k 'eduwnaars gaan er tegenaan fant anderen doen toch niets de angst van een premier Red power: vreedzame Indianenkreet ZATERDAG 31 JANUARI 1970 Ze is achter in de dertig en ai tien jaar weduwe. Drie kinde van wie de oudste ai bijna negentien. Mamma werkt, want is moeilijk je drie kinderen groot te brengen van een luwenpensioentje. Het betekent een ongewone organisatie ijdit onvolledige gezin: vroeg uit de veren, samen alles in huis kant doen, brood voor tussen de middag en alvast het ge gedaan voor de warme maaltijd 's avonds. De oudste heeft het huishoudgeld, want ze is het eerst thuis. Zij doet de boodschappen, koopt ook de kleren voor haarzelf, haar jongere broertje en zusje en had laatst zelf al een lollige jumper voor haar moeder op de kop getikt. Je kunt het niet helpen, maar ervaart het voortdurend als pijnlijk, ook deze, toch echte moeder- taak uit handen te hebben moeten geven. ja, het marcheert alle- aest en materieel komt dit ■etje er wel, De kinderen ïlfstandiger geworden dan igenootjes uit volledige en. Ze wéten wat verant- ■delijkheid is. iar het is je zoveelste bitte- reduwe-ervaring als je aan ivondeten je jongste al haar Ibelevenissen speciaal aan tdste hoort vertellen. Net zo 'toen je enkele weken gele- je elfjarige dochtertje met alleen in huis achter laten, al had ze dan de foon onder bereik. Mamma nu eenmaal werken, huis, op kantoor, en haast rep je weer in huis. Door tot je in bed stapt, lancipeerde weduwe heet En de buitenwacht zegt: Die redt het, zeg. Om er soms, erger dan een klap midden in je gezicht aan toe te voegen: je bent nu zo zelfstandig, dat je natuurlijk nooit meer wilt trou wen.... En daar hunker je juist zo naar. Naar een begrijpende, ga ve man, voor wie je al die zoge naamde zelfstandigheid onmid dellijk prijs zou willen geven. Maar ja, waar vind je die? En zo word je ouder met als per spectief dat je straks je kinde ren een voor een zult zien uit vliegen. En jij? Alleen. IHet is een schamele poging om iets van de weduwenproble- matiek over te brengen. Een problematiek waarvan niet-ge- troffenen zich doorgaans geen voorstelling kunnen maken. Weduwen en weduwnaars zijn er altijd geweest en zullen er altijd blijven, nietwaar? En ja, dan die weduwnaars. Man, 44 jaar, ook drie kinderen, kan geen hulp krijgen. Na en kele mislukte pogingen met huishoudelijke hulpen de ene wilde direct al „meer" en de andere liet na korte tijd weer afweten heeft hij de kinde ren maar bij familie onderge bracht. Hij bezoekt ze elk weekeinde en leeft verder als vrijgezel: kookt zijn eigen potje en houdt verder het huis zo goed mogelijk schoon. Geweldig, deze „oplossing", als je na je vrouw, ook je kin deren moet afstaan. Man, wat ben je prikkelbaar, zeggen ze tegen je op het werk. En jij dan maar weer met een opgewekt masker voor.... Overdreven allemaal? Helaas werkelijkheid. Ga maar eens praten met bestuursleden van de nu enkele jaren bestaande Weduwen- en weduwnaarsbond, in feite de eerste „instantie" die in deze oeverloze problematiek is gedoken. Luister naar de cri de coeur van een toch overigens heel nuchter man als de tweede voorzitter, de heer .J. van der Heijden, die, door eigen bittere ervaringen gedreven, deze bond (inderdaad alweer een nieuwe, maar zo verschrikkelijk nodig) hielp oprichten. Hij zegt, bewogen: We ergeren ons wild aan de lauwheid en gezapigheid tegenover het vraagstuk van de 600.000 wedu wen en weduwnaars in ons land. Vergeleken met ons zijn bejaarden en homofielen (ik veroordeel niks hoor, begrijp me goed) de troetelkinderen van f Het doen van voorspellingen over de val n een regering is een riskante zaak. Vele (litici hebben dat de afgelopen jaren onder- rnden. En ook deze regering is meer dan ns theoretisch de laan uitgestuurd door een j Ifverzekerde oppositie. De laatste voorspel- ig kwam van PvdA-voorzitter Vondeling, die nog dit jaar rekent op vervroegde verkiezin gen. Vandaar dat de spanningen bij de socia listen over wat het beste Links is, op het eerste gezicht zijn verdwenen en Nieuw Links en Demokratisch Appèl eensgezind de schouders onder de haast failliete socialistische inboedel hebben gezet. in haal 57 W •eze voorspellingen van op- itiepartijen zijn door de vier xingspartijen altijd met een loedig. ironisch lachje af- a. Het kabinet sloft met schoenen verder door de derlandse politiek en slaat af toe een blunder(tje). Het parlement blijft lief. Ten- nste, dat denken we. Want de lerale fraktievoorzitter Gecrt- la heeft voor het eerst in het nbaar toegegeven, dat het toch aardige voorspellin- n kan doen. Momenteel staat VVD op winst. En als we irtsema moeten geloven (en irom niet) veel winst. 'at heeft hem aan het den- gezet en op een bijeen- 131 in Rotterdam dacht hij dop verder. Stel dat de KVP de verkiezingen in maart r de provinciale staten een te nederlaag lijdt (niemand fi?f>lt daaraan, het samengaan ARP rïi CHU behoedt de VP voor een catastrofe). De VD is goed voor winst, met de lelastingverlaging" nog vers in kiezers geheugen. In de praktijk zou het er op 'ïrkomen, dat de positie van KVP in het kabinet aanmer- iijk zou worden verzwakt. En anders dan de VVD zou dat innen opvangen. Een minis- tspost minder voor de KVP u die partij niet schaden, ge en het „personeelstekort". h dJ.^C conseouentie 's- dat de .P rie confessionele partijen nog asler aan de VVD zullen kle- en. dan nu al het geval is. Het abinet-De Jong blijft inzet van e verkiezingen in 1971. De VD kan dan een zware claim !&gen op het regeringsprogram n de liberalen onwelgevallige aatsrechterlijkc hervormingen ^an in de ijskast. Maar, dacht Geertsema in qisc' °"erdam verder: het kan nog 3erIOci.er- Als blijkt dat de KVP fysic len'ge veer aan de VVD moet 3), P f!en- zou het dan niet beter Ün als de vier regeringspar- wbé' 'en eens zouden gaan praten gars* Vfr de samenstelling van het kabinet? En vervroegde verkie- ngen? he wens is de vader van de fdachte. En als politicus moet 6 Hooit hardop denken, vooral I* die gedachte gaat «ver de ondergang van een bevriende partij. Want dan kunnen de be vriende partijen verschrikkelijk boos worden. Dat werden ze dan ook. In politieke kringen heet zoiets „geprikkeld" zijn. Verschillende „prikkelingen" achter elkaar heet „ernstig ontstemd zijn". En voor de stap van ernstig ont stemd zijn naar crisis heb je geen zevenmijlslaarzen nodig. Zodat momenteel heel politiek Den Haag gniffelt. Die „prikkelingen" komen de laatste tijd als een steeds snel ler bewegende spiraal aan de oppervlakte. Eerst de inflatie correctie (Biesheuvel heeft het Geertsema nog steeds niet ver geven), dan de kwestie-De Block, de „harde lijn" van Beernink, de niet-gebouwde woningen van Schut, Witteveen. die het met De Block eens was maar toch lekker bleef zitten, Uni" het tekort bij de B'JTW-op- brengst, de loonwet. En nu dan Geertsema, die niet meer ge looft in een lang leven voor De Jong en zijn club. Wat zijn de oorzaken? De CH-jongcren denken die gevon den te hebben. Stakkato (hun blad): „Het aanvaarden van de metaal-cao schijnt weinig te maken hebben met de instem ming van het kabinet voor de zakelijke inhoud van deze ar beidsovereenkomst. De Jong zei dat het kabinet de voor- en na delen heeft afgewogen en daar bij aan de rust aan het arbeids front de voorkeur heeft gege ven. De angst van Dc Block voor een verdergaande inflatie viel voor de rest van het kabi net weg, door angst voor onlus ten". Angst dus. Angst voor Parijse toestanden. Angst voor de vak bonden. Dat zal Kloos en Mer- tens deugd doen, met de loon wet zo vlak voor de Eerste Ka mer. Een door angst beheerst kabinet zal in het parlement nooit de „sterke man" kunnen uithangen, zoals Beernink zo graag wil. Is het dat wat Geert sema bewoog tot zijn opzienba rende Rotterdamse uitspraken? Geertsema zei ook dat er in de Nederlandse politiek een „massa explosief materiaal" aanwezig is. „We moeten oppas sen dat dit niet tot zelfontbran ding overgaat". Bedoelt hij daarmee dat de angst, die dit kabinet zou beheersen, dat ex plosief materiaal snel tot ont branding zou kunnen brengen? Zo ja, dan krijgen we ver vroegde verkiezingen en krijgt Vondeling ook eens een keer zijn zin. Zo nee, dan sukkelt het kabinet mistroostig verder met de wetenschap, dat de AR-frak- tie de lont warm zal houden. Of. zoals Biesheuvel zelf zo graag zegt. het kritisch zal be geleiden. Premier De Jong en de minis ters Beernink en Schut kunnen intussen zeker zijn van de war me belangstelling van de CH- jongeren voor hun „stuntelig" beleid. Stakkato: ..Ten onrechte is minister De Block afgetreden. Met zijn stuntelige presentatie was hij namelijk de meest re presentatieve minister van het kabinet-De Jong. Hierbij komt dat De Block gewoon een aardi ge man was en dat geldt voor de rest van De Jong's clubje evenzeer". „Het zijn allemaal aardige mensen, die alleen niet een land moeten willen regeren. Wan neer het dan toch moet (en het moet red.) was het rechtvaar diger geweest het kabinet goed aan te pakken. Het veelbespro ken vervangen van ministers had nu moeten gebeuren. Om een mentaliteits- en koerswijzi ging aan te brengen was het echter noodzakelijk in de kern te beginnen: vervanging van de minister-president". „Dat offer was waarschijnlijk te groot voor de gezagsgetrouwe regeringsfrakties en daaraan hebben Schut en Beernink het te danken, dat ze gespaard zijn gebleven". Aardige hint voor CH-minis- ter Beernink: 't zal je kind maar wezen.... onze samenleving. En ook chris telijk Nederland slaapt onover- droten voort. Synodes en concilies hebben omvangrijke agenda's maar de kwestie van de weduwen en weduwnaars is er nimmer aan de orde geweest. Een secretaris van een der synodes zei pas nog tegen me: Alweer een vereni ging, meneer? Schei toch uit. Laat die zaak maar aan de ker ken over. Daar zijn onze diaco nieën voor.... O ja? Ik zou zeggen: onder zoek dat maar eens. Er gebeurt niets. Onze bond heeft inmid dels wèl het nodige gedaan, do minee. Praat maar eens met ra diopastor Klamer (een pakpaard voor deze en andere sociale en geestelijke noden). Hij zit er middenin. Van hem zou u kunnen leren wat deze schapen in en buiten kerkelijke gemeen tes tekort komen. Partijen als D'66 die zoveel pretenderen, reagéren zelfs niet eens als afgevaardigden van de WW-bond hen hebben benaderd met hun wensen en grieven. Daarentegen tonen gelukkig PSP, ARP en CHU meer be langstelling. Dat is dan tenmin ste een begin. Men kent ons bestaan niet. Er is geen enkele belangstelling. Vijf weduwnaars om nu dit facet maar eens te belichten hebben de koppen bij elkaar gestoken en gaan proberen an dere weduwnaars te helpen. Maar dacht u dat zij op rozen zaten? Van een hebben we de huiselijke omstandigheden in het begin al verteld. Hier zijn die van de anderen. Vader 38 jaar, twee zoons, van 15 en 10. Geen hulp. De oudste maakt elke dag na schooltijd het eten klaar. Pa doet boodschappen en de vaat van de vorige dag na kantoor tijd. 's Avonds doen ze de ka mers en ander huishoudelijk werk. Zaterdags wordt er ge wassen, gelapt en gedweild, zondags gestreken. Vader, 36 jaar, heeft na twee jaar zoeken een „technisch goe de" hulp in huis genomen. Maar mentaal? Over zijn huis en kin deren heeft hij niets meer te vertellen. Als hij thuis komt gaat zij de deur uit. Vader, 51, heeft zijn uitsteken de baan overdag eraan gegeven om nachtportier te worden, zo dat hij zijn nog jonge kinderen overdag kan verzorgen. Twee andere kinderen uit zijn gezin, dat tot op de dag van vandaag nog geen hulp heeft, moesten in een inrichting worden opgeno men. Vader, 36 jaar, heeft na twee jaar zoeken een oude nicht in huis genomen. Over zijn eigen huis en zijn drie kinderen heeft hij niets meer te vertellen. Als- de kinders op bed liggen vlucht hij 's avonds meestal het huis uit. Vader, 43 jaar, ook al met drie kinderen, is de gelukkigste van het kwartet, omdat zijn in komenspositie heel goed mag worden genoemd. Hij verspeel de zijn hulp omdat hij niet ver der wilde gaan dan zakelijke omgang. Is nu via gezinshulp tijdelijk geholpen en zoekt weer een nieuwe hulp. Adverteerde al voor honderden guldens (niet aftrekbaar). Deze vijf willen andere we duwnaars helpen, omdat ze we ten dat velen het nog slechter hebben. Is het u, gelukkig ge trouwde vaders, nog niet hele maal duidelijk? Kunt u gemid deld ƒ400 per maand neertellen voor een hulp? Heeft u een aparte kamer voor haar? IHoe zou je zoiets moeten oplossen? Je moet maar zo snel moge lijk weer trouwen, zeggen de mensen dan. Dat is het beste voor de kinderen. O ja, met wie? Als je een gelukkig huwe lijk gehad hebt, moet je dan voor de tweede keer maar aan een avontuur beginnen? Erg moeilijk, dat kunnen we u ver zekeren. Daarom: „we gaan er tegen aan", zeggen deze vijf. We gaan wat doen: kookcursussen voor mannen; het uitwisselen van eenvoudige recepten; zo nu en dan een weekeinde organise ren met onvolledige gezinnen, al was het alleen maar voor de kinderen. Kerken (vroeg de Heer ons dan niet te zorgen i voor weduwen en wezen?), volksvertegenwoordigers en re gering wakker schudden omdat ze tot nu toe weigerden aan dacht te besteden aan de inge wikkelde problematiek van het weduwe of weduwnaar zijn met nog jonge kinderen. Wat ook betekent het domweg verwaarlozen van een belang rijke groep mannen en vrouwen (er zijn 600.000 weduwen en weduwnaars) die zwaar belem merd wordt in zijn taak la ten we het dan zo eens stellen zijn bijdrage te leveren aan een gezonde samenleving. De nood is groot. Geestelijk (hoe weinig weduwen en we duwnaars worden begrijpend en offervaardig door familieleden, of vrienden begeleid?), lichame lijk (hebben getrouwden zich wel eens ingedacht dat duizen den mensen soms van de ene op de andere dag voor het pro bleem van de onthouding wer den gesteld?) én materieel (de fiscus begrijpt de problematiek niet en de overheid in het alge meen verleent onvoldoende fa ciliteiten). Waarom de vijf weduwnaars samen met de nog jonge Wedu wen- en Weduwnaarsbond aan de gang gaan? De heer Van der Heijden: Omdait anderen het niet doen. Omdat het overgrote deel van de Nederlanders niet wil ge loven dat hun echtgenoten of zij ook dood kunnen gaan. Omdat we te trots zijn om het erbij te laten zitten. Omdat we het gewoon vertik ken om alcoholist te worden. Omdat we niet op de zak van de gemeenschap willen teren. Voor onze kinderen is het waard alles te doen en te geven wat nog mogelijk is. Dat zou onze levenskameraad, die weg is, ook zo hebben gewild! Ondanks eigen moeilijkheden maken wer kers van de Weduwen en Weduwnaarsbond (postbus 3135, Rotterdam) vaak nachtelijke overuren om allerlei activiteiten van dc grond te krijgen. De meest recente zijn: oprichting van jongerengroepen vanwege specifieke problemen die in onvolledige gezin nen rijzen informele instuifavonden bij jongeren weekends voor onvolledige gezinnen met jonge kinderen gecentraliseerde bemiddeling bij het ver krijgen van bonafide verzorgsters in moeder loze gezinnen oprichting werk- en pressiegroep die ge richt werkt voor lotsverbetering van wedu wen en weduwnaars (met name via facilitei ten van de overheid) centraal adviesorgaan, waarin velerlei deskundigen zitting .hebben vorming van gespreksgroepen in Gelder land en Limburg ter voorbereiding van nieu we WW-afdelingen stichting van overkoepelend orgaan voor alle organistaies van alleenstaanden (WW- -bond, Ned. Vrijgezel lenbond, Divortium (bond gescheiden vrouwen), Ned. bond vrou wen werkzaam in bedrijf en beroep en nog enkele andere bonden). De Amerikaanse Indianen zijn weer op het oorlogspad. Niet zoals in de films en tv-series, waarin zij meestal als verraderlijke vijanden van de blanken worden gedoodverfd, maar op een zelfde manier als in de Gelderse Achterhoek, waar 'Indianen in oorlogstooi' een treinoverval ensceneerden om aandacht te vesti gen op dreigend onrecht: hef opheffen van een spoorweg verbinding. Zo 'bezetten' Amerikaanse Indianen het eiland Alca- traz in de Baai van San Francisco, waar vroegr de zwaarste mis dadigers hun straf moesten uitzitten. Zij deden dat om in heel Amerika de aandacht te vestigen op de enorme achterstelling, waaronder zij gebukt gaan. Onder het motto „Red Power" (Rode Macht) dat overigens veel minder geladen is dan het begrip Black Powe (Zwarte Macht) eisen de Indianen het recht op, hun ei gen zaken te bedisselen. Dat bete kent: vrijheid van godsdienst; vrij heid om betrokken te worden bij beslissende processen, die ook het leven der Indianen beïnvloe den; de vrijheid, hun kinderen op te voeden via een onderwijs dat zin heeft en hen in staat stelt op te groeien to* Indiaanse volwasse nen, inplaats van schaduwen van de „bleekgezichten." Vele Indianen hebben sterk de overtuiging, dat de wereld van de blanke man met haar alles over heersende „consumptie." haar lucht- en waterverontreiniging en haar zenuwslopend levenstempo in feite een decadent bestaan is. Zij geloven, dat voor hen de funda mentele waarden anders zijn. „De Indiaan hecht waarde aan een boom, een grasspriet of het wild, dat op het lanc leeft, aldus een van hun woordvoerders, die verder zei: Voorzover ik het kan beoorde len is het enige dat het bleekge- zicht kan zien een dollarteken." Sinds de tweede wereldoorlog is een nieuwe Indiaanse generatie opgegroeid, die op de hoogte is van de gewoonten van de blanke man en qoed ingelicht is over het leven buiten de reservaten, waarin de Indianen zich van de onbe trouwbare buitenwereld hadden af gesloten. Z!i zijn nu niet langer bereid, gelaten ellende en een tweederangs staatsburgerschap te aanvaarde" Hun krijgstrommels roepen echter niet op tot geweld en vernietiging, maar tot vrede en rust en wat het belangrijkste is maatregeien, die het behoud van de Indiaanse levenswijze mo gelijk maken. Jarenlang zijn de Amerikaanse Indianen een zwijgende minderheid gebleven. Beroofd van hun land. verslagen in een gruwelijke oorlog en verbannen naar het reservaat bleven zij geïsoleerd van de blan ke samenleving rondom hen Hun teleurstelling en armoede hielden zij lang voor zichzelf. Maar nu zijn zij buiten de reservaten getreden, zij plakken rode stroken op auto bumpers met teksten als: „Voer niet langer oorlog tegen de India nen" en „De Indianen aan de macht"; zij zetten wegen af en eisen tol; zij houden badgasten te gen, die stukken strand langs de Stille oceaan aan de westelijke grens van hun reservaten veront reinigen. De Indianen hebben de grootste kindersterfte in Amerika. De ge middelde levensverwachting is voor hen Ai jaar tegen een natio naal gemiddelde van 65. De behui zing behoor tot de slechtste. De werkloosheid onder de Indianen is bijna tien maal zo groot als onder de rest van de bevolking. Het ge middelde gezinsinkomen bedraagt slechts 1500 dollar per jaar. Slechts één percent van de Indi- aanse kinderen op lagere scholen heeft Indiaanse onderwijzers of een Indiaanse hoofdonderwijzer. Gebleken is dat de vorderingen van alle kinderen in de regel tv/ee of drie jaar bii die van de blanken achterstaan De „nieuwe Indianen" roepen op tot een Indiaans nationalisme, ge baseerd op het wettige eigen domsrecht van de Indianen op hun land en het recht op eigen wijze te' groeien en te bloeien. Evenals voor vele anaere afhankelijke of koloniale volken betekent dit nieu we nationalisme gedeeltelijk herle ving van de trots op en belangstel ling voor Indiaanse traditie en cul tuur. Oudtijdse toverplechtigheden. traditionele dansen en muziek en zelfs belangstelling voor de oor spronkelijke Indiaanse godsdien sten schijnen zowel in de reserva ten als daarbuiten op te leven. Een kleine fabriek van electroni- ca in het reservaat van de Yankton Sioux in Zuid-Dakota is een voor beeld van stammenprojecten, die men wil opzetten. De fabriek, ge vestigd In een gemeenschapszaal van een kerkgebouw heeft geen prikklokken. In feite is er geen directie. De stam regelt alles zelf. Er zijn ook geen vaste arbeidstij den. Een Indiaan kan er werken als hij wil. Dit betekent, dat hij soms 24 uren achtereen en soms een week helemaal niet werkt. Het kunnen familieverplichtingen zijn, die hem van het werk afhouden, maar ook: ander werk of het ver langen, te gaan vissen of jagen Elke maand krijgt hij loon naar werk. En de fabriek bloeit, op Indi aanse wijze De Indiaan beschouwt zichzelf niet als behorend tot één enkel volk. Inteqendeel. HIJ is een Nava jo, een Sioux, een Irokees. Er bestaat dan ook niet veel „natio nale eenheid" in de leiding. Als men uitgaat van de gedachtengang der stammen en men ziet het verschil in traditie, levensbeschou wing en inzichten, aldus een deskundige, begrijpt men hoe het komt, dat zo goed als onmogelijk een algemeen leider kon opstaan. De grootste en invloedrijkste groep is het Nationaal Congres van Amerikaanse Indianen (NCAI) in Washington. Maar de grootste stam die van de Navajo's met 110.000 leden is er niet bij aangesloten Vele wel aangesloten stammen betalen hun jaarli|kse contributie niet en nemen vrijwel nooit deel aan de werkzaamheden van de or ganisatie, wiei voornaamste taak het is. een wakend oog te houden op wetgeving en rechtsbedeling. De leiding van het NCAI toont de laatste iaren een onverzettelijker houding. Een Mescalero - Apa che-leider zei onlangs: „Wij zijn misselijk van schijnmaatregelen en teleurgesteld door beloften, die men nooit voornemens was te hou den. Wij zijn het allemaal beu." Inmiddels marcheerden buiten jon ge Indianen van wie vele studen ten, met borden waarop geëist werd, de verantwoordelijke autori teiten in staat van beschuldiging te stellen. Veel van deze jongere, meer mi litante Indianen noemen hun lei ders Uncle Tommy Hawks," het Indiaanse equivalent van een „Oom Tom." een neger, die voor de blanken kruipt. De belangrijkste organisatie onder de Indianen die hoger onderwijs genieten of geno ten hebben, is de Nationale Indi aanse Jeugdraad die in 1961 ls opgericht. De belangrijkste presta tie van deze raad is wellicht ge weest, dat zl, de laatste twee zo mers op drie verschillende uni versiteiten het initiatief heeft geno men tot het instellen van leergan gen ter bestudering van het Ameri kaanse leven en zijn relatie tot de Indianen. In stedelijke gebieden is een nieuv/e groep opgericht, die zich de American Indians United noemt en evenals de Jeugdraad hoofdzake lijk bestaat uit mensen, die niet in de reservaten willen leven en ook niet' stamsgewijze zijn aangesloten. Het doel va>- de groep, die werkt met een subsidie van 90.000 dollar van de Ford-stichting, is de talrijke in steden werkende Indiaanse so ciale centra bijeen te brengen in een los federatief verband. Er bestaan ook kleinere groepen met leden onder verschillende stammen. Zii verschillen in omvang en middelen en weerspiegelen de verscheidenheid, die de Indianen verdeeld houdt, ondanks de luider wordende kreten van Red Power.

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 17