Vijftig jaar kindertreiii uit Hongarije Youth for Chrisl verdubbelt werk- Laernoes gehuldigd als „grand old man de echte ,m. \jö.PUTlp griepbestrijder Eï, ü/t/U/u/i/ime Dm Hervormde synode praat over gemengde huwelijk taper Ledental doopsgezinden blijft teruglopen Theologen vragen steun Mozarn bique-instituut Een woord voor vandaag Uw probleem is het onze. Puzzelhoek Ds. Van Donkersgoed nog niet naar Kenia Veel reacties op radiodienst pinksteren BEROEPINGSWERf MAANDAG 9 FEBRUARI 1970 i£U' Jezus preekt in de synagoge van Nazareth. De mensen vinden het prachtig. Lucas zegt: "allen betuigden hun instemming". De "amens" en "halleluja's" zijn niet van de lucht. Ze beseffen dat er woorden van genade van zijn lippen komen". Ze zijn heel diep on der de indruk. Het is een pracht van een kerkdienst. 'Zouden wij in onze tijd ook graag horen preken. Zulke diensten zouden wij ook willen meemaken. Het moet toch geweldig zijn om zo onder de bekoring van de spreker te komen, om iemand te horen die het zo prachtig kan zeggen, om je zo één te kunnen voelen met de predikant die het woord verkondigt. Wacht even Is dit het soort dienst waaraan wij behoefte hebben? Ik bedoel niet de prediking van Jezus, maar de reactie van de aanwezi gen? Want hoever komen deze inwoners van Nazareth? Wat is hun reactie op de preek? Komen ze tot waarachtige bekering? Helemaal niet. Lucas citeert hen. Ze zeggen: "Is dit niet de zoon van Jozef?" Ze horen alleen de aardse kant van de dienst. Ze horen niet de zoon van God spreken, maar de zoon van Jozef. Soms vraag ik me af of het niet net zo is met het verlangen naar een bijzondere kerk dienst bij ons. Wie willen wij horen? Een schitterend prediker Dan missen we misschien de stem van God We kzen vandaag: Genesis 2810-22 5? UTRECHT „De komst van het eerste transport, sterk ver traagd door de onlusten, was een gebeurtenis, die door de aanwezi gen niet licht vergeten zal worden. Zij hebben een paar dagen in het grensdorp moeten wachten en zagen zich toen nog geplaatst voor de regeling van de kinderen. Deze vertraging had ook tengevolge, dat men na vier dagen niet genoeg voedsel meer had, zodat de kinde ren hongerig en uitgeput hun bestemming bereikten/' Tien tegen één, dat we bij het lezen van dit verslag van een oog getuige aan Nigeria denken. Mis, het gebeurde in Zevenaar op 12 februari 1920. Brieven die niet zijn voorzien van naam en adres kunnen niet In behandeling worden genomen. Ge heimhouding is verzekerd. Vragen die niet onderling met elkaar In verband itaan moeten In afzonder lijke brieven worden gesteld. Per brief dient een gulden aan postze gels te worden ingesloten. Hulp van lexer: Onlangs schreef u dat als een 63-jarige huwt met een Duitse vrouw, hij als hij 65 jaar wordt AOW voor gehuwden ont vangt. In dit prdbleem zitten veel onduidelijkheden, namelijk: Heeft de vrouw altijd in Nederland ge woond, of woont ze er sinds kort. Anders kan het gehuwdenpensioen van de man door toepassing van ar tikel 10 der Algemene ouderdomswet lelijk tegenvallen, ja zelfs gelijk zijn aan het ongehuwdenpensioen. (Deze opmerking is juist. Als de korting volgens artikel 10 eens 48 pet. van het gehuwdenpensioen zou bedragen, zou het pensioen dalen tot beneden het ongehuwdenpensioen, in welk geval het echtpaar samen de uitkering voor ongehuwden ontvan gen zou). Vraag: Iemand woont sinds eind 1964 in Nederland maar is geen Ne derlander. Hij is Amerikaans staats burger. Moet hij belasting betalen van zijn Amerikaans pensioen? Antwoord: De belastingplicht voor de inkomstenbelasting staat los van de nationaliteit en richt zich naar de woonplaats. Hij moet dus zijn inko men opgeven met inbegrip van het Amerikaans pensioen, doch hiervoor geldt een regeling ter voorkoming van dubbele belasting, indien dit pensioen ook in Amerika belastbaar is. Op het aangiftebiljet is een apar te rubriek opgenomen waar hij dit kan aangeven. Vraag: Iemand wordt in juli 65 jaar. Moet hij nu over het hele jaar nog AOW-premie betalen? Antwoord: Nee, tot juli. Vraag: Als de man overlijdt met achterlating van een weduwe en volwassen kinderen, kunnen die kin deren dan hun erfdeel opvragen? En als een kind vooroverlijdt, hebben dan de kleinkinderen dit recht? Antwoord: De kinderen hebben dan recht op vaders versterf, de kleinkinderen op dat van hun groot vader. en zij zijn gerechtigd dit te vragen. Vraag: Van mijn grote ficus is een tijd geleden de bovenste punt afge broken. Sindsdien hangen alle tak ken slap. Er zijn echter boven twee uitlopers gekomen, die weer mooie bladen hebben. Deze wil ik stekken. Wanneer en hoe? Antwoord: Zodra deze min of meer in een rusttoestand is geko men. daar stekken van een sterk groeiende plant moeilijk wortelen. Houd de plant wat droog. Snijd over enkele weken een stek onder een blad vrij schuin af en liefst op het al houtige gedeelte. Om het ..bloeden" tegen te gaan, dompelt u het ondereind in scherp zand. sigarenas of houtskoolpoeder. Behandel ook de wond op de oude stam op deze wijze. Zet de stek in een flesje water om te wortelen, wat meestal goed gaat. Zodra de wortels voldoende uitgegroeid zijn. pot u de stek op in voedzame grond. Ook kan u het stekje in een pot met zandige grond zetten. Daar de bladeren nogal veel plaats Innemen, zet u er een stokje bij en bindt daaraan de opgerolde bladeren met raffia vast. Voor een vlotte be- worteling zet u er een hoes van plastic overheen. De stek wordt op een warme plaats uit de zon gezet. Beworteling kan in beide gevallen een half tot een heel jaar duren. Vraag: Ik krijg al enkele maanden zlekenseld. Krijg ik nu ook vakan tiegeld? Antwoord: Neen. Wel komt het voor dat een bepaling in de cao ga randeert dat de werkgever zelf dit uitkeert. Het weer in Europa weer min. temp. neerslag gisteren Amsterdam regenbui 3 6 Brussel zw.bew. 4 6 Frankfort regen 2 13 Genève zw. bew. 5 13 Innsbruck geh.bew. 1 8 Kopenhagen sneeuwbui 0 0.1 Locarno onbew. -2 0 Londen onbew. 3 1 Luxemburg regen 3 20 Madrid licht bew. -0 0 Majorca licht bew. 2 O MUnchen geh. bew. 3 Nice onbew. 4 0 Parijs regen 9 Rome half bew 8 0 Wenen regen 2 1 ZQricb regen 4 9 Het is donderdag vijftig jaar geleden, dat de eerste kinder transporttrein uit Hongarije in Nederland arriveerde. Gerefor meerden hebben een groot aan deel gehad in deze actie, waar aan duizenden Nederlanders en Hongaren tot op heden de pret tigste herinneringen bewaren. Hongarije behoorde in 1918 tot de verliezers van de oorlog. De oude Oostenrijks-Hongaarse monarchie viel uiteen. Een groot deel van Hon- pijnstillende, koortswerend-- snelwerkende cachets Ook besinning op staat Israël (Van onze kerkredactie) DEN HAAG Op 16, 17 en 18 februari zal in Hydepark, Driebergen de eerste vergade ring in dit jaar van de her vormde synode worden ge houden. Daar zal een concept verkla ring over het kerkelijk ge mengde huwelijk behandeld worden, dat is opgesteld door de gespreksgroep van rooms- katholieke en reformatorische theologen. Deze concept-verklaring (met drie aanhangsels) is eveneens ter goed keuring aangeboden aan het Neder landse rooms-katholieke episcopaat, aan de gereformeerde synode, de lutherse synode en de commissie tot de zaken van de Remonstrantse Broederschap. W Muur-puzzel In elk vakje een letter plaatsen, die tezamen woorden vormen. Tot en met de zesde rij bestaat elk woord uit dezelfde letters als 't vooraf gaande woord, plus een letter. Na de zesde rij bestaat elk woord uit dezelfde letters als het voorafgaan de woord, minus een letter. I. boom, 2. sportterm, 3. haarvlecht, 4. meisjesnaam, 5. lijn. 6. geschenk, 7. treiteren, 8. taai twijgje waaraan bokking geregen wordt, 9. uiteinde van een spier, 10. boom, II. hoog gelegen bouwland. OPLOSSING VORIGE PUZZEL 1. a. 2. ka. 3. ert, 4. last. 5. enter, 6. ironie. AKELEI Voorts komt een rapport in be spreking over de theologische bete kenis van de staat Israël. Dit rapport is opgesteld door een commissie, waarin naast prof. dr. H. Berkhof, ds. S. Gerssen, ds. A. A. Spijkerboer, prof. dr. A. S. van der Woude en mevrouw dr. E. Flesseman-van Leer ook de christelijke gereformeerde prof. dr. M. Boertien zitting heeft en de remonstrant ds. F. E. van Leeu wen. De hervormde synode moet verder een nieuwe praeses kiezen (dr. G. de Ru is niet meer herkiesbaar). Er komt een nota in behandeling over de voorziening in het gebrek aan predikanten en een nieuw concept generale regeling opleiding toekom stige predikanten. Ook is er een memorandum over de academie De Horst en een infor matienota van het Nederlandsch Bijbelgenootschap over een nieuwe bijbelvertaling. ZEIST Ds. B. A. van Donkers- goed, die dezer dagen in dienst van de Gereformeerde Zendingsbond naar Kenia zou worden uitgezonden, heeft zijn vertrek in verband met ziekte voor onbepaalde tijd moeten uitstellen. garije werd door Roemenië gean nexeerd. Het overgebleven deel telde weldra tienduizenden ondervoede vluchtelingen- en weeskinderen. Het was een dochter van Abraham Kuyper, mej. J. H. Kuyper, die het initiatief nam om deze kinderen naar ons land te halen om hen, door goede voeding en in een normale en gezon de omgeving op verhaal te doen ko men. Met haar zuster, mej. H. S. S. Kuy per, werkte zij tijdens de oorlog met de Nederlandse ambulance in Boeda pest. In 1916 kwam Kuyper daar zijn dochters opzoeken, waarbij hij ook verschillende leiders van de Hon gaarse Hervormde Kerk ontmoette. Calvinisme Na de oorlog kreeg mej. Kuyper een brief uit Hongarije, waarin ge vraagd werd of het niet mogelijk was kinderen naar Nederland te brengen. Het motief daarbij was, dat de kin deren „niet alleen lichamelijk gevoed zouden worden, maar ook geestelijk onder den invloed van het Neder landse Calvinisme zouden komen." In het tegenwoordige Kuyperhuis in Den Haag hield zij de eerste besprekingen voor de actie met Clinge Fledderus, de Nederlandse consul te Boedapest, die toen juist in ons land was. Uiteraard werd de organisatie op bredere basis gesteld dan alleen de gereformeerden. In november 1919 werd het Centraal Comité voor Hon gaarse kinderen opgericht onder lei ding van dr. W. C. A. baron van Vredenburgh. In december gaf minister Ruys de Beerenbrouck een vergunning om kinderen tot vijftien jaar voor een verblijf van ongeveer tien wekan en bij transporten van vijfhonderd, later zeshonderd tegelijk, naar Nederland te laten komen. Twee maanden later, met grote vertraging als gevolg van de onlusten in Duitsland, arriveerde in Zevenaar de eerste trein. Onderwijzer Voor het uitzoeken van pleegou ders en de verdere begeleiding van de kinderen wareti plaatstelijke co- mité's opgericht. In het Zeeuwse co mité zat een jonge onderwijzer, de 25-jarige G. M. A Laernoes. Laernoes, de latere directeur van het Algemeen Kerkelijk Bureau van de Gereformeerde Kerken (1946—1965), heeft zich tot op heden met de volledige inzet van zijn persoonlijkheid gegeven aan de Hon garen. Het is daarom, dat de herdenking van de eerste kindertrein vrijdag avond gebeurde in de vorm van een huldiging van de „grand old man" van de protestants-christelijke be trekkingen tussen Nederland en Hon garije. Ongeveer zeventig mensen het echtpaar Laernoes met hun kinderen en kleinkinderen en enkele tientallen in Nederland wonende Hongaren herdachten in de Utrechtse Pniëlkerk in een Hongaarse sfeer en met verto ning van dia's van Laernoes' vele rei zen zijn diensten Onder hen waren nog mensen die met die eerste trein naar ons land gekomen zijn en hier hun le vensbestemming vonden. Tweede actie Een kleine opsomming van Laer noes' Hongarije-activiteiten. Na de tweede wereldoorlog zette hij, samen met de heer A. Hofman, leider van het Algemeen Diaconaal Bureau, een tweede, minder bekende, hulpactie voor Hongaarse kinderen op touw. Dat hij niet alleen voor de orga nisatie van de transporten van bo venaf zorgde maar ook persoonlijk met de kinderen meeleefde, blijkt uit het feit dat hij zelf een Hongaarse pleegdochter voor een half jaar in zijn gezin opnam. Toen dit werk ten einde was, volg de een andere taak. Hongaarse ouden van dagen zaten vaak in erbarme lijke omstandigheden in luchtelingen kampen in Duitsland en Oostenrijk. In het begin van de jaren vijfig wer den tientallen naar ons land ge- .bracht. om hier een tweede vader land te vinden. Vele anderen, die we gens de beperkte mogelijkheden niet naar Nederland konden komen, krij gen nog een maandelijkse toelage. Na de Hongaars? opstand van 1956 ontving Nederland ook enkele dui zenden vluchtelingen. Voor de hulp verlening en de sociale begeleiding van de protestanten onder hen, richt ten de kerken het Admiraal de Ruy- terfonds op. Als bestuurslid had de heer Laernoes hier een zeer actief aandeel in. Sinds 1956 is hij secretaris-pen ningmeester van het gereformeerde deputaatschap „voor de hulp aan (Van onze kerkredactie) AMSTERDAM— Per 1 september 1969 bedroeg het aantal doopsgezin den in ons land 33.026. En daarmee blijft het ledental van de Doopsgezinde Broederschap ge staag teruglopen. Per 1 september 1968 waren het er nog 33.624, in 1967, 33.972. in 1965 35.761 en in 1950 40.385. Het Doopsgezind Jaarboekje 1970 (uitgegeven door de Algemene Doops- BRIEF AAN KAMERLEDEN AMSTERDAM Vijftien theologen van verschillende kerken hebben een petitie gericht aan de leden van de Tweede Kamer ten gunste van het Mozam- bique-instituut. ZU hebben hun collega's priesters en predikanten gevraagd om adhesiebetuiging. Zij willen, dat de regering financiële steun geeft aan het Mozambique- instltuut Verder moet de regering in de NAVO een debat aanhangig maken over het gebruik van wapens, geleverd in het kader van de NAVO, door Portugal in Afrika. Zij wijzen de kamerleden erop. dat de Tweede Kamer zich vorig jaar reeds met overgrote meerderheid in deze geest heeft uitgesproken, maar dat de regering niet aan het geuite verlangen heeft voldaan. Het correspondentieadres van de actie is ds. A. Dronkers jr., bureau hervormde jeugdraad Amsterdam, Prins Hendriklaan 21, Amsterdam. De brief is verder ondertekend door dr. W. J. Berger, dr. J. J. Buskes, prof. dr. H. A. M. Fiolet, dr. O. Jager, pater Wil Jansen, ds. W. Knoppers, as. F. R. van der Meulen, prof. mr. dr. D. C. Mulder, ds. E. H. Nagel, ds. E. Pijlman, ds. G. Prast, pater J. Reuten, ds. E. Stern en de heer M. Verbeek. gezinde Sociëteit, Singel 454, Amster- dam; 196 blz.; ƒ4,50) ?s dan ook enigszins in mineur. Het aantal dope- lingen bleef in het afgelopen jaar be- l neden de driehonderd. Het aantal le- l den, dat door de dood aan de ge- meenten ontviel, is ruim tweemaal zo hoog. Ontstellend Redacteur ds. C. P. Hoekema noemt het aantal dat bedankt heeft „ontstel lend groot". Overigens waarschuwt hij ervoor, om uit de cijfers nog geen conclusies te trekken over de geestelijke belang stelling. Wie kennis neemt van vele en velerlei activiteiten zal tot opti mistischer conclusies komen dan waartoe de cijfers aanleiding geven. Maar die cijfers spreken een taal, die wij moeten, willen en kunnen ver staan, aldus ds. Hoekema. Er zijn 140 doopsgezinde gemeenten in ons land, twee minder dan vorig jaar. Ruim een kwart van alle doops gezinden is geconcentreerd in drie gemeenten: Amsterdam met 3906, Haarlem met 2585 en Den Haag met 2227 leden. Daarna volgen Rotterdam (993), Leeuwarden (910), Arnhem (835) en nog negen gemeenten met meer dan vierhonderd leden. Bijna de helft (63) van de 140 ge meenten heeft minder dan honderd leden. De kleinste is Zwartsluis, dat haar ledental in het afgelopen jaar van 20 naar 13 zag teruglopen. De broederschap wordt gediend door 91 predikanten. Er zijn 23 va cante plaatsen. In zijn Junctie van directeur van het Algemeen Kerkelijk Bureau was de heer Laernoes jarenlang een bekende verschij ning op de gereformeerde synodes. Hongaarse studenten en vluchtelin gen en ter besteding van de Hon gaarse collecte." In Nederland begeleidt hij de geestelijke verzorging en evangelisa tie onder de ongeveer vijftienhon derd grotendeels op papier pro testantse Hongaren. Oostenrijk In Oostenrijk hielp hij het opbou wen van de geestelijke verzorging der protestantse Hongaren, onder an dere door geld op tafel te krijgen voor huizen en auto's voor de predi kanten. Hij bezoekt de Hongaren daar meestal elk jaar, om naast de financiële begeleiding de geestelijke banden regelmatig te verstevigen. In Joegoslavië bezocht hij de con ferenties van Hongaarse predikanten. Na het uitbouwen van de persoon lijke relaties begon een vernieuwd contact met de Hongaarssprekende Hervormde Kerk daar. Zo kwarr predikanten en jeugdgroepen met kantie naar Nederland. Als eerste gereformeerde na oorlog bezocht hij in 1968, samen i een hervormde delegatie de hoJ gaarssprekende Hervormde Kerk r Roemenië. Als gevolg van dit bezaj kwam niet alleen een delegatie Roemenië voor een tegenbeza maar mogen ook jonge predikant^ in Nederland studeien. Met zijn verschillende reizen nai Hongarije deed de heer Laernoq baanbrekend werk om de oude i tacten te herstellen. Hongaarse ka| kelijke delegaties kwamen naar derland en omgekeerd: Nederlandal maakten in 1967 de jubileum-vieriJ van de vierhonderd jaar oude Hef v««rmde Kerk in Hongarije mee. Hij legde toen, namens de NedeJ landse delegatie, een krans op l bekende monument van Michiel i Ruyter in Debrecen, herinnering ai het feit dat de admiraal in 161 zesentwintig Hongaarse predikantf in Napels van de Spaanse galeien h vrijdde. Kindertehuis Als eerste Nederlander bezocht I het tehuis voor zwakzinnige kinder! in Dunaalmas na de overstromii van de Donau. Op grond van zl| rapport besloten de Nederlandse Hel vormde Kerk en de Gereformeerl Kerken om vier ton beschikbaar f stellen voor niéuwbouw. Dezer dagen verscheen in Boedl pest een nieuwe Hongaarse vertalil van het Nieuwe Testament. De N| derlandse kerken stuurden tyer papier voor en droegen de onkostl van het drukken in de staatsdrukq rij te Boedapest. Het was alweer de heer Laernoe die de eerste contacten legde met 4 83-jarige vertaler prof. Gergely dai. Dit jaar hoopt hij weer naar H< garije te gaan voor de opening vl het nieuwe kindertehuis. Het is werk, waarbij de mj 75-jarige Laernoes niet allemai aan de weg getimmerd heeft w Maar toch voldoende voor zij^ce! Hongaarse en Nederlandse vrienae den, om hem en zijn vrouw (dPro- waren 28 januari bovendien tig jaar getrouwd) even in ifyerk zonnetje te zetten. ra» WOUDSCHOTEN Youth for Christ gaat haar activiteiten verdub belen. Ds. George Brucks, directeur Nederland deelde zaterdag op het nationaal congres, dat dit weekeinde op Woudschoten is gehouden, mee: in plaats van drie komen er zes mu ziekgroepen en ook het aantal z.g. kof fiebar-campagnes (informele ge- spreksvorming) zal van drie op zes worden gebracht. (Van een onzer verslaggeefsters) HAARLEM De eerste uitzen ding van een dienst van de Pinkster gemeenten in de kerkdiensttijd op zondagmiddag van het Convent van Kerken is zo aangeslagen, dat de voorganger ds. A. H. Agtereek uit Haarlem gisteravond van kwart over zeven tot kwart over elf achter el kaar telefoontjes heeft moeten aan horen. Twee voorgangers waren bij de dienst betrokken die uit Rotterdam werd uitgezonden, namelijk br. P. van der Woude, de predikant-voorgan ger te Rotterdam-zuid en ds. A. H. Agtereek. De eerste verzorgde de li turgie, de laatste de preek. Ds. Agtereek, die vijfendertig jaar is, is al op 22-jarige leeftijd als bap tisten predikant begonnen in Den Helder Contact met predikanten van Vuur maakte, dat hij anders ging denken over de gaven van de Geest e.d. Na twee jaar Den Helder kwam hij hierdoor in conflict met de ge meente. „Ik ben nu wat gematigder, ik zou het nu misschien anders heb ben gezien." In ieder geval werd hy acht jaar geleden predikant van de pinkster gemeente in Haarlem en beleefde een bloeitijd. De conclusie van ds. Agtereek op de radio-reacties: „op deze weg voort gaan". Als theoloog vraag je je wel eens af hoe moet je het zien ontwik kelingshulp, medemenselijkheid en horizontalisme. Ik zie het zo, dat je vanuit het verticalisme de ander, de medemens moet bereiken. Christus is primair, die de naaste opzoekt. De preek was naar aanleiding van Lucas 10 vers 30 tot 36. Het aantal verzoeken om medèi werking is zo groot geworden, dUo wij het werk niet meer aankunnen aldus ds. Brucks. Dat komt voor e langrijk deel door onze nauwe samenj werking met de kerken. Op deze conferentie sprak o.m. i schrijver Sipke van de Land uit Was! senaar over zijn verblijf bij de Trie indianen in Zuid-Amerika. Hij liet de hand van dia's zien hoe het leve van deze stam veranderde sinds di AL zending deze mensen met het evai|iste gelie bereikte. Drs. H. Kuylman uit Rotterdai ietP maakte de conferentiegangers doe Jloei middel van een aantal geënsceneerde gesprekken nader bekend met vefl'. j schillende gesprekstechnieken. De lij ing die hij hierbij aanhield: was wie ai evangelisatie doet moet niet allee tuui goed weten waar hij over praat, mai af moet ook goed kunnen luisteren om kunnen begrijpen welke boodschapper zijn gesprekspartner nodig heeft. Gistermiddag werden de diveri encj onderdelen van het Youth for Christ werk gepresenteerd. Het maandbla Aktie groeit snel. Het kan een midd racl zijn om gelovige jonge mensen in cor tact te brengen met buitenkerkelijk jeugd. Koffiebar-campagnes zulle deze zomer worden gehouden in Haai lem. Dordrecht, Utrecht, Leeuwai|Pn den. Groningen en Zwolle. eh01 peg. NED. HERV. KERK Beroepen te Maassluis (wijkged drie) - toez.: R. Heusinkveld te Nagej^ leTollebeek (N.O.P.); te Gent (pre "rig evang. kerk in België): Th. A. D. 1 «ei Aris, schoolpred. te Eindhoven. 'ap Aangenomen de benoeming t. bijl oc^i in het partoraat te Ommeren: A. J.faagi Heuven, a.s. em. pred. te 's-Grava w deel, die voor hetzelfde bedankt voor Hoofdplaat: de ben. t. gees verz. v. d. Rekkense inrichtingen: de Roos te Dieren. Bedankt voor Zwijndrecht: W. S rag te Rotterdam-Zuid. GEREF. KERKEN Emeritaat aangevraagd door I Post te Leiden. Aangenomen naar Urk: H. R. Groe nevelt te Barnevelt. CHRIST. GEREF. KERKEN Beroepen te Nunspeet: M. Vlietstfl te Werkendam. Bedankt voor Sneek: M. W. Nieü wenhuijzen te Delft; voor Apeldoorn1 zuid: J. Plantinga te Rozenburg. EVANG. LUTH. KERK Emeritaat verleend (per 1 april): J J. F. Herrmann te Alkmaar—De Rijp BAPT. GEMEENTEN Beroepen te Antwerpen (vr$ evang. gem.): G. v. 't Wout te IJmuL den. LI! lassi

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 2