DE VERVUILER MOET BETALEN Commentaar Huis Dior kiest de kuitlengte ARP-nota wijst Europese kernmacht beslist af Staatssecretaris vindt: Deskundigen schilderen een somber beeld Dit jaar geen opheffing spoorlijnen Gelaat 's avonds bedekt Uit de Haagse hof geplukt Marinebezoek aan Antillen gaat door Promoties VU VRIJDAG 30 JANUARI 1970 1 WAGENINGEN Consequente toepassing van het beginsel „de vervuiler betaalt" is vandaag verdedigd door staatssecretaris Krui- singa (Volksgezondheid) op het katholieke studentencongres „Mens en milieu". Omdat het marktmechanisme er onvoldoende voor zorgt dat de verbruiker van lucht en water daarvoor betaalt, zal de overheid corrigerend in de prijsstelling moeten optreden. „We zullen de schade moeten toerekenen." Lola Prusac is de grote ontwerp ster van moderne sieraden in Parijs. Ze heeft veel gewerkt met Boheems kristal, maar voor het komend seizoen koos zij vooral louter metaal. Hier een set van oorhangers, ketting en ceintuur van grote composé-schakels, ver bonden door veel lichtere open schakels. (Van onze parlementensredaktie) DEN HAAG De vaste Twee de-Kamercommissie voor Verkeer en Waterstaat, die gistermiddag met staatssecretaris Keyzer heeft gespro ken over het opheffen van een aantal onrendabele spoorlijnen meent, dat niet eerder tot sluiting van de lijnen mag worden overgegaan, voordat het rapport van het Nederlands Econo misch Instituut is uitgebracht. Dit rapport wordt aan het eind van dit jaar verwacht. Dat betekent, dat de lijnen op zijn vroegst kunnen worden gesloten bij het ingaan van de voorjaarsdienstregeling 1971. De commissie nam met instemming kennis van het besluit van de staats secretaris de lijn in Zuidwest- Friesland (Sneek-Staveren) niet op te heffen. Zolang er geen betere weg verbinding bestaat. Als de staatssecj etaris het afstoten van de onrendabele spoorlijnen niet wenst uit te stellen, zal 17 februari hierover een debat, in de Tweede Ka mer worden gevoerd. Zo ziet Pierre Balmain de vrouw in 1970: slank, soepel en voorallang gerokt. De jasjes zijn kort als bolero's en de rokken gerend, klokkend of geplisseerd. Irene (2) Mevrouw S. Pot is wellicht verkeerd ingelicht, want prinses Irene heeft vrijwillig afstand van de troon gedaan om te kunnen trouwen met een prins, die zich verbeeldt in aanmerking te komen voor de Spaanse troon. Als gevolg daarvan is zij formeel alleen nog dochter van koningin Julia na en prins Bernhard. Daarom heeft die regering terecht besloten niet offi cieel te vlaggen bij de geboorte van haar kind. Rotterdam mevr. C. de Vos Irene (3) De regering heeft een verstandig i besluit genomen door niet te vlaggen voor de geboorte van het kind van een i prinses, die niet meer bij het Neder- I landse volk hoort. Dat heeft ze ver- gooid. Het zou akelig, misselijk en miserabel zijn indien de vlag van de j rijksgebouwen had gewapperd. Rotterdam. F. KerpeL j Irene (4) Waarom niet vlaggen voor het nieu we prinsje? Zijn moeder prinses Ire- ne. is en blijft toch de dochter van onze geliefde Koningin? Je zou hier kunnen zeggen: wie zonder zonde of fouten is werpe de eerste steen. Ik heb wél geragd. Rotterdam, mevr. Van Wijk. Irene (5) Het is je reinste kolder dat de rege ring toestemming moet geven aan een huwelijk van een lid van het konink lijk huis. Als het Rijk niet wil vlag gen, laten wij als volk dan vlaggen. Ook hoop ik, dat' prinses Irene en prins Carel Hugo vele brieven zullen krijgen. Zij vinden het ontzettend mooi brieven uit ons land te ontvan gen, zo heb ik gemerkt. Ik heb van onze lieve prinses Irene al vier be dankbrieven ontvangen, en in totaal i zeventien van leden van het konink lijk huis. Mijn leus is: wie Irene en Carel Hugo verwerpen, die verwerpt het hele Oranjehuis. Nu moet ik nog een brief schriiven tan de koninklijke hoogheden. Den Haag J. Lindemulder. (Van onze moderedactrice) PARIJS Ted Lapidus heeft de techniek in de haute couture gebracht, hij laat zijn modellen machinaal realiseren. Misschien zal dat de prijs wat drukken en dat mag best, want zijn model len zijn en blijven uitstekend. In zijn als circustent met banken ingerichte salons toonde hij een uni-sex collectie. Hij had zijn dressmen echter niet zoals Esterel jurken aangegeven, maar correcte pakken met kraagloze colberts. De mannequins dragen daarbij tuniek-broekpakken.- Man cn vrouw zijn dus wel in dezelfde stijl en vooral kleur gekleed. Soms ook hebben de vrouwen alleen de tuniek aan, wat dus weer een stukje mini- mode is. Deze wat wijde tunieken hebben opgezette figuren in afste kende kleur aan de zoom. Bijna de gehele collectie is in wit uitgevoerd. Ook voor mannen, verder heel don kerblauw. De mantels waren in drie verschil lende lengten: maxi. tot over de knie en als een jekker. Van die drie zal de middelste lengte het wel winnen. De japonnen vallen heel soepel, iets wat in dit huis voor het eerst is. Verder veel sahariennes in wat strakkere lijn. Het was een mooie collectie, waarin de confectie wel inspiratie zal vinden! Beenkoorden Louis Féraud kwam ook met tunie ken, maar dan in de zuiver Romeinse stijl compleet met (plastic) sandalen en beenkoorden. Voor de rest is zyn collectie, zoals een toelichting ons leerde, opgebouwd op sociologische en psychologische gronden. Dat klinkt wel heel gewich tig, maar wat we zagen was een mengelmoes van stijlen uit de jaren 1928, 1936 en een ietsje 1947. Hoogst modern zijn wel de felle kleuren cn bonte dessins, waarbij rood een be langrijke rol speelt. Behalve de Romeinse tunieken was heel de collectie kuit-lang. De fol klore schijnt een grote rol te hebben gespeeld. Indiaanse jurken en wild- -weststijl met veel franje, waar de Amerikaanse modejournalisten heel hard voor klapten, maar al dat ap plaus kon toch de oorverdovende mu ziek die heel de collectie begeleidde, niet overstemmen. Dior lang Het huis Dior heeft onverbloemd voor lang gekozen. Bovendien liet Mare Bohan het broekpak nog in alle glorie. Voor het eerst waren er nu eens geen goede tweehonderd model len, maar ongeveer 125. wat de verto- ningsduur aanmerkelijk verkortte. Zo hadden we geen tijd om te wennen aan de wonderlijke opmaak van de mannequins, die niet alleen een felro de mond hadden, maar ook rood' om- verfde ogen, het rood plakte tot bo ven de wenkbrauwen, terwijl het ge laat verder wit gepoederd was met felrode blossen. De kapsels waren ook vreemd. Op de kruin een soort servetring van haar, waar men dwars door kon kij ken. Verder werden schuin geplaatste gehaakte kalotjes gedragen en grote breedgerande hoeden. Veel tuniekpakken met saharien nes, die opgestikte zakken hebben en tot de kuit reiken. Veelal ook broek rokken. heel wijd en tot de kuit val lend. Er werden blouses in dezelfde kleur met uitgesneden hals bij ge dragen. Mare Bohan heeft een voorliefde voor kwasten, die te pas en te onpas opeens ergens afhangen, bijvoorbeeld onder een ketting met hanger. Een ander opmerkelijke versiering was een gouden slang die rond de hals van de mannequin lag en de kop venijnig in haar slagader leek te bo ren. Nogal een luguber idee. blouses werden gedragen in dezelfde kleur. Dikwijls waren zoom en naden afgezet met slangeleer in een afste kende kleur. Bij de avondjaponnen was een zwarte organza japon, die werkelijk van grootse allure was, maar verder wordt er maar weinig zwart gezien. Ook bij Dior veel chemisiers, die onverwoestbaar blijken te zijn en het elk seizoen weer uitstekend doen. De rokken zijn recht, geplisseerd of breed geplooid. Als kleuren veel bei ge en ivoorwit, alle nuar.ces bruin; blauw en voor de avond wit, geel, groen, hardblaüw en dan wat zwart. Het laatste modesnufje is om bij de avondkledij het hoofd in ragdunne sluiers te hullen, zodat er van het gelaat vrijwel niets meer te zien is. Zo in de stijl van de Arabische sluiers.... De staatssecretaris rekende af met het idee dat economie en welvaart alles is, als daarin niet de gezond heidszorg is meegerekend. In de ne gentiende eeuw leidde de industriële revolutie tot ondervoeding, alcoholis me en tbc in het westen. De industria lisatie van de twintigste eeuw brengt luchtverontreiniging, ziekten van de bloedvaten, kanker, geestes- en ze nuwkwalen mee. Onze jacht naar gro tere getallen van wat nationaal in komen wordt genoemd, verstoort op nieuw de gezondheid van mens en milieu. Van groot belang is nu een hygië nische planning, die in de economische is begrepen. Wy moeten nu de eerste bladzijden gaan schrijven van een hoofdstuk over de economie ten dien ste van de gezondheid van mens en milieu. Drastisch En prof. dr. D. J. Kuenen (rijksin stituut voor natuurbeheer te Zeist) zei het gisteren zo: „Drastische ge- boortenbeperking en geen rotzooi meer gebruiken dat is de enige oplossing om niet verder verstrikt te raken in de verontreiniging." 'We leven in ondenkbare concent- raties", aldus prof. Kuenen. „Dat j geeft een overbelasting van de gewo- ne afvalstoffen, waar dan alle chemi sche afval nog bij komt. Als we zo doorgaan komen er op lange termijn de grootste moeilijkheden van." De veeteelt langs de autowegen in Duitsland is al verboden: locdoplos- singen in de benzine; in Engeland vreest men voor de -kwaliteit van het drinkwater omdat de automobilisten op grote schaal olie verversen in hun achtertuintje: massas kunstmest ko men in de sloten terecht omdat het makkelijk in oplosbare vorm kan worden gemaakt. „En het vervelende is: we trekken ons er -niets van aan. Ikzelf ben hier in de auto naar toe gekomen, ikzelf heb gisteren in het afwaswater een scheut lodaline ge daan. En ik schaam me er niet eens voor. Ten onrechte." We hebben er niets voor over. tot die conclusie is prof. Kuenen geko men. Waarom niet vier cent per liter benzine meer betalen om met loodvrije brandstof te rijden? Waar om geen niet-chemisch middel in de afwas? We maken per man veel meer vuil dan nodig is. Hetzelfde geldt, aldus prof. Kue nen. voor de industrie. Maar daar geldt: als mijn buurman zijn af valstoffen niet zuivert en ik wel, is hij goedkoper. Zolang doe ik niet mee. Alleen algemene maatregelen kunnen ons redden. ..De vooruitzichten zijn anders niet prettig. Uithongering of epidemie. U kunt kiezen." zo schotelde prof. Kue nen zijn gehoor voor. ..Op de lange duur raakt zelfs de zuurstof op. Wat we nu hebben is het produkt van drieduizend jaar uit de tegenwoordi ge vegetatie. Dat is niet veel. De aar de bestaat al tweeduizend miljoen jaar." Een al even somber beeld schilder- •de de arts P. Joosting, lid van de gezondheidsraad. „We worden toch al een generatie van zwakken, nakome lingen van degenen die dank zij de medische zorg niet zijn gestorven; en j daarmee wordt de gevoeligheid voor stoornissen groter. Voortijdige verou dering bij kinderen in wijken met lucihtvervuilinjg, pathologische j veranderingen. „We moeten de econoom duidelijk maken dat de bioloog en de medicus inspraak moet hebben in de luchtver- vuilingsproblemen. De econoom drs. A. Putters: ..De keus: welvaart of frisse lucht is mis- schien voor een filosoof interessant, voor de maatschappij als geheel is hij onaanvaardbaar. We moeten zien tot een combinatie te komen. De op lossing: samen betalen aan tech nische voorzieningen om de hinder te beperken." Premier Harold Wilson van Engeland en echtgenote zijn weer thuis op Downingstreet 10 na hun bezoek aan Amerika. Vlak voor zijn vertrek uit Washington was de eerste minister uitgegleden en met zijn hoofd tegen een deur geslagen. Hij heeft een gewonde lip, gekneusde ribben en een pijnlijke pols. Collectieve erkenning van DDR Antillen Opnieuw zijn in Belfast (Noord- Ierland) onregelmatigheden tus sen de katholieke en protestantse bevolkingsgroepen uitgebroken. Op de foto: Britse troepen komen in het geweer om de rust te her stellen. Zij vormen een barrière op Shankhill Road. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Voor de brede partij conferentie van de Anti- Revolutionaire Partij, volgende maand, zijn nota's opgesteld over stads- en streekgewesten, defen sie-problematiek, geweldloos ver zet, technologische ontwikkeling, werkgelegenheid en een minder heidsnota va» mr. P. J. Idenburg over buitenlands beleid-nieuwe- stijl. Binnenkort zal een extra-num mer van AR Staatkunde ver schijnen, waarin alle nota's wor den opgenomen. De conferentie is belegd ter voorbereiding van het partijprogram 1971/1975. Over het onderwerp welzijn is nog geen nota opgesteld. Defensicproblematiek: In deze nota adviseert de defensiecorramissie een collectieve erkenning van de DDR door de westerse landen. Oplossing van het Duitse Vraagstuk moet wach ten op een veiligheidssysteem in Europa, dat moet ontworpen worden door de NAVO-landen en die van het Pact van Warschau. De nota wijst een Europese kern macht ondubbelzinnig van de hand en stelt verder dat een grotere zelf standigheid van West-Europa niet mag gaan ten koste van de samen werking met Amerika cn Canada. Europa mag geen derde macht wor den tussen de bestaande twee machtsblokken. ISavo Het scheidende karakter van de grenzen tussen de Bondsrepubliek en de DDR moet worden afgezwakt. Wat de geloofwaardigheid van de NAVO betreft dringt de commissie er bij el ke regering op aan, ongunstige ten- Slangeleer Er waren mooie tailleurs in blauwe of witte tweed, waarbij georgette Bejaarden worden gediscrimi neerd. Dat is wel een heel akelige kreet die gisteravond in de krant stond. Niet zo maar los natuurlijk, het is de conclusie van een man die het weten kan, prof. dr. J. Th. R. Schreuder, geneesheer-directeur van het ziekenhuis Zonnestraal in Hil versum. Maandagavond zullen we er over Hilversum I meer van kunnen ho ren. Op zichzelf is dat misschien al een stukje discriminatie, want het over grote deel van de Nederlanders zal maandagavond om acht uur wel aan de beeldbuis vast zitten. Dat klinkt wat ondankbaar tege nover de radiomensen, maar het is nu eenmaal de barre werkelijkheid. Toch zou het de moeite waard zijn wanneer vooral nog-niet-bejaard Nederland eens luisteren zou. Het is een stokpaardje van me, de houding van de jongeren (tot wanneer ben je dat) tegenover de bejaarden (en wanneer is het zover?). Ik zie geen enkele zinnige reden, dat een dame van tachtig, die haar heup breekt in het ziekenhuis te recht komt, opeens niet meer me vrouw Zus of Zo is maar „opoetje". Ik vind het een griezelige gedach te, dat een arts zich in een gesprek laat ontvallen, dat hij zicb niet druk kan maken over „oude aftandse mensen". Ik vind het ontzettend, dat een man achter een loket aan wie een formulier voor een vestigingsver gunning wordt gevraagd, na infor matie voor wie het formulier be doeld is en na het vernemen dat het een geval van een dame van tachtig Eresaluut betreft, reageert met: „We hebben hier al crepeergevallen genoeg". Drie historische gebeurtenissen. Maar omdat ik nu niet alle nega tieve 'kanten naar voren wil halen, ook door eresaluut aan anderen. Door omstandigheden ben ik de laatste tijd nogal eens in een ver pleegtehuis voor bejaarden geweest. Daar vindt men niet de kwieke, pit tige gelukkigen, die de leeftijd der zeer sterken kittig dragen. Daar vindt men de zieken, de zwakken, de vaak invaliden en vaak niet meer zo helder denkenden. Ik wil eerlijk zeggen, dat ik er wel eens moeite rnee gehad heb om er altijd een glimlach te bewaren. En dat ik vaak doodmoe was als ik er vandaan ging. Om wat ik gezien had, om het moeizaam bereiken van een traagdenkende geest, om het duidelijk spreken om me verstaan baar te maken. Ik ging weer weg, maar de blauw- gejurkte, witgeschorte verpleegsters bleven. En hielpen weer. Jonge meisjes nog vaak, die met eindeloos geduld van bed naaT bed gingen, helpend, vriendelijk en altijd cor rect. Met eens een extra woordje voor de patiënten, die bezoekuur na bezoekuur voorbij zien gaan zonder dat er ooit iemand voor hen komt. Vrouwen, die hoogstwaarschijnlijk geen van allen ooit een ridderorde zullen krijgen en beslist geen aards goud verdieneh. In dit speciale geval waren het de vrouwen in Mechropa aan de Sche- veningse weg, die ik nu graag een eresaluut breng. Van hen heb ik een stukje medemenselijkheid gezien, waardoor veel leed verzacht wordt. densen zoals Griekenland en Portu- gal, die de geloofwaardigheid aantas- I ten, om te buigen. Om dezelfde reden' mag Spanje geen lid van de NAVO worden. Een betere regeling voor de te werkstelling van dienstweigeraars is noodzakelijk, evenals een rechtvaar- diger betaling van de dienstplicht!- gen. In de nota wordt tenslotte het bedrag, dat jaarlijks aan de defensie moet worden besteed, gesteld op vier procent van het -bruto nationaal inko- Inspraak Stad- cn streekgewesten: in deze nota wordt gepleit voor een radikale ombuiging van "net huidige beleid dat tot versnippering leidt. Er moet een geïntegreerd inrichtingsbeleid komen op gewestelijk niveau. Plannen moe- ten voor een termijn van tien a twin- tig jaar worden opgesteld. In grote lijnen moet vastgesteld worden welke landelijke gebieden aan het agrarisch gebruik worden onttrokken ten behoeve van woning- j bouw. wegenaanleg, lndustrievesti- j ging en recreatie. Een taak voor de plaatselijke afdelingen van politieke partijen ligt vooral in de realisatie van de inspraak. Technologische ontwikkeling: be langrijkste punt hierin is het pleidooi j voor inschakeling van meer gehuwde j vrouwen in het arbeidsproces. Daar- voor moeten de fiscale barrières wor- den weggenomen. Geweldloos verzet: hoewel de nota uitgaat van de bestaande toestand I wat de machtsblokken betreft en de militaire verdediging als zodanig aan vaardt wijst men de geweldloze weer baarheid niet af. Integendeel. De noodzaak om de mogelijkheden die de geweldloze defensie biedt zo goed mogelijk te benutten, is urgent. De AR-werkgroep wijst namelijk het po litiek en daadwerkelijk gebruik van massavernietigingsmiddelen en -me thoden als garantie af. Middel voor het behoud van de na- tionale zelfstandigheid en het behoud j van de burgerlijke rechten en vrijhe- den: Die mogelijkheden ligger, voor- j I namelijk op het ideologische ter- i rein. De scholen en met name de ker- ken hebben hier een belangrijke taak. (Van onze pariementsredaktie) DEN HAAG De recente moei lijkheden in Curasao zijn geen reden om het bezoek van de fregatten Van j Speijk en Van Galen aan deze haven niet door te laten gaan. De heer W. j Wierda van de PvdA kreeg dit giste- j ren in antwoord oj. zijn mondelinge vragen van de heei A. van Es, staats- secretaris van marine te horen. Drs. J. M. den Uyl, fraktieleider van de PvdA herinnerde de staatsse cretaris eraan, dat men verband leg de tussen het vlootbezoek en de moeilijkheden rond de benoeming van de gouverneur De heer Wierda vroeg om de Antil len uit het programma te schrappen. Maar de staatssecretaris vond dit on logisch. De Antillen liggen immers op de route van de wereldreis. Boven dien moeten de schepen in Curasao een onderhoudsbeurt ondergaan. Het maken van deze wereldreis be- j tekent een verzwakking van de At lantische zeestrijdkrachten terwijl een sterke Russische vloot aanwezig is. Maar de staatssecretaris verzeker de, dat de Nederlandse oorlogssche pen in het ongunstigste geval binnen jVU van het al dan niet doorgaan 1 van de benoeming van dr. Jonckheer tot gouverneur van de An tillen een zaak is gemaakt, is het in teressant kennis te nemen van wat men in een ander rijksdeel Suri name ervan denkt. Het dagblad Suriname vreest, dat de deur wagenwijd open wordt gezet voor chantage, als zonder nauwkeu rig onderzoek naar de wensen van het Antilliaanse volk op de vorig jaar gedane keus zou worden teruggeko men. Het blad betreurt dat een minderheid, die tegen de benoeming van dr. Jonckheer is, maar hoeft te dreigen de boel in de brand te steken, om via steun in de Nederlandse pers haar zin te krijgen. Men zou in Nederland voorbarig zijn. omdat nergens gebleken is dat het grootste deel van het Antilliaanse volk dr. Jonckheer niet wenst. Pas als dit wèl zou blijken, zou de betrokke ne zich niet kunnen handhaven. Ten slotte spreekt het blad de ver onderstelling uit. dat Nederland de weg van de minste weerstand bewan delt, omdat het wil voorkomen dat zijn militairen opnieuw betrokken worden by onlusten. Als het blad de persoon van dr. Jonckheer buiten beschouwing laat. legt het terecht de vinger bij het steeds meer voorkomend verschijnsel van een militante minderheid, die be reid is geweld te gebruiken teneinde haar zin te krijgen. Dat zy zieh niet zonder meer J»y be sluiten wil neerleggen is haar goed recht. Zy dient dan echter de aange wezen politieke middelen te gebrui ken. die haar ook op de Antillen ter beschikking staan. Uit het feit dat zij dit laatste niet doet kan misschien worden opge maakt, dat zy reeds tot de overtuiging is gekomen, geen meerderheid te kun nen vinden voor ongedaanmaking van de benoeming van dr. Jonckheer. De bezetting van het ANP-bureau te Utrecht door twaalf Antillianen heet een protest te zyn tegen de „tenden tieuze berichtgeving van het persbu reau over de recente gebeurtenissen in de Antillen". Zij heeft echter evenveel weg van een poging onze publiciteitsmedia onder druk te zetten. AMSTERDAM In hpt Woest- duincentrum is vanmiddag drs. H. M. W. Booij gepromoveerd tot doctor in de wiskunde en natuurwetenschap pen op een proefschrift over het be- taverval van atoomkernen. De heer Booij is wetenschappelijk medewer ker op het natuurkundig laborato rium van de VU. Drs. J. Wind promoveerde tot doc tor in de geneeskunde op een proef schrift over de ontwikkeling van het menselijk strottenhoofd. De heer Wind is behalve keel-, neus- _en oor specialist in Naarden-Bussum ook wetenschappelijk medewerker van het academisch ziekenhuis van de VU. twintig dagen weermin de vloot zijn opgenomen. Het Kamerlid Visser (D '66) heeft de minister van defensie gevraagd of de Van Speyk en de Van Galen ook Zuid-Afrika aandoen, en of clan de gehele bemanning van deze schepen, ongeacht de huidskleur, dezelfde be wegingsvrijheid zal hebben. Het communistische Kamerlid Kre- mer vraagt schriftelijk of de reis van de fregatten niet het karakter heeft van een nieuwe demonstratie van in stemming met „het generaal sbewind in Indonesië en met de Amerikaanse agressiepolitiek in Vietnam.

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 5