Sneeuwlawine zaaide dood en verderf in vakantieoord Betere garantie streekvervoer Nieuwe Hout: droom die werkelijkheid kan worden Protest middenstand tegen parkeerfonds Blad Rusland bereid tot overleg over Berlijn Gasten tegen muur doodgedrukt Sneeuw reikte tot aan plafond Straks wandelen boven Den Haag is II WADDENZEE GEZONKEN /POTTER S LINIA l 1 1970 NIEUWE LEIDSE COURANT 5 WOENSDAG 11 FEBRUARI 1970 42 mensen omgekomen Als een witte zondvloed golfde de sneeuwlawine over een verkeersweg en een rivier, verpulverde twee garages, rukte een dak van een hotel af, sleurde een aantal auto's een hon derdtal meters mee om ten slotte tot stilstand te komen in de eetzaal van een vakantiekamp. De gebroeders Das tekenden de- visie van het architectenbureau Lucas en Niemeyer op deze manier. Rechts op de tekening is het nieuwe centraal station, waar bruggen over de verdiep te Rotterdamsebaan richting plan Nieuwe Hout lopen. De hoge gebouwen zijn grotendeels kantoorgebouiven. terwijl in het centrum hel groene hart van het plan is. Links onder aan is hel aangepaste nervi- project getekend. Geheel links is nog een stukje van de bos schages rond de Nieuwe Kerk te zien. gel 89a )r de ver- igin| vleu- ehik- tec later ie aar kleu- I om- seerc stono •uten be- ol te t be- bin- n V?| n ten deling n" vatv n een ertae- staa staan ie re- ?lijke- i raker :iezer nwer en ei voor ncept lijne loelin de le ld aai gen ir.' (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG Na tal van plannen heeft Den Haag gister avond een vrij reële blauwdruk van de hand van het architec tenbureau Lucas en Niemeyer gekregen voor de totnogtoe zeer trieste plek vlak b(j de binnen stad: de omgeving Schedeldoeks- haven. Dit gebied, dat onder de naam „Nervi-projeet" vaak in het nieuws kwam, zal als het lukt binnen 15 jaar herschapen zijn tot een conglo meraat van wonen, werken, re creëren, winkels, creatief zijn en wandelen Vanaf het nieuwe Centraal Station (bouw start dit jaar) komt een ver hoogde semi-metrobaan niveau bij een dubbelstation in het hart van het gebied „Nieuwe Hout", zoals het gisteravond tijdens een informele raadsvergadering gedoopt is, uit. Daar vlak in de buurt wordt een typisch Haags gebied met veel bo enen a la Lange Voorhout en Vijver berg gedacht. Een hotel in de buurt van het dubbelstation zal uitzien op een bre de bomenlaan richting Nieuwe Kerk aan het Spui, welke kerk als histo risch monument gehandhaafd blijft. Voetgangers Nauw verweven in het totaalplan is de aangepaste schepping van de Italiaanse bouwmeester prof. Nervi. Dat wordt een kantoor-winkelpro ject met twee 70 meter hoge gebou wen en twee lagere gebouwen. In het plan komt ruimte voor 't parkeren van 3500 auto's, terwijl met nadruk beoogd is. om ook in avonduren van het iHaagse ver schijnsel van een „dode kantoren- stad" af te komen. Ruggegraat van het plan vormt een netwerk van voetgangers-plateaux, ongeveer zes meter boven begane grond Alleen de bouwkosten worden geschat op 300 min. Keu: ze Het plan wordt gezien als een harmonisch geheel met diverse „ver blijfsmogelijkheden". waaruit ieder naar behoefte een keuze kan maken. Het is bedoeld een gebied te worden, met een eigen karakter van allure, waar de bezoeker zich snel thuis- voelt, omdat hij kan gaan en staan zoals een fontein, waar voorbijgan gers naar blijven staan kijken. Voor dergelijke plekken is meer ruimte in het plan gelaten. Creatief centrum Aan de Zwarteweg, tegenover het huidige kantorengebouw Transito rium. is het sociaal-creatief centrum gedacht: drie naast elkaar liggende gebouwen met een totale vloerop- waar hij wil. De bomenpartij ,.De Nieuwe Hout" ligt als een oase van rust tussen de bebouwingen en is het uitgangspunt van een aantal groene circuits, die als de longen van dit stadsdeel fungeren en als echte bomenlanen dwars door het plangebied lopen. Het verhoogd voetgangersniveau is vrij van alle andere verkeer. Men kan er onbelemmerd van het ene punt naar het andere komen. Het voetgangersgebied fungeert als com municatiemiddel tussen de "ver- blijfsplekken" van het plan. Het voetgangersniveau wordt met brug- Vervoersbonden schrijven Kamerleden iter ravoni in eed idelaai l/cidse lijnlijt igazT indeel enkel ïdweer lat hi| Trrr, ie heei UTRECHT De vervoersbon- den hebben de Tweede-Kamer- leden verzocht aan de regering om een garantie te vragen, die de streekvervoerbedrijven be staanszekerheid geeft zolang de finitief plannen van de overheid ïanègt uitblijven. gen verbonden met het nieuwe sta tion. Achter het hotel ligt boven het se- mi-metrostation een sporthal van pl.m. 2000 m2 op straatniveau, maar ook bereikbaar via het voetgangers niveau. De hal kan ook gebruikt worden voor exposities, meetings, beurzen, protestbijeenkomsten, of een markt. Het is meer gedacht als een overdekt ontmoetingsplein. De kunstijsbaan is een speels ele ment midden in een drukke stad, pervlakte van rond 7500 m2., Het moet in het plan als tegenwicht fun geren voor het kantoorelement. De opzet is een centrum te krijgen als dat van de vrije academie. In dit centrum gaat het erom de mensen tot creativiteit te activeren. Het gaat er daarbij niet zonder meer om een cultureel element in het centrum te brengen, maar om het gebied te ver levendigen, om de attractiviteit te verhogen en om de zo hoog nodige mogelijkheden van vrijetijdsbeste ding te vergroten. Dit centrum, de sporthal en de mini-ijSbaan zijn lu dieke, essentiële elementen omdat ze speelse afwisseling brengen tegen de zakelijkheid van de kantoren- en winkelelementen, aldus prof. ir. Lu cas van het architectenbureau Lucas en Niemeyer. die het schetsontwerp toelichtte. Levende stad „Ik heb er geen behoefte aan het creëren van autoriteiten van gebou wen, waar ik niet meer om heen kan en die een eigen leven gaan leiden. Ik wil geen op zichzelf staande en naa§t elkaar staande dode of mooie gebouwen, maar een levende stad. opgebouwd uit onderdelen, die el kaar ondersteunen en stimuleren en die geen afbreuk aan elkaar doen", zo zei prof. Lucas. De 5.309 ton metende Griekse vrachtboot Mautric heeft gisteravond bij de haven van Napels vier schepen van de Amerikaanse Zesde Vloot be schadigd. Vooral de met raketten uit geruste onderzeebootjager Semmes liep flinke averij op. De Mautric mocht na een voorlopig onderzoek zijn reis vervolgen. VAL D'ISERE De tonnen poedersneeuw die gistermorgen met een sneltreinvaart de ont bijtzaal van een vakantiekamp in het Franse wintersportplaatsje Val d'Isere binnendrong, heeft afschuwelijke sporen achtergela ten. De overeind gebleven muren waren met bloed besmeurd: vele gasten werden door de kracht van de lawine tegen de muur doodgedrukt. Anderen vonden de dood door verstikking. Ook zijn er enkelen wier longen door de geweldige luchtdruk van de lawine zijn gesprongen. Volgens de recente berichten zijn 42 mensen omgekomen, meer dan 60 gewond, terwijl 28 worden vermist. De reddingsactie is nog in volle gang. Voortgedreven door een stormwind van 80 tot 100 kilometer per uur don derde de sneeuwmassa van de top van de 3.000 meter hoge Dome op Val d'Isère. Als een witte zondvloed golfde de lawine over een snel verkeersweg en een rivier, verpulverde twee gara ges, rukte een dak van een hotel af, sleurde een aantal auto's over zeker 100 meter mee om tenslotte tot stil stand te komen in de ontbijtzaal van de vakantiekamp. Tot aan plafond Een overlevende, de 23-jarige Jac ques Bonnet uit Lyon, vertelde dat de gasten in de eetzaal volkomen wer den verrast. "Ik hoorde opeens een donderend geluid. Ik probeerde te vluchten, maar de sneeuwmassa gooi de mij en mijn kameraden, stoelen en tafels omver. Binnen korte tijd waren we door de sneeuw bedolven, die tot aan het plafond reikte." Toen redders hem uit de sneeuwmassa uitigraafden was Jacques een verstikkingsdood nabij. Andere slachtoffers, onder wie een aantal bedienden van de skiliften werden tientallen meters de lucht in geworpen. In de vakantiekamp waren 194 jon gelui, van wie 119 jongens en 75 meisjes, alsook een vijftigtal mensen, die aan de vakantiekamp verbonden waren. De jongeren zijn merendeels Fransen; de buitenlanders onder hen waren 12 Belgen en 6 Duitsers. De doden zijn in de school van Val d'Isere opgebaard. Premier Chaban-Delmas heeft een onderzoek geeist naar de oorzaak van de ramp. Vermoedt wordt dat de la wine is ontstaan doordat de storm, windvlagen van 80 tot 100 kilometer per uur vat op de stuifsneeuw had den gekregen. Het is volgens deskun digen voor het eerst, dat een stuif- sneeuwlawine een dergelijke fatale uitwerking heeft gehad. De lawine ramp wordt de grootste van deze eeuw in Europa genoemd. A mateuristisch Melchior Schild, hoofd van de Zwitserse waarschuwingsdienst tegen lawines, meent dat de omvang van de ramp voor een groot deel te wijten is aan het ontbreken van een gecentra liseerd waarschuwingsnet in Frank rijk. De Franse voorzorgsmaatregelen tegen lawines noemde hij amateuris tisch. „Nodig is een wetenschappe lijke, gecentraliseerde benadering. Het is van belang dat mensen vol doende tijd hebben om een bedreigde streék te verlaten", aldus Schild. en rs Fgeleg er ge iren d la ja; mer r. Hé- Dek d. iet Or met; verms nen Iden mi na'. 1 kent iatig hebt* naar oninp lier. 2 nen evenals voor de NS. wil wachten op het NEI-rapport Inmiddels lijkt het ons onmogelijk het bedrijfsleven te laten verkeren in een ieder initiatief verstikkende onzekerheid. Zelfs de zojuist verworven zekerheid op het terrein van de arbeidsvoorwaarden wordt voor de werknemers een illu sie, als er geen zekerheid bestaat over het voortbestaan van het bedrijf, waarin men werkt", aldus de bonden. Conflict met B en W van Zeist Reddingsploegen doorzoeken de eetzaal van een jeugdhuis in het wintersportcentrum Val d'lsèrt na de lawineramp van gistermorgen. (Van onze soc.-econ. redactie) ZEIST Het conflict tussen de middenstandsorganisaties en het gemeentebestuur van Zeist over de invoering van een parkeerfonds groeit naar een Het rampgebied in het winter sportcentrum Val d'Isère. De regering zou deze garantie voor de autobusbedrijven moeten geven in afwachting van onder meer het rap port van het Nederlands Economisch Instituut over het openbaar vervoer. Dit schrijven de Nederlandse Bond m vervoerspersoneel. de Neder landse katholieke bond van vervoers personeel en de Protestants-christe lijke bond van verboerspersoneel in een adres aan de Kamerleden, die op 24 februari de begroting van Verkeer en waterstaat behandelen. De streekvervoerondernemingen, die werkgelegenheid bieden aan ruim elfduizend mensen, worden nu nog gedwongen vervoer af te stoten, fre quenties te verminderen of lijnen te sluiten als de exploitatie uit louter bedrijfs-economisch standpunt niet meer verantwoord is". «Waarschijnlijk is dat de regering, y Beeldige chirurgie Hel januarinummer van Ma rie Claire doet haarfijn uit de doeken hoe de vrouw van "veertig plus"' een goed figuur houdt. Nee. geen dieet, gym nastiek, rast en buitenlucht, zoals bij ons dokter L. Jasz- mann adviseert. Jong blijven boven de veertig, daar is moed voor nodig: in casu plastische chirurgie. Die verjongde heelkunde heeft het blad ook becijferd. Een peeling kost 500 a 800 francs. Een lifting (de verslapte gezichtshuid optrekken tot de haargrens, inclusief hals) 3.000 francs voor de chirurg; daar naast kosten operatiezaal en verblijf kliniek. Een terugwij kende kin kan gebeeldhouwd worden door het inplanten van siliconen, kliniek twee dagen, honorarium 1500 2000 francs. Dunner taille (overtollige huid verwijderen, spieren strak spannen, navel hogerop aange bracht) kliniek 5 tot 10 dagen, honorarium vanaf 2500 francs. Ook de dijen kunnen slanker worden door huid- en vetver- wijdering, de Franse chirurg noemt dat de rijbroek-operatie, kliniek twee tot drie dagen. Klein recept Maak een stevige appelmoes van een kilo appelen. Voeg sui ker naar smaak toe. Meng hier- door twaalf fijngemaakte be schuiten. 50 g gesmolten boter drie eierdooiers en wat bolletjes kleingesneden gember. KJop drie eiwitten stijf, meng door de appelmoes. Doe de massa in een ingevette springvorm en zet deze schoen lapperstaart onge veer een uur in een matig war me oven. In de vorm af laten koelen, serveren met poeder suiker bestrooid. 't Weten waard Met een pak instant aardap pelpuree in huis kunt u alle kanten uit. Bij een onverwachte gast aan tafel maakt u eenvou dig aardappelpuree van de voorraad geschilde aardappe len en maakt die wat groter door er de instantpuree aan toe te voegen. U kunt er wal dun uitgevallen soepen dikker mee maken; instant-puree is zout loos en dat is weer fijn voor dieel-paliënlen. Maak zo'n zoutarme puree wat pittiger mei nootmuscaat en veel fijn gesnipperde peterselie! geen gemiddelde prijs voor het honorarium. U ziet. hoe kost baar uw "lijn" kan zijn! Houd uw houding, uw gewicht co li chaamsbeweging in de gaten: dat is van onschatbaar nut voor uw gezondheid en uw por temonnee! Feeslbus Deze feestelijke bus met vro lijke motieven sluit goed af en is prima geschikt tot het bewa ren van zoutjes, pinda's, crac kers. kortom al die kleine smik kels die we zo graag serveren bij een goed «laf wijn op de la te avond. Middellijn 15,5 cm, hoogte 23 cm, prijs 3.95. 9 Viledon is de naam van een handige opstrijkstrip die voor 1.25 in zaken voor naai-four- mturen verkrijgbaar is. We kunnen er heel handig en on zichtbaar een zoom mee instrij ken. een pantalon verlengen zonder lelijke naad. en zelfs verstelde ik er een brandgaatje mee alleen door even te persen met het strijkijzer. De ge bruiksaanwijzing staat op het pakje; voor zomen, pikeren, re-, pareren en appliceren. Z'n geld meer dan waard! Vliegende voyeur krijgt boete UTRECHT De 47-jarige auto handelaar C.W. hoorde gisteren voor de Utrechtse rechtbank in hoger be roep een boete van 1500 tegen zich eisen, waarvan ƒ750 voorwaardelijk met een proeftijd van twee jaar. Als gezagvoerder van een éénmotorig vliegtuigje zou verdachte op 9 augustus 1968 te laag over het nudistenkamp "Gravingen" hebben gevlogen. Hij heeft hiermee de lucht vaartwet overtreden, waarin staat dat boven mensenmenigten niet lager mag worden gevlogen dan 300 meter. Twee rijkspolitiemensen, die toevallig op het terrein aanwezig waren had den verdachte met zijn vliegtuigje boven het met struikgewas en laag geboomte omgeven nudistenpark zien cirkelen, op een hoogte van nauwe lijks honderd meter. Op één van de grasveldjes bevon den zich op dat moment ongeveer 30 nudisten. Totaal waren op het terrein 150 nudisten aanwezig. De verdediger vroeg vrijspraak. Hij achtte het on mogelijk de vlieghoogte van een vliegtuig te schatten en raadde de le den van de rechtbank aan, eens per soonlijk vanuit de lucht kennis te ne men van de situatie. De rechtbank doet 24 februari uitspraak. hoogtepunt. Het college van B. en W. van Zeist heeft de raad een nota voorgelegd, waarin wordt voorgesteld op basis van een nieuwe bouwverordening te komen tot een heffing voor het parkeerfonds, te betalen door iedere middenstander, die een bedrijf bouwt of verbouwt. Ook kerken en ontmoetingscentra worden met deze heffing belast, wanneer men een bouwvergun ning aanvraagt. De heffing bedraagt maximaal 300 per m2 vloeroppervlak in het nieuw te bouwen of te verbouwen pand. Voor een nieuwe kerk kan dit een heffing van circa ƒ100.000 betekenen. Bedrijven kunnen worden aangesla gen voor 50.000in vele gevallen een bedrag dat gelijk is aan de bouwkos ten. De bouwvergunning zal volgens de r.ota van B. en W. niet worden ver strekt. wanneer de gelden voor het parkeerfonds niet worden betaald. De middenstandsorganisaties zijn bijzon der ontstemd over het eigengereide optreden van het college. Van overleg of ruggespraak met het bedrijfsleven is geen sprake geweest. Meer gemeenten B. en W. hebben reeds eerder ge probeerd op basis van een oude ver ordening bouwvergunning en par keerfonds te koppelen. Minister Schut heeft hier toen een stokje voorgesto ken. De gemeente Zeist blijft echter doorzetten. Algemeen verwacht men, dat wanneer de Zeister plannen doorgaan meer gemeenten in het land tot dergelijke maatregelen zullen overgaan. Het is de middenstandsorganisaties tot nog toe onmogelijk geweest een kort geding tegen de gemeente Zeist aan te spannen, omdat nooit wiskun dig zeker kon worden aangetoond, dat een bouwvergunning werd gewei gerd. omdat de betrokken onderne mer zijn bijdrage aan het parkeer fonds nog niet had betaald. In vele gevallen kan de gemeente zich voor de rechter beroepen op bouwkundige bezwaren tegen het bouwplan, terwijl in werkelijkheid de geweigerde beta- SINGAPORE Het 498-ton me tende vrachtschip Waddenzee, met 500 ton rubber en stukgoederen ter waarde van 33.333 dollar aan boord is vandaag in de buurt van Singapore gezonken. De 17 bemanningsleden de Ne derlandse kapitein eri de hoofdmachi nist en 15 Indonesiërs wisten met een reddingsboot de kust te bereiken. ling aan het parkeerfonds de oorzaak is. In een massale pro test vergadering heeft de middenstand van Zeist giste ren een beroep op de gemeenteraad van deze gemeente gedaan, niet ak koord te gaan met de parkeemota van B. en W. Een protestmotie werd behalve aan de gemeentelijke colleges ook aan Gedeputeerde Staten van Utrecht gezonden, aan de ministers Schut, Nelissen en Beemink, de mi nister-president, de Raad van State, de Koningin en de voorzitters en le den van de Eerste en Tweede Kamer. Mr. G. van Muiden, secretaris van het Nederlands christelijk ondeme- mersverbond noemde de handelwijze van de gemeente Zeist een gevaarlijk afglijden op het gebied van de pu blieke moraal. De heer Van Muiden zei dat de parkcergelden uit de alge- m-nc middelen moeten komen, omdat iedereen van parkeergelegenheden profiteert. en bij zware of hardnekkige verkoudheid POTTER'S CATARRH PASTILLES Alloen bij apothekers »n droglrten MOSKOU De Sow jetunie heeft gisteren gereageerd op de I voorstellen van de drie westerse bondgenoten en heeft zich be reid verklaard te onderhandelen over vermindering van de span ning rond Berlijn. Over de in houd van het Russische ant woord kon niets bekend worden gemaakt. De drie ambassadeurs van de wes terse bondgenoten hebben het ant woord In Moskou in ontvangst geno men. De westerse voorstellen van 16 december waren een eerste reactie op de Russische bereidheid de dialoog over Berlijn te hervatten. De Amerikaanse boodschap zou vijf discussiepunten omvatten, waaronder vrije toegang tot Oost-Berlijn voor alle Westberlljners en normalisatie van het telefoonverkeer tussen de beide delen van de stad. Russische zegslieden hebben meegedeeld dat Rusland zo spoedig mogelijk met de onderhandelingen zou willen begin nen. Tien dagen geleden hebben West- duitse functionarissen tijdens het be zoek van bondskanselier Brandt aan Parijs, al te kennen gegeven dat Rus land vermoedelijk positief zou reage ren. De geallieerde boodschap van 16 december legde de nadruk op de ver betering van de toegangswegen van en naar Berlijn. De Russische minister van buiten landse zaken Andrei Gromiko deelde gisteravond tijdens een diner in de Westduitse ambassade in Moskou mee, dat het Rusland ernst is met de Duits-Russische besprekingen over het afzien van geweld. Hij hoopte dat de besprekingen met staatssecretaris Eeon Bahr. die tot dusver totaal 15 uur hebben geduurd, succes zullen hebben. De Westduitse minister van buiten- I landse zaken Walter Scheel, heeft gisteren op een bijeenkomst van La- tijns-Amerikaanse ambassadeurs ge- zegd. dat Rusland zijn standpunt in j de kwestie Berlijn blijft vasthouden I en niet afwijkt van haar uitgangs- I punt. Zij wensen de bestaande gren- I zen langs de Oder en de Neisse te erkennen, alsmede Oost-Duitsland als een souvereine staat, en West-Berlijn als onafhankelijke eenheid.

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 5