TWIJFEL AAN STATUUT Commentaar Scheepsbrand op de Rijn: 5 doden Intern beraad begonnen over kwestie-Jonckheer MET SNIJBRANDERS BEVRIJD Treinongeluk Dordrecht: 20 reizigers gewond Het Kwartet Partij voor bejaarden Crita) het weer De)in itieve beslissing Tegenstrijdige reacties MAN EN KIND VERBRAND Bomaanslag in Ulster Schoenfabriek afgebrand Italiaanse regering afgetreden Nieuwe druk op Tsjoe? 1W Nieuwe leidse Courant Maandag 9 februari 1970 - 50ste jaargang Hoofdkantoor Leiden vooraanstaande prot. christelijke dagbladen Directeur: F. Diemer Hoofdredacteur: Dr. E. Diemer Steenstraat 37 CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING Telefoon 31441 „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoet!" Abonnementsprijzen p.w. 1,16, p. m. 4,95, p. kw. ƒ14,85 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur VAASSEX Enkele inwoners van Yaassen hebben een partij voor be jaarden opgericht, die zich in de ko mende maanden landelijk gaat pre senteren. Het eerste doel is drastische verla ging van de ziekenfondspremie voor bejaarden. Dit zal percentagegewijs moeten gebeuren. De partij voor bejaarden wil bij de Kamerverkiezing een gooi doen naar een zetel in het parlement. Deze enorme vuurzee op de Rijn ontstond na de explosie van het onfortuinlijke benzineschip. De brand sloeg over naar nog vier schepenwaarvan er een zonk. Niemand heeft er een ver moeden van, hoeveel van zijn eerlijkheid hij aan de toet ten te danken heeft. WERTHE1MER „Kunnen wc niet wal muziek ma ken in plaats van altijd maar weer diezelfde verhaaltjes?" DE BILT Wisselend be wolkt met enkele buien, matige tot krachtige wind tussen west en zuidwest. Later overwegend matige noordwestelijke wind. Weinig verandering in tempe ratuur. DE BILT Een langgerekt lagedrukgebied strekt zich uit van IJsland tot de Oostzee. Aan de zuidflank van dit systeem staat een krachtige westelijke lucht stroming waarmee boven West- Europa oceaanlucht wordt aange voerd. In deze lucht komen op vrij grote schaal buien voor. Een frontale storing die in de nacht over België naar het oosten trok. bracht ook in ons land enige neer slag, voornamelijk in het midden en zuiden. Inmiddels is door de aanhou dende aanvoer van maritieme lucht de vorst sterk teruggedron gen. Alleen in Scandinavië blijft het nog koud. Overal elders zijn de temperaturen milder gewor den. In het stromingspatroon komt weinig verandering, zodat voor dinsdag opnieuw verander lijk weer verwacht mag worden met mogelijk iets minder wind. Vooruitzichten voor woensdag: Aantal uren zon: 1 tot 5; min. temp. omstreeks normaal; max. temp. omstreeks normaal; kans op een droge periode van minstens 12 uur: 60 procent: kans op een geheel droog et maal 30 procent. Barometerstand: heden 10 uur 74.6 cm (995 millibar), dalend. Zon en maan 10 februari zon op 8.05. onder 17.44; maan op 9.29. onder 23.53; 13 febr. EK ONBRUIKBAAR Over een ding zijn bijna alle par tijen in de Rijksdelen het eens: ge bleken is dat het statuut in zijn hui dige vorm zo goed als onbruikbaar is. Jonckheer (links) begroet vice-premier Rozendal. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Vanmorgen om tien uur is in de Treveszaal in Den Haag het zogenaamde intern beraad begonnen, dat een definitieve beslissing moet brengen over de benoeming van dr. E. Jonckheer tot gouverneur van de Nederlandse Antillen. LUDWIGSHAFEN Op de Rijn heeft zich in de nacht van vrijdag op zaterdag een drama voltrokken. Bij een explosie op een tankschip verloren vijf mensen, waaronder twee Neder landers het leven. Vijf binnen schepen gingen geheel verloren. In de Stille Oceaan is een 15.977 ton metend Liberaans vrachtschip lek geslagen en ver gaan, ten zuiden van Tokio. Een Japanse boot kon 21 van de 30 opvarenden redden. Het lijk van één van de negen ver misten is geborgen. Een derde scheepsramp voltrok zich zondagmorgen op ongeveer 35 mijl ten noordwesten van de Scilly eilanden. De 5.157 ton metende Ne derlandse kotterzuiger Geopotes VIII is daar volgens de Engelse kustwacht gezonken, nadat de machinekamer was ondergelopen. Een lehulp gescho- Huis parlementslid BELFAST Vannacht is in Bel- fast een bomaanslag gepleegd op de woning van een liberale vrouwelijke afgevaardigde uit het Noordierse par lement. Er werd een gat geslagen in de zijkant van het huis. Maar het parlementslid, Sheelagh Murnaghan, was niet thuis en niemand werd ge wond. Enkele dagen geleden bepleitte zij begrip van alle partijen voor.Noord- ierlands nieuwe wet op de openbare orde. De invoering van déze wet, die strengere beperkingen oplegt aan protestbijeenkomsten, had zaterdag in Ulster demonstraties tot gevolg. GILZE Het bedrijfspand van de Jagil schoenfabriek in Gilze is zater dag uitgebrand. De brandweer kon alleen voorkomen dat aangrenzende bebouwing afbrandde. De oorzaak van de brand is niet bekend. De schade aan het pand. waar tachtig mensen werkten, loopt in de tonnen. ten Nederlandse kustvaarder slaagde erin de kapitein en de 26 beman ningsleden over te nemen. LEVEND VERBRAND De 24-jarige W. Meijer uit Lobith j en zijn vierjarige dochtertje zijn bij j de scheepsramp op de Rijn levend verbrand. Zijn echtgenote is met le- vensgevaarlijke brandwonden in een i ziekenhuis in Ludwigshafen opgeno- j men. Twee Duitse matrozen worden j nog vermist. Vermoedelijk is door een lek in een j leiding van de riviertanker „Gas ship 70" vloeibaar gas in de Rijn ge- j stroomd en ontvlamd. Het langszij liggende Westduitse schip „St. Ji'ir- j gen", waarop de Nederlanders zich bevonden, is bij de explosie door het vuur omringd en met de tanker ten onder gegaan. Nog drie andere schepen aan de j kade werden door het vuur aangetast. In enkele ogenblikken stond de Rijn over een afstand van driehonderd meter in lichterlaaie. Een kapitein van een der brandende schepen heeft nog geprobeerd het vuur te blussen en twee opvarenden te redden. Zon dagmiddag is hij in een ziekenhuis j aan zijn brandwonden overleden. Een tehulp gekomen boot van de waterpolitie kon door een razendsnel- le manoeuvre in veiligheid worden gebracht, nadat die reeds door de vuurzee was omringd. De Rijn is acht uur lang voor de scheepvaart gestremd geweest. Door de ontploffing raakte onge veer 350 ton brandstof in de rivier. De totale schade wordt geschat op een miljoen gulden. Aan het beraad wordt deelgenomen door vicc-minister-president drs. J. A. Bakker (verkeer en waterstaat) en prof. dr. Polak (Justitie), dr. E. Jonck heer (gevolmachtigd minister van de Antillen), dr. Polanen (gevolmachtigd minister van Suriname), de Antilli aanse vice-minister-president Rozen dal en de Antilliaanse oud-minister van justitie Isa. Beide laatste Antil- j lianen hebben een raadgevende stem. Hel intern beraad staat onder lei ding van de Nederlandse premier De Jong. Het besluit van de Koninkrijksre gering, eind vorige week om de be noeming van dr. Jonckheer in te trek ken, heeft op de Antillen en in Suri- name zeer tegenstrijdige reakties uit gelokt. Maar over één ding zijn bijna alle partijen in de rijksdelen het eens: gebleken is dat het; Statuut in zijn huidige vorm zo goed als onbruikbaar is. Afgedaan Opvallend is dat de oppositiepartij- en in Suriname het besluit van hun i regering tegen de benoeming., van j Jonckheer te stemmen, afkeuren, ter- wijl het op de Antillen juist de oppo- sitieparlijen zijn die het besluit van 4e Koninkrijksregering toejuichen. j De fractieleider van de Nationale j 1 Volkspartij op de Antillen, de heer I J. Evertsz, hoopt dat er op zeer kor- te termijn een nieuwe gouverneur zal worden benoemd. Voor zijn partij is j de kwestie-.Jonckheer „afgedaan". Vernietiging Het Antilliaanse statenlid Stanley Brown van de Frente Di Obrero zei gisteren, dat hij voor het eerst „blij" was geweest, dat het statuut (het monster") in de kwestie-Jonckheer heeft bestaan, hoewel hij in principe tegen dat statuut is. „Mijn vertrou wen in Nederland, dat enorm was geschokt, is door de figuur Bakker, die in ieder geval zijn woord aan ons gehouden heeft, weer een klein 1 beetje hersteld" Hij was blij dat de Antilliaanse re gering de „bevoogding" van Neder land had ingeroepen. „Misschien zal dit de eerste stap zijn naar de totale j vernietiging van het statuut". Zie pagina 5 NEW YORK Prins Bernhard heeft op de particuliere instellingen en stichtingen van de wereld een be roep gedaan om het wereldmilieu te redden door geld te investeren in pro jecten tot behoud van natuurgebieden. De prins, die voorzitter is van het World Wildlife Fund International, deed zijn oproep in een brief, die ge publiceerd is in Time. Hij schreef dat de grote particuliere fondsen het geld hebben om land te kopen, dat voor goed behouden zou kunnen worden. Daardoor zouden pogingen tot land- speculatie verijdeld kunnen worden. ROME De Italiaanse christen democratische minderheidsregering is zaterdag afgetreden. Het aftreden moet de weg vrijmaken voor de vor ming van een nieuwe centrum-linkse regeringscoalitie, waaraan behalve dt christen-democraten ook de beide socialistische partijen en de republi keinen zouden moeten deelnemen. Het kabinet-Rumor was het laatste half jaar afhankelijk van de steun in het parlement van zijn voormalige partners van de centrum-linkse coa litie. Deze coalitie viel in juli ver leden jas - uiteen, toen de sociaal democraten zich afsplitsten van de socialisten op grond van een contro verse over de houding tegenover de commuL'Sten. Loon en inkomen YjORGEN komt in de Eerste Kamer het ontwerp-loonwet met het fel omstreden artikel acht aan de orde. Minister Roolvink van Sociale Zaken en met hem het hele kabinet vinden dit artikel, waarin de bevoegdheid wordt vastgelegd dat de overheid in afzonderlijke cao's kan ingrypen, zeer belangrijk. Voor de beïnvloeding van I dc conjunctuur en het bestrijden van de inflatie wil het kabinet ook het instrument van de loonbeheersing in handen houden. Als niet rechtvaardig wordt nu aan de andere zijde gevoeld, dat juist dc j lonen binnen het bereik van de greep van de overheid blijven en de andere inkomens niet. De vraag kan dan ook worden gesteld, of die loonwet geen veel bredere „wet op de inkomens" moet zijn. Voor een dergelijke opmerking pleit veel. Maar zo'n wijziging is niet in één dag te verwezenlijken. Morgen heeft de Eerste Kamer te maken met de loonwet, en met de ernstige be zwaren van NVV en NKV, dat de mi nister zoals het heet de contractvrij heid wil aantasten. Kort geleden heeft minister Roolvink in de Tweede Kamer gezegd, van ar tikel acht slechts bij hoge uitzonde ring gebruik te zullen maken. Nu worden er wel meer verklaringen af gelegd. Maar het laten passeren van het metaal-cao terwijl een collega- minister gezien de gevolgen voor de bestrijding van de inflatie zulke ern stige bezwaren had. dat hij aftrad bcwyst, dat de minister reeds waar heeft gemaakt wat hy zei. De Eerste Kamer staal voor een moeilijke beslissing. Duidelijk is evenwel, dat by dc moderne ontwik kelingen de invloed van de overheid op de conjunctuur niet beperkt mag worden. Blijft de vraag, of een brede en al gemene wet op het inkomen toch geen rechtvaardige zaak zou zijn. Zaterdag heeft de Italiaanse christen- democratische minderheidsregering besloten af te treden. Op de foto: pre- j mier Mario Rumor arriveert in gezel- schap van generaal Montorzi (links) j op het Quirinaal om president Sara- gat het ontslag van zijn kabinet aan te bieden. Vannacht is de 60-jarige P. Hen- raath, zonder vasté woon- of verblijf plaats. in Horst om het leven geko men. De man, die op een stoeprand zat, 3tond plotseling om en liep de rijbaan op. Hij liep tegen een passe rende personenauto. De materiële schade bij het trein ongeluk bij Dubbeldam was aan zienlijk. Tot zondagochtend was men druk bezig de baan weer vrij ie maken. Een van de ge wonden wordt langs een raam uit de trein gehaald. (Van onze Dordtse redactie) DORDRECHT Het echtpaar T. en J. P. C. van Grootheest uit Scheveningen heeft zaterdagavond in een volkomen in elkaar ge drukte treincoupé twee en een half uur met de benen bekneld ge zeten. Mevrouw Van Grootheest is met een gecompliceerde been breuk opgenomen in het R.K. Ziekenhuis te Dordrecht. Zij was een van de twintig passagiers, die verwondingen opliepen toen om kwart voor acht op de grens van Dordrecht en Dubbeldam de sneltrein uit Roosendaal op een stilstaande D-trein Parijs-Amsterdam liep. De bestuurder had de internationale trein lot stilstand gebracht omdat een sein niet in orde bleek te zijn. Zijn collega van de sneltrein uit Roosendaal remde onmiddellijk af toen hij op een gegeven moment de 1 D-trein voor zich zag. Toch boorde de sneltrein zich met de neus een heel eind in de achterste wagon van de D-trein. De bestuurder van de snel trein kon zich in veiligheid brengen. Van zijn kabine was niet veel meer over. De Dordtse brandweer, om streeks 8 uur gewaarschuwd, rukte uit met een materiaalwagen en een autospuit en dirigeerde tevens een aantal ambulancewagens van de Dcrdtse ongevallendienst naar de plaats van het ongeluk. Toen men ter plaatse arriveerde stond een juist uit Dordrecht naar Brabant vertrokken trein naast de verongelukte treinen. Men besloot de niet gewonde passagiers in deze trein terug te laten reizen om in Breda of elders te trachten langs een omweg naar huis te komen. De passagiers van een enige tijd later uit het zui den komende trein, die niet verder kon. moesten uitstappen en maar zien een vervoermiddel ie krijgen, dat hen naar het station Dordrecht zou bren gen. Terstond werd begonnen met de af voer van de gewonden. De meesten bleken geen ernstig letsel te hebben opgelopen. Zestien van de twintig konden, na in iiet gemeenteziekenhuis en in het R.K. Ziekenhuis te Dor drecht behandeld te zijn. naar huis. Vier moesten worden opgenomen. Het waren de reeds genoemde 40-ja rige mevr. J. P. C. van Grootheest, dc 60-jarige mevr. A. M. C. Rikken-Ver- heijen. uit Bergen op Zoom, de 23-ja- rige Turk Unarhi Mohammed uit Den Haag en dc 37-jarige heer D. L. Tan ner. uit Wassenaar. Hun toestand is overigens nï»*t zorgwekkend. Bekneld Grote moeite hadden de brandweer en het personeel van de uit Roosen daal ontboden NS-ongevallenwagen om de in de achterste coupé van de D-trein bekneld zittende heer en mevr. Van Grootheest te bevrijden. De brandweer moest zich van de naastbijgelegen coupé met snijbran ders een weg banen. Het NS-perso- neel trachtte zich van buiten af toe gang tot de coupé te verschaffen door met slijpschijven de 4 mm dikke staalbeplating open temaken. De brandweer moest een hele staal constructie slopen om bij de beknel den te komen. Van de autospuit was een slang afgelegd om de balken, die moesten worden losgebrand te koelen en om brand aan bijvoorbeeld isola tiemateriaal in de kiem te smoren. Na twee lange uren kon het echtpaar eindelijkuit de trein worden gehaald. Het treinverkeer is vrij lang ge stagneerd geweest. Om 9 uur was het mogelijk op een baan weer beperkt verkeer toe te laten. Het werd ter plaatse geleid. De gehele nacht is men bezig geweest met het verwijde ren van de verongelukte treinen, waarvan enkele wagons waren ont spoord. Zondagmorgen omstreeks 7.45 uur was de toestand op het baanvak weer normaal. De schade wordt ge schat op enkele honderden duizenden guldens. HONGKONG Volens een blad in Hongkong heeft de Chinese pre mier Tsjoe En-Lai een aanbod van partyleidcr Mao Tse-Toeng afgewe zen om zyn huidige functie op te ge ven en staatshoofd (een veel minder belangrijke functie) tc worden. Tsjoe vreesde dat Mao in zijn plaats „een stroman uit de kliek van de culturele revolutie" wilde aanstel len. aldus de Star. „Mao zei dat hij het aanbod deed omdat hij wilde dat Tsjoe om zijn ge zondheid dacht. Hij opperde zelfs de mogelijkheid dat Tsjoe hem voor hel premierschap een man zou helpen uitkiezen, die hij kon vertrouwen. Er circuleren in Hongkong, de „luisterpost" van China, de laatste tijd berichten dat Tsjoe ernstig ziek zou zijn. Vier man in de cel wegens bezit drugs (Van onze correspondent) VENLO De Venlcse politie heeft vier mensen gearresteerd die een flinke hoeveelheid verdovende mid delen in bezit hadden. Ten huize van de tuinder H.R. vond men vier kilo marihuana ter waare van 16.000 en een geringere hoeveelheid hasjiesj. Omtrent de her komst en de bestemming van de drugs tast men in het duister.

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 1