EGYPTE VOLGT TIP OP Commentaren Bundeling ziekenfondsen derde van verzekerden Val d'Isère kan herademen Miljoenenfraude in Zeebrugge Het Kwartet onschadelijk gemaakt Storm brengt schepen in moeilijkheden T' V 1* i-siAr tv Trein duwt auto water in: 2 doden Morgen weer geen voetbal Jaarsma staakt produktie ,Er ontsnapt dodelijk gas' Export oude rails inplaats van vlees Onveranderd Nieuwe Leidse Courant! VRIJDAG 13 FEBRUARI 1970-50ste jaargang vooraanstaande prot. christelijke dagbladen Hoofdkantoor Leiden Directeur: F. Diemer Hoofdredacteur: Dr. E. Diemer Steenstraat 37 Postbus 76 CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING Telefoon 31441 „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoet!" Abonnementsprijzen p.w. ƒ1,16, p. m. 4,95, p. kw. ƒ14,85 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur Pruivstm vun I S rit Husitiml Bumbartlrmmi een very is*in Sowjel-diploiiiateu in spionage-affaire BERN Zwitserland heeft Rusland verzocht twee diplomaten van de Sowjet-ambassade in Bern te rug te roepen. Ze zouden in contact hebben gestaan met de op 3 februari in Lausanne gearresteerde spion j Marcel Buttex. Een beeld van de schade na de Israëlische aanval op de ijzer fabriek van Aboe Zabal. Gesprek ïogere winst nkf Tijdbommen bij fabriek DEN HAAG De direktie van Ne derlandse Kabelfabrieken verwacht over 1969 een hogere nettowinst dan over het jaar daarvoor. De omzet zal ruim 900 miljoen gulden bedragen. De verwachting is dat de omzet in 1970 nog hoger zal komen te liggen. Deze mededelingen deed mr. F. E. Vlielander Hein, lid van de directie, gistermiddag op een aandeelhouders vergadering in Den Haag. Israëlische vliegtuigen hebben gisteren doelen gebombardeerd de directe omgeving van. Kairo (zie pijltjes). AMSTERDAM Dc storm heeft igisteren en vannacht vele schepen i.n moeilijkheden gebracht. Voor de west-kust van Frankrijk zonk de Franse treiler „Lc Marie Christine", toen het probeerde tijdens een zware storm de haven van Sables d'Olonne te bereiken. De vijf opvarenden wor den vermist. In de Golf van Biskaje is de 300 n metende Deense vrachtboot „Re- nate S" gezonken. De vijftien beman ningsleden zijn aan boord gegaan van het Duitse schip „Thoralde", dat te hulp was gekomen. De bemanning van het Belgische schip „Nicole" heeft eveneens het schip verlaten. De Britse kustvaarder „Coster Redder" heeft ook om hulp gevraagd, terwijl de „Santa Paola" van een Griekse rederij, en de Duitser „Flotte" even eens in nood verkeren. De Pool „Czestochwa", die aanvan kelijk een sos had uitgeseind, deelde later mee dat men de machines weer op gang had gebracht. Op het IJsselmeer raakte een sleepbootje, dat de vlet „Trots alles" voor zich uitduwde in moeilijkheden. De harde oostenwind scheidde de twee vaartuigen van elkaar. Het vlet- ie is later naar de kust gedreven, zodat de „vletterman" veilig aan land kon stappen. In Frankrijk heeft de storm nog al wat schade aangericht. Daken wer den afgerukt en bomen ontworteld. In Rennes is het dak van een kunstijsbaan ingestort. In Parijs kwamen windstoten voor van 120 km Per uur. Drie mensen raakten hier gewond toen enkele bouwkranen om helen. Totaal werden hier elf mensen als gevolg van het zware weer min of meer ernst ig gewond. In Zuid-Wales in Engeland kwa men duizenden woningen zonder stroom doordal overstromingen de electrische leidingen hadden bescha digd. In de Alpen bemoeilijkt zware sneeuwval de toegang tot. de win tersportplaatsen. KAiRO/TEL AVIY Egyptische geuieploegeu hebben van morgen de tijdbommen onschadelijk gemaakt, die de Israëli's gisteren afwierpen bij de melaalfabriek in de omgeving van Kairo. Bij het bombardement kwa men 70 arbeiders om het leven; meer dan 90 werden gewond. De aanval op de fabriek was vol gens de Israëlische minister van defensie Dayan een vergissing. Dayan zelf had de Egyptenaren aan geraden de bommen onschadelijk te maken, omdat anders nog meer bur gers zouden omkomen. „Een gebeurtenis zonder weerga in de militaire geschiedenis", zo kwali ficeerde een Israëlische radio-com mentator deze tip. „Wij hebben hier mee een militair geheim prijsgege ven. Dit is gebeurd om humanitaire en politieke redenen. „Het ging erom tot elke prijs esca latie van de vijandelijkheden te ver mijden en de Egyptenaren ervan te overtuigen, dat ze niet uit wraak zucht tot een wanhoopsactie moesten overgaan, die hun duur zou komen te staan". Protesten Zowel Amerika als Rusland ver oordeelden de aanval. De Amerikaan se regering maakt zich ernstig zorgen over de verslechtering van de toe stand in het Nabije Oosten. Men .vreest een toenemend gebruik van meer ontwikkelde wapens zodat uit eindelijk een totale oorlog onvermij delijk is. De Sowjetunie heeft het bombarde ment een barbaarse daad genoemd en tegelijkertijd Amerika ervan beschul digd de Israëlische aanvallen aan te moedigen. OKT Kamerdebat over de ontwik kelingssamenwerking gisteren had boeiende momenten. Vooral by de vraag, of het ontwikkelingswerk af zijdig moet worden gehouden van revolutionaire bewegingen. Minister Udink kon. hoe belangrijk deze bewegingen ook zijn en hoe ïeer strijdend tegen onrechtvaardige toe standen. dergelijke akties niet steu« nen. De minister en D'tMi en de PvdA kon den het niet eens worden. Maar be langrijk was. dat er een dialoog ont stond over essentiële problemen. Mi nister Udink bleek, het gehele inge wikkelde terrein van de ontwikke lingshulp beheersend, alles zo open mogelijk te willen behandelen. Dat kan men niet zeggen van minis ter Luns, die eerder 3Vt uur aan het woord was geweest en zich onver moeid had getoond met zijn grapjes. De minister antwoordde wel uitvoe rig. Maar de behoefte het beleid in derdaad te bespreken bleek niet. Minister Udink. de man van het derde venster (met het uitzicht op de ont wikkelingslanden) van het buiten lands beleid, bewees hoe een echt ge sprek tot stand kan komen. Men voel* de zich bij de problemen betrokken. Uitnodiging jêV*' v;>>' A |v MEPPEL Gisteravond zijn twee inzittenden van een personenwagen verdronken. De auto kwam op een bewaakte overweg in botsing met een onderhoudstrein van de Spoorwegen en belandde in de Hoogeveense vaart, die langs de spoorbaan loopt. De bei de slachtoffers zijn nog niet geïdenti ficeerd. BEST Een paard en wagen, ge laden met petroleumbussen is gister avond gegrepen door een goederen trein. \Het paard weigerde middenop de overweg nog een stap te verzetten. De berijder slaagde erin het paard uit te spannen, maar kon niet voorkomen dat de trein de wagen schepte. Enke le bussen vlogen in brand. Niemand werd gewond. He» treinverkeer is en kele uren gestremd. (Van een onzer verslaggevers) UTRECHT 6*:' Centrale bond van onderling beheerde ziekenfondsen, de Bond van rooms-katholieke zieken fondsen en de drie vakcentrales heb ben besloten samen één nieuwe lan- delyke ziekenfondsorganisatie te vor men, die meer dan een-derde van alle fondsverzekerden zal omvatten. Op korte termijn zullen voorstellen worden gedaan om de nieuwe organi- l*een hoop Koning Feisal van Saoedi-Arabië heeft gezegd geen hoop meer te heb ben op een rechtvaardige oplossing van het conflict in het Nabije Oosten, door de „grote vier". „De Arabieren moeten streven naar herovering van hun rechten en naar de bevrijding van Palestina door zelf een gewapende strijd te voeren". VAL d'ISERE Een lawine in de buurt van Val d'Isere in de Franse Alpen heeft ggistcren aan een baby het leven gekost. De sneeuwmassa boorde zich in vijf huizen. De moeder van het kind, die net een middags laapje deed, wist zich uit de sneeuw te bevrijden. Twee dagen na de ramp in Val d'Isère, waarbij 42 doden vielen, heerst daar nog steeds lawine-alarm. De hele dag loeien de sirenes. Vele honderden toeristen verlieten gisteren de wintersportplaats, grote verkeers opstoppingen veroorzakend, nadat de weg naar Bourg—St. Maurice was vrijgemaakt. Maar in de loop van de dag raakte de weg door nieuwe lawines waar bij zes auto's werden meegesleurd zonder dat er slachtoffers vielen opnieuw geblokkeerd. Val d'Isère was ALKMAAR Het is mogelijk dal burgemeester Wytema van Alkmaar vroegtijdig met pensioen gaat. Er wordt een onderzoek ingesteld naar de verrrichtingen van burge meester mr. H. Wytema. Hij zou vo rige week zaterdag onder invloed van sterke drank in zijn auto hebben ge reden. weer van de buitenwereld afgesne den. Dat duurde niet lang: vannacht is de weg weer vrijgemaakt en de va kantiegangers konden vanmorgen ver trekken. DEN HAAG De zatcrdagvoetbal- lers zullen morgen wederom in com petitieverband niet binnen de lijnen komen. De KNVB heeft vanmorgen namelijk besloten het gehele pro gramma in het zaterdagvoetbal, in verband met de bijzonder slechte weersomstandigheden, af te gelasten. Wanneer de terreinen het toelaten zullen, voor zo ver ons op dit moment bekend, mogen de volgende oefen wedstrijden worden gespeeld: SVV ber I969. HILVERSUM De NV Konink- lijke Haardenfabriek E. M. Jaarsma gaat haar productie staken. Liqui- 1 datie van het bedrijf wordt onvermij- delijk geacht. Surseance van betaling is reeds aangevraagd. De lopende productie zal nog worden beëindigd. I Lonen en salarissen over februari zullen in ieder geval worden uitge keerd. Met de diréetie van de NV Metaal- industrie Polynorm is reeds een ai- vloeiingsregeling getroffen voor 180 j van de 238 werknemers. Totaal gaan 37 personeelsleden met vervroegd pensioen. De overige arbeiders zullen in het kader van de wettelijke bepa lingen worden ontslagen. Rookbom in vergaderzaal UTRECHT Een rookbom heeft gistermiddag de bijzondere vérgade- ring van de raad van overleg der rijksuniversiteit in Utrecht voortijdig I beëindigd. De voorzitter van de vergadering, prof. dr. J. Vendrik, hoogleraar aan de katholieke universiteit in Nijme- I gen. achtte voortzetting onmogelijk. Studenten kregen tijdens deze bij eenkomst de gelegenheid om vragen te stellen aan het dagelijks bestuur j en de curatoren van de universiteit over het politieoptreden van 6 octo- satie gestalte te geven. Verwacht wordt dat de vakcentrales. - na een overgangsperiode 40 procent van de bestuurszetels zullen bezetten. De nieuwe organisatie zal de sa menwerking in het gemeenschappelijk overleg van ziekenfondsorganisaties voortzetten, terwijl ze ook plaatselij ke en regionale vormen van samen werking met andere ziekenfondsen zal continueren en bevorderen. De eigen instellingen, zoals apothe ken en tandheelkundige centra, zul len worden gehandhaafd. De Bond van r.k. ziekenfondsen is een instel ling van het NKV, terwijl in het be stuur van de CBOZ vertegenwoordi gers zitten van NW en CNV. Piloot slaal alarm: MILDENHALL Groot alarm werd gisteren op de Britse lucht machtbasis Mildenhall geslagen bij de nadering van een Amerikaans vracht vliegtuig, dat een noodlanding moest maken. Aan boord: vier ton -conventionele explosieven en een grote raketmotor. De piloot meldde dat hieruit brand stof ontsnapte in de vorm van een dodelijk gas. Er werden uitgebreide voorzorgs maatregelen genomen;, de plaatselijke j bevolking kreeg de raad binnenshuis te blijven met alle ramen en deuren dicht. In de omgeving wonen zeven duizend mensen. Er werden zelfs voorbereidingen getroffen voor eva cuatie. Dit bleek niet nodig. Deskundigen stelden na de landing vast dat er geen gas was ontsnapt. Het gevaar voor ontploffing van de bommen was uiterst gering geweest. De C141a Starlifter, geschikt voor het vervoer van de 38-tons Minute- man intercontinentale raketten, was op reis van West-Duitsland naar Amerika. Ziekenfondsen voor tweede kunstgebit UTRECHT De ziekenfondsen willen een tweede kunstgebit in hun pakket. Bij de huidige regeling heeft de ziekenfondsverzekerde slechts recht op een kunstgebit. Het aantal zogenaamde „immedaat- prothesen" (kunstgebitten die onmid- i dellijk na het trekken van het eigen I gebit worden aangebracht) neemt i echter snel toe. Deze prothesen zijn bedoeld voor gebruik gedurende kor- te tijd en moeten over het algemeen zo spoedig mogelijk worden vervan- gen. De ziekenfondsen en de maatschap pij tandheelkunde,die de uit de nieu we regeling voortvloeiende kosten- stijging op rond 1,1 miljoen gulden I per jaar schatten, hebben de zieken- i i fondsraad gevraagd, de minister van sociale zaken en volksgezondheid een j gunstig advies uit te brengen. TT/IE kaatst moet de bal verwachten. Dat merkt de Westduitse kan selier Brandt, uitgenodigd om in Oost-Berlijn te komen praten over de betrekkingen. Overigens was het voorstel tot onder handelingen afkomstig van Brandt zelf, die nu misschien wat overrom peld is door de snelheid waarmee en de wijze waarop z(jn tegenspelers hebben gereageerd. De kanselier kan niet zonder meer op de uitnodiging ingaan. Hij zal er dm voorkeur aan geven zich te laten ver tegenwoordigen. Bovendien wil hy het gesprek een andere basis geven. Vastgesteld moet worden, wat do Oostduitsers precies willen. Brandt heeft de tijd genomen om de Iraai verzorgde uitnodiging te bestu deren. llij zal tot een tegenvoorstel moeten komen. Dat zal geen gemak kelijke opgave zijn. Verlegenheid j-J ET bij vergissing op een Egyptt- sc-he staalfabriek uitgevoerde bombardement heeft de voorstanders van een harde lyn in het Israëlische kabinet in verlegenheid gebracht. De laatste dagen was het al een publiek geheim, dal er onenigheid be stond over de uitdagende aanvallen, die zich lot Kaïro uitstrekten. Opnieuw stonden diplomaat Eban (Buitenlandse Zaken) en militair Da- jan (Defensie) tegenover elkaar. Maar ook nu kreeg de bedachtzaamheid geen kans. Mevrouw Meir koos als premier met de meerderheid van het kabinet de zijde van Dajan. Misschien brengt de fatale vergissing van gisteren Israël er alsnog toe, zyn goede wil te tonen door de aanvallen te staken. Temeer omdat deze toch niet de uit werking hebben gehad, die de voor standers er politiek van hadden ver wacht. Gratis leggen van alle kamerbreed tapijten Klassieke meubelen KARPETTENHUIS Leiden - Herensingel 10-11.12, ingang lussen de bloembakjes Tel. 26003 RIJNSBURG - Remisewinkelcentrum - Tel. 6813 Zwart Wit (12.30); ARC CSVD (14.00). DOTO Zuidland. Excelsior P PPSC (15.45-), The Gunners Seolto (12.30), Capelle Vlaardingcn (10.45), MW - Semper Altius (11.30). 's-Gravenzandse SV Maasdijk Bot- Meeuwen (10.30), TSB Zwaluwen, Totaal 52 studenten werden toen uit het administratiegebouw verwij derd en bekeurd wegens lokaalvrede breuk. De rector-magnificus prof. dr. J. van der Ven, wees erop dat te allen tijde de orde moet worden ge handhaafd, zoals Den Haag die voorschrijft. Een van de aanwezige studenten beschuldigde het bestuur ervan zich achter „formele grappen" te verschuilen. „Het bestuur weigert Den Haag om een stuk autonomie te vragen waar de universiteit recht op heeft." De bijeenkomst zal vanavond op nieuw worden gehouden. Italiaanse leerfauteuil zéér exclusief van kwaliteit en kleur 1525,- Speciaalzaak voor ambachtelijke woonkunst. BULTHUIS Botermarkt 23 - Nieuwe Rijn 25 LEIDEN BRUSSEL De douane- en j accijnsdiensten van Kortrijk en Antwerpen zijn een omvangrijke fraude op het spoor gekomen bij de uitvoer van rundvlees via Zeebrugge naar Engeland. Gebleken is, aldus melden Bel- 1 gische kranten, dat een Luikse firma koelwagens naar Engeland verscheepte, die volgens opgave van de firma rundvlees bevatten, maar die in werkelijkheid voor 75 procent geladen waren met oude spoorrails. De firma kreeg van het Belgische ministerie van economische zaken per uitgevoerde kilo vlees een subsi- j die van 1,40 (toegestaan omdat het uitvoer naar éen niet EEG-land be trof). Omdat vlees snel bederft was de controle in Zeebrugge erg beperkt Slechts af en toe nam de douane steekproeven. De firma zorgde er wel voor dat een deel van de wagon die bij die steekproeven geopend werd, werkelijk vlees bevatte. Twee maal per week verzond de firma een koelwagon naar Engeland en het subsidie dat ze daarbij j opstreek liep per keer op tot 21.000 I gulden. De douane die op het laatst j achterdocht kreeg, doorzocht woensdag een wagon en vond toen vijf ton vlees en vijftien ton oude i spoorrails. De meeste mensen leven meer volgens de mode dan volgens de rede. LICHTENBERG (RITA) „Het had eigenlijk de bovenmees ter moeten zijn, maar die konden we niet tekenen." Zon en maan 14 februari zon op 7.58, onder 17.51; maan op 10.50, onder 3.56: HET WCER DE BILT Gedurende het af gelopen etmaal trok een aktieve depressie over Het Kanaal, Bel gië en hei zuidoosten van ons land naar het oosten. Hierbij viel, vooral in Brabant en Limburg, veel sneeuw; daar lag vanochtend een sneeuwdek van 10 tot 20 cen timeter. In de nooi'delijke provincies viel daarentegen vrijwel geen neerslag. Onder invloed van de depressie draaide de "wind van oost naar noord en nam aan de kust tijdelijk tot stormachtig toe. Achter het lagedrukgebied ont wikkelde zich boven de Britse eilanden een rug van hoge druk, waardoor vanochtend de bewol king begon te breken, terwijl de wind snel in kracht afnam. Inmiddels koerst een nieuwe depressie over het zeegebied ten zuidep van Ierland naar het zuid oosten naar Frankrijk. Het ziet er echter niet naar uit, dat dit druksysteem invloed zal hebben op het weer in onze omgeving. BAROMETERSTAND heden 10 uur 75 cm (1000 millibar), con stant.

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 1