stavleu redde de naam quick boys Ik feliciteer u van harte met dit fraaie jubileum Quick Boys was in de vijftiger jaren schrik van de voetbalvelden E il( Ondanks tegenwerking blijven vechten WEEMOED SAMENSPEL IN KATWIJK ^Huisvrouwen en kleuters Zwommen voor diploma KNVB-VOORZITTER MEULEMAN: Stavleu kent Quick Boys door en door. Lid vanaf de oprichting en sportman in hart en nieren. Als hij eenmaal op zijn praatstoel zit, dan is hij met geen enkele mogelijkheid meer af te krijgen. Dan komt er een koffer bij met krantenknipsels en foto's. Natuurlijk over Quick Boys. Er komen aanschrijvingskaarten te voorschijn; o.a. die voor het Leidse .elftal, want hij is de eerste Quick 'Boysman die voor dit elftal uit kwam. door Rens Knegt niet maar men liep op zondagmiddag wel „toevallig" langs het veld om te vragen hoe het afgelopen was. Ach ja, zo ging dat toen". „QUICK BOYS, ik feliciteer u van liarte met dit prach- er vei? 6 lale" E" dat waren Op de rever van zyn colbertje draagt Stavleu van 1915 af lid van de Leidse Voetbalbond een gouden balletje. Een balletje dat in Holland Sport-kringen nog al eens wordt waargenomen: het is een bljjk van persoonlijke waardering van IIS-voorzitter Luc Kroescmeyer. Kroesemeijer en Stavleu leerden el kaar goed kennen als scheidsrech ters. Denis Stavleu floot vyftien jaar en is nog altyd rapporteur voor de subcommissie Den Haag, waar Kroesemeyer voorzitter van is. Stavleu over Kroes: „Dat is een geweldige vent. Als er iemand is, die ik gun, rijk te zijn geworden, dan is hij het. Hij is als Leidenaar begonnen met lorren ophalen, maar hij heeft het een fantastisch eind geschopt. Hij heeft me beloofd per soonlijk afscheid te komen nemen, als ik ermee stop". Ook over zijn loopbaan als flui tist kan Stavleu smakelijk vertel len. ..Ik heb er eens in een wed strijd drie uit moeten sturen. Dat was bij Rouwkoop 2-DVS 2. Rouw koop kon nog kampioen worden, maar het kampioenschap stond wel op losse schroeven. Ze gingen er van twee kanten keihard tegen aan. Op een gegeven ogenblik nadat ik al een keer had gewaar schuwd zegt er iemand tegen me „Als u hem er niet uitstuurt, dan trap ik hem eruit". Nou dan had hij aan mij net de verkeerde. Ik stond bij wijze van spreken al klaar om terug te meppen. Enfin, het eind van het liedje was, dat ik er drie verwijderd heb". Stavleu heeft zich voor zijn club altijd een vechter van de goede soort getoond. Niet alleen voor Q. Boys deed hij alles, maar ook nu nog voor zijn biljartvereniging. B en w had besloten dat de club in Sporthal Cleyn Duin geen biljarts zou krijgen, maar Stavleu die zag dat zijn club ten onder dreigde te gaan, had een mondelinge toezeg ging van weth. v d Plas. Stavleu zou Stavleu niet zijn als hij die toe zegging niet waar maakte. Succes bleef niet uit: er wordt gebiljard in tige jubileum en ik ben erv blijven zoals zij altijd is gew van jonge mensen, die van c en ook 0111 de grote kracht volwassen mens en voor de Dat is de gelukwens van KNVB- voorzitter W A G M Meuleman, die in het keurig verzorgde jubile umboek van het 50-jaar bestaande Quick Boys een waarderend woord schryft. Waarderend vooral om de grote plaats die Quick Boys in het zaterdagvoetbal inneemt. Niet alleen om de fraaie succes sen die vooral in de laatste 25 jaar werden geboekt, maar ook omdat Quick Boys een niet weg te den ken functie vervult in de Katwijkse gemeenschap. Bijna duizend leden telt de blauw- Cleyn Duin. Dit tekent het karak ter van deze altijd actieve man. „Kyk", zegt hy tot slot van zyn tot dan toe nauwelyks onderbro ken woordenvloed: „Ik heb wel eens minder fyne dingen meegemaakt by Quick Boys, maar ik ben steeds ge bleven, hoe ik soms ook gedwars boomd werd. Hel was immers mijn levenswerk en dat Iaat je by te genslag niet in de steek. Nu zit ik by Quick Boys alleen nog maar op de tribune, met het verenigingsle ven bemoei ik me niet meer. maar het is wel geweldig als je ziet wat er uit dat eens zo kleine clubje voortgekomen is." an overtuigd dat de club zal eest: een gave gemeenschap le sport houden, om de sport die daarvan uitgaat voor de jeugd in het bijzonder". d ooi- Bob Nuys witte club cn het moet het uit acht man bestaande bestuur o.l.v. kers verse voorzitter W. L. Schaap wel eens voorkomen alsof men leiding geeft aan een fabriek. LASTIG JAAR Want dat is natuurlijk het na deel van een zo grote club. Het wordt gauw onpersoonlijk en het is een gave om onder die omstandig heden de hechte band te bewaren. Daarom was 1969 ook een lastig jaar voor de Katwijkers. wat ten slotte culmineerde in een gedeelte lijke vernieuwing van het bestuur en het vertrek van vyf spelers. In Katwijk is de lucht nu gezuiverd cn gezamenlijk kan aan een nieuwe toekomst worden gebouwd. Want het is duidelijk dat lid zijn van Quick Boys verplichtingen heeft. Al is het' alleen maar om de wer kers van het eerste uur niet in In 1912 was sprake van Juliana, in de eerste wereldoorlog werd door militairen gevoetbald, maar er was sprake van georganiseerd voetbal toen op 1 febr. 1920 de club Quick werd opgericht. Men ging van start, maar vanaf de inschrijving bij de Leidse Voet balbond werd de naam in Quick Boys veranderd. Onder die naam speelde de Katwijkse vereniging mee in de zondagcompetitie. Maar het ging Quick Boys niet voor de wind omdat vooral de ge meente tegenwerkte en zelfs niet toestond dat er publiek mocht zijn bij de wedstrijden. In de loop van de jaren bleek dat Quick Boys de strijd om het bestaan niet kon vol houden, evemin als de op zaterdag spelende vereniging DW. In 1928 startte de LVB echter met een za terdagcompetitie en dank zij de ac tiviteiten van de heren C. Lambour L Schrama en D. Stavleu werd an dermaal een oprichtingsvergadering belegd. DUELS MET ARC Uit die tyd dateren ook de duels met ARC, want de eerste wedstrjjd die het nieuwe Quick Boys speelde was juist tege de Alphcnse club. Vele kampioenschappen werden voor de oorlog al naar Katwyk ge haald, maar de grote successen da teren van na de tweede wereldoor log. En daarover kan men elders op deze pagina lezen. 4 L MAG Quick Boys dan de laat- ste jaren heel wat minder over- tuigend aan de weg hebben ge- MMMlL timmerd dan in het verleden het H|jl« JH geval is geweest, toch is er geen club in het zaterdag-amateurvoet- bal die bij de outsider zoveel be- kendheid geniet als de gouden Kat- wijkse vereniging. Quick Boys jBJfef staat in feite dank zij een klinWen- de staat van dienst en niet te ver- geien een schitterende accommo- datie model voor zeg maar zo'n k 100.000 zaterdagvoetballers. slf Met alle respect wat er vóór fc' 1945 is gepresteerd, moét toch on- A. v. d. OEVER. omwonden worden gesteld dat Quick Boys in de laatste 25 jaar met name furore heeft gemaakt. Dat was ook mogelijk omdat pas na de tweede wereldoorlog het zaterdag- voetbal in goedegeorganiseerde banen werd geleid. Van de kansen die er toen kwamen, maakten de Katwijkers als eerste glansrijk gebruik en in de vijf- tiger jaren vormde Quick Boys speciaal in het Westen van ons land de schrik van de voetbalvelden. In gunstige zin overigens. Het enige nadeel was, dat de Katwijkse formatie voor vrijwel elke andere club te I sterk bleek. Verlies stond praktisch bij voorbaat vast. Juist in dit jubileumjaar zullen vooral de oudge- dienden met enige weemoed terugdenken aan die gloedvolle periode toen mannen als een Arie v. d. Oever, Leen Schaap, Maarten Verdoes en keeper Bauw I de blauwitten uit Katwijk van de ene triomf naar de andere voerden. De afdelingstitels regen zich aaneen. In de afgelopen 25 jaar kwamen er maar liefst dertien op naam van Quick Boys dat direct na de fusie tussen KNVB en zaterdagbonden in 1941 de eerste zaterdag- competitie in 1942 met een kampioenschap afsloot. En al werd de overheersende rol in de vijftiger jaren viermaal onderbroken door Zwaluwen (1952), j Monster (1954) en Ter Leede (1957 en 1959) toch be- hield Quick Boys niet ten onrechte de naam van de sterkste club uit het zaterdagvoetbal. In de afgelopen tien jaar is het Échter heel wat moeilijker geweest om aan de top te blijven. Alleen in 1960, 1962 en 1969 werd men afdelingskampioen. Maar toen was de naam van Quick Boys reeds op onbetwiste wijze vastgeprikt in het geheugen van de 1 voetbalfans. Dat temeer omdat de Katwijkers hun clubdaden via afdelingstitels hadden uitgekristalliseerd in maar liefst acht landskampioenschappen: 1946, 1947, 1948, 1949, 1953, 1958, 1960 en 1962. Bovendien werd Quick Boys in de loop der jaren de hofleverancier van het nationale zaterdag-amateur- elftal. Met elf spelers kregen de Katwijkers tot nu toe de meeste internationals van wie de nog immer actieve Floor van Duyn met twaalf caps de hoogste cijfers haalde. Na hem volgt Leen Schaap met acht, Arie v. d. Oever met zeven en Maarten Verdoes met zes interlands. Voorts werden international: De Best (3), Zandbergen (4), Vis (1), Nieuwenhuyzen (2), Aandewiel (5), Viool (4) en Leo Pluymgraaf (5). En in die rij van gouden daden mag ook niet onver- meld blijven het veroveren van de KNVB-beker in 1952 dank zij een 10 overwinning in de finale op buurman Rijnsburgse Boys. Mogelijk hadden de Kat- J wijkers meerdere malen de trophee veroverd als zij veelvuldiger hadden ingeschreven. Maar om redenen van financieel-technische aard hield Quick Boys zich j vooral de laatste tijd ioat het bekervoetbal be treft afzijdig. Dat bood de nu jubilerende club dan tevens de kans meer vriendschappelijke wedstrijden te spelen tegen bijzonder aantrekkelijke tegenstanders. Dank zij een goed samenspel tussen Quick Boys en de plaat selijke V.V.V., alsmede het feit dat men in Katwijk sinds de vijftiger jaren de beschikking heeft over het riante duinstadion Nieuw Zuid (er werd ook menige interland van het zaterdagvoetbal in gespeeld) ston- den diverse semi-profclubs te dringen om naar Kat wijk te komen. Vooral de jaarlijks terugkerende wedstrijden tegen het voormalige Fortuna '54 genoten enorm veel belangstelling. Mede daardoor trok Quick Boys voor het zaterdag- voetbal een gouden spoor door het voetbalwereldje van ons land. Nog altijd overal gezien en gevreesd j ook al zijn de doelpuntenseries van Arie v. d. Oever j al lang afgebroken en heeft men niet meer de achter- hoede zoals die destijds door Koos den Hollander, Peter Viool, Leen Aandewiel en Jeroen den Hollander werd gevormd. Maar het is teveel gezegd dat het Quick Boys van nu teert op de roem van het ver- j leden. Daarom zouden velen ook ver buiten, de j clubkring het enorm betreuren wanneer Quick Boys niet zou promoveren naar de eerste klas. SBH] JUWE LEIDSE COURANT Het Sportpark Nieuw Zuid: de - commodatie kwam in 1958 klaar duels van het zaterdagvoetbal trots van Quick Boys. Deze ac- en sindsdien zijn er heel wat top- op uitgevochten. VRIJDAG 30 JANUARI 1970 ngcon •and jj- inistr; r h aci zelfs! „Met Quick Boys", zegt de inmid dels 72-jarige, maar zeer vitale geboren Leiderdorper, „heb ik van alles meegemaakt. Er zijn soms heel vreemde dingen gebeurd, maar ik ben een vechter en ik laat de boel niet in de steek als het misgaat". De overgang van het tweede naar het derde decennium van deze eeuw zyn voor voetbalminded Katwyk roerige dagen geweest. Dus ook voor Denis Stavleu. Hy was als bakkersknecht uit Leiderdorp in Katwyk verzeild geraakt en toen daar een voetbalvereniging opge richt ging worden was hy er by. Daarom bedankte hy als lid van LFC, een vereniging waar hy nu nog kind aan huis is. Dat was in 1920. Maar omdat hy vreesde dat Quick Boys als zo vele clubs weer ten onder zou gaan, pakte hy het in 1921 officieel aan. Het werd een echte club. „Maar", aldus Stavleu, „Ik ben geen Katwyker van orgine, dus komt my de eer niet toe tot de oprichters te behoren". SCHULD Met de Boys ging het aanvanke lijk slecht. Er was nog een schuld uit het allerprilste begin en om dat men daar niet voor op wilde draaien toen de zaken in 1921 of ficieel aangepakt werden moest men een vereniging onder een andere naam oprichten. Dat ging Stavleu te ver. Persoon lijk stelde hij zich garant voor de schuld en de naam Quick Boys kon gelukkig gehandhaafd blijven. Wat ook grote problemen gaf, was het feit dat Quick Boys aanvankelijk op zondag voetbalde: „Je begrijpt wel. dat kon in een dorp als Kat wijk niet. De een durfde niet voor de buren, de ander niet voor zijn baas enz. Het publiek kwam ook GOUDEN BAL JTiENIS STAVLEU laat met trots het stukje zien dat de voorzitter van v.vNoordwijk in het jubileumboek van Quick Boys schreef. „Kijk, als hij dat van je zegt, dan kan je daar terecht blij mee zijn. Het blijkt dat er mensen zijn, die gezien hebben wat je voor je club ge daan hebt en er ook bewondering voor hebbenVoor zitter Van Nes zegt in het betrokken artikel: „Uit die tijd de twintiger jaren, Red.) herinner ik me ook nog heel goed de-ster van Uw eerste elftal: Denis. Good Old Denis Toen niet „Old" en ook echt niet zo „good". Hij was een geweldenaar: zowel in het aantal doelpunten dat hij scoorde, als in zijn spelopvatting. Het is me nog steeds een vreugde als ik Denis bij U weer ontmoetzij het nu op de tribune. Ik vind hem nog geweldig maar nu om zijn vitaliteit". DENIS STAVLEU. Financieel kwam Quick Boys aan dc grond te zitten. Daarom werden de zaken drastisch gewijzigd. Er werd besloten (1928) om op zater dag te gaan voetballen. En zie: de toeschouwers stroomden toe; het le dental steeg; financieel ging het best en de medewerking van de gemeente werd een feit Stavleu is ook de man die in Kat wijk het aspirantenvoetbal op gang heeft gebracht. Trouwens hij heeft zich op velerlei .manieren in de sport verdienstelijk gemaakt. Op atletiek- dagen van de Leidse Voetbalbond haalde hij prijzen weg bij het pols- stokspringen, het kogelstoten en het touwtrekken. Hij is de enige die de Merentocht zes maal uitreed. Hij nam deel aan de Elfstedentocht en momenteel is hij nog actief biljar ter. Van dit alles hangen de medail les en herinneringsvaandels nog in een kastje aan de muur. Dit elftal zorgde in de vorige competitie voor de laatste afdelingstitel. Op de foto staande v.l.n.r. grens- techter Bram Haasnoot, Arie Haasnoot, Bram Bamhoorn, Gerrie Vooys, Leen de Best, Jeroen den Hollander en trainer D. Westhoven; zittend v.l.n.r.: Aad Remmelzwaal, Cor Vooys, Arie Verdoes, Dries van Leeu wen, Leo Pluimgraaff, Wim van der Plas en Adrie Pluimgraaff. KATWIJK Gisteren zwommen ïuisvrouwen en kleuters in het Sportfondsenbad voor een diploma. Huisvrouwen diploma A: M. looyekind-Langeveld, A. v. Duyn- d. Oever, G. v. Rijn-Star, N. Guyt- landewiel, M. Zandbergen-v. Duyn, den Hollander-Kuyt, A. Zandber- jen-Korpershoek, A. den Heyer-Aan- lewiel, M. v. Duyvenvoorde-Korpers- loek, J. Donkerbroek-Titsing, E. v. d. Velden-de Heer, C. J. v. Dijk-Ouwe- land, M. Guyt-Klinkenberg, E. Kuyt- tlinkenberg, N. v. Iterson-Heems- terk, N. Ouwehand-de Vreugd, W. G. de Leeuw-Noteboom, C. v. d. Gugten- de Leeuw; diploma B: J. Scheps- Bouwmeester, J. v. Beelen-v. Duy- venbode, W. v. Rijn-de Mol, J. Prins- Remmelswaal, L. Boesaard-v. d. Bent, N. Kralt-Hoogstraten, D. Krol-v. Bo ven, C. Houwaard-Hoek. Diplomazwemmen kleuters: diplo ma A: Kees Saton, Teuntje de Duik, IJsbrand Verdoes, Raymond Franz, Wilma Bult, Hendrina Witteveen, Ronny Togni, Jeanette van Duyn; diploma B: René Bulthuis. (iiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiii'iiiiiiiiiDiiiiii-'iiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiimiiiiiiiini Dit is het elftal dat in het seizoen 1961-62 Quick-Boys voor de laatste keer het landskam pioenschap bezorgde. Staande van links naar rechts: P. Viool, K. den Hollander, K. van Duijn, C. v. d. Plas, J. Korndorffer, H. de Mooy en trainer B. Wallaart zittend v.l.n.r.: A. v. d. Plas, C. van Duijvenbode, A. v. d. Oever F. van Duijn en J. den Hollander. Van deze spelers zijn in het eer ste team nog Cor van Duijven bode en Floor van Duijn actief. Jeroen den Hollander stopte na het vorige seizoen. ver- liscbj

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 13