raël belegd om de verbondenhei van de liberale joden met Israël td uitdrukking te brengen. Inl. ht

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 2