PausPaulus handhaaft celibaatsregel GRIEP? VERKOUDEN? jSKn® CI/iü{/li/i/iüie f"1 Bijbel wordt gedicteerd voor radiouitzendingen Zorg over onderwijs op Scholen met Bijbel Eeii woord voor vandaag NDP wijst ontwerp perswet met nadruk af Zelfs discussie niet toegestaan Uw probleem is het onze... Mevr. S. Verdam- Okma overleden H. J. Grasmeijer verlaat CHU Gèerckattl hoofd meer in Delft BEROEPÏNGSWERK Nieuwe testament in Mao 's schrift Universiteiten bouwen groot computercentrum S trafvervolging minister Luns gaat niet door Puzzelhoek Dictatuur in Lesotho9 Leraren MTS willen ageren Missionarissen gevangen MAANDAG 2 FEBRUARI 1970 En toen de duivel alle verzoeking ten einde had gebracht, week hij van Hem", schrijft Lucas aan het slot van de verzoeking in de woestijn. Hij had het eerst geprobeerd via de maag. Maak van deze stenen brood, zei hij. Hij probeerde het toen met de honger in iede re mens naar eer en aanzien: "U zal ik al deze macht geven.En daarna probeerde hij het met de bijbel. Want in de derde verzoeking citeert de duivel een tekst uit Psalm 91. Maar hij citeert hem op een duivelse manier. Hij citeert hem half en daardoor wordt het een tekst die uit zijn verband is gerukt. En zo blijkt dat niet naar ieder beroep op de bijbel geluisterd moet worden. Het gaat er niet om óf iemand de bijbel citeert, maar hoe iemand de bijbel citeert. En iedere keer als de duivel weer tot Hem komt, beroept hij zich op het Woord van God Hij doet wat Israël in de woestijn niet ver- mocht. Toen Israël honger kreeg murmureerde het. Toen het in ge vaar kwam murmureerde het weer. En steeds weer opnieuw. Maar Christus overwon. Hij houdt de duivel tegen met het Woord van God "Er staat geschreven...zegt Hij. Maar er staat nog iets in het woord van Lucas. Er staat dat de duivel van Hem week. Maar er staat ook bij: "tot een bestemde tijd" De duivel geeft het nooit op. Hij komt altijd terug. De over winning van vandaag is geen garantie voor morgen. De duivel wordt niet door ons weerstaan, maar wijkt voor het Woord Gods en alleen dat Woord houdt hem ver van ons. We lezen vandaag: Genesis 24 50-67 DEN HAAG Het bestuur van de vereniging De Nederlandse Dagblad pers heeft het „voorontwerp wet voorziening perswezen 1968" dat de persraad de minister van cultuur, re creatie en maatschappelijk werk heeft aangeboden, nadrukkelijk afge wezen. In een nota voert het NDP-bestuur aan, dat het voorontwerp de be langrijkste bedreiging voor de ver scheidenheid van meningsuiting niet wegneemt. Deze bedreiging moet, naar zijn mening, worden gezocht in de verschraling van het economisch klimaat, die vooral wordt veroorzaakt door de onjuiste wijze van exploitatie van etherreclame. „Voor de persverscheidenheid noodza kei i jke s amenwerkin gs vormen zullen daarentegen bemoeilijkt of verhinderd worden," aldus het NDP- bestuur. In de nota wordt erop gewezen dat de invoering van de etherreclame, economisch de doodsteek zal beteke nen voor een aantal door hun spe cifieke positie reeds voordien moei lijk te exploiteren dagbladen, in dien de compensatie voor gederfde advertentie-inkomsten over 1969 de laatste zou zijn, en niet in enigerlei vorm zou worden voortgezet. Rapport over Dubcek PRAAG „Een preciese analyse van de rol en de verantwoordelijk heid van Alexander Dubcek tijdens de ontwikkelingen voor en na januari 1968 is in voorbereiding", aldus de Tsjechische onderminister Josef Hav- lin. Hij zei ook dat tijdens drie ple naire zittingen vorige week zeventig tot tachtig leden van het Centrale comité zijn afgetreden en dat er nog meer wijzigingen kunnen worden ver wacht. Brieven die niet zijn voorzien van naam en adres kunnen niet In behandeling worden genomen. Ge heimhouding Is verzekerd. Vragen die niet onderling met elkaar In verband staan moeten In afzonder lijke brieven worden gesteld. Per brief dient een gulden aan postze gels te worden Ingesloten. Vraag: Ruim een jaar lang was ik verpleegster, maar ik ben er mee opgehouden omdat het werk me geestelijk te zwaar was. Een maand later heb ik me gemeld bij het ge westelijk arbeidsbureau als werk zoekende en heb tevens gevraagd om uitkering krachtens de Wet werkloosheidsvoorziening. Deze is afgewezen. Ik ben in beroep gegaan. Later heb ik een uitkering Alge mene bijstandswet gevraagd. Burge meester en wethouders wezen dit af omdat ik door eigen toedoen niet mijn arbeid behouden had. (Ik wil doktersassistente worden en heb een prachtig getuigschrift van de direc teur van het zieicenhuis.) De tweede reden was dat ik niet voor mij pas sende arbeid aanvaardde (ik had en kele aanbiedingen van arbeid gekre gen, die ik liever niet aanvaardde). Mijn opleiding is mulo plus vor mingsklas. Ik ben minderjarig en bij mijn ouders thuis. Antwoord: Jammer dat u zelf ont slag heeft genomen en niet het feit, dat u het werk niet aankon, bespro ken heeft met de directeur. Het is inderdaad juist dat u niet voor uit kering in aanmerking komt wan neer u vrijwillig ontslag neemt. Ook voor bijstand komt u niet in aan merking mede omdat u minderjarig is en bij uw ouders thuis. Het beste is zo snel mogelijk an der werk te zoeken en u in de avond uren te bekwamen voor doktersas sistente. Het is raadzaam voor ver pleegsters als het werk geestelijk is zwaar wordt, overleg te plegen met een van de bonden voor overheids personeel (die de belangen van ver pleegsters ook zij die niet in overheidsdienst zijn behartigen) om te weten wat de beste oplossing is. Hulp van lezeres: Aangezien ik bijna 35 jaar in de corsetterie werk zaam ben, kom ik dagelijks met het vraagstuk van een mammaprothese in aanraking. Ik weet dat verplicht verzekerden 50 vergoed krijgen van de vloeibare campprothese ƒ73.45. Dit bedras wordt eenmaal in de twee iaar uitbetaald. Een dame die verzekerd is. zoals in uw ant woord werd aangegeven, wordt al tijd teleurgesteld doordat zij niets vergoed krijgt. Uw antwoord dat een goed zit tende b.h. zeer goed in de behoefte kan voorzien, is onjuist. U verstrekt toch ook geen beugel zonder tanden! U kan geen goede b.h. geven zonder de juiste vulling, die bi.i ieder figuur weer anders is. De juiste maat pro these plus b.h.. alles bij elkaar pas send en naar hpt figuur veranderd, geeft een patiënte die drie maanden zonder iets gelopen heeft, weer moed om het leven in te gaan. Hulp van lezer: Graag wil ik de abonné helpen, die vroeg naar een foto van het aquaduct bij Roelofa- rendsveen. Ik bezit een pracht foto. Deze is van een kalender. Bovendien wijs ik erop dat er langs de Ring vaart een weg loopt met brede gras berm. Als men goed op de kaart kijkt en bijtijds van de autoweg af slaat, komt men met het water over het viaduct-aquaduct van de auto weg. Men kan daar net zoveel foto's maken als men wil. Vraag: Waar kan men opgeleid worden tot sportleider? Antwoord: De instituten zijn: Centraal instituut voor de opleiding tot sportleiders, Duinlustweg 16, Overveen, idem, Oude Markt 1, Sit- tard. De opleiding duurt twee jaar en men dient zich bij voorkeur vóór I april te melden. De minimum-op- leiding is MAVO. pijnstillende, |<oortswerende, snelwerkende cachets (Van een onze verslaggevers) AMSTERDAM Zondag is op 85- jarige leeftijd overleden mevrouw S. Verdam-Okma, die in 1932 de „Vrou- wen-VTJ-hulp" oprichtte en daarvan vele jaren de stuwende kracht was. Mevrouw Verdam was de echtgeno te van mr. J. Verdam, oud-president van de Amsterdamse rechtbank, oud- curator van de Vrije Universiteit en vader van prof. mr. P. J. Verdam, hoogleraar in de rechtsgeleerdheid aan de VU. Zij begon in 1932 met de bifsjesactie paar aanleiding; van een artikel in hét toenmalige dagblad De Standaard over de moeilijke financi ële positie van de VU. De actie sloeg geweldig aan. Reeds in 1935 stond in 30.000 gezinnen een spaarbusje. Hoewel het aantal VU busjes de laatste jaren enigszins te rugloopt zijn er altijd nog zo'n 110.000 busjes in omloop, door middel waar van jaarlijks 450.000 ter beschikking van de VU komt. Sinds 1932 zijn op deze wijze miljoenen guldens ge spaard. Het stoffelijk overschot van me vrouw Verdam, die ridder was in de orde van Oranje-Nassau, zal in stilte worden begraven. Hevige stormen in Japan: 14 doden TOKIO In het afgelopen week einde zijn het oosten en noorden van Japan door hevige stormen geteisterd. Volgens de eerste berichten zijn er veertien doden en elf vermisten. On geveer 4500 huizen zijn ondergelopen of beschadigd. Onder de veertien doden zijn zeven leden van de bemanning van het Ja panse vrachtschip Koeko Maroe, dat zaterdag zonk. Acht opvarenden wor den vermist. DEN HAAG De heer H. J. Gras meijer uit Rijswijk heeft het dage lijks bestuur van de CHU meege deeld zijn lidmaatschap van het hoofdbestuur en van de Unieraad te willen beëindigen. Voornaamste aanleiding is de gang van zaken in de bestuurlijke top van de Unie, de laatste maanden uitvoerig besproken. Tevens heeft de heer Grasmeijer bedankt als voorzitter van de Ka- mberkring Dordrecht van de CHU. Dat hij de banden met de CHU ge heel verbroken heeft, moge blijken uit zijn brief aan de kiesvereniging Rijswijk, waarin hij zijn lidmaatschap opzegt en niet meer als secretaris zegt te willen optreden. De heer Gras meijer heeft onlangs afscheid geno men als fractievoorzitter van de CHU in de Rijswijkse gemeenteraad. De heer Grasmeijer heeft in de top van de Unie veel werk verricht. Zo maakte hij deel uit van de commis- sie-Haars, belast met onderzoek van de financiën van de Unie. Hij heeft altijd duidelijk laten blijken geen „linkse of rechtse'' CHU-man te wil len zijn. Hij trok zich kortgeleden ook terug als door de Centrumsgespreks groep naar voren geschoven kandi daat voor het hoofdbestuur. WASHINGTON Een invloedrijke particuliere studiegroep heeft door de regering betaalde maar onafhankelijk uitgevoerde opiniepeilingen bepleit, die het Witte Huis en het Congres van nut moeten zijn bij het formule ren van de Amerikaanse buitenlandse politiek. Het betreft een commissie van het Amerikaanse VN-genootschap onder leiding van Arthur Goldberg. Hij zei dat verantwoordelijke regeringsambte naren zich in een democratie niet konden veroorloven niet op de hoogte te zijn van de openbare mening. VATICAANSTAD Paus Paulus heeft gisteren niet alleen verklaard de regel van het celi baat te zullen handhaven, maar tevens gezegd dat er niet over kan worden gediscussieerd. Hij deed dit in zijn wekelijkse toe spraak op het Sint-Pietersplein. Dit was de eerste keer, dat de paus zich zo over het celibaat uitliet sinds het pastoraal concilie van Noordwij- kerhout zich uitsprak voor ontkoppe ling van celibaat en priesterschap. De paus noemde het celibaat voor priesters een hoofdwet van de kerk, maar voegde eraan toe zeer goed te weten, dat de plicht van het celibaat „hard en moeilijk te vervullen" is. Z(jn verklaring kan worden gezien als een strenge terechtwijzing van de Nederlandse priesters. Charisma Nu moet worden opgemerkt, dat de paus zich uitspreekt voor het charisma; dat is de regel van het celibaat, terwijl het pastoraal concilie de wet op het celibaat wil zien op geheven. Maar het veto van de paus neemt men ernstig genoeg op om het te zien als een verkapte afwijzing van kardinaal Alfrinks verzoek, over de afschaffing van het celibaat met hem te mogen komen spreken. Na de tweede bisschoppensynode, Gero streeft naar samenwerking ZEIST De directie van de Gero- fabriek in Zeist wil alles in het werk stellen om tot een verregaande vorm van samenwerking te komen met de twee andere zilververwerkende be drijven Sola, en Van Kempen en Be geer. President-directeur drs. J. A. Hendriks van Gero heeft zaterdag middag op een personeelsbijeenkomst o.m. gezegd, dat ieder directielid van Gero bereid is zijn directiezetel af te staan als dat de sanering en concen tratie in de plaatselijke zilververwer kende en bestekindustrie ten goede zou kunnen komen. Vooral wat de binnenlandse omzet betreft is 1969 voor de Gero een nogal ongunstig jaar geweest. DELFT Het kaalscheren van stu denten in Delft is afgeschaft. Dit is besloten op een vergadering van het Delftsch Studentencorps. De senaat diende een plan in om de groentijd aan te passen aan de ontwikkelingen in de maatschappij. Een nieuw gezicht van de groentijd wordt noodzakelijk geacht, „daar het afnemend klassebewustzijn zich ook in de studentenwereld sterk mani festeert." Het nieuwe plan houdt verder in: de principiële gelijkheid en een grote zelfwerkzaamheid van de leden. GEREF. KERKEN Beroepen te Scheveningen: G. Brou wer te Zaandam. GEREF. KJCRKEN (VRIJGEM.) Beroepen te Arnhem: drs. D. Ded- dens te Leeuwarden. GEREF. KERKEN (BUITEN VERB.) Bedankt voor Urk en voor Zalk en Veecaten: J. Stuy te Wieringermeer. (Van onze kerkredactic) AMSTERDAM De bijbelgenoot schappen hebben een weg gevonden om de bijbel toch achter het. bamboe gordijn te verspreiden. Zowel in het Kantonees als het Mandarijn zijn reeds 650 bijbelgedeelten vastgelegd op geluidsbanden. Ze worden uitge zonden door radiostations die pro gramma's verzorgen voor Rood-Chi na. De bijbelgedeelten zijn niet bedoeld om alleen maaT beluisterd te worden. Mr. Van Mazijk naar Oranje-Groene Kruis (Van een onzer verslaggevers) UTRECHT Mr. A. van Mazijk zal in september aftreden als alge meen directeur van de Protestants Christelijke Reclassering Vereniging. Hij wordt secretaris-generaal van het Oranje-Groene Kruis. In deze functie volgt hij de heer R. Smit op. Wie mr. Van Mazijk opvolgt, is nog niet be kend. Mr. A. van Mazijk vervulde de functie van algemeen directeur van de PCRV sinds 1953. Daarvoor was hij werkzaam bij de sociale dienst van de gemeente Arnhem. Daarom worden ze op dicteersnelheid gelezen, zoals bij ons het weerbericht van kwart voor zeven 's morgens. Brieven uit China die in Hongkong werden ontvangen melden dat veel mensen niet alleen de programma's beluisteren, maar ook de moeite ne men om de gedicteerde bijbel op te schrijven. Deze bijbels worden, even als dat ook wel in Rusland geschiedt, bovendien met de hand gekopieerd. Schrijftaal Inmiddels wordt ook gewerkt aan een geheel nieuwe gedrukte bijbel voor Chinezen achter het ijzeren gor dijn. Een groot probleem was tot nu toe dat de Chinese talen over zoveel woord-symbolen beschikken. Daar door bleef het schrift een soort ge heimtaal voor de intellectuelen. Reeds voor de machtsovername door het communisme werd een soort snelschrift ingevoerd dat van minder lettersymbolen gebruik maakt. De communisten zagen daarin een moge lijkheid om de gewone man sneller te bereiken en hebben deze nieuwe ge schreven taal sterk gestimuleerd. Een gevolg echter was, dat Taiwan dit snelschrift heeft afgewezen als een communistisch en daarom ver werpelijk bedenksel. Op het vaste land van China is dat schrift echter nu algemeen geaccepteerd. De jonge re generatie daar kan het oude schrift al niet meer lezen. Nieuwe hijbei Tot nu toe bestond er geen bijbel in deze nieuwe schrijftaal. China was bovendien zo gesloten, dat er ook geen haast werd gemaakt met een dergelijke uitgave, die toch niet in grote oplagen verspreid zou kunnen worden en waarvoor buiten Rood- China geen belangstelling bestaat. De Verenigde Bijbelgenootschappen hebben nu echter besloten haast te gaan zetten achter deze nieiiwe uit gave. Warner Hutchinson, de secreta ris voor Azië en de eilanden van de Stille Zuidzee, vertelde me deze week dat hij het gevoel heeft dat er mis schien spoedig meer mogelijkheden zullen komen. Ook bij anderen is de hoop weer wakker geworden dat het toch nog mogelijk zijn zal om de bij bel in China te verspreiden. Er wordt op het ogenblik hard ge werkt aan deze nieuwe uitgave, waarvan de eerste boeken reeds ver schenen zijn. Het Nieuwe Testament moet persklaar zijn op het moment dat er een bèhoefte gevoeld wordt aan deze nieuwe uitgave, zodat de persen dan direct kunnen gaan draai en. PAUS PAULUS. die in oktober in Vaticaanstad is ge houden, was in veel kringen de hoop gerezen, dat een verandering van de celibaatswet mogelijk zou zijn. Kar dinaal Marty sloot in oktober deze synode op dramatische Wij te af door voor te stellen dat het priesterschap met inbegrip van de celibaats- kwestie op de volgende synode in 1971 zou worden besproken. (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM De Vrije Univer siteit. de Gemeentelijke Universiteit en het Mathematisch Centrum in Amsterdam hebben besloten tot het stichten van het Academisch Reken centrum Amsterdam, met een zeer groot computervermogen voor geza menlijk gebruik. ARA zal worden ge vestigd in een ruim eigen gebouw en via telefoon en telex verbonden zijn met alle instituten, laboratoria, ande re rekencentra, administraties en les lokalen. Commissies zijn bezig met het voorbereiden van bouwplannen en de keuze van apparatuur. In een oplaag van 38.000 exemplaren is op beide universiteiten een boekje verspreid, dat betrokkenen informatie verschaft over de computer. BAARN De procureur-generaal van de Hoge Raad zal geen strafver volging instellen tegen minister Luns. Dit heeft hij meegedeeld aan de Baarnse geoloog dr. T. de Booy, die hierom had verzocht, omdat de be windsman naar zijn mening niet al het mogelijke heeft gedaan om misdrijven tegen de mensheid in Bi- afra te voorkomen. Bovendien ver weet hij minister Luns onjuiste voor lichting in de Biafra-zaak. Volgens de heer De Booy is hier sprake van „misdrijven tegen de openbare orde en ambtsmisdrijven". Vervolging van dit soort misdrij ven kan alleen worden ingesteld, zo heeft de procureur-generaal laten weten, op last van de Koningin of van de Tweede Kamer. De heer De Booy meent, dat een dergelijk verzoek aan de Tweede Ka mer geen zin heeft, „want ik acht de Kamer even schuldig als de mi nister". Hij heeft inmiddels in een uitvoerige brief de Koningin om een audiëntie gevraagd. Kruiswoord-puzzel zonder zwart Horizontaal: 1. zeemacht - bekend gebouw in Amsterdam, 2. voorheen - eens, 3. rook - langdurige ziekte, 4. uitvoer - papegaai, 5. soort hert - spoorstaaf - Emeritus (afk.), 6. meisjesnaam - luitenant (afk.) - lang en smal, 7. losgegane steken - aansporing - muzieknoot, 8. bid (Lat.) - tijdrekening - deel van het oor, 9. overblijfsel - maanstand. Verticaal: 1. voorzitter van een sy node, 2. op de manier van - vreemd - muzieknoot, 3. plooi - spoedig. 4. invoer - keurig, 5. ach terdeel van de hals - soort - baan voor balspel, 6. peulvrucht - in loco (afk,) - zijtak Donau, 7. oude Ned. munt - koemestvocht, 8. tandeloos zoogdier - vogel - oude lengtemaat, 9. Mohammedaanse godsdienst - poel. OPLOSSING VORIGE PUZZEL 1. hap, 2. erker, 3. ink. 4. natie, 5. enkel, 6. nagel, 7. order, 8. ork, 9. reden, 10. dol. HEINENOORD. Gisteren heeft het secretariaat van de bisschoppenconferentie verklaard, dat de bisschoppen nog in contact zijn met het Vaticaan. Zijhebben niet de indruk, dat de toespraak van de paus is bedoeld als een antwoord op de zorgen die zij aan hem hebben voor gelegd. Men ziet de beslissing van de paus als een krachtige poging om zyn ge zag te handhaven. MASEROE De premier van het Afrikaanse Lesotho Leaboea Jona than, heeft de oppositie beschuldigd van ontwrichting en intimidatie ge durende de algemene verkiezingen van de afgelopen week. Hij verklaar de de stemming ongeldig en zei dat het land weer naar de stembus zou gaan, zodra dit zou kunnen gebeuren in vrede en vrijheid. „Chief" Jonathan gaf toe dat hij vrijdag de macht aan zich had ge trokken. „Koning Mosjoesjoe II heeft zich niet gehouden aan de overeen komst dat hij zich niet met de partij politiek zou bemoeien en is daar door technisch afgetreden", zei de premier die vond dat zijn staatsgreep wettig was. De voornaamste oppositiepartij in Lesotho, de Congrespartij waarvan verscheidene leiders zijn gearresteerd, heeft aan de VN en de Organisatie voor Afrikaanse eenheid boodschap pen gezonden, waarin Jonathan wordt verweten een dictatuur te hebben ge vestigd. De boodschappen zijn het land uit gesmokkeld. Gezegd wordt ook dat de premier het verlies van zijn partij bij de verkiezingen niet wil toegeven. EXPERIMENTELE RELIGIEUZEN (Van onze radio- en tv-redactie) HILVERSUM In de laatste ja ren, zegt de NOS, zijn er in Neder land ongeveer 200 leefgemeenschap pen van experimentele religieuze groeperingen pntstaan. Deze worden voor het merendeel gevormd door jongeren, van wie sommigen klooster lingen zijn geweest, anderen priester. Zij typeren zichzelf als meqsen „met een diepe behoefte aan geloof" en als „zoekers, die steeds met God bezig zijn". Ze zijn voorstanders van het celibaat, omdat een gezin volgens hen te veel aandacht zou opeisen. Indien u hiervan iets meer wilt we ten, kunt u woensdagavond a.s. om 7.20 uur op Hilversum II luisteren naar gesprekken met een aantal „ex perimentelen", door Ed Peereboom geleid. Brief aan ouders (Van onze onderwijsredacteur) AMERSFOORT De Unie van MTO-Verenigingen, een overkoepe lende organisatie van mts-leraren. heeft zich vandaag tot de 25.000 mts-ers en hun ouders gewend om begrip te vragen voor het ageren van de leraren tegen de positie waarin zij terécht zijn gekomen ten gevolge van de invoering van de Mammoetwet. De leferlingcn kregen een brief voor thuis mee die, aldus de opstellers, bedoeld is als bijdrage „tot uw juiste beoordeling van onze activiteiten, zelfs al zou dat optreden soms In strijd lijken met uw en onze opvat tingen over goed leraarschap". De mts-docenten verkeren in de merkwaardige positie dat hun scho len op 1 augustus 1968 „tweede graads" zijn geworden, maar dat zij zelf slechts „derdegraads" bevoegd zijn. Voor de technische vakken bestaan ook nog geen tweedegraads akten; wel is er het eerstegraads in genieursdiploma. Een juridische kant van de kwestie is dat de docent bij z'n aanstelling nooit te horen heeft gekregen dat hij mettertijd niet voor vol zou worden aangezien. Nu loopt hij echter meer de kans op een zijspoor te komen: als er op de school een nieuwe collega met een 2de-graads akte komt, geniet die bij de lessenverdeling voor een bepaald vak voorrang. Het Nigeriaanse ministerie van voorlichting heeft zaterdagavond laat een verklaring uitgegeven waarin stond dat „35 buitenlandse priesters, onder wie 30 Fransen en vijf Britten", schuldig zijn bevonden aan het onwet tig betreden van Nigeriaans grond gebied en wellicht gedeporteerd moe- jE ten worden. Meegedeeld werd dat zij allen zijn veroordeeld tot een half jaar gevan- w genisstraf door een politierechter in vi Port Harcourt. te Volgens de verklaring bestudeert Kam Selem, de inspecteur-generaal J van politie, de zaak tegen de pries- f?< ters. Verwacht wordt dat hij zal be- jv; slissen of zij de komende dagen uit Nigeria zullen worden gezet. Donderdag is opnieuw een groep missionarissen in Port Harcourt aan- gekomen. Onder hen was bisschop V; Whelan, 61, de hoogste Ierse kerke lijke gezagsdrager in Biafra. Oorspronkelijk hadden de missio- R; narissen van deze groep toestemming Ut gekregen op hun posten te blijven. w- Maar later zijn zij toch naar Ower- de ri en Port Harcourt overgebracht. re •de de Organisatie Co-op is gewijzigd ROTTERDAM De algemene le- ee denvergadering van Co-op Nederland heeft besloten de statuten te wijzigen* vc waardoor het voor deelgenoten moge- ee lijk wordt het bestuur aan de een- trale organisatie over te dragen. Ly Deelgenoten zijn alle bij de Co-op Ijjj Nederland aangesloten verbruiks- sp. coöperaties. st( Acht van de zeventien regionale CQ. deelgenoten hebben aangekondigd ng van de mogelijkheid tot bestuur»- overdracht gebruik te maken. j --ida Ide „Functieverlies van de Schrift (Van een onzer verslaggevers) UTRECHT Binnen de Ge reformeerde Gezindte bestaat ernstige zorg over het functie verlies van de Schrift, zoals dat ook in het Christelijk onderwijs wordt gesignaleerd. Ter bezinning op de taak van het christelijk onderwijs organiseerde een werkcomité, op initiatief van de geza- j menlijke Hervormd Gereformeerde I Bonden, zaterdag een bijeenkomst in j Utrecht, waar 225 bij het onderwijs I betrokkenen hun ongerustheid uitten over het verval van het christelijke element op de scholen met de Bijbel. De heer L. Pieper, rijksinspecteur I voor het voortgezet onderwijs te Amersfoort, noemde als ondertoon van de zorg van het basisonderwijs: „Wij hebben de schoolstrijd gewon- I nen, maar zijn we niet hard bezig de schoolvrede te verliezen?" We moeten ons naar zijn mening bezinnen op de vraag van het christelijke van het onderwijs en niet op de structuur er van. Er zijn veel scholen, die het pre dikaat „met de Bijbel" dragen, maar, zo vroeg de heer Pieper zich af: I „Dekt de vlag nog wel de lading?" De rijksinspecteur signaleerde drie tendensen: Bijbel Br is steeds minder plaats voor de Bij bel. Er ontstaat een zekere aarze ling, die naar zijn mening wordt veroorzaakt door het „gepeuter" van de theologen. Het ergste, dat wij onze kinderen kunnen aandoen is het hun ontnemen van de Bijbel. Volgens de heer Pieper wordt er op het gebied van kennis van de Bij bel te weinig van de kinderen ge vraagd. Identiteit Het verloren gaan van de eigen identi teit van onze christelijke scholen. Ofschoon de heer Pieper zich geen tegenstander verklaarde van het oecumenisch denken, heeft het naar zijn mening toch wel bedenkelijke kanten. Hij vroeg zich met name af of bij de „open scholen" (openbaar en bijzonder onderwijs samenge- 40- ler ph chi ee: oek ier lid ;ra voegd) het wezenlijke van christelijk onderwijs geen geweld wordt aangedaan. Conformeren Het conformeren aan alles wat ook in de niet-christelijke school gebeurt, is het derde punt. Het is naar de mening van de rijksinspecteur „de plicht van de ouders soms „neen" te zeggen tegen de kinderen, omdat iets niet de stijl van de Koning is en zij het dus zondag vinden. „Defer: christelijke school zal op haar wijze maatschappij-vernieuwend moeten optreden, in gehoorzaamheid aan spe haar Koning, met behoud van de normen en waarden die de Bijbeljou ons leert", aldus de heer Pieper. In zijn referaat zei de Rotterdamse dominee C. A. Korevaar onder meer: „Al staat op de christelijke scholen Bijbelse Geschiedenis nog steeds bo venaan, de aandacht van ouder en onderwijzer gaat vaak meer uit naar rekenen en taal. Een goed cijfer voor Bijbelse Geschiedenis is meegenomen, maar niet beslissend. Dit moeten we scherp in het oog houden." „Doen we dit niet", zo vervolgde ds. Korevaar, „dan leidt onze school op voor alle maatschappelijke deugden, maar dat was nu juist een van de punten waar onze ouderen niet tevre- a den mee konden zijn. En zij hadden P gelijk." Orgaan Ds. Korevaar toonde zioh geen" voorstander van het stichten van een1 eigen orgaan tegenover of naast de bestaande, waar het christelijk on derwijs volledig tot zijn recht kan, komen. We moeten een versnippering! k tegengaan en overal waar we komen,: trachten onze ideeën uit te dragen.: Ook moeten we regelmatig kennis ne-$Tf men van wat er op school gebeurt. Ten slotte pleitte d3. Korevaar er- voor dat iedereen zijn waardering^e, moet laten blijken voor het goede|akei christelijk onderwijs en dit met allein v mogelijke middelen moet stimuleren. 6 Gi 35C Aan het slot van de bijeenkomstiet deelde de voorzitter van het werk-in d comité, ds. Vermaas, mee dat cenormi werkgroep in het leven wordt geroe-ezwi pen, die de zaken, waarover zaterdag» d< is gesproken, bij de onderwijsorgami-Drde saties onder de aandacht zal brengen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 2