Kroon: je reinste kolonialisme Commentaar Spaanse politie zoekt naar oud-nazi Leon Degrelle Akkoord in EEG over landbouw Moordenaar van Rinie spoorloos Huisvrouw stopt Biafra-actie Venus nu vierde Gerben Karstens kopman Peugeot Miljoen schade bij felle brand in ond-Schiedam In België ter dood veroordeeld LJohannes had zich niets te verwijten Van mannen twee procent werkloos Niemand met dertien goed; Post en Pijnen op de tweede plaats Beraad over dr. Jonckheer Vermoedelijk aangestoken na inbraak in jenever pakhuizen Mickery Theater Herroepen Merkel blijft bij Sevilla ZATERDAG 7 FEBRUARI 1970 1970 (Van een onzer redacteuren) KOLLUM Mevr. J. Schaafs- ma-Holan heeft haar privé-actie voor Biafra noodgedwongen be ëindigd. In de korte tijd, dat rij deze actie voerde, heeft deze Kollumse huis vrouw ruim anderhalve ton bijeenge bracht. Zij ontving 117.062 gulden en voorts giften in natura ter waarde van een slordige veertigduizend gul den. Het grootste deel van de goede ren heeft Biafra echter niet meer be reikt. Het was de bedoeling, dat dokter Sj. Bakker, die uit Kollum afkomstig is, voor de verdeling van de goederen in Biafra zou zorgdragen. Hij heeft daar enkele jaren gewerkt als me- disch adviseur, toegevoegd aan het hoofdkwartier van net Rode Kruis. Dezer dagen is hij naar Nederland teruggekeerd. De Nigeriaanse rege ring heeft laten weten, dat zij op zijn verdere aanwezigheid in het land geen prijs stelt. Daarom heeft mevrouw Schaafsma alle goederen, die zij nog had er staan 43 kisten in Genève en nog 30 bij haar thuis ter beschikking ge steld van het Internationale Rode Kruis, dat beloofd heeft dat ze te recht komen bij de mensen, voor wv ze bedoeld waren. ROME Het nieuwste argument, waarmee de verdedigers van de celi- baatsplicht werken, is dat paus Jo hannes op zijn sterfbed gezegd zou hebben, dat het celibaat gehandhaafd moest blijven. In de Osservatore Romano schrijft de Italiaanse aartsbisschop Capovilla, dat hij kort voor het verlijden van Johannes XXIIÏ nog een gesprek met hem heeft gehad. Deze paus vroeg hem toen, om de priesters en seminaristen te vertellen, dat een van de redenen van zijn on geschokte rust, nu hij op het punt stond God te ontmoeten, de zekerheid was, dat hij zijn belofte van kuisheid nagekomen was en dat hij zichzelf in dit opzicht niets had te verwijten. Kardinaal Alfrink is gisteren naar Suriname vertrokken. Hij zal daar morgen de wijding van de eerste Su rinaamse bisschop bijwonen. Zestien bisschoppen in Noordrijn- -Westfalen hebben als „nabuurbis schoppen van de Nederlandse kerk provincie" laten weten, dat zij eens gezind achter de paus staan en wil len, dat het celibaat gehandhaafd blijft. TILBURG In Tilburg is een Stichting geformeerd die er naar streeft op korte termijn, liefst in 1972, een culturele academie te stichten. Het Stichtingsbestuur heeft de staats secretaris van onderwijs en weten schappen. mr. J. H. Grosheide, ge vraagd de te stichten school voor hoger sociaal pedagogisch onderwijs op het rijksscholenplan 19721974 te zetten en haar vanaf 1972 te subsi diëren. MADRID De Spaanse politie heeft voor heel het land een opspo ringsbevel uitgevaardigd voor de vroegere nazi-collaborateur Leon De- grelle (63). Hij is in België ter dood veroordeeld wegens oorlogsmisdaden in de Tweede Wereldoorlog. De Belgische regering had reeds in juni 1935 de uitlevering van Degrelle verzocht. nkele maanden daarvoor was hij naar Spanje gevlucht. Madrid heeft slechts zelden toegegeven dat de oud-Belgisch nazilcider in Spanje was. Dat hij nu door de Spaanse politie wordt gezocht, komt waarschijnlijk omdat hij zich niet aan de regels van j zijn status als politiek vluchteling heeft gehouden. Hij zou zich op 31 I januarie niet bij de politie hebben gemeld, wat hij aan het einde van elke maand moest doen. Overigens vermoedt men dat Degrelle Spanje j heeft verlaten. Hoogverraad De grijsharige Degrelle was in Be- lgibij verstek ter dood veroordeeld wegens hoogverraad en het opnemen van wapens tegen zijn land. Wat vrijwilligersregiment dat met de Dui dit laatste betreft, had hij de leiding over het Waalse vrijwilligersregiment dat met de Duitsers aan het oostelijk front streed. In december 1944 was hij gedurende 23 dagen „gouverneur van België". Toen het over hem gevelde dood vonnis na twintig jaar (in 1965) zou verjaren, aanvaardde het. Belgische parlement een speciaal wetsvoorstel om de verjaringstermijn met nog eens twintig jaar te verlengen. Als Degrelle in Spanje zou worden gearresteerd, verwacht men niet dat hij aan België zal worden uitgele verd, maar het land zal worden uit gezet. NEW YORK Shocking Blue, de Haagse popgroep die als eerste Ne derlandse groep de Amerikaanse hit parade aanvoerden, heeft deze fraaie positie slechts enkele weken kunnen vasthouden. Hun plaatje Venus zakte deze week van de eerste naar de vierde plaats. Thank You Everybody is a star van Sly and the Family Stone rukte op van de vierde plaats naar de top van de hitparade. Tweede is I want you back en derde Raindrops keep fallin' on my head. DEN HAAG Gcrbcn kartens heeft vanuit Parijs dc telefonische bevestiging gekregen dat Ihij het ko mende seizoen als kopman van zijn merk Peugeot is aangewezen. Bij de grote klassiekers rijden alle Peugeot-coureurs, met inbegrip van Pingeon voor Gerben Karstens. In de ronde ronde van Frankrijk daarente gen zal Kartstens en zijn ploeggeno ten moeten rijden om de belangen van Pingeon te verdedigen. De Peu- geot-ploeg vertrekt volgende week voor een veertiendaags trainingskamp naar de Riviera ter voorbereiding op de eerste klassieker: de ronde van Sardini op 25 februari. De voorzitter van de Amerikaanse Democratische partij. Senator Fred Harris, legt in maart zijn functie neer. Hij vertelde dat zijn partij, die wel de meerderheid in het Congres heeft maar niet meer in de regering is vertegenwoordigd, een schuld heeft van bijna dertig miljoen gulden. De koude in Polen heeft de dieren uit de wouden van Gia- lowieza gedreven, waar zij geen voedsel meer kunnen vinden. Beren, herten en bisons trek ken in de sneeuw naar de be woonde wereld. Op de foto een bison op een van de autowegen in het bos, wachtend op voedsel. Bevoegdheden voor Europarlement DEN HAAG Eind januari waren 59.300 mannen werk. Dat is twee procent van de afhankelijke mannelijke be roepsbevolking. In december wa ren 55.600 mannen werkloos. Een jaar geleden waren er 65.100 zon der werk. Uit het maandelijks overzicht van BRUSSEL De ministers van bui tenlandse zaken van de EEG hebben gisteren in Brussel overeenstemming j bereikt over het subsidiëren van de I landbouw. Frankrijk heeft steeds de- zonder ze r;o-'ing 'geëist, voordat met de be- 1 sprekingen over het toetreden van Engeland tot de EEG kon worden be gonnen. Volgens de Belgische minister Har mei, die de tweedaagse conferentie voorzat, is men overeengekomen dat er een „plafond" komt van ruim een miljard guldon per jaar aan de ge meenschappelijke uitgaven tot het het ministerie van Sociale zaken en verbeteren van de landbouwmetho- volksgezondheid blijkt verder dat ei- eind januari 7.300 vrouwen zonder werk waren. Ten opzichte van een jaar gelden is het aantal werkloze vrouwen gedaald met 500. De geregistreerde -arbeidsreserve van mannen en vrouwen tezamen steeg in januari van 74.300 tot 77.500. Het voor seizoen gecorrigeerde cijfer van mannen en vrouwen tezamen daalde met 2.300 tot 53.400. Eind januari waren er 72.800 vaca tures voor mannen bij de arbeidsbu- j reaus geregistreerd. Dit aantal is Tpr Tl3 «YPflarlltPnis Vail driehonderd lager dan een maand te- 1 C1 Hd^Udl illCIllS Vctll rug maar 18.800 hoger dan een jaar T -van TlllfW geleden. Het aantal geregistreerde .LiUI.lI» Vall i 11111CI den, het betalen van de landarbeiders en het trachten de landbouwproduk- ten van de Zes op de wereldmarkt concurrerender te maken. Voorts wordt een nieuw stelsel in gevoerd om na te gaan hoeveel de Gemeenschap gaat uitgeven over een periode van drie jaar. Negentig pro cent hiervan gaat naar de landbouw. In de afgelopen nacht heeft de vacatures voor vrouwen bedroeg 31.900. Dat zijn er 5000 meer dan ja- i nuari 1969. De 552 ton metende Schotse kust vaarder Lairdsfield is gisteren aan de noordkust van Engeland gezonken. De tien opvarenden zijn vermoedelijk verdronken. De politie laat niets aan het toeval over. Er wordt een uit gebreid onderzoek ingesteld. Links achter de boom liggen nog de kleren van het tengere meisje. De fiets wordt net weggebracht. Een rechercheur maakt gipsen afgietsels van de voetsporen die in de modder zijn gevonden. AMSTERDAM Ter nagedach tenis van de in 1969 overleden zanger Louis van Tulder heeft Jurriaan An- driessen een werk gecomponeerd voor sopraan of tenor, klarinet en piano met de naam „Epitaph voor Louis van Tulder". De compositie bevat ci taten uit de solopartij van de mis van Alphons Diepenbrock, welke als een van de meest indrukwekkende ver tolkingen mag gelden uit het reper toire van Louis van Tulder. Op 9 maart zal de eerste uitvoering van „Epitaph" worden gegeven in „De Suite" te Amsterdam. Uitvoeren den zullen zijn Lucienne Bouwman, sopraan, Christiaan Boom, klarinet en Ten Crone, piano. ministerraad ook een voorlopig ak koord bereikt over de budgettaire bevoegdheden van het Europese par lement, dat nu na 1 januari 1975 over een klein deel van de Europese begroting zelfstandig mag beslissen. Om zeven uur vanmorgen kwamen de ministers ook tot overeenstem ming over de gemeenschappelijke markt voor de tabak, het laatste discussiepunt in het totaal van de regeling voor de landbouw. Minister Luns meent dat het ak koord over het parlement, reële bevoegdheden geeft. Bij de onder handelingen hebben de Fransen meer toegegeven dan de vijf, zo zei hij. DEN HAAG Voor sporttoto 26 j hebben zich geen deelnemers met I dertien juist voorspelde uitslagen ge- meld. De verdeling van de pot is nu als volgt: 40 pet. voor de tweede, 35 pet. voor dc derde en 25 pet. voor de extra pry's. De gegevens: deelnemers 779.051. Bruto inleg: 1.676.829,60. Prijzenbe- drag: ƒ754.573,00. Eerste prijs: geen meldingen. Tweede prijs: ƒ301.829,20; 11 meldingen. Uitkering ƒ27.439, Derde prijs: ƒ264.100,55; 240 meldin gen. Uitkering 1.100,40. Extraprijs: ƒ188.643,25; 70 meldingen. Uitkering 2.695,—. ANTWERPEN Vrijdagavond om half tien is het startschot gegeven voor dc 31ste zesdaagse van Antwer pen. Tegen middernacht was de stand als volgt: 1. Sercu.De Loof/Van Lancker; 2. Post'Pijnen Buighdahl: op een ronde: 3. Loevesijn Koel/Oudkerk op twee ronden: 4. Van Looy/Verschueren- 'Renz; 5. Jan Janssen/Pfenninger/De Wit: 6. Steegmans Reyniers/De Witte. (Van onze correspondent) DOETINCHEM Volkomen ver geefs heeft de politie tot nu toe met man en macht gespeurd naar de moordenaar van Christina Wilhezen uit de Doetinchemse buurtschap de Slangenburg. Op nog geen honderd meter van haar ouderlijk huis aan de onverlichte Kloosterlaan was het twaalfjarig meisje gevonden, volko men ontkleed. Het misdrijf door de politie beest achtig genoemd heeft in Doetinchem grote ontsteltenis gewekt. In het huis aan de Kloosterlaan heerst verslagenheid. Het is een on gelukshuis. Een zoon van de vorige bewoners werd vrijwel precies tien jaar gelden, op 2 februari 1960, door een jachtopziener per ongeluk dood geschoten, ook vlak bij huis. H«t bosrijke gebied waar Rinie eergisteren haar moordenaar tegen kwam toen ze van gymnastiek kwam is gisteren de hele dag afgesloten ge weest. De politie heeft alles gedaan om aanwijzingen te vinden. Gestoord Maar dat-is voor de buurt de enige troost, 'al wisten verschillende bewo ners van de Slangenburg te vertellen dat een Arnhemmer van middelbare j leeftijd, een gestoorde figuur die dik- •wijls bij scholen rondhing om de meisjes na te roepen, ook die avond omstreeks acht uur weer in de omge- ving rondliep. Elke gedachte aan De Kruisberg j wordt door de politie verontwaardigd j afgewezen. De laatste psychopaten, van wie er een vorig jaar de negen tienjarige Rietje Florijn vermoord de, zijn net vorige week verhuisd. Gaby Seyfert weer kampioene LENINGRAD De 21-jarige Oost- duitse kunstrijdstcr Gaby Seyfert is gisteren in Leningrad voor de derde maal Europees kampioenen in het kunstrijden geworden. Ze veroverde deze titel eerder in 1967 en 1969. De wereldkampioene deed met een schitterende kuer, die door de meer dan 8000 toeschouwers met groot ap plaus werd beloond, haar achterstand van 28 punten, die zij na de verplich te figuren had op de Oostenrijkse Be atrix Schuba volledig teniet Haar optreden was nog indrukwek- kender dan vorig jaar in Garmisch Partenkirchen. Driemaal werd haar j kuer beloond met het ideale cijfer 6.0. j Daarnaast kreeg de Oostduitse kam- 1 pioene dertien maal 5.9 en tweemaal 5.8. Volgens inofficiële berekeningen j heeft de Oostenrijkse Beatrix Schuba beslag gelegd op de tweede plaats en is de Hongaarse Szusza Almassy der- i de geworden. SCHIEDAM Een felle uit slaande brand heeft vanmorgen vroeg bij de NV Wine Spirit aan de Raam in het oudste gedeelte van Schiedam voor vermoedelijk een miljoen gulden schade aan gericht. De brand werd ontdekt om even over half vijf toen de vlammen al uit de ramen sloe gen. Even tevoren had men een poging gedaan in te breken in het kantoor van deze firma. Toen deze pogingen niets opleverden heeft men kennelyk een brandend stuk papier wegge gooid. Dit had in het kantoor geen resultaat, waarna men de twee naast het kantoor gelegen pakhuizen is in gegaan waar men opnieuw enkele brandende stukken papier naar bin nen gooide, nu met meer succes. In het pand lag alleen maar embal lagemateriaal opgeslagen, die echter snel ontplofbaar is, zodat in enkele ogenblikken een grote vuurzee viel waar te nemen. Ook de in de pakhui zen staande olietank vatte vlam, wat uiteraard een nieuwe vuurzee tot ge volg had. Juist deze week had men grote par tijen gedistilleerd van de firma Daal- meijer (de oorspronkelijke bewoners van het pand die later met de distil leerderij Daniel Visser in de Wine Spirit zijn opgegaan, naar een ander pand overgebracht, dat gespaard is gebleven. De brandweer, die aanvankelijk met middelalarm was uitgerust, moest om vijf uur groot alarm geven aangezien door de felle wind en de hiermee ge paard gaande vonkenregen ook de aan de andere zijde gelegen woonhui zen gevaar liepen. De bewoners moes ten hun duiven die op de zolderetage verbleven, naar veiliger oorden bren gen aangezien deze door de grote rook ontwikkeling dreigden om te komen. Deze rookontwikkeling was er ook de oorzaak van dat de Schiedamse brandweer die met vijftig man aan wezig was, met veel persluchtmaskers moest gaan werken om bij de vuur haard te komen. Met in totaal zestien spuiten, zowel aan de voor- als aan de I achterzijde trachtte men het vuur te lokaliseren, wat aanvankelijk geen I succes had: de vlammen sloegen hoog uit de daken. Na ongeveer anderhalf uur wist men echter de brand te lokaliseren, maar niet nadat er grote hoeveelheden water, hoofdzakelijk afkomstig uit de I nauwelijks honderd meter verder ge legen Schie, in het zeer oude pand naar binnen waren gespoten. Om zeven uur was men zover dat men de brand onder controle had, w'aarna men om acht uur met de nablussing kon beginnen, j Door deze brand zyn twee oude panden van binnen volledig verwoest; door de oude constructie bleven dc muren echter overeind staan. Een derde, wat recenter pand, liep ernstige waterschade op. Ook het kantoor van de distilleerderij kreeg zware water schade, evenals enkele aan dc over zijde gelegen woningen. (Vervolg van pag. 1) De conclusie van dit overleg zal bindend zijn voor de ministerraad van hea Koninkrijk, die maandag ook weer zal vergaderen. Geschorst Premier De Jong heeft, nadat mi nister Jonckheer tijdens de vergade ring van de ministerraad van het Ko ninkrijk het intern appel had aange vraagd, de vergadering geschorst om zijn collega in de Antillen op te bel ten- 4- I De Nederlandse minister-president voelt zich niet gebonden aan het standpunt van het Nederlandse kabi net (benoeming ongedaan maken). Het ziet ernaar uit dat hij zich for- meel een arbitrerende rol heeft toe- gemeten tussen enerzijds Nederland 1 en Suriname en anderzijds de Antil len. Omstreden Zoals bekend is het bezwaar regen de benoeming van minister Jonckheer tot gouverneur van de Antillen dat hij een omstreden politieke figuur is geworden. Hij was voorzitter van de Democratische Partij die bij de laat ste verkiezing een nederlaag leed. De Vrije Universiteit verleende hem een eredoctoraat wegens o.m. „handhaving van rust en zekerheid gedurende vijftien jaar op de Neder landse Antillen in een gebied dat ge plaagd werd door staatsgrepen en re voluties." Familieleden van dr. Jonckheer be kleden belangrijke posities in de An tillen. Zijn broer A. D. Jonckheer is eigenaar van het blad La Prensa en mede-eigenaar van de Beurs- en Nieuwsberichten. Hij bekleedt een belangrijke positie in het bedrijfsle ven. De zoon van A. D. Jonckheer is gedeputeerde van de eilandsraad. Een neef van A. D. Jonckheer, C. Jonck heer is als ambassaderaad verbonden aan de Nederlandse delegatie bij de Verenigde Naties. Opstand Gezien dc haast die premier De Jong maakt is het duidelijk dat hij deze kwestie van de opvolging zo snel mogelijk de wereld uit wil hebben. Toen dr. Jonckheer enige weken ge leden liet weten niet uit eigen bewe ging terug te treden is vice-premier Bakker naar de Antillen vertrokken om een onderzoek in te stellen naar de wenselijkheid de gouverneursbe noeming ongedaan te maken. Donderdag keerden de vakbondslei ders J. Lanser van het CNV, A. (H. Kloos van het NW en P. J- 'J. Mer- tens van het NKV uit de Antillen in ons land terug. Zij verklaarden het dwaasheid te vinden de benoeming van dr. Jonckheer door te laten gaan. Het zou mogelijk een nieuwe opstand in Curacao betekenen, zo waarschuw den de vakbondsleiders. Hoe de kwestie van het gouver neurschap verder wordt geregeld is niet duidelijk. Het aktiecomité van in Nederland ziet een gekozen presi dent, die aan de Antilliaanse volks vertegenwoordiging verantwoording moet afleggen, als een alternatief. Dit betekent een herziening van het Sta tuut en mogelijk een vervanging er van door een verdrag. „E endaad van het reinste kolonia lisme", was dc reactie van de heer C. D. Kroon, voorzitter van de Demo cratische party in Suriname, op het bericht dat het kabinet de benoeming van dr. Jonckheer ongedaan wil maken. „Dit betekent de weg terug en zal door m\jn party niet worden aan vaard. We zullen het met alle mid delen, die binnen ons bereik liggen, aanvechten." LOENERSLOOT Het Mickery Theater te Loenersloot zal van het ministerie van CRM voor 1970 een subsidie ontvangen van 120.00U. Door deze subsidie zullen de pro gramma's in dit avant-gardistische theatertje kunnen worden gecontinu eerd. Er zijn voor 1970 minstens 15 Engels talige groepen gepland met ruim 240 voorstellingen, hierin zitten 30 a 40 premières. De serie voorstellingen zal zo snel mogelijk in Mickery worden hervat. Men hoopt nog meer dan in het verleden ook produkties in andere delen van het land uit te brengen. SE VILLA De spaanse eerste di visieclub Sevilla, op het ogenblik vierde op de ranglijst, heeft vrijdag het contract met de Oostenrijkse oefenmeester Max Merkel met een jaar verlengd. Merkel, die aanbiedingenhad ge kregen van zowel Duitse als Italiaan se clubs, ontvangt voor dit jaar bijna 100.000 gulden. De voorzitter van de vorig seizoen naar de hoogste klasse gepromoveer de club uit Sevilla toonde zich tevre den met de continuering van de ver bintenis. „Merkel is weliswaar een dure trainer, maar het succes bewijst dat hij het waard ie". gEGRIP hebben we voor dc moelly- ke positie waarin de Nederlandse regering verkeert ten aanzien van het gouverneurschap van de Antillen. B/ een herhaling van de onlusten van vorig jaar moet zy Nederlandse troe pen inzetten. Dat is een weinig be- nydenswaardigc taak. BcgrypeJyk dat de regering in de kwestie Jonckheer heeft gemeend dat het beter is ten halve te keren. Zy geeft dan wel toe, vorig jaar met de benoeming van dr. Jonckheer te hebben gedwaald. Zy'n echter de kwa liteiten van dr. Jonckheer niet in het geding hetgeen mogeiyk is dan is de regering gezwicht voor een mi litante minderheid. Het gaat hier om een minderheid, die ook bezwaar heeft tegen andere met name genoemde kandidaten en het wapen van het dreigement zal bly- ven gebruiken. Onbevredigend is bovendien, dat een besluit werd genomen tegen de wens van dc Antilliaanse regering en vry- wel alle bclangryke politieke partyen. Nu intern appèl is aangetekend, wordt nog eens onderstreept dat dc Antillen in feite niets hebben In te brengen. Ook zonder steun van Su riname maakt Nederland de dienst, uit. Hoe betrekkelijk dlc steun overigens is moge biyken uit de reactie van de in ons land verblyvende Surinamers, die van hun regering een bemidde lende rol hadden verwacht. Definitieve afwyzing van dr. Jonck heer zal er toe leiden, dat de Antillen op zyn minst wyziging zullen eisen van het Koninkryksstatuut. Dat zy de banden met het Koninkryk zullen verbreken, ligt niet in de iyn der verwachtingen, omdat er econo misch teveel op het spel staat. De nieuwe ontwikkelingen zullen voorts hun uitwerking op dc situatie in Suriname niet missen. Het wan kele evenwicht kan daar licht wor den verbroken. Van de gebeurtenissen in het komen de weekeinde, zowel op de Antillen als in Suriname, zal in bclangryke mate afhangen, of het besluit van gis teren maandag definitief wordt.

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 9