Haal met narcissen de zon in huis haak SC y MM fl Reus Jupiter zo groot als duizend aardbollen VERSCHIL Kurt Richter ATERDAG 31 JANUARI 1970 ;l Ie tel. al Leidci Een somberder maand janu- ri hebben we relden beleefd. PDe zon liet het afweten en de amerplanten rekten zich naar tyet spaarzame licht. In de kamer trachten we met iloemen toch een spoor van lente te brengen Daarvoor roepen we in de eerste plaats te hulp de goud gele trompetnarcissen, die in staat zijn de zon in huis te brengen. Op onze wandelingen langs buitenwe gen kunnen we er dan nog wat elegante elzettakken bij plukken, die typerend zijn voor de tijd van het jaar. Daar kun je het bij laten, maar je kunt ook een bosje blau we druifjes bij het geel van de narcissen verwerken en de voet van de kale stelen daarmee wat camoufleren Op de foto geven we U een voorbeeld hoe met een bos narcis sen en wat elzetakjes een bloemstuk kan worden opgebouwd Jammer dat niet te zien is hoe mooi het kleurcontrast is van de azuurblauwe drijfschaal bij het fel le geel van de bloementooi. Als hulpmiddel in de in het mid den uitgediepte schaal gebruikten we een grote ronde bloemprlkker en plaatsten de elzetakken zo dat ze de omtrek bepaalden van dit wandstuk, dat eenzijdig werd op gemaakt. De langste en meest rechte tak voormt het hoogste punt. Om een goede verhouding te krijgen zal de top minstens twee maal zo hoog moeten zijn als de breedte van dc schaal. In de contouren van deze denk beeldige vrijwel gelijkzijdige-drie- hoeksschlkking werden de narcis sen verwerkt, met daartussen het lange sprieterige blad, om een luchtiger karakter te geven aan het arrangement van de vrij zware trompetnarcissen Tot slot gebruikten we een toef je winterheiae uit de tuin om de prikker aan het oog te onttrekken en wat meer diepte aan het stuk te geven. Op de voorgrond zou ei genlijk een groot strak blad voor de overganq van bloemen naar schaal moeten zorgen. Omdat ons dit op dat moment ontbrak, namen we maar e«»r> dotje IJslands mos, dat van een kerststukje overbleef Maar uiteraard blijft een levend blad van b.v bergenia, rododen dron of aucuba altijd favoriet bo ven mos. Wie dit arrangement wat nader van_, i hel elijk- Studentenstrijd J Van 2 t/m 14 februari wordt In {Utrecht. Trefcentrum „Chez BB". Ina Boudier Bakkerlaan 1153 het zevende studentenkampi- ioenschap gespeeld. Het aan- ivangsuur is als regel elf uur, ■alleen 2 februari twee uur en 9 Ifebruarl <»eri uur. U bent hartelijk Wem om Daan Kromhout verdedigt tljn titel. Hij behoeft niet in de voorronden uit te komen, waarin zestien spelers elkaar in vier groepen bestrijden der de studenten. Dat is een goede zaak. waarvan de damsport in latere jaren zal kun nen profiteren. Uit de praktijk het volgende: (1) Zwart 6, 11/14. 16. 18. 19, 23/26 Wit 22. 27. 28. 32. 34/39, 44, 48. (Uit de strijd Zuid-Holland Noord-Holland). Na 3328 was het gebeurd door 24—301; 35x24. 19x30; 28x17, 14—20; 22x13, 11x33; 39x28, 30x50. VL- komt meer en meer be- tangstelllng voor het dammen on- e. nuiitvoogd (2) Zwart: 8. 9. 22. 25. 10, 12, 13, 21, Wit: 23. 24. 29. 31. 34, 36. C Correspondentie aan de heer A. 1. Ivens, Frankenslag 69, Den Haag. 47, 49. fHaive finale landskampi oenschap). Na 1722 kwam het bekende maar niet minder verrassende 31—2711. 21x32; 34—30. 25x43; 49x27, 22x31; 36x27 en wit won. (3) Zwart; 2. 7, 8, 10. 12/15. 17. 19. 20. 22. 24. 27. Wit: 23. 2b, 26. 28. 33, 35/40. 42/44. In het Suikertoernool had de sterke jonge Zwitser een gunstig eindspel kunnen bereiken. Hij of ferde echter met 3530 net een schijf te veel en kwam zowaar H.et ging aldus: 3631, 27x36; 23—18, 12x41; 35—30, 24x35. 42—37. 41x32; 38x9. 14x3; 15x5. 8—12; 5x0. 7—11; 6x8, 3x12. Op 28 december is te Berlijn in de leeftijd van 69 jaar overle den de bekende Duitse schaak meester Kurt Richter. Trouwe le zers van deze rubriek zullen zich herinneren dat wij zijn naam in onze rubriek bij herhaling, en dat steed6 met ere, hebben ge noemd Voor de Tweede Wereldoorlog was hij een gevreesd aanvalsspe- ler wat hem niet ten onrechte de bijnaam van „scherprechter van Berlijn" bezorgde. Hij was enkele malen kampioen van Duitsland. In zijn latere jaren legde hij zich meer toe op het schrijven over schaken. Ook daarin ex celleerde hij, niet slechts omdat hij een uitstekende humorvolle stijl had. maar ook en vooral om dat hij een bijzonder talent had om de essentiéle en meest leer zame gedeelten van partijen op te sporen en helder te presente ren. Wat hij op dit gebied pres teerde was werkelijk uniek. Afge zien van zijn waardevolle mede werking aan een aantal schaak tijdschriften schreef hij ook een aantal schaakboeken, welke stuk voor stuk niet slechts een goede Correspondentie aan de heer H. i. 1. Slavekoorde, Goudreinetstraat 125, Den Hug. pers hadden, doch ook graag ge kocht werden. Vandaag dan drie partijstellin gen waarbij Richter betrokken was. Het zijn beslist niet zijn top prestaties. Wèl illustreren zij voortreffelijk hoe messcherp zijn voortzettingen soms waren en dat hij de zelfkritiek niet schroomde. OPLOSSINGEN: (1) Marshall-Bum. Er volgde 1 Lxg6l fxg6 2. Dxg6l Lg7 (Of 2. KM 3. Pg5 Lxg5 4. Th8 Ke7 5. Th7 enz.) 3. PgS Df6 4. Th8l Kxh8 5. Dh7 mat (2) Marshall-Burn. Hi«r volgde. 1 Po5l fxg6 2. Pxg8 Kt 7 3. Txe7 Kxoó 4 Dd3 Kh6 5. h4l g4 (Na 5. Dxe7 volgt (3) Bi fïkHeidenlald. Oe Hongaarse grootmeester Bliek had 10 uur lang moeizaam moetan vechten om de dia- en werd zorgeloos: hij speelde c3c477 Een dikke fout. zoals zijn tegenstander a tempo aantoonde: 1. Dg3ll 2. Oxg3 patl En dat op da 128a (II) zet. r m n J-v: pfjlp r j .J r 1 s bekijkt, zal bemerken dat we, om een gevulde bloemendriehoek te kunnen opbouwen, flink het mes hebben gehanteerd. De meeste liefhebbers zien daar tegenop, maar alleen door de bloemen op ongelijke lengte af te snijden kan een dergelijke compositie onstaan. Zelfs bij eer. boeketje narcissen midden op tafel, dat dus van alle kanten moet kunnen worden beke ken, dienen de stelen te worden gekortwiekt. Snijd In elk geval al tijd de witte stukken en bladeren van de stelen af en steek deze later afzonderlijk tussen, dat geeft meteen al een losser effect. Haal in elk geval de lente In huis door narcissen te kopen, te meer als de zon ons vergeetl A. C. MULLER-IDZERDA zet speelde 1. Ta6. En toen? BACH Deccs heeft met de Bachplaat, waarop de Cantates 130 en 67 alsook een excerpt van Cantate 101 zijn vastgelegd, mede een ere-8aluut gebracht aan de Zwitserse dirigent en componist Ernest Ansermet. die vorig jaar de 208te februari op 86-jarige leeftijd overleed. Hij behoorde tot de groten van het wereldpo dium met namen als Toscaninl, Walter, Beecham en Monteux. Hij was dirigent van het Or chestra de la Suisse Romande (dat ook op deze plaat speelt) en een warm pleitbezorger voor moderne componisten als Honeg- ger, Strawinsky. Debussy en Ra- vel, van wie hij een aantal pre mières op zijn naam heeft staan. In de veertig Jaar dat hij voor Decca speelde, heeft hij met di verse orkesten 177 platen ge maakt, waaronder dan ook opna men van voornoemde compo nisten. Wat de uitvoering van deze Bachcantate8 betreft, zou men hem met evenveel recht een goe de Bachvertolker mogen noemen. Met een fijn gevoel voor elk de tail en de meesterlijke doorwer kingen krijgen we een rijke en doorzichtige Bach te horen, wiens vaak verrassende Ideeën bij Ansermet boeiend gestalte krijgen. De solistische bezetting voor deze plaat is navenant. Sopraan is Elly Amellng, alt Helen Watts, tenor Werner Krenn en bas Tom Krause. De koorgedeelten wor-- den uitgevoerd door het Toon kunstkoor te Lausanne. De keuze uit de cantates 16 voortreffelijk. Het zijn stuk voor stuk exempels van Bach's reli gieus beleven der heilsfeiten die hun hoogepunten krijgen In de feesten van het kerkelijk jaar. Hun feestelijk of anders bezin nend karakter krijgen bij Anser met een treffende weergave. De kwaliteit van de plaat zelf Is bijzonder goed en komt bij stereo afspelen tot een verras sende, rui8vrije en volle, warme klank. Voor de echte Bachlief- hebber een fijne plaat om te be zitten. Decca-atereo SXL 6392. Hoewel de planeet Mercurius op 5 februari haar grootste westelijke elongatie bereikt (26°), hetgeen betekent dat zij dan op haar maximaal schijnbare afstand van de zon staat, zullen we deze planeet niet kun nen opsporen. Inderdaad rond deze periode van het jaar staat de ecliptica (de schijnbare jaarlijkse baan van de zon ten opzichte van de sterren) sterk geheld op de ochtendhorizon. Venus, onze naaste buur aan de kant van de zon. kan van alle planeten het dichtst bij de aarde komen (40 miljoen km). Ze be vindt zich nu op minder dan ne gen graden van de zon en is dan ook onzichtbaar. Mars is 's avonds zichtbaar in het westen. Deze beroemde rode stip die voor de meest opwinden de der planeten doorgaat, nadert nu de zon. Zoals alle planeten beschrijft Mars een ellipsvormige baan om de zon, vandaar dat haar afstand tot dit hemellichaam varieert. Haar gemiddelde afstand tot de aarde bedraagt nu onge veer 280 miljoen km. Mars straalt een zacht geel-roodachtig licht. De reuzenpleneet Jupiter, zo groot als duizend aardbollen bij elkaar, kunnen we in de tweede helft van de nacht bewonderen In het sterrenbeeld Maagd. Rechte van Jupiter staat de ster Splca, de hoofdster van de Maagd. Jupi ter is de helderste van deze 2 hemellichamen, ze staat veel dichter bij de aarde dan Spica en haar vermogen om het zonlicht te weerkaatsen is vrij groot. Saturnu8 is eveneens 's avonds zichtbaar in het zuidwes ten. Deze planeet bevindt zich ten westen van de ster Aldeba- ran en van de Pleiaden. Saturnus bevindt zich op grote afstand van de zon dan alle andere met het blote oog zichtbare planeten. Op 11 februari om 18 uur staat de bijna halve maan bij Saturnus; een handig middeltje om deze planeet op te sporen. Op 26 fe bruari om 16 uur staat onze wachter in conjunctie (samen- stand) met Jupiter. Van 31 januari tot 28 februari lengen de dagen met 1 uur 36 minuten. Om de kaart te richten, moet u haar boven het hoofd houden en het N (noorden) laten samenvallen met de noordelijke horizon. De stand van de hemel is die op 15 februari om 20 uur. Voor vroegere tijdstippen de kaart draaien in de richting van de wijzers van de klok. voor latere tijdstippen in tegenovergestelde richting. De plaats van de maan Is voor enkele tijdstippen aangegeven; de getallen dulden de dag van de maand aan. Ook is de positie van Mars (M) en van Saturnus (S) aangeduid. De stippellijn die door de Zwaan gaat. duldt de hartlijn van de Melkweg aan. De andere gestip pelde lijn is de ecliptica (Dierenriem of Zodiak); de zon. de maan en de belangrijkste planeten bevinden zich steeds in de nabijheid van deze lijn. CHARLES DICKENS DE LOTGEVALLEN VAN NICOLAAS NICKLEBY 91 Dit was het zeker, want noewei net wonderkind niet wat uitgegroeid, had ze toch een oud gezichtje en bovendien was ze wel niet zolang iemand heugde, maar toch vijl" volle jaren lang, op dezelfde leeftijd blijven stil staan. Het meisje had alle avonden laat moeten opblijven en dagelijks een portie jenever moeten drinken, opdat zij niet te veel groeien zou; en misschien had dit stelsel van opvoeding veel bijgedragen om haar tot een wonderkind tc maken. Intussen was de heer, die voor Wilde gespeeld had, naderbij gekomen alsof hij verlangde zich in het gesprek te mengenen daar hij een goede gelegenheid meende te vinden, zei hij, terwijl hij naar de jongtyuffrouw Crummies wees: 'Dat noem ik talent!' Nicolaas knikte. 'Ja!' zei de danser, zijn tanden op elkaar klemmend, en met een sissend geluid ademhalend. 'Maar zjj moest niet hier wezen.' - 'Wat bedoek u daarmee, meneer Polair?' vroeg de directeur. - 'Ik bedoel,' zei de andtf met warmte, 'dat zij veel tegoed is voor een provinciaal toneel, cn bij een van de grote Londensc theaters geëngageerd moest zijn, en ik durf te zeggen, dat zij daar reeds lang zou wezen als zekere mensen niet zo ja loers en afgunstig waren. Misschien wilt u zo goed zijn om mij voor te stellen?' - 'Meneer Polair,' zei de toneeldirecteur tot Nicolaas. - 'Zeer vereerd met u kennis te maken, meneer,' zei Polair, en bood Nicolaas de hand. 'Een rekruut, naar ik verneem?' - 'Een onwaardige,' zei Nicolaas, - 'Hebt u ooit een spektakel gezien als dat?' zei de danser, hem bij de arm nemend, toen Crummies naar zijn vrouw ging. - 'Als wat?' Polair trok een spottend gezicht en wees over zijn schouder. 'U bedoelt het wonderkind toch niet?' vroeg Nicolaas. - 'Och, wat won derkind,' zei Polair. 'Er is geen schrandere kleine meid op een armen school, die het niet beter zou doen dan zij. Ze mag van geluk spreken, dat ze de dochter van een directeur is.' - 'U schijnt u de zaak aan te trekken?* zei Nicolaas met een glimlach. - 'Waarom zou ik niet?' hernam meneer Folair. 'Is het niet erg genoeg wanneer men ziet dat die kleine kikvors elke avond de beste rollen krijgt, en het publiek dat genoeg van haar heeft letterlijk buiten de deur houdt, terwijl iemand van wezenlijke ver dienste achteraf moet staan? Is het niet erg genoeg als men ziet, hoe iemands ingenomenheid met zijn kinderen hem zelfs voor zijn eigen be langen blind maakt?' - 'Als ik kan afgaan op wat ik gezien heb,' zei Nico laas, 'moet u een gewichtig lid van het gezelschap zjjn.' - 'Och,' ant woordde Folair, 'ik doe mijn werk vrij goed, misschien doet niemand het beter in tnijn vak, maar zulk werk als men hier te doen heeft is alsof men iemand lood aan de voeten smeerde in plaats van krijt Hé, ouwejongen, hoe gaat het?' De heer tot wie deze woorden gericht werden, was iemand met een don kere, vale kleur, lange zwarte haren, en duidelijke sporen van een zware zwarte baard. Zijn leeftijd scheen niet boven de dertig te zijn, hoewel men hem op het eerste gezicht voor veel ouder zou hebben gehouden, daar hij een lang uitgerekt gezicht had, en zijn kleur door het gedurig gebruik van toneelblanketscl was bedorven. Hjj droeg een geruit overhemd, een oude groene jas met nieuwe vergulde knopen, een das met brede rode en groene strepen, een wijde blauwe broek, en in de hand een slok, die hij meestal met dc haak naar beneden hield, behalve als hjj die even optilde. 'Wel, Tommy,* zei deze heer, een uitval doend naar zijn vriend, die de stoot behendig pareerde. 'Nieuws?' - 'Een nieuwe debutant, anders niet,' antwoordde Folair, met een blik naar Nicolaas. - 'Kom aan, Tommy, doe mij de eer,' zei de ander, hem verwijtend met zijn stok op de hoed tikkend. - 'Dat. is mijnheer Lenville, die de eerste rollen in het treurspel vervult, meneer Johnson,' zei de danser. 'Behalve wanneer de ouwe kalk-en-steen in zijn kop krijgt om ze zelf te spelen, Tommy,' merkte Len ville op. U weet toch wel wie kalk-en-steen iz, meneer?* - 'Nee, echt niet,' antwoordde Nicolaas. - "Wij noemen Crummies zo om zijn lompe manier van spelen,' hervatte Lenville. 'Maar ik moet hier geen gekheid staan maken, want ik heb een lange rol, die ik morgenavond moet kennen, en ik beb nog geen tijd gehad hem in te kijken, ik studeer verduiveld gauw, dat is een troost.' (WORDT VERVOLGD) Wanneer we een goede kaart krijgen, gaan we dikwijls recht zitten. Immers, wie weet welk een fraai contract samen met de part ner kan worden geboden? Blijkt ook de part ner een redelijk sterke kaart te hebben, dan wordt direct gedacht aan klein of groot slem Uiteraard moeten de kaarten er zich voor lenen, want alleen met alle azen komt men er niet. Wanneer dan wel? Het aantal heren speelt ook een rol en vaak zelfs het aantal vrouwen. Een enkele kaart kan daardoor be slissen over groot of klein slem, en dat hoeft niet eens een eas of een heer te zijn. Vandaag dan ook twee spellen die dit toe lichten. In het eerste werd 7 4 geboden op de volgende kaarten: V B 7 2 H 9 O H V 7 A A532 Correspondentie au de heer 8. I. Nuys, Burg. Baumannlaan 183c, Rotterdam. Na 1 4 van Zuid en drie van Noord, be greep Zuid dat er iets mogelijk was en be gon met 4 SA naar de azen te vragen. Noord had er één en bleek na 5 SA twee heren te bezitten, waarop Zuid 7 4 bood. Dat bleek een zacht eitje te zijn, want na OP B werden de troeven weggehaald. Daarna volgde O H en V en O 7 voor de aas. Nu werd een rui ten getroefd, kwam 4 A en een getroefd, verdween bij Noord een klaver op O 9. werd C H gemaakt en de laatste klaver door Zuid ingetroefd. Het tweede spel verliep wat moeilijker Daarin kwamen Zuid/Noord niet verder dan 6 4. wat wel werd gemaakt. De kaartverdellng was; 65 43 H 10 2 V 5 4 2 <0 B 10863 H 4 2 O 10643 O B O V B 6 5 2 A H B 9 A V 10764 A H 4 4 AH1098 V A 7 O A 9 8 5 2 4 8 Hiertegen kwam West met V uit voor de aas van Zuid, die troef sneed over Weet. Hij sneed daama In harten wat mislukte, maar de resterende slagen vormen geen pro bleem. zoals bij naspelen blijkt. Het verschil tussen belde spellen Ie duide lijk. Niet alleen missen Zuid en Noord in het tweede spel drie heren, wat overigens wordt gecompenseerd door twee vorken (aas-vrouw in harten en schoppen) en kan hij ook In kle ver snijden, maar zijn kaartverdellng is wat ongunstiger. Toch kon hier groot elam worden gemaekt als H bij Oost zou zitten. Hiervan uit te gaan kan men niet verantwoorden. In het eer ste spel waren Noord/Zuid veel minder af hankelijk van de kaartverdellng en dat is het verschil. OPLOSSING VAN DE VORIGE PUZZEL Hor.: 1. akkoord. 7. beslaan. 13. loon. 14. Aaron. 16. odda. 17. ge. 18 do. 20 iel 21 Lr. 22. Rt. 23. ethiek 26 solair. 28. gevel. 30. steel. 31. re. 33. rende ment. 35. nu, 36 erk. 38 rs, 39. N.S.. 40. kom. 41 kas. 42. campo. 43 rlo, 44. met. 45. ah 46. G.P.. 48. tra, S0. ar. 51 steen- kram. 55. s.d., 56. state. 57. retel. 56 geraas 62. mantel, 64. An. 65. kl. 66. ver. 63 t.t., 60. ga 70 adie. 72. Ariee. 74 Olga, 76. neatertj. 77. leurder. Veit.: 1. algebra. 2. koet. 3. ko. 4 ondier. 5. ra. 6. dat. 7. bol. 8. en. 9 Teriet. 10. ad. 11. Adrl. 12. natrium. 15. rel, 19. oever. 21. loeni. 24 hg. 25. ken schets. 26. stenogram. 27 al. 29. ld.. 30 am.. 32. erker, 34. Emmen. 35. noors. 37. kat. 40 kit. 44. mangaan. 45. staal. 47. patat. 49. adelaar. 51. staket, 52. Ee. 53. kr. 54. mentor. 56. sr. 58. It. 60 ende. 61 nel. 63 egge. 66. vrij. 67 rel. 71 is. 72. ar. 73. Se. 75 L D INZENDINGEN Oplossingen, uitsluitend op brief kaart, worden voor donderdag aan ons bureau verwacht In de linker bovenhoek vermelden: „PUZZEL OPLOSSING". Er zijn drie prijzen: een van f 10 en twee van f 5. PUZZEL VAN DE WEEK HORIZONTAAL. 1. bloedhuis, 4. handboom, 8. kraam, 12. vlaktemaat, 13. monster. 14. krijgsmacht, 15. rondhout, 16. bekoorlijk, 17. patroon, 18. bevel, 19. laagvlakte, 21. sportterm, 22. zangstem, 24. heks. 26. bui tenmuur van een gebouw. 28. bosgod, 31 speelgoed. 33. kippenloop. 34 schaker van Helena. 36. en dergelijke (afk.). 38. bitter vocht. 40. schilderstuk op hout. 41. jaartelling, 43. bureau. 44. baan voor balspel. 45. monddoek, 47. knik, 49. welaan. 50. kweken, 51. hoofddeksel, 53. vlo. 55. tovergodin, 56. voorwerp om te malen. 58. snljwerktulg, 61. peard, 62. meisjesnaam. 64. aluiskolk. 66. in het |aar onzea Heren (afk. Let.). 68 vordering. 69 levendig. 70 voorzetsel. 71. strijdperk. 73. erbarming. 74. moerasvogel. 75. vracht. 76. de derde toon (muziek). 77. vulkaan. VERTICAAL. 1 karakter. 2. fabelachtig monster, 3 water In Frlesl., 4. aanhoudend. 5. roofdier, 6. bastaard uitgang. 7. telwoord. 8. achting. 9. landbouwwerktuig. 10. zelfkant. 11. vervoermiddel. 13. verlegen. 14. tussenzetsel, 17. dwaas. 20. boomecheut, 22. mand. 23. zeeschildpad. 25. plomp. 27. luchtklep, 28. kookvat. 29. water In Umb. 30. achoenvorm. 32. weefsel. 34 uitgestotene. 35. zijde van het hoofd. 37. laan. 39. dun ne stok. 40. nachtgewaad, 42. stad In Frankr.. 46. huisdieren, 48. toilet artikel. 51. visje. 52. plaatsje In Gelderl. 54. onderricht. 56. bedekt bloel ende plant, 57. onbep. voornaamw.. 59. duivel. 60. keer, 61. meisjes naam, 63. tijdrekening, 65. teken dat In de psalmen voorkomt, 67. spoe dig. 68. loot, 69. voorkomen, 72. boom, 73. per expresse (afk.), 74. Rijks- telefoon (afk.).

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 19