Van licht bestel tot mar transport een film over de revalidatie Leven en laten leven" Help tuinbouw met aardgas W ereldprimeurs Grootste auto-expositie van de RAI AUTOPARK IN CIJFERS Bedrijfsauto's nemen belangrijke plaats in Kleuters krijgen sexuele voorlichting Nederlandse film kreeg Morris-prijs Kamer dringt aan op lagere prijzen: Autootje van Gazelle Dinsdagavond op Nederland I 9 DONDERDAG 5 FEBRUARI 1970 De Ami 8 Service: een nieuwe, driedeurs bestelwagen van Ci- troën met een laadvermogen van 395 kilo. biljetten verkrijgbaar die recht ge ven op vervoer 2de klasse naar Am sterdam en terug, onbeperkt gebruik van de openbare vervoermiddelen op de bezoekdag en toegang tot de ten toonstelling. De 59ste RAI is dagelijks geopend van 10-17 en van 19-22 uur, zaterdags en zondags van 10-17 ~uur. Detoe- gangsprijs bedraagt ƒ3,50. DRIEKWART VAN GOEDERENVERVOER De 59ste RAI-bedrijfsautoten- loonstelling, die van 5 tot en met 15 februari in het RAI-complex te Amsterdam wordt gehouden, heeft als motto gekregen „Van licht bestel tot zwaar transport". Hieruit blijkt dat niet alleen dege nen, die zijn betrokken bij het zware wegvervoer, doch ook zij. die bijvoor beeld veel stadsbestelwerk moeten verrichten met grote of kleine bestel wagens of combi's, in het tentoonstel lingsgebouw de voor hen geschikte vervoermiddelen kunnen aantreffen. Behalve alle soorten auto's, aan hangwagens en opleggers voor het vervoer van goederen zijn er ook be drijfsauto's voor speciale doeleinden op de expositie, zoals winkelwagens, reinigingsauto's e.d., alsmede auto bussen. Er wordt o.a. een dubbeldeks autobus geëxposeerd, die aan de Ne derlandse wettelijke voorschriften voldoet. Bezet De ,59ste" is de grootste autoten toonstelling, die de RAI ooit georga niseerd heeft. Alle hallen van het complex, inclusief de nieuwe Aimstel- hal, zijn bezet. 221 bedrijven nemen aan de, tentoonstelling deel met teza men 23Ó stands. Verschillende overkoepelende orga nisaties op het gebied van het ver voerswezen, de opleidingsinstituten, het EVO, de NOB, de ANWB etc., zijn vertegenwoordigd. De Stichting VAM (Vakopleiding voor het Auto- mobiel-. Motorrijwiel- en aanver wante bedrijf) organiseert wederom een prijsvraag voor 'jonge auto-en thousiasten. Op het terrein voor het RAI-gebouw zijn voertuigen, bestemd voor demonstratieritten, opgesteld. Voordelig Aan 140 NS-stations zijn voor de bedrijfsautotentoonstelling voordelige, gecombineerde TT (trein-toegangs)- Hoewel het internationale ver voer de laatste jaren nogal in de publiciteit heeft gestaan (o.a. door de beruchte maatregelen van de Duitse verkeersminister Leber), is het binnenlands ver voer over de weg van veel grote re betekenis. De vrachtauto nam in 1968 72 pro cent van al het vervoer voor zijn re kening gerekend naar gewicht de binnenvaart 25 procent en de spoorwegen 3 procent. In 1960 waren deze percentages resp. 68,5, 25 en 6,5. Gerekend naar tonkilometers (ver voerd gewicht maal afgelegde af stand) was het aandeel van de bin nenvaart in 1968 41 procent, dat van de bedrijfsauto 51,5 procent en dat van de trein 7,5 procent. Dat de sterke stijging van het weg vervoer geheel ten koste is gegaan van de spoorwegen blijkt wel uit het feit, dat de trein in 1960 nog bijna een kwart van de gezamenlijke ton- kilometerprestatie leverde. Het weg vallen van het voorheen belangrijke kolenvervoer heeft hierbij overigens ook een rol gespeeld. SNELHEID Sinds de oorlog is het wegvervoer van allerlei soorten goederen steeds belangrijker geworden. De bedrijfs auto kan overal komen, behoeft niet te worden overgeladen, is snel en economisch te exploiteren. Juist die snelheid en die mobiliteit zorgden er voor dat de verladers de bedrijfsauto boven de trein gingen prefereren. De ontwikkeling van de bestelauto is een hoofdstuk apart. De spectacu laire groei zit vooral in het eigen ver voer. Ambachtelijke bedrijven (lood gieters, schilders etc.) en middenstan ders vervingen overal de bakfiets en de handkar door gemotoriseerde trac tie. De uurlonen zijn zodanig gestegen dat de mensen zoveel mogelijk tijd aan het werk en zo min mogelijk tijd aan het reizen er naar toe moeten kunnen besteden. Dit geldt in 't bij zonder voor snelle serviceverlening. Raakt een kostbare machine defect, dan moet een nieuw onderdeel zo spoedig mogelijk worden afgeleverd. Dit kan vrijwel alleen via de bestel auto. gemakkelijk af te lezen uil enkele cijfers in het nieuwste Statistische Zakboek. Meer dan 90 procent van alle voedingsprodukten wordt met de vrachtauto vervoerd. Ook de voeding in nog niet voor consumptie geschikte staat (landbouwprodukten, levend vee) is voor driekwart deel van het wegtransport afhankelijk. OLIE Onze warmte komt steeds meer uit aardgas, maar voor een belangrijk deel toch nog altijd uit olie. Hoewel bij dit transport de binnenvaart een belangrijke rol speelt, wordt toch meer dan de helft door tankauto's vervoerd. Internationaal gezien is de rol van de auto bescheidener, doch voor onze van over de grenzen aangevoerde produkten worden we er toch meer en meer van afhankelijk. Thans wordt al meer dan een kwart van de agrarische produkten, 22 procent van de voedingsmiddelen en bijna de helft van alle machines en werktui gen per vrachtauto aangevoerd. Bij de export geldt uiteraard het zelfde. De Nederlandse tuinbouwpro- dukten, eieren en andere bederfelijke goederen zouden niet op grote schaai kunnen worden uitgevoerd, als er geen vrachtauto's gereed staan om ze onmiddellijk naar de buitenlandse af nemers te brengen. De vervoerders zijn belangrijke op drachtgevers voor de leveranciers van bedrijfsauto's. In 1967 werd bijna voor één miljard gulden geïnvesteerd in vervoermiddelen. De zeescheep vaart nam hiervan 370 miljoen (40 procent) voor zijn rekening, gevolgd door het beroepsgoederenvervoer over de weg met 252 miljoen (27 procent). EIGEN Het aandeel van het eigen vervoer is niet precies bekend, doch naar ra ming zal dit jaarlijks zeker 100 a 120 miljoen gulden investeren. Evenaart de totale investering van het weg transport dus die van de zeevaart, de luchtvaart (135 miljoen), de binnen vaart (52 miljoen) en de spoorwegen (24 miljoen) blijven daar ver beneden. Naar schatting leven zo'n 130.000 mensen van het wegtransport. Dit ge tal komt dicht bij de helft van het aantal mensen, dat in de vervoers- en communicatiebedrijven werkt. Het Nederlandse autopark bestond In 1969 uit ruim 2,5 miljoen eenheden. 2,25 miljoen hiervan vielen onder het hoofd personen- en combinatiewagens, 185.000 onder dat van bestelauto's, 94.000 onder dat van vrachtauto's, 10.700 onder dat van trekauto's, 9.700 onder dat van bussen en 8.600 onder dat van speciale voertuigen. Tien jaar geleden, in 1960 dus, wa ren er nog geen 700.000 auto's op de weg, in 1966 nog geen 1,8 miljoen en in 1967 nog geen 2 miljoen. In 1969 werden zo'n 30.000 nieuwe bestelauto's gekocht, ongeveer 9.000 vrachtauto's, ruim 1500 trekauto's, bijna 600 autobussen, een kleine 50 brandweerauto's en circa 175 reini gingsauto's. In de sector bestelauto's is Volks wagen verreweg de grootste leveran cier, daarna volgt Ford terwijl Ci troen en DAF eikaars evenknie blij ken te zijn. In alle andere sectoren (vracht auto's, trekauto's, autobussen, brand weerauto's en reinigingsauto's) staat DAF aan de top. RHENEN Op de kleuter- en basisschollen in Rhenen gaat men sexuele voorlichting geven. Mogelijk zal dit ook gaan gebeuren op scholen voor voortgezet onderwijs. Dê ge meenteraad van Rhenen, die hiertoe heeft besloten, meent dat door deze voorlichting iets wordt gedaan tegen de hedendaagse sexuele verwording. De sexuele voorlichting zal niet als verplicht leervak op het lesrooster worden geplaatst. Eerst zal het on derwijzend personeel door twee deskundigen worden voorgelicht, hoe zij de voorlichting moeten geven. Misschien is het wel een verademing voor het Belgisch koningspaar, op staatsiebezoek in India, om even uit het strenge keurslijf van het Belgische protocol te kunnen stappen: in New Delhi hebben koning Boudewijn en koningin Fabiola een volksbuurt bezocht en het ging er ongedwongen aan toe. Zij deden inkopen in de straatwinkeltjes en waren oprecht geïnteres seerd in het werk van de vakmensen, die in hun „ateliers in de open lucht" ware staaltjes van hun vakmanschap demonstreerden. In de sector wereldprimeurs op de RAI toont Bedford een geheel nieuwe serie bestelauto's, Volvo de 145 Express (gesloten bestelauto), Datsun drie typen (Homer, Clipper, Pick Up) lichte vracht auto's, Fiat drie typen (684, 619, 693) zware vrachtauto's met zwaar dere motoren en nieuwe cabines, Auwarter Neoplan dubbeldeks autobus (toerwagen), DAF een .geheel nieuwe serie middelzware bedrijfsauto's met kantelcaibine, zomede een autobus met nieuwe motor (11,6 1.) van eigen fabrikaat. Heiwo een polyester carros serie, die, zonder onderbouw, op een vrachtwagenchassis wordt geplaatst. Onderdelen In de onderdelensector toont Acohdi een air-conditioning voor autobussen, die traploos wordt aangedreven, Weweler een veersysteem voor autobussen met wrijvingslo- Nederland In de sector Nederlandse pri meurs toont Ford de dieseluit voering van de Transit bestelau toserie, Dial-Holmes een ber gingsvoertuig voor ongevallen op de weg, Sleyr een nieuw type (1490) zwaar vrachtautochassis, BMC de Mastiff bedrijfsau toserie, International een brand weerwagen (crashtruck) voor het bieden van hulp bij vliegtuigon gevallen, Büssing een vrachtwagen chassis met „bouwdoossysteem", d.w.z. vële variaties in wielbases en motoren, York een oplegger-contai- nerchassis geschikt zowel voor bulkvervoer als voor stukgoede ren, Peugeot een trekker (type 404) met oplegger, OM een 11 tons (type 100) vrachtauto, Nooteboom een Italiaanse oplegger voor het vervoer van spoorwagons over de weg, Datsun combinatiewagens (typen 1200 en 1800), Volkswagen een bestelwa gen op basis van type 411 met electronische inspuiting, Leyland een trekker (Special Hippo) met zeer grote tankopleg ger voor vliegtuigbenzine. Noviteiten In de sector noviteiten van Ne derlandse carrosseriefabrikanten toont Smit een winkelwagen op basis van Citroën-componenten, Deckers/Hobur een oplegger met Deckers aluminium carrosse rie geschikt voor vervoer van zo wel bulk- als stukgoed, Groenewegen een drie-assi- ge aanhangwagen met nieuw ty pe vering, Karhof een carrosserie voor diepvriesvervoer vplgens een nieuw systeem van polyester- bouw. ze bladveer. Dit nieuwe Dodge KT 900 chassis is bestand tegen de zwaarst denkbare condities. Een 8 cilinder Perkins dieselmotor in V-vorm vermogen 185 pk) is de krachtbron, welke door de kantelkabine gemakkelijk toe gankelijk is. De maximale belas ting bedraagt 18.250 kilo. -■r- EINDHOVEN Gistermiddag is in het kader van de Cinemanifestatie '70 te Eindhoven voor de eerste maal de Philip Morrisprijs uitgereikt voor de beste Nederlandse of Vlaamse korte film. De prijs bestaande uit een bron zen plastiek en een bedrag van 3000 werd toegewezen aan de Nederlandse film „Rembrandt vogelvrij". De film werd gemaakt op initiatief en met medewerking van de Nederlandse filmacademie met subsidie van het ministerie van Cultuur. De persprijs is in Utrecht toegekend aan de film „Lions love" van de Franse regisseuze Agnes Varda. De film behaalde een gemiddelde van 8.55 punten. De publiekprijs ging naar Henri Verneuil voor zijn film „Le clan des Siciliens. „Le clan", een van de twin tig films die werden vertoond, kreeg van het publiek 7.98 punten (maxi mum was tien). „Porcile" (Zwijnen stal) van Passolini werd tweede en ,De strijd om Algiers" van Jean Martin derde. Laatste ruimtereis voor Lovell KAAP KENNEDEY De Ameri kaanse ruimtevaarder die het langste verblijf in de ruimte op zijn naam heeft, James A. Lovell, heeft gezegd dat zijn reis met de Apollo-13 in april zijn laatste ruimtereis zal zijn. Het wordt zijn vierde vlucht. DEN HAAG De KRO-tv brengt dinsdagavond om tien over negen op Nederland I een film van Ad Zonneveld op het scherm onder de titel „Leven en laten leven". Daarmee hoopt men de aandacht te vestigen op de plaats van de gehandicapte in de samenleving. Met deze film wil men de actiee „Integratie van (honderdduizenden) gehandicapten" van de Nederlandse Centrale Vereniging ter bevordering van de revalidatie, de NCVR onder de aandacht van vele kijkers brengen, opdat 1970 werkelijk het jaar van de integratie van de géhan- dicapte in de samenleving wordt en het decennium '70-'80 het tijdvak wordt van de opheffing der segrega tie der gehandicapten. Misschien dat die vaktermen wat duister zijn, maar de zaak zelf is dat niet: het wil gewoon zeggen: „ze ho ren erbij Mensen die een of ander lichame lijk (en/of geestelijk -. maar dat is hier niet aan de orde) gebrek hebben horen erbij. Niet als object van me delijden, afkeer of liefdadigheid, maar gewoon als mens. De film „Leven en laten leven", die veertig minuten duurt, toont dit heel duideljik en leert ook, dat een opn en eerlijke benadering voor alle be trokkenen heilzamer is dan een senti mentele, halfzachte benadering, dan het tactisch of ontactisch uit de weg gaan, of het doen alsof er niets aan de hand is. Wat in de film van Ad Zonneveld het meeste opvalt, is de directe toon, recht op de man af. Vroeger heette de Vereniging voor revalidatie de Ver eniging voor gebrekkigenzorg. Zo'n naam is een program: de gebrekkige werd beschouwd als een voorwerp van zorg. Maar de gebrekkige is geen voorwerp. Hij is een mens, een mens die moet leven met andere mensen. Hij moet voorzover dit in ons ver mogen ligt hiervoor geschikt gemaakt worden, hetzij door medische en pa- worden, hetzij door medische en pa ramedische ingrepen of behandeling, hetzij door technische voorzieningen, 1en het is verbluffend hoeveel op deze gebeiden reeds is bereikt. Maar het leven moet hem ook mo gelijk gemaakt worden door juridi sche en sociale maatregelen en ten slotte, maar dit is wellicht het voornaamste hij moet mentaal worden voorbereid op het leven met mensen. De gebrekkige moet zijn gebrek mentaal de baas worden. Hij moet leren leven met zijn gebrék. Maar, en dit is zeer belangrijk: ook de mensen moeten leren leven met een gehandi capte. Niet alleen de ouars en de naaste verwanten, de veverzorgenden en anderen die ambtshalve met een gehandicapte in aanraking 'komen, maar ook u of ik, wij allen moeten de juiste mentale benadering leren. Dot hele complex bij elkaar noemt men de revalidatie endaarbij zijn we allmeaal betrokken. Het is goed zich even de getallen van gehandicapten in te denken. Een op de honderd kinderen wordt gebo ren met een lichamelijke afwijking Van de 99 anderen zullen velen in het verdere leven gehandicapt wor- Ook de dove vindt zijn plaats in verkeer en samenleving. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Over de maat regelen om de vervanging van olie door aardgas aantrekkelijker te maken, moet snel een beslis sing worden genomen. Mr. W. Soholten (cjh.) drong hier giste ren op aan tijdens het debat in de Tweede Kamer over de be»- groting van financiën. Vooral voor de tuinbouw in het Westland is het van groot belang, dat j men overschakelt op aardgas. Dan zal I er een einde komen aan de toene mende luchtvervuiling, waarvan gro- wijken van Den Haag de dupe worden. Het is niet alleen nodig, zei mr. Scholten, dat de prijs voor het aard gas beter komt te liggen dan die van stookolie, maar dat men de tuinders ook tegemoet komt in de ombouwkos ten. De heer G. A". Kieft (a.r.) deed de suggestie de tuinder, die aardgas stookt dezelfde faciliteiten te geven als de oliestoker". Men doet de ac tieve tuinbouwgemeenten tekort als er niets wordt gedaan voor de over schakeling op aardgas. Ook de heer P. Jongeling van het GPV hamerde op de invoering van aardgas in de tuindersbedrijven. Hij herinnerde aan een bericht van het ministerie van landbouw op 31 de cember, dat er overleg zou beginnen over dit aardgasprobleem. Maar, zo vroeg de heer Jongeling, wanneer komt er iets concreets uit de bus? Mejuffrouw Nel Barendregt van de PvdA vond het onbegrijpelijk, dat de regering de prijs van aardgas nog niet heeft verlaagd, hoewel de maat regelen voor de hand liggen. De te ruggave van de accijns-stookolie kost de schatkist nu 22 miljoen gulden. Ze dreigde met een motie, waarin wordt gevraagd de aardgasprijzen voor de tuinders te verlagen. den: ieder jaar zijn er 20.000 kinderen van 0-21 jaar bij een ongeval be trokken, van hen blijft 6 procent dus 1200 gehandicapt ne 1 procent dus 200 zeer ernstig gehandi capt. Een op de 200 Nederlanders lijdt, aan epilepsie (65.000 mensen); aan multiple sclerose lijden 8000 mensen; blinden en slechtzienden zijn er on geveer 15.000; slechthorenden 300.000; iedere dag krijgen 120 Nederiandrs een hartinfarct: 60 van hen sterven. 20 blijven ernstig gehandicapt, —to tale toename per jaar: 7000; el kjaar komen er m ons land 30.000 niewe wao-trekkers bij: 1/3 is minder ar beidsongeschikt; 2/3 meer of volledig arbeidsongeschikt. Van onze bevolking is 3V= procent chronisch ziek (435.000). Van hen is 40 procent jonger dan 65 jaar. De film „Leven en laten leven" noemt deze cijfers niet, maar men moet ze bij het zien van deze film wel in het achterhoofd hebben, opdat men zich terdege bewust is van het geweldige probleem waarvoor heel de samenleving zich gesteld ziet De film houdt zich ook niet bezig met de medsche, paramedische, juridische, sociale aspecten. De film vraagt veeleer de aandacht voor de mentale revalidatie. Het is een echt „menselijke" film. Tussen gehandicapte en niet-gehandicapte wil deze film een brug slaan. Hij leert ons enerzijds hoe gehandicapten zichzelf en de mensen om hen heen bekijken, maar anderzijds hoe de an deren (dat zijn wij dan) de gehandi capte moeten bezien en hoe wij hem benaderen moeten. Uiteraard zijn er dan bepaalde as pecten die ook de aandacht vragen. Bijvoorbeeld de voortreffelijke tech nische voorzieningen, die er tegen woordig zijn. Ook wordt men gecon fronteerd met de avele vormen van gehandicapt-zijn. Wat dan het meeste ovalt is de veelzijdigheid van de mens. Er zijn zoveel vormen van vol waardig leven mogelijk, ook als be paalde. dikwijls onmisbare vormen, zijn uitgevallen. Onwillekeurig komt een in" heel an der verband bedoeld Bijbelwoord bij de kijker op: „Het is beter met één oog het Koninkrijk Gods binnn te gaan..." Dit is een woord van de Hei land, die op aarde kwam op de schepping „heel" te maken, maar Je zus stelt heel nuchter vast, dat ook een mens die niet „heel" is het Ko ninkrijk Gods kan binnengaan. Het Koninikrijks gods is de bestemming van de mens, ook de gehandicapte kan deze bestemming „volwaardig" bereiken dit is het grote doel van de Revalidatie. Is „Leven en laten leven" een „na re" film om naar te kijken? Helemaal niet! Wel een nuttige en in menig opzicht een verblijdende en bevrij dende film. Niet vergeten: bij de KRO-tv op dinsdagavond 10 februari 21.10 uur op Nederland I. Ev. Grolle De Nederlandse fietsenfabriek Ga zelle brengt op de RAI het prototype van een stadsautootje, dat maar 1,90 meter lang is en binnen plaats biedt aan twee personen. Het wagentje, dat is uitgerust met een tweetaktmotor, heeft geen deu ren: men neemt er plaats in door de hele voorkant naar voren te kantelen. De ruimte achter de twee stoeltjes is bereikbaar via een achterklep. De cabine is geheel van kunststof. Of Gazelle het wagentje in serie- produktie zal nemen, hangt af van de vraag. Hoewel het project nogal opzien barend lijkt, is de fabricage van auto's voor de fietsenfabriek geen primeur. Zij maakt al geruime tijd vracht- en bestelwagens voor gebruik in de stad. BELASTING De opmars van het wegvervoer is i doorgegaan, ondanks voortdurende fiscale lastenverzwaringen. De bin nenvaart betaalt vrijwel niets voor j zijn in Nederland zeer uitgebreide in- L frastructuur; het wegvervoer daaren tegen ziet zich geconfronteerd met k steeds stijgende tarieven van de mo torrijtuigenbelasting en van de ac- pli cijns op motorhrandstof. De spoorwegen betalen hun eigen ,-weg". doch worden door de overheid ifflg gesubsidieerd. Een andere vorm van B concurrentievervalsing is dat bij flap kruisingen van vervoerswijzen (brug- gjH Sen. gelijkvloerse spoorwegovergan- pyti gen) het wegvervoer moet wachten tejj voor de minder belangrijke vervoers- technieken. Technisch is een andere regeling wellicht niet altijd uitvoer baar. Dat Nederland niet zonder het goe derenvervoer over de weg kan, valt IV

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 9