kazerne'Sfiz: MAROKKO Alleen Ned. orkesten in Holland Festival Douglas maakt klassiek en feestelijk begin over abortus TANGER CASABLANCA AGADIR 10 dagen Tanaer Fl. 895.- royal air maroc f Bon Kw Verpleegsters klagen over te weinig vrijheid: Cmwdese Rode Kruis: Massale honger Initiatiefwet REGERING ANTILLEN STEUNT JONCKHEER 9 WOENSDAG 4 FEBRUARI 1970 (Van onze parlementsredactie) Dienstplicht meisjes niet meer nodig Rechtstreeks naar op elke zaterdag Per Caravelle Royal Air Maroc in 3 uur van Schiphol via Brussel zonder tussenlanding naar: De snelste wekelijkse dienst naar Marokko alles inbegrepen o.a. luxe hotel (5 sterren). Deze en andere magnifieke inclusive-tours treft U aan in de gratis kleurenbrochure die U echt nu moet aanvragen. Inlichtingen bij Uw reisbureau Royal Air Maroc I Voor gratis kleurenbrochure en l time table. Royal Air Maroc. I Ad. Maxlaan 48/50 I 1000 Brussel, België I (tel.: 19.12.63 - 19.24.50) I naam I beroep I straat:. woonplaats 5' 9 OTTAWA De voorzitter van het Canadese Rode Kruis, generaal-ma- joor Arthur Wrinoh, heeft gisteren de berichten over de massale verhonge ring, verkrachting en plundering na afloop van de oorlog tussen Nigeria en Biafra overdreven genoemd. Hij voegde hieraan toe enkele ver schrikkelijke dingen gezien te heb ben zoals 1400 kleine kinderen die jn een vergevorderd stadium van onder voeding verkeerden. Wrinch heeft op verzoek van de Canadese regering een bezoek van twee weken gebracht aan Nigeria. Hij kwam daar drie da gen na de officiële overgave van Biafra op 12 januari aan. Wat Nigeria op het ogenblik nodig heeft zijn volgens de generaal artsen, verpleegsters en maatschappelijk werksters die bij de verdeling van levensmiddelen moeten helpen. DEN HAAG Het Holland Festi val 1970 wordt gehouden van 15 juni tot 9 juli. Alleen Nederlandse symfo nieorkesten zullen de orkestconcerten verzorgen. Voorlopig heeft men voorts op het programma gezet: Nationale Opera van Praag met Janaceks Omzwervingen van meneer Broucek en Smetana's Verkochte bruid, dir. Jaroslav Krombholc, regié Hanus Thein; Nederlandse Opera stichting met Debussy's Pelléas et Mélisande, dir. Jean Fournet, regie Pierre Médecin; en Haydns Fedelta premiata, dir. Alberto Erede, regie Jean-Pierre Ponnelle. Koren: Toonkunstkoor Leiden met Bachs Hohe Messe; en Yale Glee Club. Kamermuziek: Alarius Ensemble uit Brussel, Alfred Delier Consort uit Londen en Leonhardt Consort en Frans Brüggen met barokmuziek en het Talich-kwartet uit Praag. Actuele muziek: Ned. Blazers ensemble onder Edo de Waart en het Radio Kamerorkest en Radio Philhar- monisch Orkest onder Ladislav Kup- kovic en Luigi Nono (met eigen wer ken). Ballet en toneel: Merce Cunning ham Dance Company, New York, en het Nat. Ballet. Het Nat. Youth Thea tre uit Londen met Tersons Zigger- Zagger; Theatro Libero uit Rome met Arióto's Orlando Furioso; Theater in der Josephstadt uit Wenen met Schnitzlers Das Wort. Voort worden verwacht de Japanse Keizerlijke Hofmusici, Gagaku. Er is een festival voor internatio nale dichtkunst (1721 juni), Ameri kaanse films USA Today (18 juni3 juli), internationale Carillonwedstrijd, Hilversum (27 juni) en Orgelwedstrijd, Haarlem (30 juni3 juli). PvdA geeft Kruisinga j drie maanden de tijd ARNHEM „We kunnen niet protesteren, want op elke actie, zelfs op elke opmerking, kunnen maatregelen volgen." Uitge rekend in de week dat de voor de emancipatie van de vrouw vechtende Dolle Mina's de natie verontrusten, is door een publi- katie in de Arnhemse Courant onderstreept dat ook de verpleeg sters weieens in het protesterende kamp terecht zouden kunnen komen. Gesprekken met verpleegsters leveren overigens veel klachten op, maar geen namen van geïnterviewden: „We zijn bang dat alles wat-we zeggen ons zal worden aangerekend, en weer van die ake lige plagerijen volgen." Een groot aantal verpleegsters van het Arnhemse Gemeente ziekenhuis heeft de laatste tijd ontslag genomen met als hoofd motief, dat het Pruisische drilsysteem waarvan het leger zich langzamerhand bevrijdt voor de zusters nog geldt. Na de pers berichten zou de leiding van het ziekenhuis tevens druk uit oefenen op het personeel om erachter te komen, wie hun onbeha gen hebben geuit tegenover een verslaggever. Bovendien lijkt er een generatie conflict te ontstaan tussen leerling- - verpleegsters en hoofdverpleegsters. De meisjes van deze tijd verlangen imeer mogelijkheden tot contact met leden van het andere geslacht dan vroeger: ze wensen niet te worden bevoogd; ze willen na de eerste twee jaar waarin een zekere straffe dis cipline nog wel wordt geaccepteerd meer vrijheid en zelfstandigheid, ze wensen het werk van verpleegsters te doen („Daar zijn we voor aangeno men,,). Maar de oudere verpleegsters heb ben vroeger toch ook allerlei werkjes opgeknapt die niet direct met de ver pleging hadden te maken? geïnterviewde verpleegster: „Natuur lijk is dat vroeger zo geweest, maar de tijd is nu anders. En er wordt toegezegd, dat je het werk van een verpleegster zult gaan doen". Te gek De leiding kan toch ook niet toela ten, dat bijvoorbeeld in een zus ter- Vraag inlichtingen |jij Uw reisbureau. bij Royal Air Maroc. Ad. Maxi. 48/50 - 1000 Brussel, tel. 191263 of bij Air France. Dam 25 - Amsterdam, tel. 225605 Enkele oorzaken van dit onbe hagen: a. De patiënten krijgen te weinig aandacht, omdat verpleeg sters, aangenomen voor de ver pleging, gangen moeten soppen en keukens moeten schoonmaken, het werk van werksters moeten doen. b. Verpleegsters beneden de 21 jaar mogen alleen heren bezoek ontvangen als zij officieel verloofd zijn, en met toestem ming van de ouders: „En soms wordt er geklopt en met het een of andere smoesje komen ze dan even kijken." c. Derde-jaars verpleegsters mogen extern wonen, maar moe ten toch ruim f147 blijven be talen voor kost en inwoning. d. „Als je 's avonds de wacht ingaat om half elf, heb je de hele dag ook gewerkt. Soms sta je als leerling helemaal alleen op een afdeling „zware gevallen". Vicieuze cirkel Gelden de klachten (de leiding van het Gemeente-ziekenhuis meent ove rigens dat de meisjes heus wel met hun grieven tot de top kunnen door dringen) alleen voor het Arnhemse ziekenhuis? Een verpleegster van een ander ziekenhuis ergens in Nederland (.geen namen in de krant") verzeker de ons dat overal verpleegsters ge gronde redenen hebben om ontslag te nemen. Velen doen dat ook als ze hun A- diploma hebben behaald. Volgens deze verpleegster bevinden vele zie kenhuizen zich in de vicieuze ciikel van te weinig personeel, hierdoor te zware taken voor leerlingen, ontslag van aankomende verpleegsters, fraaie advertenties om nieuwe aan te wer ven, teleurstelling bij de nieuwko mers omdat de voorstelling van zaken te mooi was, etc. huis iedereen maar mag worden ont vangen? „Het is nogal wiedes dat er regels moeten zijn, zeker de eerste twee jaar. Maar er wordt geen onderscheid gemaakt naar leeftijd en tijd dat je al in de opleiding bent Het is toch te gek dat meisjes van 21 en 24 jaar op de vingers worden gekeken wie ze op hun kamer ontvangen?" „Er wordt wel verteld dat derde jaars verpleegsters en 21-jarigen ex tern mogen wonen, maar in de prak tijk wordt er druk uitgeoefend dat ze toch in zustershuizen blijven wonen Het motief is dan dat er zoveel ka mers leeg staan. In die zustershuizen wordt toezicht uitgeoefend door hoofdverpleegsters, die zich overal mee bemoeien". „Ze letten ook op het uiterlijk. Na tuurlijk moet een verpleegster er net jes uitzien, maar wie in de vrije tijd met het haar los en wat make up rondloopt, krijgt dat later weer te ho ren. Het is toch ook dwaas dat een verpleegster het haar niet in een staartje mag dragen!" „Meisjes, die intern zijn mogen ook niet weg als ze een vrije avond heb ben en de daarop volgende dag vrij zijn. Ze moeten die nacht dan in het zustershuis doorbrengen". Vertegenwoordigers van de Wereldgezondheidsorganisatie hebben een bezoek gebracht aan Noordrijnland-Westfalen om ken nis te nemen van de maat regelen die getroffen zijn om uitbreiding van de pokken te voorkomen. Op de foto: de com missie, voorzien van maskers, voor het ziekenhuis in Meschede. Huib Goudriaan „Er zijn trouwens zoveel dingen, waaruit blijkt dat er bitter weinig wordt gedaan om het de meisjes naar de zin te maken. Er is bijvoorbeeld niemand die je bij het begin op een prettige manier duidelijk maakt, hoe het er in een ziekenhuis aan toegaat Je kamer word je toegewezen en verder wordt je aan je lot overgela ten". „Als je het waagt wat aandacht aan de patiënten te geven, en wat langer met een patiënt te praten, wordt opgemerkt: heb je niets anders te doen?" Overdreven? is het in elk zie- anders. Er zijn huisregels, maar leven overal. Ik een heleboel ver- nooit iets zullen ze bang zijn voor „Natuurlijk kenhuis weer verschillende deze grieven spreek namens pleegsters, die zeggen, omdat de gevolgen. Veel ziekenhuizen hebben wel iswaar een leerlingenraad, waar in ze kunnen protesteren, maar die functioneert meestal onvol doende, omdat de leden bang zijn voor de consequenties van bepaalde opmerkingen. Als iemand klaagt wordt er toch geen aandacht aan besteed: ja, men zegt wel dat er iets zal wor den gedaan, maar er gebeurt niets." Is het waar dat er in ons land iets mis is met het begeleiden en opvangen van verpleegsters? Is dit een van de oorzaken dat sinds jaar en dag de ziekenhui zen kampen met een schreeu wend tekort aan personeel? Of zijn de klachten overdre ven? Reis naar pokken- gebied in Duitsland afgeraden DEN HAAG Het staatstoezicht op de volksgezondheid raadt mensen die de laatste drie jaar niet zijn in geënt tegen pokken,, af, te reizen naar het met pokken besmet verklaarde gebied in West-Duitsland, zoals be kend de kringen Messchede, Lipp- stadt en Arnsberg in Rheinland- Westfalen. Dit antwoordt staatsse cretaris Kruisinga het CH-kamerlid Tilanus. Naar zijn mening is er geen aanleiding om in ons land maatrege len te nemen ten aanzien van het grensverkeer met West-Duitsland. Het weer in Europa weer min. temp. pi.rtprpn neerslag Amsterdam vrijw. onbew. 2 0 Brussel geh. bew. 3 0.1 Frankfort zw. bew. 2 0.4 Genève regen 7 15 Innsbruck sneeuw 0 24 Kopenhagen regen 5 Locarno licht bew. 2 9 Londen regen 2 0.1 Luxemburg sneeuw 1 4 Madrid mist 0 Majorco mist 2 5 München regen 2 5 Nice onbew. 7 0 Parijs regen 5 7 mist 5 0 Wenen licht bew. 2 Ztirich regen 0 22 De staatssecretaris verstrekte inte ressante gegevens over de vestiging van buitenlandse artsen 'in Neder land. In 1969 vestigden zidh in Neder land 341 artsen van elders (104 uit België en 61 uit Tsjechoslowakije). In dit jaar verlieten 112 artsen ons land. Zij gingen onder meer naar de ont wikkelingslanden. Gezond volk in gezond milieu (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG De verontreiniging van lucht en water neemt onaan vaardbare vormen aan, zo zei staats secretaris R. J. H. Kruisinga van Volksgezondheid gisteren in de Twee de Kamer. Als slagzin lanceerde hij: Een gezond volk in een gezond mi lieu. Voor de vestiging van industrieën bestaat met het oog op de verontrei niging nog geen afgerende wetgeving. Wel worden tussen rijksoverheid, de provincie en de gemeenten bepalin gen (convenanten) overeengekomen, die extra in de hinderwet worden op genomen. Dr. Kruisinga bevestigde, dat hij nog niet akkoord was gegaan met de vestiging van Péchiney en het hoog- ovenbedrijf op de Maasvlakte. ATHENE Drie opvarenden van het Griekse vrachtschip Akrotiri zijn zondag om het leven gekomen toen aan boord brand uitbrak. Achttien schepelingen worden vermist. Nederlands Dans-Theater Mooie étude in blauwgrijze aankleding DEN HAAG Het is begrijpelijk, dat de première van Twelve Dances van Scott Douglas bij het Nederlands Dans-Theater, dinsdagavond in de Koninklijke Schouwburg met de no dige belangstelling tegemoet werd ge zien, na een voorpremière in Scheve- ningen en een tweede m Rotterdam, beide zonder costuums of verdere aankleding. N2SG* Welnu, de costuums van Jimmy Oren Hicks waren rokerig grijs blauw, wat al te stemmig voor zo'n uitgesproken blij en probleemloos ballet. Dat alles was nog gezet tegen een donker blauwgrijs achterdoek. Een wat opwekkender kleur zou niet hebben misstaan. Met Twelve Dances doet Scott Douglas zijn entree in de Nederlandse balletwereld. Hij heeft immers in het Nederlands Dans-Theater de plaats ingenomen van Harkarvy, die naar de Verenigde Staten is gegaan. Twelve Dances is een mooie, klas- siek-academlsche serie divertisse ments, of, zo men wil, études op mu ziek van Handel en van Sir Thomas Beecham. Fleurige muziek, die noodt tot pittige dansfiguren. Eenvoudig en zonder probleemstel ling van aanzien, maar aan de dan sers, vooral in de soli en pas de deux, zo nu en dan zware eisen stellend. Met virtuoos solistenwerk cn ccn mooie choreografische opbouw in de j ensembles. 1 Vanzelfsprekend „zat" de zaak heel wat beter dan in de voorpremières, die in feite costuumloze repetities waren geweest, al waren er nog plooitjes die in de toekomst moeten worden gladgestreken, zoals hard neerkomen op de toneelvloer. Voor degenen, die de beide voor premières en de officiële première van dinsdagavond hebben bijge woond, is het een interessante bele venis geweest, de „groei" van een. ballet te kunnen bijwonen. Men kan zich echter ook voorstellen, dat er mensen zijn, die het invoegen van een costuumloze voorpremière in een schouwburgvoorstelling maar matig kunnen waarderen. DEN HAAG Het aantal leer- ling-verplegenden is sinds 1962 toege nomen met 36 pet van ruim 14.000 tot 20.000. Ook het aantal gediplomeer den steeg sterk. Uit deze mededelin gen van staatssecretaris Kruisinga van volksgezondheid valt op te ma ken, dat de dienstplicht voor meisjes om te voorzien in de tekorten bij het verplegend personeel overbodig is ge worden. Scott Douglas en zijn dansers kre gen aan het eind van de avond een ovatie in ontvangst te nemen. Mis schien zullen sommigen van hem een j „moderner" entree hebben verwacht. I Maar zo'n klassiek-academisch begin kan heel goed zijn, het toont duide lijk de betekenis, de vakkennis en het i artistieke vermogen van een choreo- graat HANS W. LEDEBOER (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG De fractie van de PvdA in de Tweede Kamer is van plan een initiatiefwet in te dienen over het abortusvraagstuk. Men wil het Wetboek van Strafrecht in deze zin wijzigen, dat abortus provocatus alleen is toegestaan, wanneer dit ge schiedt door een arts in een erkend ziekenhuis of in een erkende inrich ting. Zoals bekend heeft staatssecretaris dr. R. J. H. Kruisinga voor de bestu dering van dit probleem een com missie ingesteld. Maar dr. J. H. Lamberts van de PvdA, die gisteren de initiatiefwet aankondigde, zei dat de staatssecreta ris deze commissie veel te laat heeft benoemd. Hij wilde deze commissie zelfs een „vertragingscommissie" noe men. Uitstellen Hij wilde de staatssecretaris gele genheid geven om aan te tonen, dat zijn bewering niet juist is en daarom de indiening van het ontwerp tot mei uitstellen. Maar. aldus dr. Lamberts, in deze urgente zaak voor tienduizen den Nederlandse vrouwen moet snel worden gehandeld. Staatssecretaris Kruisinga verze kerde nog, dat de commissie met gro te zorg was samengesteld. En dit kostte tijd. De afgevaardigde van de PvdA reageerde met de opmerking, dat de commissie in het teken staat van de langzaam-aan-actie. Om streeks 1 mei, voegde dr. Lamberts eraan toe, komt de initiatiefwet. WILLEMSTAD Dc raad van mi nisters van de Nederlandse Antillen heeft zich uitgesproken voor de be noeming van dr. E. Jonckheer tot gouverneur van de Nederlandse An tillen. Alleen de minister van de, Frente Obrero-partij is tegen. De ge volmachtigd minister van de Neder landse Antillen in Den Haag is op de hoogte gesteld van het standpunt. Volgens 'het blad „Amigoe di Cu racao" heeft „Papa" Wilson Godet. fractieleider van de Frento Obrero gezegd dat hij ervoor zal zorgen dat het werk in de haven wordt neerge legd, indien de benoeming van dr. Jonckheer doorgaat. Deze waarschu wing zou Godet vorige week vrijdag •hébben geuit tijdens een vergadering van de samenwerkende partijen in de regering.

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 9