Zeer levendige politieke hoorzitting in Warmond Centrum Alphen heeft goede vansen Fikse brand in Zoeterwoude WOONBOOT IN VLAMMEN Nota D 66 licht Nieuwkoop door Bolletje Secretarie s avonds open voor inzage gemeentelijke stukken Zeskampfinale in Leiden Rapport adviseert versterking van city WOENSDAG i FEBRUARI 1970 NIEUWE LEIDSE COURANT WARMOND De door alle politieke partijen en groeperingen in rt Trefpunt te Warmond georganiseerde politieke hearing dreigde byna op een KVP-rel uit te lopen, toen door de heer C. Buters om klaarheid over de in de KVP-raadsfractie ontstane scheuring werd gevraagd. Ex-KVP-fractievoorzitter A. A. Willemse antwoordde dat deze kwestie beter in een KVP-ledenvergadering besproken zou kunnen worden, maar dat by de behandeling op deze hearing dan ook alles op tafel gebracht zou moeten worden, waarop hij de daad by het woord voegde. Hierop ontspon zich een felle discussie met KVP-afdelingsvoorzitter J. H. Th. Tydhof. De heer L. (i, Dalhuyzen van D'66 stelde hierop als punt van orde, dat het om een politieke hearing ging en niet om een KVP-ledenvergadering. LEIDEN Op 25 april zal de finale worden gehouden van de Dubbel Zeskamp van de N.C.R.V.-televisie. De wedstrij den vinden plaats in de Groen- oordhal. Ook op 23 mei zal een televi sie-uitzending vanuit de Groen- oordhal worden verzorgd. Dan zullen namelijk de winnaars van de zeskamp van dit jaar en die van 1968/1969 tegen elkaar uitko men. Deze uitzending zal ook in kleur zijn. Normaal worden niet meer d°n ongeveer 3000 belangstellenden toegelaten. Voor deze gelegen heid zullen er echter tribunes worden bijgebouwd die in totaal plaats bieden aan 8000 personen. heeft beschuit in de mond! 's Morgens bij koffie of thee lékkere eierbeschuit van meetjepïMJm/ De bijeenkomst, bekwaam geleid door gemeentesecretaris P. J. Baas. die er angstig voor waakte, dat de hearing niet overging in een teach-in. was begonnen met de presentatie van Warmonds nieuwe groeperingen: D'66, de Groep Geïnteresseerde Warmonders en de PPR. Na de dissonant, de rellerige KVP-onder- breking. gingen deze partijen na de pauze de hearing bepalen. Eén grote fractie De woordvoerder van D 66 de heer L. G. Dalhuyzen. gooide het vooral op de landelijke politiek, terwijl de GGW-woordvoerer A. Heemskerk, in Warmond reeds ge doodverfd als de partij-ideoloog, er vooor pleitte eerst een Warmonds programma te maken voor men zich met de politiek buiten de gemeente grenzen ging bemoeien. Hij wilde een programma dat door alle par tyen. ook door partijlozen, zou worden opgesteld. Daarna zou een gemeenteraad, los van de bestaande partijen of welke andere partij ook. moeten worden gekozen om zich te belasten met de uitvoering van dit programma. De heer Dalhuyzen voorzag hierbij dermate grote tegenstellingen, dat hu het onmogelijk achtte, dat op deze wijze werkelijke resutlaten zouden worden gehaald. Wat in de landelijke politiek niet haalbaar is. kan volgens de heer Heemskerk wel in een kleine gemeente. Hij ontkende niet. dat er grote tegen stellingen zouden kunnen optreden, maar juist het gezamenlijk werken tot meer onderling begrip tussen de verschillende belangengroepen zou kunnen leiden. Bovendien wee? hij -op- het grote gebrek aan politiek bewustzyn bij sommige leden van de politieke partijen. Drs. Van de Kuven 'PPR) vond, dat specifiek Warmondse aange legenheden. zoals woningbouw en grondnrijspolitiek. alleen landcliik opgelost kunnen worden. Ook de wensen op deze punten kunnen volgens hem beter worden uitge- veerd wanneer men zich ook in kleine gemeenten direct voor de landelijke politiek uitspreekt. Wethouder wippen De heer A. A. Willemsen gaf nog eens een motivering waarom dc zes KVP^raadsleden uit dc fractie waren getreden. Wat in dc circu laires. die sinds die scheuring driftig door Warmond werden verspreid, nog niet aan de orde kwam. is dat volgens de heer Willemsen een poging werd gedaan KVP-wethouder mr. V. C. Groenendijk te wippen. Omdat dc door hot KVP-besluur eveneens als kandidaat voorgedragen heer G. v d. Kroft zich niet be schikbaar had gesteld, zeker niet zolang de heer Groenedfik kandidaat wilde blijven, kwam aldus de heer Willemsen alleen de overgebleven kandidaat, de heer Van Moorsel. nog als wethouder in aanmerking. ..En zo was het spelletje rond" .al- du? de ex-fractievoorzitter van de K VP. Rancune Volgens de heer Willemsen was er bij de heer Tijdhof sprake van rancune njuv. de afwijzing door de fractie van zijn kandidatuur destijds voor de functie van gemeentesecre taris in Warmond. ..Dat is beneden elk peil", re ageerde de heer Tijdhof fel. daarbij ondersteund door de zaal, die in hevige opschudding was geraakt. Toen hierop een rel dreigde, wilde schoolhoofd Buters zijn vraag in trekken. maar dit bleek niet meer mogelijk. Pogingen van de vice- voorzitter van de KVP. kring Lei den. de heer Bakker, om te be middelen in het plotseling ontstane geschil, werden door gespreksleider Baas van de hand gewezen, omdat de zaak wel degelijk de Warmondse politiek raakte. Geen proces Daarna beschuldigde de heer Wil lemsen de heer Tijdhof ervan, dat deze de gemeente een proces heeft aangedaan om in een dienstwoning te kunnen blijven wonen, hoewel hij beloofd had die te ontruimen (De heer Tijdhof was tot twee jaar ge leden loco-secretaris in Warmond). Daarop vroeg een zeer geëmotio neerde heer Tijdhof rechtstreeks aan burgemeester langemeijer of dit j zo was. waarop de heer Langemeijer ontkende, dat een dergelijk proces was gevoerd. De heer Tiirihof verklaarde, dat er een beleidslijn opgesteld inoest worden, omdat niet name dc heren, Willemsen en Weyers na de ver kiezingen niet meer in de raad zullen 'erugkeren. Mr. Groenendijk zou niet uitgerangeerd zün als wethou der. maa' er is gewoon van uit gegaan. dat de KVP drie potentiële wethouders beschikbaar heeft. Geen tijd genoeg Hij citeerde een brief van wet houder Groenendijk waarin deze letterlijk verklaarde geen voldoende tijd ter beschikking te hebben om 't wethouderschap zo uit te oefenen als wel wenselijk zou zijn en dat dit wat de tijd betreft in een volgende ambtsperiode zeker niet beter zou worden. Mr. Groenendijk heeft in Leiden een advocatenpraktijk. Wat het uittreden van mevrouw Van der Zalm-Langezaal uit het KVP-bestuur betreft, verklaarde de heer Tijdhof. dat zij het beleid tot op de laatste dag heeft onder schreven. Het eveneens uitgetreden KVP- raadslid G. J. van der Kroft ver klaarde. dat het vertrouwen tussen het KVP-bestuur en de meerder heid van de fractie nu zo was, dat er voor hen geen reden was nog langer KVP-raadslid te blijven. „We hebben gekozen voor de donderbui in plaats van de boerenfluitjespoli- tiek, maar daarbij zitten we nu diep in het moeras". Over zyn mogelijk wethouder schap zei de heer Van der Kroft. dat het KVP-bestuur hem niet had gevraagd of hij wel tijd beschikbaar zou hebben om die functie te ver vullen. Dat de fractievoorzitter geen afschrift heeft gekregen van de langzamerhand zo gewraakte brief, die tot de scheuring van de Warmondse KVP-fractie leidde, noemde hij een der oorzaken van de vertrouwenscrisis. Veel opener De gedoodverfde nieuwe wet houder, de heer A. C. van Moorsel. zette uiteen, dat het punt waar het eigeniyk om gaat is. dat het KVP- bestuur en de partijleden samen de kandidatenlijst voor de nieuwe ge meenteraad samenstellen. De opzet is om dat zo open mogelijk te doen. veel opener dan dit ooit geweest is. Maar de fractie wilde op de stoel van het bestuur en de leden gaan zitten. Het gedeelte na de pauze begon met wat heen- en weer gediscussieer over het door GGW gestelde punt betreffende het al of niet aansnellen van een vakleerkracht voor gymnas tiek met als kosten zestien mille voor de lagere scholen, waarover enkele plaatselijke onderwijzers zich nogal opwonden. Daarna kwam het belangrijke uitbreidingsplan Zwan burg aan de orde. Als het plan Zwanburg niet wordt ZOETER WOUDE Een noncha lant weggeworpen lucifer door een 13-jarige jongen die een sigaret op stak was gistermiddag om kwart over één oorzaak van een brand op de ge- meentewerf aan het eind van de Miening. De hier staande loodsen, eigendom van de gemeente, zyn in gebruik bij het expeditiebedrijf van de Gebr. Onderwater. Het vuur greep in de 13 ton stro die hier lagen op geslagen snel om zich heen en er dreigde, mede door de harde wind. groot gevaar voor een tweetal hou ten woningen. De dichtst bijstaande woning werd door de vlammen aan de achterzijde aangetast. Het bejaarde echtpaar V. d. Horst, onlangs 50 jaar getrouwd, moest deze in allerijl verlaten. De heer' L. Onderwater, die vanuit de nabijgelegen ambtswoning door me vrouw Detmers werd gealarmeerd, zag nog kans twee vrachtauto's uit de brandende loods te rijden. Om wonenden leverden ook een belang rijke bijdrage bij de redding van ma teriaal uit de loods. De zeer snel ter plaatse zijnde Leidse brandweer wist de woning die aan de achterzijde geheel zwart is geblakerd ternauwernood te behou den. Een caravan die in de loods een winteronderkomen had, en een grote hoeveelheid auto-onderdelen en schotten gingen in de vlammen op. Ook de 13 ton stro, vorige week aangevoerd, moet als verloren wor den beschouwd. De totale schade voor de fa. Onderwater bedraagt meer dan tienduizend gulden. Daar- WARMOND De bewoners van de Oranje Nassaulaan zijn ontstemd over het plan van de provincie tot het aanleggen van een provinciale weg dio dwars over deze laan komt te liggen. Mocht het plan werden uitgevoerd, dan zal dit mooie ge bied in ernstige mate worden be schadigd, zo is men van mening. Het tracé op het provinciale plan is aangegeven als een weg ov» r het Poelmeer, de Oranje Nassaulaan. de Leede en onder de spoorbaan HaarlemLeiden. De bewoners 'ho pen dat de provincie zich nog ern stig zal beraden, vooral omdat de gemeente een alleszins aanvaard baar alternatief heeft. Burgemeester Langemeijer woningbouw verhoogt aantrekkelijkheid goedgekeurd, hoe moet Warmond dan nog zyn woningproblccm op lossen. zo bracht de KVP'er Tijdhof deze netelige kwestie ter sprake. Hij dacht zelf aan een oplossing in ge westelijk verband. Drs. C. J. van Kuyen (PPR): Met het wel of niet bouwen in Zwanburg wordt 't eigenlijke woningprobleem niet opgelost. Stedebouwkundig ge zien zou het verstandiger geweest zijn een uitbreiding van de bebou wing aan te sluiten op het plan Endepoel. Orn politieke redenen (de grond was te duur) is dat niet door gegaan. Maar de gemeentelijke wo ningbouw grijpt terug op de lande lijke politiek, waarbij aan ruimte lijke ordening pas op de tweede plaats aandacht wordt besteed. Geen andere ruimte Burgemeester F. K. Langemeijer, die vaardig op diverse problemen wist in te haken, zei te verwachten, dat de woningbouw in de Zwanbur- gerpolder en daarmee het hele plan door de Kroon zonder meer zal worden goedgekeurd. Deze beroeps- LEIDEN Gisteravond omstreeks 8 uur is een woonboot aan het Utrechtse Jaagpad bij de waterto ren totaal uitgebrand. Op het mo ment van de brand waren de be woners, een echtpaar met een kind, naast is er een schade aan de loods van de gemeente en de houten wo ning. instantie behandelt op het ogenblik een groot aantal bezwaarschriften tegen dit plan. Wat we daarnaast gaan doen. aldus de heer Lange meijer, is landbouwgrond geschikt maken voor de recreatie. De wo ningbouw moet daar echter niet buitengehouden worden, omdat deze de aantrekkelijkheid van het re creatiegebied zou bevorderen. En, aldus de burgemeester, we hebben geen andere ruimte kunnen vinden. Het plan Endepoel, dat vroeger een mooi uitzicht bood, heeft nu de aanblik op het zuid-westelijk gedeelte van Warmond danig be dorven. Democratisering Toen het punt inspraak, democra tisering en het o.a. openbaar maken van de commissievergaderingen aan de orde kwam, wees drs. Van Kuyen er op. dat volgens de ge meentewet de fractieleden in de raad moeten beslissen zonder rugge spraak te houden met hun partij. Hij noemde deze bepaling uit de tijd. Democratisering moet al be ginnen by de voorbereiding van de plannen, vond hij. Dat voor allerlei gemeentelijke stukken, onder andere de begroting jaarlijks een flink bedrag op tafel gelegd moet worden wanneer men die thuis wil ontvangen, noemde hij ook een bezwaar. Dat bedrag zou sterk verminderd moeten worden of geheel moeten verdwijnen, zodat iedereen zonder bezwaar kennis van de stukken zou kunnen nemen. Nu bestaat die mogelijkheid wel op de gemeentescretarie. aldus drs. Van Kuylen. maar daar mag men de stukken alleen inzien tijdens de kantooruren. Wie dat nu wil doen. moet zyn baas een halve middag vrij vragen. Stel de secretarie een maal in de week 'savonds, open. al dus het PPR-lid. Gemeentesecretaris P. J. Baas haakte hier onmiddellijk op in en verklaarde onder applaus, dat hij hier persoonlijk geen enkel be zwaar tegen had en bereid was om ook 's avonds belangstellenden in zage in de stukken te geven, wan neer hier behoefte aan zou bestaan. Hij voegde er echter aan toe, dat dit wel aan de beslissing van b. en w. en de gemeenteraad moe>t wor den overgelaten. niet thuis. Ze verbleven in Utrecht. Een bewoonster van het Utrechtse Jaagpad ontdekte de brand en waarschuwde de buren. Deze verkeerden in de veronder stelling, dat het kind zich in de woonboot bevond en sloegen een ruit in om het te redden, maar al gauw bleek, dat er niemand aanwe zig was. De brandweer, die inmid dels was gearriveerd, kon niet ver hinderen. dat de boot in vlammen opging. Hel echtpaar heeft met het kind vannacht geslapen in het Leidse po litiebureau. De schade van de brand, die vermoedelijk is ontstaan door dat een pan o-p het gas is blijven staan, is nog niet bekend. In het rapport wordt achtereen volgens ingegaan op de huidige si tuatie van het Alphens centrum en worden de resultaten weergegeven van onderzoeken, waarvan het doel is geweest de centrumfunctie van Alphen te kwantificeren. Verder wordt een visie gegeven op de ver dere groei van Alphen en de eisen die deze groei aan het centrum zal gaan stellen. Deze beschouwingen resulteren in een plan. waarvan de realisering op korte termijn ter hand kan worden genomen. Na een karakterisering van Al phen aan den Rijn en .de diensten en instellingen in Alphen-Centrum komt het rapport tot de winkel functie en het verzorgingsgebied. Over de koopgewoonten van de in woners van Alphen en omgeving zijn enquêtes gehouden. Daaruit blijkt dat voor de inwoners van Alphen het centrum het meest in trek is voor de inkopen, dat 77 pet koopt in eigen woongemeente. 9 pet voor de duurzame artikelen naar Leiden gaat, 7 pet naar andere NIEUWKOOP Een werkgroep van D'66 heeft een discussienota samengesteld, waarin een visie wordt gegeven op het beleid van de gemeente. Ook Nieuwkopers, die niet lid zijn, hebben aan deze nota meegewerkt. De nota erkent de juistheid, dat het plassengebied wordt aangeduid als natuurmonu ment van nationale betekenis .Dit dient het uitgangspunt te zijn voor de te nemen beslissingen door het bestuur. Het kampeerterrein mag niet meer worden uitgebreid. D'66 stelt zióli achter de plannen voor een tweede jachthaven. Het aantal jachten en boten voor weekend verblijf dient drastisch te worden grote steden, 5 pet naar elders en dat 2 pet niet in de winkels koopt. Voorts is ook duidelijk geworden dat in de gemeenten in de naaste omgeving „een groot aantal inwo ners voor de duurzame artikelen op Alphen is gericht. Koopkracht De totale koopkracht per jaar voor uitsluitend duurzame goederen voor de inwoners van Alphen wordt getaxeerd op f 28.000.000. Hiervan wordt in buurtwinkels f 2.000.000 besteed; elders f 6 a 7 min; resteert als omzet in Alphen-Centrum f 19 a f 20 min; van elders komt naar Alphen-Centrum f 6 a f 7 min, zo dat de totale omzet van Alphen- centrum gesteld kan worden op f 26.000.000. De konklusic is dus, dat van elders evenveel koopkracht naar Alphen toevloeit als er van Alphen koopkracht naar elders af vloeit. Gegeven de betrekkelyk ge ringe omvang, schakering en het aanzien van het centrale winkel- beperkt. Dit geldt ook voor het aantal woonboten in het piassen- gebied. De werkgroep wijst pertinent de vestiging van elke industrie af, die door verontreiniging het woon- en leefklimaat zou kunnen verstoren. Nieuwe vestigingen moeten ver wezen worden naar het industrie terrein. Het ontwerpen van struc tuur- en bestemmingsplannen moet gepaard gaan met volledige inspraak van de bevolking. Bij uitbreiding moet hoogbouw in welke vorm dan ook worden afgewezen Het onderwijs dient te worden af gestemd op de individuele leerling. Meer aandacht is gewenst voor ex pressie. handvaardigheid, toneel, tekenen, muziek en lichamelijke op voeding. Er zijn ook opmerkingen. Men wil komen tot een sportplan op langere termijn en voorzieningen, die voldoende zijn voor een voet balvereniging met 500 leden en een tennisvereniging van 600 leden. Een hoofdstuk apart noemt men de bouw van een sporthal. Daaraan wordt de voorkeur gegeven boven steeds de bouw van een gymnastiek lokaal. Aangaande de jeugd moe ten particuliere initiatieven, zoals een jeugdcafé. discotheek en so ciëteit positief worden benaderd. Contante wisselkoersen AMSTERDAM, 3 febr Contante prij zen: Londen 8.733/,8.741/,New York 3.63U—3.63Ü. Montreal 3.39—3 39^. Parijs 65 63—65 68, Brussel 7.32147.323/4', Frank fort 98.582 98.631 Stockholm 70.38— 70.43, Zürich 84.64JA84.69 AMilaan 57.76'A57.8114. Kopenhagen 48.49»A— 48 54 IA Oslo "50.84—50 89, Wenen 14 05— 14 60. "Lissabon 12.791/4—12.803.,, apparaat in Alphen mag deze even wichtige toestand als gunstig wor den gekensche.st, aldus het rapport* Samenvattend wordt vam het centrale winkelapparaat van Al- phen gezegd, dat het een brede functie vervult (van buurt- tot city centrum). Het citykarakter komt echter in slechts één straat, de Van Mandersloostraat. tot uiting. De. re gionale 1 functie is.gezien de ge ringe - omvang èn het weinig impo sante karakter van het centrum, toch noch zeer aanzienlijk. De con clusie van het rapport is, dat'hier sprake is van een wat ondermaats centrum, dat, gezien de functies, die het desondanks nu reeds ver vult, goede toekomstmogelijkheden heeft. Verspilling Over die ontwikkelingsmogelijkhe- den handelt een apart hoofdstuk in j het rapport. Is in de snel groeiende 1 gemeenten vaak sprake van een de centralisatie van de centrale voor zieningen ook al in verband met parkeermoeilijkheden, voor Alphen wordt bewust geadviseerd te streven naar versterking van de city. Ver spilling van city-vormende krach ten mag, aldus het rapport, niet op treden. Alleen door een zo groot 1 mogelijke bundeling van krachten j mag worden gehoopt, dat de te kortkomingen die de Alphense be volking met betrekking tot het een- trum memoreert en die voorna- j melijk betrekking hebben op het ge brek aan stedelijkheid, allure en ge varieerde voorzieningen, kunnen worden ondervangen. Aandacht wordt geschonken aan de diensten en instellingen, de detailhandels functie en aan de maatschappelijke en kulturele voorzieningen, waarbij ook de vestiging van een kultureel centrum in de city onder de ogen wordt gezien. Uitgaande van de groei van Al phen tot 70.000 inwoners moet met deze groei een ontwikkeling in het centrum van Alphen corresponderen een ontwikkeling, die goeddeels haar beslag zal moeten vindfen in het gebied, waarop de bestemmings plannen Van Boetzelaerstraat en Thorbeckeplein betrekking hebben (rond en achter het Nuntsgebouw en rond de tuin van Lemkes). Zie de foto. Ongeveer 7 ha grond zal voor expansie kunnen worden be nut. Al met al kan, uitgaande van 70.000 a 80.000 inwoners, voor de in totaal beschikbare ruimte aan het volgende globale programma wor- den gedacht, aldus het rapport: so ciaal kultureel centrum 2500 m2: winkels 16.000 m2; overige diensten i (horeca, showroom) 4000 m2; kanto ren idem; woningen boven kanto ren 25.000 m2; parkeren, straat enz. 51.500 m2. Rijkssleun Bij het onderzoek is gebleken, dat de kosten van de grondverwerving en van de civiele reconstructies van het gebied die voor het stadscen trum nodig zijn, groter zijn dan door de nieuwe bestemmingen kan worden opgebracht. De plannen zul- len dus slechts kunnen worden uit gevoerd, indien rechtstreeks of in direct door de gemeente Alphen een verliesgevende grondexploitatie ge dragen wordt. Gezien de financiële situatie be tekent dit dat een plan voor het centrumgebied als totaal slechts kan worden gerealiseerd met steun van het rijk. De verdere uitwer king van de plannen zal op de mo gelijkheden van een dergelijke steun moeten worden afgestemd. ALPHEN Verschenen is het rapport „Centrum Alphen aan den Rijn, ontwikkelingsprogramma". Het is al weer geruime tijd geleden, dat de gemeenteraad een onderzoek en het uitbrengen van een rapport opdroeg aan de N V. Maatschappij voor Projektontwikkeling Empeo te Utrecht. Het rapport betreft nu alleen nog maar de zakelijke facetten, over een maand zal „Empeo" een financieringsvoorstel indienen. Bur gemeester en wethouders wyzen er dan ook op. dat de technische en financiële aspekten van een mogelijke uitvoering van dit centrumplan nog niet zijn bezien. Over een en ander zal nog uitvoerig beraad plaats vinden. Wel is het streven deze zaak binnen een half jaar in de gemeen teraad te behandelen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 4