Ons land slachtoffer van grote effectenzwendel? Commentaar Vrijdag besluit over Jonekheer GEEN OPENLIJK CONFLICT IN CHU Verolme geen aandeel Regering wel eens soepel Benoeming ingetrokken alles goed en wel Fonteyn en Nureyev dansen bij Nationaal Ballet „Statuten voortaan naleven Rusland levert aardgas aan W est-Duitsland VS en Engeland in de gunst bij Gowon Kans op gesprek tussen D'66 en „nieuwe" YYD 5 MAANDAG 2 FEBRUARI 1970 De Russische minister van buitenlandse handel, Nikolai Patolisjef (links), en de West- duitse minister van economische zaken. prof. Karl Schiller, toosten hier met champagne na de ondertekening van een handelsovereenkomst. De Sowjet- unie zal West-Duitsland (goed koop) aardgas leveren, in ruil daarvoor produceert Bonn 1£ miljoen ton stalen buizen voor Moskou. HILVERSUM Het socialistische Tweede Kamerlid E. Berg heeft aan* gekondigd op korte termijn vragen te stellen aan minister Witteveen van Financiën over een grootscheepse po ging die een paar jaar geleden is on dernomen om de Nederlandse staat voor veertig miljoen gulden op te lichten. Deze, poging werd zaterdag avond onthuld in de Achter het Nieuws-uitzending van de VARA. Hierbij zou ook Verolme's Verenigde Scheepswerven NV betrokken zijn, zonder in deze, zaak partij te zijn ge weest De zaak betreft in de oorlog zoek geraakte of gestolen effecten die na 1945 alleen bij de staat verzilverd konden worden door de rechtmatige eigenaar. Volgens Achter het Nieuws zou de overheid wel eens effecten hebben geaccepteerd, terwijl zij wist dat de aanbieder niet de rechtmatige eigenaar in de zin der wet was. Drie Zwitserse ondernemingen, die zich het verwerven van dergelijke ef fecten ten doel hadden gesteld, heb ben drie jaar geleden zo'n poging on dernomen door bij Verolme twee schepen te laten bouwen voor veertig L. B. J. zou weer dingen naar presidentschap NEW YORK Lyndon B. Johnson zal, volgens zijn jongere broer Sam, opnieuw proberen president van de Verenigde Staten te worden. Sam Johnson, die dit voorspelt in een in terview, zegt zelf dat zijn voorspel ling onwaarschijnlijk klinkt, maar meent dat de openbare mening zich mettertijd ten gunste van de voorma lige president zal wijzigen, zodat de ze zich weer kandidaat zal stellen. „Als de oorlog in Vietnam afneemt, en Lyndon twintig of dertig keer op de t.v. verschijnt, dan kan hij zijn image geheel wijzigen", aldus Sam Johnson. Zambia Bij de visie van dr. W. van der Mast valt mij op, dat hij direct begint met het zo'duidelijk blootgeven van zijn interpretatiekader, dat zo beheerst schijnt te zijn van de ideologie van het anti-communisme, dat ik de strekking van zijn betoog al kon vermoeden na de eerste tien regels. Allereerst iets over de wapenleve- ran,ties: Waar moet in 's hemelsnaam een bevrijdingsbeweging zijn wapens vandaan halen, als de westerse rijke wereld niet alleen weigert hen te steu nen in hun strijd, maar zelfs actief (in Nato verband) Portugal steunt met wapenleveranties. Er blijft voor hen maar weinig keus over! En even verder komt dan de ideo logie van het anti-communisme in een van de duidelijkste vormen om de hoek kijken, want Zanzibar is gelijk een communistisch eiland, omdat het een handelsmissie uit de DDR heeft toegelaten. En het feit dat Nyerere zijn toevlucht heeft moeten nemen tot een Chinese lening om de spoorlijn tussen Zambia en Tanzania te finan cieren wordt .gelijk geïnterpreteerd als een bewijs van communistische aan wezigheid in Zuidelijk Afrika De schrijver trekt gelijk de conclusie dat het weer een van de vele vormen van het „agressieve" communisme zal zijn, een onderdeel van de wereldrevolutie niet waar? Wij zijn immers daar zo heilig van overtuigd, dat wij ieder aspect van de internationale politiek alleen maar ui! het oogpunt van een tot een farizeïsme geworden anticommunistische ideo logie kunnen bekijken, want dat is ook de rechtvaardiging voor de interventie in Vietnam, in Cuba en in andere La tijnsamerikaanse landen, het tot com munist bombarderen van personen zoals Helder Camara, Camillo Torres, Eduardo Mondlane, Albert Luthuli en nog vele anderen. Het onmenselijk optreden van Por tugal in Afrika en van zogenaamd Portugees Guinee heeft niet met het I ideologisch konflict van de internatio-' nale machtspolitiek te maken en gaat lijnrecht in tegen de rechten van dei mens. De bevolking van deze landen is niet geïnteresseerd in kapitalisme of com-j munisme. Ze vragen erom, dat hun be- j ginselen aanvaardt worden, hun be ginselen van onafhankelijkheid, op ba sis van een meerderheids regering. Het1 doel, wat de bevrijdingsbewegingen zich stellen komt voort uit hun ver-I antwoordelijkheid voor het principe' van menselijke gelijkheid. En wat de eenzijdige bronnen be treft, zal ik hier de schrijver nog twee| eenzijdige boeken aanraden nl: de Lu-j saka-verklaring van 14 Afrikaanse] landen en de bijbel, want wat overj menselijke waardigheid gezegd wordt j in de eerste verklaring komt goed! overeen met wat hierover in de evan-j geliën gezegd wordt! Rotterdam A. Sandbergen (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Vrijdag zal het Koninkrijkskabinet een defi nitieve beslissing nemen over het wel of niet hamdhhaven van de benoeming van dr. Jonekheer j tot gouverneur van de Neder- landse Antillen. Politieke kringen in Den Haag ge- loven, dat de Nederlandse regering j aan Suriname en de Antillen zal j voorstellen de benoeming in te trek- ken. De regering-Petronia zou ook al j hebben besloten tegen de benoeming van dr. Jonekheer te stemmen. De vergadering van de Konink rijksregering zal mogelijk niet wor den bijgewoond door dr. Jonekheer, die gevolmachtigd minister van de Antillen bij de Koninkrijksregering is. Men neemt aan dat de Antilli aanse regering een speciale afgevaar digde van het kabinet, mogelijk pre mier Petronia zelf, naar Den Haag zal sturen. Bakker Vice-minister-president drs. J. A. Bakker, die zaterdag op Schiphol te rugkeerde na op de Antillen bespre kingen te hebben gevoerd met Antil liaanse en Surinaamse politici, ver klaarde dat op zeer korte termijn een definitieve beslissing te aandien van het gouverneurschap zal worden ge nomen. Hij wilde geen enkele mede deling doen over de standpunten van dc Antilliaanse politici, die hij hiero ver heeft „gepolst". Minister Bakker blijkt zelf al wel een standpunt te hebben bepaald, zo als hij liet doorschemeren: „Maar het zou per se onjuist zijn als ik de be trokkenen zelf niet eerst zou inlich ten". Hij doelde daarmee op premier De Jong endr. Jonekheer. Drs. Bakker geloofde niet, dat dc regering-Petronia in gevaar zal ko men, ook al heerst er op de Antillen veel verdeeldheid en zijn de sociale spanningen groot. De problemen waarmee het kabinet-Petronia worstelt, zijn werkelijk van ernstige aard, aldus de minister. Demonstratie Van die onrust was in het week einde al iets te merken, toen hon derden inwoners van Willemstad de straat op gingen om te demonstreren tegen de komst van dr. Jonekheer. De politie hield zich wel afzijdig, maar nam later toch enkele borden in beslag. De sociale onrust zal begin mei ze ker toenemen, als de regering voor die tijd geen drastische maatregelen zal nemen. Dan zal namelijk de mijn- maatschappij sluiten en komen hon derden arbeiders op straat te staan. Antilliaanse dagbladen zetten inmid dels hun aanvallen op dr. Jonekheer voort. Het 15.000 ton metende Russische helikoptermoederschip Noskwa, gefotografeerd door de Royal Air Force op ongeveer 200 mijl ten zuidwesten van Land's End, Engeland. De Noskwa, uitgerust met geleide wapens kwam uit de Middellandse zee. Bij Het Kanaal wendden de Noskwa met twee torpedobootjagers en een onbe kend aantal duikboten als escorte, de steven, richting Atlantische oceaan. miljoen gulden, welk bedrag ln aan delen zou worden betaald en welke dan door Verolme aan de regering moesten worden aangeboden. GESTOLEN Deze effecten zouden in de oorlog gestolen zijn. Het is bekend dat in het buitenland dergelijke effecten in omloop zijn van nazislachtoffers. Het zijn niet-geregistreerde aandelen, die in ons land niet mogen worden ge accepteerd, omdat de overheid geen geld wil bezitten dat anderen toebe hoort. Vorige maand is een wetsontwerp ingediend ter opheffing van de afde ling registratie effecten van de Raad voor het rechtsherstel. Dit betekent dat besmette aandelen bij aanvaar ding van het wetsontwerp niet meer te achterhalen zijn. De heer Berg gaat vragen stellen over de rol, die de Nederlandse scheepswerven hebben gespeeld bij de aanbieding van besmette effecten. Hoewel de regering het aangeboden aandelenpakket van veertig miljoen gulden als betaling van twee schepen bij Verolme nooit heeft geaccepteerd, is niet duidelijk waarop deze finan ciële manipulatie is stukgelopen. HOUDING De heer Berg wil daarom ook we ten tot welk bedrag onze regering ef fecten heeft geaccepteerd, waarvan de herkomst onduidelijk was. Deze waardepapieren zouden via Zwitser land en Liechtenstein ook ons land binnenkomen, want in het buitenland is iedere bezitter van effecten ook rechtmatig eigenaar. Na de oorlog moesten alle effecten worden aangemeld, maar vaak is dat niet gebeurd doordat de eigenaar of diens verwanten er niet meer waren of omdat de effecten gestolen waren. Volgens de Vara is de overheid wel eens soepel opgetreden bjj het accep teren van dergelijke effecten. AMSTERDAM Margot Fonteyn en Rudolf Nureyev, sterdansers van het Londense Royal Ballet, vervullen zaterdag 21 februari en zondag 22 februari in het RAI-Congrescentrum de- hoofdrollen in „Giselle" door het Nationaal Ballet. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG In CH-kringen is men opgelucht, dat de me ningsverschillen tussen het da gelijks bestuur en een groep ver ontrusten niet op een openlijk conflict zijn uitgelopen. Op een bijeenkomst zaterdag in Utrecht van het comité „31 januari 1970" heeft CHU-voorzitter prof. dr. j. W. van Hulst toegezegd, dat het da gelijks bestuur er m het vervolg naar zal streven de statuten na te leven. Dat dit in het verleden niet altijd is gebeurd, was een van de grieven van het comité van verontrusten. Statu tair bezien zijn de besluiten van de algemene vergaderingen over de sa menwerking met ARP en KVP niet geheel rechtsgeld i g Tegengaan Tevens zegde men toe, dat het op stapelen van functies in diverse be sturen van de CHU zal worden te- gegegaan. Ook zal vermeden wor den, dat het personeelsbeleid van. het DB spanningen zal oproepen, zoals de laatste maanden 'het geval is geweest. De eerstkomende algemene verga dering krijgt een voorstel te behan delen, waarin een financiële com missie in het vooruitzicht wordt ge steld, die de penningmeester moet bijstaan. De instelling van deze com missie zal in de statuten worden vastgelegd. Het besluit tot deze com- msisie heeft niets te maken met het j aftreden van penningmeester Hoon- akkers. Mogelijk zullen verslagen van de vergaderingen van het hoofdbestuur en het dagelijks bestuur in het vervolg worden gepubliceerd in het weekblad De Nederlander. Ten slotte zal prof. Van Hulst een rondreis langs de 'Kamerkringen maken, om te horen welke wensen daar leven ten aanzien van het beleid van het be stuur. Onwettig Een moeilijk punt bleek de inmid dels voor 7 maart vastgestelde alge mene vergadering, die het nieuwe be ginselprogram van de Unie moet goedkeuren. Volgens dc statuten is deze bijeenkomst te laat aangekon digd en besluiten, die, er genomen zullen worden zijn onwettig. De voorzitter van het comité „31 januari 1970", de heer P. Brijnen var. Houten, zal met het Tweede-kamer lid mr. W. Scholten gaan overleggen, welke oplossing men hiervoor kan vinden. Er is al gesuggereerd de alge mene verigadering op 7 maart wel te laten discussiëren over het beginsel programma, maar een definitieve be slissing uit te stellen tot de volgende algemene vergadering. David Eisenhower, kleinzoon van de overleden generaal (en oud- president) Dwight D. Eisen hower. is beëdigd als reservist bij de Amerikaanse marine. Het werd een bijzondere plechtigheid, want Davids echtgenote Julie is president Nixons dochter. Davids schoonvader en uiteraard Julie zelf waren er om het cere monieel meer luister bij te zetten. Uitdaging CHJO Na zijn terugkeer uit de Antillen ivaar hij overleg pleegde over de (omstreden) benoeming van dr. Jonekheer tot gouverneur gaf minister Bakker op Schiphol een persconferentie. Op tactische wijze j gaf hij antwoord op de vraag of de benoeming al dan niet zou worden ingetrokken: het was een zaak van de ministerraad. De welvaart heeft twee catego rieën mensen opgeleverd die er geen raad mee weten. Zij die niet weten hoe hun vrije tijd te besteden en zij die vertwijfeld vechten voor een beetje ontspanning. Nu is het gekke, dat vele instan ties zich bezig houden met de eerste categorie, maar dat die tweede nooit ergens aan bod komt. Tot dusver dan, want de heer G. J. Cleypool, de jonge directeur van het Noordwijkse Huis ter Duin, wil er wat aan gaan doen. Het systeem is eigenlijk eenvoudig. Alle zorgen loslaten en zich laten leiden. Voor vrouwen bestaat zoiets al. Die trekken zich terug op een beau tyfarm. Een mar zoekt het natuur lijk meer in de kracht. Verschil is ook, dat de vrcuwen apart willen zijn, weg van de dwingende stem men thuis, terwiji de man juist in zijn gezin wil verkeren omdat hij dat nauwelijks nog meemaakt. In Huis ter Duin wordt dit alle maal voor hem geregeld. Voor ƒ75 kan de overwerkte manager (en ook het kleinste baasje) er zaterdag voor het diner komen en tot maandag na het ontbijt ontspannen. Mevrouw mag mee Luren en de kinderen vin den zonodig een oppas die ze bezig houdt. Denk niet dat meneer zijn papie ren en zorgen n.ee kan nemen. Doet hij dat, dan zal hij maandagochtend moeten bekenner er geen tijd en aandacht voor gehad te hebben, want tactvol is hij er vanaf gehou den. Er ligt namelijk een program ma voor hem klaar dat een maxi mum aan ontspanning, vermagering of verjonging brengt. Uitgangspunt is de ontdekking die onze voorou ders al een eeuw geleden deden, na melijk dat zeewater en lucht nieuwe energie geven. Omdat geen mens. behalve een enkele stoerling, nu in zee duikt, zijn er in het hotel badkuipen die Mermaid gevuld worden niet warm zeewater. Zo'n bad voor het» slapen gaan en de overspannen geési komt tot rust. Wie verjongen wil moet snellopen op het strand e.i een sauna op het programma zetten. De vermage ringsgegadigden krijgen een uitge kiend menu. Eerlijk gezegd ik heb alleen dat menu geprobeerd. In de Mermaid, het vernieuwde restaurant, waar de kok aan de grill het helemaal niet erg vindt wanneer men hem op de vingers kijkt en de filet precies de minuten geeft die de gast wenst. Huisvrouwelij!' heb ik ook de sla- maker op de vingers gekeken. Thuis vecht ik in de winter met sla. Die wordt me steeds te slap. In Huis ter Duin knapte de sla Aardig genoeg werd me het geheim verraden. Het is „ijsberg"-sla, die overgevlogen wordt uit Amerika. De krop ziet eruit als een wit kooltje, zo vast zitten de bladeren. Heb inmiddels ontdekt dat menig groentehandelaar dit soort voorradig heeft- Evenals de rode sla die, naar men zegt, uit Zwitserland komt: rode- koolkleur en krullerig. Voor de liefhebbers het keukenge heim van Huis ter Duin, dat overi gens aan tafel wordt bereid en dus af te kijken is: een houten kom in wrijven met knoflook, een paar ont- grate ansjovisje^ fijn wrijven met wijnazijn en olijfolie, een rauw ei, ja rauw. in de saus breken en weer roeren. Groene sla eerst op bordje, dan rode sla in top en dat bestrooi en met geraspte kaas. Salade César is de naam. Men krijgt er een aardappel in een zilveren jasje bij. Een grote, on geschilde pieper wordt in folie ge pakt in de oven gaar gestookt. Folio openvouwen, aardappel kruislings diepe inkeping geven en in het hart een schepje sour cream met gehakte bieslook. Alles puur en nog verschrikkelijk lekker ook. Geen calorie te veel, alle vitami nen en voor de vrouwelijke mana ger geen afwas en geen kopzorg. En de Mermaid kijkt geheimzinnig glimlachend toe Over de CHJO werden wat harde noten gekraakt. Het verwijt van de heer K. Timmerman, dat de bestuurs functies in deze jongerenorganisatie uitsluitend door ouderen worden uit geoefend. werd door allen onder steund. Men zal er op aan dringen geen CHJO'ers meer in het bestuur te benoemen, die ouder dan 24 jaar zijn. Een wellicht nog hardere noot bleek het CHJO-blad Stakkato te zijn. Men was geschokt door de felle persoonlijke aanvallen van dit blad op minister Beernink. Men vond het „belachelijk" dat eindredakteur Rob Vermaas zowel in Stakkato als in het katholiek dagblad De Tijd (waarvan, hij parlementair redacteur is) maar ongelimiteerd de heer Beernink kon aanvallen. ESSEN Na onderhandelingen van maanden, is gisteren in Essen de omvangrijkste handelstransactie tus sen YVestduitse en Russische bedrij ven en banken gesloten. De Bondsrepubliek krijgt 52 mil jard kubieke meter Siberisch aardgas in ruil voor 1.2 miljoen ton stalen transportbuis. Zeventien Westduitse banken hebben Rusland voor de tus sentijdse financiering van deze aan koop een krediet van 1.2 miljard mark verstrekt. De aardigasuitvoer van Nederland naar West-Duitsland zou door dit contract geen weerslag ondervinden, verwachten waarnemers. De Neder landse leveranties blijven driemaal zo groot als de Russische, ook als deze hun grootste omvang hebben bereikt. Niettemin zou de Nederlandse leve ring van aardgas naar Beieren in i grote mate kunnen worden geblok- i keerd. Verder kan de Russische leve- ring druk op de Nederlandse aardgas- 1 prijzen uitoefenen. NEW YORK Generaal Gowon, j het Nigeriaanse staatshoofd dat kort j na het eind van de oorlog met Biafra I slechts een goed woord over had voor de hulp van de Sowjetunie, heeft kennelijk spijt van zijn uitlatingen. I In een interview met het Ameri- I kaanse weekblad Time noemt hij bijna in één adem de namen van Amerika, Rusland, Frankrijk en Engeland. Over de eerste twee lan den zegt hij onder meer, dat hun deelname aan de ontwikkeling van i Nigeria belangrijk is. maar dat ze 1 niet moeten proberen invloedzoncs 1 in het land te verkrijgen. Ook voor de Afrikaanse landen die in het conflict aan de zijde van Biafra stonden, had Gowon verzoe- j nende woorden. „Wij zullen tegen- j over deze landen geen wrok koes- I teren." DE Amerikaanse begroting, die voortijdig is gepubliceerd, laat een overschot zien van ruim een mil jard dollar. Bij lezing blijkt echter spoedig, dat er in werkelijkheid een groot tekort in zit. Het is tegelijk duidelijk geworden, dat de regering van Nixon het vorig jaar door het Congres bepaalde budgetplafond met niet minder dan 2,2 miljard heeft overschreden door „onvoorziene uitgaven". Met kunst- en vliegwerk heeft de pre sident nu een begroting laten samen stellen, die een overschot vertoont en als het ware een uitdaging is aan het Congres, waarin zijn democratisch» tegenstanders een meerderheid heb ben. Te verwachten valt, dat de democra ten zeker niet alleen uit partij* politieke motieven het de presi dent op verschillende punten moeilijk zullen maken. Nixon heeft daar al rekening mee ge houden, toen hij kort geleden een veto uitsprak over een fors bedrag voor onderwijs, volksgezondheid en maat schappelijk werk. Dat hij het tot een botsing liet komen op een gebied dat de hoogste priori teit dient te hebben, onderstreept hoe zeer hij er op uit is zijn tegenstanders onder druk te zetten. Die waren nl. niet in staat het veto van de president te laten wegstem men. Dit moet met een meerderheid van tweederden gebeuren, en het stond van tevoren vast dat die niet gehaald kon worden. Hier staat tegenover, dat Nixon nu tóch meer geld gaat vragen voor uit breiding van het anti-raket-systeem (ABM), dat vorig jaar nauwelijks de goedkeuring van het Congres kon wegdragen. De president noemde wijselijk nog geen bedrag, maar het is een publiek geheim dat er miljarden dollars mee gemoeid zullen zijn, terwijl het zeer de vraag is of het systeem werkelijk militaire betekenis heeft. Uit tactische overwegingen wordt ge zegd, dat het systeem bedoeld is om voorbereid te zijn op een aanval van China, als dit land (binnen tien jaar) tot de grote kernmogendheden gaat behoren. Over Rusland wordt niet ge praat. Er wordt echter ook geen rekening gehouden met het feit, dat de presi dent zich bij het tekenen van een gun stig wereldbeeld heeft beroepen op serieuze onderhandelingen die tussen China en Amerika op gang zijn ge komen. Het is deze tegenstrijdigheid in het doen en laten van Nixon, die de te genstellingen in Amerika zullen doen toenemen naarmate nieuwe Congres verkiezingen naderhijkomen. Kamerlid Nypels: BREDA Het Tweede-Kamerlid drs. E. Nypels (D'66) gelooft in een godee kans op samenwerking tussen D'66 en de VVD bij de kamerverkie zingen van 1971. Dit cehter alleen als de VVD de rapporten van het Libe raal beraad integraal in haar verkie zingsprogramma verwerkt. Hij zei dit zaterdagavond op het congres van de organisatie van libe rale jongeren (JOVD), waarvan hij oud-voorzitter is. D'66-voorzitter Beekmans acht daarentegen de kans op samenwer king vrijwel nihil, ook wanr.eer de rapporten door de 1 doen vergadering worden goedgekeurd. „Het gaat niet om papieren stukken, maar om de mentaliteit: en de mentaliteit van de VVD is de onze niet". Het liberale Kamerlid Wiege heeft inmiddles verklaard verheugd te zijn. over de uitspraak v«n de heer Ny pels.

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 5