„In 1975 één chr. partij" VS NEGEREN DREIGEMENT Commentaar Vier mensen verdronken morgen gebakken lever Péchiney wil bij grote EEG-haven fabriek bouwen 11 r#n«iin ïiamf Praten over beperking van wapenleveranties Het Kwartet JÉ Nixon waarschuwt Kosigin Waardering BHHHH Toch afkoop uitkering aan kerken Ontslag voor honderd man Russische bij Palthe luchtbrug Vrouwenhandelaar in Rio gepakt naar Egypte Opheffing spoorlijnen uitgesteld Beatrix en Claus naar VS en Ja] jan VRIJSPRAAK Auto (met hoge snelheid?) te water (RITA) HET WEER Nieuwe Leidse Courant Donderdag 5 februari 1970 - 50ste jaargang Directeur: F. Diemer Hoofdredacteur: Dr. E. Diemer CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoet!" vooraanstaande prot. christelijke dagbladen Hoofdkantoor Leiden Steenstraat 37 Telefoon 31441 Abonnementsprijzen p.w. ƒ1,16, p. m. 4,95, p. kw. ƒ14,85 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur Schmelzer: Volgend jaar program samen (Van onze parlcmcntsredactie) DEN HAAG Binnen vijf jaar moet er één christelijke volkspartij zjjn. De nu bestaande samenwer king tussen KVP, ARP en CHU zal tot deze fusie leiden. Dat is de mening van drs. W. K. N. Schmelzer. KVP-fractieleider in de Tweede Kamer. Hij is ervan overtuigd dat de drie partijen vol gend jaar de Kamerverkiezingen in gaan met een gemeenschappelijk urgentieprogr a m Over de verkiezingen sprak giste ren ook de heer A. de Goede van D'66. Hij ziet de statenverkiezingen kruien. Mr. Geertsema van de VVD wil volgens hem voor de bui binnen zijn: de liberale beloften aan de kie zers (lagere overheidsuitgaven) ko men in de lucht te hangen als Witteveen zo doorgaat. De minister van financiën kreeg gisteren nog een aanval te verduren en wel van zijn oud-collega, nu oppositieleider dr. A. Vondelin g: ,,Ik geef toe dat Witteveen niet alles kan. Maar hij moet toch aan zijn beloften denken." van 18 maart als maartse buien, die Over dit alles uitvoeriger op de beduien dat een crisis aan komt binnenpagina's. SCHMELZER 'Amerika zal zijn hulp aan Israël uitbreiden wanneer Moskou de Arabieren van nopens voorziet. Onderzoek commissie DEN HAAG De minister van financiën zal een commissie instel- len die moet onderzoeken of een j afkoopregeling met betrekking tot j de financiële verhouding rijk kerkgenootschappen mogelijk is. Minister Beernink schrijft in het j vierde periodieke verslag over het beleid inzake Grondwet en Kieswet: „Zij dient te onderzoeken of zij een i aanvaardbare juridische basis kan j verschaffen om alle historisch ver- kregen rechten op billijke wijze op 1 te heffen". De commissie zal zich hierop moeten concentreren en geen nieuwe regelingen onderzoeken. Van de commissie zullen deskundigen deel uitmaken op het gebied van het I kerkrecht, kerkelijke geschiedenis en beheer kerkelijke goederen. WASHINGTON President Nixon heeft de Russische premier Kosigin gewaarschuwd dat Amerika zijn hulp aan Israël zal uil- brengen als dat noodzakelijk is. Gezaghebbende kringen in Washing ton hebben dit gisteren gezegd. Nixon zou dit hebben laten weten in z(jn antwoord op een nota die het Kremlin dit weekeinde had gestuurd. Daarin wordt gezegd dat Moskou de als Israël zijn luchtacties niet staakt. Tegen een correspondent van 'de Los Angeles Times heeft de Egypti- Een goed stuk vlees hoort erbij gebakken uien, bacon en champignons met dat doet je goed! j Publicatie van de Slichting Voorlichtingsbureau Vlees. Vleeswaren en Vleesconserven X ll l ll l PARIJS Het Franse alumi- niumconcern Péchiney zoekt sa men met de Amerikaanse Kaiser Aluminium and Chemical Cor poration naar mogelijkheden voor de bouw van een alumi- niumfabriek in de buurt van een EEG-haven die grote erts schepen kan ontvangen. De fabriek moet de nieuwe elektrolysebedrijven van de twee ondernemingen in Europa voor zien. De begincapaciteit van de aluminiumfabriek moet één mil- j joen ton per jaar bedragen. De bouw vergt een investering van één miljard Fr. francs (een klei ne 730 miljoen gulden). Van grote betekenis bij de beslis sing. waar de fabriek zal worden ge bouwd is o.m. de financiële steun die tal worden verleend bij vestiging. Péchiney en Kaiser hebben het ini- I tiatiëf genomen voor de oprichting van een Europees consortium, dat de bouw van de aluminiumfabriek moet bevorderen. Gezien de grootte van het investeringsbedrag zal het consortium waarschijnlijk worden opengesteld voor andere aluminium- producenten. Een en ander heeft Péchiney gisteren bekendgemaakt. sche president Nasser gezegd, dat hij Rusland om meer wapens zal vragen als Amerika Israël meer oorlogsvlieg tuigen levert. „Zij zullen ons wapens moeten geven om ons in staat te stel len terug te s-laan", zei Nasser. Hij zou hebben toegegeven dat Egypte niet over de geschiktste pilo ten beschikt voor hel vliegen met de moderne straalvliegtuigen die hel van 1 de Russen heeft ontvangen of nog in bestellin 2 heeft Wappneni bar go Nixon heeft in zijn nota aan Kosi- I gin gezegd, dat hij bereid is tot be sprekingen over beperkingen van de wapenverkoop aan het Nabije Oosten. Volgens zegslieden zou de president het Amerikaanse voorstel tot een ge zamenlijk wapenembargo voor het Nabije Oosten hebben herhaald. Vier punten De brief van Nixon aan Kosigin. waarvan de Inhoud niet officieel werd bekendgemaakt, zou vier pun ten omvatten: De VS zullen blijven werken voor een bindende Arabisch-Israëli- sche vrede, herstel van het bestand dat de Zesdaagse Oorlog van juni 1967 beëindigde en beperking van de wapenleveranties aan het Nabije Oosten. Washington probeerde al lang voor de brief van Kosigin een vreed zame regeling tot stand te brengen. Herhaling van de Amerikaanse vredesvoorstellen, speciaal de Rho- dos-formule waaronder de Arabieren en Israëliërs via een derde partij on- I derhandelen. Nadrukkelijk wordt gesteld dat de VS Israël zullen helpen als de wa penbalans in het voordeel van de Arabieren zou omslaan. Nixon zou vooral de aandacht heb ben gevestigd op het feit dat de Rus sische en niet de Amerikaanse politiek bijdraagt tot de spanning in het Nabije Oosten. Nixons brief werd overhandigd aan de Russische ambassadeur in Wash ington, Dobrynin. Op korte termijn De Russische nota was behalve aan de VS, ook aan Engeland en Frank- I rijk gezonden. De Britse premier Wil son zei. dat Engeland spoedig zal ant woorden; er zal eerst worden over legd met Parijs en Washington. Men verwacht dat Wilson in zijn antwoord de nadruk zal leggen op de noodzaak, onmiddellijk hel bestand tussen Israël en de Arabische landen te herstellen. De Britse regering is verder van mening dat de VS. Enge land en Frankrijk het snel eens moe ten worden over concrete instructies voor VN-bemiddelaar Gunnar Jar ring. Frankrijk zal vermoedelijk in zijn antwoord aandringen op overleg lus sen de Grote Vier. Kosigin heeft in zijn nota het belang hiervan onder streept. In België is her. stakingsfront nog niet geheel doorbroken: de rijkswacht moet er namelijk voor zorgen dat de gespannen arbeids- vrede wordt gewaarborgd. Op deze foto leden van deze, bij velen impopulaire organisatieop post voor de poort van de Ford fabrieken te Genk, waar dertig procent van de arbeiders niet al te solidair is met de stakende collega's en gewoon doorwerken. Komende tvoensdag zal Coretta King, de weduwe van de Ameri kaanse negerleider dr. Martin Luther King, ons land bezoeken. Samen met de uitgeverij Ten Have organiseert de NCRV-televisie in het RA I-congresgebouw te Am sterdam een vrijheidsconcert, waar Coretta King zingt en spreekt. Mevrouw King zingt al vele jaren in kerken en concertzalen. RIO DE JANEIRO De Brazili aanse politie heeft de Duitse nacht clubhouder Guenter Max Heil- born-Fuss in Rio de Janeiro aange klaagd wegens handel in meisjes. De beeldschone bruine meisjes zouden door zijn bemiddeling als barmeisjes naar West-Berlijn zijn gestuurd. Dit weekeinde zou weer een groep van 22 naar West-Duitsland vliegen, maar de politie greep in en arresteerde de handelaar. In Westberlijnse bars zou den al 21 Braziliaanse meisjes wer- ken. Er worden voorbereidingen ge troffen de terugreis van deze meisjes te verzorgen. RIJSWIJK Vakbondsbestuur- I ders hebben gisteren bij de NV j Zwitserse wasinrichting en ververij in Rijswijk een bespreking gehad met het personeel over de sluiting van het bedrijf. Vorige week kregen ongeveer honderd werknemers van de „Zwitserse" ontslag aangezegd. "Dit houdt verband met een reor- ganisatie in het Palthe-concern, waartoe het Rijswijkse bedrijf be hoort. pe resterende vijfentwintig per soneelsleden van de „Zwitserse" zullen binnenkort hun ontslag nog aangezegd krijgen. Opheffing van hei produktiebedrijf betekent echter niet dat er filialen in Den Haag en omgeving worden gesloten. De personeelsleden van de fabriek in Rijswijk waren overigens reeds i lang op de hoogte van de te ver- 1 wachten veranderingen het heeft ongeveer een jaar geduurd voordat de vakbonden akkoord konden gaan met de reorganisatieplannen van het Palthe-concern. Men hoopt thans dat het personeel in Rijswijk geleidetijkaan zal af vloeien. Volgens de Palthe-directie staan de (nieuwe) werkgevers op de stoep te dringen. Er is voldoende werkgelegenheid, zegt men. BEIROET Terwijl Amerika en Rusland elkaar waarschuwen de lan den in het Nabije Oosten geen wa pens te sturen, meldt een Libanees blad dal sinds drie dagen Rusland via een luchtbrug wapens aan Egypte zendt. Le Jour beweert deze informatie van een gezaghebbende diplomaat uit Oost-Europa, die in Beiroet is gesta tioneerd. te hebben gekregen. Russische transporttoestellen zou den met tussenpozen van een half uur op de militaire vliegvelden van Alexandrië, Alamaza en Luxor lan den en vervolgens aan de lopende band licht en zwaar luchtdoelgeschut lossen, alsook radarinstallaties en batterijen grond- en luchtraketten van het type SA-2. De Sowjetunie zou, aldus het blad, hebben besloten, zo snel mogelijk de luchtverdediging rondom Kairo en de militair belangrijkste punten in Egy- te te versterken. Tegen laagvliegende Israëlische vliegtuigen zou Egypte thans met Russische hulp meer zwa re machinegeweren willen gebruiken. GOOR het beleid van de staats secretaris van voksgezondheid dr. Kruisinga bestaal veel waardering. Dal is deze weck in de Tweede Ka mer weer gebleken. Ook de medische expert van de PvdA. dr. Lamberts, had weinig kritiek. Al leen vond h(j, dat de bewindsman „onder het juk van minister Witte veen van financiën door moet". De staatssecretaris beheerst het bre de terrein van onze volksgezondheid. Dat bewees h(j ook in zijn uitvoerige antwoordrede aan de Tweede Kamer. Bovendien is zjjn beleid, zowel wat de directe volksgezondheid als ook het leefklimaat en de milieuhygiëne be treft. duideljjk op de toekomst ge richt. Grotere welvaart betekent niet meer welzjjn. Men spreekt tegenwoordig van sociosc, een „ziekte" van deze tijd, waarvoor geen echte diagnosr bestaat. Verder wordt de stijgende welvaart in verband gebracht met het toenemen van de hart- en vaatziek ten. En met het scheppen van werkge legenheid oin nog een voorbeeld te noemen door middel van industrie vestiging neemt de vervuiling van lucht en water toe. Het probleem van de volksgezond heid heeft de neiging gecompliceerder te worden en zelfs uit de hand te lo pen. Maar staatssecretaris Kruisinga toont de situatie te beheersen en de touwtjes stevig vast te houden. DEN TIAAG Een beslissing over de opheffing van vijf onrendabele spoorlijnen is uitgesteld. De staatsse cretaris van verkeer en waterstaat wil wachten op het gereedkomen van 'de studie door het Nederlands econo misch instituut over de toekomstige verkeers- en vervoersstromen in Ne derland (naar verwachting aan het eind van het jaar). Een woordvoerder van de Nederlandse Spoorwegen gaf als commentaar dat het gevolg van dit besluit is. dat de overheid de ex ploitatietekorten die deze lijnen ople veren. voor haar rekening zal moeten nemen. DEN HAAG Prinses Beatrix en prins Claus zullen in april een bezoek aan Amerika brengen en gaan daarop aansluitend enkele weken naar Ja pan, waar onder meer de wereldten toonstelling wordt bezocht. Volgende maand brengen zij een kerte wintersportvakantie door in Lech. (Oostenrijk). DEN BOSCH Het gerechtshof te Den Bosch heeft het vonnis van de rechtbank bevestigd, waarbij de zwerver J.V. uit Dordrecht werd vrij gesproken van de hem ten laste gelegde moord op de caféhouder J. Schoenmakers te Oirschot, op 8 au gustus 1967. De advocaat-generaal had vijf jaar gevangenisstraf en. ter beschikkingstelling van de regering geëist. DEN HELDER Vier mensen zijn vannacht verdronken toen hun auto in de Doggersvaart in Den Helder terechtkwapi. Drie van hen zijn marinemannen: de 23-jarige hofmeester T. H. J. Boonzaaver uit Veenen- daal. de 22-jarige machinist A. J. Blans uit Arnhem en de 23-jarige hofmeester P. J. C. van Gils uit Den Helder. Het vierde slachtoffer is de 23-jarige verpleegster J. van den Broek uit Schijndel. De marechaussee stelt een onderzoek in. Vermoedelijk is het ongeluk te wijten aan het rijden met te hoge snelheid. Met hen die niet klagen heeft men nooit medelijden AUSTEN „Mam. ik lii*l» even uw lippenstift BAROMETERSTAND: Heden 10 uur 74.6 cm (995 millibar), da lend. Zon en maan 6 februari zon op 8.13, onder 17.36; maan op 8.36, onder 17.57; Nieuwe Maan. DE BILT Een gebied met lage barometerstanden strekte zich woensdag van Skandinavië via de Noordzee naar Zuidwest- Ierland uit. Aan de zuid flank hiervan werd met een zuidwes telijke wind vrij zachte lucht naar West-Europa getranspor teerd. Aan de noordzijde van de vore van lagedruk werd met een noordelijke wind koude lucht via Skandinavië naar het noor delijk deel van de Noordzee gevoerd. Deze koude lucht dringt het komende etmaal langzaam verder naar het zuiden door. Verwacht wordt aat ons land zich vrijdag in de noordelijke stroming zal bevinden. De temperaturen zullen dan in het algemeen ook lager zijn. Boven de Noordzee kunnen zich in de onstabiele lucht re gen- of sneeuwbuien ontwikke len die het land binnendrijven. Vooruitzichten voor zaterdag: Enkele buien en in de nacht overwegend lichte vorst. Weersvooruitzichten in cijfers gemiddeld over Nederland: Voor zaterdag: Aantal uren zon: 1 tot 5. Min. temp.: omstreeks nor maal. Max. temp.: 0 tot 4 graden onder normaal. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 70 pet Kans op een geheel droog etmaal 40 procent. VOOR IEDER DIE NU EEN NIEUWE ABONNEE OPGEEFT.l Gezellige kaars in een glas Terwijl hij de lucht in uw kamer zuivert, ver spreidt hij een heerlijk frisse geur. per kwartaal Ik geef op als nieuwe abonnee; Als beloning voor mijn aktiviteit ontvang ik een "Gouda Bouquet". De nieuwe abonnee krijgt onze krant veertien dagen gratis. inzenden aan Bureau van dit blad O hokje zwart maken naar keuze Postzegel is niet nodig als u op de envelop schrijft: Nieuwe Leidse Courant, Antwoordnummer 267, Leiden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 1