Burgervader haalt geliefde dorpssmid uit inrichting MAROKKO Johnson: Spijt over bomstop AKKOORD MET BONN OVER STRIJD TEGEN VERVUILING Wallstreet blijft financiële centra schrik aanjagen royal air maroc ÜP „OORLOGSPAD" „Ik ben des duivels Broer moesL de deur uit Sipke wilde vluchten CPN concentreert Boeing wil Mirages bouwen zich op de loonstrijd Waarom bouwt DAF in België? FINANCIEEL WEEKOVERZICHT Koninkrijk helpt Suriname uit financiële impasse TANGER CASABLANCA AGADIR 10 dagen Tanger Fl. 895.- 7 ZATERDAG 7 FEBRUARI 1970 „De sociaal-psychiatrische dienst in Friesland heeft deze man laten opnemen in Franeker zonder dat ze hein ooit onderzocht, of zelfs maar gezien hebben. Kijk, wanneer dit mogelijk is dan kan ik hem ook ophalen zonder de spd erin te kennenzei burgemeester Hellinge van Heerenveen, en toog op oorlogspad HEERENVEEN Met een snelle en verrassende actie heeft bur gemeester Hellinga gistermiddag een alom geliefd ingezetene van zijn gemeente Heerenveen uit de psychiatrische inrichting in Fra neker gehaald en naar diens woonplaats Tjalleberd teruggebracht. „Ik was des duivels", vertelde na afloop een woedende burgervader. „Maar men hoort nog van mij. In dit geval zijn de fundamentele rechten van de mens aangetast." Charles Manson, leider van de groep hippies, die wordt beschuldigd van moord in zeven gevallen in de Sharon Tate-zaak, verlaat de rechts zaal in Los Angeles. Links gluurt een vrouioelijke deelgenoot van de Manson-commune door de deur opening. WASHINGTON De Franse vlieg tuigfabrikant Marcel Dessault heeft de Amerikaanse Boeing-fabriek aangeboden zijn Mirage-straalbom- naanwerper in licentie in Amerika te gaan bouwen, zo is in welingelichte kringen in Washington vernomen. Het zou hier gaan om het type nummer 3 van de Mirage-serie. die Boeing zou willen inzetten in de „freedom-fighter"-competitie, waar mee het Pentagon volgende maand start. Met „vrijheidsbommenwerper" be doelen de Amerikanen een handzaam, eenvoudig en niet duur gevechts vliegtuig. dat door ..derde landen" kan worden gebruikt, althans door landen, die niet de financiën en het technisch potentieel hebben om meer ingewikkelde toestellen aan te schaffen. Voor de bouw v(an het toestel, dat uit de competitie naar voren moet komen, zal in 1971 een miljard dollar worden uitgetrokken. In hoeverre het Franse aanbod gunstige gevolgen zal hebben voor de levering van Mirages aan Israël, is niet bekendgemaakt. .Weinig resultaat WASHINGTON Oud-president Johnson betreurt het dat de bombar dementen op Noord-Vietnam zijn ge staakt. Hijzelf had hiertoe op 31 maart 1968 besloten. Met een stem vol droefheid zei hij gisteravond op de televisie: "Ik had gehoopt op veel meer dan nu is bereikt met de bom stop". Johnson onthulde dat hij Noord- Vietnam niet de oorlog heeft ver klaard omdat hij bang was dat de Verenigde Staten hierdoor in een openlijk conflict met de Sowjetunie en China zouden kunnen komen. Washington wist namelijk niet of Ha noi geheime defensie-overeenkomsten met Moskou en Peking had gesloten. Rokende honden kregen kanker NEW YORK Twee Amerikaanse artsen hebben bij honden, die zij ge leerd hadden sigaretten te' roken, longkanker opgewekt. Opmerkelijk bij deze proefneming, die twee en een half jaar heeft geduurd, was dat de honden, die filtersigaretten rookten geen longkanker, maar wel enige be schadiging van de longen kregen. Een ander resultaat was dat bij de hon den die rookten (ook die met filter rookten) het dodencijfer aanzienlijk hoger lag dan bij niet-rokende soort genoten. Een luthers predikant en twee theologische studenten zullen binnen- kort in Helsinki terecht moeten slaan op de beschuldiging, dat zij in het openbaar hebben opgeroepen tot dienstweigering. Drie hervormde kerken in Kame roen, die door Amerikaanse. Franse, Nederlandse (Oegstgeest) en Zwit serse zending ontstaan zijn. gaan in j de havenstad Doeala een gemeen- j schappelijk seminarie beginnen. I Het gaat om de zestigjarige hoef smid Sipke Faber, die woont bij zijn zuster en zwager, de familie Kluver. Hij werd donderdag per ambulance opgehaald. De sociaal-psychiatrische dienst had een briefje getekend, waarop de kantonrechter machtiging verleende Sipke naar Franeker 'over te brengen ter observatie. Zijn pogin gen om op de fiets te vluchten voor de mannen in de witte jassen mis lukte. Waarom moest Sipke naar een inrichting? Verhuizen Burgemeester Hellinga: „Sipke Fa ber is een rustige, verstandige, mis schien minder begaafde man, die zeer geliefd is bij al zijn kennissen. Zo lang zijn vader nog leefde boterde het goed tussen de zwager en dochter, en de inwonende vader en zoon Sip ke. Zij konden zichzelf beredderen. Toen vader echter stierf moest net echtpaar Kluwer wat meer om Sipke denken. Sipke moest weg, omdat de zuster en haar man wilden verhuizen. En de heer Hellinga legt nader uit: „Om het zover te laten komen moest de woning worden verkocht. Sipke had daarbij echter totaal geen be lang. Hij moest weg, omdat hij nog seen hypotheek op het huis had. Daar op schakelden zijn zuster en zwager de sociaal-psychiatrische dienst in. En deze dienst zorgde ervoor dat Sip ke kon worden opgenomen in de in richting. Zonder dat men hem ooit heeft gezien. Dat is een van de ergste dingen die kunnen gebeuren. Je vraagt je af hoe dat mogelijk is in 1970." Politie postte Burgemeester Hellinga heeft het hele dorp Tjalleberd achter zich. De samen voor de woning van het echt paar Kluwer. en drongen zelfs het huis binnen. Zij gaven het echtpaar te verstaan dat Sipke terug moest ko men, of er zou iets met hen gebeuren. De politie heeft daarop een nacht voor de woning gepost. Toen men hoorde dat de burge meester met een bliksemactie Sipke uit de inrichting had gehaald, beslo ten de gezamenlijke vrouwen van Tjalleberd bij toerbeurt het huishou den voor Sipke te doen. Hij is overi gens weer bij zijn zuster thuis, en het schijnt dat dit voorlopig nog wel zo zal blijven. Commentaar Commentaar van de sociaal-psy chiatrische dienst: Het is nooit de be doeling geweest Sipke in de inrich ting te plaatsen. Hij zou er alleen een tijdje ter observatie zijn gehouden om vervolgens in een gezinsvervangend tehuis ondergebracht te worden. Een en ander geschiedde op medische in dicatie. Het is een heel complexe zaak. Het publiek oordeelt vaak ge makkelijk en zegt dat het een logi sche zaak is dat een dochter haar broer en vader moet verzorgen, ter wijl er uiteindelijk een heel leven mee gemoeid is", aldus de s.p.d. (Van onze parlementsredaktie) DEN HAAG In een rede voor het 23ste congres van de Communis tische partij Nederland heeft partij voorzitter H. Hoekstra gezegd, dat de CPN zich dit jaar zal concentreren op de loonstrijd. Hij kondigde aan, dat er meer akties zullen worden gevoerd. Het Russische dagblad Prawda wijdt op zijn voorpagina een groot artikel aan dit congres. Daarin wordt de verwachting uitgesproken, dat de Nederlandse communisten zich sa men met Moskou zullen werpen in de „strijd tegen de vijand, het imperialisme". Het congres is vandaag voortgezet en wordt morgen beëindigd. Aan genomen wordt dat er zondag enkele resoluties in stemming zullen worden gebracht, waarin men zich zal afzet ten tegen de pogingen van andere linkse partijen, zoals de PSP en de PvdA. een progressief akkoord te vormen. I De Westduitse persraad heeft re- geringswoordvoerder Conrad Ahlers verzocht zijn bewering waar te ma- j ken dat ae bladen van het machtige j Springerconcem het nieuws ver draaien. Nasser en Hoessein tijdens be sprekingen in het Konbbeh-paleis over de Arabische militaire stra tegie jegens Israël. Wieringa vraagt: DEN HAAG Het Tweede - Ka merlid Wierenga (soc.) heeft de mi nister van economische zaken ge vraagd waarom de directie van de DAF-fabrieken heeft besloten een fa briekscomplex te vestigen, in België en niet in een van de Nederlandse stimulerings- of herstructureringsge bieden. Hij informeert voorts of de ministeriële vertegenwoordiger in de raad van commissarissen van DAF met dat besluit heeft ingestemd, en of de minister via deze vertegenwoor diger of anderszins bijzondere facili teiten voor een vestiging in Neder land heeft aangeboden, Wallstreet de andere financiële centra schrik aanjagen en een inwoners schoolden donderdagavond i verhindering vórmen voor een Als een boze boeman blijft I rechterlijk bevel voor tien dagen op- De Block commandeur DEN HAAG Oud-minister L. de Block van Economische zaken is bij bevordering benoemd tot comman deur in de Orde van de Nederlandse Leeuw. De snelste motor op de 21 fe bruari te openen Tweewieler- RAI: de driecilinder tweetakt- racer van Kawasaki, die een top heeft van 245 kilometer, gerijd- ster" voor de foto is het zusje van coureur Paul Lodewijkx. Henk Naber zal de machihe komend seizoen testen. breed koersherstel. De dreigen de arbeidsonlusten in de Ver. Staten, terzake van de vernieu wing der arbeidsovereenkomst ten, hebben nieuwe brandstof aangedragen voor een voort gaande lusteloosheid en koers daling van de Newyorkse beurs. Enkele dagen geleden leek het erop, alsof Amerika zijn draai gevon den had na de verklaring van de minister van financiën, dat het rente peil sneller zal dalen, dan over het algemeen verwacht wordt. Maar eerst moest de inflatie-psychose overwonnen worden en de genoemde bewindsman meende, dat de resulta ten van het monetair beleid ter om buiging van de inflatie zichtbaar werden. Het optimisme van Wallstreet bleek echter een ééndagsvlieg te zijn, want de volgende dagen kwam men weer in de ban van de dalende winsten in het bedrijfsleven en de vooruitzichten op moeilijke loonon derhandelingen. Een dreigende alge mene spoorwegstaking is door een geschort en er zijn opnieuw onder handelingen aan de gang om een sta king te voorkomen. MOEIZAAM Het is echter in Amerika zo. pre cies als in andere landen, dat de prijsstijgingen de vruchten van loonsverhogingen te niet doen. jaar moeten de c.a.o. s van miljoenen arbeiders worden vernieuwd en men kan op zijn vingers uitrekenen, dat de besprekingen zijn. Aan de ene kant worden de arbei ders geconfronteerd met de prijsstij gingen. aan de andere kant de werk gevers met de dalende be drijfswinsten, die weer tot op zekere hoogte een gevolg zijn van de afrem mende politiek der regering ter bestrijding van de inflatie. Komt men ginds in een recessie terecht? Het chemisch fonds Van der Grin ten heeft blijkens de voorlopige cij fers over 1968/69 de groei van het bedrijf behoorlijk voortgezet. De winst per aandeel is met meer dan 30 pet. gestegen, ondanks het feit, dat het aandelenkapitaal door de twee bonussen met 7' pet. gestegen is. Er wordt voorgesteld om een onveran- Dit derd dividend van ƒ4.40 per aandeel uit te keren over het vergrote kapi taal. President Nixon heeft in zijn be- grotingsboodschap verklaard, dat hij er zeker van was, dat de Ver. Staten erin zullen slagen de inflatie te be teugelen. zonder in een recessie te vervallen. Dit is een uitspraak, die nog waar gemaakt moet worden, want niemand kan zeggen, hoe ver ,4e wagen zal doorrollen", als de vaart omlaag erin komt. De vice-voorzitter van de Europese Commissie verklaarde deze week, dat men al maanden lang een langzame maar voortdurende daling van de in- duitriële produktie in Amerika kan waarnemen. De afkoeling der econo mie in de Ver. Staten wordt in 1970 wel een feit. Hoe ver dit gaat en hoe lang die duurt, is nog onzeker. Maar de invloed ervan op de wereldhandel en dus ook op de export der EEG-landen zou, volgens hem, in het tweede halfjaar duidelijk merkbaar worden. ROLINCO Als men het bovenstaande in over weging neemt, dan begrijpt men wel, dat de Amsterdamse beurs zich niet aan de invloed van Wallstreet kan onttrekken. In het verslag over het 2e halfjaar 1969 merkte de directie van Rolinco, het groot beleg gingsfonds, dezer dagen op. dat we moeten rekenen op een rentestand, die voorlopig aan de hoge kant zal blijven en dat het bedrijfsleven in menig land zich met een afnemende rentabiliteit 'tevreden zal moeten stellen. Het lijkt verstandig,' aldus Rolinco, om wat de beurs betreft, voorlopig ook geen hoge verwachtin gen tc koesteren. In de hoek van hel gedistilleerd leek zich deze week peh hausse-roes voor te doen, welke het gevolg was van het bericht, dat Heineken. Gist en Spiritusfabriek, Coebergh en de Zuidnederl. Spiritusfabrieken onder handelden om te komen tot een nau were samenwerking op het gebied van hun gedistilleerd-belangen. Al gauw dacht de beurs, dat hier heel wat op komst was en men kocht Hei neken. Lucas Bols en Gist-Brocades tegen stijgende koersen, omdat men een grote fusie niet onmogelijk ging achten na bovengenoemd bericht. De neergang der beurs in de laatste dagen der week bracht een afkoeling, zodat Heineken gisteren 171.70 na ƒ175.50 noteerde, terwijl de andere gedistilleerd fondsen zich moeilijk konden handhaven. De koers van dit fonds is deze moeizaam zullen week geslegen van f323 tot ƒ325, dus niet veel, maar men moet rekening houden met de tegenwind der alge mene beurstendehs en de koersstij ging. welke dit fonds al achter de rug heeft'. Een andere high-flyer is Elsevier, welke onderneming ook met goede berichten voor de dag kwam. Hier is besloten tot een herkapitalisatie van 50 pet. uit de agio-reserve, terwijl men zich voorstelt om te komen tot de uitgifte van een in gewone aande len converteerbare obligatielening, met voorkeursrecht voor de aandeel houders. Geen wonder, dat de beurs dit bericht met vreugde begroette en in de koersvorming tot uitdrukking bracht. DEN HAAG Nederland en West-Duitsland gaan samen de lucht- en waterverontreiniging bestrijden. Een gezamenlijk we tenschappelijk onderzoek naar de gevolgen van milieu-veront reiniging, en het vaststellen van gelijksoortige meetnetten en meetmethodieken zijn de be langrijkste punten van het pro gramma. Staatssecretaris dr. R. J. H. Kruisinga (Volksgezondheid) zou er bij zijn weuitse iollega von Man- gen-Konig op hebben aangedrongen een diepgaand onderzoek in te stellen naar de oorzaak van de vorig jaar zomer opgetreden vergiftiging van de Rijn. Deze week vertelde de staatssecre taris de Tweede Kamer dat de West duitse Hoechstfabrieken zo bleek uit een onderzoek de grote hoe veelheid endosulfan in de Rijn heeft geloosd. De directie van Hoechst deelde woensdag mee dat de vissterf te van vorig jaar niet in verband kan worden gebracht niet endosulfan. De ze verklaring wordt door deskundi gen als een juridisch rookgordijn beschouwd, teneinde zich aan een Nederlandse schade-claim te kunnen onttrekken. Naar aanleiding hiervan heeft het Tweede-Kamerlid drs. Tilanus (ch) onder-minister Kruisinga schriftelijk gevraagd of Hoechst over een lo zingsvergunning van de Westduitse overheid beschikt Zo ja, dan zou de vergunning zo spoedig mogelijk wor den ingetrokken. Staatssecretaris Kruisinga heeft in middels ook contacten met België en Luxemburg om na te gaan welke mo gelijkheden er zijn voor samenwer king op het gebied van de mil- lieu-hygiëne. In principe hebben de twee landen ingestemd met een even tuele overeenkomst, waarbij hoogst waarschijnlijk ook Frankrijk en En geland zullen worden betrokken. De bedoeling van het te tekenen akkoord is onder meer te voorkomen dat olie in de Noordzee wordt ge loosd. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG De ministerraad van het Koninkrijk heeft gisteren be sloten Suriname door de financiële moeilijkheden heen te helpen en de> verplichtingen aan Nederland een jaar op te schorten. Het gaat hier om rente en aflossingen van leningen. De achtergrond van deze maatregel is het evenwicht van de Surinaamse begroting te herstellen. Het zou de bedoeling zijn het op schorten van de financiële verplich tingen in te passen in de ontwikke lingshulp. Een slechte beurt maakte deze week Scholten-Honig met de mede- delingen op de jaarvergadering. De resultaten over het eerste halfjaar zullen flink achterblijven bij vorig jaar tengevolge van verliezen bij een dochtermij (Albion Sugar) en de sta king bij Honig te Koog a/d Zaan. Het bestuur maakte de indruk weinig ge neigd te zijn tot openheid in de be antwoording van vragen en zo iets maakt een slechte indruk op de beurs. Men kan veel beter ronduit opening van zaken geven. De koers van dit fonds daalde van 53 tot 40 per aand. van 25 en van de glamour rond dit fonds, zoals die er vroeger was. is weinig meer over gebleven. GAZELLE Gazelle passeert het dividend, ter wijl er vorig jaar nog 10 pel. werd gedeclareerd. De afschrijvingen zijn in het afgelopen boekjaar niet ver diend door aanloopkosten van over genomen bedrijven en gestegen loon- en andere kosten. Dit was voor de beurs een grote teleurstelling. Ned. Kabelfabriek daalde van 271 tot 253, terwijl tapijtfondsen als Berg- oss en Dessaux verder kelderden. Eerstgenoemd fonds kwam van 334 op 330. terwijl Desseaux van ƒ115 op 106 terecht kwam. Amrobank heeft een hoger dividend aangekondigd en wel van ƒ3.20 tegen 3 v.j. per aan deel van ƒ20. Dus een dividendver hoging van één procent, wel erg matig o.i. bij zulk een gunstige gang van zaken, maar wel een gebruikelijke politiek bij de banken. De internationale aandelen konden zich vrij goed handhaven, behalve Akzo, welk fonds van 96.50 tot 92.50 terugliep. K.L.M. daalde van 129.50 tot ƒ125.50, maar Ovens, Phi lips, Olie, Unilever veranderden, in vergelijking tot vorige week, niet veel. De obligatiemarkt bleef lusteloos. De kortlopende 8 pet. staatslening noteerde gisteren 99.10, de langlopen de 98.20 pet. i Rechtstreeks naar op elke zaterdag Per Caravelle Royal Air Maroc in 3 uur van Schiphol via Brussel zonder tussenlanding naar: De snelste wekelijkse dienst naar Marokko alles inbegrepen o.a. luxe hotel (5 sterren). Deze en andere magnifieke inclusive-tours treft U aan In de gratis kleurenbrochure die U echt nu moet aanvragen. Inlichtingen bij Uw reisbureau. Air France, Dam 25, Amsterdam, tel. 225605. Royal Air Maroc, Ad. Maxi. 48-50, 1000 Brussel, tel. 191263. ["ion -~-5S I Voor gratis kleurenbrochure en I time table. j Royal Air Maroc. Ad. Maxlaan 48/50 I 1000 Brussel, België I (tel.: 19.12.63 - 19.24.50) I beroep I I straat, i woonplaats

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 7