Slechts bij uitzondering ingrijpen in de cao's mijn volgende pakje is weer lero AOW-verlioging boven andere verlangens GPV: Openheid in plaatselijk bestuur Q rijj' Nationale expositie over 25 jaar vrijheid Minister Roolvink geeft toe: Ei j sink blijft in bestuur PvdA want die smaakt nu eenmaal anders dan andere Trein schept schoolbus: 32 kinderen dood Probleem voor NS: al 3 spoorboekjes klaar DONDERDAG 29 JANUARI 1970 en ui :g all Verklaring loonwet Op verzoek van het Tweede-Kamerlid C. J. van der Ploeg (kath.) heeft mi nister Roolvink gisteren een verklaring afgelegd over de loonwet. Hij beloofde slechts bij hoge uitzondering gebruik te maken van het omstreden artikel 8. Belofte minister Roolvink Boersma: sank overdreven Debat t*edA-h a nier loden ROOLVINK )U> (Van onze parlementsredaktie) DEN HAAG Waar het om gaat is, dat de overheid de bevoegd heid behoudt op te treden öf al bij voorbaat afstand doet van het recht in te grijpen in cao's, verklaarde gisteravond minister B. Rool vink in de Tweede Kamer. Zich nogmaal uitsprekend over de loonwet, die 11 en 12 februari in de Eerste Kamer wordt behandeld, beloofde de bewindsman slechts bij hoge uitzondering gebruik te maken van het fel omstre den artikel 8. Tiiddi ïaf hi e mi in no bura •stra ag. do dinsd .00 UI feest dl or agelU loten urg f-nlnf io ftf 3: e 6 fet nstee Een maquette van de tentoonstelling Mooie Vrijheid", die op 23 april in Amsterdam wordt geopend. (Van onze correspondent) AMSTERDAM De schut tingen die al zo lang om de Nieu we Kerk in Amsterdam staan gaan hun eentonigheid verliezen. Kunstenaars zullen er kleurrijke verwijzingen van maken naar de tentoonstelling die twee maan den lang in die Nieuwe Kerk gehouden wordt. Dat is dan de nationale ten toonstelling „Mooie Vrijheid", waarmee de bezetting en bevrij ding van Nederland voor de vijf entwintigste maal zal worden herdacht, de expositie gaat open op 23 april. Zij sluit op 20 juni. De tentoonstelling „Mooie vrij heid", ontworpen door Dick Elffers (die ook de Erasmus- en de Rem- brandt-tentoonstelling op zijn naam heeft staan) krijgt drie, in elkaar overlopende onderdelen. In het eerste gedeelte zal de perio de tot het uitbreken van de oorlog worden behandeld, hetgeen onder meer inhoudt uitbeelding van de op komst van het nationaal-socialisme en de reacties daarop. In het tweede deel komt de oorlog aan de orde. met als centraal element de bezetting en met beelden van de deportaties en het verzet. Met het derde onderdeel wil men een indruk gaan geven van de wereld na 1945. met als centraal punt de vraag wat men heeft gedaan met de herwonnen vrijheid. Geen sentiment Uitgangspunt van de organisatoren, verenigd in de ..Stichting Nationale Tentoonstelling 5 mei 1970" is ge weest de opvatting, dat steeds grote re delen van de bevolking, vooral die weike de oorlogsperiode en de tijd daarvoor niét hebben meegemaakt, j bij herdenkingen niet alleen maar de nadruk gelegd willen zien op de be zettingsperiode. „Wanneer men wil duidelijk ma ken". aldus die organisatoren. ..dat deze herdenkingen niet geschieden uit een soort sentimentaliteit, wan neer men de wérkelijke zin van deze herdenkingen wil aantonen, en wan neer men degenen, die het niet mee maakten. ervan wil doordringen dat het terugblikken op ..toen" noodzake lijk is om de gebeurtenissen van nu en later beter op hun waarde te kun nen schatten, dan dan men de jaren '40 - '45 niet langer isoleren, maar is het zaak. die zowel te zien in het licht van hetgeen ervóór als van het geen erna geschiedde." Volgens de organisatoren zullen door deze opzet vragen worden be antwoord als „Hoe kon de oorlog uit breken? Heeft de bevrijding gebracht wat men hoopte? Wat betekent het te leven zonder onze vertrouwde vrijhe den?" Minister Roolvink wilde niet op het debat in de Eerste Kamer voor uitgrijpen. Hij legde evenwel deze verklaring af, omdat de heer C. J. van der Ploeg (kath.v.) hierom uit drukkelijk had gevraagd. Overdreven Drs. J. Boersma van de ARP merk te op dat de hele affaire van artikel 8 schromelijk wordt overdreven. Hij kreeg het door deze opmerking hevig aan de stok met enkele socialistische Kamerleden. Het lijkt wel, merkte drs. Boersma op. dat de PvdA in de overheid het beest uit Openbaringen 13 ziet als ide grote belager van de belangen van de werknemers. Merkwaardig, vervolgde drs. .Boersma. dat vroeger die vrees voor het ingrijpen van de overheid niet aanwezig was. Dat komt door de ervaring met mi nister Roolvink opgedaan, antwoord de mr. Van Lier van de PvdA Drs. Boersma sprak zich uit voor een algemene programmering en glo bale afspraken. De overheid moet als ~een partner wonden gezien in de soci aal-economische driehoek met de werkgevers en werknemers. De afgevaardigde van de ARP schetste voor minister Roolvink de komende sociaal-economische proble men. Het kan voor de minister van sociale zaken een moeilijke tijd wor den met meer bedrijfssluitingen en meer sociale onrust. De heer H. Kikkert (c.h.), merkte op, dat bij een vrije loonpolitiek de overheid niet zonder een aantal be voegdheden kan. De loonindexering wilde hij buiten de invloed van het voorgestelde artikel 8 brengen. (Van onze correspondent) GRONINGEN Drs. H. J. Ejjsink zal niet aftreden als vice-voorzitter van de (landelijke) PvdA. De heer EMsink had zijn functie ter beschik king gesteld omdat hij zich volledig wilde inzetten voor Meppel. van wel ke gemeente hij burgemeester wordt. Hij is nu burgemeester van Bclling- Weddc. Nu het bestuur zijn aftreden niet heeft geaccepteerd, zegt de heer Eijsink dat zijn vice-voorzitterschap een formeel karakter zal moeten krij gen. omdat hij er niet voldoende tijd aan kan geven. (Vervolg van pagina 1) 'DEN HAAG „We hebben de zaak nu voor twee jaar geregeld", zei minister Roolvink gisteren in de Tweede Kamer over de ver hoging van de AOW/AWW-pre- mie met 0,8 procent. Met dit besluit wordt afgeweken van het SER-advies, maar neemt het ka binet wel het standpunt in van de Stichting van de arbeid. „Wij hebben het bedrijfsleven achter ons staan", zei minister Roolvink. Daarom zag hij in de premieverho ging geen doorkruising van het loon- en prijsbeleid. De minister van sociale zaken ge loofde, dat door deze structurele ver betering van de AOW en AWW de oplossing van het algemeen pensioen- probleem wordt vergemakkelijkt. Ge leidelijk moeten de uitkerihgen beter worden en het peil bereiken van bij voorbeeld het netto-minimumloon. Mr. Van Lier van de PvdA vraagt j in een motie in een periode van ten hoogste vijf jaar deze verbetering 1 door te voeren. I „Dat zal misschien wel lukken", zei de minister. „Maar een uitspraak j hierover is toch wel prematuur". Daarom ontraadde hij de motie. Minister Roolvink gaf toe. dat door deze verbetering van de levenspositie van de bejaarden en de weduwen an dere belangrijke prioriteiten op so ciaal terrein worden teruggeschoven. Mejuffrouw J. van Leeuwen had als voorbeeld genomen de uitbreiding van de wet op de arbeidsongeschikt heid tot de niet-loontrekkenden. ..De ze voorziening", aldus de minister, „is in de programmering opgenomen" Hij stelde mejuffrouw Van Leeuwen gerust, dat verder wordt gewerkt aan de uitbreiding van het wetsontwerp en het plan zeker niet in de ijskast terecht komt. Dringend Over de metaal-cao (de reden van aftreden van minister De Block) liet minister Roolvink zich zeer positief uit. Het voordeel van het tweejarig contract is, dat het rust brengt in een bepaalde branche Verder start men met een geringere loonstijging. De minister zag wel in, dat nu be paalde groepen zich via hun cao's indekken tegen de nadelen van de inflatie. Vandaar dat aan de SER over deze problemen advies wordt gevraagd. Het verzoek hierom moet echter nog verzonden worden. De lasten mogen niet afgewenteld wor den op de zwakkere groepen. Minister Roolvink deelde mee, dat na het goedkeuren van de metaal-cao ook andere cao's van gelijke strek king moeten worden toegestaan. Op het ogenblik is de loonstijging in de afgesloten cao's zeven procent, ex clusief de arbeidstijdverkorting. Ex clusief de indexering bedraagt de verhoging zes procent. Dit jaar zal de loongrens voor het ziekenfonds 14.850) niet worden op getrokken. Sociaal gezien vond mi nister Roolvink dit juist. Volgend jaar gaat deze loongrens wel omhoog. „Iedereen kan nu weer adressen naar de Kamer sturen", zo voegde de be windsman aan deze mededeling toe. Voor de werkers in de beschutte werkplaatsen ha<j de bewindsman goed nieuws. De honorering is gelijkgesteld met het minimumloon (vroeger 95 pet.) en de werktijd wordt een kwartier per dag korter. Bovendien komt er een dag vakantie bij. Zondagsrust De heer P. Jongeling van het GPV vroeg met name de aandacht voor de zondagsrust. Hii legde, na gewezen te hebben op het religieus motief, vooral de aandacht op de sociale wenselijk heid. Het is een kwestie van welzijn zei de heer Jongeling. Minister Rool vink stemde met deze gedachtengang Ir. C. N. van Dis (st.ger.) plaatste de positie van de kleine zelfstandigen in het raam van de sociale problema tiek. Zij zijn achtergebleven bij het stijgen van het inkomen. De heer Van Dis waarschuwde tegen de dic tatuur van de vakbonden en het stel len van looneisen, waarvan de kleine bedrijven de dupe worden. Drs. A. M. de Boo van de CHU had zich zeer positief uitgesproken over deze structurele verhoging als onder deel van de totale sociale verbeterin gen die nodig zijn. „Het gaat hier om een gerechtvaardigd verlangen van de bejaarden", zei hij. „Door de pu blicaties zijn reeds verwachtingen ge wekt." Hij voegde er aan toe: „Het is een uiterst dringende zaak." De heer P. Jongeling van het GPV had zich in de eerste plaats uitge sproken voor een verbetering van de bedrijfspensioenfondsen. Hij waar schuwde ernstig tegen het misbruiken van de sociale uitkeringen en noemde hiervan als voorbeeld de uitkeringen aan buitenlandse artiesten in nacht clubs. Motie Aan het slot van het lange sociale debat dieriie mr. Th. J. A. M. van Lier van de PvdA een motie in. waarin hij vroeg om een mini mum-inkomen voor iedereen en het waardevast maken van het mini mumloon. De moties over het optrek ken van de AOW en AWW binnen vijf jaar tot het netto-minimumloon en over uitkeringen aan invaliden alsof zij niet gedupeerd waren hand haafde hij. Met de structurele verhoging van de AOW en AWW (Zie elders deze krant) stemde hij in. evenals mr. J. G. Rietkerk (lib.) dat deed. Wel wilde de liberale woordvoerder een duide lijke programmering van de priori teiten. Veel aandacht voor zondagsrust (Van onze parlementsredaktie) DEN HAAG Gods Woord en Geboden lopen als een rode draad door de „Leidraad voor een Nationaal Gemeentepro gram", dat vandaag is gepresen teerd. Een van de opvallendste zaken in dit program van het Gereformeerd politiek verbond is het pleidooi voor een grotere openheid van het plaatselijke be stuur. Burgemeester en Wethouders moe ten de grootst mogelijke bereidheid tonen de raad in te lichten over het door hen gevoerde bestuur. De wette lijke bepalingen ten aanzien van openbaarheid van vergaderingen en het afleggen van verantwoording aan de raad moeten zo volledig mogelijk worden uitgevoerd. Gezag handhaven De zondagsrust krijgt in het ge meenteprogram veel aandacht. Dat is logisch als men weet dat de „overheid in dienst moet staan van God." Bij de exploitatie van gemeentelijke bedrij ven moet daar zoveel mogelijk reke ning mee worden gehouden. Boven dien moet de overheid zorg dragen voor handhaving van rust en orde in de buurt van plaatsen waar kerke lijke samenkomsten worden gehou den. Het program gaat uitvoerig in op de openbare orde. Het beleid van het gemeentebestuur moet er op gericht JOHANNESBURG Op een onbe waakte spoorovergang in de nabij- beid van Johannesburg, Zuid-Afrika. heeft gisteren een trein in volle vaart een schoolbus geschept met 72 kinde ren. Volgens de laatste berichten zijn 32 kinderen omgekomen. De chauffeur van de bus en zeker 16 scholieren moesten ernstig gewond in een zie- j 1 kenhuis worden opgenomen. J Het restaurant van het Congresge bouw is zo'n uurtje vóór een concert begint, stampvol. Dat wil zeggen, dat de met blank damast gedekte tafel tjes in de zaal rechts van de ingang slechts enkele gasten tellen, maar links in de lange strakke pijpenla van de counter-service, daar vindt muzi kaal Den Haag elkaar. Bezadigd muzikaal Den Haag. Veel heren met een lintje in het knoopsgat en veel en veel meer da mes met altijd wel iets van nerts, een diamantfonkeling en wel ver zorgde coiffures. Overal in Den Haag ziet men altijd veel en veel meer vrouwen zodra het om de mid delbare leeftijdtijdsgroep gaat Den Haag is de stad van de al leenstaande vrouwen, weduwen en ongehuwden. Men kent elkaar, zo niet van je en jij dan toch door co mité of werkkring want de Haagse vrouwen zijn actief. De counter-service is juist daar door een succes geworden. Niet duur. snel geserveerd, praktisch, maar toch net met dat tikkeltje "extra" in de keuze van de schotels en de op maak van de borden, waardoor het „uit" zijn geaccentueerd wordt. Feestelijke fase tussen werkdag en luisteravond. Bezadigd Den Haag heeft het alles ontdekt. Terwijl in de stad menig restaurant slechts lege tafels ziet, is het hier een bijna mondain trefpunt, geworden. Mondain met waardigheid. Hoffe lijke groeten en de complimenten. Actie Ouderwetse egards van heren, die opstaan wanneer een dame zich van haar stoel verheft; die een mantel reiken en een lucifer, al naar zij nodig heeft.. En als ik dat zo aankijk, moet ik opeens aan de Dolle Mina's van Am sterdam denken, die het mann-»nge- drag zo kostelijk gehekeld hebber. Zouden ze het hier een oase vinden? Of misschien juist niet. omdat de schone fagade der hoffelijkheid juist de discriminatie van het vrouwdom camoufleert? Want wanneer wij vrouwen net als de mannen vrij kunnen zijn om te gaan en te staan en te werken waar en zoals we willen, dan moeten we de pluspunten van de discrimi natie ook laten vallen. Niet voorgaan bij de tram en geen meneer met priemende blik van zijn plaats kij ken. Zelf lucifers of een aansteker in de hand nemen en de eigen rekening betalen. Het zal nog een vraag zijn. wat de mannen liever verliezen: hun alleen recht om de leden van de andere sekse na te fluiten of die kleine plichten der wellevendheid, die hun juist zo'n heerlijk superioriteitsge voel geven. De Dolle Mina's zouden het bij een volgende actie eens kunnen pro beren. Geen touw om een toilet spannen, maar in een tram allemaal opstaan voor de mannen. Misschien dat zo'n geweldloze ac he het in Den Haag best zou do m' zijn dat verstoring van die orde wordt voorkomen. Het moet iedere burger duidelijk zijn dat het gezag niet kan worden genegeerd. Voor demonstraties en betogingen betekent dat. dat groepen van de be volking andere bevolkingsgroepen niet mag verhinderen vrij gebruik van de openbare weg te maken. Bij het geven van toestemming voor be togingen moeten waarborgen worden toegezegd de orde niet te verstoren. Geeu speelautomaten Speelautomaten zijn bij het GPV uit den boze, evenals verdovende en geestverruimende middelen. Open bare dronkenschap moet met alle doeltreffende middelen worden be streden. Van groot belang daarbij is het uitoefenen van preventief toezicht op cafés en dergelijke. Andere punten in het program: het cremeren niet bevorderen. meer aandacht voor de krotop ruiming financieel urgentieplan. geen sexuele voorlichting op de scholen. geen gebruik van schoolradio en -televisie zolang de gemeentelijke overheid niet verantwoordelijk kan worden gesteld voor wat deze media bieden. geen aktieve cultuurpolitiek en beperking van de subsidies. Roeping Oranjevorst Ten slotte wijst het GPV het subsi diëren van godsdienstonderwijs aan gemeentelijk scholen af. Als ouders dat onderwijs op die scholen wensen, moeten ze daar ook maar voor beta len. „Het onderwijs moet worden ge geven in overeenstemming met de hoge roeping van de regerende Oran jevorst en in eerbiediging van de Bij bel", aldus het nieuwe gemeentepro gram van het GPV. Wereld geeft veel meer aan bewapening dan aan ouderwijs DEN HAAG Dc wereld geeft per jaar 360 gulden uit om een kind te Ier enlezen en 28.000 gulden om een soldaat te leren schieten. Volgens het j januarinummer van de „Unesco Cou rier' komen deze cijfers overeen met i do bedragen, die jaarlijks aan de ge- j middelde scholier en de gemiddelde soldaat besteed worden. Predikan te (2) Met verbazing las ik dat de eerste gereformeerde predikante in het ambt is bevestigd. Wat een wendingen de laatste tijd in de Geref. Kerken. Alles moet veranderen, er deugt, niets meer van de oude normen. Als oudere kan je het allemaal niet meer bijhouden. Zolang de Geref. Kerken bestaan is het altijd als onschriftuurlijk be schouwd dat een vrouw in het bijzon dere ambt werd geplaatst. Terecht, want er zijn vele teksten die dit af wijzen. Bovendien: Jezus koos twaalf discipelen en het is toch wel opmerke lijk dat er geen vrouw bij was. Is men eenmaal begonnen met schrappen in de bijbel (ik denk aan Genesis 1 tot 3) dan wordt Paulus ook al gauw als verouderd beschouwd met zijn enge zienswijze over het ambt. Leerdam, J. Steketee Predikante (3 Een jonge vrouw zet zich met liefde in voor de studie voor predikante. Haar wens is Gods Woord te verkon digen. Er wordt steeds geklaagd dat er een tekort is aan predikanten en zij wil helpen dat tekort kleiner te ma ken. Nu zij in het ambt bevestigd is wordt er enigszins vijandig gerea geerd. De heer C. J. van Mastrigt haalt de woorden van Paulus uit 1 Timotheus 2 vs 12 aan: ..Ik laat niet toe. dat een vrouw onderricht geeft". Over onderricht gesproken: hoeveel vrouwen geven al geen onderricht op de christelijke scholen in dienst van God? Ook de Samaritaanse vrouw voelde zich geroepen om van Jezus te getuigen (Johannes 4 vs 29). Ik wens mej. Van Egmond veel zegen op haar werk. Spijkenisse. G. D. van Bueren Predikante (4) De heer C. J. van Mastrigt is geen voorstander van de vrouw als predi kante en hij is niet alleen. Ik ben Go- de dankbaar dat de Geref. Kerken de ze achterstelling der vrouw heeft goedgemaakt. Misschien waren er in Paulus' dagen wel van die zwijgende vrouwen, maar die bestaan er thans gelukkig niet meer. De laatste tijd was ik vele ma len bij de prediking van enkele vrou welijke theologen aanwezig. Welk een voorrecht en grote zegen Is het dat nu ook de vrouw op de kansel mag getui gen en ons in de waarheid onderrich ten. De vrouw behoeft niet meer te zwijgen, de vrouw mag niet zwijgen. Ondanks alle tegenwerking en te genspraak hoop ik dat veel jonge vrouwen theologie gaan studeren. Den Haag, D. Knoester DEN HAAG De Nederlandse Spoorwegen moeten zo langzamerhand weten waar zij aan toe zijn. Drie versies van het spoorboekje z(jn nu voor bereid: in de eerste zijn alle zes onrendabele lijnen weggelaten in de tweede zijn de lijnen Zutphen—Winterswijk en Sneek—Staveren geschrapt en in het derde ontwerp zijn alle lijnen, die momenteel in het geding zijn wel opgenomen. Per 1 juni gaat de nieuwe dienstregeling van de Spoorwegen in Eind april moeten de nieuwe spoorboekjes reeds in de handel komen. De tijd dringt voor de vaderlandse spoorwegen. Intussen overlegt de minister nog met de Kamer.

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 5