Studenten Beverwijk: overheid heeft angst voor precedent Financiële centra verder van streek: flinke daling Bij wet einde maken vlagbevoorrechting loting ek VISSER GAAT PRATEN heerenveen 0yER AKKE FALKENA Arjos bepleit proefveld Nederlanders terug uit Moskou Veiligheidsconferende dit jaar niet meer Financieel Weekoverzicht m ""Al- ZATERDAG 31 JANUARI 1970 De studenten van de Alternatieve Pedagogische Academie in Beverwijk blijven, hoewel sinds het begin van de acties itl aantal sterk verminderd, hun streven naar erkenning onver minderd voortzetten. Gisteren teas Den Haag centrum van hun actie. Demonstratie in Den Haag Oproep: niet capituleren men dsch ie m ntivi teria liano pla pont 3e zf ach! an, gro ct Kruy De weg van de Perzische hoofdstad Teheran naar de Kaspische zee is door een lawine een paar dagen versperd geweestmaar met man en macht is gewerkt om de sneeuw op te ruimen. Velen zijn door de lawine bedolven geraakt. Op de foto: Reddingsploegen aan het werk, maar voor velen is de hulp te laat gekomen. IYT DEN HAAG Er zijn wel degelijk mogelijkheden voor een Europese veiligheidsconferentie, al zal die zeker niet dit voorjaar worden gehouden zoals de Oosteuropese landen willen en misschien ook nog niet dit jaar. af d ien: avo ris euv pla. hr zit'. :r ata ror Tot deze conclusie is de Neder landse ambtelijke delegatie gekomen, die de afgelopen week in Moskou be sprekingen heeft gevoerd. De dele gatie, bestaande uit de directeur-ge neraal politieke zaken van het minis terie van buitenlandse zaken, jhr. mr. J. A. de Ranitz, de directeur Europa dr. K. W. Reinink, en het hoofd van het bureau Oost-Èuropa, mr. A. B. Hoytink, keerde gisteren van een vijfdaags bezoek aan Moskou terug. Zij heeft besprekingen gevoerd met de onderminister van buitenlandse zaken Kosyrev, de directeur Europa en de directeur culturele zaken en de vice-president van de commissie voor technische en wetenschappelijke sa menwerking, Gviashin, een schoon zoon van premier Kosygin. Veel facetten Van Nederlandse zijde is er de na druk op gelegd, dat de Europese vei ligheid langs talrijke wegen kan wor den bereikt en dat het probleem veel facetten heeft die met elkaar verband houden. Genoemd zijn de Amerikaans-Rus sische besprekingen over de beper king van strategische wapens in Hel sinki, de besprekingen die de bonds republiek met de Sowjetunie en Po len voert en de contacten tussen Oost- en West-Duitsland. Nederland is zich ervan bewust, dat gecompliceerde problemen als de Duitse kwestie en regionale ontwape ning niet op een enkele conferentie kunnen worden opgelost en acht daarom meerdere conferenties nood zakelijk. Aanvulling De agenda voor een veiligheidscon ferentie, die de Oosteuropese landen hebben voorgesteld het afzien van geweld en technische, economische en culturele samenwerking is op zichzelf niet onaanvaardbaar, maar zij zou moeten worden aangevuld met het Duitse probleem en de kwesties van een wederzijdse vermindering van de strijdkrachten. Overigens dient men het naar Ne derlandse opvatting wel eerst eens te worden over de interpretatie van be paalde begrippen. Indien Rusland bijvoorbeeld wil spreken over niet- inmenging in eikaars binnenlandse aangelegenheden is het wel zaak te weten wat men onder deze begrippen verstaat. In Nederlandse ogen bete kent met-inmenging geen gewapend ingrijpen in enig land, of dit nu een bondgenoot, een lid van een ander bondgenootschap of een niet-gebon- den land is. (Van onze onderw(jsredacteur) DEN HAAG „Grosheide is lief", stond op een papier dat voor de stoet uit werd gedragen, maar een verklaring voor minister en staatssecretaris smeekschriften helpen niet, was de redenering klonk wat minder teder: „Wij veroordelen uw houding die op for mele, juridische gronden en Alternatieve Pedagogische *Acadmie in Beverwijk niet legaliseert. Die afwijzing berust op politieke gron den en op angst voor het precedent". woord gevoerd door Ton Stam, voor zitter van de USOOP. In het begin van deze maand is echter een nieuw bestuur gekozen met als voorzitter Hos Striekwold. De laatste berichten over de her vorming van de kweekschoolopleiding rechtvaardigen het standpunt dat men eerst moet proberen met redelijk over leg tot resultaten te komen", aldus de nieuwe voorzitter. Als blijkt dat dit niet lukt, wil hij wél tot acties over gaan. Steun van Arjos Intussen heeft het dagelijks bestuur van de Arjjos (A.R. jongerenorgani satie) verklaard positief tegenover het experimenteel onderwyskarakter van de Alternatieve pedagogische akadc- mie in Beverwijk te staan, de wijze van ontstaan daarbij echter buiten beschouwing latend. Het dagelijks bestuur is van me ning dat. naast de bestaande studie commissies, ook de alternatieve stu denten op hun eigen wijze een positieve bijdrage kunnen leveren aan de studie tot het omvormen van het onderwijs. Het is volgens de Ar jos wenselijk dat de APA-studenten hun initiatieven kuunnen ontplooien, zodat nagegaan kan worden op wel ke wijze en met welke resultaten zij inhoud denken te geven aan hun idee over onderwijsvernieuwing. De bewustwording van deze jongeren om tot een daadwerkelijke onderwijs vernieuwing te komen dient te wor den gehonoreerd. Het dagelijks bestuur spreekt als zün wens uit dat de APA te Bever wijk gezien wordt als proefveld in de gemeenschappelijke oriëntering op onderwijsgebied. „Het is derhalve noodzakelijk dat van overheidswege aan dit doel gestalte wordt gegeven door mogelijkheden te scheppen om het werk van de APA te continueren", zo verklaart het dagelijks bestuur van de Arjos. Vertegenwoordigers van het Lande lijk Onderwijsfront, de APA en de USOOP (de unie van de academie-stu denten) drie man werden giste ren in de late middag door minister en staatssecretaris te woord gestaan in een vertrek grenzend aan de Trè- veszaal waar het kabinet had verga derd. Bij de overhandiging van hun verklaring vroegen zij minister of staatssecretaris naar buiten te komen om de demonstranten op het Binnen hof per megafoon te antwoorden. Reactie van Veringa: „Als de ver klaring een verzoek bevatte, zou ik het wel doen, maar nu men begint met een veroordeling, ben ik er niet toe bereid". Grosheide: „Ik ook niet". De drie af; buiten schampere reac ties. Dit was de afloop van een ordelijk verlopen betoging, in Den Haag ge houden in verband met de moeilijk heden die de Beverwijkse APA onder vindt bij haar poging zelfstandig voort te bestaan. De politie had gerekend op 2000 demonstranten, maar er kwa men er slechts een paar honderd. Men trok van het Malieveld naar Amici- tia met leuzen als „Wij laten ons niet met een kluitje in het riet sturen" en „Met het wetboek in dc hand terrori seert men Nederland". „Experiment gelukt" In de vergaderzaal hield de Vever- wijkse afgescheiden student Jan Dob ber de demonstranten voor dat on danks zeer moeilijke omstandigheden het experiment van Beverwijk gelukt is: het blijkt mogelijk in plenaire ver gaderingen tot een goede besluitvor ming te komen. Ton Stam, voorzitter van de USOOP, zei dat toestanden als in Beverwijk aan het licht gekomen zijn, allerminst een uitzondering vor men. Hij hekelde een „modernisering" van de onderwijsstructuur in de vorm van academieraden, waarin vrijblij vend gezwetst kan worden. Helaas geeft de staatssecretaris steun aan deze raden die lol elite vorming lei den. De Leidse socioloog dr. H. Min kowski herinnerde de vergadering aan wantoestanden die al door Jan Ligt- hart werden gesignaleerd, maar die nog steeds voortbestaan. APA-leraar W. Sprengcr sprak ten slotte over een derde wereldoorlog die op gang komt: een oorlog om mense lijke gelijkwaardigheid. Zij die ons regeren, vragen om geduld. Maar ons geduld is volledig uitgeput. De zoge naamde vernieuwing die men ons wil geven, steunt alleen het kapitalistische autoritaire systeem: het verhoogt het individuele onderwijsrendement in het belang van de machthebbers. Al ternatief onderwijs wil de mensen werkelijk kritisch maken." Daarna verenigde men zich op de verklaring die schijndemocratische tegemoetkomingen afwijst en verhevi ging van de acties binnen de acade mies aankondigt. Met deze tekst trok ken de betogers op naar het Binnen hof. „Eerst overleg" Het nieuwe bestuur van de Unie van studerenden aan opleidingsinsti tuten voor onderwijzend personeel distantieert zich voorlopig van de de monstratie die gisteren in Den Haag. Op de vergadering werd o.a. het De Westduitse bondskanselier Willy Brandt is met enkele ka binetsleden in Parijs voor een tweedaags gesprek met de Franse regering. Gisteren had hij een onderhoud (onder vier ogen) met president Pompidou, terwijl mi nister Scheel van buitenlandse zaken collega Schumann opzocht. Op de foto van links naar rechts: premier Chaban Delmas, presi dent Pompidou, minister Scheel en minister Schiller van econo mische zaken. DAVOS Jan Bazen, die in Corti na d'Ampezzo het Nederlands record op dc 500 meter verbeterde en op 39,6 bracht, heeft in Davos, opnieuw snel gereden. Bazen won de 500 meter in 40 se conden. Jan Bols eindigde met een tijd van 40,9 seconden op de tweede plaats. De 5000 meter leverde met 7.43.0 een overwinning op voor de Noor Per Willy Guttormsen. Kees Verkerk bezette achter de Noor de tweede plaats met 7.43.4. Op de 500 meter was Verkerk met 42 sec als vierde geëindigd. Stien Kaiser heeft een gezellig onderonsje met de Russische we reldkampioene Lasma Kauniste tijdens de training in het ijssta dion Thialf in Heerenveen, waar vandaag en morgen de Europese kampioenschappen voor dames worden gehouden. mN9 AMSTERDAM De aanhou dende baisse in Wallstreet heeft de financiële centra in West europa en Japan verder van streek gemaakt, en het gevolg was een flinke daling van de koersen. Het Dow Jones-gemid- delde kwam in New York voor industriële aandelen beneden de 750, een nieuw laagtepunt. De vrees voor een opleving der oor logshandelingen in Vietnam speelde een rol, maar vermoede lijk nog meer de symptomen van een daling der winsten in het bedrijfsleven. De inschrijvingen op dc twee nieu we staatsleningen (looptijd 7 jaar en 25 jaar) ten laste van het Rijk heb ben een merkwaardig verloop gehad. Op de kortlopende lening werd, zoals verwacht werd, zeer veel (ook door het buitenland) ingeschreven waarop 27.1 pet. werd toegewezen. De langlopende lening had veel minder belangstelling en hierop werd 93.5 pet. der inschrijvingen toegewe zen. Uit deze gang van zaken valt de conclusie te trekken, dat een kortlo pende lening aantrekkelijk wordt ge acht terwijl langlopend papier tegen acht procent rente niet zo zeer in de smaak valt. De emissie van de 25-ja- rige lening is eigenlijk een misluk king, gezien het toewijzingspercenta ge van 93'/s, omdat men toch ook rekening moet houden met inschrij vingen, welke de rijksfondsen hebben gedaan. Als de minister van financiën met een 8 procents 25-jarige lening amper 100 miljoen kan binnen krijgen, dan is dat voor de Staat een vrij gering bedrag en er blijkt uit, dat de le ningsvoorwaarden vrij moeilijk in de markt liggen. Gemajoreerd De kortlopende lening heeft zeer veel inschrijvingen getrokken, vooral Coach Broekman boosdoener ire aci' voc red ei iei HEERENVEEN De loting voor de 500 meter, het eerste nummer van het eerste Europese schaatskampioen schap voor dames, brengt de Neder landse kampioene Atje Keulen-Deel stra in de vierde rit op het ijs van de Thialf-baan tegen de, Russische sprintkampioene Ljoedmilla Titova. De loting had voor de 500- en 1500 meterritten het volgende resultaat: Eerste rit: Ingerkarset (Noo.) Homana Trolcka (Pol.): tweede rit: Arja Kantola (Fin.) Llesboth Berg (Noo.): derde rit: Nina Statkevltsj (Rus) Ylva Heldund (Zwe.): vierde rit: Attje Keulen- -Deelstra (Ned.) Ljoedmilla Titova (Rus.): vijlde rit: Elly van den Brom (Ned.) Tuula Vilkas (Fin): zesde rit: Stien Kaiser (Ned.) Lasma Kaoeniste (Rus.): zevende rit: Wanda Krol (Pol.) Kirstl Biermann (Noo.); achtste rit: Ljoed milla Motsjnatsjeva (Rus.) Ans Schut (Ned.): negende rit: Paula Dutter (dl.) Stgrld Sundby (Noo.): tiende rit: Christina Lindblom (Zwe.) Rieneke Demming 'Ned.): elfde rit: Kaja Lisa Keskivitdkka (Fin.) Jorunr. Bergland (Noo.): twaalfde rit: Margret Tanz (Wdl.) Tatjana SJele- kova (Rus): dertiende rit: Sylvte Chevau- chet (Fra.) alleen. 1500 nieter: 1. Berg Hedlund: 2. Karset Titova: 3. Keskivitikka Statkevltsj: 4. Schut vilkas; 5. Keulen-Deelstra Motsjnatsjeva: 6. Van den Brom Lind blom: 7. Kaoeniste Trolcka: 8. Biermann Duf ter: 9. Kaiser Sundby: 10. Tanz Krol; ii. Bergland Sjelekova: 12. Che- ▼auchet Demming; 13. Kantola alleen. SCHIPHOL Dc kwestie rond het j niet inschrijven van het Friese meis- i je Akke Falkcna voor de Europese schaatskampioenschappen dames is nog lang niet bijgelegd. Dat bleek vrijdagavond overduidelijk toen dc Friese schaatscoach Klaas Visser van uit Inzeil, waar hij samen met Eg- bert van 't Oever lot 16 februari de Nederlandse jeugd ploeg traint, op Schiphol terugkeerde. De 30-jarige Klaas Visser is trai ner van de Noordelijke kernploeg waaruit Akke Falkena is voortgeko men. Bij zijn terugkeer had de ver bitterde Fries moeite zijn opgekropte woede jegens de handelswijze van de nationale coach Kees Broekman te verbergen. „De technische commissie die de beslissing van Broekman om niet Akke Falkena. maar Rieneke Dem ming in te schrijven moest gratifi ceren. treft volgens mij geen enkele schuld. Het is alleen Kees Broek man die zich in alle mogeliike boch ten heeft gewrongen om zijn oogap pel Rieneke Demming te laten star ten. En dat terwijl zij op de Neder landse kampioenschappen door Ak ke werd verslagen", aldus Klaas Vis ser die naar Nederland overwipte om de Europese kampioenschappen in Heerenveen bij te wonen en onder meer zijn ster-rijdster Atje Keulen- Deelstra aan te vuren. „Ik geef Akke volkomen gelijk dat zij onder de huidige omstandigheden niets voelt voor nieuwe selectiewed strijden in Davos. Ze is als een lor weggegooid", aldus Klaas Visser, die overigens Rieneke Demming alle mo gelijke succes toewenste. „Het gaat natuurlijk niet om haar persoonlijk. Zij vecht ook voor haar plaatsje en ik hoop dat het publiek in Heeren veen dit ook zo zal zien en haar spon taan zal aanvuren", zo zei Klaas Vis ser die vandaag zou spreken met de uit de kernploeg gezette Akke Fal- kema en daarna met de voorzitter van de TC, de heer W. Wynia. Welke adviezen Klaas Visser aan Akke Falkema zal geven, kon hij gisteren nog niet zeggen ook al liet hij duidelijk uiutkomen alles in het werk te zullen stellen dat Kees Broekman van het tapiit verdwijnt. De nationale coach heeft gisteren in Heerenveen reeds laten doorscheme ren dat hij er weinig voor voelt on der deze omstandigheden door te gaan. Hij overweegt na dit. seizoen zijn contract met de KNSB te be ëindigen ook al zou dit de weg van de minste weerstand betekenen. „De lol is er volkomen af", aldus de uit De Lier afkomstige, maar tot Noor genaturaliseerde Kees Broekman. uit het buitenland en hiervan heeft de minister ƒ225 miljoen genomen. Dit bedrag had ongetwijfeld hoger gesteld kunnen worden, gezien het toewijzingspercentage, maar dat is niet gedaan. Het staat vast, dat er bij deze inschrijving enorm gemajoreerd is, zodat lang niet alle inschrijvingen bonafide waren. Om de markt niet te bederven, heeft de minister van fi nanciën slechts ruim een kwart der inschrijvingen toegewezen. Dat de beurskoersen der nieuwe le ningen beneden de inschrij- vingskoersen (100 pet. voor de 7 jari ge en 99 pet. voor de 25-jarige) te recht kwamen, wil zeggen, dat de stukken nog niet in vaste handen zijn en men hier en daar te veel toegewe zen heeft gekregen. Het komt ons voor, dat kortlopende leningen, gezien de gesteldheid op de kapitaalmarkt, voorlopig de meeste kans van slagen hebben, maar de korte looptijd is uit het oogpont van j consolidatie wel een. bezwaar. De Soc. Econ. Raad (SER) heeft een besluit genomen betreffende ge dragsregels bij fusies. De bedoeling ervan is om te komen tot meer open heid. zodat een fusie niet alleen maar „een zaakje" wordt van enkele topfi guren uit de betrokken bedrijven. Als in de toekomst inderdaad de aan deelhouders, maar ook de werkne mers, tijdig via de voorgestelde ge dragsregels weten, waaraan zij toe zijn, zou er al heel wat gewonnen zijn. Men wil komen tot een Commissie voor Fusie-aangelegenheden, waarin vertegenwoordigers van werkgevers, werknemers, aandeelhouders en on afhankelijke prominente figuren zit ting zouden krijgen. Aan deze commissie zouden de besturen van bij een fusie betrokken NVs, welker aandelen op de beurs genoteerd worden, tijdig mededelin gen moeten doen van de plannen. Zou dan blijken, dat ergens de ge dragsregels inzake de belangen der aandeelhouders en der werknemers niet in acht genomen worden, dan zou de commissie daarop kunnen at tenderen. Ook klachten van partijen, die zich tekort gedaan adhten, kan de commissie behandelen. Naar het ons voorkomt, heeft de S.E.R. nog geen helemaal bevredigen de regeling voor een soort fusie-code kunnen ontwerpen, want er blijven „haken en ogen" in het opgestelde. Een wettelijke regeling is het trou wens niet, men wil eerst op korte termijn met medewerking der maatschappelijke organen het fusie- beleid aan een zekere orde trachten te onderwerpen. Er zal nog aan de regeling te schaven zijn en als deze in de praktijk getoetst wordt, zal wel blijken, of en op welke wijze later een wettelijke voorziening tot stand moet komen. Van de internationale aandelen hield Unilever zich deze week nog het beste. Gisteren sloot dit fonds op 115.10. Ook Philips heeft slechts weinig van zijn koers behoeven prijs te geven, trouwens de hele maand januari zijn de schommelingen in het Eindhovens fonds gering gebleven. Rlaar Olie ondervond weer de in vloed van Wallstreet. In het avondverkeer kwam dit fonds deze week op 142, maar giste ren sloot het de week af op 135. Shell Oil, de Amerikaanse dochteron derneming. behaalde in 1969 een winst, welke 7 procent lager lag dan het jaar daarvoor. De president van de Shell Oil deelde mede. dat 1970 voor het Amerikaanse bedrijfsleven niet gemakkelijk zal zijn. De kosten stijgen, de belastingen worden aan zienlijk verhoogd voor de Ameri kaanse olie-industrie, zodat verwacht wordt, dat de bedrijfswinsten dit jaar ongunstig beïnvloed zullen worden. De Kon. Shell heeft echter overal ter wereld belangen en het verbruik van olieprodukten neemt snel toe. Ons nationaal luchtvaartfonds heeft deze maand een fikse duikeling ge maakt. Op 3 jan. stond de koers op 165 gisteren 129. De juist gepu bliceerde kwartaalcijfers hebben uit gewezen, dat een verlies van ƒ9.2 miljoen werd geleden (v.j. winst ƒ6.3 milj.). Hier komen de gevolgen van de in het najaar uitgebroken tarie- venstrijd in het transatlantisch lucht verkeer te voorschijn. Verwarring Heineken Bier heeft een dividend voorgesteld van ƒ3.50 (onv.) in con tanten plus 5 pet. in aandelen. Een en ander geschiedt over een kapitaal, dat een kwart hoger is dan vorig jaar wegens de eerder gegeven bonus. Het viel de beurs blijkbaar toch tegen, want gisteren noteerde dit bierfonds 173.3 tegen 178.6 een dag eerder. Phs. van Ommeren heeft in het afgelopen jaar ongeveer gelijke resultaten behaald als een jaar daar voor. Toen werd er 17 pet. dividend betaald. Het zal nog een paar maan den duren voor het bestuur een divi- dendvoorstcl doet. De vrachtenmark- ten zijn de laatste weken flink geste gen en men verwacht, dat er voorlo pig een goede stemming blijft. Phs. van Ommeren noteerde gisteren 197. dus 6 punten lager als v.w. Ncd. Scheepvaart Unie wordt nu verhan deld in een nominale waarde van ƒ50. De koers van ƒ69.70 moet ver dubbeld worden om een vergelijking met vorige weck te maken, dus 139.40 pet. Wij vinden het onbegrijpelijk, dat men ter beurze in stukken van 10 nom., 20. 25, 50 en 100 no teert. Dat geeft het publiek veel ver warring. Waarom hier geen vaste re gel en zelfde gedragslijn? KOOPV AARDIJ-BELANGEN IN GEVAAR DEN HAAG Bij de Tweede Kamer is een wetsontwerp inge diend, dat maatregelen tegen vlagbevoorrechting in de scheep vaart mogelijk moet maken. De staatssecretaris van verkeer en waterstaat M. J. Keijzer zegt in een toelichting op het ontwerp, dat de be langen van de Nederlandse koop vaardij moeten worden verdedigd en dat eventuele internationale afspra ken op het gebied van vlagbevoor rechting moeten kunnen worden uit gevoerd. Bij algemene maatregelen van be stuur zal kunnen worden verboden, dat een gezagvoerder van een zee- sohip, varende onder een bepaalde vlag, zonder vergunning van de mi nister van verkeer en waterstaat met dat schip goederen vervoert over Ne derlandse wateren. Verder zal de minister een heffing I op kunnen leggen aan zeeschepen, die onder een bepaalde vlag over Neder landse wateren varen. De regering is zich ervan bewust dat de bevoegdheden in zeker opzicht een inbreuk betekenen op het sinds lang door Nederland gevoerde beleid, dat is gericht op handhaving en be vordering van een zo groot mogelijke vrijheid overal ter wereld voor de scheepvaart onder welke vlag ook. Met nadruk wordt echter vooropge steld dat met het ontwerp slechts wordt beoogd mogelijkheden te scheppen ter verdediging van de vrijheid van de scheepvaart. De te genmaatregelen zullen slechts een laatste en uiterste middel zijn en pas worden toegepast als alle an dere middelen tevergeefs zijn. Als vlagbevoorrechting worden be schouwd overheidsmaatregelen om nationale koopvaardijvloten in het kader van hun bedrijfsuitoefening op een of andere wijze een bevoorrechte concun-entie-positie te verschaffen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 7