TERUG NAAR JAREN '30 Geen vrijheidsstrijders maar terroristen Carel Uriels: ..Ik voel me nog als een paria Jubilarissen huldigen grote baasVerolme „In de steek gelaten" Israël bombardeert buitenwijk Kairo Driemaal per dag verkleden Volks Inspraak Partij hekelt va kbondstient j e Trein grijpt auto1 dode Andere visie op Zambia- Zuid-Afrika JUARI II DONDERDAG 29 JANUARI 1970 Voor hel eerst na „Slag bij Waterloo" neer in het openbaar 55 (Van een onzer redacteuren) BUNNIK Carel Briels, ze iven jaar terug de man achter de nislukte „Slag bij Waterloo" na jarenlang de publiciteit (gemeden te hebben, weer in het (openbaar voor het voetlicht ge- den. Ditmaal om alleen maar [uit te roepen, „dat hij er alle maal genoeg van heeft, dat hij ïin zijn zakelijk en privé-leven [nog steeds de kater voelt, die Waterloo bij hem achterliet en [dat hij het nou wel eens tijd Vindt gerehabiliteerd te wor sen". Hij luchtte zijn hart gistermiddag fop een persconferentie, in Bunnik, iwaar hij samen met zijn zoon en zijn raadsman begrip probeerde te I vinden voor zijn toestand, die na ze- Iven jaar, naar hij zegt, nog steeds «eilijk is. Het was dan ook een volslagen Iandere Carel Briels, dan die van ze- ■ven jaar geleden. Niet de druk geba rende, vaak hard uitvallende organi sator van massa-manifestaties, die gewend is bevelen te geven en on middellijk te worden gehoorzaamd, ■i Veeleer een verslagen man, die als hij zegt zich nog steeds ellendig I te voelen wanneer hij over de affai re praat zijn ontroering nauwe lijks de baas kan en schielijk een sigaret opsteekt. Surséance Waarom nu ineens opnieuw in de openbaarheid? Directe aanleiding daarvoor vormt de faillissements aanvrage door de Amsterdamse mevrouw Bussel, die van Carel Briels nog een dikke vijf mille moet ontvangen: de rente over het geld, dat zij hem indertijd leende om een film over de Slag bij Waterloo te laten maken. „Van die faillissementsaanvrage werd ik op de avond voor Kerst op de hoogte gesteld. Voor de hele fa milie was het een klap en een be wijs, dat Waterloo nog steeds na werkt." „Waarom was het nodig om deze klap toe te dienen juist op de Kerst avond Ik beschouw het als chanta ge." De raadsman heeft inmiddels sur séance van betaling aangevraagd bij de rechtbank van Den Bosch, waar Carel Briels thans woont, en volgens deze zal voorlopig uitstel dezer da gen worden verleend. Maar hoewel Carel Briels waar schijnlijk niet failliet zal worden verklaard („ik kan de lopende schul den van mijn normale inkomen af betalen") was deze gebeurtenis toch wel de druppel, die de emmer deed overlopen. „Ik had me voorgenomen niet meer over „Waterloo" te praten, maar nu kan ik niet anders." Geweerd Hij vertelt over de moeilijkheden, die hij door het Nijmeegse debacle heeft gehad. „Door deze mislukking ben ik overal geweerd. Ik had graag de Rotterdamse manifestatie C'70 georganiseerd, ik had graag meege holpen aan de actie om Tilburg een imago te geven (één miljoen was er voor uitgetrokken) en ik had graag meegedaan aan de organisatie van een groots feest ter herdenking van de bevrijding van Den Bosch. Maar overal weerde men mij. Waarom? I ve den 141 De nieuwste manier om een sjaal te dragen (Van onze moderedactrice) PARIJS In het huis Nina Ricci heeft ontwerper Gèrard Jipart de jaren dertig doen her leven. Soms leek het alsof een oude film voor ons werd afge draaid, waarin de vrouwen wat sliertig en sloom tevoorschijn kwamen. Er waren weer safaripakken: de rok tot over de knie en de mantel driekwart met brede ceintuur, lange schoot en vier grote opgezette zakken. Voor ons zat er geen heerlijkheid aan. De japonnen hebben veelal een V- -hals en vallen heel soepel, om niet te zeggen sloom. Bijna steeds is de stof schuin geknipt. Een prettige afwisse ling waren de chemisiers, ditmaal met korte mouwtjes. Het is opmerke lijk zolang als deze modellen nu al meelopen in de mode. Wel een teken, dat de klant, dat is de vrouw, gemak kelijke flatteuze kleding toch prefe reert boven menige modegril. Voor de avond gooit Pipart het op de romantiek, wat dan betekent, dat er veel stroken en fladders aan te pas komen. Geplisseerde en klokkende stroken, soms als een spiraal draai end, luistern de avondtoiletten op. Verbazing De jumpsuit, de luxe overall werd ook nog getoond, gecompleteerd met witte blouses met lange mouwen. Tot stomme verbazing van de toeschouw sters verschenen er breedgerande hoeden met.... een voile.... In alle collecties, en ook hier, komt veel marineblauw en wit, verder nuances beige en bijna geen zwart. De ruiten zijn beslist aan trek, zowel ln zachte tinten als felgekleurd. In de Ricci-collectie werden ze nogal eens gecombineerd met een garnering van strepen. Wanneer we de Parijse couturiers willen volgen, zal de vrouw zich in het komend seizoen zeker drie keer per dag moeten verkleden om mo dieus te zijn. Hoe later op de dag des te langer worden de rokken! Patou Jean Patou heeft het in de zwierigheid gezocht. Zijn rokken, steeds schuingeknipt, waren de wijd- «W die we tot nu toe zagen. Ook zijn Zomertas van touwkleurig lin nen met leerbeleg van Hermes. mantels waren beslist apart. De show opende met een serie beige exempla ren van gabardine met een verwer king van bruin leer in de zijnaden. Er worden heel brede leren ceintuurs op gedragen. Die ceintuurs hebben een grote zware gesp die, doordat de ceintuur nogal losjes zit, omkan telt en dus dwars uitsteekt. Het is net of er een klein buideltje aan de jurk bun-geit. De rokken van de tailleurs waren dikwijls afgebiesd met een band in contrasterende kleur: rood bij don kerblauw, wit bij grijs bijvoorbeeld. Een tip voor de vrouwen, die de rok ken willen verlengen.... De japonnen hadden meestal korte mouwen, die met een kop zijn inge zet. Voor feestelijke kledij komt er veel lange kralen franje aan te pas, soms ook franje van struisveren, die dan van décolleté tot taille valt of de lange rok bedekt. De modellen zonder franje waren voorzien van veel plis- see. Kleuren: veel marineblauw, wit, rose, rood, geel, zachtblauw en grijs. Ook hier veel ruiten en daarnaast noppen. Voor de avondkleding reu sachtige bloemdessins. Hermes Tegelijkertijd met de haute couture brengt het huis Hermes een schitte rende collectie zijden sjaals en tassen. Nu de V-hals is teruggekeerd, wordt een mooie sjaal onontbeerlijk, maar Hermes toont, dat men er toch wel meer mee kan doen dan om de hals dragen. Zo bracht hij ceintuurs, die aan de voorkant opzij twee grote lussen heb- ben. waar oen sjaal doorgehaald kan worden, die dan losjes middenvoor i geknoopt wordt. De dessins van de sjaals zijn prachtige staaltjes van de- I coratieve kunst. Er was een vierkante sjaal met een I groot rond medaillon, waarin een cir kel van fiere paarden. De sjaal kreeg de toepasselijke naam Ascot. De tassen lijken voor de zomer ta melijk fors te worden. Voor de jonge ren buidels van gefronst leer, ver- j sierd met lange franje, passend bij de i franjemode die ook bij de couture doorzet. Verder veel tassen met brede klep en tamelijk zware versieringen. Daar tassen- en schoenenmode altijd I in eikaars verlengde liggen, li dit een I logische ontwikkeling. CAREL BRIELS Alleen omdat de manifestatie Wa terloo is afgegaan; overigens buiten mijn schuld, door de regen, door de hetze in verscheidene dagbladen te gen mij én door het feit, dat de toen malige minister Visser op het laat ste moment militairen, die zouden meewerken, terugtrok." In 1965 kwam daar nog een klap bij, toen hem op het laatste momerif bekend werd gemaakt, dat hij toch niet in aanmerking kwam voor de post van cultureel attaché m Mexi co. „De officiële uitlatingen over die benoeming waren zo positief ge weest, dat ik er min of meer op had gerekend." Monarchist Hoewel Carel Briels zegt niet te willen vervallen in zelfbeklag, zegt hij zich wel een paria te voelen. „Zelfs het Koningshuis wil niet van me horen, ook prinses Beatrix niet (voorzitster van de stichting, die Waterloo organiseerde). Zij heeft de slotbrug van haar kasteeltje voor mij opgetrokken." Toch zegt Briels monarchist te blijven („ik heb Willem Duys nog het Wilhelmus laten zingen.") De regering staat bij hem even eens niet goed aangeschreven. „Ik meen nog zo'n 140.000 gulden te kunnen vorderen om mijn mede werkers te kunnen betalen. Die mensen hebben tot nu toe geen cent gezien. Maar men heeft mij al ver scheidene malen laten weten, dat daar geen kans op is.' Briels bleef na Waterloo slechts met schulden achter. Hoevéél wil hij niet loslaten; wél, dat zijn ver meende vorderingen het tienvoudige bedragen. Een groot deel van die schul den heeft hij inmiddels afgelost uit zijn inkomen als public- relations-officer van een paar bedrijven en uit de opbrengst van de film over de manifesta tie, die door verscheidene Euro pese tv-stations is uitgezonden. Hij is er ook van overtuigd, dat tenslotte alle schulden worden betaald. Maar belangrijker dan het geld is voor hem de rehabilita tie. Hoe? „Nou, zo'n post als die in Mexico had ik beschouwd als een duidelijk eerherstel". Nieuwe partij opgericht (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Nederland heeft er weer een politieke partij bij: de Volks Inspraak Partij. De leden wor den VTP's genoemd (very important person). De partij wordt voorlopig'ge leid door de heer W. J. de Koek uit Voorburg en in een oproep aan het volk vraagt de VIP vergader- en kantoorruimten, typemachines en adresseermachines. De VIP heeft zich in het korte be staan aan het politieke firmament al heftig verzet tegen de werkgevers- en i werknemersorganisaties en hun hou ding ten aanzien van het „vakbonds tientje". VIP meent dat het allemaal doorgestoken kaart is. Er blijkt volgens VIP namelijk een overeenkomst te bestaan tussen werknemers- en werkgeversorganisa ties. Afgesproken is dat de werkge vers een tijdje moeten vechten voor dat tientje, dat ze toch zullen 'krijgen. Er wordt een staaltje toneel ten beste gegeven, want als de werkge vers voor het oog door de knieën zul len zijn gegaan, betekent dat een gro te „overwinning" voor de vakbonden en die zullen hun verdere eisen dan matigen. En dan is iedereen tevreden, aldus VIP. Wat VIP voorstaat is reële inspraak op regeringsniveau los van de oude, ondoorzichtige en bureaucratische pa- pierverslindende wanorde. Elke VIP moet zelf denken en structurele ideeën inbrengen, en wat de finan ciën betreft: het geld moet rollen. Militair onmisbare koffieschenher mag niet naar zijn school terug. ROTTERDAM Hoe ondoorgron delijk de wegen van het mi litaire denken voor een niet-mili- tair zijn, ondervond de gemeente Rot terdam een dezer dagen. Want de afdeling onderwijs van de Rotterdamse gemeentesecretarie slaagde er niet in, een leraar yan de gemeentelijke school voor de detail handel waar een groot aantal va catures is met vervroegd klein verlof uit militaire dienst te krijgen. De man was in het militaire appa raat „onmisbaar", luidde de afwijzing van dit verzoek. Met welke uiterst belangrijke mili taire taak deze over hoofdacte en te lexdiploma beschikkende leraar dan welwas belast? Sedert mei 1969 schenkit hij koffie en verstrekt hij koeken in een der militaire kantines. In verband met komend groot verlof is hij nu een opvolger-kantinebaas aan het inwer ken en eerst als deze opvolger zijn functie kan overnemen, mag de le raar de militaire dienst uit. Het Tweede Kamerlid C. Laban (soc) heeft de ministers Den Toom (defensie) en Veringa (onderwijs) daar nu schriftelijk vragen over ge steld. Nog geen verbod op kwikhoudende bestrij dingsniiddelen DEN HAAG „Het gebruik van kwikhoudende bestrijdingsmiddelen kan niet worden verboden, zolang nog geen voldoende alternatieve mid delen beschikbaar zijn, zonder dat daardoor bepaalde delen van de land- en tuinbouw ernstige schade zouden lijden". Dit deelde staatssecretaris van so ciale zaken en volksgezondheid dr. R. J. H. Kruisinga mee in antwoord op vragen van het Tweede-Kamerlid dr. ir. A. P. Oele (soc). Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Scheepsbouwer Cornells Verolme is begonnen met het schrijven van zijn memoires. De bedoeling is dat die in september zullen verschijnen bij uitgever Ad. Donker in Rotterdam. Dat kondigt perschef G. v. d. Hoest aan in het laatste nummer van het maandblad „Verolme-nieuws"De werknemers van de diverse Verolme-bedrijven krijgen er ook weer een grote inlegfoto bij. Deze meet zestig bij tachtig cen timeter. Deze foto is eigenlijk een stunt van v. d. Hoest. Hij heeft voor die foto een grote groep personeelsleden zover gekregen dat zij op het plein voor het hoofd kantoor in de Botlek de naam „Verolme" vormden. Dat gebeurde tijdens een huldiging van jubilarissen die allen 12,5 jaar in dienst waren bij het concern. De foto werd genomen op 31 december. Tevoren hadden enkele jubilarissen in de kantine tijdens de huldiging hun „grote baas" op de schouders genomen. In een begeleidend schrijven stelt de heer v. d. Hoeét dat er „behoefte was aan een waardige manifestatie". Het hoe en waarom schrijft hij ook. „De buitenstaan der moet proberen te begrijpen, dat het personeel van het Verolme-concern dat vijf maanden lang en opop- houdelijk is bestookt met ondermijnende, sombere, felle, onheilspellende en onware krantenartikelen onder andere de maandelijks terugkerende voorspelling dat hen geen salaris meer zou kunnen worden uitbetaald rustig aan het werk bleef en niet alleen figuurlijk maar ook letterlijk bleef staan achter hun grote baas, die uit niets een bedrijf opstuwde tot het een wereldconcern werd." De poserende werknemers (met als men goed kijkt onderaan de „O" Verolme zelf) brachten, aldus v. d. Hoest, op deze manier het gezegde „in nood leert men zijn werknemers kennen" in beeld. KAIRO Israëlische vlieg tuigen zijn gisteren voor het eerst sinds de juni-oorlog de Egyptische hoofdstad tot op en kele kilometers genaderd en hebben in een half uur durende actie de welvarende buitenwijk Ma'adi gebombbardeerd. Vol gens een militair communiqué zijn drie burgers om het leven gekomen, raakten twaalf men sen gewond, terwijl drie huizen werden verwoest. De doelen van de Israëliërs waren kennelijk de militaire installaties die ongeveer twee kilometer buiten Ma'adi liggen, aldus een militaire woordvoerder. Tijdens de luchtaanval viel in gro te delen van Kairo de stroom uit De aanval was te snel om er met een luchtalarm op te reageren, zei de woordvoerder. De Isralëische minister van de fensie, Dayan, ontkende dat de lucht aanvallen op Kairo bedoeld waren om het regiem van president Nasser omver te werpen. „Onze strategie is er op gericht de Israëlische troepen aan het Egyp tische front in stand te houden, aldus Dayan. Verder zou Israël door middel van de bombardementen het Egyp tische volk duidelijk willen maken, dat het niet in staat is een grote oorlog te voeren en dat het niet (Van onze correspondent) SOEST De 41-jarige mevrouw T. M. Kerkvliet, moeder van twee kin deren, is gisteravond om het leven gekomen, toen haar auto op een met knipperlichten beveiligde spoorwego vergang door een trein werd gegre pen. Zij is vermoedelijk uit de wagen geslingerd en vele meters meege sleurd. De auto werd tegen een bij de spoorweg staande schakelkast in el kaar gedrukt en totaal vernield. Op de overweg, die in een vrij drukke en hellende straat ligt, zijn al vaker ongelukken gebeurd. wordt .geholpen' door het Nasser-re- giem. Minister Dayan hield vol, dat de Israëlische vliegtuigen het bevel heb ben burgerdoelen te vermijden. „Ver der zijn er geen restricties. Wij zul len zo ver mogelijk gaan." Dr. W. van der Mast te Haren (Gr.) schrijft ons: JN de krant van 23 januari las ik een interview met dr. B. de Gaay Fortman, die enkele jaren in Zambia heeft vertoefd. Het zij mij toegestaan van een andere visie blijk te geven, waarmee de objecti viteit vermoedelijk gediend kan zijn. Het viel mij op, dat dr. De Gaay Fortman zijn uitsvraken baseert op ..gesprekken die hij heeft gevoerd met zwarte mensen die Zuid-Afrika zijn ontvlucht". Verder merkt hij op, dat „actieve vrijheidsstrijders bezig zijn om de oorlog voor te bereiden en ook Zuid-Afrika bewapent zich". In de literatuur die over Zuid-Afri ka op de markt verschijnt, valt te constateren, dat meer mensen min of meer in gelijke richting denken. De bron die dr. De Gaay Fortman heeft gebruikt, is nogal eenzijdig. Voorts acht ik het bedenkelijk om over „vrijheidsstrijders" te spreken. De situatie is aldus, dat er in cen traal Afrika een veertigtal kampen is ingericht waar terroristen worden opgeleid, hetgeen plaatsvindt met Russische en Chinese (Peking) me dewerking, zowel wat de terbeschik kingstelling van instructeurs als het leveren van wapens betreft. Ook landen als Cuba en Tsjecho-Slowa- kije worden in dit verband genoemd, terwijl op het communistische eiland Zanzibar vele ambtenaren van de DDR zijn gedetacheerd. Chinees kapitaal is verder ter be schikking gesteld om een spoorlijn aan te leggen tussen Dar es Salaam en Loesaka in Zambia, dicht bij de noordgrens van Rhodesië. Het stra tegische doel van deze spoorlijn min of meer parallel lopend met een reeds gereed gekomen asfaltweg is duidelijk eericht op de Republiek van Zuid-Afrika en uiteraard niet ln vóórhaar gunstige zin. Dit beeld overziend, kan ik moei lijk spreken van „vrijheidsstrijders", aangezien zij dienen als pionnen op het communistische wereldschaak bord om zuidelijk Afrika communis tisch te maken, de hier wonende volken alle geestelijke en economi sche vrijheid te ontnemen en de verbinding tussen de Atlantische en Indische Oceaan rondom Kaap de Goede Hoop, resp. tussen West en Oost, te beheersen, We moeten bij het waarnemen van deze situatie spreken van terro risten, hoewel de waarschijnlijkheid groot is, dat deze strijders te goeder trouw en onder bedrieglijke voor wendsels langs bepaalde geheime kanalen naar deze „trainingskam pen" zijn gevoerd om daar naast een guerrilla-opleiding ook een geeste- like brain-washing te ondergaan. LANGS DE GRENZEN Bij mijn recent bezoek aan Zuid- west-Afrika sprak ik met de com mandant van het bewakingsdetache ment langs de grens van Angola en de commissaris van Oshikango (Ovamboland). die een paar honderd meter van de grens van Angola woonde. Ook had ik het genoegen met enkele Ovambo-hoofdmannen te spreken. Wat mij opviel was de bijzonder kleine bezetting van de verscheidene duizenden kilometers tellende noor delijke grenslijn van Zuidwest-Afri- ka, Een paar honderd! Dit is moge lijk. doordat de plaatselijke bevol king, zoals overal in Zuid-Afrika, regeringsgetrouw is. Vreemde ele menten worden direct gesignaleerd en aan de konstabels (politie) ge meld. Zonder hulp van de lokale bevol king kunnen binnenkomende terro risten zich niet handhaven. De com missaris deed mij het verhaal van de terroristen-overval die hij in 1968 op zijn woning en omliggende hui zen had meegemaakt. Een hondje wekte hem 's nachts. Hij constateer de dat een van de omliggende wo ningen in brand stond. Toen hij zich daarop gereed maakte snel hulp te verlenen, zag hij, dat alle woningen rondom zijn woning begonnen te branden. Hij snelde terug naar zijn huis en loste met zijn geweer enkele schoten in een kleine donkere opening van de brandende cirkel die zijn huis om spande, waarna de terroristen ver dwenen. Enkele dagen later waren (op één na) alle terroristen onge veer 15 gearresteerd.... met be hulp van de bevolking. De verhoren van de gearresteer den maakten duidelijk, dat zij onder schone voorwendsels uit hun omge ving waren weggelokt. „Als je met ons meegaat, ontvang je een goede opleiding.... en dan kun je net als de witman naar de bank gaan om geld te halen". Onder deze terroristen waren er die zelfs in Moskou en Pe king waren geweest. Een andere relatie bevestigde mij een en ander met zijn ervaringen aan de noordgrens van Rhodesië. Ook daar ligt maar een bescheiden aantal konstabéls om eventueel bin nenkomende terroristen op te van gen. En ook hier is sprak van me dewerking van de plaatselijke be volking. Deze relatie vertelde mij verder, dat binnenkomende terroristen veel al gebruik maken van dagga (een soort LSD), waardoor zij een bepaal de geur verspreiden, hetgeen hen verraadt. Dit neemt niet weg, dat nu en dan een actie moet worden ge voerd, waarb'j helr.as wel eens en kele doden en gewonden vallen. HOOPVOL In groot verband gezien moet ver der worden opgemerkt, dat tiendui zenden Bantoes, o.a. uit Mozambi que, in Zuid-Afrika werken om op deze wijze het tekort aan werkgele genheid in Mozambique te kunnen opvangen (en dat gaat heus wel vrijwillig), en dat in het noorden van Mozambique met Zuidafrikaan- se kapitaaldeelneming enorme wa- terkrachtwerken en stuwdammen worden gebouwd, waaruit vertrou wen in de toekomst spreekt. En als wij de situatie in Neder land met zijn grote spanningen op kerkelijk, politiek en maatschappe lijk terrein in het oog houden, kan werkelijk worden gezegd, dat on danks de complexe situatie aldaar in de Republiek van Zuid-Afrika de verhouding tussen blank en niet- blank als zeer bevredigend en voor de toekomst als hoopvol mag worden gezien. ZAMBIA Voorts zou volgens dr. De Gaay Fortman de Republiek van Zuid- Afrika zich aan het bewapenen zijn. Vanzelfsprekend kent dit land een leger, een lucht- en een zeemacht Dat herinnert ons aan de geallieerde strijdvoering uit de jongste wereld oorlog. Dat Ethiopië van de Italiaan se overheersing bevrijd is, is voor namelijk te danken aan de Zuidafri- kaanse luchtmacht, die bovendien overal rondom de Middellandse zee zeer actief is geweest. Niet bekend is dat de plaatsen van vele gesneuvelde officieren in de Engelse expeditie-macht die Euro pa moest bevrijden werden voorzien van Zuidafrikaanse officieren die de Engelse taal meester waren. En wat de Zuidafrikaanse zeemacht betreft, zij was het die de toegang naar Tri polis vrijmaakte. Toch is het militaire apparaat van Zuid-Afrika vergeleken met landen in West-Europa ook met Neder land verhoudingsgewijs klein. Ik heb echter wel de indruk, vooral door de gesprekken die ik heb gehad met de generale staf te Pretoria, dat Zuid-Afrika's krijgsmacht zeer goed is en dat men de in het buitenland circulerende berichten m.b.t. een eventuele „terroristen-interventie" vanuit centraal-Afrika naar waarde weet te schatten. Een Tswana-stamhoofd zei mij in een persoonlijk gesprek, zonder dat ik in een bepaalde richting een vraag stelde. „Ik ga erover praten, dat ook mijn volk in de gelegenheid wordt gesteld deel te nemen aan de militaire verdediging van Zuid-Afri ka, want het is ook ons belang, dat de regering van de Republiek van Zuid-Afrika haar politieke onaf hankelijkheid ongehinderd kan vol voeren". Dit stamhoofd behoorde tot de Pinkstergemeente en was in zijn spreken over de verhoudingen in Zuid-Afrika volkomen open. Hij had kritiek, maar zei tevens, dat het al ternatief niet aanwezig was. De Bantoevolken in Zuid-Afrika weten wat ze hebben; geen enkele staat in overig Afrika (ook het blanke Noord-Afrika niet) kent de welvaart, de goede medische voorzieningen, de orde en rust. het goed uitgebouwde onderwijs op alle niveaus, waarover zij in Zuid-Afrika beschikken. En dit vooral wettigt de veronderstel ling, dat dr. De Gaay Fortman, die een tweede Noord-Vietnam ver wacht, later spijt zal hebben dat hij dit gezegd heeft. In Zuid-Afrika wonen verscheide ne Bantoe-volken en stammen die elkaar onderling het zelfstandig be staan betwisten. Dit zal anders wor den wanneer aan al deze volken het evangelie zal zijn gebracht en daar voor worden in> het bijzonder door de Afrikaanse kerken grote offers gebracht. We hebben de ellende van Biafra beleefd. Er is maar wei nig voor nodig om nieuwe Biafra's Ic doen ontstaan, maar als de ellen de er is, blijkt dat de blanke wereld verstek laat gaan. Laat vooral de jeugd toch begrijpen, dat men niet emotioneel naar één kant moet luis teren, waar zonder meer een nieuwe agressie-oorlog wordt verdedigd of verwacht en dat een situatie alleen kan worden beoordeeld als men een maximum aan voorlichting heeH van verschillende zijden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 9