^Socialisten in Eindhoven (richten nieuwe partij op Biesheuvel met bijbel van Jongeling naar de PvdA Oorlog als falen Afsplitsing in Gorkum nu ook een feit Gevolg van een meer radicale koers •Links van het midden VERPLEEGSTERS PROTESTEREN Opleiding verpleging aan praktijk toetsen Martinikerk gesloten „Het zal je fractie maar wezen Valse schilderijen: eis van 2 jaar MIHAJLOV KOMT VRIJ ersei verl ïimi KANTTEKENING ZATERDAG 31 JANUARI 1970 c;:dsl eldl KoS 10.78—! (Van onze parlementsredactie) EINDHOVEN Als gevolg van het congres van de PvdA in Ironingen, waardoor deze partij een meer radicale en linksere koers gaan varen, zal Nederland 12 februari een nieuwe socialistische artij rijker zijn. Dan wordt namelijk in Eindhoven de oprichtings- ergadering gehouden van de nieuwe politieke partij Democraten iocialisten '70. Dergelijke afsplitsingen van de PvdA zijn sinds gisteravond ook ira Gorkum een feit en dreigen voorts in Leiden. De Eindhovense „verontrus ten" hebben zo goed als zeker de ge hele fraktie in de raad achter zich. De „verklaring" van de groep, die gisteren is gepubliceerd, is onderte kend door de Eindhovense wethouder van financiën, drs. A. van Stuijven- berg en door mevrouw S. van Vce- nendaal van Meggelen die fraktic- leidster is in de raad. De oorzaa'k van de Eindhovense moeilijkheden is niet alleen 'het onbe hagen over de ontwikkeling van de landelijke partij, maar ooit over het ontstaan van een PAK in de licht stad. De PvdA-raadsleden in Eindho ven hebben altijd nauw samenge werkt met de KVP-fraktie. Nu de plaatselijke afdeling van de PvdA zich bij het PAK heeft aangesloten, wordt deze samenwerking verstoord. Contacteu De groep in Eindhoven, die gisteren reeds 61 leden telde, heeft reeds tal van landelijke contacten gehad. Maai er zijn r.og geen organisatorische sa- mensprekingen gehouden. Mr. W. Offermans, die de „verkla ring" uitreikte in een zaaltje in een Eindhovense Esplanade zei, dat zijn groep ongeveer „links van het mid den" staat. Hij vor.d het nog te vroeg om al aktie te gaan voeren voor de Provinciale Staten. Maar voor de ge meenteraadsverkiezingen komt men met een eigen programma en een eigen lijst uit. De demokratische socialisten waag den zich niet aan een prognose. Maar zij rekenen wel op enkele zetels. Kenners van de situatie in Eindho ven weten mee te delen, dat de leden van de PvdA in deze stad in vrij goeden doen zijn en, niet veel moeten hebben van de ideeën van Nieuw nu d De Amerikaanse acteur Mickey Roo- tey gistermorgen op Schiphol: Roo- ley, die een baard draagt voor zijn rol in de nieuwe film B. J. Lang Pre sents, is in Nederland voor de Cine- manifestatie in Utrecht. UTRECHT De 46-jarige weg werker van de Nederlandse Spoorwe gen A. van der Wielen uit Ede-Wage- ingen is gistermiddag op het stati onsemplacement van zijn woonplaats tijdens werkzaamheden aan het baanvak door een goederentrein joverreden. Hij werd op slag gedood. dim 16.00 feet erde vonds mafdi onds eede tot van ndlen vond DEN DOLDER De leerling verplegers en -verpleegsters van de psychiatrische inrichting Willem Arntsz Hoeve zijn het niet eens met de huidige vast gestelde opleidingen, die naar hun zeggen, in geen enkel op zicht meer op de praktijk zijn afgestemd. Zij hebben dit in middels kenbaar gemaakt aan staatssecretaris Kruisinga. De leerlingen hebben geweigerd het praktijk- en rapportenboekje waarin •Ie resultaten die nodig zijn voor het behalen van het B-examen worden opgetekend, nog langer als examen- garantie te erkennen. Actiegroep „Willem" De uit 1929 daterende beschikking behoeft volgens de leerlingen, die zich hebben verenigd in de actiegroep „Willem" een structurele herziening. De boekjes zullen binnenkort op I het departement van volksgezondheid worden ingeleverd. Zij willen hiervoor de wet op bepaal- i de punten gewijzigd zien. zodat in de toekomst het bewuste rapportenboek- je overbodig wordt. Hiervoor in de plaats moet een soort stage-verslag komen, alsmede een meer op de j praktijk afgestemd examen. De directeur van de Willem Arntsz j Hoeve. prof. dr. A. Poslavsky, die 1 I evenals de docenten de actiegroep Willem steunt, heeft zich bereid ver- klaard zijn volle medewerking te i verlenen aan de invoering van een ..huisdiploma" dat het gewraakte boekje tijdelijk moet vervangen. De leden van de actiegroep, die in middels brieven hebben verzonden naar de opleidingshoofden van 61 an dere psychiatrische instellingen in ons land. sluiten zich door de weige ring voorlopig uit van. deelneming aan het examen. Links. Als er landelijke verkiezingen zouden worden gehouden, zei mr. Of fermans, zou hij zeker niet zijn stem aan de tegenwoordige PvdA geven. Hij hoopte dan ook. dat volgend jaar landelijk een nieuwe partij zou zijn ontstaan. Het Groningse congres bleek wel de deur dicht te hebben gedaan. Een man als Van der Louw werd met zijn radicalisme niet democratisch ge noemd en van Vondeling begreep men niet, dat hij r.og in het partijbe stuur zat. Trouwens, de partijvoorzit ter moet in Eindhoven gezegd heb ben, dat hij het moeilijk had met dit bestuur. Wat de „verontrusten" in Eindho ven willen, is dat de voormannen zich nu eens duidel'ijk uitspreken. Ir. de „verklaring" wordt over de eigen PvdA gezegd, dat ze door „de over heersing van een aantal extremisten steeds verder afdrijft naar een star Afzetten Opvallend was, dat men zich in de „verklaring" aan alle kanten afzette tegen de bestaande partijen en verder zelf niet veel positiefs bood. Er wordt vaag gesproken over een maatschap pelijke ontwikkeling in socialistische zin en wel langs demokratische weg. Uitdrukkelijk wenste men afstand te nemen tot Democratisch Appel. De plaatselijke pijn blijkt uit de volgende zin uit de „verklaring": „De Eindhovense afdeling van de PvdA heeft voor het PAK gekozen onder voortdurende extreme druk van een groep onvolwassen „vernieuwers-om- -de-vernieuwing", daarin ijverig ge steund door het landelijk partijbe stuur waarin eveneens de extremisti- en daardoor heilloos radikaiisme." sche aoordrukkers de toon aangeven." Ook kan men in de „verklaring" lezen: „De christelijke partijen drei gen door de behoudzucht van hun voormannen steeds meer in de con servatieve hoek te worden ge drukt." Het bezwaar bleek. desge vraagd te zijn. de confessionele grondslag van de partijen. Zelf wenste men wel van een be ginselprogram uit te gaan. De Eindhovense ontevreden socia listen zijn van plan moedig de ver kiezingsstrijd in te gaan. In hun be ginselverklaring staal: „In de verkie zingsstrijd zullen wij vooral staan te genover een traditioneel christelijke groepering, tegenover een politiek avonturierend PAK en tegenover een politiek opportunistisch D'66. Dat be looft wat. Maar gisteren bij de presentatie maakte de groep nog een vage en onzekere indruk. Goi-kuni Ook in Gorkum is gisteravond een nieuwe socialistische partij opgericht. Overeenkomstig de verwachting heb ben de drie in de gemeenteraad van Gorkum overgebleven raadsleden van de PvdA gisteravond hun besluit openbaar gemaakt uit de PvdA te treden en onder de nieuwe naam „democratisch socialisten" hun zetels in de raad Ie blijven innemen. Zij zullen ook aan de volgende gemeen teraadsverkiezingen deelnemen. Het zijn wethouder A. C. Tuinen- burg, fractievoorzitter G. J. Kroef en het raadslid mevrouw C. Emme- rik-Viveen. De heer Kroef. die een verklaring Gistermiddag zijn de ouders en zuster van prins Karei Hugo na een bezoek aan hun kleinkind resp. neefje in het ziekenhuis te Nijmegen, weer vertrokken. Hier grootouders en tante van prins Carlos, van links naar rechts prinses Madeleine van Bourbon Parma, prins Xavier en prinses Marie des Neiges, op Schiphol. aflegde, was van mening, dat zowel l plaatselijk als landelijk binnen de I PvdAmacht een steeds grotere j rol gaat spelen op een manier, die de I partij in conflict brengt met de de- mocratische beginselen en waardoor de PvdA van de democratie afdwaalt, i Door deze ontwikkeling zien wij ons genoodzaakt als lid van de PvdA te i bedanken." OOK LEIDEN Vier leden van de PvdA-fractie in de Leidse gemeenteraad hebben voor deze fraktie en ook voor de partij be dankt omdat zij geen mogelijkheid meer zien tot overeenstemming te komen met de rest van de fractie (8 leden), die een progressief akkoord heeft aangegaan met D'66, de PPR en de PSP. De voornaamste bedenking tegen de overeenkomst van het progressief akkoord is dat dit geen bestuursver- antwoordelijkheid in B. en W. wenst te aanvaarden als het in dit college de meerderheid niet krijgt. GRONINGEN De hervorm de kerkvoogdij heeft de histori sche Martinikerk buiten gebruik gesteld, nadat een gewelfrib ter lengte van 1.20 meter plotseling losliet, naar beneden kwam en door de vloer sloeg. Een tafel met psalmboekjes werd door de vallende brokken steen totaal verpletterd. Er was op dat moment niemand in de kerk. j Hel gebeuren is vermoedelijk mede le wijten aan het feit. dat er op hel I 1 dak gewerkt werd. wat nu eenmaal trillingen met zich mee brengt. De I Martini is al geruime tijd in restau- 1 ratie. maar kon daarbij tot nu toe in gebruik blijven. Nu is besloten, niet langer in het schip kerkdiensten te 1 houden. Koor en kapel, die al ge restaureerd zijn. blijven beperkl in gebruik voor trouwdiensten en der gelijke. Behalve de Martinikerk moeten j ook de A-kerk en de Nieuwe Kerk gerestaureerd worden. Alleen al voor I de Martini bedragen de restauratie kosten gemiddeld een half miljoen j i per jaar. Franse journalisten dreigen mei staking PARIJS De journalisten van het Franse persbureau AFP zijn bereid i voor onbepaalde tijd te staken om hun werkgevers op deze manier tot onderhandelen te dwingen. De weigering hiertoe moet volgens de journalisten op krachtige wijze 1 worden beantwoord. W/A AR AAN de gereformeerde synode onlangs, by de bespreking van het uitermate moeilijke oorlogs- vraagstuk, bepaald geen behoefte had, was de demon stratie die zich aan haar opdrong. Onder die omstandig heden toch kon deze alleen maar irriterend werken. Want van de problematiek zelf was de synode zich maar al te zeer bewust. Ook van het oorlogsvraagstuk geldt „hoe komen we er uit?" Hel zijn als regel de gemakkelijker vraagstukken waar we nog wel uit weten te komen. De menselijke tragiek is. dat dit moeilijker wordt naarmate het pro bleem behalve ingewikkelder ook klemmender is. Eenvoudige formuleringen doen dan aan dat ingewik kelde karakter spoedig onvoldoende recht wedervaren. Op het eerste horen mogen ze misschien aanspreken, maar bij even doordenken beseft men de ontoereikend heid. Zo lijkt de oorlog wel een kruis dat de mensheid te dragen is gegeven. Ook studie kan hier geen totale op lossing bieden, al kan zy van groot nut wezen. Elke oorlog immers heeft zyn oorzaken, en studie kan hier heilzaam onthullend bezig zijn. N' IET voor niets derhalve is in het wetenschappelijk onderwijs ook aan de bestudering van oorlog en vrede plaats ingeruimd. Tekenend voor de initiatieven die in deze tijd door studenten worden genomen is. dat thans aan de Vrye Universiteit door enkelen hunner hierover colleges zijn georganiseerd, te verzorgen door Rölings Instituut te Groningen. Zoals het óók tekenend l'j is, dat voor deze colleges een bijzonder grote belang- j'l stelling bestaat. II! Uit zulke initiatieven en uit andere meer blykt. dat met nanie de jongere generatie niet langer vrede wil met oorlog en niet bereid is oorlog als een onont koombaar verschijnsel te aanvaarden. Ook oorlog is een zaak van mensen, welnu, dan is het aan mensen om daaraan iets te doen. En er is metterdaad wel iets aan te doen. Ook naar mijn mening is overigens een uitspraak als zou oorlog zonder meer zonde zyn en een die aan be paalde feitelyke situaties uit verleden en heden voor bijziet. Wèl kan worden aangenomen dat dit voor vele, mogelijk de meeste oorlogen geldt, en dat alle oorlogen geacht moeten worden te liggen in de sfeer van men selijk tekort en van menselijk falen. En dat lijkt me al ernstig genoeg. IN DE OORLOG openbaart zich machtsvertoon. Maar ook hier geldt, dat macht heel dikwyls in feite niet anders is dan machteloosheid. Wie aanvallend ten oorlog trekt zal niet zelden de slaaf zijn van zijn be geerte. En wie in een verdedigingsoorlog tol machts vertoon zyn toevlucht neemt, doet dit genoopt en ge dwongen. Oook een bevrijdingsoorlog is een bewijs dat andere, aanvaardbaarder middelen hebben gefaaid. De macht van het geweld vervangt in dit alles de kracht van de geest. Wat wy in deze behoeven is al dadelijk kennis cn ook hier valt het woord informatie. Kennis van het verschijnsel. Hoe ontstaan conflicten? Waar liggen dc wortels? Waar liggen de knelpunten in de verhoudingen tussen mensen en volken? En voorts informatie. Actuele informatie van zo ge noegzame omvang dat zij ons in staat stelt tot een verantwoorde beoordeling: zulk een informatie is in onze tijd gelukkig veelal wel mogelijk. AAR dat moeten dan kennis en informatie worden van een strekking om daarmee ook iets te doen. Tegengaan van oorlog en bevordering van vrede be tekent betoon van bedrijvigheid. Vindingrijk zyn in de oprechte benadering van dc ander. Beklemtonen van eigen vredelievendheid. Meewerken aan wegnemen van conflictstof. Telkens opnieuw toetsen van voorzieningen, die in tijd van spanning getroffen zyn. aan de misschien gewijzigde omstandigheden van vandaag. Kortom, zich zelf geen rust gunnen, wil men de onrust van de oorlog te rechter tijd voorkómen en vóórkomen. Op dit punt. zoals op andere, mag een overheid best weten wat ze aan ons heeft. Buitenlandse politiek moet vooral vredespolitiek zijn. ook in zoverre zy bijdraagt aan een klimaat dat voor de vrede gunstig is en waarin een oorlog des te meer misstaat. Ook een kerk kan en moet. vanuit haar specifieke plaats in het leven, inbegrepen het volksleven, doen uitkomen hoezeer zij door deze problematiek bewogen is. Zelfs zonder deswege te komen tot uitspraken die niet voor ieder onaanvechtbaar zyn. Ook machtswoorden toch kunnen „ergens" feitelijke machteloosheid openharen. C EMAKKEL1JKE woorden kunnen trouwens leiden tot gevoelens van moedeloosheid bij wie daarvan kennis hebben te nemen. Een kerk schiet pastoraal tekort wanneer zy uitspraken doet die onhanteerbaar zijn en door het geweld van hun inhoud alleen maar verlammend werken. Afgezien hier van. dat zij het resultaat kunnen zijn van een al te ver eenvoudigd kennen en weten. Niet alle kénnen immers leidt tot kunnen: wel echter zal aan alle kunnen het kénnen vooraf moeten gaan. Het is natuurlijk altijd een verdrietige zaak. wanneer ook een kerk zich in haar uitspraken tot bescheidenheid en ingetogenheid genoopt ziet. Zij weerspiegelt daarin overigens ook zelf het menselijk tekort. Maar minder echter nog dan het mensdom past haar daarin te berusten. Omdat het tot haar wezen be hoort, uit elke impasse, ook uit deze. uitwegen te zoeken die trouwens in beginsel al zyn gegeven. Zy het niet allereerst in hel horizontale vlak. Een kerk heeft méér dan een uitspraak: Zy heeft een boodschap. DIEMER. De stakingen in de mijnen in Belgisch Limburg breiden zich nog gestadig uit. Maar hoewel het in het Vlaamse land soms wat hardhandig kan uitpakken, is er toch nog plaats voor wal gemoedelijkheid, getuige deze staker, die zijn kameraden toe spreekt. met zijn zoontje op de schouders, die de ernst van de zaak wel niet helemaal zal be grijpen. (Van onze parlementsredactie) TAEN HAAG De officiële Handelingen (notulen) van de Tweede Kamer bestaan uit droge tekst. Zelfs het lachen wordt in het zogenaamde enige en echte Kamerverslag niet ge registreerd, wat men in België wèl doet. Maar willen die Handelingen wer kelijk een weergave zijn van de han delingen der Tweede Kamer, dan zou men nf.et alleen de woorden moeten drukken, maar ook het gebeuren op de film vastleggen. Toch geen onmo gelijk verlangen in deze technische tijd? De camera voor de huistelevisie is trouwens al gemonteerd. Wanneer dan deze week al de ech te Handelingen van de Kamer waren opgenomen, zou hel nageslacht, in ie der geval de historicus van straks, een Biesheuvel welbewust met een bijbeltje in zijn hand in de richting van de fractie van de PvdA hebben zien stappen om te bewijzen, dat ze met hun geciteer van teksten er hele maal naast zaten. Biesheuvels partijgenoot drs. J. Boersma had opgemerkt, terwijl hij over Roolvinks loonwet sprak, dat de socialisten, gehoord hun bezwaren in het fei omstreden artikel acht, in de overheid het; beest uit Openbaringen 13 zien. Dat beest zou dan de belager zijn van de belangen van de werkne mer. Maar deze gedachte kwam. zoals dat modern-vriendelijk wordt gezegd, „helemaal niet over" bij de Pv IA. Ze begrepen er geen barst van. Niette- LUZERN Tegen de 56-jarige Anton Achermann. eigenaar van kunstzaal „Hofgalerie" is twee jaar gevangenisstraf en een boete van duizend Zw. francs geëist. Hij exposeerde in de zomer 1967 130 schilderijen, die werden aange kondigd als „onbekende werken van Van Gogh en Franse impressionisten" en alle van een certificaat van echt heid waren voorzien. Zij waren ei gendom van de Nederlander .Telle de Boer. Deskundigen hebben vastgesteld dat de schilderijen vals zijn. VAESTEROES (ZWEDEN) De Joegoslavische schrijver Mihajlo Mi- hajlov. die in 1967 tot vier en een half jaar gevangenisstraf werd ver oordeeld wegens „propaganda tegen de staat en tegen het volk" wordt binnenkort vrijgelaten. Dit maakte zijn moeder bekend aan het. Smog-comité in Vaesteroes. Smog I drong herhaaldelijk bij de Joegosla- I vische regering aan op vrijlating van l de schrijver. Volgens zijn moeder wordt hij nu beter behandeld. Hij zou een schrijf- machine mogen gebruiken en bezig 1 zijn met een nieuw boek. min snelde dokter J. H. Lamberts naar de microfoon om de verraste drs. Boersma te vragen, Mattheüs 13 maar eens te lezen over farizeeërs en ook over, zei de Rotterdamse arts om zijn afkomst niet te verloochenen, geen woorden maar daden. A LS ATTENT fractieleider sloeg mr. Biesheuvel, na het bijbeltje overigens van zijn collega Jongeling van het GVP geleend te hebben, de aangeduide passage direct op om te ontdekken dat er niets van klopte en vervolgens als een voetballer die een doelpunt had geseoord, naar de over kant te stappen. Staatssecretaris dr. R. .T. H. Kruisinga. die als bewindsman de zorg heeft van onze volksgezondheid en niet. met de meeste interesse al •dat sociale gedoe in de Kamer aan hoorde bemoeide zich er graag mee en leverde een bijdrage aan het Schriftonderzoek. Als ik wel ben in gelicht. ontdekte Jongeling dat Lam berts Mattheus 23 had bedoeld. Maar de Rotterdammer was op dat ogenblik al ergens anders in de Ka merdoolhof. Zijn commentaar: Ik wist alleen 'dat er een drie in zat. VV/AT DIT alles mei radicaal evan- j gelische politiek heeft te maken? Weinig, al was de opmerking van drs. j Boersma over de vrees van de PvdA voor de overheid als was deze bel beest, wel zinrijk. Het evangelische heeft alles met 1 het rechtvaardige te maken en broe der Hans van den Doel vond het een doodeerlijke zaak. dat minister Schut, gezien de bouwproduktic van vorig jaar. opkraste. Maar de over grote meerderheid van de Kamer wist dat dc minister geCn foczeltrucs toepaste en dat zijn beleid, ondanks de ontbrekende woningen positief is. Hel Kamerlid Van den Doel ging er harder tegenaan en snelde méér naar de microfoon naarmate minister Schut in de tweede ronde steeds ster ker werd in de verdediging. De bewindsman „met geen parle mentaire ervaring en weinig politiek gevoel" (dat wordt gezegd) veegde de vloer met Van den Doel aan, die j soms op een blaffende terriër leek. Ik vraag me af of hij nu denkt, dat hij hel goed heeft gedaan. Nou ja, het viel ook niet mee. Die Wiegel van de VVD was ook zo pesterig met zijn interrupties. IJK GROTE advocaat van minisli r Schut was partijgenoot mr. VV. Aantjes. die anders nooit zuinig is met zijn kritiek. Voor hem was het een zaak van rechtvaardigheid. Minister Schut staal er bij zijn ei gen fractie goed op. Dal kon collega Roolvink een paar uurtjes later niet zeggen. Het valt ook niet mee. Daar kondig je een wetsontwerp aan voor meer welvaart en welzijn voor de bejaarden en weduwen, en registreer je bij wijze van spreken een en thousiast en instemmend applaus, en dan is hel uitgesproken je geestver wante fractie, die dwars gaat liggen. We moeten er nog eens over pra ten, zeggen ze dan. Is er niet een groep, waar een grotere nood heerst? Hoe zit dat met die 0.8 procent meer premie? Wil iedereen dal offer bren gen voor de bejaarden? Het reële in- BIESHEUVEL komen gaat achteruit. En, het grote probleem, die premieverhoging past niet in de anti-inflatiepolitiek. Bovendien, hoe zit het met die be rekeningen? Is die 0,8 procent juist? Worden er toch geen kosten naar het moeilijke jaar 1971 verschoven? Dit alles moest minister Roolvink van zijn bloedeigen mensen horen, terwijl bijvoorbeeld drs. A. M. de Boo van de CHU het een schitterend voorstel vond. Minister Roolvink bleef onbewo gen. Maar misschien neuriede hij: „Hel zal je fractie maar wezen." (AM ALLE misverstand weg le ne- men: de a.r. fractie heeft geen bezwaar tegen de extra-verhoging van de AOW en AWW. „Maar we willen er eerst eens serieus over pra ten" legde mejuffrouw J. van Leeu wen mij uit. „Is al dat geld misschien niet voor een ander doel nog beter besteedt? Er zit zo veel aan vast". In de sociale en maatschappelijke problemen voelt zij zich als een vis in het water. Daarom ging ze maandag in het nieuwe J aarbeurscongrescentrum. waar de ARP vergaderde over de kleine zelfstandigen, ook over de tong. Op een bepaald probleem stuitend, zei iemand van het forum: „O. daar zal mejuffrouw Van Leeuwen een nola over schrijven." „Dat wordt dan een herderlijk schrijven," werd gezegd. En om de roddel af te ronden, geef ik ook nog dit door: „Laten we er een „moeder lijk schrijven" van maken." Er zijn meer opvajlepde dingen ge zegd deze week. Premier De .Jong: „Toen De Block terugkwam van vakantie lag er niet alleen het rapport over Verolme, maar ook sneeuw. Maar dat was geen reden om af te treden." Opmerking twee dagen later: „Mi nister Schut moet wel om de sneeuw aftreden." P. Jongeling van het GPV: „Mi nister Roolvink weet veel meer van nachtclubs af dan ik. Ik bedoel dan wat de sociale wetten betreft...." BERT DE JONG

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 5