STAATSGREEP MET EEN COMPUTER MMANSPANNING GROEIT Trita) Commentaren Debrot zou nog willen blijven MMiiniiaivi Felle koude bedreigt WK schaatsen in Oslo Het Kwartet Schietpartijen met guerrilla 's Pakistaanse infanteristen aangekomen Leden Al Fatah graven zich in $S»R£UK HET WEER NA\ O-taptoe van de baan Vier lijken onvindbaar Surinaamse premier beweert. Taptoe-Delft dit jaar voor 't laatst? Jaar dwangarbeid Belg en voor twee Italianen All I 'Hieewe Leidlse Coeramit DONDERDAG 12 FEBRUARI 1970-50ste vooraanstaande prot. christelijke dagbladen Directeur: F. Diemer 1 Hoofdredacteur: Dr. E. Diemer Hoofdkantoor Leiden Steenstraat 37 CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIOEN EN OMGEVING Telefoon 31441 „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoet!" Abonnementsprijzen p.w. f 1,16, p. m. ƒ4,95, p. kw. 14,85 - Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur Papandreoe: „Kolonels gebruikten NAVO-plan' 'apandrenc ROME De staatsgreep van de Griekse kolonels in 1967 was gebaseerd op een computerpro gram in Washington, zei de in ballingschap levende vroegere Griekse premier Andreas Pa pandreoe gisteren. In een interview zei hy: „Kort na dat de kolonels het bewind in han den hadden genomen, kwamen er al betrouwbare berichten uit Grieken land, dat gebruik is gemaakt van een NAVO-plan, „Prometheus" geheten, bestemd om een communistische greep naar de macht te beletten." Papandreoe had enige tijd geleden gehoord, dat dit plan gecomputeri seerd was. De Griekse militairen die de staatsgreep uitvoerden, beschikten over een jonge Griekse computer expert. die de gegevens van het pro gram voor hen ..vertaalde." De 51-jarige Papandreoe. die aan het hoofd staat van de bevrijdings beweging die streeft naar afzetting van de kolonels, zei dat het compu terprogram de namen bevatte van alle mensen die gearresteerd zouden worden. Ook voorzag het in alle mogelijke eventualiteiten. „De computer." al dus Papandreoe, „kan bijvoorbeeld vertellen wat er gedaan moet wor den als er in een bepaalde stad een opstand uitbreekt." Drie of vier maanden voor de uit voering van de staatsgreep werd de computer geprogrammeerd door of ficieren van Amerikaanse en Griekse inlichtingendiensten. In het inter view viel Papandreoe de Amerikaan se militaire „technocratie" aan we gens haar steun aan de staatsgreep. Loonwet Volgens de New York Times heeft Pakistan een regiment infanterie, bestaande uit twee- a drieduizend man. naar Jordanië gezonden. Het blad zegt deze inlichting uit kringen van koning Hoessein te hebben vernomen. Kcrsl-l^tiS verloor Carrie Muckenbcrg lil Arnhem nu een auto-ongeluk haar spraakvermogenzo luid namelijk drie uur lang om hulp geschreeuwd. Daarna kon ze. geen woord meer uitbrengen. Haar verloving raakte uit, een reis nuur 'i fZwitsersespecialist teas vergeefs. Maar gisteren, midden tussen het carna valsvertier klonk: „Ik kan weer praten, ik kan neer praten", de eerste noorden van Corrie sinds eind 1068. Haar spraakvermogen was terugge keerd: en het uerd des te uitbundiger gevierd, toen bleek, dut de genezing zo constateerde een aanwezige arts definitief was. Dolgelukkig vloog Corrie haar nieuweverloofde in de armen, die zich lot mi toe maar met gebarentaal moest behelpen. De vrouw wil op een gro te voet leven, maar op een kleine rondwandelen. WIJNAENDTS FRANCKEN c hoeven geen snoep ii i. Wi j maken het zelf." DE BILT In grote delen van H Europa was het de afgelopen I vierentwintig uur winters weer. In ons land kwam slechts lichte H vorst voor, maar de vorst was I streng in Polen en Witrusland, terwijl het in Oslo zelfs 27 gra- I den vroor. Het weer stond in deze stre- ken onder invloed van een rug H van hoge luchtdruk die zich van- morgen van de Alpen in de rich- M ting van de Oostzee uitstrekte. I Deze rug trekt zich verder naar I het oosten terug onder invloed H van een actieve depressie die I over de oceaan naar de ingang van het Kanaal koerste. Deze storing heeft zich in korte tijd ontwikkeld tot een stormdepressie en beweegt zich in de loop van de dag naar ons land, voorafgegaan door een zone met regen en sneeuw Barometerstand: heden 10 uur 15 cm (1000 millibar), dalend. Zon en maan 13 februari zon op 8.U0. onder 17.49; maan op 10.20, onder 2 39; AMMAN Jordanië leeft op de rand van een burgeroorlog sinds koning Hoessein gisteren een algemeen wapenverbod heeft ingesteld dat volgens Palestijnse verzetsorganisaties duidelijk be oogt de guerrilla-activiteit tegen Israël vanuit Jordanië tegen te gaan. Arabische commando's in Jordanië zijn na de oorlogsverklaring van El Fatah in staat van alarm gebracht. Een poging van guerrillastrijders de Jordaanse hoofdstad binnen te komen werd door veiligheidstroepen verhin derd. In de buurt van Amman zijn wegversperringen opgericht en voor bijgangers worden op wapens onder zocht. I Verder zouden de guerrilla-organi- i i saties 70 vrachtwagens met man- schappen van het front aan de Jor- daan hebben vervoerd naar de buurt van de Jordaanse hoofdstad. Zij zou- j den zich hebben ingegraven rondom j de Vluchtelingenkampen. In een verklaring die in Kairo is uitgegeven heeft El Fatah gezegd, dat alle Arabische guerrilla-bewegingen zish zullen verenigen om zich tegen de wapenbeperkingen te verzetten. El Fatah waarschuwde dat het Jor daanse volk ontwapening van de guerrilla's niet zou toestaan en dal het Jordaanse leger hen zou steunen tegen de regering. De guerrilla-orga nisatie beschuldigt Hoessein ervan vrede te willen sluiten met Israël. Schietpartijen Door .de straten van Amman lopen ondanks het wapenverbod zwaar be- wapende commando's, terwijl bij de j hoofdkwartieren van de verzelsorga- j nisaties de wachtposten zijn, verdub beld en tot de tanden toe gewapend zijn met anti-tankwapens, granaat werpers en automatische wapens. Volgens nog onbevestigde berichten zou het in enkele delen van het land al tot schietpartijen zijn gekomen met de veiligheidstroepen. Hel Amerikaanse blad New York Times weet te melden, dat Pakistan een regiment infanterie, bestaande uit twee a drieduizend man. naar Jorda nië heeft gezonden. Het blad zegt de ze inlichting uit kringen van koning Hoessein, te hebben vernomen. Het Israëlische kabinet heeft giste ren met overgrote meerderheid voor stellen van minister van buitenlandse zaken Eban, die beoogden het staakt- het-vuren aan het Egyptische front te herstellen, verworpen. Wat precies de voorstellen zijn is niet bekendge maakt. Volgens waarnemers zou Eban een bepertri eenzijdig bestand langs het Suez-kanaal in acht willen nemen en aan een derde mogendheid om goede diensten vragen. ARNHEM Er komt geen NAVO- taptoe meer in Arnhem. De (twaalf- de) taptoe van 1969 is de laatste ge weest. De laatste jaren liep de belang stelling terug door de steeds feller wordende politieke kritiek. Scheepsrami) op de Rijn LUDWIGSHAFEN De lijken van vier van de vijf slachtoffers, die bij de scheepsbrand op de Rijn, vijf da gen geleden, zijn omgekomen zijn nog steeds niet geborgen. Onder hen is de 26-jarige A. Meijer uit Lobith en zijn vier-jarig dochtertje Annemarie. De eigenlijke oorzaak van de brand is ook nog niet komen vast te staan. Wel zijn de leidingen, waaruil. vloei baar gas was ontsnapt in beslag ge nomen. Vier binnenschepen zijn tijdens de brand, die volgde op een zware ex plosie. een prooi der vlammen gewor den. lie Diiincwijcklwl in Haarlem, waar gisteravond de badmintonwedstrijd lussen Zweden en Zuid-Afrikn ge speeld zou worden. Om alle moei lijkheden te voorkomen werd de wedstrijd in diep geheim reeds ge speeld gistermiddag. DELFT Het is niet uitgesloten dat de Taptoe-Delft dit jaar voor het laatst wordt gehouden. Afnemende belangstelling is de reden. In ieder geval zullen dit jaar min der tribunes worden geplaatst. In voorgaande jaren boden de tribunes aan 7.000 toeschouwers plaats. liet enthousiasme was de vakhonds- leiders Mertens f \KI') en I.tuiser (CNV) niet van de gezichten Ie lezen, toen ze gisteren luisterden nuur de dehntten in de Verste Kamer over de loonwet. Proces in MOSKOU Een rechtbank in Moskou heeft gisteren een Belg en twee Italianen wegens 'kwaadwillige straatschenderij' veroordeeld tot een jaar dwangarbeid. De drie buitenlan ders hadden vorige maand in Moskou betogingen gehouden voor de vrij heid van meningsuiting. De 23-jarige Belg Victor van Bran- tegem had zich vastgeketend aan het balkon van een theater en pamfletten uitgedeeld waarin werd aangedron gen op vrijlating van tegenstanders van het regime. De twee Italianen. Valtonio Tec'nhi en het meisje Teresa Marinuzzi, hadden vlugschriften in een warenhuis in Moskou uitgedeeld. Maandag werd een Noor in Lenin grad voor een soortgelijke actie tot een jaar dwangarbeid veroordeeld. De advocaat van Van Brantegem heeft aangekondigd in hoger beroep te zullen gaan. De Italiaanse minister van buiten landse zaken. Moro. heeft de ambas sadeur in Moskou opdracht gegeven tegen de vonnissen te protesteren. Moro zou de families van de twee veroordeelde Italiaanse studenten. Valtonio (23) en Teresa (22). de verze kering hebben gegeven, dat /.ij alle steun zullen krijgen. PARAMARIBO „Mr. N. Debrot (67) is bereid het gouver- j neurschap van de Antillen nog te blijven bekleden. Wellicht dat op de duur dr. E. Jonckheer dan wél t-ot gouverneur zou kunnen worden benoemd. Het is nooit de bedoeling geweest de heer Jonckheer permanent uit te slui- ten voor het gouverneurschap j van de Nederlandse Antillen. Eerst dient de sfeer te worden j gezuiverd." Dit. zei gisteiavond de Surinaamse minister-president, dr. J. Sedney, bij zijn terugkeer van een reis naar Ne derland, de Antillen en de Verenigde Staten. Hij belemloonde dat noch Neder land noch Suriname bezwaren had den tegen de persoon van dr. Jonck heer. .Als het op verdiensten aan zou komen, zou er voor het gouver neurschap geen betere figuur ie be denken zijn dan de heer Jonckheer. Helaas is hij op dit moment een po litiek betwiste figuur en dient er zui verheid rondom het gouvernettrschap te bestaan". (ffllOOpl Sedney wees erop dal het initia tief tot intrekking van de benoeming van dr. Jonckheer tot gouverneur, niet van Suriname is uitgegaan. „De Antilliaanse regering had een beroep op Jonckheer gedaan de eer aan zich zelf te houden. Dat had ook de Suri naamse regering gehoopt". De premier zei in Nederland be sprekingen te hebben gevoerd ter voorbereiding van de nieuwe orde „Overal is vernieuwing aan de orde een nieuw Suriname", van de dag. dus moeten wij ook naar De Surinaamse vice-premier Radha- kishun heeft als hoogst onwaardig" de insinuaties van ..zekere zijde" van de hand gewezen als zou zijn land Nederland hebben gesteund in de kwestie-Jonckheer in ruil voor gun sten. Klemmend ..Suriname had indertijd geen en kel bezwaar tegen de benoeming van Jonckheer. Nu de Nederlandse rege ring met klemmende argumenten een voordracht deed lot intrekking -van de benoeming, heeft Suriname beslo ten daartegen niet in verzet te gaan. Wy wilden ons niet in typisch Antil liaanse aangelegenheden mengen". 70ALS te verwachten viel heeft de J Eerste Kamer gisteren met rui me meerderheid de Loonwet van minister Roolvink goedgekeurd. Opvallend was, dat de bewindsman in de Eerste Kajncr nog een stap ver der ging dan in de Tweede. Als de SER en de Stichting van de Arbeid eind dit jaar hem gaan adviseren over de werkwijze van de wet. acht de bewindsman het namelijk niet uit gesloten dat er wijzigingen in moeten worden aangebracht. Bovendien liet hij duidelijk door schemeren het omstreden artikel 8 slechts bij hoge uitzondering toe te zullen passen, al was het alleen maar om sociale onrust le voorkomen. De hele discussie van de kant van NVV en NKV doet dan ook wat on wezenlijk aan. Kunnen zij het ten opzichte van hun leden, werknemers, wel riskeren niet aan het loonover- leg mee (e doen? Men krijgt de indruk, dat het de laatste maanden steeds meer een prestigeslag is geworden, die de vak bonden ten koste van redelijk over leg wilden winnen. Als dat zo is. heeft minister Roolvink die gewon nen en moeten NVV en NKV als eer lijke verliezers weer aan het overleg gaan deelnemen. Anders dreigen we te vervallen in de vooroorlogse situatie van klassestrijd. En dat zou jammer zijn, want juist de vakbonden hebben na de oorlog duidelijk laten blijken dat ze aan de huidige maatschappij willen deelne men. Maar dan ook aan die dingen die de centrales minder goed liggen. Schijnvertoning JEDEREF.N is hel er over eens, dat de uitslag van de behandeling van de Loonwet in de Eerste Kamer al bij voorbaai vaststond. Er is geen gebruik gemaakt van de mogelijkheid, het overleg gaande te houden door middel van hel compromisvoorstel van CNV en NKV. Dal kan men jammer vinden, maar gedane zaken nemen geen keer. Hel wordt wat anders als men hoort, dat de minister vóór de behandeling nog een mondeling onderhoud heeft gehad met de Stichting van de Ar beid. Tijdens dat gesprek heeft de bewindsman toegezegd eind dit jaar aan de SER en de Stichting advies te vragen. Dat wist men in de Senaat. Niette min deed KVP-senator Middelhuis net of het een nieuw voorstel was. Is hel Kamerdebat daardoor een schijnvertoning geworden, omdat in feite al overeen was gekomen dat ad vies te vragen? Mertens en ook Lan- ser vinden van wel. Dat de PvdA-fraktie de motie van de ARP over de doelgerichte inkomens politiek niet steunde, was ook een schijnvertoning. De fraktie kon zich wel met de inhoud verenigen, maar om politieke redenen Geldt datzelfde niet voor de heer Middelhuis? Heeft hij om politieke redenen het spel gespeeld? Daar is maar écn antwoord op: ja. En dan beseft men pas goed waarom er altijd zoveel koniiikten ontstaan tussen vakbeweging en politieke par tijen. Want vakcentrales willen alles zakelijk bekijken en doen dat ook. Maar zijn politieke partijen er juist niet voor de politiek? OSLO Het vriest hier dal hel kraakt: gisteren meer dan twintig graden. Komt er niet gauw verande ring. dan lopen de dit weekeinde te houden wereldkampioenschappen schaatsen groot gevaar. Sinds Kees Verkerk in 1966 in het Finse Lathi bü dertig graden onder nul Europees kampioen werd. is be sloten dat titeltornooicn worden af gelast als het vijftien graden of meer vriest. De organisatoren in Oslo zijn ervan overtuigd, dat het kwik de komende dagen omhoog komt. In de Noorse hoofdstad kunnen de weersomstan digheden met het uur wisselen. Een beslissing over afgelasting wordt pas enkele uren voor de wed strijd genomen. Vandaar ook dat in het gehele deelnemersveld hard wordt gewerkt. De Nederlandse ploeg zou vandaag in Oslo arriveren. VOOR IEDER DIE NU EEN NIEUWE BONNEE 0?GEEFT. Gezellige kaars in een glas Terwijl hij de lucht in uw kamer zuivert, ver spreidt hij een heerlijk frisse geur. per maand per kwartaal Ik geef op als nieuwe abonnee; Als beloning voor mijn aktiviteit ontvang ik een "Gouda Bouquet". De nieuwe abonnee krijgt onze krant veertien dagen gratis. inzenden aan Bureau van dit blad hokje zwart makpn naar keuze

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 1