WACHT BIJ S YN AGOGENfe volledige vrijheid Guerrilla's eisen van Hoessein Woedende Arabieren roepen om wraak na bombardement West-Duitsland geschokt Dixon aan Burgerij opgeroepen voor rouwbetoon Barnard trouwt met Barbara (19) Na brand in bejaardentehuis TROS zet Zeven doden en negen gewonden Prior en Gelukkig gezin HIT WICR Winters R.k. meerderheid wil opheffing van celibaat Prof. Verdam naar Utrecht voor een politieke partij de mijnen geen jaartal Stakers: bezet Veerman~eml ZIERIKZEE =- In Zierikzee zijn vrijdagnacht twee leegstaande woon huizen uitgebrand Een belendend perceel, waarin een restaurant is ge vestigd liep grote schade op. Ook een geparkeerde personenauto werd door het vuur vernield. Er deden zich geen persoonlijke ongelukken voor. De schade beloopt veertig- tot vijf tigduizend gulden KAIRO Zeker een half miljoen Arabieren hebben gisteren in Kairo om wraak geroepen naar aanleiding van het Israëlische bombarde ment op een staalfabriek dat aan zeventig arbeiders het leven kostte. Zij eisten van president Nasser vergeldingsmaatregelen. Zoals bekend heeft Israël gezegd dat de tijdbommen per ongeluk op de fabriek waren geworpen. Egypte heeft intussen besloten VN-secretaris-generaal Oe Thant of ficieel op de hoogte te stellen van het bombardement. Alle gegevens daaro ver zullen aan Thant en aan leden van de Veiligheidsraad worden verstrekt. Thant heeft inmiddels zijn waarne mer in het Nabije Oosten, de Noorse generaal Odd Bull, voor dringend overleg naar New York ontboden. In Washington moest de Isralëische ambassadeur op het ministerie van buitenlandse zaken komen. Hem i werd *e verstaan gegeven dat de VS zich zorgen maken o 'er de conse- Wij willen het bloed van de marte laren wreken. Weg met de VS, weg met het Amerikaans-Israëlische bondgenootschap. Wij zullen vechten. Amerikaanse wapens maken ons niet bang", zo schreeuwden de woedende Egyptenaren. President Nasser was op dat mo ment in een open auto op weg naar een moskee voor een rouwdienst voor de omgekomen arbeiders. Tijdens de dienst, riep de voorganger op tot een gewapende strijd tegen Isralë ter herstel van de Arabische rechten. De demonstratie was één van de grootste die ooit in Kairo is gehou den. In Tel Aviv maa. I men zich -.orgen dat de Arabieren zullen terugslaan. quenties van het bombardement, waardoor de spanning in het Nabije Oosten is toegenomen. Welingelichte kringen menen dat Washington uitstel overweegt van de levering van 24 Phantoms'en 80 Sky- hawks aan Israël. Uit Kairo wordt vernomen dat Egyptische jachtbommenwerpers gisteren twee afzonderlijke aanvallen hebben uitgevoerd tegen Israëlische stellingen bij het Suez-kanaal. Alle toestellen zouden behouden zijn te ruggekeerd. DANBURY In de Amerikaanse staat Connecticut zijn gisteren 24 mensen gewond geraakt, toen ban krovers het hoofdbureau van politie opbliezen. Zij brachten ook explosieven aan bij een nabijgelegen bank en beroof den deze. Even later werd de wagen, waarin de overvallers waren ontsm.ït. de lucht ingeblazen. AMMAN De Palestijnse 1 guerilla-organisaties hebben gis teravond algehele bewegings- vrijheid geëist van koning Hoes sein van Jordanië. Donderdagavond hadden de ver- zetsorganisaties de Jordaanse koning j reeds gedwongen om de veilig heidsmaatregelen legen de guerrilla's j op te schorten. De tien Arabische verzetsorganisa- i ties hebben gisteravond in een ver klaring een volledige vrijheid van handelen geiëst. De Jordaanse troe pen moeten volgens deze verklaring uit de steden worden teruggetrokken. In een in Libanon verschijnend or gaan van het radicale „Volksfront voor de bevrijding van Palestina" wordt opgeroepen tot vernietiging van de Jordaanse legers en het „krachteloze regime". In Amman wordt aangenomen dat de Jordaanse 'autoriteiten niet op de eis van de guerrillaorganisaties in zullen gaan. Het verzoek zou neerko men op een officilëe erkenning, dat deze organisaties boven de wet staan. Naar men aanneemt heeft koning Hoessein ter voorkoming van nog meer bloedige botsingen de veilig heidsmaatregelen „bevroren". I JOHANNESBURG De Zuidafri- I kaanse hartchirurg dr. Christiaan I Barnard is vannacht getrouwd met de 19-jarige Barbara Zoellner. Het huwelijk was na middernacht I voltrokken, omdat Barbara „niet op vrijdag de 13e wilde trouwen". Het 1 paar is op huwelijksreis naar Rome. Precies een maand na de militaire neder* laag van Biafra zijn gisteren in Geneve gouden Biafraanse potuien met een waar de van 1. 2. 5, 10 en 2.ï pond op de marlet gekomen. Deze set van vijf munten, met certificaat van authenticiteit, heeft een marktwaarde van 2000 Zwitserse Inrnktm. Er zijn .VIOO sets voorhanden. Er zijn mensen, die geen jezicht3 maar slechts ge zichten hebben. SIR1US 2 Nieuwe leidse Courant 2ATERDAG W FEBRUARI 1970-50ste jurgenj Directeur: F. Diemer CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR'LEIDEN EN OMGEVING n^-r*r'-*-*" Hoofdredacteur: Dr. E. Diemer m'Jn hert ,n teghenspoet. Hoofdkantoor Leiden Steenstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Giro 58936 Abonnementsprijzen p.w. 1,16, p. m. ƒ4,95, p. kw. ƒ14,85 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 vyifc met de betrokkenen en hun vak- Ecu trots ouderpaar met hun gezonde Ien schalkse) kinderen: prinses Mar griet en mr. Pieler van Pollen hoven poseren voor fotograaf Max Koot met prins Bernhurd in zijn moeders armen en prins Maurits trots bij zijn. vuder. Op de fo'o onderook van Max Ko&t. nog eens prinses Margriet met. haar jongste. „Oei. Ik lieb de verkeerde lijst ge bruikt. Dit luid ik allemaal niet moe ten hebben." Vandaag in ZO: Kamerlid G. A. Kieft: Vrouw ook fiscaal gelijkwaardig J. den Boef Arafat vechtend naar Jeruzalem Pieter-Jan Dekkers: Piet zal wel zien Huib Goudriaan: Nicolaas Hartman profeet in Drenthe Dr. C. Rijnsdorp: Poëzie als klacht en aanklacht Dick Ringlever: TS-er nog lang niet overal geaccepteerd Rudi Römer: In de hinderlaag van het geluk ■#- Adri de Groot: Als ze geen kri tiek op je hebben, ben je een zacht ei (prins Philip) Jeanne de Vlieger: Een nieuwe leefvorm voor gezinnen Rolf Hoekstra: Iemand boeien met de kerkbode J. M. Richards: Britten bouwen nu economisch zonder hoogtevrees Paul van Langstraat: Stoom uit aarde als energiebron Phé Wijnbeek: Vrijblijvend praten over geloofszaken Ger Stolk: Tussen koeien, en koersen IJET weekeinde blijft winters met nog een kans op enkele sneeuwbuitjes. In de middag lich te dooi, 's nachts lichte tot ma tige vorst. Er is weinig wind, maar de eerstkomende dagen blijft het overwegend wat win ters. Zeer koud is het. in midden en noord-Europa. Vanmorgen in Oslo 24 graden vorst. Het kwik zou er in de middag tot ongeveer min 12 graden oplopen. Vooruitzichten voor maandag: Aantal uren zon: 2 tot 6. Min. temp.: van O.tot 5 graden onder normaal. Max. temp.: van onge veer normaal tot 3 graden onder normaal. Kans op een droge pe riode van minstens 12 uur: 70 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 40 procent. BAROMETERSTAND: lieden 10 uur 75.4 cm (1008 millibaar). Zon en maan 15 februari zon op 7.56, onder 17.53; maan op 11.31 onder 5.03; 16 februari zon op 7.54, onder 17.55; maan op 12.25, onder 5.58; MÜNCHEN In heel West-Duitsland hebben politiemensen vannacht de wacht betrokken hij de joodse centra. De bondsre gering gaf hiertoe opdracht nadat een brand in een joods bejaar dentehuis vlakbij een synagoge in München zeven doden had ge- eist. Negen mensen werden gewond. Na een eerste onderzoek werd duidelijk, dat het hier opnieuw om een aanslag ging. Op een persconferentie verklaarde bur gemeester Vogel van Mün chen: „Wij zijn diep geschokt en verontwaardigd over deze nieu we onbegrijpelijke misdaad. Wij roepen de burgerij van München op, haar droefenis en afschuw tot uiting te brengen door deel te nemen aan de rouwplechtighe- den." De brand volgde op de Arabische j commandoaanval van dinsdag op de passagiers van een Israëlisch lynvlicg- tuig op de luchthaven van München. Hierbij werd een Israëliër gedood en I vielen elf gewonden. De brand in het bejaardentehuis moet zijn aangestoken zeggen deskun digen. Volgens de bewoners ontstond het vuur op twee plaatsen tegelijk in een trappenhuis. Het bejaardentehuis maakt deel uit van een gebouwencomplex, dat naast een synagoge bestaat uit een cultureel centrum en een slaapverblijf voor studenten. Er bevonden zich naar schatting dertig mensen in hét ge bouw toen de brand even voor negen 's avonds uitbrak. Kort tevoren was in de synagoge een dienst gehouden. Al snel raasden de vlammen door de bovenste twee etages. Vuur en rook sneden een deel der bewoners de weg af. In Bonn gaf de West du it se minister van binnenlandse zaken Genscher de volgende verklarinr uit: „De bonds regering betreurt dit incident, zoals zij ook terreurdaden van elke aard veroordeelt. De ministers van binnen landse zaken van de deelstaten is verzocht voor de onmiddellijke be scherming van alle joodse godsdienst- centra in het gehele land zorg te dra gen." Het gemeentebestuur van München en de Beierse regering hebben een beloning van 50.000 Mark uitgeloofd voor de opsporing van de daders. De vermoedelijk aangestoken brand gisteravond in een joods be jaardentehuis in München heeft de W'estduitse autoriteiten in staat van alarm gelnacht. Een gewonde oude vrouw wordt weggedragen. Er zijn zeven personen verbrand. BUSSUM Uit een enquête is de conclusie getrokken dat 51 procent van de Nederlandse rooms-katholie- ken een breuk met Rome verwacht als de Nederlandse bisschoppen hun standpunt over het celibaat handha ven. Dit is vrijdagavond uit de tele visie-uitzending „Riskante Kerk" ge bleken. Vijftig procent vindt, dat de bis schoppen het voor het zeggen hebben en 46 procent meent dat alleen de paus kan beslissen. Pater Godijn, secretaris van het pastoraal concilie zei in dezelfde KRO-uitzending echter, dat de vraag stelling te zeer was getrokken in de controverse Rome-Utrecht. Wel ver klaarde hij, dat de uilslag van ide hele opienipeiling hem meeviel. Zeventig procent van de Neder landse rooms-katholieken is ervoor, dat mannen die gehuwd zijn het ambt van priester mogen blijven uit oefenen. Priesters, die huwen moeten ook in staat worden gesteld de pasto rale zorg te blijven vervullen, meent 71 procent. Dat het Nederlands pastoraal conci lie besluiten kan nemen namens de i Nederlandse rooms-katholieken meent 59 procent, 32 procent vindt van niet. Ook zwaailicht voor artsen? DEN HAAG Op verschillende niveaus zijn er besprekingen gaande om artsen met blauw zwaailicht uit te rusten. Het zal mogen worden in geschakeld als de arts onderweg is naar een spoedgeval. Het ministerie van sociale zaken en volksgezondheid is positief, maar er bestaat bij Rijks waterstaat nog bedenkingen. Mis bruik van het zwaailicht wordt 'daar niet denkbeeldig geacht. Men vindt het daar noodzakelijk in de verkeers- wetgeving een straf bepaling op te nemen tegen misbruik. Tussen de ministeries van justitie en verkeer en waterstaat enerzijds, en de Vereniging van Artsen-Automobi listen anderzijds worden eveneens besprekingen gevoerd over de wette lijke bescherming van de esculaap, zomede over parkeergelegenheid voor patiënten bezoekende artsen. BRUSSEL De 23.000 stakende Belgische mijnwerkers hebben giste ren besloten de mijnen te gaan bezet ten. Er zal een eind worden gemaakt aan de straatdemonstraties. Volgens de stakingsleiders maakt de politie normale stakingsactivitei ten onmogelijk. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Het kabinet heeft gisteren besloten het ar-Eerste Ka merlid prof. mr. P. .J Verdam bin nenkort te benoemen tot commissaris van de -Koningin in de provincie Utrecht, zoals al werd verwacht. Hij volgt daarmee mr. C. Th. E. Graai van Lynden van Sandenburg op, die met pensioen gaat. UTRECHT De voorzitter van de ARP. dr. A. Veerman, heeft gisteren duidelijk a fstand genomen van de uitlating van de fraktieleider van de KVP in de Tweede Kamer, drs. i Schmelzer, dat in 1975 de KVP. ARP en CHU omgesmolten zullen zijn tot een christelijke partij. In zijn openingsrede van de brede i partijconferentie van de ARP zei dr. Veerman gisteren: „Ik ben op school bij de geschiede nis nooit sterk in jaartallen geweest. Die vergat ik altijd. Het gaat om de zaken, om verbanden en samenhan gen". Wat het program betreft, zei de ARP-voorzitter zal het moeten gaan over harde zaken, over de kernen van het toekomstig beleid wat het uitgangspunt betreft over de funda mentele vragen van christelijke poli tiek. Meer over deze partijconferentie i zie elders in deze krant. bondsvertegenwoordigers heeft het bestuur van de TROS gister middag Karei Prior, hoofd, van de afdeling televisie, en Jack Dixon, hoofdregisseur, van hun functie ontheven „\vegen6 ern stige beleidsfouten". Hoewel de TROS „uit piëteitsover- wegingen" de namen van de ontslage nen niet wenst te noemen, is het een publiek geheim in Hilversum, om wel ke „medewerkers" het gaat. Voor de TROS zijn de moeilijkhe den nog niet de wereld uit. Ten eer ste is de zaak van Prior en Dixon en met de vakbonden nog niet rond. Ten tweede is de kwestie van de ontevre den tv-makers, die nog steeds bezig zijn een op inspraak gerichte eigen vereniging te stichten, niet opgelost. Ten derde bestaat, er binnen de TROS een heftige controverse tussen radio- en tv-personeel, die de werk sfeer niet ten goede komt. Het is geen geheim meer, waarop de fouten van Dixon en Prior berus ten. Dixon kweet zich volgens directie en bestuur op te geringe wijze van zijn taak als hoofdregisseur en coach van jonge krachten. Zijn eigen regie- werk deed hij goed. maar verder kwam er niet te veel uit zijn handen, echter wel ontevreden opmerkingen uit zijn mond. Karei Prior schoot tekort in zijn creatieve arbeid en in het leiding ge ven. Bovendien maakte hij veel te dure en toch geen goede „eigen pro gramma's". Voorbeelden: de zomer- serie met. de Van Wamelens en de reeks Bij Fiet én Frans Koster in dit 'I seizoen, althans in de ogen van het TROS-bestuur.

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 1