TERREUR OP VLIEGVELD Tilburg wil eerste verkeersacademie es Commentaren Arabieren slaan toe: dode en elf gewonden ilTwee broers Verkeer op Maas gestremd Het Kwartet Handgranaat in bus mei 19 luchtreizigers beschuldigd van moord Al Fatah verklaart Jordanië de oorlog Behoefte aan deskundigen 25 JAAR VERDUYN Een greep uit onze vakantie gidsen Nachtvorst Nieuwe Leicis e Courant WOENSDAG 11 FEBRUARI 1970-50ste jaargang vooraanstaande prot. christelijke dagbladen Directeur; F. Diemer Hoofdredacteur: Dr. E. Diemer CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING „Stantvaetich is ghebleven mijn hert in teghenspoetl" Hoofdkantoor Leiden Steenstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Abonnementsprijzen p.w. ƒ1,16, p. m. 4,95, p. kw. ƒ14,85 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur Zen foto van de Israëlische actrice Hanna Meron (hier in de ol van koningin Elizabeth I in Schillers .Mary Stuart"), die bij de aanslag in München verwondingen opliep. Vier Arabische terroristen hebben gistermiddag op de luchthaven van Riem bij München handgranaten gegooid naar passagiers voor een lijnvliegtuig van de Israëlische El-Al Een reiziger werd dodelijk getroffen. Elf anderen liepen verwondingen op. Buschauffeur Franz Donaubauer (47) vertelt de politie wat hij zag van de aanslag op de luchthaven van Mün chen, waarbij een passagier van zijn bus werd gedood. MÜNCHEN Vier gewapende Arabieren hebben gistermiddag F het vliegveld Riem bij München geterroriseerd. Sjj hadden het voor- I zien op passagiers van een Israëlisch lijntoestel. In de bus waarin zij I zaten, gooiden de terroristen twee granaten. Eén passagier werd ge- I dood. elf anderen raakten gewond. De daders zijn gearresteerd. Een I van hen werd bij de explosie gewond. Doel van de aanslag was mogelijk [de 23-jarige acteur Asaf Dayan, zoon de Israëlische minister van de- Rensie Mosje Dayan. Hij liep geen fverwondingen op. Scherm utseling De passagiers hadden de hal voor orgaande reizigers verlaten om zich er bus naar het gereedstaande Is raëlische vliegtuig naar Londen te eden, toen vier mannen met een ster.? uiterlijk de bestuurder be dreigden. Er volgde een schermutse ling en de bestuurder trachtte de bus /eg te rijden. Een van de mannen gooide toen een handgranaat naar binnen. De 40-jarige Engelse journalist Len jerty probeerde het projectiel naar buiten te schoppen. Juist toen hij met een 15-jarig meisje naar buiten wilde L rennen, ontplofte de granaat. De ï/fst werd vrij ernstig gewond. meisje is in de borst geraakt. De omgekomen passagier is geïden- [tificeerd als de 31-jarige Arieh Kat- stein uit Haifa, vader van drie Icinderen. Zijn vader bevond zich ook )nder de passagiers. Hij werd licht ;wond. De Israëlische actrice' Hanna Meron <47) moest met ernstig letsel in het dekenhuis worden opgenomen. Ook de gezagvoerder van het El-al vlieg tuig liep verwondingen op, alsmede een westduitse politieman „die bij Westduitse politieman „die bij vecht door pistoolschoten werd ge troffen Paniek In de hal van het vliegveld ont stond grote paniek op het moment van de ontploffingen. Reizigers ren den hysterisch schreeuwend de hal uit. Anderen wierpen zich op de ind. De hal lag bezaaid met glas splinters. Het is. niet bekend of drie van de vier daders gewond zijn ge- ■aakt bij het vuurgevecht of bij de ontploffing van een der granaten. Van'een van hen is de hand geam puteerd. In het ziekenhuis worden zij g. De zaak McKay LONDEN Twee op Trinidad ge- iren Indiërs zijn vandaag voor de :hter van instructie te Wimbledon >rge]eid op beschuldiging van ord op mevrouw Muriel McKay, Üe sinds 29 december is verdwenen. Iet zijn de 33-jarige kleermaker Ar- iur Hosein en zijn 21-jarige broer 'izamodeen, die zaterdag op hun fell I)0erderi.i 'n Stockham Pelham in het graafschap Hertfordshire waren gear- resteercl. De politie heeft de omgeving van Kj® de boerderij minutieus onderzocht. p.Dat maar er werd geen spoor gevonden 1 van mevrouw McKay. Toch is men 'P ervan overtuigd, dat zij op deze boer- lost derij verblijf heeft gehouden. De massale speurtocht is intussen t Una verplaatst naar het gehucht Sleepy ïlVei ^r'"llow in het aangrenzende graaf- g® schap Essex, naar aanleiding van een 'ip van een bejaarde weduwe uit dat SS ,siuchi Tevoren had Scotland Yard ver- mgeefs een onderzoek ingesteld in de >mgeving van Wimbledon, waar de McKay's wonen en in Londen. Alle /liegvelden en havens werden toen STSlMf kwaakt. De gebroeders Hosein worden er streng bewaakt. De passagiers, die geen letsel hebben opgelopen zijn in een hotel ondergebracht en worden onderworpen aan een politieverhoor. De Boeing van El-al is inmiddels te ruggekeerd naar Tel Aviv. De daders zouden kort voor de aankomst van het Israëlische vliegtuig in München met een Syrisch lijntoestel uit Da mascus zijn geland. In de Jordaanse hoofdstad Amman hebben twee guerrillaorganisaties de verantwoording voor de aanslag op geëist. Als eerste maakte het extreem- -linkse democratische volksfront be kend dat de aanslag door haar men sen zou zijn uitgevoerd. Deze verkla ring is later ingetrokken. Een tweede vrijwel onbekende actiegroep „Voor de bevrijding van Palestina" stelde zich vervolgens aansprakelijk voor de aanslag. AMMAN De Jordaanse regering heeft gisteren alle guerrilla-activitei ten in het land verboden. Verder mo gen nïet-militairen geen wapens dra gen. Al Fatah, de Palestijnse guerrilla organisatie, heeft daarom Jordanië de oorlog verklaard. Er zou een „ge meenschappelijk opperbevel" zijn ge vormd die de strijd tegen Jordanië moet coördineren. De Jordaanse maatregelen verlam men de actie van het Palestijns ver zet op alle terreinen, aldus een in Kairo uitgegeven verklaring van de guerrillaorganisatie. Al Fatah-leider Yasser Arafat is op het ogenblik in Moskou om steun te vragen voor zijn strijd tegen Israël. 861 Een politieman bewaakt de wachthal van de luchthaven van München na de aanslag op een aantal passagiers van een El-Al- toestel. Glasscherven ligger en der verspreid. Geen doeumentaire „Goede heertje" HILVERSUM NCRV» drama- lurg David Koning heeft de geruch ten als zou de NCRV van plan zijn een driedelige documentaire te ma ken over de lotgevallen van het „goe de heertje", dat enkele jaren geleden zo druk in het nieuws was na het plegen van fraude, tegengesproken. Door defecte stuw (Van onze scheepvaartredactie) ROTTERDAM De doorgaande scheepvaart op de Maas is sinds dins dagmiddag volledig gestremd. Het waterpeil is door de vele regen val zozeer gestegen dat het noodzake lijk was enkele stuwen te strijken. De stuw in Belfeld raakte echter defect, vermoedelijk doordat een draaipunt in de zogenaamde jukken buiten functie raakte. Nu kon ook de schutsluis niet gebruikt worden. De stand van het water nabij Borg haren kwam vier a vijf meter hoger dan Jiet normale zomerpeil. Bij een stand van 15 meter boven NAP zal Rijkswaterstaai; het schut ten van schepen hervatten. Op korte termijn is deze stand niet te verwach ten. Officieel heet het dat Arafat in de Russische hoofdstad is op uitnodiging van het Russische comité voor Afro- Aziatische solidariteit. (Het is voor het eerst dat het Krem lin openlijk contact zoekt met Al Fa tah. voorts van beschuldigd te hebben ge tracht Alex McKay, directeur van het lagsbiad News of the world.' een Irag van ruim 8.5 miljoen gulden 'fte persen. De speurtocht naar mevrouw [McKay is de grootste klopjacht ge lest die ooit in Engeland is gehou den. VOOR IEDER DIE NU EEN NIEUWE 80NNEE OPGEEFT. Gezellige kaars in een glas Terwijl hij de lucht in uw kamer zuivert, ver spreidt hij een heerlijk frisse geur. Ik geef op als nieuwe abonnee; Als beloning voor mijn aktivite'rt ontvang ik een "Gouda Bouquet". De nieuwe abonnee krijgt onze krant veertien dagen gratis. van dit blad D hokje zwart maken naar keuze Postzegel is niet nodig als u op de envelop schrijft: Nieuwe Leidse Courant, Antwoordnummer 267, Leiden. TILBURG In Tilburg be staan plannen een verkeersaca demie op te richten de eerste in Nederland. Het stichtingsbe- j stuur heeft met ingang van 1972 j een rijkssubsidie gevraagd. Tevens is aan staatssecretaris Gros- J .heide verzocht deze speciale school voor hoger technisch onderwijs voor verkeersdeskundigen en verkeers- technici op te nemen in het scholen plan 1972-1974. De opleiding aan de academie ligt op hts-niveau. De cursus duurt vier jaar. De studenten lopen in het derde jaar stage; in het laatste jaar werken ze met begeleiding van «en docent een opdracht uit. Verzadigd In de toelichting op de subsidie aanvraag wijst het stichtingsbestuur erop dat het motorvoertuigenpark nog steeds zeer snel groeit. Pas als omstreeks het jaar 2000 er op iedere twee Nederlanders een auto zal zijn, zal het verzadigingspunt zijn bereikt. De snelste groei van het gemotori- j seerde wegvervoer verwachten des- i kundigen tussen 1975 en 1980. Het bestuur vindt dat men er reke ning mee moet houden dat over niet zo lang in Nederland tussen de acht j en negen miljoen motorvoertuigen zullen zijn. Reeds nu nemen ver- j keersongevallen de tweede plaats in j op de lijst van doodsoorzaken. In verband daarmee stelt het stich tingsbestuur, dat verkeersvoorzicnin- gen van nog ongekende omvang en technische perfectie zijn vereist om die groei op te kunnen vangen. Dat j Percentsgewijs meer bejaarden in «le stad DEN HAAG De veroudering van de bevolking blijft, in het hele land achter bij de vergrijzing in de grote steden. Het percentage van 65plus was eind 1968 landelijk 10 procent, terwijl in Rotterdam, Amsterdam en Den Haag respectievelijk 13, 13,4 en 14,5 procent van de inwoners, ouder was dan 65 jaar. Vijf procent van de bejaarden in Rotterdam en Den Haag wordt in be jaardentehuizen verzorgd. In Amster dam Is dit percentage 3-8 vergeleken met 7.3 in het hele land. maakt wetenschappelijke bestudering van deze problemen nodig. Slechts speciaal opgeleide verkeersdeskundi gen zullen die studies kunnen maken en de plannen kunnen uitwerken. Daarvoor is een dagopleiding voor zulke deskundigen op hts-niveau on ontbeerlijk. Behoefte Er blijkt thans al een grote behoef te te bestaan aan speciaal opgeleide verkeersdeskundigen. De vraag van i dienstverlenende instellingen, bedrij- ven en industrieën zou de vijfhon- derd reeds overtreffen. Het stich- tingsbestuur zegt dat vooraanstaande mensen en instellingen achter zijn I plannen staan. dan VeicUM/n—i INTERIEURVERZORGING CRUN5BURGD MEER HEUS IN1 PASSENDE OMGEVING INTERIEURVERZORGING Receptie: donderdag 12 februari 3.30 7.30 n.m. GEEN KREDIET VOOR NV RINCO ENSCHEDE Het verzoek van de N.V. Rinco Camongsportfabrieken in Oldenzaal voor een overbruggingsr krediet is niet ingewilligd. Het minis terie van economische zaken zegt in haar motivering dat de termijn tekort is om zich bij benadering een oordeel te vormen over de bedrijfsomstandig heden. Directeur H. Olijve heeft voorlopige surseance van betaling aangevraagd voor zijn bedrijf, dat in totaal 1340 werknemers telt. De fabriek Verko in Raamsdonks- veer heeft eveneens surseance aange vraagd. Rumoer om brieven van Jacqueline NEW YORK In Amerika is ru moer ontstaan over brieven, die Jac queline Onassis heeft geschreven aan Roswell Gilpatric, die onder wijlen president John Kennedy onderminis ter van defensie was. De brieven zouden op 12 maart in Democratisering' Dc PvdA en de PSP en de PPR hebben elkaar in de Provinciale Staten van Zuid-Holland gevonden en het PAK gesticht. Kernpunt van het actieprogram is: democratisering van het provinciaal bestuur. Iets van dit streven is vorige week reeds duidelijk geworden. De frac ties verzochten Gedeputeerde Staten toen in een motie om de vergaderin gen van de Statencommissies open baar te maken. Vooral de PSP scheen zich (hiervoor te beijveren. Nu hebben deze Statencommissies dertien in getal een geheel ander karakter dan dc commissies van de Tweede Kamer. In de Tweede Kamer staan deze commissies ten dienste van de Ka mer zelf. In het provinciaal bestuur fungeren de commissies als organen van advies en bijstand van Gedepu teerde Staten, en niet als commissies ten behoeve van de Provinciale Sta ten. Democratisering hoewel ook reeds een besmet woord is toe te juichen. Maar we vragen ons af, wat voor nut het kan hebben in het pro vinciaal bestuur de commissieverga deringen openbaar te maken. Het moet het nieuwe PAK duidelijk zijn, dat de gewone burger voor déze openbaarheid .geen belangstelling zal tonen, nu na vele pogingen diezelfde burger ook geen belangstelling heelt voor de openbare vergaderingen van de Provinciale Staten. Dan zal niet alleen democratisering maar ook openbaarheid weer tot een loze kreet worden. Om de vrede /AVER het probleem van dc vrede en de veiligheid van de wereld wordt altijd ernstig, maar in veel ge vallen toch vrijblijvend gesproken. De wetenschap dat het aanwenden van de kernwapens alles verwoes tend kan zijn werkt verlammend. Ómdat men niet weet dit gevaear uit te bannen. Het gesprek over de vrede en veilig heid wordt in den regel dan ook in een besef van onmacht gehouden. Bij de begroting van buitenlandse za ken sprak het a.r.-Kamerlid Geelker ken anders. Hij noemde een aantal concrete stappen, sinds de- afgelopen zomer gedaan op de weg naar een veiliger wereld. Niettemin zucht de ganse schepping onder het gevoel van de onveiligheid. Geen wonder, want een algemene aanpak, gericht op een veiliger in ternationale samenleving ontbreekt. Daarom vroeg mr. Geelkerken om een concreet plan voor de opbouw van een internationale rechtsorde en vei ligheid. Een onmogelijke taak? In de vorige eeuw gelooide men ook niet in meer rechtvaardigheid voor de werkende klasse. Nederland, zo betoogde de afgevaar digde, moet deze taak op zich nemen. De reaktie van minister Luns op de ze suggestie kan niet anders dan po sitief zijn. en zeker niet vrijblijvend. New York worden geveild. Dit gaat echter niet door, nu Gilpatric heeft gesteld, dat de epistels moeten zijn gestolen. Het gaat om brieven, die Jacqueline kort na haar huwelijk met Onassis schreef. HET WEER DE BILT Een lagedrukge bied dat gisteren boven de Noord zee lag, vulde langzaam op en verplaatste zich naar Noord- Duitsland. Intussen trok een sto ring van Zuid west-Ierland via Frankrijk naar Noord-Italië. Door deze ontwikkelingen werden de luchtdrukverschillen in ons land klein waardoor in de nacht tijdens opklaringen de tempera turen tot onder het vriespunt daalden. MALLORCA 8-15-22 dg. (vliegreis -t- appart;) v.a. 298,- GARDAMEER 10-15-22 dg. (vliegreis hotel) v.e. 318.- per touringcar TIROL 10-13-14 dg. (touringcar hotel) v.a. 225,- DE MAGNEETnv hat mee6t complete reisbureau _.«id«n, Stadhuisplein 3 tel. 01710- |32222/32«2. Alphen e/d Hijn, van Bóatzelaerstraal 7, tel 01720-365«;«909 In het noordoosten van het land werd een minimumtempera tuur van min 4 graden gere gistreerd. Inmiddels nadert een zwakke rug van hoge luchtdruk ons land. De buiigheid wordt hierdoor tijdelijk onderdrukt. Vannacht zal dan ook bij wei nig wind en langdurige opklarin gen de temperatuur opnieuw flink dalen. Morgen overdag zal onder invloed van een storing, die vandaag nog op de oceaan lag en die snel naar het oosten trekt, de bewolking toenemen en kun nen er opnieuw buien vallen. 12 februari zon op 8.02, onder 17.48; maan op 9.59. onder 1.17; 13 febr. EK

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 1