HARDERE ACTIES ISRAËL Vermisst Commentaar R. Scheller benoemd president-directeur tot LUCHTAANVAL VS OP NOORD-VIETNAM CAot 'tamme ii im^ Het Kwartet ..GEEN POGING MIRAGES TE KAPEN" N Al N $P3Et!K HET WEER Koude lucht Syrische Mig ongemerkt boven havenstad Haifa Politieke crisis in Israël nu voorkomen Verolme nu al afgetreden Scheepsbouw lelleina bezoekt Zuid-Afrika A ligt vijf Vrouw weken dood in haar woönsehip Moeilijke laak Vc Samenwerking in de binnenvaar! leidse Courant Directeur: F. Diemer I Hoofdredacteur: Dr. E. Diemer lotdkantoor Leiden - Steenstfaat 37 CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING Telefoon 31441 „Stantvasiich is ghebleven mijn hert in teghenspoet!" Vrijdag 30 januari 1970 50ste jaargang vooraanstaande prot. christelijke dagbladen Abonnementsprijzen p.w. ƒ1,16, p. m. j 4,95, p. kw. ƒ14,85 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur ..Kletskoek" noemen de Israëliërs het bericht in hel Britse blad Daily Tele graph als zou Israël behalve de vijf kanonneerboten ook de vijftig in Frankrijk gekochte Mirage toestellen hebben xvillen ontvoeren #•-7/1//»rrwsi tuvhtuunvullvn An.vvi'i' in Mttslum r»«r liitlp Er zijn perioden in de kunst, waarin eenvoud gelijk; staat met. vermetele oorspronke lijkheid. POINCELOT Als de hond «lil vlees niet lust, zou ik tót dan wel opeten?" DE BILT Terwijl een hoge- drukgebied zich langzaam over hel vasteland van Europa naar het oosten verplaatste, trok een oceaandepressie van het zeege bied ten noorden van de Azoren laar Hel Kanaal. Het bijbehorende frontensys- :m veroorzaakte in de loop van gisteren regen in Engeland en "Frankrijk en bereikte in de af gelopen nacht het zuiden van ons land. Boven de zuidelijke provincies kwam de neerslagzone vrijwel tot stilstand. Er viel daar ook enige sneeuw en ijsregen. Inmiddels trekt de eerdergenoemde depres sie verder in oostelijke richting en breidt een rug van hoge lucht druk zich van de Britse eilanden naar onze omgeving uit. Hierdoor, zullen de winden uit 'noordoostelijke richting blijven waaien, waardoor de aanvoer van koude lucht aanhoudt. De neer slagzone zal langzaam naar Duits land wegtrekken. Vooruitzichten voor zondag: aantal uren zon 0 tot. 4; min. temp. 1 tot 5 graden boven normaal: max. temp. van 0 tot 5 graden boven normaal: kans op een droge periode van minstens 12 uur 80 procent: kans op een geheel droog etmaal 10 procent. Barometerstand: heden 10 uur 75.2 em (1003 millibar), dalend. Zon en maan 31 januari zon op 8.22, onder 17.25 maan op 2.53. onder 10.58; 6 februari NM. TEL YY IV l\. AI RU -Terwijl uien zich in Israël verwonderd afvraagt hoe het mogelijk was dal een Syrische straaljager onge merkt boven Haifa opdook, neemt de vrees in Egypte upr een toeneming van de Israëlische luchtaanvallen loc. De Utrechtse cineuianifestatit werd gisteren orwerwacht ver stoord door een aantal Dolle Minn's". Zij 'stormden de zaal ih en ontvoerden het jurylid Wim de la Parra. Mohammed Hassanein Haikal, hoofdredacteur van het gezag hebbende Egyptische blad Al Achram en een vertrouweling van president Nasser, waar schuwde gisteren zijn landgeno ten voor de Israëlische vliegtui gen. De recente aanvallen op de buitenwijken van Kairo zijn het begin van grotere acties, schrijft hij. Haikal verwacht dat de Israëliërs j hel waarschijnlijk niet zuilen laien j bij snelle aanvallen van laagvliegende toestellen, die ongemerkt door de Egyptische verdedigingslinies breken. Hij denkt dat er acties komen van grotere omvang, waaronder luchtlan dingoperatics met gebruikmaking van helikopters, die gericht zullen zijn tegen installaties die van vitaal be lang zijn voor Egypte en die ver van de grens liggen. Eerder deze week waarschuwde Haikal voor aanvallen op het hart van Kaïro. Geheime reis Deze vrees zou een reden zijn van een geheime reis van president Nafs- ser naar Moskou. Volger^ Wilson j Hall, correspondent van de Ameri- 1 kaanse National Broadcasting Com- i pany, vertoefden Nasser en zijn lop- adviseurs vorige week drie dagen m I' de Russische hoofdstad. De Egypli- sche president zou de Sowjets heb- ben gevraagd om meer moderne i vliegtuigen om de aanvallen van de Israëlische Phantoms te kunnen af- I slaan. Hall vertelde ook in Kaïro van zo- wel militaire als burgerlijke zijde te hebben vernomen dat er bij d els- raëlische luchtaanval op Ma'adi. dat bij de Egyptische hoofdstad ligt, min- brak de geluidsbarrière, waarbij tien tallen ruiten sneuvelden. „De actie was bedoeld als vergelding voor pro vocerende schendingen van het Ara bische luchtruim", liet Syrië weten. Volgens hen waren er meerdere toe stellen bij de „actie" betrokken. Het was de eerste keer sinds de j oorlog van juni 1967 dat. een Ara- j bisch vliegtuig boven een Israëlische j I stad verscheen. Men vraagt zich be- j zorgd af hoe het toestel de radar- installaties heeft kunnen misleiden, j Israëlische autoriteiten hebben steeds j gezegd dat men niet bang hoefde ie zijn voor bombardementen op de i steden, omdat de radarinstallaties vijandelijke vliegtuigen tijdig kunnen signaleren. Als wraak voor het lawaai boven Haifa, hebben Israëlische vliegtuigen kort na middernacht de hoofdstad Da mascus en andere grote Syrische ste den opgeschrikt met geluidsknallen, meldt Tel Aviv. JERUZALEM De Israëlische regering heeft gisteren een politieke j crisis voorkomen door in te stem- j men met een wijziging van de re gistratiewei, die verband houdt mei de vraag wie nu eigenlijk jood is. De nationale religieuze partij, die deel uitmaakt van het coalitiekabi- net, had daarvoor gedreigd zich uit de regering terug te zullen trekken als het kabinet zou vasthouden aan de uitspraak van liet hooggerechts- JIXISTER NELISSEN van Econo mische Zaken heeft zijn eerste „grote zaak" nipt succes afgesloten. Met instemming van werkgevers en werknemers en van de Tweede Ka mer heeft de bewindsman een nieu we stap gezet op de weg naar her vorming van onze in het gedrang ge komen seheepsbouwindustrie. Slagvaardig heeft deze minister de problemen aangepakt, die al. hoogop- gestapeld. lagen te wachten op zijn komsï. Nu de eerste rase van het „drama-Veroline" is afgesloten, rijst de vraag waarom de regering niet al vroeger in de seheepsbouwindustrie heeft ingegrepen. De moeilijkheden in deze bedrijfstak zijn immers niet van vandaag. Inte gendeel, al jaren schort het, en de scherpe concurrentie tussen beide hoofdrolspelers. Verolme en de Rijn- Schelde-groep. had eerder kunnen worden beëindigd. Dit is geen verwijt aan hel adres van oud-minister De Block, maar wel aan het niet-optreden van de regering. Het betekent wèl een compliment aan minister Nelissen. die de daad bij het woord heeft gevoerd. Hij immers was het die in de Tweede Kamer al ja ren heeft gepleit voor meer steun aan de scheepsbouw. De snelle, efficiënte wijze van han delen van deze minister doet ver moeden, dat er heel wat moet gebeu ren. wil hij zich door moeilijkheden uit het veld laten slaan. Tegelijk past het ons, respect uit te spreken voor de „Hollandse jongen". Verolme, die het toch maar gepres- leerd heeft een miljoenenbedrijf uit de grond te stampen. Respect ook voor de waardige wijze, waarop hij zich gisteren heeft teruggetrokken. Hij kan als president-commissaris van Verolme NV nog veel voor zijn „oude" bedrijf doen. (Van onze parlementsrfedaclie) DEN HAAG De heer C. Verolme is gistermiddag afgetreden als president-direkteur van het Verolme scheepsbouw concern. Tol zijn opvolger is benoemd de heer B. Scheffer, eerder president-direk teur van Shell Nederland NV. De heer Verolme is benoemd tot president van de nieuwe raad van commissarissen. U IJ HUUlU0.au 1151. 111111- >-■ U.W1«HU11 *„11 111.1 1.I.III.Ï- stens honderd Egyptische soldaten om 1 hof dat het woord jood in wettelijke Daarin hebben verder zitting: het leven zijn gekomen. Ma'adi, dat j zin van toepassing is op de nationa- prof. mr. H. J. Hofstra (door Verolmej deze week aangevallen. Volgens Egyp- liteit en niet noodzakelijk op de aangewezen), drs. W. A. J. Bogers.. deze week aangevallen. Volgens Egyp te verloren hierbij drie burgers hel leven. Gisteren bombardeerden Israëlische straalvliegtuigen het gebied van Suez en de installaties van de oliemaat schappij Misr (Arabisch voor Egypte). Eén burger kwam hierbij volgens Kaïro om het leven. Geluidsbarrière Een Syrische Mig-21 straaljager zorgde gisteren voor opschudding in de Israëlische havenstad Haifa. Hel scheerde laag over de haven en door- liteit en niet noodzakelijk op de godsdienst. Verleden week heeft het Israëlisch hooggerechtshof uitgesproken, dat de kinderen van de marine-officier Benjamin Sjalil recht hebben op de joodse nationaliteit. Zijn vrouw is niet-joods en hij „doet nergens meer aan". Om de joodse nationaliteit te be zitten wordt naar de godsdienst van de moeder gekeken. Volgens het traditionele religieuze criterium was tot verleden week de joodse nationaliteit onverbrekelijk verbonden met de joodse godsdienst. aangewezen), drs, W. A. J. Bogers (Staatsmijnen), dr. ir. A. Drijver (Hoogovens), A. Th. van der Lecci1 (Muller Co.) en de heer J. van Eibergen, oud-voorzitter van het CNV. Deze laatste is dodr de vakbon den voorgedragen, de andere drie zijn door de minister van econo mische zaken aangewezen. Mr. Nelis sen zal nog een commissaris benoe men. Gisteren is ook een overeenkomst getekend tussen het ministerie van Economische zaken, het Verolme concern en de Rijn Schélde-groep. De Voor liet eerst sinds 196H SCHIPHOL De fractieleider van e CHU in de Tweede Kamer, de heer T. Mellema, is gisteren met zijn rouw voor een reis van drie weken (aar Zuid-Afrika vertrokken. Hij is, ia mr. Geerlsema van de VVD, de tveede fractieleider die een bezoek an dat land brengt. Voorzover bekend overwegen ook ijn collega's drs. Schmelzer van de LVP en mr. Biesheuvel van de ARP e zijner tijd de uitnodiging te aan aarden. Er is voor de heer Mellema een pro- ramma opgesteld, doch hij is geheel 'rij zich daarvan niets aan te trekken hij kan naar eigen believen be- chikken over officiële begeleiders. Nog enkele dagen opruiming 2-ZITSBANK 3-ZITSBANK van 1175 voor FAUTEUIL SMYRNA KARPETTEN 2on x aoo 285 215 van 375 voor SMYRNA LOPER 70 cm breed van 46 voor 33 per meier BULTHUIS BOTERMARKT 23 WASHINGTON/PARIJS Het Amerikaanse ministerie van defensie heeft toegegeven dat de luchtmacht deze week een luchtaanval op Noord- Vietnam heeft ondernomen. Tevoren had de Noordvietnamese delegatie op de vredesconferentie in Parijs de Amerikanen hiervan beschuldigd. Mi nister van buitenlandse zaken Ro gers had dit aanvankelijk ontkend. Het is vermoedelijk de eerste Ame rikaanse luchtaanval op Noord-Viet- nam geweest sinds in november 1968 de toenmalige president Johnson een volledige stopzetting van de bombar dementen op het noorden gelastte. Volgens het Noordvietnamese pers bureau zouden drie Amerikaanse toe stellen, die bij de luchtaanval be trokken waren, zijn neergeschoten terwijl vele andere zouden zijn be schadigd. De toestellen zouden onder weg zijn geweest om dichtbevolkte gebieden in de Noordvietnamese pro vincies Kwang Bin en Ha Thinh aan te vallen. Kort daarop gaf het Pentagon toe dat in het Noordvietnamese* grensge bied een Amerikaans vliegtuig, een jachtbommenwerpers, door luchtdoel geschut was neergehaald. Een heli kopter met acht inzittenden wordt nog vermist. ceerbasis hadden aangevallen. De waarnemende Amerikaanse de legatieleider in Parijs, Philip 'Habib, zei dat de vluchten geen bedreiging vormden voor de veiligheid van Noord-Viètnam. Ze waren van essen tieel belang voor de veiligheid van de strijdkrachten in Zuid-Viet nam. Hanoi sprak van ..een zeer ernstige oorlogsdaad". AMSTERDAM De 54-jarige me vrouw W. M. C. Peeters-Vuur is woensdagavond levenloos aangetrof fen op haar in de Brouwersgracht in Amsterdam liggende woonschip. De alleen wonende vrouw, die door haar zoon werd gevonden, bleek 'rond de kerstdagen een natuurlijke dood te zijn'gestorven. Het Tweede Kamerlid mr. W. Aantjes (ar) in gesprek met mi nister Schut tijdens het debat over de woningbouw. He geleiding Volgens het Pengaton vlogen de Amerikaanse -vliegtuigen boven Noord-Vietnam om een ongewapend verkenningsvliegtuig te begeleiden. Er waren enkele luchtdoelraketten op de toestellen afgevuurd waarop de escorte-vliegtuigen ter verdediging van h"t verk0nnfnffs'*,'0?,tuig'de lan- overeenkomst voorziet in de instel ling van een commissie die de ..blauwdruk" voor een geintegreerdè i Nederlandse seheepsbouwindustrie j gaat ontwerpen. Voorzitter van deze commissie is dr. A. Winsemius (oud-directeur-ge neraal van het ministerie van Econo- mische zaken en momenteel adviseur van de Wereldbank). Leden van de commissie zijn: mr. B. W. Biesheuvel, (Voorzitter van het college voor de Nederlandse scheepsbouw en fraktie- ieider van de ARP in de Tweede Kamer) dl*. J. R. M. van den Brink (Amro-bank). dr. ir. A. Drijver (oud-president-rommissaris van de Hoogovens), drs. H. P. Jongsma (raadsadviseuf van het ministerie), J. W. A. Langenberg (vice-president raad van bestuur van de Rijn-Schel de groep). J. A. M. Molkenboer (plaatsvervangend direkteur-generaal handel cn industrie van het ministe rie), drs. J. W. de Pous (voorzitter van de SER en commissaris van Rijn-Schelde). P. Sehwencke (finan cieel direkteur Verolme) en de heer M. Zondervan (NVV). Minister Nelissen van Economische zaken deelde gistermiddag mee. dat de commissie een „moeilijke" taak krijgt, maar dat hij er van overtuigd is. dat'men een unaniem advies zal 'uitbrehgen. wal nodig is om een plan voor samenwerking in de Neder landse seheepsbouwindustrie bindend Ie verklaren voor Verolme NV en Rijn-Schelde. De bewindsman gelooft dat beide, gistermiddag ondertekende, overeen komsten van grool belang zijn voor de toekomst van het Verolme con cern in het bijzonder en van de Ne derlandse seheepsbouwindustrie in hel algemeen. De overeenkomst, met Verolme moet de periode overbrug gen die de commissie nodig heeft om met unanieme voorstellen le komen. Dan loopt namelijk de verhoging van de rente-siibsidie (van twee tot. drie en een half procent) af. Als in de tussenliggende periode het Verol- me-concern in financiële nood komt te verkeren, zal de regering zich tel kens voor vijf miljoen gulden garant stellen tol maximaal vijftig miljoen gulden. Minister Nelissen verklaarde te vens dat hij veel respect heeft voor het besluit van de heer Verolme zich nu al terug le trekken om zo een oplossing van do moeilijkheden niet in de weg te staan. De heer Verolme kwam gistermiddag uit Zwitserland naar ons land om de overeenkomst te tekenen. (zie elders in deze krant) Di B. Scheffer. de nieuwe president-directeur van het Verolme-concern. ,i VOOR IEDER DIE NU EEN NIEUWE I juli Waarschijnlijk wil de commissie voor juli met die voorstellen komen. DÉN HAAG Acht organisaties op het gebied ven. de nationale en de internationale binnenscheepvaart hebben besloten tot het oprichten van de Vereniging Samenwerking Binnenscheepvaart. Voornaamste doel: bundeling van krachten op het gebied van het vervoer te water. Op deze wijze ontstaat een appa raat. cfat de zakelijke belangen van de Nederlandse particuliere bin nenschipper maximaal kan dienen. 'ER DIE ABONNEE OPGEEFT.I Gezellige kaars in een glas Terwijl hij de lucht in uw kamer zuivert, ver spreidt hij een heerlijk frisse geur. Ik geef op als nieuwe abonnee; Als beloning voor mijn aktiyiteit ontvang ik een "Gouda'Bouquet De nieuwe abonnee krijgt onz* krant veertien dagen gratis. Inzenden aan Bureau van dit blad D hokje zwart maken naar keuze Postzegel is niet nodig als u op de envelop schrijft: De Rotterdammer, Antwoordnummer 364, Rotterdam

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 1