Ongesaneerde PvdA kan niet meedoen aan regering BINNENHUIS70 Schmelzer: Groeicrisis NATIONALE RAAD PLANONTWIKKELING Wgfggj. In *75 één chr. partij In plaats van meer BTW 1) 66 vraagt verhoging vermogensbelasting alles goed en wel De Goede wil beleidsnota kernenergie Indonesië wenst weer diplomatiek contact met China Ontwikkeling W-Irian is „indrukwekkend" Pleidooinota aan regering: 61 m 15 februari m""°s"ie anoy •rotterdam p Mr. Haars (CH): Boerenbedrog bij Boerenpartij Laatste De Wit uit directie Simon de Wit Veringa: stap voor stap naar nieuwe structuur -Wecije* OM2^ 5 DONDERDAG 5 FEBRUARI 1970 Drs. Schmelzer hoopt dat op korte termijn een Europese partij van christen-democraten zal ontstaan. Een Europees Par lement met nationale fracties noemt hij onaanvaardbaar. an onze parlementsredactie) DEN HAAG Een Partij van de Arbeid, die niet gesaneerd is. kan na de verkiezingen in 1971 geen regeringsverantwoorde- Jf lijkheid dragen. Onder de heersende spanningen zal de partij dan f snel uiteenvallen. John Lennon, de beatledie op zijn manier toch een getuigenis wil afleggen van zijn idealen voor een betere mensheid, heeft gisteren zijn haar en dat van zijn echtgenote Yoko Ono als onderdeel van zijn vredescampagne aan Black Powerleider Michael X (links) over handigd. In ruil hiervoor ontving hij het boksbroekje van Cassius Clay. De attributen zullen later tijdens een veiling waar men duizenden enthousiasten verwacht bij opbod worden verkocht. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Verhoging van de vermogensbelasting ziet D '66 als een middel voor een dege lijke dekking van de overheids uitgaven. De heer A. de Goede L'vlibaat Paus Paulus heeft er opnieuw blijki van gegeven op geen enkele wijze te gemoet te willen komen aan het ver langen van de grote meerderheid der Nederlandse priesters, bisschoppen en „leken" om het verplichte celibaat (al thans in Nederland) af te schaffen. In z'n zondagse „open-raam-babbel" heeft hij zelfs de discussie over dit! .probleem verboden! Dat is toch je reinste dictatoriale op treden. Overigens is het officiële ver zet tegen (gehele of gedeeltelijke) af schaffing van de celibaatsplicht wel te begrijpen als men beseft dat de scheidslijn lussen „voor" en ..tegen" in grote lijn een leeftijdslijn is. Jonge priesters, die nog verliefd kunnen worden en van een huwelijk nog alles kunnen verwachten, zijn voor. De- eer waarde oude mannetjes, voor wie de liefdesinspanningen van het Hooglied een bezoeking moeten zijn. zijn tegen. Soms zijn de aangevoerde argumen- ten-van-het-geloof toch wel érg door zichtig Gouda K. van Doorne iinlto 3§iasai Bij de vele actie- en vernieuwings comités hebben we nu ook de i Dolle Mina's, die de vrouw onder dcj „knoet" van de man vandaan willen halen. Deze hele dwaze vertoning zou een lachertje zijn als er niet meer achter stak. Het gaat nl. niet om de gelijkheid mét, maar om de heer schappij over de man. Dat wordt duidelijk als men leest welke ..voorvrouw" het actiecomité van Dolle Mina in de provincie Lim burg heeft gekozen: de cabarettière: Bertine Vroomen uit Maastricht. Deze Bertine is zelf. zoals zij schrijft, onge-! huwd, heeft een kind en hokt sa men i met een man. waarvan zij zegt dat het voor haar geen vraag is wie bij haar thuis de was doet. het kind verzorgt, boodschappen doet enz. enz. Zo'n vrouw wil nu de Nederlandse gezinnen eens gaan voorhouden hoe men moet leven en hoe de verhouding tussen man en vrouw moet zijn. Het ware voor haar beter haar eigen mo raal eens wat op te „peppen alvorens zich met andere gezinnen tc bemoeien. Rotterdam A. van Dommelen. diende hierover gisteren in de Tweede Kamer een motie in. De motivering is. dat aan een wer kelijke doorbreking van de prijs- en loonspiraal in 1970 en 1971 een zeer hoge prioriteit moet worden gegeven. Voor de bestrijding van de inflatie, aldus de redenering van D'66, moet de verhoging van de BTW in 1971 tot het uiterste worden beperkt. Het al ternatief is dan de verhoging van de vermogensbelasting. Over deze motie, die wel een ver rassing was voor de Tweede Kamer, hebben de leden zich nog nauwelijks uitgesproken. Drs. H. A. C. M. Noten boom van de KVP zei in principe niet afwijzend te slaan tegenover een der gelijke verhoging. Mr. W. Scholten van de CHU plaat ste enkele kritische kanttekeningen. Hij vond een verhoging van de ver mogensbelasting toch wel gevaarlijk tegen de achtergrond van de inflatie- bestrijding. Verder vroeg hij aan dacht voor de verhouding tussen de directe en indirecte belastingen. Grapperhaus Staatssecretaris dr. F. H. M. Grap perhaus, die ook achter de regerings- tafel zat, oogstte waardering, dat hij dezelfde functie was blijven vervul len en geen minister van Economi sche zaken was geworden. In deze geest sprak de heer G. A. Kieft (a.r.) hem ook toe. Alleen vond deze afgevaardigde het fiscaal beleid nog wat vaag. Zo wens te hij meer te weten over de nieuwe regeling van de buitengewone lasten. Aan minister Witteveen vroeg de heer Kieft of hij de tekorten in de opbrengsten van de BTW inflatoir zou financieren. Een andere vraag was. of de BTW-opbrengst in 1970 al op peil zou zijn. Dc heer Kieft had gehoord, dal mi nister Witteveen de andere ministers had verzocht voor de ramingen voor de begroting 1971 geen stijging van zes procent maar van vier procent aan te houden. DEN HAAG Het Tweede Ka merlid A. de Goede (D'66) heeft mi nister Nelissen van economische za ken gevraagd om een nota, waarin het kernenergiebeleid dat de regering wil voeren duidelijk wordt uiteenge zet. en waarin dit beleid in het kader yan een technologisch beleid wordt geplaatst. Op deze wijze zou een ein de kunnen komen aan de „nu reeds meer dan tien jaar durende onzeker heid betreffende het kernenergiebe leid", en zou het reactorcentrum Ne derland zich gerichter dan tot dusverre met de ontwikkeling kun nen gaan bezighouden. In deze geest liet drs. W. K. N. Schmelzer, de fractieleider van de KVP, zich gisteren uit tijdens een informele bijeen komst van de fractie in tegen woordigheid van enkele leden van de parlementaire pers. Drs. Schmelzer sprak zich verder ook duidelijk uit over de loonwet, die de volgende week in de Eerste Kamer wordt behandeld. Hij kon het zeer waarderen, dat minister Roolvink in de Tweede Ka mer nogmaals had verzekerd, dat van het omstreden artikel acht slechts bij hoge uitzondering gebruik zou wor den gemaakt. De bevoegdheid, die dit artikel geeft, is nodig, aldus drs. Schmelzer, als een van de instrumen ten die de overheid nodig heeft. Volkspartij Drs. Schmelzer heeft zich verder duidelijk uitgesproken voor één christelijke volkspartij. Volgens hem moet deze partij er in 1975 zijn. De nu bestaande samenwerking tussen de drie christelijke partijen zal tot deze ene partij leiden. De fractieleider van de KVP was ervan overtuigd, dat de drie confessio nele partijen in 1971 de verkiezingen zullen ingaan met een gemeenschap pelijk urgentieprogram. Natuurlijk zal er ook, zo dacht drs. Schmelzer. een gemeenschappelijk reservoir zijn van prominente politici, die zich zullen belasten met de uit voering van het program. Verder Wat drs. Schmelzer betrof, zou hij verder willen gaan. „Maar alles is niet haalbaar." Met een eventuele af gescheiden social istische partij (DS'70 in Eindhoven wil de banden met de KVP niet verbreken) zou drs. Schmelzer wel willen samenwerken. „De Partij van de Arbeid", aldus drs. Schmelzer, „is in een groeicrisis. Ik kan me voorstellen, dat er iets goeds uit voortkomt." De samenwerking met de VVD voor de volgende Kamerverkiezingen is nog een volkomen open. zaak. Ook is het mogelijk, dat pas na de verkie zingen wordt uitgemaakt, hoe de coa litie moet worden gevormd. Volgens drs. Schmelzer maakt ook de VVD een belangrijke ontwikkeling door. Houvast Over de toekomst merkte hij nog op: Een nieuwe christelijke volks partij, die open staat voor iedereen die het programma onderschrijft, kan nog decennia lang in ons land de rug- gegraat van de politiek vormen. Hij voegde er aan toe: „Aan e endergelijk houvast heeft de mens behoefte." Het pragmatisme, aldus drs. Schmelzer, is de grootste vijand van een ethisch geïnspireerde politiek. Zo'n politiek houdt de belangen van alle groeperingen in het oog. DJAKARTA Indonesië onder zoekt de mogelijkheden tot herstel van de diplomatieke betrekkingen met China. De kwestie is gisteren be sproken door de Indonesische parle mentaire commissie voor buitenland- i se zaken. De minister deelde mee, dat Dja karta hervatting van de betrekkingen met Peking wil op voorwaarde, dat China de ondermijnende activiteit in Indonesië staakt en afziet van ia- menging in de binnenlandse aangele genheden van Indonesië. DJAKARTA De Australische brigade-generaal Eldridge, comman dant van de troepen in Papoea- Nieuw Guinea heeft na een bezoek van acht dagen aan West-Irian ver klaard diep onder de indruk te zijn I van de ontwikkeling in dit gebied. De i middelen die militairen en burgers i aanwenden om West-Irian tot ont- j wikkeling te brengen noemde hij in drukwekkend. Adolf von Thadden (foto links) leider van de Westduitse rechts- radicale partij NPD. heeft gisteren voor een parlementscommissie toe gegeven, dat hij vorig jaar september de voortvluchtige pistoolschutter van Kassei" van foto's in de kranten als het hoofd van zijn eigen orde dienst. Klaus Kolley (foto boven), had herkend. In Kassei waren destijds twee anti-NPD-betogers door pistoolschoten verwond. Kolley moet thans terecht staan wegens poging tot doodslag. uimiu IUUIUUII parodjè-meubelen dagelijks: llr17 en 19-22.30 u. zondags12-18 u. 4e internationale beurs voor woninginrichting 12.000 nr woon-'ideeën tentoonstelling 'kinderen wonen' de keuken van de toekomst expositie 'parodie-meubelen' vele noviteiten DEN HAAG - De Boerenpartij maakt zich naar het oordeel van het Tweede-Kamerlid mejuffrouw mr. Haars (CH) schuldig aan „boerenbe drog" door voor de statenverkiezin- j gen in verschillende provincies kan- j didatenlijsten in te dienen die door H Koekoek worden aangevoerd. In schriftelijke vragen aan minister Beernink van binnenlandse zaken wijst zij erop dat H. Koekoek uitslui- j tend kan worden gekozen in de pro- vincie waar hij woont, en vraagt de bewindsman dergelijke handelwijze als „boerenbedrog" te bestempelen. ZAANDAM De laatste De Wit in het kruideniersbedrijf Simop de Wit, de heer Leen .de Wit, is uit de direc tie getreden en heeft het bedrijf ver laten. Zijn broer Simon was enkele jaren geleden al vertrokken wegens interne tegenstellingen. Wat de reden van zijn vertrek is, wil de heer De Wit niet meedelen. „Ik heb zelf ontslag genomen en dat is in zeer prettig overleg gebeurd". De overgebleven directie van het in 1864 opgerichte bedrijf bestaat nu uit de heren J. Doorgeest en A. Vijfschaft. (Van onze parlementsredactie) j DEN HAAG Een commissie van de Nationale raad voor maat schappelijk welzijn pleit in een nota voor een onafhankelijke Na tionale Planontwikkelings Raad (NPR). De nota is vandaag dooi de voorzitter van de Raad, ds. F. H. Landsman, aan premier De Jong en minister Klompé over handigd. „De vormgeving van onze toekom stige samenleving Is een politiek en wetenschappelijk probleem", stelt de Raad. „Er is in onze samenleving be hoefte aan een orgaan dat de brug slaat tussen de toekomstwetenschap en het politieke bestel. Dit orgaan zal richtgever en gangmaker, balie en geweten zijn". Van een politieke meningsvorming over de toekomstige samenleving is j volgens de nota nauwelijks sprake. De overheidsplanning speelt zich voornamelijk af in ambtelijke com missies en draagt een technologisch karakter. Alternatieven Algemeen bestaat de indruk, dat de bestaande politieke organen geholpen zouden worden beter te functioneren als er werkelijk duidelijke alternatie ven zouden worden gesteld. Hiervoor zijn, aldus de commissie, 'n vrijheid van denken, een kennis van zaken en een goede instelling nodig. Dat moet gebundeld worden in een nieuwe vorm. die minder belast is met de kwalen van het verleden en van alle dag als sommige van onze politieke organen nu zijn. Taak van de NPR moet zijn het toekomstdenken en -onderzoeken te coördineren en te stimuleren. Natuur lijk zijn alle talloze instanties en in stellingen hiermee bezig. De NPR kan hier verbindingslijnen leggen. De meest belangrijke taak van de Raad moet zijn het ontwerpen en verzame len van toekomstmodellen voor onze samenleving. Openbaarheid De voorwaarden waaraan de NPR zal moeten voldoen: het moet onafhankelijk van de beleidsorganen zijn. het moet de vrijheid hebben zelf werkprogramma's voor langere tijd vakken op te stellen. overheidsinstellingen, ministe ries, bedrijven en diensten die door de overheid worden gefinancierd moeten wettelijk verplicht kunnen worden de NPR alle informatie te verschaffen. samenwerking met universitei ten. inspraak in het beleid van de overheid. er moeten garanties tegen bu reaucratisering worden gesteld, even als garanties voor een zo groot moge lijke openbaarheid. Moeilijk De technisch-wetenschappelijke wereld, waarin ik even verwijlde tijdens de receptie op de Zwitserse ambassade ter ere van prof. J. M. Bijvoet, heeft me een Nederlands probleem doen kennen, waarvan ik, analfabeet op dat terrein, het be staan niet vermoedde. Dat probleem is of iemand die aan een Technische Hogeschool gestu deerd heeft en de ingenieurstitel be haald heeft en dus ir. voor zijn naam mag zetten, het nu wel wense lijk of toegestaan mag achten, dat iemand die aan een hogere tech nische school afgestudeerd is en zich ing. mag noemen, die afkorting ook voor de naam zet of dat derzulken hwt maar liever achter de naam moeten plaatsen. Hetzelfde geldt overigens voor vrouwen die het be treffen kan. Het Koninklijk Instituut Voor In genieurs. het KIVI zeggen de inge wijden. heeft er zelfs een studiecom missie voor aan het werk gezet. Wat ik ervan begrepen heb is dat de commissie er niet uitgekomen is. Toen ik onnozel vroeg of het er nu veel toe deed. kon ik uit het ant woord begrijpen, dat er rangen en standen moeten zijn. Technisch hoog is nu eenmaa hoger dan hoger tech nisch al zou men dat zonder de tech nische kennis van ons onderwijssys teem niet direct denken. Intussen, zo hoorde ik verder, is er in het hoge noorden een probleem bijgekomen sinds de Groningse uni versiteit er een technologische leer stoel bij heeft. De daar afgestudeerden zijn drs. maar weten weer hetzelfde als een ir. uit Delft, die dezelfde richting koos. Als leek zeg je dan: „O. dus is die Groninger ook ingenieur". „Neen", roepen deskundigen, „een ingenieur heeft aan een hogeschool gestudeerd en riiet aan een universiteit". Nu is een universiteit ook een ho geschool. maar een hogeschool geen universiteit. Die laatste naam duidt erop. dal er meerdere studierichtin gen zijn vertegenwoordigd, dat Is al les. Maar nog veel verbaasder was ik toen ik hoorde,, dat het gewoonte wordt in de studentenwereld om de fraaie bul. in schoolse taal het diplo ma, na het geslaagd examen niet meer te begeren. De geslaag 'cn la ten de bul gewoon in de kast van de hogeschool of universiteit. Het gaat om je „weetje" en niet om het papiertje, zeggen ze. Het be halen van de bul wordt toch netjes geregistreerd, dus bewijsbaar is de voltooide studie altijd. De ingelijste bul, die zo menig studeerkamer bij de oudere generatie siert, wijst de jeugd af. De jeugd die opgegroeid is bij de kreet, dat je zonder papieren nersens terecht komt. Na verloop van tijd ruimt de ad ministratie zo nu en dan eens mis moedig zo'n kast met verguisde bul len op. Men kan niet vooruit in de 'oekomst kijken, maar tochik denk zolater, veel later, wanneer de studenten van nu waardige huis vaders zijn geworden.... als zoonlief dan rebels is en vol kritiek op pa zit.... zou pa dan niet wat spijt voe len. dat hij dat mooie papier niet tonen kan? Dat „weetje" van pa, daar gelooft zo'n jongen immers toch niet aan?' DE\ HAAG Bij de behandeling van de onderwijsbegroting in de Eer ste Kamer heeft minister Veringa ge weigerd te erkennen, dat men „om een andere maatschappij te krijgen, de huidige omver zou moeten wer pen". Het kan wel geleidelijk: dat is iets anders dan langzaam. Stap voor stap wMIen wij aan nieuwe structu ren gestalte geven". In het wetsontwerp dat op komst is zal de verhouding tussen de universi teitsraad en het dagelijks bestuur doorzichtiger worden dan in de nota- Veringa is aangegeven; de plaats van de Academische Raad ook. Het „one man one vote"-systeem noemde de minister fnuikend voor de weten- schap. Verder zei hij, dat er geen sprake van is. dat er in Nederland een onderlinge afhankelijkheid zou bestaan tussen Industrie, nationale defensie en wetenschapsbeoefening. Staatssecretararis Grosheide wees er o.m. op dat het verkleinen van de klassen niet bruusk mag worden doorgevoerd, want anders zullen gro te delen van het platteland de nodige onderwijzers gaan missen. Hij noem de de invoering van de ongedeelde onderwijzersopleiding een „acute zaak". De heer Grosheide heeft de Tweede I Kamer laten weten, dat overleg over de noodzakelijke nieuwe onderwijs- kundige structuur van de onderwij- j zersopleiding naar zijn verwachting I spoedig tot resultaten zal kunnen lei den. LONDEN Tsjechoslowakije zal j dertigduizend zakbijbels uit Engeland importeren. De bijbels zijn beschik baar gesteld door de wereldbond van bijbelgenootschappen, die te Londen gevestigd is. I J.JET zal morgen voor de Konink rijksregering heel moeilijk zUn, dc benoeming van dr. Jonckheer tot gouverneur van de Antillen ongedaan te maken. Bekend was reeds dat de Antilliaanse regering niets voor intrekking voelt. Deze opvatting blijk nu vrij alge meen. De figuur van de gouverneur mag naar het inzieht van regeringspar tijen en een deel van de oppositie geen inzet van politieke strijd zijn. De Arubaanse Volkspartij (oppositie) vindt het zelfs een gevaarlijk prece dent. onder druk van minderheids groeperingen terug te komen op een eenmaal genomen beslissing. Minister Bakker heeft bij terugkeer van de Antillen gezegd over voldoen de informatie te beschikken om tot een eindoordeel tc kunnen komen. Aangenomen mag worden, dat hy toen ook de standpunten kende van de regering en de politieke partijen, die zich nu openlijk hebben uitgesproken. Om de benoeming te kunnen intrek ken zou de Koninkrijksregering zich op iets anders moeten beroepen dan op de wens van de meerderheid der Antillianen. Antwoord pRESIDENT Nixon heeft Rusland op de nota van enkele dagen geleden het enige antwoord gegeven dat onder dc gegeven omstandighe den passend is. Amerika zal zijn hulp aan Israël uit breiden als het dat noodzakelijk acht, ongeacht de bezwaren die Rus land daartegen heeft. De president zei voorstander te zijn van beperking van wapenverkopen aan landen in het Nabije Oosten en herhaalde zyn voorstel tot een ge zamenlijk wapenembargo. Ook kregen de Russen te horen, dat niet de Amerikaanse maar de Rus sische politiek bijdraagt tot verho ging van de spanning in het Nabije Oosten. Alleen Moskou kan dc Arabische lan den tot rede brengen en de vreed zame oplossing, die het zelf nog mogelijk acht. in de hand werken. Om zijn Invloedssfeer te kunnen uit breiden laat Rusland echter de span ning voortduren. Het grijpt slechts in als de zaken uit de hand dreigen te lopen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 5