Nederland heeft in Oslo drie ijzers in het vuur IIJFER mET DE IRBIK5 mEE BIJ Henk v/d Veer: Ik zag het niet meer Ive Alfredo Di Stefano naar Benfica? Opstellingen van tweede klassers Post-Pijnen-Bugdahl wonnen in Antwerpen GVAV-Feijenoord gestaakt eerste dag ZATERDAG tweede dag ZONDAG DE PlimEnBEREKEninC BEN TAP NIET MEER GETAPT VRIJDAG 13 FEBRUARI 1970 im MINDER VROUWEN 'ORFBAL mag dan in Nederland een sport zijn die vrijwel overal in iet land wordt beoefend, voor vele man- ien verliest hoe vreemd dat op het erste gehoor moge klinken deze tak i sport aan aantrekkingskracht door op basis van gelijkheid meespelende touw. En dat in een tijd van volledig Joorgevoerde emancipatis. Ook bij pro- agandaacties in het buitenland wordt er- aren dat velen het aandeel van de da tes in het spel onevenredig groot vin den. Om overwegend fysieke redenen iverigens. Korfbal zou in zijn huidige lorm door velen niet als een topsport Korden beschouwd en dat ook niet kun- en worden. Het laat zich raden dat men in de 1ngen van de korfbalorganisaties het et deze zienswijze bepaald niet eens is. iettemin is men nog nooit in staat ge- ieest het tegendeel te bewijzen. De medische commissie van de .N.K.B. meent dat dit wel mogelijk is nor de verrichte prestaties te meten aan mens zelf, met. andere woorden te leten wat de wedstrijd hem aan energie 06t (het zogenaamde meten van de jnctionele belasting). In dit verband ordt gedacht aan metingen tijdens een edstrijd van polsfrequentie, bloeddruk, lurstofgebruik, hormonenproductie enz. een speelster en een speler. METINGEN ET Medisch-Fysisch Instituut TNO te Utrecht, waarvan de voorzitter van de edische Commissie van de K.N.K.B., J. Jongh als coördinator CARGO-TNO verbonden, is Dereid gevonden bedoel- metingen te verrichten. De eerste orgenavond om twintig voor negen in i Margriethal in Schiedam tijdens de jofdklas-microkorfbalwedstrijd Het Zui- enBlauwt-Wit bij de Blauw Witspeel- «r mej A Kamminga en de Het Zuiden- jeler M Goetsch. Een tweede meting zal plaatsvinden bij Het Zuiden-speelster mej. C. de Wit de De Danaïden-speler F. Pasman tij- Bns de hoofdklas-microkorfbalwedstrijd et ZuidenDe Danaïden, die op dins- u 24 februari 1970 te 21.00 uur wordt espeeld in de sporthal De Enk te Rot- 'rdam. Voor zover bekend zijn vergelij- ende prestatiemetingen tussen dames heren die tegelijkertijd dezelfde tak sport beoefenen nog niet eerder ver- cht De Medische Commissie van de I.K.B. verwacht dat hiervan belangrijke letenschappelijke waarde kan uitgaan. OSLO De verschillen zullen bijzonder klein zijn. Er gelijke kansen. Kleinigheden zullen de doorslag geven van de Nederlandse schaatscoach Leen Pfrommer voor pioenschap. zijn zes man met vrijtvel aldus luidt de prognose het komende uereldkam- VERSCHILLENDE EISEN HEER M. M. v. d. Vorst uit het Bra- bantse Asten heeft ons geschreven dat naar zijn mening het zaterdagvoetbal door de KNVB op oneerlijke wijze wordt rdeeld in vergelijking met het zon- jnateurvoetbal. De eisen tot toela- linf \ggen voor het zaterdagvoetbal la- vróan bij het zondagvoetbal. Een club die voor het zondag-ama- eder ««voetbal wil worden ingeschreven oet minstens vijftig leden hebben en ie elftallen op de been brengen. Bij het terdagvoetbal kan men met een mini- lum van 35 leden volstaan en twee elf- Hen. De heer v. d. Vorst vindt dat on- ide 1041 Het besluit betreffende deze toelatings- sen is overigens al vele jaren geleden oor het bondsbestuur van de KNVB zelf enomen. De vertegenwoordigers van het ondag-amateurvoetbal zijn er ook volle- Ig mee akkoord gegaan. Beweegreden es dat het met name in de kleinere dor en een aantal van vijftig leden moeilijk ilbaar is, zodat met 35 kon worden staan, mits men dan op zaterdag gaat oetballen Vanzelfsprekend heeft het ictiebestuur zaterdagvoetbal daar nooit izwaar tegen gemaakt. Dat overigens door het verschil in oelatingseisen de groei van het za- dagvoetbal volledig is verklaard, is conclusie die wij graag voor reke- van de heer v.d. Vorst laten Verkerk heeft steeds gezegd: .,Oni wereldkampioen te worden moet je niet alleen sterk zijn, je moet je dag hebben, een goede tegenstander treffen, geluk hebben met de loting en nog wat van die zaken. Ik geloof dat het daar inderdaad op zal uitdraaien." niet bang te zijn. Het vroor donder dag in Oslo de gehele dag een graad of elf, tegen de avond was het niet noemenswaard kouder geworden. Het Noorse weerkundige instituut ver wacht voor het weekeinde zelfs een lichte stijging van temperatuur met een kans op sneeuw. „Moeilijker is eigenlijk de aanpassing aan het ijs", aldus Pfrommer. „Het is keihard en knarst onder de schaatsen weg". Met de Nederlandse ploeg, die don derdag met het vliegtuig vanuit Da- vos kwam, zijn de eerste serieuze kanshebbers op het wereldkampioen schap in Oslo gearriveerd. De Noren zelf hebben een geheim trainings kamp buiten de stad betrokken. De Zweden trainen in Hamar. Oslo heeft het tot dusverre moeten doen met de aanblik van een met een man op de rug over de sneeuwresten in de druk ke straten van de binnenstad dra vende Keiichi Suzuki. Dat is de Ja panse versie van conditietraining. Su zuki heeft al vijf keer de 500 meter tijdens het wereldkampioenschap ge wonnen en staat tweede op de naoor logse lijst achter Kees Verkerk, die zes afstandoverwinningen heeft be haald. In het milieu van.de klassements rijders vormt zo'n typische sprinter een curieuze bezienswaardigheid. Men kan zich afvragen of men in de toekomst hun afschrijving niet zal moeten weigeren. De sprinters heb ben straks immers in West Allis hun eigen titelstrijd. Entourage Neil Blatchford zal Kees «Verkerk in Oslo tenminste niet ontmoeten. De Amerikaan, door wiens absurd hoge bewegingstempo de Puttershoeker zo gebiologeerd raakte dat hij op slag zijn eigen kansen bij het. wereldkam- Wat dat betreft staan de Neder landse kansen fifty-fifty. Want bij de zes kanshebbers die Pfrommer noemt, zijn drie Nederlanders: Ard Schenk, Jan Bols en Kees Verkerk. Verder twee Noren: Dag Fornaess en Magne Thomassen en een enkele Zweed: Göran Claeson. Normaal gezien moet er toch altijd een van de Nederlanders geluk heb ben. De moeilijkheid van de Zweden en Noren is dat ze niet kunnen na gaan van welke kant het meeste ge vaar dreigt. De nogal barse kou in Oslo heeft Pfrommer geen angst aangejaagd. Evenmin als de mededeling dat de Noren en Zweden zich hardden in Hamar, waar het nog kouder schijnt te zijn. „Ik zie dat niet als een na deel. We hebben twee dagen om te wennen. Drie jaar geleden bij het Europees kampioenschap in Lahti dachten de Noren ook dat ze beter bestand waren tegen de kou. En wie werd er kampioen Kees Verkerk. Geen problemen Zolang de omstandigheden voor iedereen gelijk blijven zie ik nauwe lijks problemen. Het zou wat anders zijn als in de komende dagen blijkt dat het tegen de avond veel kouder wordt. Dan zouden de laatste paren van de 10.000 meter gedupeerd wor den en kunnen wij misschien een verzoek indienen om het aanvangs- tijdstip van de wedstrijden te ver vroegen". Wat dat betreft behoeft Pfrommer LISSABON Volgens het Portu gese blad „Diario de Lisboa", is de vroegere stervoetballer van Real Ma drid, Alfredo di Stefano, in onder handeling met Benfica over de opvol ging van de ontslagen trainer Otto Gloria. Di Stefano, die op het ogenblik in Madrid is, nadat hij uit Zuid-Ameri- ka is teruggekeerd, waar hij met suc ces de Boca Juniors begeleidde, gaf toe met het bestpur van Benfica in bespreking te zijn. De „Blonde Pijl" zei niet tè zullen aarzelen bij de veelvoudige Portugese kampioen te gaan werken, als zijn voorwaarden worden geaccepteerd. HEERJANSDAM: D: Schop: A: Gouman, Tieleman. v.d. Pas en v. Workum; M: Zijderveld en v. Peenen: V: Hartingsveld, De Beeld. Kleinjan en Vlasblom. RIJSOORD: D: Schouten: A: v.d. Berg, v. Antwerpen, Roos en v. Kooien; M: Huizer en Dorsman; V: Baars, Rutten. v. Nes en Bestebreurtje. RVVH: D: Rijsdijk: A: Mak, Stadz, Monster en Schipper: M: Oele en Schou ten: V: v.d. Spoel, Den Hartog, Nugteren en Steketee. DE ZWERVER: D: De Jong: A: v.d. Berg. L. Smidt, H. Smidt en Stolk: M: I Keesmaat en De Pauw. V: Roozendaal. 1 Steenis. Roodnat en Slagboom. pioenschap 1969 in Deventer ver speelde. is na een verblijf van enkele weken in Noorwegen vast naar West Allis afgereist. Tom Gray, Amerika's andere begenadigde sprinter dient momenteel in Zuid Vietnam. De afvaardiging van de Verenigde Staten bestaat nu uit Bill Lanigan en Dan Carrol, jongens die hoofdzakelijk voor de entourage meerijden. Zonder hun aanwezigheid en die van de Ja panners zou het wereldkampioen schap niet van een Europese titel strijd te onderscheiden zijn. Vlak voor een groot evenement is het altij-d interessant om na te gaan, hoe de kanshebbers zich hebben voorbereid. Zweden en Noren hebben geprobeerd zich te harden in ijzige ANTWERPEN Peter Post, Rene Pijnen en de Westduitser Klaus Bug- dahl hebben donderdagavond de wie- lerzesdaagse van Antwerpen gewon nen. De Nederlands/Duitse combinatie legde in totaal 3008 kilometer en 750 meter af. De Belgen Patrick Sercu, Romain Dèloof en hun Franse ploeg genoot Alain Van Lancker werden tweede met een achterstand van twee ronden, die zij pas in het laatste uur van de zesdaagse opliepen. De com plete Nederlandse ploeg Leijn Loe- vestijn/Gerard Koel/Jaap Oudkerk legde beslag op de vierde plaats. Re ne Pijnen werd uitgeroepen tot „ko ning" van de zesdaagse. De eindstand is: 1. Post/ Pijnen/ Bugdahl (Ned/ Ned/ Wdl) 960 punten; Op 2 ronden: 2. Sercu/ Deloof/ Van Lancker (Bel/ Bel/ Fra) 738; Op zes ronden: 3. Van Looy/ Verschueren/ Rebz (Bel/ Bel/ Wdl) 562; Op dertien ronden: 4. Loevesijn/ Koel/ Oud- kerk (allen Ned) 634; 5. Janssen/ De Wit (Ned) 448. f temperaturen. De Nederlandse ploeg heeft de lieflijke wintersportplaatsen Cortina d'Ampezzo en Davos bezocht. Onverstandig? „Ik geloof van niet", aldus coach Pfrommer. „We hebben zoveel mogelijk geprofiteerd van de grote hoogte waarop Davos ligt. Bij i de conditietrainingen zijn we zelfs nog hoger de bergen ingegaan. De ac- climatieperiode duurde tien tot twaalf dagen. Dat hebben we goed kunnen vaststellen. Als we iemand de pols opnamen in liggende houding was dat zestig, wat voor een sport man tamelijk hoog is. Als hij opstond werd dat zelfs 92, maar na tien dagen was het teruggelopen tot 70. 25e heb ben echt een overmaat aan zuurstof opgedaan en het effect kan in de paar dagen die ons nog scheiden van het kampioenschap niet zomaar ver dwijnen". Hevig sputterend is Kees Verkerk teruggekeerd in de stad, waar hij in 1967 voor het laatst wereldkampioen werd en waar anderhalve maand ge leden zijn pogingen om terug te ko men werden doorkruist door een op komende voorhoofdsholte-ontsteking. Het laat hem koud dat de Noren hem als de gevaarlijkste outsider beschou wen in de verwachte tweestrijd tus sen de in Hamar verblijvende Göran Claeson en de Noor Dag Fornaess; gevaarlijker nog dan de Europese kampioen Ard Schenk. Kees Verkerk heeft zijn stekels opgezet. Bij de trai ning op de Frogner-baan (Bislet is tot zaterdag voor iedereen verboden ter rein) neemt hij de fotografen in de maling. Hij ontdooit even, als die zelfde fotografen een ontmoeting or ganiseren met de in Oslo vertoevende Holiday on ice-sterren Sjoukje Dijk stra en Joan Haanappel. Maar later, in hotel Kna, moppert hij er weer lustig op los. De insiders menen daar een goed voorteken in te herkennen. „Kees is op zijn best, als hij zich tegen zijn omgeving afeet". Dat doet de Puttershoeker ongetwijfeld, maar de toehoorder merkt al gauw, dat hij tevens een flinke scheut zelfbeklag door zijn opmerkingen mengt. De moeilijkheid met Kees Verkerk is nog steeds dat hij niet weet waar hij met zichzelf aan toe is. Tot hoever zijn mogelijkheden zich uitstrekken. Henk van der Veer geeft te kennen dat de spelers van Feijenoord en GVAV terug kunnen gaan naar de kleedkamers. Na zestien minu ten bekervoetbal maakten de felle sneeuwjachten een einde aan deze strijd. ROTTERDAM GVAV's keur korps is voor het eerst sinds lange weken weer binnen de lijnen ge weest Even maar, zestien minuten om precies te zijn, bij een stand van O-O. Teneinde de tweede bekerronde wat te bespoedigen, besloot de KNVB verleden week in aller ijl het in ver band met de slechte gesteldheid van het Oosterpark reeds ettelijke malen uitgestelde duel GVAV - Feijenoord dan maar in Rotterdam te doen plaatsvinden. Een besluit dat in het hoge Noorden een gretig onthaal vond. Immers, zo redeneerden de GVAV-bestuurderen, het zou al heel gek moeten lopen, wanneer er geen 35.000 mensen acte de présence zou den geven in de „eigen" Feije- noord-kuip. Met de prettige bij komstigheid dat er in het kader van de recetteverdeling die voor beker wedstrijden geldt, heel wat centjes in de Groninger kas zouden vloeien. Helaas, het zat GVAV tijdens de afgelopen wekën al niet mee, de dag van gisteren vormde -daarop geen uit zondering. Want de blinde sneeuwstorm die het Feijenoordstadi- on binnen enkele uren tot een triest poollandschap had omgetoverd was De persoonlijke records van de deelnemers. 500 1500 5000 10.000 40.5 2.03.5 7.14.7 15.12.8 40.0 2.03.5 7.25.7 15.37.3 Schenk 40.4 2.02.0 7.13.2 15.03.6 Verkerk 41.6 2.06.5 7.30.8 16.01.1 Van Dijk 41.4 2.06.9 7.21.8 15.32.1 Verheijen 40.1 2.04.0 7.22.6 15.23.8 Fornaess (Noorw) 39.6 2.04.6 7.25.3 15.48.1 Grönvold (Noorw) 40.8 2.03.6 7.18.6 15.54.0 Stensen (Noorw) 39.8 2.02.5 7.22.3 15.23.3 Thomassen (Noorw) 40.0 2.03.5 7.27.3 15.55.2 Tveter (Noorw) 40.6 2.06.5 7.35.0 15.41.1 Lavroesjkin (Rusl) 40.8 2.06.7 7.38.2 15.43.6 Joemasjef (Rusl) 39.9 2.03.7 7.17.0 15.22.5 Claesson (Zweden) 40.3 2.04.0 7.29.4 15.23.6 Höglin (Zweden) 41.0 2.06.7 7.42.5 16.17.2 Johansson (Zweden) 40.5 2.06.2 7.53.3 17.24.8 Lavaas (Zweden) 41.2 2.04.2 7.22.5 15.20.6 Sandler (Zweden) 39.7 2,08.4 Hanninen (Finl) 7.54.0 16.40.3 Hietala (Finl) 40.6 2.04.9 7.22.1 15.39.4 Koskinen (Finl) 39.2 2.19.2 9.04.6 Suzuki (Japan) 40.7 2.06.5 7.48.2 16.27.2 Maeda (Japan) 41.4 2.08.4 7.47.8 16.37.6 Lanigan (VS) 41.5 Carrol (VS) Hodges(Can) of Sirois Blewitt (Eng) 40.9 2.04.1 7.21.6 15.23.3 Zimmermann(W-Dld) 39.2 2.05.8 8.08.0 17.20.6 Keiler (W-Dld) Tourne (Frank) .43.6 2.20.5 8.10.7 Toniolli (Italië) 42.6 2.09.1 7.48.1 16.07.8 Krienbühl (Zwits) [on enkele schaatsers zijn de tijden niet bekend. 500 meter wereldrecord Hasse Boerjes (Zweden) 38.9 tijd punten 5000 meter wereldrecord Cees Verkerk (Nederland) 7.13.2 tijd punten Na eerste dag punten 1500 meter wereldrecord Cees Verkerk (Nederland) 2.02.0 tijd punten. Totaal punten na drie afstanden 10.000 meter wereldrecord Totaal punten Cees Verkerk wereldrecord 4) (Nederland) Göran Claesson 15.03.6 (Zweden) tijd 171.758 Voor die lezers die onbekend zijn met de wijze waarop de punten telling in zijn werk gaat, het volgende. Die schaatsenrijder die drie van de vier-afstanden op zijn naam schrijft 500 meter, 1500 meter, 5000, meter en 10.000 meter krijgt de titel, in dit geval de wereldtitel. Meestal is dat niet het geval, waarna hij die het minste aantal punten verzamelt zich kampioen mag noemen. Iedere afstand wordt daarbij herleidt tot de 500 meter. Wanneer we de snelste tijden van Cees Verkerk nemen, komen de volgende cijfers uit de bus. 500 meter: 40.4. Tijd is aantal punten, dat impliceert 40.400 pun ten. 1500 metar: 2.02.0. Tijd gedeeld door drie is aantal punten, dat impliceert 122 (seconden) 3 40.666 punten. 5000 meter: 7.13.2. Tijd gedeeld door tien is aantal punten, dot impliceert 433.2 (seconden) 10 43.320 punten. 10.000 meter: 15.03.6. Tijd gedeeld door twintig is aantal punten, dat impliceert 903.6:20 45.180 punten. He» aantal bij elkaar opgetelde punten bepaalt het totaal. Ard Schenk in volle actie. er de oorzaak van dat slechts weini gen de kille gang naar de kuip on dernamen. En zij, die er wel een por« tie bittere kou voor over hadden 3500 man togen kuipwaarts met in het 'achterhoofd de gedachte: dat wordt toch niets, de wedstrijd wordt gegarandeerd afgelast. Maar dat bleek aanvankelijk mee te vallen. Arbiter Henk van der Veer zag er ondanks de aanhoudende sneeuwjachten toch brood in. „Er wordt gespeeld" verklaarde hij een half uur voor de wedstrijd zou begin nen. Van der Veer zou daarop later terug komen. Toen er precies zestien minuten gespeeld waren riep hij de aanvoerders bijeen en deelde hen minzaam mee, van verder spelen af te zien. „Ik kon de lijnen niet meer zien. Bovendien ontnam de steeds aanhoudende sneeuw mij het uit zicht", zou hij later zeggen. Blijft natuurlijk de vraag of Van der Veer er niet verstandiger aan gedaan zou hebben de wedstrijd om kwart over acht in zijn gehéél af te gelasten. De weersomstandigheden waren op dat moment precies eender. Bovendien zag het er toen niet naar uit dat het sneeuwen spoedig zou op houden. Van der Veer: „Ik had er geen idee van dat de sneeuw mij zou verblinden. Doorspelen zou niet ver antwoord zijn geweest. Het was echt geen doen meer." Een mening die de spelers in ieder geval niet met hem deelden. Was Coun Moulijns opmerking „Niet te geloven" nog voor tweeërlei uitleg vatbaar, het gebaar van Wim van Hanegem sprak boekdelen. „Ik ben zo moe als een hond" grapte de kromme, voor hij zich naar het restaurant begaf. Van der Veers beslissing heeft overigens wel een nieuw probleem gecreëerd voor de KNVB. Want de Groningers, duidelijk teleurgesteld over de geringe opkomst van het le gioen, gaven zonder meer blijk de wedstrijd nu best weer in het Oosterpark te willen spelen. Elftalleider Boon: „We zouden graag op eigen terrein uitkomen. Ik geloof dat ons publiek daar recht op heeft. Maar de KNVB heeft de beslissing." Guus Brox, Feijenoords immer glimlachende manager, had daar zijn eigen mening over: „Vol gens mij moet de wedstrijd hier worden voortgezet. Gewoon met nog 74 minuten voor de boeg." Een me ning die weer lijnrecht tegenover die van Henk van der Veer stond: „Be grijp goed, ik zeg niet dat het zo is, maar er zullen opnieuw 90 minuten moeten worden gevoetbald." Hoet het ook zij, GVAV-Feijenoord heeft een berg problemen opgewor pen. Voor de KNVB, die zich nu zal moeten gaan beraden wat er gedaan moet worden. Voor Feijenoord omdat liet programma van de komende we ken zéker te zwaar is om er nog een wedstrijd bij te hebben. En voor GVAV dat zo graag thuis zou willen spelen, maar het eigen veld on bespeelbaar weet. Om oye.r «het feit dat Sparta - GVAV, gepland voor het komende weekeinde, omdat GVAV - Sparta al zo vaak was afgelast, er zo goed als zeker zal uitgaan, maar te zwijgen. DEN BOSCH Het bestuur van FC Den Bosch zal het contract met trainer Ben Tap, dat in juni afloopt, niet verlengen. Het besluit werd genomen omdat men na een periode van vijf jaar, waarin Den Bosch van de tweede naar de eerste divisie promoveerde, de technische leiding eens in handen vaneen ander wilde leggen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 9