\Y armond klaagt over slechte toestand van ringdijk Rijnstreek in actie kantoorbediende (mnl. of vrl.) KANTOORBEDIENDE (mnl.) Lisse ergert zich ook Er is nog plaats voor christ. vakbeweging Geen medegebruik van de Scheppingskerk Haarlemmermeer: niet verantwoordelijk DINGJAN EXPOSEERT WERKEN IN LEIDSE SOCIËTEIT Gevraagd voor spoedige indiensttreding Boekhoudbureau en Assurantiekantoor v. d. Plas Gevraagd op klein kantoor Adm.kantoor P. DE BEST RENTEBIJSCHRIJVING POLITIE ALPIIEN ZOEKT GETUIGEN Culturele agenda Alphen e.o. Toenemend aanbod tulpen verwacht Drogisterij weer in gebruik NIEUWE LEIDSE COURANT (Van een onzer verslaggevers WARMOND Als we boer Cornells Jacobus Pennings (61) mogen geloven, dan bestaat de mogelijkheid dat de Hellegatspolder, die voor een deel vn Warmond en met een heel klein stukje in de gemeente Lisse ligt, binnen niet al te lange tijd zal overstromen. Een overstroming, die zal worden veroorzaakt door de slechte toestand van de grindweg die als dijk fungeert en de kaden van de Ringvaart, waarvan het nu door sijpelende water op een gegeven moment vrijelijk naar binnen kan stromen. ..En dat is de schuld van het polderbestuur van Haarlemmer meer", aldus de heer Pennings, die zelf voorzitter van de Hellegatspol der is. ZATERDAG 7 FEBRUARI 1970 HOOFDBESTUURSLID C.B.A.T.: COMMENTAAR De Rijnstreek vraagt betere wegen. U heeft het gisteren in onze kran kunnen lezen. Zeventien gemeenten hebben gezamenlijk een goed ge documenteerd verzoekschrift gericht tot de minister en de commissar^ der Koningin. Belangrijkste inhoud van het verzoek aan de minister: spoedige aan. leg van rijksweg 11 (LeidenBodegraven) en van rijksweg 3(voo wat betreft het noordelijke deel vanaf rijksweg 11); verder: het op he rijkswegenplan plaatsen van het gedeelte BodegravenUtrecht vai rijksweg 11 en de uitvoering hiervan doen samenvallen met de overig aanleg van deze rijksweg 11. In het verzoekschrift aan de provincie wordt gevraagd veel spoed ti betrachten met alle voorbereidingen tot en de aanleg van de provincial weg nr. 6 (LeiderdorpAlphen-noord)inclusief de aansluiting op ds nieuwe rijksweg 11 bij Bodegraven, en van de provinciale verbinding* weg ten westen van Alphen tussen de nieuwe rijksweg 11 en de pro vinciale weg nr. 6. Wij menen, dat velen in en buiten de Rijnstreek de zeventien ge meentebesturen erkentelijk mogen zijn voor hun initiatief, waarvai mag worden gehoopt, dat het een goede weerklank zal vinden bij all betrokken autoriteiten. Het heeft op minister Bakker een sympathiek indruk gemaakt, dat het verzoekschrift van maar liefst zeventien ge meenten is uitgegaan, zo vernamen wij. Dat is alvast een goed begin Het tijdstip is ook gunstig: drie weken voor de behandeling van de be groting van verkeer en waterstaat. De werkgroep zal haar nota onder vele ogen brengen, vertelde burt meester Gallas ons gisteren. Daarnaast zullen bijvoorbeeld de verkeei tellingen worden geïntensiveerd. Als men weet, dat in 1968 dagelijL al 14000 auto's over de Rijndijk raasden, of beter: kropen en dat di aantal vorig jaar op sommige punten al tot 21.000 was gestegen ter wijl het criterium van Waterstaat 9.000 bedraagt dan is ook dit ee? goede maatregel in het kader van de wegenactie. Het kan bijna niet anders of door een of ander zullen vele ogen wor- den geopend voor de benarde wegensituatie in de Rijnstreek. Bovendien: speciaal in het zomerseizoen worden ook vele niet-Rijnstrekers ermet geconfronteerd. Leeftijd ca. 16—18 jaar. Bij voorkeur met Mulo of Middenstandsdiploma Wyborghstraat 7 Katwijk aan Zee Telefoon 2916 Leeftijd ca. 18 jaar. Bij voorkeur in bezit van MULO. Bij gebleken geschiktheid vergoeding van studiekosten. Roest van Limburgstraat 6, Katwijk aan Zee Telefoon2433 FEBRUARI 1970 Op de navolgende data kunnen de spaarboekjes worden aangeboden voor bijschrijving van de rente: maandag 9 februari 1970 t.in. donderdag 12 februari 1970 letter A t.m. G; maandag 16 februari 1970 t.m. donderdag 19 februari 1970 letter H t.m. M; maandag 23 februari 1970 t.m. donderdag 26 februari 1970 letter N t.m. S; maandag 2 maart 1970 km. donderdag 5 maart 1970 letter T km. Z. Openingsuren 's morgens 9.00 - 12.00 uur 's middags 14.00 - 15.00 uur Coöp. Raiffeisenbank „Katwijk aan den Rijn' Een onderzoek wijst uit, dat achter deze kwestie meer zit dan alleen verbetering van weg en be schoeiing. Zoveel ambtelijke instan ties hebben bemoeienis met dit stukje gemeentelijk- en provinciaal grensgebied, dat de mogelijkheid het probleem af te schuiven groter is dan men zich zou kunnen denken. Het polderbestuur van Haarlemmer meer, dat de onderhoudsplicht heeft, beroept zich op een oude overeen komst uit 1856. waaruit blykk dat alleen de in de polder wonende mensen (de gezinnen van de twee boerderijen) met hun voertuigen en vee "gebruik mogen maken van deze weg, die met een hek afgesloten moet worden. Beboet Pennings: „De veearts en de melkrijder klagen al dat ze niet meer komen als die weg zo slecht blijft. En de grote wagens rijden de dyk steeds verder stuk. Hij is nu al twee keer zo breed als 'ie is ge weest". De bewuste weg ligt deels op Lisser, deels op Warmonds gebied. Niet alleen de dijk, maar ook de weg zit vol gaten en de ondergrond is zo zacht, dat het water gemakke lijk heel langzaam via het weke dijklichaam in de polder kan door dringen. In november vorig jaar is er nog ongeveer 30 m3 keislag op de dijk gegooid, maar die was twee maanden later al weer in de modder weggezakt. BOER PENNINGS: slecht ALPHEN Op de oversteekplaats voor fietsers is gisteravond mevr. F. Schellingerhoudt uit de Karei Door manstraat door een auto gegrepen. Toen het verkeerslicht op groen sprong en de automobilist optrok, zag hij plotseling de wielrijdster voor zich. Een aanrijding was onver mijdelijk. Vermoedelijk met inwen dig letsel,, werd mevr. S. overge bracht naar het ziekenhuis „Rijn noord". In verband met dit ongeval ver zoekt de politie de twee jongeman nen, die zich hadden aangemeld als getuigen, maar later waren verdwe nen, zich alsnog aan het politiebu reau te vervoegen. EEN FIJN STUKJE KAAS Dan van ..DE Landbouwer" Kaas en wijn hebben grote mannen verleid tot gevleugelde woorden Kaas is een wereld vol avontuur „DE LANDBOUWER" Voorstraat 36 (Katwjjk aan Zee) Telefoon 2136 (ADVERTENTIE:) Voor Centrale Verwarming Grimbergen Noordermeer Vliet N.V. 19-20 - RijnsOurg Zowel de gemeenten Warmond en Lisse als het polderbestuur van Haarlemmermeer, het Hoogheem raadschap van Rijnland en de pro vinciale waterstaten van Noord- en Zuid-Holland hebben met de zaak te maken. Omdat het polderbestuur van Haarlemmermeer in eerste Instantie m gebreke bleef, wendde de heer Pennings zich tot het Hoogheem raadschap in Rijnland in Leiden. Daar verwees men hem naar prov. waterstaat van Zuid-Holland. Op de mededeling van de heer Pennin- ga, dat bet polderbestuur van de Hellegatspolder de kade van de dijk langs de Ringvaart in oktober 1969 had beschouwd, en dat het Polderbestuur van Haarlemmermeer op de slechte staat was gewezen maar dat sinsdien geen doeltreffen de maatregelen waren genomen, antwoordde ir. Kalis: „Dan moet Haarlemmermeer worden beboet". Dat vond het polderbestuur van de Hellegatspolder een te ingrijpen de maatregel. „We hebben er wel over gepraat", aldus de heer Pen nings. „maar het nog steeds niet gedaan". Haarlemmermeer en Hellegatspol der vallen beiden onder de verant woordelijkheid van het Hoogheem raadschap Rijnland. Rijnland heeft op zijn beurt geen onderhoudsplicht, maar moet alleen toezicht uit oefe nen. „We zijn nog bezig met een onderzoek naar de verantwoordelijk heid. Rijnland is helemaal niet met een publikatie gediend", kregen wij te horen. „Wacht u maar af tot wij klaar zijn met het onderzoek", genden volgens een speciale bijlage werken in Warmond: „We willen die weg in de toekomst overnemen. Maar omdat er ook een stukje van Lisse bij is, moet hier eerst op in tergemeentelijk niveau over worden gepraat". De volgende dag vernemen we van dezelfde woordvoerder, die on middellijk na het eerste gesprek een kijkje bij de dijik was gaan nemen, dat men oorspronkelijk al van plan was wat aan de weg te doen. maar dat dit nog wel even zal duren, hangende het overleg: „Zodra War mond de weg heeft overgenomen, wordit hii verbeterd". Boer Pennings: „Ik heb pas nog met de burgemeester van Warmond gesproken, maar hij zei, dat hij weinie voor overname voelt" In Lisse blijkt men zich al eerder aan de slechte kwaliteit van de dijk te hebben gestoten. Een woordvoerder van algemene zaken: ..We hebben de slechte toe stand al tweemaal gemeld, maar er is niets veranderd. De gemeente Lisse heeft vorig jaar de Derde Poellaan (via welke weg de Hellegatspolder te bereiken is) overgenomen van Haarlemmer- en verbeterd. We hebben geen plan- non om die grindweg over te nemen. Maar Haarlemmermeer wil van die gebieden buiten zijn territorium af'. Verouderd Intussen kreeg het Polderbestuur van de Hellegatspolder een brief waarin Haarlemmermeerpolder de verantwoordelijkheid voor weg en dijk volkomen van de hand wijst. De heer C. Meeuwig van Haarlem mermeerpolder motiveerde voor ons de bezwaren: „In 1840 werden daar door het rijk gronden onteigend voor aanleg van Rijndijk en Ring vaart. In een overeenkomst geda teerd op 9 juni 1856 werd de polder kade langs de Hellegatspolder en de grondweg daarlangs vanaf het ge maal Leeghwater tot aan de Derde Poellaan in Lisse overgedragen aan Haarlemmermeerpolder. „Er stond toen één woning ter plaatse in de Hellegatspolder, waar van de eigenaar of de rechtverkrij genden volgens een specialee bijlage bij deze overeenkomst vrije passage kregen met hytuigen en vee over het grindwegje onder bepaling, da"t wordt gezorgd voor een goede slui ting van het hek en vrijwaring van de schade, welke uit niet nauw keurige opvolging van de bepaling zou kunnen voortvloeien. Het hek is niet meer aanwezig, zodat het polderbestuur zich op grond van deze verouderde bepaling niet geroepen voelt ook maar iets aan de weg te doen. Het polderbestuur van de Haar lemmermeer heeft destijds ook nog bij de gemeente Lisse geïnformeerd of het grindwegje op de legger der wegen voorkomt. Dat bleek niet het geval, zodat niet van een openbare weg gesproken kan worden. Brood- en banketbakkerij T. den Duik Voorstraat 116, Katwijk aan Zee. In verband met ziekte van het tegenwoordige een net winkelmeisje gevraagd. 5-Daagse werkweek. Tel. 2514 NOORD WIJK Gisteravond hield de afdeling van de CBAT een feestelijke jaarvergadering. Sinds 1 januari is de Ned. Chr, Agrarische Bedrijfsbond, na een fusie met de sigarenmakers en ta baksbewerkers, gewijzigd in Chr. Bond van werknemers in de Agra rische bedrijfstakken en Tabakver werkende industrieën. Voorzitter C Benschop verwel komde in het bijzonder dc afgevaar digde van de Chr. Besturenbond, de heer G Dekker. „Ondanks de betrekkelijke wel vaart bestaat bij de jongeren een gevoel van onbehagen", constateerde de heer Benschop in zijn ope ningswoord. Hij hoopte dat jongelui zich zouden inspannen voor de chr. vakbeweging, om straks het werk vam de huidige bestuurders te kun nen overnemen. Binnenkort zullen besprekingen plaatsvinden tussen de CBB en de Werkende Jeugd. Zowel de voorzitter als de secreta ris vestigden de aandacht op het te ruglopen van het ledental in de agrarische afdeling als gevolg van de overgang naar andere be drijfstakken. De heer Berkhey vestigde de aandacht op diverse as- 'pecten van de economische situatie. Het jaar 1969 was voor het bloem- bollenbedrijf over het geheel geno men niet het slechtste jaar. Het exportbedrag steeg van ruim 361 miljoen in 1968 tot 370 miljoen in hel afgelopen jaar. „Wil het vak echter blijven floreren", aldus de CBAT-secretaris, „dan zal er onder de vakgenoten meer eenheid moeten komen, hetzij door het berekenen van hogere prijzen bij de afnemers in het buitenland of door fusie van bedrijven. Want de prijs van de bloembollen in het buitenland is absoluut te laag". De penningmeester J. v. d. Zwart meldde een voordelig saldo. Hoofdbestuurslid D. van Zuilen hield een toespraak, waarin hij o.m. attendeerde op de achterstand in de beloning van de werknemers in de agrarische bedrijven. Ligt in het be drijfsleven het gemiddelde weekloon voor een geschoolde vakarbeider op f 200 voor de vakbekwame arbeider in hét bloembollen bedrijf is dit f 163,60. Voor een gezin met twee kinderen komt dit neer op een net to-bedrag van goed f 130. De heer Van Zuilen zei over de cao ALPHEN Eind februari zal de Kulturete Raad met de uitgave van een maandelijkse agenda beginnen Hierin worden alle evenementen in de gemeente en wijde omgeving op genomen. Daarnaast zal een artikel worden geplaatst over een bepaalde vereniging, manifestatie, persoon etc., zonder dat dit in de aktualitei- tensfeer ligt. De Kulturele Raad hoopt de uitga ve van deze agenda mogelijk te ma ken door plaatsing van zogenaamde P.R.-advertenties. De agenda verschijnt in (oplage 20.000 exempla ren): Aarlanderveen, Alphen, Bode graven, Koudekerk, Leimuiden, Nieuwkoop, Zevenhoven, Nieuw- veen, Noorden, Rijnsaterwoude, Ter Aar, Korteraar, Langeraar, Wou- brugge en Zwammerdam. Het idee is geboren in de Stichting Cultureel Centrum, die de uitwer king ervan heeft overgelaten aan de Kulturele Raad. Het redactie-adres is: gemeente huis, .Alphen aan den Rijn, t.a.v. H. van Berkel. Gegevens voor de maartagenda moeten uiterlijk 16 februari ontvan gen zijn. voor 1970 dat ook de werkgevers in de bloembollenbedrijven voorstellen hebben ingediend. Hij waarschuwde er voor, dat een tussentijds openbre ken van de cao voor de vakbeweging onaanvaardbaar zou zijn. Het hoofdbestuurslid wees op verschillende dingen, die reden ge ven tot dankbaarheid, zoals de stij ging van de AOW-uitkeringen, en de daling van de som der WW-uitkeri/n- gen. Ook besprak hij dc wensen tot fusie van de vakcentrales, waarbij hij als zijn mening gaf, dat er nog altijd plaats is voor de christelijke vakbeweging. „Met één grote vak bond en het vakbondstientje zijn we er niet", aldus de heer Van Zuilen. Hij sprak zijn tevredenheid uit over het grote aantal georganiseerde werknemers in de bloembollenbe drijven (90pct.), tegen een gemiddel de van ca 50 pet. in andere be drijfstakken. LEIDEN De jonge Amsterdamse graficus en tekenaar Hans Dingjan heeft momenteel in de kunstenaars sociëteit Buut 110 aan de Nieuwe Beestenmarkt, een kleine ten toonstelling ingericht van tekenin gen en aquarellen. Dat werk getuigt niet alleen van goed vakmanschap, een gevoelige tekenstift en een vlot penseel - alles meer technische kwa liteiten - maar daarnaast ook van een sterk expressievermogen van de impressies, die Dingjan met zijn su jetten opdoet. Hiervan getuigen vooral de por- tretschctsen, veelal op klein formaat, maar ook van een aantal vogelteke ningen, soms geschetst met een mi nimaal aantal lijnen zonder dat de psyche van het dier verloren gaat. Een zeer mooie tekening is ook het conterfeitsel van een echtpaar, een diepzivarte prent, die het licht tot op het minimale tempert doch zonder de openheid van het beeld geweld aan te doen. Daarnaast moeten we wijzen op enkele fraaie aquarelletjes - klein formaat - van landschapjes. Geen groots werk maar door de kleur zeer aantrekkelijk. Mooier zijn naar onze smaak enkele vrouwentorsen, waar onder een halfnaakt. Hierin geeft Dingjan een geheel eigen stijl aan de kleur, waarvan hij in overvloedige schakering gebruik maakt. Op het eerste gezicht wat onrustig, maar bij nadere beschouwing blijkt dat de overmaat aan kleur maar ogenschijnlijk is en het gebruik toch zeer verantwoord. Bejaarde bromfietser brak been bij ongeval VOORHOUT De dagelijkse rit op de bromfiets naar zijn werk werd de 73-jarige heer Voogt gisteren noodlottig. Op de Herenstraat bleek de automobilist A. J. Floor, eveneens uit Voorhout, toen hij de Dinsdagschewetering wilde inslaan, de bejaarde bromfietser niet te heb ben opgemerkt. Een botsing ontstond, waarbij de heer Voogt zijn linker been brak. KATWIJK De K.R.B. houdt 14 februari om 7.30 uur een feestavond in het gebouw op de camping Noord voor leden van 15 jaar en ouder. Auto's kunnen er nauwelijks rijden. Kiiiiiiiüiiiniininiif'iiiiiitiiüiirviiiüiiniiiinnmnniini Veiling Flora RIJNSBURG Langzaam maar ze ker komt er wat uitbreiding in de aanvoer van tulpen, hoewel het sor timent nog steeds aan de eenzijdige kant blijft met een enorme hoeveel heid bossen van de variëteiten Apel doorn en Lustige Witwe. De vraag is zowel in binnen- als buitenland goed te noemen, waardoor de goede prij zen van vorige week zich met gemak konden handhaven. Trompetnarcissen gingen voor goede prijzen van de hand, hoewel men voor dit artikeL voor alle prij zen terecht kan, aangezien hierbij vooral de soort een belangrijke rol speelt. Er is een goede vraag naar hyacin then doch door de schaarste van witte exemplaren is het moeilijk de populaire gemengde kistjes te leve ren. Voor de komende weken wordt een toenemend aanbod verwacht van tulpen. Het ziet er niet naar uit dat de prijzen een sterke daling zullen ondergaan. Tenslotte willen we wijzen op een rake tekening van een verliefd paar, die reminiscenties oproept aan een bepaald facet van het Franse im pressionisme. Het werk blijft in Buut tot en met 23 februari. Willem Prins ALPHEN Half november brak brand uit bij drogisterij S. Terlouw, aan de Julianastraat. Gisteren is het winkelpand door de exploitant, de heer M. Engelhart, weer in gebruik genomen. Het winkeltje werd verbouwd tot een ruim en zeer aantrekkelijk inte rieur. Afgezien van het feit dat het assortiment nu veel overzichtelijker geëxposeerd kan worden, is het mo gelijk een haarboetiek aan de dro gisterij toe te voegen. Bijzondere dienst in T riumf atorkerk KATWIJK In de gereformeerde Triumfatorkerk aan de Zeeweg, wordt zondagmiddag om 4.50 uur een bijzondere dienst gehouden. Voorganger is dr. J. C. Gilhuis uit Soest. Medewerking verlenen Nel Biersteker (zang), P. C. v.d. Bos (de clamatie) en Jan Welmers (orgel). LEIDERDORP Het kerkbestuur en de parochieraad van de „Menswording" in Leiderdorp wij zen de conclusie van de commissie „Gezamenlijk Kerken" in Leiderdorp af, t.a.v. het medegebruik van de Scheppingskerk en wel op grond van de overweging dat binnen de huidige parochie De Menswording nog on voldoende ontvankelijkheid bestaat voor een gezamenlijk gebruik van de Scheppingskerk. Tandarts D. J. Mast Geen spreekuur van 9 t.m. 20 februari Spoedgevallen plaatselijke tand artsen (op de spreekuren). di Derhalve zou het plan ook niei w pastoraal verantwoord gerealiseerd N kunnen worden. Kerkbestuur en pa- vi rochieraad spreken verder uit dal n- het pastoraal gewenst is te komen tot een eenvoudige kerkruimtf d; waarvan zij de realisering binnet ti korte termijn hopen te bewerkstellii pi gen. Zij zijn wel van mening da! ze alles gedaan moet worden t.a.v. doi gezamenlijke opzet en bouw ter di noorden van de Engelendael (d« vi nieuwe wijk) waartoe ook de cora-i a> missie Samen Kerken Leiderdorp concludeerde. oi di Chauffeur Meershoek 'J, hartelijk gehuldigd LISSE tn aanwezigheid van dl- rectie en personeel is de heer A. F- V( Meershoek gisteren hartelijk gehul-) digd in de kantine van ELKA. Veer- tig jaar was hij als chauffeur ir e( diensk Directeur Zwetsloot zei, daf CTj als er een boek over hem moest wor- |j den geschreven, het beslist een té logie zou worden. Meer dan een miH V( joen kilometers heeft hij verreden er n( ook verscheidene wagens versleten. Namens de directie kreeg hij ee^ d, zilveren sigarendoos en een envelop Z£ met inhoud aangeboden. Ook van df n< personeelsvereniging kreeg hij eer cadeau. d; Twee jubilarissen j? bij de bedrijfsbond J LISSE In gebouw Rehobott. ei hield de afdeling Lisse van de chr- di agrar. bedrijfsbond de 60e jaarver- w gadering. De heer Vermaas van het v; hoofdbestuur was aanwezig om twee rn gouden leden te huldigen: J. Braarr ti en C. van der Beek. Hij spelddr de gouden lauwertak op. Wegens 40- gi jarig lidmaatschap kreeg de hee: h J. H. Ippel een bijbels dagboek. f n De afdeling telt 156 leden. De kas heeft een batig saldo van f 1600 H Tot slot werd door de Vlietkanter! uit Rijnsburg een blijspel opgevoerd - IIW9S K *£2 KATWIJK Steeds duidelijker wordt het beeld van de Soefi-tempel die in de Katwijkse duinen in aanbouw is Links op de foto het „amphitheater", waar vandaan men uitkijkt op de westelijke muur, waarop het symbool van de Soefi-beweging is aan gebracht. Het stelt het „verheven hart" voor, ontwerp van een Spaanse kunstenares. Het symbool wordt in Spaanse steen uitgevoerd, waarbij ook gebruik wordt gemaakt van Zuid-Afrikaanse schelpjes. (Foto Kruyt)

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 4