een tweede scheelt f 15 bestelling miljoen Verontreiniging bedreigt ons bestaan MÉiM Afbraak aan Lage Rijndijk 'Hou Vast' liet Hazerswoude 40 jaar gymnastieken Nog geen CDU in LEIDERDORP rs. Leenman in Leideni Eén bestelling per dag lïj&traks heel normaal Dr. J. Niemeijer in Noordwijk: Vloer Groenoordhal voor voetbal stroef wii Gemeente verkoopt fabrieksgebouw VERENIGING TOT IJSBESTRIJDING NIET OPGEHEVEN Uitgebrëid jubileum-programma A. Vlasblom voor SGP in Staten nummer één Daggeld: nu 6V2 procent Bezinningsbijeenkomst ARP R. de Water in Spaaik Gemeentelijk geld voor hearings e.d. PvdA, PSP en PPR werken samen in Provinciale Staten IIEUWE LEIDSE COURANT DONDERDAG 29 JANUARI 1970 LEIDEN De PTT wil af van de tariefindeling., die onderscheid ïond. (maakt tussen brieven, drukwerk en nieuwsbladen en inplaats daarvan sum een tweevoudige indeling komen: snelle en langzame post. Dit deelde van gistermiddag drs. Pb. Leenman, plaatsvervangend hoofddirecteur van n e#le PTT mee tijdens een lunchbijeenkomst van het departement Leiden Op«van de Ned. Maatschappij voor Nijverheid en Handel. Verder is er, wat te Bi»je postbezorging betreft, de overgang naar één bestelling per dag. zoals ook in het buitenland gebeurt. De tweede bestelling betreft on geveer vijftien procent van de totale dagelijkse post en bevat naar ver- 1,houding veel minder brieven, aldus heer Leenman. Er is berekend, dat het laten vervallen van de twee de bestelling jaarlijks een besparing 011 geeft van f 15 miljoen. De arbeidsintensiteit bij de PTT is bijzonder hoog: de loonkosten be- Jf» v&Öragen driekwart, van de totale ex- in N jloitatiekosten. Alleen voor het londrf^bedrijf betekent één procent v.loonsverhoging al f 5 miljoen. In ^verschillende jaren bedroeg het per- meer dan 10. aar i Men kan zich afvragen of de PTT de»«ook een culturele taak heeft ten aanzien van de nieuwsbladen. Deze categorie geniet in de vorm van een verlaagd drukwerktarief een indi recte subsidie, waarvan de grootte voor 1970 wordt geschat op f 50 mil joen. Krant .per draad Wat de toekomst betreft, ver wachtte drs. Leenman, dat de tele communicatie (telefoon en telex) in stijgende mate in de plaats zullen komen van het gewone postverkeer. Niettemin voorspelde hij tocli wel een groei van het postverkeer, hoofdzakelijk door de groei der be volking en de toeneming van de welvaart. Sinds 1960 tot heden nam de groei toe met 40 procent en de heer Leenman verwacht, dat in 1985 de omvang van het verkeer van vandaag zal zijn verdubbeld. In de verdere toekomst zal de PTT meer aan commercie gaan doen. aldus de heer Leenman. Voor het jaar 2000 verwachtte hij grotere technische mogelijkheden, waarvan de realisering echter aan de econo mische mogelijkheden zal zijn ge bonden.. Zo noemde hij mogelijkhe den om die inhoud van kranten en correspondentie per draad thuis te bezorgen; verder: beeldtelefoon, girofoon, video-conferentiefacilitei ten e.d. Burgerlijke stand van Leiden LEIDEN Geboren: Adrianus zn v C van der Plas en NW Struijk; Hans zn v H Jansen en M Schraa; Hans B zn v P van Oosterhoud en J Kesseboom; Boris A zn v A J M de Jong en H C P Dekker; M;chiel W zn v W J Tinbergen en A E Clignett; Silvia ACdrvHA Dui venvoorde en J C Wortman. Overleden: E B Davidson man. Betere verlichting Boslmizerkade LEIDEN De verlichting langs Boshuizerlaan, Boshuiskade en .Ter Haarkade wordt met het oog op de verkeersveiligheid verbeterd. De lichtmasten worden verlegd en er komen zwaardere lampen op. LEIDEN De gemeente wil, overeenkomstig de in 1955 gemaakte afspraken het fabrieksgebouw met bijbehorende grond, gelegen aanxde Rooseveltstraal nr. 6. verkopen aan G. W. Murphy Industries Nederland NV, voorheen Reed Roller Bit Com pany geheten. Tot nu toe verhuurde de gemeente deze grond (1124 m2) en het daarop door de gemeente ge- bo'uwde fabrieksgebouw. LEIDEN De Vereniging tot IJs- bestrijding is er gisteren niet toe ge komen zich op te heffen en haar taak in de vaarwegen van het rayon Lei den over te dragen aan de provincie en de Kamer van Koophandel. Voor een dergelijk besluit is een aanwe zigheid van 75 pet van de 27 leden vereist. Deze meerderheid ontbrak net. De definitieve beslissing zal nu waarschijnlijk op 23 februari worden genomen, wanneer de vereniging weer bijeen komt. Secretaris-penningmeester T. C. Sonnenberg lichtte de zaak als volgt toe. „In Zuid-Holland is Leiden de enige vereniging die nog niet bij de Kamer van Koophandel is aangeslo ten. Oorspronkelijk stelden wij ons ten dienste van de scheepvaart maar nu de omstandigheden zijn veran derd, moeten wij de belangen behar tigen van de bedrijven, die hun aan voer en afvoer via de waterwegen ontvangen of verzenden. De vereni ging heeft veel leden verloren en daardoor is de financiële positie een stuk minder geworden. Coördinatie van de ijs verenigingen is dan ook noodzakelijk". Er is inmiddels contact opgenomen met de Kamers van Koophandel van Leiden, Rotterdam, Delft. Gouda en Den Haag en met de provinciale wa terstaat. Er is gezocht naar efficiënte samenwerking, die een betere finan ciële positie moet opleveren. De kos ten zullen dan gedragen moeten wor den door de Kamers van Koophan del, de gemeenten en de provincie. De zaak is van hogerhand nog niet bekrachtigd, hoewel er reeds grote overeenstemming is bereikt. HAZERSWOUDE Een van de grootste verenigingen in Hazerswoude, de chr. gymnastiek- vereniging Hou-Vast, gaat jubi- leren. Veertig jaar lang heeft deze vereniging een belangrijke plaats ingenomen in Hazerswoude en dit zal vrijdag 13 februari tijdens een grote feestavond worden gevierd. De initiatiefnemers schoten raak met de oprichting van deze ver eniging, want in de jaren '30 was het treurig gesteld met de licha- melijke opvoeding van de mensen. In de jaren dat Hou-Vast nu be staat is daarin veel veranderd. Men kan nu een wekelijkse trai ning voor het lichaam volgen. Een vereniging als Hou-Vast geeft daartoe volop gelegenheid. G<x leer geoi vei Ihedi inisra liet ructu ka in d E< aai j ni( har tvaa: groc e wf r oo grol satie ïelnt grijk ïrvor as ee eran maal be strle le ht ver schil- od za chter Var, ac- ren. i undi- stra- et di )mer. 13 januari 1930 besloot men tot de oprichting van Hou-Vast. De ini tiatiefnemers waren o.a. de heren G. Weyenberg en L. J. Matze. De eerste werd ook voorzitter van de vereniging. Directeur werd de heer DEN HAAG Lijsttrekker voor de verkiezingen van de Prov. Staten in maart voor de SGP zal worden de heer A. Vlasblom uit Delft. Zoals be kend zal ir. C. N. van Dis zich van wege zijn hoge leeftijd niet meer beschikbaar stellen voor het lid maatschap van de Prov. Staten. De heer Vlasblom is thans reeds lid van de Staten van Zuid-Holland. Als de SGP-fraclie in de Staten de drie zetels blijft behouden, dan zal de plaats van ir. Van Dis worden in genomen door zijn zoon, de heer C. N. van Dis uit Rotterdam. AMSTERDAM Onder invloed van ultimo-disposities is een ver- krapping van de geldmarkt opgetre den. Dientengevolge moest heden net tarief van daggeld (call money) wor den verhoogd van zes tot zes en een half (6Vt) pet. jaar en ouder. Deze festiviteiten worden allemaal gehouden in het verenigingsgebouw. 13 februari, feestavond met op treden van de Bolero's en Paul Renes: 20 maart, bingo-avond in verenigingsgbouw. In mei wil men de Bondswandel- tocht houden en in-juni de demon straties. LEIDERDORP Gisteravond vergaderde de A.R. kiesvereniging „Vryheid en recht" in de consistorie van de Geref. kerk aan de Hoofd straat. De avond was aangekondigd als een zgn. bezinningsbijeenkomst. Met elkaar werd uitgebreid van gedachten gewisseld over de vraag, wat moet worden verstaan onder „het verplichtend karakter van het evangelie voor het politiek handelen". Er waren drie inleiders, de heren H. J. Lamers, H. Roest en dr. J. L. Dubbeldam. Gespreksleider was de heèr C. Meerburg. Gesteld was; wat zijin de conse quenties van deze bezinning voor een praktisch politiek program en de keuze van partners. Voorts is de enige consequentie een partij for matie op christelijke grondslag? Bij de inleidingen en de zeer uit gebreide besprekingen kwam dui delijk naar voren, "dat er genuan ceerd wordt, gedacht. De heer Lamers zei. dat hij in het program wenste opgenomen te zien, dat de a.r. tegen de oorlog is, een uitspraak, die de Geref. Synode nog steeds niet heeft gedaan. De heer Roest zei voor een chris telijke partij in deze tijd nog wel toekomst te zien. Het samengaan met andere christelijke partijen zal nadere bezinning vragen. Samenwerking O Wie aan politiek doel, bemoeit zich met de samenleving, aldus dr. Dubbeldam. Men is dan niet vrij, maar gebonden aan Gods woord. Men is verantwoordelijk voor wie en wat men gaat kiezen. Dat voor ogen houdend, is het mogelijk part ners te vinden. Sprekend over het program zei hij, dat daarin moet worden opge nomen aandacht voor een samen leving, waarin voor iedereen een plaats is. Het te voeren bouwbeleid moet zodanig zijn, dat er woningen worden gebouwd voor de minder- draagkrachtigen: het onderwijs moet zo worden, dat iedereen opti male kansen krijgt. Verder werd gediscussieerd over de ontwikkelingshulp, de belasting verlaging en de woningnood. Het is nog altijd niet zeker of bij de komende gemeenteraadsverkie zingen de drie christelijke partijen samengaan; de a.r. wil wel één pro gram maar geen gezamenlijke lijst. Met de c.h.u. is weer contact opge nomen om eventueel met de reeds bestaande samenwerking door te gaan. Academische examens LEIDEN Rijksuniversiteit; kand ex Engelse taal- en letterkunde; mej F Mud- de (Vianen); doet ex Engelse taal- en letterkunde': de heer G H Rigter c.l. (Rot- terdam); doet ex farmacie: mevr H J Ar- nolds-Jonkers (Den Haag); doet ex psy chologie: de heer J B K Lanser (Lisse) de heer G W Tremontie (Haarlem), men F C J Wassen-v Schaveren (Voorscho ten kand ex psychologiemevr N Hoo- per-Pondman (Den Haag). MEJ. LUYKEN organisatrice G. W. de Jong uit Alphen aan den Rijn. Op 7 februari werd de eerste trainingsavond al gehouden. Twee augustus werd voor het eerst een openluchtdemonstratie gegeven. De belangstelling voor dit gebeuren was enorm. Het ledenaantal groeide voortdurend en ook de prestaties stegen. De jaarlijkse uitvoeringen moesten worden herhaald, omdat de zaal te vol werd. Een van de eerste turners was de heèr J. Rademaker, die tegelijk met het jubileum zal herdenken, dat hij veertig jaar lang lid is geweest van de vereniging. De laatste 25 jaar was hij bestuurslid en nu is hij al weer enkele jaren voorzitter. Hoogtepunt Het hoogtepunt in het bestaan van Hou-Vast was volgens de heer Rademaker, de tijd voor de tweede wereldoorlog. Men had toen een uitstékende.'herenpioeg, die grootse dingen presteerde. Er werden toen door de vereniging en door de leden individueel vele prijzen in de wacht gesleept. Op het ogenblik beschikt Hou- Vast over een heel goede dames - ploeg. Wie veel aan het komende jubileum heeft gedaan is de secre taresse- van de vereniging, mejuf frouw J. Luyken. Er staat haar nog heel wat werk te wachten, maar zij doet het met plezier. Men heeft voor de eerste helft van dit jaar een uitgebreid program ma samengesteld, dat er als volgt uitziet: 9 februari: voor de kleuters een versnapering, voor de jeugd leden van 6 lot 12 een filmprogram ma: 11 februari van 7 tot 8.30 uur: volksdansen voor de leden van 12 tot 16 jaar. van 8.30 tot 10 uur: volksdansen voor de leden van 16 NOORDWIJK Tijdens een bijeenkomst van de Eerste IIulp Brigade Noordwijk in het Hof van Holland heeft de medische leider, dr. J. Nie meijer in een causerie de alarmklok geluid. De verontreiniging van lucht en water, het gebruik van zware vergiften in landbouw en tuin derij, bedreigt het menselijk bestaan. Het welzijn wordt opgeofferd ten behoeve van de economie en tegenover deze situatie, waaraan wij allen min of meer schuld hebben, staan wij tot nog toe praktisch machteloos. Onder meer haalde hij aan, dat de vestiging van de Leidse Electriciteits- centrale aan De Kaag het voor koe ling gebruikte water van de plassen tot een temperatuur van 30" C. zou doen stijgen. Natuurlijk leven is daarin niet mogelijk en er zou slechts een plas rottend water overblijven, die alleen maar stinkt. Geen visser, geen zeiler, niemand zou meer iets aan het Kagermeer hebben. Biologen kwamen tegen de plannen in het ge weer en voorlopig zijn deze van de baan. Een deskundige insider had dr. Niemeijer echter verzekerd, dat het plan voor een centrale aan De Kaag alleen van de baan is. mits er een andere, economisch acceptabele oplossing te vinden zou zijn. Omtrent de Zuiderzeepolders merk te dr. Niemeijer op, dat men nu al niet weet wat te doen met die dure grond. Wel weet men, en de over heid weet dat ook. dal het opper vlaktewater van de Zuiderzee bin nenkort heel hard nodig zal zijn voor de drinkwatervoorziening. Deskundi gen geven dit toe. De inpoldering gaat echter door, omdat het besluit daartoe nu eenmaal jaren geleden door de volksvertegenwoordiging is genomen en er reeds enorme kapita len zijn geïnvesteerd. De luchtvervuiling wordt niet al leen veroorzaakt door fabrieken en bedrijven als de hoogovens en de raf finaderijen in Pernis, maar ook door de uitlaatgassen van auto's. Dit kan anders, maar de fabrikant voelt er niet voor, want zijn produkt wordt te duur en wij willen voor onze wa gen niet meer betalen. En toch moe ten wij bedenken, dat wij niet tot in het oneindige kunnen doorgaan met het produceren van giftige gassen. Overheid Huisvrouwen dragen aan de ver giftiging van ons bestaan bij door veel meer chemische afwasmiddelen te gebruiken dan nodig is. De schuld ligt derhalve niet alleen bij de indus trie, maar ook bij onszelf, en vooral ook bij de overheid, die dit alles toe laat. mogelijk onder pressie van de fabrikanten. Slechts een politieke partij, die deze zaak aanhangig maakt en ook uitvoert, kan ai deze geva ren keren, aldus dr. Niemeijer. In het begin van zijn betoog gaf hij een uitvoerige uiteenzetting van de gevaren voor de menselijke ge zondheid en de natuur door het ge bruik van de landbouwbestrijdings- middelen. De controle door de keuringsdien sten blijkt in de praktijk ontoerei kend. Als de giftigheid van het mon ster is vastgesteld, is de partij waar uit het is genomen, reeds geconsu meerd. Als voorbeeld noemde dr. Niemeijer de bestrijding van bladluis op sla. Wat gebeurt, er als het. gewas vroeger rijpt, oj als de kweker een paar dagen voor de oogst luis in de sla ontdekt? Hoe vaak wordt niet gedacht: als een theelepel helpt, helpt een paplepel zeker? Het is zo dood gewoon menselijk van de voorschrif- ten af te wijken, meende de spreker. Aan het eind van zijn betoog ging dr. Niemeijer in op de vraag of het nodig is de bestrijdingsmiddelen in zo grote mate te gebruiken. Naar zijn mening zijn er andere middelen, zo als het voorkomen van de voortplan ting van het insect en het herstellen van hel natuurlijk evenwicht. Econo misch vereist dit een geheel andere opzet. Hier ligt een specifieke taak voor de overheid. Dat een fabrikant verdient, is niet hel enige belang: er zijn hier grotere belangen in het ge ding. LEIDEN De oude opstallen van de voormalige melkfabriek De Sleutel stadDen Hollander aan de Lage Rijndijk zijn deze week afgebroken. De gebouwtjes, die in een ernstige staat van verval verkeerden, werden onge veer honderd jaar geleden gebouwd. Tot de Tweede Wereldoorlog was was serij Dingjan hier gevestigd; daarna exploiteerde de heer Tli. C. J. den Hollander hier een melkfabriek. Na een fusie met de Haagse melkfabriek De Sierkan fungeerde het gebouw als uitgiftestation. Er is inmiddels op deze plaats een nieuw houten uitgiftestation neergezet, van waaruit melk en melkprodukten aan de slijters worden uitgereikt. Voor de voetgangers be tekent deze afbraak zeker een verbetering, omdat het gebouwtje naar voren stond en het trottoir ter plaatse sterk werd versmald. (Foto NLC - Dirk Ketting) LEIDEN Hoewel het zaalvoetbal in Leiden en omgeving steeds meer beoefenaars vindt, wordt de KNVB-afdeling Leiden nog steeds geconfronteerd met misverstanden en complicaties. Zo ontstonden kort geleden wat moeilijkheden rond Gerard Dubbeldeman, Roodenburgs tweede elftalspeler, die tevens uitkomt voor een bedrijfsvereniging. „uitte drijven" om blessures te voor komen. Voor een voetballer is dat natuurlijk niet mogelijk. Hij kan zich niet veroorloven even te relaxen. Uiterlijk: ,'.Een speler als Dubbel deman klaagde nogal eens over spier pijn na zo'n wedstrijd. Vandaar dat we het hem verboden. Wij zijn ons er van bewust dat we de mensen iets moeten bieden in Leiden. Onze po sitie is momenteel goed. Die moeten we zien te behouden. Voorstanders van zaalvoetbal zijn voornamelijk de bedrijfsver enigingen, zoals Koèjakè. dat zo wel in IA als in 1B vertegenwoor- digd is. Maar tot haar verbazing kreeg zij te horen dat het tweede team, dat in 1B uitkomt nooit de hoogste afdeling kan bereiken. De leiding houdt namelijk in dit opzicht, dezelfde regeling aan als in het veldvoetbal waar standaard- en reservecompetitie gescheiden zijn. Zou hij eerste-elftalsp.eler zijn, dan zouden er geen problemen zijn gere zen. Immers, tijdens de openings vergadering aan het begin van het seizoen werd vastgelegd dat vereni gingen deze spelers kunnen verbie den aan zaalvoetbal te doen. Op voorstel van de KNVB-clubs is deze conditie nu uitgebreid. In het ver volg valt namelijk de gehele selec- tiegroep (maximaal 25 spelers) on der deze bepaling. Roodenburg-voor- zitter H. J. Uiterdijk zei (mede na mens de overige Leidse KNVB- clubs) hierover: „De wedstrijden worden meestal op dinsdag- of don derdagavond gespeeld, juist wanneer de veldtrainingen worden gehouden. Het gaat ons echt niet alleen om het eerste elftal. Een trainer vraagt 12 a 14.000 gulden per jaar. Dan laat je zo'n man toch niet alleen het eer ste trainen. Bovendien weet ik dat het voetballen in deze hal het spie renstelsel aantast". STOTEND In dit verband is hel interessant om te vernemen wat atleet Rehè de Water, die de hal uit atletiekoogpunl heeft bebeken opmerkt: „De vloer van de Groenoordhal bestaat uit een speciaal soort asfalt, dat zeer fijn korrelig is en zeer compact. Het is zeer stroef en dit is van groot voor deel bij het starten op liet onder deel sprint, omdat men er in de eer ste passen veel houvast aan heeft. Een nadeel is dal door die stroef heid en de hardheid, bij het uitlopen de spieren vrij veel druk te verwer ken krijgen, want elke afremmende pas geeft een stotende beweging, die vele malen sterker is dan op de sin- lelbaan". Tot zover Rcnè de Water in „Spaaik". het cluborgaan van dc A.V. Holland. Uitstekend is deze theorie ook toe te passen op het voetbal waar her haaldelijk sprintjes worden gemaakt. Op deze vloer.'die het meest geschikt is voor de veemarkt, is het volgens v. d. .Water zaak om na een sprint LEIDEN B. en W. hebben de raad voorgesteld een regeling te treffgn voor de financiering van burgeravonden e.d.. Volgens deze re geling zal de gemeente bijdragen in de kosten van door derden in sa menwerking met de gemeente geor ganiseerde bijeenkomsten betalen en (uiteraard) volledig de kosten van door de gemeente zelf georganiseer de bijeenkomsten. In de kosten van bijeenkomsten, die geheel door der den worden georganiseerd, draagt de gemeente, niet bij. Een uitzondering willen B. en W. maken voor de in november .1969 door de Leidse Riolo- genclub gehouden avond over de om streden centrale. Hiervoor wil de ge meente f 40 voteren. Het tekort be droeg f750. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG In de Provinciale Staten van Zuid-Holland gaan de fracties van de Partij v. d. Arbeid. P.S.P. en P:P.A. samenwerken. Dit deelde mr. H. B. Engelsman, frac tievoorzitter van de Partij v. d. Arbeid, vanmorgen ir de Staten mee. Bij dit samenwerkingsverband is een kernprogramma en een geza menlijk fractieberaad in het voor uitzicht gesteld. De definitieve be slissing is nog afhankelijk van een binnenkort te houden ledenverga dering van de P.S.P. Mr. Engelsman vroeg of Gede puteerde Staten bereid zijn te ge tuigen van de zorgelijke finandiële toestand van de gemeenten en of zij evenzeer bereid zijn openlijk aan te dringen op een ombiuging van het regeringsbeleid in deze Ge vraagd werd voorts om eer. be leidsnota over dit punt. De Partij van de Arbeid nodigde Gedeputeerde Staten uit een on derzoek in te stellen naar de situatie van de werkende jeugd in Zuid-Holland, waarbij eventuele manco's duidelijk zouden kunnen worden geïnventariseerd. „De pro vincie zou lejding kunnen geven aan het totstandkomen van regio nale organen ter behartiging van de belangen van de werkende jeugd", zo zei hij. De Partij van de Arbeid pleitte tevens voor openbare commissie vergaderingen; voor zover daarin over voorbereidende stukken inzake het beleid moet worden geoordeeld. Dit betekent tevens dat de Partij van de Arbeid de stukken van tevo ren in de openbaarheid wil bren gen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 3