schaak Zweden toont oude smeedkunst i im Repatriëring was eerder deportatie 1UI1 Scherp spel Overnemen 1970 ZATERDAG 7 FEBRUARI 1970 0 k aas voor i ollici over t chel igen °9 111 In Zweden komen maandag t februari twee zegels uit, die aan rollen gedrukt zijn. De afbeelding op de zegels van 20 öre is ont leend aan een van de schilderin gen in het plafond van de kerk te Dadeslö. Daar heeft de schil der Sighmund (twaalfde eeuw) in dertig medaillons taferelen uit het leven van Jezus en legenden rond Zijn leven weergegeven. Het medaillon, dat voor de post zegel werd gebezigd, toont Step- hanus, die volgens de overleve ring oppasser van koning Hero des zou zijn geweest en daar mee patroon der paarden is ge worden. Een zegel van 45 öre is ge wijd aan het transport van ruwe boomstammen, dat vroeger meestal oo de goedkoopste en gemakkelijkste wijze gebeurde, namelijk over water. Dit traditio nele transportsysteem wordt nu alleen nog maar toegepast in de hooggelegen provincie Norrland. Voorts konen op 9 februari in Zweden postzegelboekjes in een strip van acht zegels in omloop met nieuwe ontwerpen, ontleend aan de Zweedse smeedkunst van weleer. De zegels van 5 en van 10 öre tonen een bronzen wind wijzer uit de Vikingtijd, die rond het jaar 1000 moet zijn gesmeed en later op de kerk van Söderala dienst heeft gedaan. Op de beide zegels van 30 öre is een fraai ijzeren grafkruis uit de zeventiende eeuw te zien, af komstig van het kerkhof van Ekshërad. Het is samengesteld uit loshangende ijzeren blaadjes, die door de wind bewogen, tot ver in de omtrek hoorbaar moe ten zijn geweest. De zegels van 55 öre dragen afbeeldingen van een 14e- eeuwse deur, afkomstig uit de kerk van Björksta in Vastman- land, maar thans te zien in het historisch museum van Stock holm. De deur is rijkelijk versierd en in runenschrift gesig neerd door de smid Rudinger. De PTT van Noorwegen brengt op 10 februari vijf verdere waar den van de nieuwe permanente serie met op afbeelding van ko ning Olaf V in omloop. Dat zijn de waarden van 1-, 1.50, 2.-, 5 - en 10 kr. De eerste zegel In deze serie vervangt de oude kroonzegels in een waarde van 20 kr. Wellicht hebt u ergens al gele zen dat het jaar 1970 in Europa in het teken van de natuur bescherming zal staan. Uit zo'n aktie resulteren natuurlijk postze gels, voor de realisering waarvan een aantal postadministraties zich al heeft opgemaakt. In dit verband zal de Finse PTT op 10 februari een zegel uitgeven met de voorstelling van een steen arend (aquila chrysaëtos) zittend opzijn nest. Tot slo* een herdenkingszegel van IJsland wegens het feit dat het Hooggerechtshof daar 50 jaar geleden in het leven werd geroepen. De taak van dit colle ge werd sinds 1661 uitgeoefend door de Deense justitie. Toen IJsland in 1918 als soevereine staat werd erkend, kwam de rechtelijke macht uiteraard ook aan het land. Op de zegel ziet u NAP Mentale kwestie De finalisten voor de eindstrijd zijn nu allen bekend. Van de keu- zecandidaten van het bestuur (deze keer liefst vier) wist er slechts één zich waar te maken. W. van der Sluis is eervte gerou tineerde speler óm de geboden kans op terugkeer in de top niet te benutten. Hebben de anderen gefaald? Ja en neen. Frank Drost is kennelijk net als goede wijn. Hij moet rij pen. In elk geval is hij nog jong genoeg om volgende kansen te grijpen. Wim de Jong blijft een geducht speler, ondanks zijn magere sco re. Hij fs echter niet zakelijk ge noeg en speelt te veel om het spel en te weinig om de punten. Ten slotte J. de Ruiter. Met hem is het, net als bij Frank Drost en vele anderen, niet in de eerste plaats een manco aan theoretische kennis maar veel meer een mentale kwestie. Naast trainer Roozenburg is er In de bond o.i. een dringende behoefte aan een mental-trainer Misschien vinden sommigen dat net iets te ver gaan. Toch zitten we met het probleem, dat sterke spelers als b.v. De Ruiter, W. de Jong en Okrogelnik buiten de fi nale blijven, terwijl nuchtere, schablone-achtige figuren van het type Craane bijvoorbeeld, weinig of niets bijdragen tot verrijking van de theorie, doch zich zonder ai te veel moeite plaatsen voor de finale. Uiteraard doen wij geen af breuk aan de goede prestaties van Craane c.s. Het spel heeft beslist en dat is juist. De enige jongere die verloren terrein heeft heroverd is Rudi Palmer. In zijn nieuwe omgeving heerst de echte wedstrijdmentali teit en is men fel. Mogelijk zal men hem daar de injectie kunnen geven die nodig is om naar de top door te dringen. De aanleg en capaciteiten heeft hij ervoor. (1) Zwart: 4. 5, 6. 8. 11. 12, 13, 17. 19. 21,23, 24.25. Wit: 15, 22. 28. 32. 33. 36/40. 42. 45, 48. F. Okrogelnik Correspondentie aan de heer A. J. Ivens, Frankenslag 69, Den Haag. 12-18?; 39-34!; 18x27; 33-29, 24x22; 36-311; 27x36; 34-30. 25x34; 40x7, 6-11 1; (op 8-12 enz. volgt 37-31). En De Jong wist aldus zich alsnog te plaatsen in de finale. (2) Zwart: 4. 6, 7, 9. 11, 12. 13. 17. 18, 19,22, 23,25, 26. Wit: 16, 29. 30, 32/36, 38. 39. 41, 43, 44, 46. Zwart's laatste zet was 14-19. Verboden was nu 30-24, 19x30, 35x24 wegens 13-19, 24x13, 25-30, 34x25, 23x34, 39x30, 17-21, 16x27.' 22x31, 36x27, 12-17, 13x22, 17x50 I Wit speelde 41-37, 22-27; 32x21, 17-22; 36-31, 26x17: 31-26, g.14; 46-41, 4-10; 30-24 II, 22-28 of (op 14-19. 38-32, 26-21 en 32-28); 33x22, 17x28; 26-21 10-15; 38-33 13-19 (14-20 ver liest); 33x13 I uit. (3) Zwart: 2, 4, 6/9, 11/13. 16/20,22, 23,25. Wit: 26, 29, 31/37. 39. 40. 42/45,47. 49. Zwart's laatste zet (toernooi Vriendendamkring) was 14-19, een loket. Wit ging er op in en vervolgde met: 32-28, 23x41; 42-37, 41x32; 29-24, 20x38; 39-33. 38x29; 34x3, 32-38; 43x32. 4-9; 3x14. 25-30 I; 35x24. 22-28: 32x23- 18x9 2. F. Ivans ^IIS adres- rm f m i '4§j bj Sj: öLDL Jowo j (ö)r. X^l JÊ? !^n te ri( Stre 118, =1- OOR Scherpe stellingen vragen om scherp spel' Daarin past geen lauw geschuif. Dat is soms een kwestie van temperament, soms ook een aanpassen van het spel type aan de eisen der stelling. Een moeilijke zaak soms, vooral als d§ tegenstander iemand is die overloopt van humorvolle in telligentie. En dat komt voor in het schaken Het zijn niet zelden zulk soort tegenstanders die het Vermogen bezitten u ,,dol" te spelen. Technisch mogen zij wel- j Hcht de nodige steekjes laten vallen, aan haarscherpe plannen ontbreekt het hun gewoonlijk niet. Vooral spelers wier natuurlijke schaaksti ii positioneel en over wegend „rustig" is. kunnen het danig te kwaad krijgen met zulke bruisende figuren, die er een on verdeeld genoegen in scheppen geestige llstigheidjes te beden ken en zo consequent mogelijk uitte voeren. Welnu, de eerste twee opga ven van deze week zijn van een betrekkelijk eenvoudig en niet al te opwindend type. U maakt een gerede kann ze op te lossen. Opgave 3 is echter veel dra matischer Daarom helpen wij u wat. Wit probeerde in tijdnood of juister- ondanks zijn tijdnood het spel te compliceren. Er gebeurde dit- 1 Pxf6l? Pxf6 2. Taf2 a2 3. Txf6 a1 D 4. Txf7t? Kh6 s 5. Txh7t Kxh7 6. Tf7t Kh6 7. Df2 Txg2tl. Deze zet had wit in de haast over het hoofd gezien. Correspondentie aan de heer H. J. J. Slavekoorde, Goudreinetstraat 125, Den Haag. Omdat zwait na 8. Dxg2 Ta2 ver eenvoudigingen kan afdwingen gaf wit zich hier gewonnen. Maar.... in deze zettenreeks kan wit zijn spel „ergens" versterken en daardoor remise bereiken. Aan u om uit te vin den: waar en hoe. OPLOSSINGEN Hieronder de oplossingen uit da ru briek van 31 januari Jl. (1) Rlchter-Ahues. Wit overwoog: 1. Tel! met de dreiging 2. Pf7t Kg8 3. Pd8t plus mat. Maar hij zag geen winst na 1. Tel h6! 2. Pf7t Kh7. Hij kwam niet op het idee de zetten te verwisselen: èèrst Pf7t en pas dan Teil En toch brengt die verwisseling de winst. Men zie: 1. Pf7tl Kg8 2. Teil h6 3. Pd8tl Kh7 4. DfStl enz. (2) Rellstab-Rlehter. Na 1. Ta6? verloor wit als volgt: 1e2t 2. Kei d21l 3. Kxd2 et Dl 4. Dxel Td8tl (Dit tussenschaak had de witspeler overzlenl) 5. Kc3 Dxa6 en (3) Engels-Richter. Hlei i stelling Txf3tI 5. Kxf3 Df5 met) 4. Tf2 op 8. Ta8t faalt. dat 7Lg2t wegens 8. Txg2 Tflt 9. TG1I! niet opgaat) 3. Dh4 Lfl 9. TM en zwart gaf het op. de vijf rechters en hun griffier, die tijdene de eerste sessie van het hof in 1920 in het college zitting hadden. De dag van uit gifte is 16 februari. J. J. M. KIGGEN BEETHOVEN Ais album no. 10 in de Beetho ven Edition van de Deutsche Grammoohon Gesellschaft verscheen een complete opname van de enige opera, die de meester schreef: „Fidelio". Klanktechnisch staat deze op name niet overal op het peil, dat mep de laatste tijd gewend is, hetgeen vooral te constateren is bij het luisteren naar de verrich tingen van het overigens goed spelende orkest van de Dresde- ner Staatskapelle. Ook de vertolkster van de ti telrol (Leonore). Gwyneth Jones kan niet geheel bevredigen, zo wel vocaal-technisch als qua persoonlijke uitbeelding die wat aan de oppervlakkige kant blijft. De overige rollen zijn goed tot zeer goed bezet: Martti Tal vela als voortreffelijke Don Fer nando, Theo Adam als een aan nemelijke Don Pizarro, James King als een imponerende Flo- restan, Franz Crass behoorlijk op dreef als Rocco, Edith Mathis in alle opzichten superieur als Marzelline en tot slot Peter Schreier als zeer goed Jaquino. Het koorwerk verzorgd door het koor van de Staatsopera uit Dresden is van hoge kwaliteit en over de algehele leiding van maestro Karl Böhm, die overal een volkomen aanvaardbare tem pokeuze blijkt voor te staan, niets dan lof. (D66 643614/16). KÖPENICK In een cassette met twee ste- reo-LP's verscheen bij Philips een originele opname van Fons Olterdissens komische operette De Kaptein van Köpenick. een naar de plaatselijke omstandig heden tevens in het Mastreechter dialect geschreven gewijzigde versie van de be roemde geschiedenis uit oktober 1906. (Philips Stereo D72 BG 202 - 874.225/6 PXY). Deze geestige vertoning, door de gebroeders Fons en Guus Ol- terdissen op muziek en schrift gezet, heeft vele tientallen jaren de Limburgers want er bestaan zelfs naar de locale omstandigheden aangepaste versies van voor Venlo, Roer mond en Heerlen In verruk king gebracht. De Philips-cassette geeft een kwalitatief uitstekend geslaagde opname van dit „opus", waarbij de S.V. Maasvogels en talrijke medewerkenden onder leiding van dirigent Hein 's-Gravenzande vodr de „nodige leut" zorgen. Voor de 'lefhebbers van dit gen re èn de kenner van Limburg warm aanbevolen. In augustus zal het een kwart eeuw geleden zijn dat enige duizen den landgenoten in Indonesiëniet werden bevrijd. Inderdaad. in augustus 1945 ondertekende de Japanse militaire leiding aan boord van het Amerikaanse oorlogsschip Missouri de onvoorwaardelijke capitulatie. Het eind van de Tweede Wereldoorlog in de Pacific was een feit. Maar in Indonesië kwam de bevrijding uit de kampen pas langzaam op gang. Velen raakten uit een kamp direct weer in het oorlogsgeweld. Bij alles wat er over de span ningen tussen Nederland en In donesië wordt gezegd en ook via televisie wordt getoond, mogen we best eens bedenken dat heel wat „Indische Nederlanders", die op Nederland waren geo riënteerd, Nederlandse namen hadden en de Nederlandse natio naliteit bezaten, in die spannin gen weinig anders konden doen dan het verdedigen van eigen huis en eigen gemeenschap. Voor hen was Nederland, on danks paspoort, naam en culture le oriëntering, in wezen een vreemd land. Voor hen hield wat wij hier noemden de „Indone sische kwestie" een gevecht in met de rug tegen de muur. Eeuwenlang, sedert de „Mar dijkers" uit de zeventiende eeuw, hun voorouders, maakten zij deel uit van de bevolking in Indië of later Indonesië. Wat er met hen is gebeurd, is altijd eufemistisch „repatriëring" genoemd, terugkeer naar een va derland, maar in werkelijkheid was deze „repatriëring" een ge dwongen emigratie, voor zeer velen zelfs een deportatie, omdat zij in het Indonesië van nu niet meer werden geduld. En de Nederlandse bevolking stond echt niet met open armen te wachten om deze „gedepor teerde repatrianten" met gejuich binnen te halen. Voor al deze mensen heeft mevrouw mr. H. C. Wasse- naar-Jellesma „Van Oost naar West" geschreven, dat werd uit gegeven door het ministerie van maatschappelijk werk, cultuur en recreatie en dat verscheen bij de Staatsuitgeverij. Het boek is niet, zoals men van een staatsuitgave zou verwachten, een droog en dor rapport. Het is wel sober, van zelfsprekend. een staatsuitgave leent zich niet voor lyriek. Maar in zijn soberheid is „Van Oost naar West" ontroerend. Dit boek behandelt de repa triëring, de opvangmoeilijkheden en opvangmogelijkheden in Ne derland, de manjer van transpor tering, de noodzakelijke steun die werd verleend, of ook wel niet werd verleend, de misverstanden en de bureaucra tische rompslomp die daaraan al lemaal te pas kwam;. Ten slotte het opnemen in de Nederlandse samenleving, de aanpassing en het verwerken van de verschillen in levensstijl tus sen deze mensen uit de tropen en ons. noorderlingen. Het be handelt een tijdperk van 1946 tot en met 1966. Het boek van mevrouw Wasse naar geeft heel veel feiten over mensen, voor wie niet veel wer kelijke belangstelling bestaat, ook niet onder degenen, die zich thans erg druk maken over de verhoudingen tussen Nederland en Indonesië. (363 blz., geïllustreerd, f 18,80). Vondel, Revius, Camphuysen In de serre Literaire verkenningen, onder redactie van (prof. dr.) Martien J. G. de Jong. zijn bij A. W. Sijtboff, Leiden verschenen: Ik hoor trompetten klinken (de dichters Jacobus Ret ius en Dirk Camphuysen) door dr. IJ. G. van den Doel, en O zoete vrijheid! (Vondel als strijder voor vrijheid en vrede) door (dr.) L. Rens. Het zijn boekjes van 93 en 123 bladzijden (resp. 7.- en f 8.50), mooi uitgegeven en ruim geïllustreerd. Ze zijn geschreven op een rast stramien: een inleiding, een keus uit hel iverk met aantekenin gen, bio- en bibliografische gegevens. Dr. Van den Doel ziet Camphuysen en Revius in veel opzichten als tegenvoeters, vooral vamvcge hun achtergrond, ukint de Gouden Eeuw is in niet geringe mate getypeerd door de strijd tussen remonstranten en contraremonstranten, men kan ook zeggen door de vraag: hoe kom ik later in de hemel? Interessant is ook de opmerking van Van den Doel dat bij beiden liet christelijk dichterschap een winstpunt betekende voor de esthe tische zijde van hiui poëzie. Een leerzaam, verhelderend geschrift! Dat geldt trouwens ook voor het Vondel-boekje van Lieven Rens, al zullen met name de jonge lezers die hij blijkens zijn verantwoor ding op het oog heeft, moeite hebben met menig vreemd woord. Bij Vondel is veel te leren over de juiste verhouding van gezag en vrij heid. Beide behandelde begrippen, vrede en vrijheid, wortelen bij Vondel in het religiguze, en dat toont Rens duidelijk aan. Ook hier een keur van teksten. CHARLES DICKENS DE LOTGEVALLEN VAN NICOLAAS NICKLEBY 'Zou u morgen niet een half uur tijd hebben, om met haar enige voor» name lieden te bezoeken?' prevelde de toneeldirecteur. - 'Dat zou ik niet graag doen,' antwoordde Nicolaas vol tegenzin. - 'Het wonderkind zal met haar meegaan,' hervatte Crummies. 'Zodra het mij werd voorge steld, heb ik daar verlof toe gegeven. Er steekt niet de geringste onwel voeglijkheid in, juffrouw Snevellicci is een braaf meisje. Het zou haar uitstekend helpen; - acteur in het nieuwe stuk, eerste verschijning op het toneel, het zou een zeer voordelig benefiet geven, meneer Johnson.' "Het spijt mij wel iemands vooruitzichten te moeten verdrieten, vooral die van een dame,' antwoordde Nicolaas, 'maar ik heb er geen zin in om mee te gaan.' - 'Wat zegt meneer Johnson, Vincent?' vroeg een sten» dicht bij zijn oor, en toen hij omkeek, zag hij mevrouw Crummies en juf frouw Snevellicci achter zich staan. - 'Hij maakt bezwaar, lieve,' ant woordde Crummies, Nicolaas aankijkend. 'Bezwaar!' riep mevrouw voorstelling ten bate van een acteur. Crummies uit. 'Kan het mogelijk rijn?' - 'O, ik hoop van niet* zei juf frouw Snevellicci. 'U bent toch zeker zo wreed niet, lieve hemel- Als ik daaraan denk, na alles wat ik verwacht had.' - 'Meneer Johnson zal daar niet bij blijven, kindlief,' zei mevrouw Crummies. 'Zo slecht moetje niet over hem denken. Galanterie, menselijkheid, al de beste aandoeningen van het hart moeten in de wapenen komen voor zo'n gewichtige zaak.' 'Die zelfs een toneeldirecteur kan roeren,' zei Crummies met een glim lach. - 'En een directeursvrouw,' vervolgde mevrouw Crummies op haar gewone treurspeltoon. 'Kom, kom, u zult wel toegeven, dat weet ik wcL* - 'Ik kan moeilijk een verzoek afslaan,' antwoordde Nicolaas, door deze aandrang bewogen, 'of het moet iets zijn dat inderdaad verkeerd is; en nu weet ik niets om mij terug te trekken behalve een gevoel van hoogmoed. En ik ken hier toch niemand, en niemand kent mij. VooruitIk geef toe Nu overstelpte juffrouw Snevellicci hem met dankbetuigingen, waarmee meneer en mevrouw Crummies ook niet karig waren. Er werd afgespro ken dat Nicolaas haar de volgende ochtend tegen elf uur thuis zou afha len, en kort daarop scheidde men. Hij om weer aan het nieuwe stuk te gaan werken, juffrouw Snevellicci om zich te verkleden, en de belange loze toneeldirecteur en zijn vrouw om over de waarschijnlijke opbrengst van het benefiet te praten, waarvan rij volgens vaste overeenkomst twee derde in de zak zouden steken! De volgende morgen ging Nicolaas op het afgesproken uur naar ju Brouw Snevellicci, die in Lombard-Street, bij een kleermaker op kamers woonde. In de gang hing een' sterke lucht van strijkgoed, en de kleermakersdochter die de deur opendeed, vertoonde zichtbare blijken van zenuwachtigheid. 'Juffrouw Snevellicd woont hier geloof ik?' zei Nicolaas. Het antwoord was bevestigend. *Wïlt u zo goed rijn haar te Zeggen dat meneer Johnson er is?' hervatte Nicolaas. - 'O, kom maar boven,' antwoordde de kleermakersdochter met een glimlach. Nicolaas volgde haar naar een bovenkamer die aan een achterkamer grensde, waar, zoals Nicolaas uit een eigenaardig gerammel opmaakte, juffrouw Snevellicci bezig was in bed haar ontbijt te gebruiken. 'U moet hier maar wachten,' zei dc kleermakersdochtcr, na een korte af wezigheid waarin het gerammel in de achterkamer had opgehouden ea door gefluister was gevolgd. 'Ze zal niet lang wegblijven.' Ze trok een gordijn open en aldus (naar zij meende) meneer Johnsons aandacht van de kamer naar de straat getrokken te hebben, haalde zij wat kleren weg die voor de haard hingen, en alle schijn van kousen had den en snelde ermee weg. Daar er op straat weinig bijzonders te zien was, keerde hij zich om en keek met meer nieuwsgierigheid dan hij misschien anders gedaan zou hebben het vertrek rond. Op de sofa lag een oude gitaar met wat beduimelde muziekbladen,- papillotten, een hoop affiches en een paar witte satijnen schoenen. Over de leuning van een stoel hing een half afgenaaid mousseline voorschoot, met rode linten om de zakjes. (WORDT VERVOLGD) Niet altijd zal het zo zijn dat de speler die de bieding opent, uiteindelijk een contract moet maken. Immers, ook de tegenstanders kunnen zich roeren en zelfs het Initiatief overnemen. Dat wordt moeilijker naarmate het biedverloop is gevorderd. Soms is de kaart van de vierde speler bijvoorbeeld zo sterk, dat ook hij biedt. Vandaag daarom twee spellen waarin de „andere" partij ten slotte een eindcontract biedt. Eén spel laat zien dat de kleintjes niet mogen worden ver waarloosd, het andere dat zelfs wel een manchecontract een haalbare kaart Is. De kaartverdellng was: V 10 4 O VB95 O 73 A V 3 2 A H 7 3 N 93 432 W O 2 O A7 O H 5 2 O V B 10 4 H 6 5 B 10984 B 6 5 2 H 1086 O A 9 8 6 7 West ging met 1 van start, Noord paste en Oost liet 2 horen. Zuid had bepaald geen sterke kaart, maar waagde niettemin 2 West had geen kaart om te her- bieden en paste, waarna Noord met 2 C het eindbod voor zijn rekening nam. Uiteraard kwam Oost hiertegen uit met 9 voor de aas. West kwam de heer en klein terug voor troef zeven. O V volgde voor de aas en troef voor de aas van Oost. Nu maakt Oost alleen nog een ruitenslag. omdat Zuid succes vol In klaver kan snijden zodat B de acht ste slag betekent. Ook in het tweede spel neemt de vierde speler de bieding over en met succes, zoals men ziet. Zuid opende 1 die door Noord wend gesteund. Oost mengde zich met 2 V in de strijd, waarna Zuid nog wel 3 O pro beerde, maar West 3 A bood. door Oost om gezet in 4 Correspondentie aan de heer B. J. Nuya, Burg. Baumannlaan 163c, Rotterdam. V 87632 O H V 10 5 4» B 10 6 B 6 4 A 4 O A B 7 6 2 V 9 5 Noord koos vanzelfsprekend O H als uit komst, die bleef, en nogmaals ruiten om de kleine troefkaart van Oost In te korten. Oost vervolgde met troef voor de aas, waarbij de vrouw in Noord viel. West maakte het zich niet te moeilijk. 4» A en H volgden en een klaver getroefd. De laatste ruiten van West werd door Oost ingetroefd. waarna Zuid met A aan slag kwam. Welke kaart Zuid nu ook kiest, het zal de lezer duidelijk zijn dat West alleen nog één troefslag verliest, maar 4 wist te maken. Merkwaardig, de rol van de vierde speler. In beide gevallen weet hij het biedverloop een wending te geven. Zelfs (spel 1) met een vrij zwakkere kaart. OPLOSSING VAN DE VORIGE PUZZEL HOR. 1. ader. 4. spaak, 8. tent, 12. are, 13. - -al, 14. leger, 15. ra. 16. riant, 17. mal. 18. ga. 19. dol. 21. pat, 22. bas. 24. kol, 26. gevel, 28. Pan, 31. tol, 33. ren, 34. Paris, 36. ed. 38. gal, 40. paneel, 41. ere, 43. kantoor, 44. tra, 45. servet, 47. nik, 49. se. 50. telen, 51. pet, 53. aal, 55. fee. 56. molen. 58. mes, 61. ros, 62. Rle, 64, sas. 66. A.D. 68. eis. 69. alert. 70. te. 71. arena. 73. piöta. 74. ral. 75. last, 76. tests, 77. Etna. VERT. 1. aard. 2. draak. 3. Ee. 4. staag. «5. panter. 6. aat. 7. al, 8. tel. 9. eg. 10. neg; tl tram. 13. sip. 14. las. 17. mal. 2P- lot. 22. ben. 23. karet, 25. log. 27. ventiel. 28. pan. 29. Nlers. 30. leest. 32. laken. 34. paria. 35. slaap. 37. dreef. 39. lat. 40 pon. 42. Arles. 46. vee. 48. kam. 51. pos. 52. Teriet. 54. les. 56. mos. 57. niets. 59. satan. 60. maal. 61. Rla. 63. era, 65 sela. 67. dra. 68 ent. 69 air. 72 es. 73. p.e.. 74. Rt. INZENDINGEN Oplossingen, uitsluitend op brief kaart. worden voor donderdag aan ons bureau verwacht. In de linker bovenhoek vermelden: „PUZZEL OPLOSSING". Er zijn drie prijzen: een van f 10 en twee van f 5. PUZZEL VAN DE WEEK KRUISWOORDPUZZEL HORIZONTAAL: 1. plaats In N.H.; 11. bijrivier van de Tiber; 12. zang etuk; 13. plaatsje onder Gramsbergen; 14. Noors christenprediker; 17. plechtige gelofte; 18. rondhout; 19. dwaalster; 21. muzieknoot; 22. vrucht je; 23. heks; 25. gehoororgaan; 26. Ik (Lat.); 28. nakroost; 30. bloem? 31. gevaar; 32. omroepvereniging (afk.); 33. voorzetsel; 35. vochtig; 37. scheepsvloer; 39. deel van het gelaat; 41. muzieknoot: 43. onachtzaam; 46. nummer (afk.); 47. meisjesnaam: 49. appel; 50. dames haisbont-, 51. stad In Frankrijk; 53. myth, figuur; 54. plaats In Friesland VERTICAAL: 1. vis; 2. vreemde munt; 3. meisjesnaam; 4. son ordre (afk.); 5. brilslang; 6. einde; 7. uitroep; 8. vreemde munt; 9. gordel; 10. tegengestelde van zenith; 14. priem; 15. leuk; 16. eikenschors; "19. hei paal; 20. vergramd: 22. waterkant; 24. slingerplant; 25. zwaardvis; 26. Europeaan; 27. wilde haver; 29. knaagdier; 34. stad In Algerië; 36. vruchtj 38. voertuig; 39. kolenemmer; 40. luister; 42. nauwe; 44. verdriet; 45. artikel van een wet; 46. ongaarne; 48. vreemde munt; 50. bede: 52. bij woord: 53. lord (afk.).

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 19