„Scherprechter" v.d. Doel faalde: motie verworpen tzzac FORMAAT Austin Maxi: gerieflijke familiesalon op ivielen Trieste abortuszaak voor Bossche rechter „Projectteams" bij aanleg rijkswegen EweJSteunt ministerie Cuba indirect? 'iket: Gemeenten in dwangpositie Minister belooft achterstand in te halen Verlies voor KLM Snuif en wrijf I EE Kinderlijkje in A. Vlasblom leidt SGP-lijst bij de Statenverkiezing Almelo gevonden kfQni VOD Kritiek op de vele baantjes van Schakel Officier eist 5A jaar tegen inbrekerstrio Bay nes sloeg los en raakte op drift Dolle Mina's verstoren miss verkiezing Engelse prins in opspraak NS-beambte (56) dood na botsing Man verpletterd in Tilburg Bejaarde jaagt inbreker met knots huis uit Austin G-plan Russen bouwen auto met snelheid van geluid Kussenscooter Geden kboek GM VRIJDAG 30 JANUARI 1970 \Vragen over Reconstructie DEN HAAG De Tweede-Kamer leden Schol ten en De Boo (beiden hebben minister Klompé ge- ierevefraagc' of bet waar is dat de op- nk. prengst van de grammofoonplaat van Reconstructie via het Comité solidari teit Cuba ten goede zal komen aan !uba. Ze willen weten of het ministerie Ie Stichting Steim, die de plaat van opera uitgebracht heeft, subsi- ieert. Als dit klopt, zo concluderen de Camerleden, verleent het ministerie angs indirecte weg en buiten de nor- nale kanalen van ontwikkelingshulp s/ke d im geldelijke steun aan Cuba. Ze rragen of het geen aanbeveling ver dient situaties als deze door wijziging ian de subsidievoorwaarden te voor komen. ien bezitten. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG De fractievoorzitter van de CHU in de Provinciale Staten, F. H. Piket, klaagde gistermid- lag dat de gemeentebesturen voor ie realisering van de bestemmings- ilannen niet beschikken over vakbc- iwame stedebouwkundigen, waar- loor deze gemeenten in een dwang- lositie komen om artikel 20 van de Vederopbouwwet te hanteren. Mr. Piket meende dat bij hantering -an dit artikel (waarin de bevoegd- eid van de gemeente is geregeld om en bouwvergunning te verstrekken oor een object dat afwijkt van het estemmingsplan) de gemeentebestu- en niet moeten worden gefrusteerd. let name wees hij op de grote moei- ijkheden in de Haagse agglomoratie >ij het realiseren van de toegewezen louwcontigenten. ..GS moeten niet al te veel als be- uttelaars optreden, vooral ook om- at de voorbereiding van objecten oms al tonnen heeft gekost. Voor het Jerviobject is aan voorbereidingen al ;en miljoen gulden betaald. De over- leid werkt hier het particulier initia- ief tegen", zo meende hij. Tenslotte wilde hij van GS weten hoeveel wo- lingen in 1968 en 1969 in Zuid-Hol- and niet konden worden gebouwd loor moeilijkheden met bestemmings- ilannen. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG De motie van drs. J. van den Doel (soc.), waarin minister van volkshuisvesting ir. W. F. Schut werd uitgenodigd zijn portefeuille ter beschikking te stellen, is gisteren met grote meerderheid door de Tweede Kamer verworpen. Alleen de PvdA. PSP, CPN, de groep-Aarden en de Boerenpartij stemden voor. Minister Schut zelf wees met een bree-l gebaar de invita tie van de oppositie van de hand. „Want" zei hij „1969 was werkelijk een moeilijk jaar en met een gevoel van opluchting heb ik het resultaat vernomen. We zijn er goed door ge komen." Voor minister Schut was er geen enkele reden om te luisteren naar de „scherprechter" Van den Doel. In de tweede ronde van het debat was de minister van volkshuisvesting goed op dreef. Zijn tegenspeler Van den Doel had gesteld dat 's ministers po sitie onhoudbaar was. Teruggekaatst Maar ir Schut kaatste de bal terug. Hij vroeg zich namelijk af of de posi tie van het Kamerlid Van den Doel zelf nog wel houdbaar was in de frak- tie van de PvdA. Zijn prognoses waren namelijk helemaal niet uitgekomen. Er is voor 5.000 woningen te weinig subsidie verleend, voorspelde de scherprechter. Het zijn er 600 te veel geworden, zei minister Schut. Ook de voorspellingen van Van den Doel over de woningen, die in aan bouw zouden worden genomen kwa men niet uit. Het interpellerende Ka merlid onderbrak geregeld het betoog van minister Schut, maar het was de heer H. Wiegel van de VVD, die drs Van den Doel er tot drie keer toe aan herinnerde, dat zijn cijfers fout wa ren geweest. Drs Van den Doel kreeg zelfs niet de stemmen van de kritisch ingestel de fraktie van D'66. Minister Schut tDEN BOSCH De rechtbank Den Bosch behandelde gister- orgen een triestt levensdrama net als hoofdpersoon het debiele !3-jariige meisje O. A. uit Budel. Zij was vier cn een half jaar gele ien in aanraking gekomen met de nu te-jarige kappersbediende L.A. Het ;wam al spoedig tot een zwan- erschap en thans staat vast dat deze riemaal achtereen, in 1966, 1967 en 168, door abortus onderbroken is. Eind augustus van het vorige jaar iras het meisje opnieuw in verwach- ing en het was op de Budelse ker- dat zij het tegen haar vriend ertelde. Het kwam daarbij tot een woor denwisseling en de jongeman wond :ich zo op, dat hij het meisje tegen ien geparkeerde auto smakte en haar laarna tegen de grond gooide. Twee Sagen later werd het kind geboren en uit angst voor haar ouders heeft het meisje dat kind toen gedood. AMSTELVEEN De KLM deelt nee, dat over het kwartaal oktober ot en met december 1969 een verlies s geleden van 9,2 miljoen. In de overeenkomstige periode van iet jaar daarvoor was de winst 6,3 niljoen. Het resultaat over de eerste legen maanden van het lopende oekjaar (april tot en met december 969) is een winst van 67,2 miljoen, forig jaar was de winst over deze ;gen maanden 80,7 miljoen. De tegenvaller zit niet in een lager rervoersaanbod maar o.m. in de ta- ievenoorlog bij de transatlantische rluten. Uw verkoudheid van neus, keel of borst weg met -JUL Logeerde bij oma Overstekende kleuter verongelukt DELFT In Delft heeft zich gis- eravond het vierde ongeluk met do- elijke afloop in korte tijd voorge- laan. Om tien over half zes liep de ijf-jarige P. C. Rensen uit Hoek van iolland plotseling vanaf het rijwiel- iamse pad tussen de bomen door de lotterdamseweg op. De kleuter werd aangereden door «n personenauto bestuurd door de i2-jarige J. R. uit Schiedam, die in Ie richting Delft reed. Het jongetje ferd daarbij zeer ernstig gewond. Na een snelle rit per ambulance [°n in het Oude en Nieuwe Gasthuis n Delft slechts de dood worden ge- önstateerd. Het kind logeerde bij lijn oma in Delft. Gezien haar geestelijke toestand, eiste officier van justitie mr. Hulle- man, daarvoor._tegen haar zes maan den gevangenisstraf, waarvan vijf maanden voorwaardelijk met aftrek van voorarrest, hetgeen betekent dat ze terstond op vrije voeten kan wor den gesteld. Tegen de kappersbediende werd zes maanden onvoorwaardelijke ge vangenisstraf geëist wegens het aan zetten tot het verstoren van zwan gerschap en het plegen van geweld. Tegen de Eindhovense garderobe- bewaakster D.V., die de abortus zou hebben gepleegd, werd een gevange nisstraf van zes maanden met aftrek van voorarrest geëist. Uitspraak in deze zaken op 12 februari. DEN HAAG SGP-lijsttrekker voor de verkiezingen van de Provin ciale Staten in maart wordt de heer A. Vlasblom uit Delft. Zoals bekend zal ir. C. N. van Dis zich vanwege zijn hoge leeftijd (76) niet meer beschikbaa' stellen voor het lid maatschap van de Staten. De heer Vlasblom is reeds lid van de Staten van Zuid-Holland. Als de SGP-fractie in de staten de drie ze tels behoudt, dan zal de plaats van ir. Van Dis warden ingenomen door zijn zoon, de heer C. N. van Dis, lid van de Rotterdamse gemeenteraad. Mars Papoea-jeugd afgelast, verhuur kerkzaal geweigerd Van onze correspondent) AMERSFOORT De protestmars, die Papoea-jongeren zaterdag vanuit de vrijzinnig-hervormde Johannes- kerk in Amersfoort wilden houden, is voorlopig van de baan. Het actiecomi té had in de kerk een zaal gehuurd, maar toen de kerkeraad ter ore kwam dat de kerk zou worden gebruikt als startpunt voor een mars, werd beslo ten de zaal toch niet te verhuren. Men vindt het niet juist een kerk te verhuren voor een politieke bijeen komst met een demonstratief karak ter. „Iedereen kan bij ons een zaal hu ren, tot de CPN toe. maar dan moeten we er zeker van zijn dat de huurder zich rustig houdt. We kunnen niet toe staan dat onze kerk wordt gebruikt als vertrekpunt voor een protestmars", zegt ds. E. van Loenen. In bijzondere gevallen zou de ker keraad van dit standpunt willen af wijken, bijvoorbeeld wanneer het zou gaan om een vredesmars. De organi satoren reageerden op de weigering, aldus de predikant, met de woorden: „Dan zoeken we wel wat anders." Het was echter niet mogelijk op korte ter mijn een andere ruimte te vinden, zo dat de mars is afgelast. beloofde drs Nypels, dat hij de ach terstand, die in 1969 was ontstaan, zou proberen in te lopen en dat, mocht er weer stagnatie optreden in de woningbouw, andere maatregelen zouden worden getroffen. Ook verze kerde de minister, dat hij voortaan bij het bepalen van de woningbouw- produktie alleen werkelijke wonin gen zou tellen. Deze toezeggingen waren voor D'66 reden om de eigen motie in te trekken en de PvdA-mo- tie niet te steunen. Minister Schut zei nog, dat hij ook teleurgesteld was geweest over het resultaat in 1969. Wij hebben in het verleden, zei hij, onvoldoende gelet op het aantal woningen dat werd voltooid en zo het probleem onvol doende onderkend. Vragen huisbrandolie DEN HAAG Het Tweede Ka merlid mevrouw G. Brautigam (soc) heeft de minister van economische zaken gevraagd of het juist is, dat binnen de tijd van een maand de prijzen van huisbrandolie en zware stookolie tweemaal vrij aanzienlijk zijn verhoogd. [ALMELO. Gistermorgen heeft •en landbouwer op het erf van zijn •toerderij een kinderlijkje gevonden. jongetje is vermoedelijk te von deling gelegd. De politie stelt een on derzoek in. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG De heer W. T. van den Berg van de Boerenpartij in de Provinciale Staten hekelde gister middag tijdens de algemene beschou wingen de herbenoeming van de heer M. W. Schakel tot burgemeester van Noordeloos. Volgens de her Van den Berg zou de heer Schakel zoveel gehonoreerde an dere baantjes hebben, waardoor hij aan de uitoefening van zijn burge meesterambt bijna niet meer toe komt. Naast burgemeestér is de heer Scha kel o.m. Tweede-Kamerlid, secretaris- penningmeester van een groot water schap, voorzitter van een drinkwater leidingmaatschappij en voorzittter van de christelijke vervoersbond. HAARLEM De officier van justitie heeft gistermiddag in de Haarlemse rechtbank tegen een in brekerstrio, dat de afgelopen jaren erg actief is geweest, totaal een straf geëist van ö'/sjaar. De 27-jarige koopman H. D. L. uit Rotterdam, die het afgelopen jaar be trokken is geweest bij een honderdtal grote en kleine inbraken hoorde een gevangenisstraf van 2Va jaar tegen zich eisen. Een 30-jarige losarbeider Th. S. kreeg twee jaar en tegen de 25-jarige stratenmaker A. L. eiste de officier twaalf maanden, waarvan twee voor waardelijk. Het drietal werd aange houden in Rijssenhout bij een poging in een boerderij in te breken. De rechtbank doet 12 februari uitspraak. ROTTERDAM De Engelse hulk carrier Baynes die woensdag na een aanvaring zwaar werrl beschadigd heeft in de afgelopen nacht voor gro te consternatie gezorgd. Het 12.404 brt. metende schip, dat lang de zui delijke oever, ongeveer bii Rozenburg, aan de grond was gezet, raakte gis teravond bij hoog water plotseling op drift. Het schip kwam volledig stuurloos in.de vaarroute te liggen. Het scheep vaartverkeer werd onmiddellijk stil gelegd. Dat heeft geduurd van half zeven tot in de nacht. Toen de Baynes losraakte lagen een elevator en vier lichters langszij. Het schip dreef de Nieuwe Waterweg op en raakte eerst aan de noordwal vast waarna het in de vaarroute terecht kwam. De onverwachte manoeuvre gebeur de toen de elevator al een deel van de lading zilverzand in de lichter had overgebracht De Baynes kwam daar door hoger te liggen en raakte los. Nadat het schip enige tijd in de vaarroute had rondgedreven kregen vier Europoortslepers de Baynes on der controle. De slepers hebben het schip nu naar de Botlek gebracht waar het zal worden verankerd. De Baynes ligt door een groot gat in de boeg diep in het water. De beman ningsleden van het Britse schip heb- beji, gezien de niet ongevaarlijke si tuatie hun zwemvesten omgedaan. DEN HAAG De aardappelprij zen, die rond de jaarwisseling bun hoogste peil hebben bereikt; zijn de laatste weken flink gedaald. Van de weersomstandigheden en de prijsont wikkeling in de importerende landen zal het afhangen in welke mate deze daling verder zal doorzetten. UTRECHT De actiegroep Dolle Mina heeft gisteravond de Miss Cine- manifestatie '70 verstoord. De cineast Pim de la Parra werd door de Dolle Mina's vastgehouden, terwijl de organisator van het Utrechtse filmfestival Theo Knippen berg een verklaring moest tekenen, waarin werd gevraagd of de 'misses' voor een discussie over het houden van dergelijke verkiezingen, naar buiten wilden komen. De jury, die had geweigerd de ver kiezing te beginnen zonder de actie groep, voegde zich later bij de deel nemers en de 30 Dolle Mina's in de raadskelder van het Utrechtse stad huis, waar een leidende figuur van de Black Panthers een bespreking hield. Uiteindelijk keerden alle kandidaten toch terug naar de miss-verkiezingen. LONDEN Een foto, waarop prins Michael van Kent staat afgebeeld op een receptie van een onlangs uitge wezen Poolse attaché, heeft in Lon- dense diplomatieke kringen nogal wat opschudding verwekt De foto was op 27 november gemaakt, onge veer een maand nadat het Britse mi nisterie van binnenlandse zaken voor het eerst bij de Poolse ambassade had geklaagd over kolonel Tanana. Kort na de receptie was de attaché met nog drie andere Poolse diploma ten wegens ongewenste activiteiten, het land uitgezet. Men is algemeen van oordeel dat prins Michael, een lid van de Engelse Inlichtingendienst en neef van konin gin Elizabeth, gewaarschuwd had moeten worden, niet naar de receptie te gaan. UTRECHT In het ziekenhuis van Woerden is gisternacht de 56-ja- rige M. P. Stoppeleenburg uit Oude water overleden. De heer Stoppelen burg beambte bij de Ned. Spoor wegen raakte vorige week donder dag dodelijk gewond toen hij in Linschoten met zijn bromfiets in botsing kwam met een bestelwagen. TILBURG De 60-jarige A. van Boxtel is gisteren onder een vele ton nen wegend onderdeel van een drij- 1 vende bok verpletterd. De man stond te kijken naar werkzaamheden bij i het leggen van een riolering onder I het Wilhelminakanaal in Tilburg, I toen onverwacht van het hefgedeelte van de drijvende bok een onderdeel afbrak. De arbeidsinspectie stelt een onderzoek in. Pokkenslaclitoffer iu West-Duitsland MESCHEDE In het Westduitse stadje Mescheae is gisteren een 17-jarigee leerling-verpleegster aan pokken overleden Het slachtoffer, Barbara Berndt, had de ziekte opge lopen bij de verpleging van een jon gen, bij wie de pokken waren ge constateerd. In het plaatsje zijn on geveer 50 mensen in quarantaine ge plaatst. ENSCHEDE Met een turnknots heeft de alleenwonende bejaarde 87-jarige Bram van Leeuwen gister nacht een nog onbekende op de vlucht gejaagd, die zijn huisje aan de Enschedese Pyrmonstraat was bin nengedrongen. De man, een oud-sia- ger, was om half twee wakker ge worden doordat er aan zijn slaapka merdeur werd gerammeld. Onmiddellijk greep hij de knots, die hij altijd binnen handbereik heeft en gooide de deur met kracht open. De inbreker schrok daarvan zo, dat hij direct de benen nam. Commentaar van Bram van Leeu wen na afloop: „Als ik hem te pakken had gekregen, had ik hem hartstikke dood geslagen. Kunnen ze een oude man nou niet eens met rust laten?". Het weer in Enropa weer min. temp. gisteren neerslag Amsterdam Brussel geh. bew regen -2 2 0 2 Frankfort geh. bew. 0 Genève zw. bew. 1 2 Innsbruck zw. bew. 0 Kopenhagen niet ontvangen Locarno geh. bew. -I 0 Londen 13 Luxemburg -1 Madrid half bew 9 Majorco zw. bew. 0 München zw. bew. -* 0 Parijs regen I Nice geh. bew 5 s Rome regen 0.3 Wenen geh. bew. 3 Zurich sneeuw -» 0.1 Een salon op wielen, een fa miliewagen, die door zijn ruime conceptie een maximum aan comfort biedt. Dat is de eerste indruk, die de nieuwe Austin Maxi enkele maanden ge leden geïntroduceerd op de proefrijder maakt. BMLC heeft hem bedoeld als toevoeging aan de reeks 1100-, 1300- en 1800-modellen. Maar, hoewel hij er uiterlijk op lijkt ook voor de Maxi ontwierpen. Italianen de lijnverschilt hij er wél van. De twee belangrijkste verschillen; de Maxi is de eerste Engelse se rie-personenauto met een vijf versnellingsbak en het is ook de eerste Brit met vijf portieren (de vijfde van achteren opklapbaar). Verder wijkt hij nog af door zijn maximale bagageruimte, te creëren door de achterste rugleuning om te klappen. Meer ruimte om de benen te strekken levert de Maxi door alle stoelen om te klappen: men heeft dan een gerieflijk tweepersoonsbed, wat voor de vakantieganger van be lang kan zijn. Overigens biedt de wagen ook zonder dat bed ruimte te over. Zelfs achterin zit men riant met voldoen de plaats om zich er breeduit te laten rijden. „Overdrive" Het grote pluspunt technisch is de vijfversnellingsbak, die het mogelijk maakt een hoge kruissnelheid aan te houden bij een laag brandstof ge bruik. Dit voordeeltje heeft men zonder het dure extra te hoeven betalen voor een zg. „overdrive", die meestal slechts wordt geleverd op grotere en duurdere wagens. Hoewel men weinig acceleratie van deze vijfde versnelling hoeft te verwachten, heeft zij wel als voor deel. dat de wagen er rustiger door rijdt en ook aanzienlijk minder brandstof verbruikt. Handhaaft men op de buitenweg een snelheid van 70 kilometer dan laat de wagen zelfs een verbruik van slechts 1 op 13 noteren. In de normale vierde versnelling is de Maxi vrij royaal in het gebruik: met moeite zal men er dan 1 op 10 mee bereiken. Motor Motorisch ligt de Maxi tussen de 1300 en de 1800 in. De motor heeft een inhoud van 1485 cc, is even als de andere modellen dwars voorin gemonteerd en levert een vermogen van 74 pk bij 4500 toeren per minuut. Daarmee wordt een top van bijna 150 kilometer per uur geleverd, al thans als men de vierde versnelling gebruikt (niet zonder lawaai boven de 120 kilometer) Bij gebruik van de vijfde versnelling is de top 140 kilo meter, maar men rijdt dan wel een stuk rustiger. De acceleratie stelt te vreden in 11 seconden wordt de 80 kilometer bereikt. Het paradepaardje van de BMC. de hydraulische vering, doet ook bij de Maxi dienst en bewerkstelligt een zeer soepele wegligging, ook op niet zo beste wegen. Wat de remmen betreft: voor zijn het schijf-, achter trommelremmen, waarbij moet worden aangetekend, dat in de aehterremmen een rem- krachtbegrenzer is ingebouwd om wegslippen van de wagen door ge blokkeerde aehterremmen te voor komen. Lang Het interieur is goed afgewerkt, de stoelen zijn royaal, het dash board is overzichtelijk, de kachel le vert voldoende warmte en de lucht verversing is uitstekend: door de twee openingen in het dashboard trekt een constante stroom van fris se lucht door de wagen naar de ope ningen in de portieren. De plaats van het contactsleuteltje hadden wij liever op een andere plaats gezien doordat het slot aan de zijkant van de stuurkolom is aangebracht moet men vooral in het donker nog wel eens prutsen om de wagen op gang te krijgen. Een ander bezwaar is, dat de wa gen nog wel eens rammeltjes laat horen, een euvel overigens, waaraan veel Engelse auto's lijden. Uitwendig ziet de Maxi er zeer verzorgd uit. Hij valt vooral op door zijn lange lage en sierlijke lijn. De grote lengte (vier meter) heeft overigens wel als nadeel, dat de draaicirkel vrij groot is. Snel ma noeuvreren vergt bij de Maxi daar om wél veel oefening. Samengevat levert de Maxi goede prestaties en meer dan voldoende comfort voor zijn prijs van 9190. WEINIG „GROTE AMERIKANEN-' De grote Amerikaanse personen auto vindt in Nederland nog nauwe lijks een markt. De prijs zal hier wel veel mee te maken hebben, maar zeker ook het hoge benzine verbruik en de benodigde parkeer ruimte. In het eerste halfiaar van 1969 werden in ons land nog geen dui zend Amerikaanse personenauto's verkocht General Motors boekte er 422, Chrysler 357 en Ford 197. Na het initiatief van enkele ande re grote merken, heeft British Ley- land in samenwerking met Austin-importrice Stokvis nu ook een programma ontwikkeld voor de verkoop van geselecteerd gebruikte auto's met garantie. De bij dit G-plan op vrijwillige basis ingeschakelde Austin-dealers zullen herkenbaar zijn aan een lichtbak of identificatiebord. Voor de garantie worden de Bo- vag-voorwaarden aangehouden. Russische constructeurs bereiden de bouw voor van een auto, die sneller kan rijden dan het geluid. In het blad Prawda Oekraini is aange kondigd dat de ontwerpen al op de tekentafel staan van het Instituut voor wegtransport in Charkow. Volgens hoofdontwerper Wladimir Nikitin wordt de wagen 16 meter lang. De snelheidsproeven zullen ge nomen worden op een bevroren meer. Op zeeniveau is de geluidsbarrière ruwweg 1200 kilometer per uur. De snelste automobilist ter aarde is tot dusver de Amerikaan Craig Breed- love, die met zijn Long Spirit of 99 99 Bogue Electric, een Amerikaanse fabriek van elektrische apparaten, heeft een licht luchtkussenvoertuig gefabriceerd dat onder de naam Ho- verover op de markt zal worden ge bracht. Het pentagon zou in het mi litaire gebruik van de „kussenscoot er" zijn geïnteresseerd. Het amfibivoertuig heeft twee zit- Poolse Fiat ook in ISederlaiul De in Polen in licentie gebouwde Fiat 125 daar gemaakt onder de naam 125 P wordt komende maand in Nederland leverbaar. Uiterlijk heeft de wagen vrijwel alles gelijk aan de in Turijn gefa briceerde 125. Ook het interieur is ongeveer identiek. De 1500 cc motor is goed voor 75 DIN-pk en geeft de wagen een top van 155 kilometer. Extra aandacht werd besteed aan de bewerking van de koets in ver band met de barre Poolse winters, terwijl tevens voor slechtere wegen een pantser om het motorcarter is aangebracht. De prijs bedraagt 8344. Aan de vooravond van zijn zilve ren jubileum heeft 's werelds grootste autoreus General Motors een gedenkboek uitgegeven, dat rijk geïllustreerd de bewogen geschiedenis van het bedrijf in beeld brengt. Het boek komt niet in de handel, maar wordt beschouwd als een relatiegeschenk. plaatsen en kan een snelheid van tachtig kilometer per uur ontwikke len. Het is bijna vijf meter lang en weegt 400 kilo. De carrosserie is vervaardigd van een sterk soort glasvezel. De aan drijving geschiedt door twee met propellers uitgeruste motoren, ter wijl een derde krachtbron, die in het midden is geplaatst, voor een stabele opstijging zorg draagt. Het besturen van de „kussenscooter" is net zo eenvoudig als dat van een bromfiets. America 960 kilometer per uur heeft gehaald. De proef werd genomen op de zoutvlakte van Utah in november 1965. De op een vliegtuig lijkende auto werd aangedreven door een straalmotor. Hoe de nieuwe Russische auto zal worden aangedreven vermeldt Prawda Oekraini niet. Wel wordt gemeld dat het Instituut voor weg transport met de bouw van een gasturbinemotor doende is, waarmee een snelheid van ongeveer 1.000 ki lometer per uur kan worden bereikt. Toyota: Fiat van vijfde plaats De Japanse autofabriek Toyota verwacht dit jaar Fiat van de vijfde plaats op de wereldranglijst te ver dringen. Voorts houdt men er in Ja pan rekening mee, dat Volkswagen de derde plaats van Chrysler zal innemen, Volgens de Japanners zal de rang lijst er eind dit jaar als volgt uit zien: 1. General Motors (5.530.000 wa gens). 2. Ford (2.760.000 wagens), 3. Volkswagens (1.670.000 wagens), 4. Chrysler (1.600.000 wagens), 5. Toyo ta (1.470.000 wagens), 6. Fiat (1.450.000 wagens). 7. de Japanse Nissan Motor Co. (1-170.000 wagens), 8. BLMC (1.100.000 wagens). Begin 1969 heeft minister Bakker van verkeer en waterstaat in de Tweede Kamer meegedeeld dat door Rijkswaterstaat proeven worden ge nomen met „projectteams", waar door de voorbereiding en de aanleg van rijkswegen kan worden versneld. In deze „projectteams" hebben vertegenwoordigers zitting van de verschillende instanties, die direct betrokken zijn bij de totstandko ming van een nieuwe rijksweg of een gedeelte daarvan. Uit recente mededelingen van de hoofddirectie van de Rijkswa terstaat blijkt dat dergelijke teams thans bij tal van belangrijke wegen bouwwerken in ons land zijn inge zet. Een interessant voorbeeld van een project, dat door zo'n team wordt voorbereid. is het Rotterdamse Kleinpolderplein: een bijzonder in gewikkeld wegenknooppunt, waar van de kosten rond 75 miljoen be dragen. De verschillende aannemers en de betrokken diensten van de Rijkswaterstaat en van de provincie Zuid-Holland werken hier nauw met elkaar samen. Met behulp van netwerkplanning heeft een voortdurende voort gangscontrole en zonodig bijsturing plaats. De coördinatie van de uit voering van de verschillende onder delen van het gigantische werk is hierdoor beter verzekerd dan wan neer het overleg in een meer vrij blijvende, niet geïnstitutionaliseerde vorm geschiedt.

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 11