Verhoging AOW-premie voor a.r. fractie nog discutabel F W ordt Heerenveen ussisch bolwerk MVV ziet reikhalzend uit ontmoeting met Ajax naar Caballero wil naar de Tour Is oplossing ideaal? ANP korte tijd bezet Onderzoek leefklimaat van dienstplichtigen Stijging kostendekkend? Prioriteiten afwegen I ongeschiktheid prioriteit te verlenen. HERRIE OM KAARTEN Aan vooravond EK dames-schaatsen: Akke Falkena naar Davos? Wereldranglijst aller tijden Liddie Hart (74) overleden Harry Steevens de regelmaligste... tl 197i 7 VRIJDAG 30 JANUARI 1970 jr -m 0 0 -m fO vaarta verbetering een of ff 7 - 7" 1 I t gV -■ fë /-»A* f V enkele tienden van procenten i ROOLVINK ITS DE KLEM De verhoging van de AOW en AWW met drie maal drie procent is voor de afgevaardigden van de ARP nog discutabel. Mejuffrouw Van Leeuwen wenst bijvoorbeeld aan de arbeids ongeschiktheid prioriteit te verlenen. (Van onze parlementsredaktie) DEN HAAG De verhoging van de AOW en AWW met drie keer drie procent dit jaar en volgend jaar is voor de frak tie van de „ARP in de Tweede Kamer nog niet vanzelfsprekend. „Bij de in diening van het wetsontwerp zal het voor ons wel degelijk een punt van discussie zijn", kondigde drs. J. Boersma aan. De Westduitse missionaris Louis Schittly bij het verlaten van het gerechtshof in Lagos, nadat de rechter had uitgesproken, dat hij Nigeria moest verlaten: de straf voor zijn illegalé grenspassage. En mejuffrouw J. van Leeuwen merkte op: "Wij hebben het in dit stadium nog moeilijk met de keus voor het verhogen van de AOW en AWW, omdat wij nog een duidelijk -inzicht in de afweging van de priori teiten missen. Daarom vinden we het rechtvaardig ons niet aan één oplos sing te binden. Volgens ons is een nog betere oplossing mogelijk voor de bejaarden dan had kunnen worden overwogen." Probleem Ook vandaag bleek weer uit het betoog van mejuffrouw Van Leeu wen, dat de ARP de uitbouw van de wet op de arbeidsongeschiktheid zeer belangrijk vindt. Zij sprak van een schrijnend probleem onder de invali den en vroeg een onderzoek naar de omvang van dit probleem. De afgevaardigde van de ARP vroeg zich af of de premieverhoging van 0,8 procent (dat is 0,4 procent op jaarbasis) wel kostendekkend is voor dit jaar en er geen lasten naar 1971 worden verschoven. Ook kreeg minister Roolvink van j sociale zaken nog van mejuffrouw Van Leeuwen te horen: „Het kabinet en de minister hebben het ons wel heel erg moeilijk gemaakt. Ik vraag me af, of het kabinet en de ministers zich wel van allo consequenties van de beslissing bewust zijn." Drs Boersma maakte vooral be zwaar tegen de premiestijging van 0.8 procent. „Past deze stijging", zo luidde zijn vraag, „wel in het anti-in- flatiebeleid?" Offer „Er moet voor de bejaarden en ;ij krijgen een belangrijke wel vaartsverbetering een offer van enkele tienden van procenten worden gebracht." „Maar dit moet worden afgetrok ken van de reële verbetering van het inkomen. Is deze verbetering 2 3/4 procent, dan is 1,8 procent toch wel veel", zo rekende drs Boersma voor. toen hij minister Roolvink later in de rede viel. Minister Roolvink wees erop, dat. indien voor deze premiestijging geen compensatie wordt gevonden, men toch wel bereid zal zijn ergens een offer te brengen. Als zo bewust de keuze voor de bejaarden wordt ge daan, moet men er toch wat voor over hebben. De minister beloofde in de memorie van toelichting op het wetsontwerp voor de verhoging uit voerig op het probleem in te gaan en de keuze van het kabinet te motive ren. AMSTERDAM Vele Nederlandse reisbureaus en particulieren hebben deze week tevergeefs aangeklopt bij de KNSB voor toegangsbiljetten voor de komende wereldkampioenschap pen op de schaats, die op 14 en 15 februari in Oslo zullen worden ge houden. De schaatsbond had uit Noorwegen 10.000 kaarten ontvangen, waarvan er voor 17 januari 4000 waren verkocht. Nu blijkt, dat de KNSB enige dagen voor de Europese kampioenschappen in Innsbruck alle 6000 overgebleven kaarten naar Oslo heeft teruggezon den en verder niet meer aan de vraag kan voldoen, die juist na het Neder landse succes in Innsbruck zo sterk is gestegen. De schaatsbond deelt mede; dat de Noren als termijn voor de retourne ring van onverkochte kaarten 17 ja nuari had gesteld. Daaraan heeft het bestuur zich gehouden. De teleurge stelde reisbureaus wijten deze gang van zaken grotendeels aan de toeslag van ƒ7,- die de KNSB ten bate van het eigen trainingsfonds op de kaar ten heeft gelegd. Wij kunnen van te voren de vraag niet precies peilen, aldus een zegsman van een reisbu reau. „Vroeger lieten we er zoveel moge lijk voor ons reserveren, omdat on verkochte kaarten in Noorwegen voor de gewone prijs steeds zonder moeite kunnen worden verkocht. Nu echter zouden we op ieder onverkocht kaar tje een strop van ƒ7,- lijden, omdat van een reisbureau niet mag worden verwacht, dat het een zwarte prijs in Noorwegen gaat bedingen." Er is dus met voorzichtig beleid besteld, naar thans blijkt te voorzichtig. den HE HEERENVEEN Nederland, waar drie jaar geleden de in 1962 begonnen Russische hege monie bij het damesschaatsen af brak, moet nu het begin vormen van een nieuwe periode van Russisch succes. Dat is tenminste de bedoeling van Jevgeni Kra- silnikov, sinds 1960 trainer van de Russische damesploeg. Tri Grenoble stond vorig jaar alweer een Russin op de hoog- HEERENVEEN Akke Falkena blijft voor de kernploeg behouden. Dit blijkt uil een communiqué, dat de voorzitter van de landelijke tech nische commissie van de KNSB. de heer W. S. .W'.vnia, en trainer-coach Kees Broekman in Heerenveen heb ben uitgegeven. Hierin wordt gezegd, dat volgende week alle zeven rijdsters dié tot de kernploeg behoren weer naar Davos vertrekken, waar zaterdag 7 en zon dag 8 februari internationale wed strijden worden gehouden. De resul taten hiervan zullen bepalend zijn voor de selectie va de Nederlandse damesploeg voor de ISU-sprintkam- pioenschappen en het wereldkam pioenschap in het Amerikaanse plaatsje West-Allis. De gehele ploeg keert op 15 februari uit Davos terug naar Nederland. Broekman zal dan met zes van de zeven leden doorrreizen naar Amerika. In het communiqué wordt voorts nog gezegd, dat de prestaties op de 1500 meter, in feite de sleutelafstand voor de dames, en de 3000 meter voor Broekman doorsleggevend zijn ge weest bij het besluit om Rieneke Demming op- te stéllen, daar haar vérrichtingen duidelijk beter waren dan die van Carry Geyssen en Akke Falkena. Akke Falkena: „Ik heb eigenlijk geen zin om weer naar Davos te gaan. Ze moeten nu maar weten wie de beste is. Ik zal eerst eens overleg gen met mijn trainer Klaas Visser." Het is de bedoeling van Kees Broek man, hierin gesteund door de LTC, °m tijdens de internationale wedstrij den in Davos weer voornamelijk te letten op het drietal Akke Falkena. Carry Geyssen en Rieneke Demming. Het eindklassement zou nu van doorslaggevende betekenis zijn. Komt één van de drie rijdsters ten val, dan la zij uitgeschakeld De beste voegt zich bij het „ge plaatste" viertal Stien Kaiser, Elly van den Brom. Ans Schut en Atje Keulen-Deelstra; de tweede wordt reserve en dc derde valt definitief af. ste trede van het platform, maar dat was meer het gevolg van de door de val van Elly van den Brom veroorzaakte demoralisa tie in het Nederlandse kamp, dan van superieur Russisch schaatsen. Ditmaal liggen de kaarten anders. Heereveen kan inderdaad de defini tieve afsluiting vormen van het Ne derlandse intermezzo op de lange af stand, waarop de Nederlandse meis jes in het recente verleden een kloof van vele seconden konden slaan. Het resultaat is geweest, dat de 25-jarige Loedmilla ^lotsjnatsjeva, de bijna 26-jarige Nina Statkewitsj en de 23-jarige Tatjana Sjelekova alle drie hebben getoopd de dpe kilometer binnen de vijf minuten te kunnen af leggen. „Niet zo?n uitzonderlijke pres tatie overigens", aldus de Russische coach, „Lydia Skoblikova zou dat en kele jaren geleden zeker ook hebben gekund, maar dit seizoen werkten zo wel de toestand van de baan als de weersomstandigheden mee." De Russische coach is overigens wars van optimistische voorspellingen. ,Voor mij heeft iedere deelneemster een kans om te winnen. Wij zullen ons best doen." Dat is alles wat hij er over wilde loslaten. Wel is hij bijzonder benieuwd naar de vorm van Stien Kaiser, de twee voudige wereldkampioene en Vooral naar Atje Keulen-Deelstra. Hij houdt er kennelijk rekening mee, dat de nationale titelhoudster hem voor on aangename verrassingen zal kunnen plaatsen. Vooral Atje's Davos-tijd van 45.0 op de 500 meter sterkt hem in die mening. „Het verbaast me niet dat zij drie kinder enheft", aldus Krasilnikov. „Het is mijn persoonlijke overtuiging, dat sommige schaatsters na een be valling harder rijden dan ervoor. Me- d isch gezien is dat misschien niet le verklaren. Maar de tijden wijzen het uit. Trouwens, ook in onze ploeg be vinden zich twe emoeders: Lasma Kauniste, die een zoontje van zes jaar heeft en Tatjana Sjelekova, met een dochtertje van twee". ROTTERDAM Jn de afgelopen nacht ontstond in de westelijke buis van de Maastunnel een botsing als gevolg waarvan twee mensen werden gewond en drie auto's beschadigd. Op dat moment was de oostelijke buis gesloten wegens werkzaamhe den, zodat tweerichtingsverkeer in één buis was voorgeschreven. De be stuurder van een vrachtwagen, die achter een file reed, wilde afstand bewaren, merkte dat zijn remmen niet goed werkten en stuurde de auto op de andere rijstrook. Daar botste hij frontaal met een personen auto en vervolgens met de achterste vrachtwagen van de file, die voor- hem reed. De inzittenden van de per sonenauto. de 48-jarige ir. C. J. Vos en mevrouw Vos-Ingelse uit Maas dam werden gewond, maar konden na behandeling in Dijkzigt naar huis. Hun wagen is echter total loss. De bestuurder van de onfortuinlijke auto bleef ongedeerd. ROTTERDAM De kans dat er het komende weekeinde kan worden gevoetbald is zeer groot, ook al staat nu al vast. dat zelfs in de betaalde sektor diverse velden onbespeelbaar zullen zijn. Het GVAV-terrein is daar een voorbeeld van. En het veld van Vitesse, waarop schoolkinderen aan het begin van de week zelfs schaatsten. De wedstrijd GVAVSparta buiten beschouwing gelaten, omdat deze zo goed als zeker om genoemde redenen geen doorgang zal vinden, is er een interessant eredivisieprogramma af te werken. Wat bijvoorbeeld te den ken van MW—Ajax? Een Maas trichtse formatie die tegen AZ'67 dan wel de successenreeks van acht ge wonnen wedstrijden abrupt zag af gebroken, maar een week later, voor al dank zij Willy Brokamp PSV op eigen terrein versloeg. Geen katje om zonder handschoenen aan te pak ken voor Rinus Michels en de zijnen. Feijenoord moet met DOS op be zoek ook op zijn tellen passen. De kanaries vijzelden het prestige de laatste weken op ten koste van Telstar en SW. Bovendien leek Feijenoord tegen Telstar verre van een kam- pioensploeg te zijn. Go AheadNEC wordt een gelijkspel en een zelfde uitslag zit er in wat SWHaarlem betreft. ■fa Niet ADO zal de opwaartse lijn, ingezet tegen PSV, tegen AZ'67 moeten door zetten. Al lijkt dit makkelijker gezegd DEN HAAG De wereldranglijst aller tijden van de dames ziet er als volgt uit: 500 m 1000 m 1500 m 3000 m Totaal 1 Nina Statkéwitsj (Rusland) 43,32 1.29,4 2.17,82 4.54,63 183,065 2 Ans Schut (Nederland) 45.3 1.30,9 2.18,5 4.50.3 185,300 3 Stien Kaiser (Nederland) 45.4 1.30,5 2.18,9 4.53.2 185,817 4 Loedmilla Motsjenatsjeva (Finland) 45,4 1.30,1 2.19,0 4.56,99 186,281 5 Elly van den Brom (Ned.) 45,3 1.30.0 2.21,0 4.58,2 187,000 6 Lasma Kauniste (Rusland) 44,6 1.30,5 2.21,0 5.02,2 187,217 7 Tatjana Sjelekova (Rusland) 45,3 1.31,4 2.19,4 4.59,6 187,400 8 Liedmilla Titova (Rusland) 44.5 1.29,53 2.18,7 5.12.0 187,498 9 Kaya Mustonen (Finland) 45,6 1.31,5 2.20,1 5.00,7 188,167 10 Inga Voronina (Rusland) 44,9 1.32,8 2.19.0 5.06,0 188,633 dan gedaan. Het is algemeen bekend dat veel van de betere ploegen zich verkijken op het gegroepeerde voet bal van de Duitse trainer Robert Heinz. Holland Sport zou het wel eens lastig kunnen' krijgen bij Telstar. De formatie van Jan Rab heeft broodno dig een paar punten nodig om uitt de bedreigde zone te geraken. Op dezelfde grimmige tegenstand kan PSV, toch wel van slag de laat ste weken,rekenen bij DWS. Joop Brand zal zeker een leuk systeempje uitgedokterd hebben om de Linder- formatie de pas af te snijden. Twen te trekt naar NAC waar eveneens op een warme' ontvangst kan worden gerekend Bekende Britse strateeg LONDEN Sir Basil Liddel Hart, die beschouwd wordt als een van dc grootste deskundigen ter wereld op het gebied van de militaire tactiek, is gisteren op 74-jarige leeftijd in Londen overleden. Sir Basil, die een groot voorstan der was .van mechanisering van de strijdkrachten, heeft bijgedragen tot het ontstaan van de beweeglijke tac tiek met tankeenheden die door de Duitsers in de Tweede Wereldoorlog werd toegepast om de Maginotlinie te overweldigen en FrankHjk te ver overen. Hij heeft dertig boeken en talloze artikelen geschreven over militaire aangelegenheden. In 1966 werd hij tot 'knight bachelor" geslagen. Een boek over de geschiedenis van <Je Tweede Wereldoorlog, dat hij vo rig jaar voltooide, moet nog verschij- AntïUianen boos UTRECHT Tien in Nederland werkzame Antillianen hebben gister middag het Utrechtse bureau van het ANP bezet uit protest tegen wat noemden „de tendentieuze berichtge ving van het ANP over de recente gebeurtenissen in de Antillen". Eén van de bezetters, Richard van der Dijs, zei dat er van de bericht geving van het persbureau over de rellen van 30 mei op Curasao „geen barst klopte". De bezetting werd pas rond zeven uur opgeheven nadat de bezetters een gesprek hadden gehad met de chef van het Utrechtse bureau. Bij hun vertrek kondigden zij echter aan, dat j zij vanavond overleg zullen plegen over de bezetting van het ANP-hoofd- I kantoor in de Haagse Parkstraat. In een verklaring zegen de Antil lianen, dat de onvolledige berichtge ving door het ANP aan het Neder landse publiek gebeurtenissen worden onthouden, waardoor de kiezers een scheef beeld krijgen van de situatie in „hun kolonie". Daardoor wordt „het Nederlandse volk gedwongen zonder feiten te kennen een bewind te steunen dat de menselijke rechten met voeten treedt". „Toen minister Bakker woensdag op Curacao aankwam, werd geen mel ding gemaakt van een incident waar bij protesterende Antillianen door de politie op beestachtige wijze werden uiteengedreven." Steevens. Trofeo Caballero. (Van een onzer verslaggevers) HILLEGOM Caballero, mét Willem II de grootste wieler- sponsor in ons land. aast op internationaal aanzien. Aanzien dat- de negentien beroepsrenners die gisteren in het Hillegomse hotel Treslong aan de vaderlandse sportpers werden voorgesteld, op de ruwe kasseien van de vooorjaarsklassiekers zullen moeten afdwingen. De sigarettenfabriek hoopt daarbij vooral op rappe Leo Duyndam en in iets mindere mate op Kees Zoontjes. De coureur uit Poeldijk vanwege Er zijn wat het seizoen 1970 be- zijn flitsende eindschot en de renner treft twee koplieden in de prof ploeg uit Tilburg omdat hij tijdens de re- Harrie Stevens uit het zuidlim- cente versie van de zwaarste aller burgse Elsloo, al maanden met de klassiekerst Parijs - Roubaix, met voorbereidingen op de zonnige succes op een zesde plaats aanstuur- Spaanse wegen bezig, krijgt het voor het zeggen tijdens de meer- Met het zo vurig gewenste aanzien daagse wedstrijden, op internationaal gebied hoopt Ca ballero een serieuze gooi te doen A T J c***nr» naar Jacques Goddets gunsten en de 1CUCI s alt Uil radde causeur Ton Vissers met zijn Willem II-ploeg de loef af te steken Leo Duyndam zal op ieders steun via deelname aan 's werelds grootste kunnen rekenen in de een wielerspektakel, de Tour de France, dagskoersen. vooral bij klassiekers. Frans van den Enden reikte gisteren AiwL>r*<> 700I- tevens de Trofeo Caballero alsmede c x.ct tl fx een cseque van 5000 gulden uit, als beloning voor de meest regelmatige Of een successenreeks van de Ca- renner in 29 koersen, aan Harrie ballero-ploeg toereikend zal zijn om Steevens. Jan Harings. eveneens van zich in ed Toer de rijden,,is een Caballero verdiende via zijn tweeee andere zaak. Niet alleen omdat Vis- plaats 3000 gulden en Willem-II'er sers „verkooptechniek" hoger dient Jan van Katwijk ging met 2000 gul- te worden aangeslagen dan die van den naar huis. Caballero-manager Frans van den Caballero hoopt dus op internatio- Enden. maar in feite omdat Willem naai aanzien. Met liefst 125 over- II nog altijd over de wereldkam- winningen, waarvan de meste in pioen op de weg in het roerige mi- Nederland, nationale titels voor lieu der broodrenners. Het is trou- Koel. Bongers, Harings en De Wit wens een publiek geheim dat Cabal- en een vierde plaats in de merken- lero Harm Ottenbros na zijn we- ploegentijdrit, reldtitel heeft trachten te strikken. profqnlnee- 1 H.n.h H,Hn« c;k En niet omdat men in de Adelaar i/Tornrt kS! Hon»e?heid? -T van Hoogerheide nu plotseling een iï, J?8 ,1, superkampioen rag. maar ïmdat £?e..den "artog; ï?sl00, V W,m men dacht met Ottenbros een gratis K^kenren K rv» mT' tneranrshiliet d„ te Kockengen; 6. Cees Zoontjes. Til- burg; 7. Daan Holst, Amsterdam; 8. Harry Steevens, Elsloo; 9. Jan Ha rings, Berg en Terblijt; 10. Henk Benjamins. Hollandschevèld11. Piet de Wit, Wormer; 12. Richard Opvallend was tevens dat toen Bukacki, Axel; Adri Wouters. Zun- Ottenbros toch zijn contract bij Wil- dert: 14. Jacques Frijters Weelde verlengde. Caballero ijlings (België): 15. Cees Rentmeester, Ove- een van de vier Nederlandse A-ren- zande: Piet Hokstra. Dokkunv 17 ners. nationaal kampioen op de weg jan Krekels. Bom; 18 Leo Duvn- Jaeques Frijters contracteerde. Ais dam. p0e!dijk; 19. Jos van Beers, gevolg van het besluit van de Vosselaar (België), meeste inrichters van wieler wedstrijden om slechts één Neder- Amateurploeg landse ploeg toe te laten, bleef Ca- 1. Matthijs Bouma, Spaarnwoude; ballero derhalve tijdens het wie- 2. Jan Bols, Hoogeveen; 3. Ted lerseizoen 1969 in veel grote koersen Blom, Haarlem; 4. Jos Dekker, Enk buitenspel. huizen; 6. Jan Aldershof. Haarlem; Toch was er gisteren optimisme 6. Bob Kroonen, Dordrecht; 7. Henk bij de technische leiding. „Wij heb- van Vught, Boxtel; 8. Rink Cornelis- ben", aldus Frans van den Enden, se, Amsterdam; 9. Mari van Ven- „een kandidatuur gesteld voor de rooy. Heesch; 10. Ger Harings, Giro, de Vuelta en de Tour. Dat is Scheulder; 11. John Comelissen, schriftelijk gegaan. Het is aan de Nijmegen; 12. Evert Diepeveen, Bil- renners om Caballero's bekendheid thoven; 13. Ronald Bakker. Haar- tot buiten de grenzen uit te dragen." lem; 14. Henk Poppe. Nijverdal. toegangsbiljet voor hebben. Opvallend Na moeilijkheden bij de bewaking (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG De 'Van Heutsz-compagnie te Havelte, die de bewakingsdienst is opgedra gen was in de maanden septem ber en oktober van het vorige jaar overbelast. Staatssecretaris J. C. E. Haex van de landmacht heeft dit gisteren toegegeven bij de beantwoording van de vra gen van de heer E. R. Wiel- draaijer (soc.) over de overspan nen militairen. Het was een samenloop van omstandigheden, zei de staatssecreta ris. Er kwamen namelijk onvoldoen de dienstplichtigen bij, er deed zich veel ziekte yoo<* en de compagnie moest deelnemen aan oefeningen. Er ontstonden allerlei moeilijkhe den. Maar de commandant, die in middels is overgeplaatst, had niet in de gaten, dat er iets bijzonders aan de hand wa». De compagnie is later, nadat er versterking was gekomen in december, eveneens overgeplaatst. Het gevolg van de moeilijkheden in Havelte is geweest, dat psychologen en sociologen van de landmacht op dracht hebben gekregen een onder zoek in te stellen naar het leefkli maat van de dienstplichtigen. Het onderzoek is zo ver gevorderd, dat de dienstplichtigen er reeds in worden betrokken. De resultaten van dit onderzoek zullen grote aandweilt hebben, zei de staatssecretaris. Dat zal ook het geval zijn van het rapport, dat prof. dr. H. A. Hutte over de moeilijkheden opstelde. De hoge raad verrichtte het onderzoek op verzoek van de militai ren. De commandant had echter ge adviseerd er niet aan te beginnen. De oorzaak van het onderzoek is de saaiheid en de eentonigheid van de bewakingsdienster. In het land zijn nog enkele van die saaie objecten, die moeten worden bewaakt. Hierbij zijn enkele honder den militairen betrokken. Maar de staatssecretaris verzekerde, dat het probleem de aandacht heeft.

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 7