Husak wil harde lijn Legaal stikkieroken in jeugdcentrum te Gieten Besluit CH over samenwerking is niet rechtsgeldig Geef steun aan mijn opvolger Cardin geeft toekomst van de mode aan Meesterresultaat voor Rob Hartoch nu onbereikbaar Ernstige kritiek op bestuur: Verolme tot werkers: HULP VERHOOGD AAN PAKISTAN Huisartsen: Tarieven staan niet vast Hemdjurk in vele variaties *1 ZATERDAG 31 JANUARI 1970 PRAAG „Tegenstanders van Ide nieuwe partijlijn zullen in de toekomst nog harder worden aan- gepakt." Dit zei de secretaris van de communistische partij in Tsje- choslowakije Gustav Husak gis- termiddag aan het eind van het driedaagse congres van het Cen trale Comité. Hij drong er bij de regering op aan, met de wet in de hand de Tsjechische maatschappij te „be schermen". f In zijn rede sprak hij zich |en het toentertijd gevoerde iringen van de westerse propa ganda" als zouden in Tsjecho- slowakije schijnprocessen op komst zijn, die zouden leiden tot de terugkeer naar de jaren vijftig en het toendertijd gevoerde politionele bewind. Tsjechoslowaakse commu nistische partij zal zich er nooit toe verlagen, show-processen te enscene ren tegen denkbeeldige schuldigen, zelfs niet als het politieke tegenstan ders zou betreffen", vervolgde hij. Hij ontkende dat er van ul tra-conservatieve zijde druk op hem zou zijn uitgeoefend „om een vorm van politiebewind of terreur in te voeren". De partijleider legde er de nadruk op, dat men de mensen moet overtui gen, in plaats van hen te veroordelen en automatisch te elimineren. „Voor r ins is iemand die niet tegen de partij werkt, een potentiële medestander en niet een vijand", zo verklaarde hij. Hij herhaalde een reeds gedane Waarschuwing, dat de zuivering van liberale politici niet de vorm van een massale wraakoefening mag aanne men. Hoogoventornooi WIJK AAN ZEE Na ruim der tien jaar heeft de Zuidslavische grootmeester janoscvic in Nederland weer een seance blindschaken gege ven. Ook in 1956 had e Zuidslavier in Nederland simultaan blind gespeeld, een vorm van schaakbeoefening die in ons land zelden wordt toegepast. De deelnemer aan het hoogoventor- nooi had vrijdagavond te Wijk aan Zee acht jeugdige spelers als tegen stander. Binnen drie uur had hij aan acht borden een score van zes punten Veroverd. Rob Hartoch zal in de meestergroep van het Hoogoventomooi te Wijk aan Zee geen meesterresultaat behalen. Hij verloor vrijdag de afgebroken partij uit de veertiende en voorlaatste ronde tegen Forintos en daardoor bief zijn puntentotal op acht staan. De uitslagen van de afgebroken parijen uit de meester- en de damesgroep, die vrijdag werden uitgespeeld üijnB Meestergroep, veertiende ronde:Day (Can) Smederevac (ZS1) '/iV«, Forintos (Hon) Hartoch (Ned) 1—1. De stand 1n de meestergroep ls:l. An- dersson (Zwe) 10 pnt., 2. Medina (Spa) en Forintos pnt, Honfi (Hon) 8'/» pnt., Hartoch 8 pnt., Antunac (ZS1) 7>/s pnt., 7. Doda (Pol) 7 pnt.. 8. Clarke (Gbr), Day en Drimer (Roe) 8Vt pnt.. 11. Maeder 2416WD1), Van Scheltlnga (Ned) en Smederevac 6 pnt.. 4. Van Geet (Ned) 5V» ont.. 15. Piket (Ned) en Sokolov (Zsl) 5 pnt. Damesgroep, tiende ronde :Assenova (Bul) Ferre (Spa) 1—1, Vokralova (Ts)j Vreeken (Ned) 1—1, Timmer (Ned) Alexandria (Rus) 1—0. (Van onze parlementsredactie) UTRECHT Op een vergadering van voorzitters van CH- kamer-kringen is vanmiddag ernstige kritiek geuit op het beleid van het dagelijks bestuur van de Unie. De bijeenkomst, die was ge organiseerd door het comité „31 januari 1970", werd ook bijgewoond door de Unievoorzitter, prof. dr. J. W. van Hulst. De voornaamste beschuldiging kwam van de heer P. Brijnen van Houten (Scheveningen), die meende dat de statuten niet worden nage leefd. In mei 1968 liet de toenmalige voorzitter een belangrijke zaak als het interim-rapport van de Achttien over samenwerking tussen CHU, ARP en KVP door middel van hand opsteken aannemen. Volgens de statuten moest daar met vlaggetjes over worden gestemd. Verschillende afgevaardigden mocthen immers meer dan één stem uitbren gen, wat met handopsteken niet mo gelijk is. Zelfs niet-stemgerechtigden zouden hieraan hebben deelgenomen, waardoor de rechtsgeldigheid in het geding kwam. Schending Tijdens de buitengewone algemene vergadering in december 1967 werd op voorstel van de voorzitter aan het DB opdracht verstrekt voort te gaan, met delegaties van ARP en KVP te streven naar een samenwerkingsver band. De statuten zouden echter niet toelaten, dat de algemene vergade ring haar bevoegdheden overdraagt. Andere voorbeelden van „schen ding" van de statuten: Het zenden van brieven aan de kiesverenigingen met aanwijzingen op het gebied van (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM In een brief aan alle werknemers van het con cern heeft de afgetreden president- directeur Cornelis Verolme ge vraagd steun te verlenen aan zijn opvolger, de heer B. Scheffer, die inmiddels zijn werkzaamheden is begonnen. De nieuwe president-directeur voerde vrijdag oriënterende bespre kingen op het hoofdkantoor van Ver- olme's Verenigde Scheepswerven in de Botlek. Hij sprak met directies van de bedrijven, stafmedewerkers en de z.g. beleidscommissie uit de on dernemingsraden. De heer Verolme schrijft: „Dc re gering heeft uiteindelijk besloten, naar aanleiding der moeilijkheden, die bij ons zijn opgetreden, de Neder landse scheepsbouw voor de eerste keer ernstig te bezien. Het. is vol doende bij ons personeel bekend, dat de moeilijkheden niet aan onszelf te wijten zijn, maar een gevolg zijn van dea lgemene situatie in de scheeps bouw". Dan herinnert hij aan de instelling van de commissie, die de gehele scheepsbouw zal doorlichten. Hij zegt het ten zeerste te betreuren, ,.dat ik, teneinde deze commissie in staat te stellen geheel vrij haar onderzoek, zowel bij ons als bij andere bedrij ven. te verrichten, mezelf moet terug trekken. Ik meen echter dat ik in de allereerste plaats de belangen van onze werknemers boven mijn per soonlijk belang moet stellen". Geen afscheid „Dit betekent echter geen afscheid van u, want als aandeelhouder en president-commissaris blijf ik nauw ■an de bedrijven verbonden en ik geef u de verzekering dat ik op de zelfde wijze de belangen van onze bedrijven en bovenal de belangen van al mijn medewerkers zal blij ven behartigen". Bij deze gelegenheid zou ik bij u willen aanbevelen de heer B. Schef fer. die mijn plaats als president- direkteur zal innemen en ik verzoek u hem uw volle medewerking en ver trouwen te geven in het belang van het concern", aldus de brief. De heer Verolme besluit met: „Nu de regering de continuïteit van onze bedrijven duidelijk als uitgangspunt heeft genomen bij haar Schcepsbouw- bcleid en bereid is daarvoor de no dige tijdelijke financiële steun te ge ven. zijn wij thans in staat op korte termijn zeer grote opdrachten te aan vaarden". Hiermee wil ik nogmaals mijn gro te dank uitspreken voor de waardi ge rust, die u in de afgelopen pe riode hebt tentoongespreid. Ik ben ervan overtuigd dat wij met de steun van u allen een goede toekomst te- gemoetgaan". DEN HAAG Nederland zal de ontwikkelingshulp aan Pakistan van 17 miljoen tot 21 miljoen dollar ver hogen. Het bedrag van de technische hulp wordt vergioot van 5 tot 15 miljoen dollar. Dit heeft de minister voor ontwikkelingssamenwerking drs. G. J. Udink verklaard tijdens zijn be zoek aan Pakistan. Autoriteiten in Pakistan noemden de hulpverleningspolitiek van Neder land zeer vooruitstrevend. Pakistan kan met succes Nederlandse hulp ge bruiken, vooral bij het waterrege- lingsvraagstuk ir Oost-Paldstan. de publiciteit, terwijl een kiesvereni ging autonoom is en aan het DB via de algemene vergadering wel aanwij- zigingen kan geven, maar niet an dersom. Het uitschrijven van een jaarver gadering moet vier maanden van te voren worden aangekondigd; de eerstkomende vergadering van 7 maart zou echter maar elf weken van te voren zijn geconvoceerd, zodat de kiesverenigingen te weinig tijd heb ben om zich voor te bereiden. Uitstel Een bekend advocatenkantoor heeft deze grieven onderzocht en is tot de conclusie gekomen dat de algemene vergadering van 7 maart niet rechtsgeldig is. De enige mogelijk heid om die bijeenkomst toch een rechtsgeldig karakter te geven, zou uitstel zijn. De heer J. A. Langelaan leverde kritiek op het financiële en organisa torische beleid van het DB. Hij noemde het onbegrijpelijk, dat het besluit van de algemene vergadering van mei vorig jaar, een financiële commissie uit de leden te benoemen, nog niet is uitgevoerd. De commissie-Haars. die het finan ciële beleid van het DB moest onder zoeken, werd door het hoofdbestuur ingesteld en kan als zodanig niet doorgaan voor de financiële commis sie. „Het is in strijd met ordelijk bestuur, dat het DB nog steeds aar zelt om ten aanzien van het onvol doende en ondoorzichtig financieel beheer, waarvoor het en niet de penningmeester alleen in zijn ge heel verantwoordelijk is, orde op za ken te stellen", aldus de heer Lange laan. Slappe hand" Hij wees er bovendien op dat het financiële beheer over 1968 nog steeds niet is goedgekeurd en dat de begroting 1969 ook nog niet is behan deld. En wat de organisatie betreft: „De slappe hand, waarmee de penning meester leiding gaf aan de financiële administratie, werd ook voor het personeel zichtbaar en leidde voor sommigen tot financieel onverkwik kelijke en voor werkgeefster CHU tot onaanvaardbare en onwaardige situaties". „De onrust en onvrede op het se cretariaat door ontslagen is groot. De continuïteit hangt aan een zijden draad en het is zeer de vraag of organisatorisch de zaken nog wel voldoende in de hand zijn. Dat geldt vooral nu de voor de deur staande verkiezingen extra werk meebren gen". Ook kritiek op het benoemingsbe leid: „Het is een bedenkelijk verschijnsel dat het benoemingsbe leid van het DB in commissies en organen (Uniepers, Lohmanstichting) tendeert naar cumulatie van func ties". VU-student G. K. Timmerman vond dat de CHJO reeds enkele jaren niet meer aan de gestelde eisen vol doet. „Men ziet het aan het verlooD. De algemene vergadering van de CHJO-Zuid-Holland werd door nog geen dozijn mensen bezocht, de op en aftredende bestuurders meegere kend. Aangenomen moet worden, dat het aantal betalende leden, dat wer kelijk jong is, in het gehele land nog slechts enkele honderden bedraagt". Niet ouder dan 25 Dat zou samenhangen met het feit dat zoveel functies in de CHJO door ouderen worden bekleed. De CHU zou de volgende maatregelen daarte gen moeten nemen: vertegenwoordigers van de CH-jongcrcn bij besturen en commis sies van dc Unie mogen niet ouder z(jn dan 24 jaar. subsidies van de Unie aan de CHJO moeten worden uitgedrukt in geldbedragen per betalend lid, jonger dan 25 jaar. Steptoe en Son (Stiefbeen en zoon) zullen terugkeren op de Engelse televisie. Na een onder breking van vijf jaren zal BBC-1 in maart met zeven nieuwe afle veringen, geschreven door Ray Calton en Alan Simpson, starten. Stiefbeen en zoon is een van de meest succesvolle televisieseries geweest in Engeland. Wilfred Brandell (Albert Steptoe) en Harry H. Corbett (zoon Harold) in een nieuwe scène met het paard Hercules. UTRECHT Het centraal bestuur van de Landelijke Huisartsen Vereni ging heeft gisteravond verklaard dat iedere huisarts afzonderlijk zijn ta rieven mag bepalen, afhankelijk van de aard en de duur van de visite of het consult. Volgens het bestuur van de vereni ging hadden verschillende media de indruk gewekt, dat er een uniforme regeling bestaat voor de dokterstarie ven. Het laatst heeft het LHV-be- stuur in 1967 een minimumtarief ge adviseerd, dat echter door de loon- en prijsstijgingen niet meer van kracht GIETENIn het jeugd centrum in het Drentse Honds rugdorpje Gieten (onderge bracht in een voormalige witte villa) en met name op de boven verdieping, waar de „lang- harigen" hun schemerdonkere plaats van samenkomst hebben, is het geruime tijd mogelijk ge weest legaal een „stikkie" te roken: kortom soft drugs te gebruiken. Hiervan waren, volgens jeugdwerk leider Jaap Hilbrandie (28), zowel de officier van justitie in Assen als de plaatselijke politie op de hoogte, zonder dat zij ingrepen en een inval deden. Na de onthullingen van WD-raadslid B. L. Homan Free (die van zichzelf zegt: „Ik ben sociaal links, maar maatschappelijk radicaal rechts") tijdens een raadsvergade ring, is wel duidelijk geworden, dat het jeugdcentrum in Gieten hard op weg was om het „Paradiso" van het Drentse platteland te worden. Jaap Hilbrandie: „Door mijn tole rante houding, die indruk heb ik ten minste van de jongens, hebben ze gedacht, dat ik er positief tegenover stond. Ze hebben het idee gekregen, dat ik de hele zaak door de vingers wilde zien. Ze hebben van mij dus als het wa re eerder een autoritaire houding verwacht. Dat is heel typisch: jon- die altijd tegen de autoriteiten aantrappen, verwachtten van mij een autoritaire houding. TOLERANTIE Juist door mijn tolerantie, toen ze dachten „het mag wel" en „het wordt oogluikend toegelaten," zijn veel jon gens uit Veendam en Stadskanaal en een paar uit Assen naar Gieten gekomen. In de weekeinden zaten er wel zo'n man of 100 tot 150, die als doel hadden hier eens lekker drugs te gaan gebruiken." Hoe is het mogelijk, dat de zaak zo uit de hand kon lopen, terwijl de leiding (de stichting jeugdwerk Gie- ten-Gasseltc en de jeugdwerkleider) al geruime tijd van de situatie op de hoogte was? Jaap Hilbrandie: „Ik ben nu vier maanden in dienst van de stichting en al spoedig na mijn komst merkte ik, dat er jongens waren, die met drugs aan het experimenteren waren. Die jongens kwamen uit Gieten en Veendam en ik dacht, dat ze het spul (Van onze moderedactrice) PARIJS Nog altijd is Dior een toverklank in de modewe reld, al heeft geen enkele opvol ger van Christian ooit de roem kunnen behalen van de overle den meester. Sterker nog, al geeft het huis Dior niet meer de mode aan, maar volgt die, zoals eigen lijk alle couturiers doen. Ze ge hoorzamen aan een ongeschreven en ongesproken wet der planma tigheid. Misschien is de grootste ontwerper van Parijs daarom nu Pierre Cardin. Heel vaak zijn de modellen die hij lanceert juist een stap vooruit bij de algemene tendenzen. Ze worden niet direct als mode aanvaard, maar ge ven de richting aan waarin die mode zich zal ontwikkelen. Cardin is ook een man, die steeds in het nieuws staat. Hij heeft een onblusbare energie. Hij ontwerpt niet alleen kleren voor vrouwen maar ook voor kinderen en vooral voor man nen. Hij is begonnen als kleermaker en pakt als het nodig is ook in de ateliers flink aan. Hij houdt het niet bij het ontwerpen op papier of het draperen van stof om een manne quin, maar kan een model knippen, passen en afwerken. Hij is bekend in heel Europa en in Amerika, maar ook een groot man in Japan. Hij staat steeds open voor nieuwe ideeën en liefhebberijen en ontwerpt nu, om een voorbeeld te noemen, ook meube len. Zijn nieuwste hobby is wel heel bijzonder. Hij heeft Ambassadeur het vierkante, kolossale blok steen op de hoek van de Place de la Concorde en de Rue Gabriel gekocht, een oud the ater, dat jaren leeg gestaan heeft. Hij wil er avant-garde toneel laten spe len. De grote zaal is al helemaal uit gebroken. De muren zijn met linnen overtrokken en alles wijst op een to tale vernieuwing. En bij dat alles heeft hij de energie gehad een collec tie van ongeveer driehonderd model len te creëren.... SLUIK Eigenlijk is de hele collectie op één idee gebouwd: een rechte, vrij sluike hemdjurk, die in oneindig veel varia ties verschijnt. Enkellang, soms met, soms zonder ceintuur, mouwloos, dat is het grondpatroon. Soms jurken versierd met plastic plakkaten en ballen. Veel rokken waren in dunne baan tjes geknipt, vertikaal. Aan de zoom waren de baantjes weer vastgezet, de mannequins liepen dus in een soort kooi. Hoe zo iets draagbaar is wan neer men gaat zitten, moet men zich niet afvragen. Er wordt een maillot ondergedragen. Andere modellen hadden enorm lange splitten, opzij, voor, achter. De rokken vielen dus in losse panden. Inplaats van tailleurs waren er ensembles van lange japonnen met lange mantels. Soms hadden de man tels grote opstaande kragen in de nek. Enorm veel bynil in deze collectie zowel voor mantels als broekpakken en voor de herenkleding. Een grappi ge versiering was een tweekleurige band, die van boven heel smal was en dan doorliep tot wel veertig centi meter breed aan de zoom. Bijvoor beeld groen en paars op grijs. Er was nog een grapje van „maan- kledij", bestaande uit een gestreepte maillot met bynilmini rokjes e.d. De lakceintuur neemt een belang- hadden uit Groningen en Amsterdam. Ik heb dat tegen het bestuur gezegd en toen is direct besloten, dat het beslist verboden zou zijn Het is een probleem waar je niet onderuit kunt, maar je kunt ook geen toestemming geven, omdat je dan medeplichtig bent. Het bestuur heeft toen gezegd: we verbieden het, maar we geven je de kans om via een persoonlijke relatie met de jongens tot een oplossing te komen. Deze relatie was ik nog aan het opbouwen, want ik was er pas twee maanden. Ik kreeg dus niet de rol van politieagent toebedeeld, wat ik erg fijn vond. Het bestuur had ook kunnen zeggen: je zorgt, dat het spul niet wordt gebruikt, anders schop je ze eruit." HELPEN „Wij zijn een sociaal-culturele instelling, in de eerste plaats erop gericht om de jongens te helpen met allerlei problemen en ze niet zondaar in de kou te laten staan. Van hasjiesj en marihuana schijnt nog niet bewe zen te zijn, dat ze schadelijker zijn dan alcohol en tabak. kleider Jaap Hilbrandie (28), zowel Het is een zaak van ieders persoon lijke vrijheid om ze te gebruiken, zou ik zo zeggen. Ik kan moeilijk verde digen, dat het slecht is, terwijl dat nog nooit is bewezen. In een huis als dit jeugdcentrum kan het echter niet getolereerd worden, dat is zonder meer duidelijk." Jaap Hilbrandie zegt van zijn bestuur bijzonder veel steun te krij gen: „Ik had me kunnen voorstellen, dat ze na twee maanden hadden ge zegd: kun je het niet aan, dan huis dicht, het is mislukt." In het jeugdcentrum hebben drie groepen onderdak gevonden: de VCJC, de bezoekers van de in het huis ingerichte „Texas bar" (meestal I boerenzonen, werkende jeugd) en de J langharigen, die veelal in Assen op I school zijn (zij zijn de gebruikers van de stuff). De beide laatste groepen hebben vrijwel geen contact. VASTE BEZOEKERS Volgens Hilbrandie behoorden on geveer 14-15 jongens uit Gieten en Veendam tot de vaste, dagelijkse be zoekers en hadden zij vrijwel geen contact met de grote weekendgroep, die alleen kwam om eens lekker een „stikkie" te roken. De vaste groep was volgens hem de laatste vier weken al tot de conclusie gekomen, dat het zo niet langer meer ging, vooral omdat de prijzen van de nogal frequent verschijnende hande laren begonnen te stijgen. Het bestuur, waarin ook VCJC, „Texas bar" en „langharigen" zijn vertegenwoordigd (van de laatste groep zat de vertegenwoordiger eens in een LSD-trip op een vergadering), heeft toen tot een „harde lijn" beslo ten. Die maatregelen bestonden hieruit, dat besloten werd om een groep van veertien jongens, die sfeerbepalend werden geacht, vaste bezoekers, de toegang te ontzeggen voor onbepaal de tijd," aldus Jaap Hilbrandie. „Bij de jongens bleek dat hard aan te komen, sommigen gingen huilend weg. Ze zeiden, dat ze juist op het punt waren aangeland om zelf een beslissing te nemen. Het zijn echt wel prettige jongens, waarmee je een lekker gesprek kunt hebben. Ze zijn toen zelf met het voorstel gekomen om niet meer te roken en degenen, die hier onder invloed of op een LSD-trip zouden aankomen, eruit te sturen. Dat vond ik een enorm posi tieve opstelling." WERKGROEP Op voorstel van Jaap Hilbrandie heeft het bestuur toen besloten zijn beslissing in te trekken, „niet om de Het jeugdcentrum, een witte villa, aan de Hoofdstraat in Gie ten. jongens zelf de verantwoordelijkheid te geven, maar echt met een positie ve begeleiding." Er is een werkgroep uit de jongens gevormd, die het toezicht op zich heeft genomen. De contacten met geestverruimende middelen (overigens is gebleken, dat stuff-gebruik in het anderhalf jaar geleden geopende huis al een jaar lang aan de orde was) hebben echter, dat is volgens Hilbrandie wel geble ken, in enkele gevallen hun uitwer king niet gemist, „want sommigen wilden van school af, omdat ze het gewoon niet meer zagen." Jaap Hilbrandie: „Ze kwa men alleen om eens lekker drugs te gaan gebruiken". Zambia (1) rijke plaats in zowel bij de mantels als bij de japonnen. Helemaal apart van dit alles was er nog een klein aantal absolute mi ni-jurken. Door deze enorme tegenstelling kreeg de collectie iets on wezel ij ks en had het meer weg van een toekomst fantasie dan van een mode die voor geschreven wordt. Misschien zullen we een seizoen verder het allemaal al heel acceptabel vinden. GEEN LIJN Het is moeilijk een lijn te vinden in de Parijse mode, die wel voor de maxi pleit, maar tegelijkertijd in el ke collectie mini laat verschijnen. En we mogen ook wel bedenken, dat de confectie onze voorjaarsjurken en mantels al in knielengte klaar heeft hangen. Ook in het huis Garven de twee uitersten. Tailleurs met korte wijde rokken. Heel wijd en 15 centimeter boven de knie.... En verder lange rokken, voor ja ponnen en mantels. Voor de avond vooral capes. In deze collectie veel paars en kopergeel naast het wit en blauw dat deze zomer zeker vooraan zal komen. Zambia, zegt dr. B. de Gaay Fort man in zijn gesprek met uw verslag gever (in de krant van 23 januari) is de speerpunt van onafhankelijk Afri ka. Maar in de meeste van die onaf hankelijke staten is geen spoor van democratie. Het aantal „zwarte men sen die Z.-Afrika zijn ontvlucht" is verreweg in de minderheid, vergeleken met degenen die ernaar toe zijn ge gaan. Bijna 65 procent van de arbei ders die in de Zuidafrikaanse goud mijnen tewerk zijn gesteld, is uit het buitenland (in Afrika) afkomstig. Waarom komen die? Omdat ze het in Z.-Afrika beter hebben dan in hun eigenland. Dr. De G. F. spreekt over het „be vrijden" van Mozambique, Angola en Rhodesië. Engeland wou ook al Rho- desië „bevrijden". Wat is ervan te rechtgekomen? De bevolking van An gola en Mozambique wenst geen be vrijding door Zambia en dergelijke staten. In de oorlog van 1899-1902 wa ren er 400.000 Engelse soldaten nodig om 40.000 Boeren te overwinnen en dat lukte eerst toen meer dan 23.000 vrouwen en kinderen van die Boeren in de concentratiekampen waren om gekomen. Het African National Congress is een communistische organisatie en heus niet alleen bestaande uit „vluch telingen uit Zuid-Afrika". En moeten we de „verhalen van de vluchtelingen in Zambia" maar voetstoots geloven? Is het de heer De G. F. bekend dat de grote meerderheid van de Bantoes bij een conflict de zijde van de blanken zou kiezen? Dat in Zuid-Afrika een politiestaat zou heersen, is een „slagwoord" ge worden. Maar in die politiestaat is on geveer de helft van dé politie Bantoe. Zijn soms in Nigeria vijftig procent van de politiemannen Ibo's? In Rus land en China heeft men een politie staat. In Zuid-Afrika is persvrijheid wat toch in een politiestaat niet past; er mag alleen geen propaganda voor het communisme gemaakt worden. Den Haag Dr. F. C. Dominicus Zambia (2) Hoeveel tienduizenden Bantoes uit de „politiestaat" Zuid-Afrika zijn er het afgelopen jaar naar het „paradijs"' Zambia gevlucht? Het zou ook interessant zijn van dr. De Gaay Fortman te vernemen hoe veel inwoners uit Zambia illegaal naar Zuid-Afrika gaan om daar hun brood te verdienen. Middelburg A.

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 9