Hervormde Kerk wil leek op preekstoel toelaten BINNENHUIS70 Van bilaterale multilaterale hulp naar strategie Belijdenis moet op Hydepark aan de orde komen Bewustwordingsproces bij jeugd aan de gang Een ivoord voor vandaag Nodig door tekort aan predikanten Emeritaat bij 75-ste jaar Uw probleem is het onze. Puzzelhoek Vijfde vrouw in GerefKerken beroepbaar Drs. Exalto: roekeloze proef Priester naar „pinksteren" Christen-Arabieren verlaten Israël Bi"115februari ahoy •POttBPÜaiH vele nqviteiten Alle kerken twee procent Centrale commissie coördineert hulp Wereldfonds in Genève VRIJDAG 13 FEBRUARI 1970 XiEl Jezus heeft in Nazareth gepreekt. Eerst waren de mensen heel inge nomen met Zijn woorden. En toen maakten ze zich heel erg kwaad. Hij liet hen een kijkje nemen in hun eigen hart. Ze worden zo kwaad dat ze Hem kwijt willen. Ze proberen Hem te vermoorden. En dan lezen we: Maar Hij ging midden tussen hen door en ver trok." Jezus heeft het laatste woord. Hei laatste woord is niet de schreeuw van de mensheid: „Kruisigt Hem". Het laatste woord is het woord van de opstanding en. hemelvaart. De mensen drijven Christus niet uitmaar Christus keert hen de rug toe en gaat van hen weg. De mensen laten Christus niet hangen, maar Christus laat de men sen staan. Hij laat de mensen staan, die~~Hem niet willen volgen Maar let er op waarheen wij hem volgen. Wij moeten hem via kruis en hemelvaart volgen naar Zijn Koninkrijk. Dat Rijk is niet van deze aarde, maar zal wel uit de hemel neerdalen op deze aarde. Er wordt vandaag veel gesproken over wat er allemaal op aarde moet gebeuren. Maar dat kan allemaal alleen maar op aarde gebeu ren, als we bereid zijn met Christus op weg te gaan naar Zijn he mels koninkrijk, als we bereid zijn de oplossing van onze problemen niet van onszelf, maar uit de hemel te verwachten. Wc lezen vandaag: Marcus 1:1-13. (Van onze kerkredactie) DRIEBERGEN De Hervormde Kerk wil. in verband met het tekort aan predikanten, het kerklid ambtsdragers en an deren zonder theologische opleiding inschakelen bij het pre ken op zondag. Het moet dan echter wel om leken gaan van der tig jaar en ouder, die „daarvoor krachtens ontwikkeling en gaven in aanmerking komen". Hiermee zou dus, na de Gere formeerde Kerken, ook de leke- prediker in de Hervormde Kerk zqn geïntroduceerd. Het geldt hier een van de voorge stelde maatregelen, die volgende week in de hervormde synode aan de orde komen bij het punt „Tijdelijke voorzieningen in het gebrek aan pre dikanten". Zowel uit ouderlingen, diakenen, als uit „gewone gemeente leden" zouden deze lekepredikers kunnen worden gerecruteerd. In een begeleidend rapport wordt Brieven die niet zijn voorzien van naam en adres kunnen niet in behandeling worden genomen. Ge heimhouding I» verzekerd. Vragen die niet onderling met elkaar in verband staan moeten in afzonder lijke brieven worden gesteld. Per brief dient een gulden aan postze gels te worden Ingesloten. Vraag: Iemand sloot acht jaar ge leden een wettelijke aansprakelijk heidsverzekering af. Twee jaar later overleed hij. De weduwe moet rond komen van het weduwenpensioen en moet zich veel dingen ontzeggen, ook deze verzekering. Steeds echter krijgt zij te horen dat de verzeke ring voor tien jaar gesloten is en dat zij moet blijven betalen. Antwoord: Volgens de polisvoor waarden behoort de weduwe te be talen tot de tien jaar verstreken zijn. Wel wijzen wij erop dat zij als zij geen kinderen heeft, recht he.jfl op 30 pet. premiereductie over de laatste zes jaren. Mocht de gezinsvi- menstelling anders zijn, dan is he. toch goed te informeren of premie reductie niet mogelijk is. Zelfs is er kans dat als zij naar de directie schrijft, de grote maatschappij, waarbij zij verzekerd is, bereid zal zijn, haar verzekering te laten beëindigen. Vraag: Onze cafrielia laat de knop pen vallen tegen het moment van uitkomen. Aan de voet van een der gelijke knop blijkt een verdroogd stukje te zitten, dat lijkt op een ver dorde stamper. De plant zit goed in de knoppen. Alleen duurt het ont zettend lang voordat een knop door zet Vaak maanden blijft de knop klein, om dan pas door te zetten al* de voorgaande afgevallen is. De standplaats is op het oosten in een matig verwarmde kamer. De plant wordt niet gedraaid. Hierbij zend ik ueen knop. Antwoord: De camelia is een lasti ge plant. De standplaats moet licht zijn en niet te warm. liefst op liet noorden, noordoosten of noordwesten. De plant stelt prijs op een gelijkma tige temperatuur, 's winters onge veer 10 graden Celsius, met niet veel schommelingen, en gelijkmatig vochtgehalte. Als de plant in knop zit. moet u met lauw water sproeien. Droogte bevordert het afwerpen. Na de bloei met u de plant laten rusten tot mei. .ninder water geven en geen mest. Daarna weer water geven en om de drie weken mest. In de zomer koel, eventueel buiten in de schaduw. Vermoedelijk houdt u de plant te droog. Vraag: Op mijn vogelhok liggen asbest-golfpiaten. waaronder aan de binnenzijde hardboard platen getim merd zijn en witgekalkt. Nu wordt het board helemaal nat en er vor men zich allemaal kringen. Het hok wordt niet verwarmd. Antwoord: Zeer waarschijnlijk zijn de hardboardplaten onvoldoende afgeschermd tegen regen, of de re gen heeft toegang aan de kopzijde van de golfplaten, vooral bij wind. of de regen slaat door op de plaatsen waar de golfplaten op elkaar liggen. Het hardboard wordt dan nat en er ontstaan kringen in de witkalk. Verhinder du? dat er water op de hardboard komt. bijvoorbeeld door aan de bovenzijde een smalle plank over de kopeinden van de golfplaten aan te brengen. En smeer de naden waar de golfplaten elkaar overdek ken, met cement e.d. dicht. Vraag: Wat is de herkomst van een waarschijnlijk Nederlandse munt met het opschrift „d.v. Clivia" en op de achterkant een negendelig wapen met leeuwenen wapens. Antwoord: Vermoedelijk een ko peren munt met een middellijn van 20 mm. In dat geval is het een duit stuiver) van Kleef, wellicht ze ventiende-eeuws. Het opschrift is een afkorting van Ducatus Cliviae (hertogdom Kleef). De waarde kan enkele kwartjes :ot een gulden be dragen. Studieconferentie CNV-jongeren (Van onze sociaal-economische redactie) UTRECHT Wanneer de jongeren dikwijls weinig inte resse tonen voor vormings- en scholingswerk dan ligt de oor zaak hiervan meer bij het scholings- en vormingswerk zelf dan bij de jongeren. Vele jongelui werken liever een dag meer dan dat zij een dag vorming en scholing krijgen. De heer H. Groenevêld, voorzitter van Werkende Jeugd (CNV), vroeg gisteren op de studieconferentie van het CNV om een lossere structuur bij hel beroeps- en vormingsonderwijs voor jongeren. De jongeren zullen dan wel degelijk belangstelling tonen voor dit werk. De heer Groeneveld noemde vele voorbeelden vanscholings- en vor- mlngsdagen en -weken, die door een groot aantal jongeren werden be zocht. De opzet van deze dagen en weken is beslissend voor de omvang van het bezoek. Bij het CNV zijn thans 40.000 jon geren georganiseerd. Om deze jonge ren aan de vakbeweging te binden zullen de bonden zich moeten verdie pen in de doeleinden, die de jeugd nastreeft. De ouderen zijn meer ge bonden aan het verleden en aan de ervaringen van een economische cri sis e een wereldoorlog. Men kan het de jongeren niet kwalijk nemen, dat zij anders gericht zijn in hun denken, omdat zij deze binding met het verle den niet hebben. Tegen de aanvallen, die tijdens de discussie op hem waren gedaan, voerde de heer Groeneveld aan, dat we gaan naar een totaal andere toe komst. Op dit moment bestaat nog 26 pet. van de beroepsbevolking uit jon gelui van 14 tot 18 jaar; in 1990 zal dit percentage zijn gedaald tot 5 pet. Bij de jeugd is een bewustwor dingsproces aan de pang. dat grote veranderingen in het maatschappe lijk patroon voor de toekomst gaat meebrengen. Niet bij alle jongeren is dit proces manifest, maar wel is het tenminste latent aanwezig. Groot schandaal De heer Groeneveld noemde het een groot schandaal, dat al 50 jaar aan de jongeren van 14 tot 18 jaar de dag onderwijs per week wordt ont houden. waarop zij wettelijk recht hebben. De werkende jeugd wordt in onderwijs-, scholings- en vor- j mingsmogelijkheden ver achter gesteld bij de studerende jeugd. Kinderen van achtergebleven groe pen lopen de achterstand in hun - eerste levens- en schoolperiode opge daan nooit meer in. De helft van de jongeren volgt slechts een korte een zijdige op het beroep gerichte oplei ding. Lang niet iedere jongere kan gebruik maken van de algemene on derwijsvoorzieningen in Nederland, Er zijn in totaal in ons land 400.000 werkende jongeren tussen 14 en 18 jaar, waarvan 300.000 scholing noch vorming ontvangen. Het leerlingwe zen moet op de helling. Een democra tisch verfje helpt hier niet, evenmin als een verlenging van de leerplicht tot 10, 11 of 12 jaar, zoals men bij NVV en P.v.d.A. wel voorstelt. Ver nieuwing van het onderwijs kan pas slagen als naast lager beroepsonder wijs en leerlingwezen ook het kleu ter-, basis- en voortgezet onderwijs worden aangevat. Nog in 1968 werd voor 10.000 wer kende meisjes van 14 jaar ontheffing van het arbeidsverbod verleend, om dat geen geschikte onderwijsvoorzie ningen voorhanden waren. De heer Groeneveld verdedigde de oprichting van een middenschool, waarin het la ger beroepsonderwijs, het Mavo en de Le.a.o. zouden moeten worden op genomen. Hij bepleitte voorts een in tegratie van vormingsinstituten, scholen voor beroepsbegeleidend on derwijs (streekscholen) en leerling wezen. Hij betreurde het, dat tot nog toe het leerlingwezen niet in de plan- nen tot integratie is betrokken. Figuur-puzzel Horizontaal woorden invullen die verticaal dezelfde betekenis hebben. I. bekwaam. 2. ongaarne. 3. bloed huis. 4. heipaal, 5. regel. 6. bijrivier van de Fulda, 7. op geen plaats. 8. lusihof. 9. Romeins keizer. 10. lip- haren. OPLOSSING VORIGh PUZZEL 1-2 kramp. 2-3 penseel. 1-4 kassier. 3-4 liter. 3-6 lyceisl, 4-5 ravelijn. 5-6 norit. ASTER. weer min. temp. gisteren neerslag Amsterdam geh.bew. -1 1 Brussel geh bew. 18 Frankfort sneeuw 0 Genève sneeuwbui 3 IR Innsbruck onbew. -6 0 Kopenhagen h.bew. -5 0 Locarno -2 0 Londen h.bew. -1 11 Luxemburg sneeuw -2 13 Madrid l.bew. 4 0.2 Majorca l.bew 0.5 MOnchen driftsneeuw -4 Nice h.bew. 8 1 Parijs i.bew. 1 Rome geh.bew. 12 0 Wenen zw.bew. -0 0 Züricb zw.bew. 1 6 over de maatregel gezegd: „Misschien zou deze de mondigheid van ambts dragers en gemeenteleden méér be vorderen, dan al het theoretisch ge praat over deze mondigheid. Dan wordt het predikantentekort van een zorg een zegen voor een gemeente." Meer voorstellen Andere voorstellen in dit verband, die welbewust een tijdelijk karakter moeten hebben, zijn: predikanten later met emeri taat te laten gaan, tot maximaal 75 jaar, hetzelfde voor hulppredikers of pastorale medewerkers, tot maxi maal 70, eventueel 75 jaar, hulppredikers de bevoegdheid ge ven tot het bedienen van de sa cramenten in hun gemeente en omliggende gemeenten, hulppredikers na gebleken ge schiktheid beroepbaar te verkla ren als gewoon predikant, preekbevoegdheid te verlengen voor proponenten en studenten, die hun theologische studie na hun kandidaats aan de universi teit voortzetten, theologisch opgeleide kerkleden (zoals werkers in onderwijs, vor mingswerk) 's zondags bij het preken in te schakelen, theologische studenten van 23 KRIMPEN AAN DEN IJSSEL Opnieuw is een vrouw beroepbaar gesteld in de Gereformeerde Kerken, de vijfde sinds de synode het ambt van predikant voor de vrouw open stelde. Gisteravond heeft mejuffrouw E. van Krimpen uit Krimpen aan den IJssel met goed gevolg het examen voor de classis Gouda afgelegd Ze deed een preekvoorstel over Jesaja als profeet van God in vaste dienst. De praeses van de classis, ds. D. Kuiper uit Schoonhoven, feliciteerde haar met de beroepbaarstelling. Hij sprak de wens uit dat haar hartewens nu spoedig in vervulling mag gaan. Mejuffrouw Van Krimpen is 22 jaar theologisch kandidate. Thans is zij godsdienstlerares aan een middel bare meisjesschool in Rotterdam. HOOGBLOKLAND Op de rijksweg Gorkum-Vianen slipte de 53-jarige Francaise A. Gevaert met j haar personenauto een sloot in langs de weg. Zij was op slag dood. OIRSCHOT De auto van de 41-jarige J. P. van Kuijk uit Best slipte op de provinciale weg in Oor schot en kwam in botsing met een tegenligger. De bestuurder kwam om het leven. Het neer in Knropa Kleine zelfstandige ruimer toebedeeld DEN HAAG De staatssecretaris van economische zaken drs. L. van Son heeft de regeling ontwikkelings hulp voor ondernemers in het mid den- en kleinbedrijf verruimd. Kwam in 1969 een ondernemer in aanmer king voor ontwikkelingshulp als zijn gemiddeld inkomen over de laatste drie jaar niet meer dan 16.500 be droeg; met de nieuwe regeling komt hij reeds met een inkomen van ƒ25.000 in aanmerking voor een uit kering. TOCH KREDIET VOOR RINCO OLDENZAAL De NV. Rinco Campingsport fabrieken in Oldenzaal krijgt van de Nederlandse krediet bank een extra krediet. De voorlopige voortzetting van het bedrijf is hier mee gewaarborgd. De NV. had reeds surseance van betaling aangevraagd nadat in eerste instantie een over bruggingskrediet van het ministerie van economische zaken was gewei gerd. Een onderzoek naar de sanerings mogelijkheden en een algehele recon structie van het bedrijf hebben tot toestemming van dit krediet geleid. Luitenant Calley voor de krijgsraad WASHINGTON De Amerikaanse luitenant William Calley zal op 28 mei in Fort Benning terecht staan voor de krijgsraad voor de moord op 102 Vietnamese burgers. De 25-jarige kapitein Thomas Willingham is voor eenzelfde misdrijf in staat van be schuldiging gesteld. Hij zou hebben deelgenomen aan de massamoord op Vietnamese burgers, niet ver van het dorp My Lai. Willingham is de vijfde Amerikaan, die beschuldigd wordt van deelname aan massamoord. jaar en ouder toe te staan kerk diensten te leiden. emeriti toe te staan kerkeraads- vergaderingen te leiden. De eerder genoemde theologen zou den voorts toestemming kunnen gaan krijgen werkzaam te zijn bij cate chese, huisbezoek en het verdere ker kelijke leven in gemeenten. Beperkingen Alie voorstellen zijn omgeven met beperkingen, voor wat betreft de ge zondheid bij ouderen (doktersattest), kennis en ervaring, het niet buiten de grenzen van de kerkprovincie uit preken gaan, toestemming van het provinciaal kerkbestuur en/of het breed moderamen der synode en der gelijke. In een van de stukken bij dit agen dapunt wordt gezegd: „Het toene mende predikantentekort in de Her vormde Kerk, dat in 1975 zal zijn op gelopen tot 500, noodzaakt tot een I grondige bezinning op de daaruit I voortvloeiende problematiek en tot j het tijdig nemen van maatregelen." Ontreddering ,iNu al kondigen zich", zo staat in het rapport te lezen, „de eerste ver schijnselen aan van de ontreddering in het kerkelijk leven, die van het komende tekort het gevolg zal zijn. Nu al beginnen kerkeraden en pre dikanten bepaalde taken af te stoten. Nu al klinken er duidelijke klachten over een slordige waarneming van het consulentschap, die soms het ge volg is van overbelasting in de eigen combinatie van gemeenten. Nu al worden veel predikanten, door de nood gedwongen drie a vier kerk diensten per zondag te leiden." Ten slotte wordt in het rapport uit gesproken dat de pogingen moeten worden voortgezet om een besliste keuze voor het aanvaarden van het predikambt te bevorderen. (Van onze kerkredactie) HOORNAAR In de afgelopti twee jaar hebben 400 priesters van i[ Rooms-Katholieke Kerk het an' neergelegd. De meesten gingen tm wen. Ze konden ni.et langer de Ik. sing verdragen met een kerk die nat hun gevoel gevangen zit in een voï komen verouderd denken en een veij ouderd systeem. Daardoor raken de priesters wat d de achtergrond die botsen met dl systeem, maar toch niet de weg kd nen gaan van bijvoorbeeld mand van de Nieuwe Linie. Pater A. Dijkman uit Groningen was man. De confrontatie met de m« ne, vrijzinnige theologie die zo'n j te invloed uitoefent in zijn kerk, t tekende voor hem een geloofsschok.L In deze tijd is hij in aanraking gr komen met de pinkstergemeente] Hoewel hij vanuit die visie eerst r geprobeerd heeft zijn ambt in z kerk te blijven vervullen, meende ij op de duur dat dat toch niet i kon. Hij heeft een afscheidsbrief gezo( den aan zijn bisschop waarin hij t getuigenis cn verantwoording aflegt De brief is als boek uitgegevj door de uitgeverij Gideon in Hoo naar, die als uitgever van pinkste lectuur een vooraanstaande plaa| begint in te nemen. JERUZALEM De rooms-kath lieke bisschoppen hebben beslol samen met de leiders van de ort doxe en protestantse kerken te Jer zalem te beraadslagen over de gre^ uittocht van christenen uit het Heif ge Land. Het probleem is vooral, dat i christelijke Arabieren het Jordaaf gebied, dat thans door Israël is 1 met inbegrip van het oude stad: van Jeruzalem, verlaten uit redei van onveiligheid en financiële kerheid. Ongeveer achtduizend Arabia christenen hebben aldus sinds j oorlog van 1967 hun haardsteden laten. De meesten vestigden zich Noord- en Zuid-Amerika en Au: lië. (Van onze kerkredactie) WORDEN „De vieze brij zal ge geten moeten worden", voorspelt drs. K. Exalto aan de hervormde synode, als straks de Algemene Kerkvergade ring voorbij zal zijn. Hij verwacht er niet veel goeds van. In het blad Theologia Reformata schrijft deze gereformeerde-bonds- predikant uit Noordeloos onder meer: „Hoewel wij nog maar in het stadium der voorbereiding verkeren, begint .zich t<ocl> al. min of meer af te tekenen wat naar alle waarschijn lijkheid straks op Pinksteren de hoofdthëhla's Vdn bespreking zullen zijn. In ieder geval niet datgene wat sommigen die de agenderingsvergade- ringen bijwoonden, temidden van het rumoer der rebellerenden, getracht hebben te maken tot een hoofdzaak, namelijk de vraag wat de kerk doet met haar belijdenis, of zij daar niet naar spreken en handelen moet. Zulke stemmen werden ruwweg overschreeuwd en ergens is de op merking gemaakt, dat die drie kost bare dagen straks op Hydepark daar in ieder geval niet aan mogen worden besteed." Staartje De generale synode heeft zich vol gens-drs. Exalto gestort in een roeke loos experiment. „Dit muisje zal een staartje hebben en wij vrezen dat de omvang van dit staartje formidabel zal zijn." Wat ds. R. Kaptein in het rapport Gemeentevormen en Gemeente-op bouw „tenminste nog op een nette manier" op de tafel der synodeleden gelegd heeft, zal. naar drs. Exalto verwacht, daar straks „op een hele ruwe en hardhandige wijze" nog maals op gelegd worden door de AKV. „En dan zal de synode er niet meer omheen kunnen. Haar moderamen zal ook niet, zoals zo vaak gelukte, met wat handig manoeuvreren het ene bij commissie zus of zo en het andere bij de raad voor dit of dat voorlopig van de baan kunnen brengen. Bijna terreur De vieze brij zal gegeten moeten worden; een trappelende (schop pende) jeugd houdt toezicht, eist on middellijk concrete daden, prest en dwingt, bijna zou ik zeggen: oefent terreur. Mogelijk dat achteraf toch nog velen zullen zeggen: Wat zijn wij begonnen?" Ten slotte wijst drs. Exalto op een andere kerkvergadering, waarvan de catechismus spreekt. „Zij is het werk van de Zoon van God. Zij geschiedt door Woord en Geest. Zij vindt plaats in enigheid des waren geloofs (Zon dag 21). Van die vergadering een lidmaat te zijn en eeuwig te blijven bouwt 'de kerk meer, dan mee te lopen en mee te schreeuwen in het grote koor van onze moderne mondige kerkleden. Laten wij ook op Pinksteren 1970 het houden bij onze gewone diensten." Onderzoek naar gezondheid van ongeboren kinderej DEN HAAG Een team van J sen en natuurkundigen gaat de mol lijkheden onderzoeken om de gezc heidstoestand van het ongeborenJ te verbeteren. Staatssecretaris singa van volksgezondheid heeft J medewerking toegezegd. Een aantal scheikundige '-zowel «I biologische gegevens over moedèt kind worden verwerkt door- èëFFc'i putér ën op een beeldbuis in de loskamer zichtbaar gemaakt. Een Ij geleidingscommissie waarin ook ringsblad Izwestia moet Italië verlf gezondheid zal zijn vertegenwoordi zal het team terzijde staan en de vi spreiding van de bereikte resultal bevorderen. 4e internationale beurs voor woninginrichting 12.000 m: woon-ideeén tentoonstelling 'kinderen wonen' m de keuken van de toekomst dagelijks: 11-17 en 19-22.30 u. zondags12-18 u. Hlf leui JC (Van onze kerkredactie) MONTREUX Van bilaterale ontwikkelingshulp (kerk in rijk land helpt kerk in arm land) land) naar een multilaterale ont wikkelingsstrategie. Deze trend in de kerkelijke hulpverlening heeft in zekere zin zijn bekroning gekregen op de grote conferentie, die de Wereld raad van Kerken dezer dagen in Montreux heeft gehouden. Deze conferentie sprak uit, dat er in Genève een centrale commissie moet komen en een wereldontwikke lingsfonds als een krachtcentrale, van waaruit alle activiteiten van de ker ken op het gebied van de ontwikke lingssamenwerking zullen worden ge coördineerd en gestimuleerd. Het voorstel zal volgende week goedgekeurd moeten worden, als het uitvoerend comité van de Wereldraad in Genève vergadert. Nadrukkelijker dan ooit tevoren werd in Montreux gesteld, dat het in de ontwikkelingsstrategie niet alleen gaat om projecten in de arme landen, maar evengoed zo niet meer om men taliteitsverandering in de rijke lan den. Er valt niet meer eenzijdig te ge ven of te ontvangen. „Jullie zijn voornamelijk materieel meer ontwik keld", hield een econoom uit Singa pore de mensen uit de rijke landen voor. „Maar dat geeft jullie nog niet het recht, om je „ontwikkelde landen" te noemen. Ontwikkeling houdt meer in dan economische groei." De conferentie werd bijgewoond door meer dan honderd deskundigen op het gebied van ontwikkelingssa menwerking, waarvan de helft uit Afrika, Azië en Latijns Amerika. Ook in de nieuwe commissie, die uit onge veer 25 man zal bestaan, zullen de rijke en de arme landen gelijk verte genwoordigd zijn. De conferentie sprak uit, dat alle ledenkerken van de Wereldraad ui terlijk volgens jaar moeten besluiten, om minstens twee procent van hun inkomsten te bestemmen voor het nieuwe fonds. Individuele christenen zouden voor be zichzelf eenzelfde besluit moeten men. De Wereldraad zou nu al tien joen dollar op tafel moeten leggen i beginbedrag. e|en Politieke actie >utn Een deel van het geld moet word ^6 gebruikt voor politieke actie in 1 e rijke landen ten dienste van - transformatie'van de samenleving. De kerken in de rijke landen w' m den zelfs opgeroepen, om maxit een kwart van hun bijdrage te bruiken voor de beïnvloeding van publieke opkiie in eigen land. Gelijk bekend vraagt de werkgf Kerk en Ontwikkelingssamenweï* (de groep-Linneman) in haar Upj| la-rapport aan de Nederlandse f ken ook twee procent. E stranten hebben dit rapport intej aanvaard. De hervormde synoT (verleden week) de gereformei synode namen het in hoofdlijn® over. LEI Af

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 2