De curieuze molenaar Geheim aanvalsplan van Amerika onthuld Dolf VersteeghEen hemelbed voor flats Huib Goudriaan Luchtlijn over Siberië John J^11"0"8, J omstreden litho s in Amsterdam biedt vele voordelen Lutherbijbel gestolen 11 DONDERDAG 29 JANUARI 1970 ZO UIT HET ZAKJE Twee zakjes in een pan heet water (in het één zit rijst, in het andere een complete vleesspecialiteit). Een kwartier wachten, en als de gerechten goed warm zijn, de zakjes openknippen. Rijst of spaghetti worden met de dampende saus opgediend en klaa is Kees. In de keuken staat alleen een Plu Er zijn op het ogenblik héél goedkope plastic pa raplu's in de handel, die een kleurige rand hebben. Het plezierige van zo'n plu is, dat hij afschermt tegen de regen maar een door kijk geeft naar de buiten wereld en dat is in dit land waar de regen vaak gepaard gaat met flinke .wind en je je regenscherm voor je uit moet houden om droog te blijven een reuze idee. Misschien tikt ■u ook nog een plastic tas in dezelfde kleur op de kop. Mini-recept 1 liter rijstepap, twee eetlepels gehakte cashew<_ noten, twee eetlepels ge malen hazelnoten, caramel van honderd gram suiker en Vt liter water. Maak ca ramel door Vi liter water en 10Ö g suiker zo lang te koken tot de massa bruin en dik wordt. Vermeng de koude rijstepap met de no ten. Roer de caramel er door en verdeel de pap over de glazen schaaltjes, of giet de caramel over de pap.Deze caramelrijst koud serveren! schone pan! Idee van een Engelse fabrikant. dal sinds kort door Kwatta in ons land geïntroduceerd is. Er zijn vier smaken: spaghetti bolognese, chic ken curry, paella en jam- balaya. De zakjes zijn vol doende voor een maal tij d-- voor twee personen. kunt ze, doordat de in houd is gepasteuriseerd, ja ren bewaren, gewoon in het keukenkastje. Idee voor een voorraadje, voor vrijgezellen, in caravan en tent en dan weer ideaal voor weekenders die alles uit hun vrije tijd willen halen wat er in zit. Fijne bijkomstigheid: bij deze nieuwe kant-en-klaar maaltijden behouden vlees en saus hun natuurlijke sappen en aroma, doordat ze in het kunststofzakje gepasteuriseerd zijn. De jambalaya komt op ƒ3,25, de andere drie op ƒ2,95 per maaltijd. En dan kunt u zich ook nog in het ge lukkige culinaire gezel schap weten van de zeezei ler Sir Alex Rose, bergex- peditieleden uit Noord Afrika, Poolonderzoekers, speleologen in West Indië voor wie deze uitvinding een uitkomst is. Handwerk- exposilie De vraag naar handwer ken stijgt, dat merken we ook aan reakties van leze ressen van dit rubriekje. Voor handwerkliefhebsters alvast deze tip: reserveer 3, 4 of 5 maart voor een dagje Den Haag. Daar wordt namelijk in hel Ne derlands Congresgebouw, Churchillplein 10 (tramlijn 8 vanaf Holl. Spoor, 10 vanuit Voorburg, Staatsspoor bus 4) een ex positie gehouden van de Stichting Goed Handwerk. Bekende kunstenaars verle nen hun medewerking. De Merk goed altijd goed? Met kopen-op-merk ko men we er bepaald niet, al suggereren veel tv-spots dat wél, in de hoop dat de klanten naar een mérk zullen vragen. Naar aanlei ding van het waren-onder- zoek zegt de Consumen tengids: "al was om een voorbeeld te noemen, het Braunscheerapparaat goed, daarom was de Braun- mixer dat nog niet. En al hoorden de Erres-elektrï- sche dekens tot de beste uit de onderzochte reeks, daarom gold dat nog niet voor de .Erresboormachine. Sterker nog, ook tussen de verschillende uitvoeringen waarin eenzelfde artikel van eenzelfde merk wordt geleverd, blijkt vaak veel verschil. Zo onderzochten we twee' Philipsafwasma- chines, de éne, voorlader met gunstig, de andere bovcnlader met on gunstig resultaat". uw uuwiiuiig is het bekij ken waard; allicht bestelt u losse patronen, hand werkpakketten, of een boekje. Voorlichting krijgt u ook omtrent naaldhandwerken en handweven en de nodi ge materialen daarvoor. Aandacht wordt besteed aan handwerken voor min der goede ogen en aan kinderhandwerken. Weef- demonstraties voor volwas senen en kinderen, kant klossen en alles wat u maar te weten wilt komen zal er zijn want bestuursle den geven inlichtingen. Toegang: een gulden, groepen leerlingen en be jaarden ƒ0,40. U kunt ei* terecht: dinsdag van 11 tot 17 en 19-21 uur, woens dag van 10—17 en van 19—21 uur, donderdag van tien tot drie uur. Kippig Keukenprinsessen, opge let! Bent u een ster in het klaarmaken van kip? Zendt uw recept dan stan- te pede in naar De Spar, afdeling Public Relations, James Wattstraat 79 in Amsterdam. Let wel: het gaat om een eigen recept van een kipschotel. Vóór 28 februari 1970 moet uw inzending binnen zijn. Onder leiding van nie mand minder dan me vrouw R. Lotgering Hille- brand worden de recepten beoordeeld, waarna de in zendsters van de beste re cepten in maart tijdens, re gionale voorrondes hun schotels bereiden. In Am sterdam wordt in april de nationale eindstrijd' gestre den. De schotels worden be oordeeld op uiterlijk, smaak, samenstelling en originaliteit en de prijswin- nares komt uit de bus tij dens de Huishoudbeurs- 1970 van 24 april tot en met 3 mei in de RAI. Winnaressen wordt o.m. een rondvlucht boven Am sterdam aangeboden- Hoe het zover met hem is geko men? „Ik leerde mijn beroep in de praktijk bij Unilever, moest van pa die studie afmaken anders mocht ik niet trouwen en kwam toen in dienst, ik was opgeleid voor hospitaalsol daat, maar werd fourier: overigens het mooiste baantje wat in het leger bestaat. Bootjes We zijn in die tijd getrouwd en gingen in Harderwijk in een woonark wonen. Ik was toen al gek op boot jes; in Vlaardingen bezat ik al een sloep, waar ik een kajuit op had ge bouwd zodat we erin konden wonen. KAATSHEUVEL Zijn (hemel)bedje staat al gespreid. De 29-jarige Dolf Versteegh wil met een zelf ontworpen oud-Hollands bed („heel geschikt voor flats") de show stelen op de tentoon stelling „Binnenhuis '70", die 6 februari in Rotterdam wordt gehouden. Hij komt trouwens met een opvallende stand naar Rotterdam: een miniatuur boerderij en tien .Anton Pieck-huisjes". Na Pinksteren hoopt hij de huisjes weer te hebben opgebouwd rond zijn molen in Kaatsheuvel, waardoor een soort dorpsplein zal ontstaan. Ik had dus al veel met bootjes te maken gehad en, omdat ik chemisch analyst was. kwam ik in aanraking met de mogelijkheden van polyester. Zodoende ben ik in Harderwijk plastic bootjes gaan bouwen. Verder verhuurden we de ark als pension. Mijn vrouw en ik sliepen in het vooronder, waar net een bed in kon liggen." Dolf en Roely Versteegh pakten de botenbouw grootscheeps aan. Maar toen ze nogal veel opdrachten hadden aangenomen om schepen van buiten met polyester in te smeren, deed de strenge winter (van '62-'63) zijn in trede. Deze klimatologische omstan digheden waren funest voor het wer ken met polyester: ze hadden teveel hooi op hun vork genomen. De toen 21-jarige Dolf moest zijn faillisement 'aanvragen. Friese Crusoë „Na mijn diensttijd zijn we naar Friesland getrokken. We wilden hele maal opnieuw beginnen, 't Was prachtig om in het Gaasterland te wonen, vijftig meter van het IJssel- meer in Oudemirdum. De eerste tijd had ik geen werk en leefden we van de opbrengst van on ze eigen tuin, van de perebomen en van vlierbessen (die groeien daar in de bossen en Ik had ergens gelezen dat je die kan eten). Het vlees kwam ook uit het bos: we aten paddestoe len. De huur kon ik betalen door het huis op te knappen, maar na enige tijd moest ik natuurlijk werk zoeken. Ik ben alle zuivelfabrieken van Friesland afgelopen om werk te krij gen als chemisch analyst. Maar dat Foto's Herbert Behrens lukte niet: Spreekt U Fries meneer? Nee meneer, ik kan alleen heit en mem zeggen en in het Fries tellen. Toch waren het mieterse mensen, die Friezen. Vooral op die afgelegen „states". Ik heb nog eens een uur gelopen naar een boerderij om mijn konijn te laten dekken. Die mensen daar - de boer, de boerin en z'n kin deren, zo'n stuk of acht - hebben zo gelachen: het was een mannetje Ik weer terug met mijn konijn onder m'n arm." Spijkeraar Tenslotte vond Dolf werk op een houtzagerij in Lemmer. „Ik moest de hele dag plankies zagen en spijkers slaan. Er stond een oude zeeman te genover me, die bekend stond als de beste spijkeraar. Met één klap sloeg ie een spijker erin. Het was heel moei lijk, maar op het laatst kon ik het ook. Er kwam een eind aan die tijd toen ik de kans kreeg een huis te vertim meren in Schiedam. Dat ging zo goed, dat ik drie jaar lang panden heb verbouwd en zo al mijn schulden (van het faillisement) kon afbetalen. Ik verdiende veel, maar ik werkte ook zo'n tachtig uur per week. In Chaam, niet ver van Breda, hebben we toen een boerderijtje ge kocht. Ik heb het weer verbouwd en we zijn pensiongasten gaan houden. In dat boerderijtje maakten we lam pen van krui wagen wielen met Bra bants bont: de gasten kochten die lampjes soms." Dolf Versteegh reed in die tijd eens in een verloren ogenblik naar Dor drecht, liep een winkel binnen waar ze lampen verkochten en vroeg of ze misschien een „kruiwagen- wiel-lampje" wilden kopen. „Wat kost dat?" „Honderd gulden", zei ik. Ze kochten het. Ik naar huis gereden, naar de smid voor beugeltjes en Roe ly een kapje gemaakt: weer voor honderd gulden verkocht. Ik verkocht ze in Roosendaal, in Oisterwijk en in Bergen op Zoom. In Breda durfde ik het niet: daar heb ik tot m'n achttiende gewoond en ken nen ze me. Zes maanden lang heb ik alleen maar van die lampen gemaakt en zo is het eigenlijk begonnen". Curiosahuys Een mijlpaal voor Dolfs loopbaan in antiek, oude huishoudelijke artike len en curiositeiten was de aankoop van de molen in Kaatsheuvel. „Begin vorig jaar wilden we ineens in een molen wonen. We zijn zo ongeveer alle molens van Nederland afgereisd, maar de financiering was het pro bleem: banken geven geen hypotheek op een molen. Totdat we een advertentie in de krant zagen: een molen met een huis. we veranderden ons plan (konden nu een hypotheek krijgen) en hebben van de molen een „curiosahuys" ge maakt om hem rendabel te maken. Eerst moest de molen worden ge restaureerd. Bovenin lag een meter vogelmest en alle vloeren waren rot. Om de molen stonden varkenshokken en een oude veewagen. Met een knecht, timmerman van zijn vak, hebben we er nieuwe vloeren inge legd. Vorig jaar Pasen is de molen als „curiosahuys" geopend: sinds die tijd hebben we veel verkocht. Ik vind het leuk dat de molen pre cies op de grens staat van de zeven- tiende-eeuwse grens tussen Holland en Brabant. De staat heet ook, na eeu wen nog, de Zuid-Hollandse Dijk. Hier hebt u een kaart uit ongeveer 1650: daar is het op te zien. Het is wel afgelegen, maar ik houd van mijn rust. Mensen die echt iets willen kopen komen toch wel; en ik sta op vele beurzen, waar de mensen m'n spulletjes zien." Rauw, geen poespas Wat die spullen zijn? Een antieke wieg van 100, oude ambachtswerk tuigen, zoals het gereedschap van een klompenmaker, scheepslantaarns en kloosterlampjes (ook monnikskap pen), koperen ketels, pannen, poken en tangen, lampen van hoefijzers, muurankers en wagenwielen, die hij zelf maakt. Het echtpaar maakt, met steun van hun assistent de timmer man, ook barbecuetafels van oud ei kenhout; de prijs is 900 en ze „vlie gen de deur uit". „We timmeren veel oud eiken meu bels. middeleeuws, rauw en zonder poespas. Kijk, dit zijn Engelse stoe len en hier staat een salontafel van beuken boomschijl; die kost ƒ250. Die barbecuetafel van 900 wordt compleet met blaasbalg en smeedijze ren spullen geleverd Dolf en Roely willen graag wat verdienen, maar doen hun werk niet uit winstbejag. Ze vinden het een heerlijke liefhebberij. „Pas heb ik in België een partij schouwhaken, ke tels en pannen gehaald. Van vier uur 's middags tot een uur 's nachts heb ben we opgeladen en om drie uur waren we thuis. Maar ik ben er dan zo weg van, dat ik niet meer naar bed ga: dan blijf ik in de molen alles uitzoeken. Je komt allerlei verrassingen tegen." Dolf Versteegh koopt zijn „spullen" meestal van handelaars in oud ijzer en zogenaamde voddenboeren, die in Noord-Brabant en Eelgië wel zijn te vinden. Door de vloer Als de nieuwe aanwinsten zijn gesorteerd, worder ze uitgestald op een van de zes zolders van de molen. Wie de moeite neemt de trappen te De eigenaar is ook een curieuze man. Hij wil soms zo haastig zijn vele ideeën verwezenlijken, dat echtgenote Roely hem moet af remmen. Hij is meubelontwerper, een kundig amateur-timmerman, botenbouwer, zakenman tegen wil en dank, verwoed jager op curiositeiten èn van beroep chemisch analyst In de huisjes zullen dan regelmatig een pottenbakker, kunstschilder, siersmeedkunstenaar en beeld houwer hun werk laten zien. „Het worden verkoop- en expositieruimtes", zegt Versteegh, die wel wat aandurft. Sinds Pasen vorig jaar werkt hij aan de restauratie van de oude molen, die als „Cu riosahuys" is ingericht. De zes verdiepingen staan nu vol met antieke en merkwaardige voorwer pen: „Zo'n zesduizend curiositeiten". Dolf en Roely bij hun hemelbed. HAMBURG Het Westduitse weekblad „Der Stern" schrijft deze week, dat het in bezit is van geheime Amerikaanse plan nen, waarin doelen in Oost- en West-Europa en in het Nabije I Oosten worden aangewezen voor aanvallen door Amerikaanse kernbommenwerpers, als er een noodsituatie zou ontstaan. De aangewezen doelen zouden vliegvelden, bruggen, spoorwegen, militaire hoofdkwartieren en havens zijn in West-Duitsland, Oostenrijk, Finland, Zuidslavië, Perzië, Irak, Sy rië, Egypte en in Oosteuropese staten, j Filmnegatieven van deze documenten I zouden begin deze maand door een onbekende naar „Der Stern" zijn ge stuurd. 1 Dezelfde man zou in de zomer van i 1969 aan het weekblad een Ameri kaans plan bekend hebben gemaakt over het ontketenen van nucleaire, biologische en chemische oorlogsvoe ring als de Navo op het slagveld ver slagen zou worden. Aan Rusland „Der Stern" beweert dat de Ame rikaanse sergeant Robert Lee John son de doelen' voor atoomaanvallen die in het document staan tussen 1954 en 1964 aan Rusland heeft doorgege ven. De sergeant werd in 1965 tot 25 jaar gevangenisstraf veroordeeld. Amerika zou zelfs na Johnsons arres tatie hebben geweigerd de inhoud van de documenten aan de Navolanden l>ekend te maken terwijl de Russen al lang op de hoogte waren. Hooggeplaatste Amerikaanse func tionarissen hebben volgens het blad bevestigd, dat de documenten „abso- luut authentiek" zijn. j De zolder in het nokje hebben Dolf en Roely het „museum" genoemd, omdat daar as en ra derwerk van de molenwieken in oorspronkelijke staat zijn te zien. De molensteen is in december met de vereende krachten (van zes man) op rolletjes naar de huiskamer geduwd. Het gevolg was dat het 500 kilo zware ge vaarte door de vloer ging. Nu is de steen als vloer van de open haar in de muur gemetseld. Ge lijkvloers in de molen staat de nieuwste stunt: het hemelbel voor de tentoonstelling in Rot terdam. Daar staat ook de blaas balg uit een smidse, die Dolf als tafel verkoopt. In Kaatsheuvel woont een wonderlijk soort mo lenaar. Even naar de „leefzolder Elke (linksen Sven amuseren zich ivel met de oude spullen, hun ouders verkopen. beklimmen komt eerst op de „ver lichtingszolder". dan op de „leefzol- der" (huishoudelijke artikelen), „vuurzolder" (accessoires van kachels en open haarden), „boerenzolder" (ge reedschappen) en „slaapzolder." Op doelen in West- en Oost-Europa SCHIPHOL De „complete wer ken" van John Lennon zijn gisteren op Schiphol aangekomen, begeleid door galeriehouder Gerard Bernard en de Amerikaanse kunsthandelaar Mike Podulke. Deze set van de veertien omstreden lithografieën, waarvan er op een ex positie in Londen acht werden ver wijderd door de politie, omdat ze een pornografisch karakter zouden heb ben, zal in twee delen in Amsterdam worden tentoongesteld. De een dezer dagen „gekortwiekte" Beatle Lennon, die de serie in totaal 300 afdrukken heeft laten vervaardi gen zal vermoedelijk zelf de opening verrichten van de expositie. Hij ver blijft momenteel met zijn echtgenote in Parijs. Bernard heeft getracht reeds zater dag met de litho's naar Nederland te vertrekken, maar een menigte woe dende jongelingen in de deftige Lon- dense Bondstreet verhinderde dit. Zij blokkeerden de London Arts gallery, waar de voorraad litho's was op geslagen. In Amsterdam verwacht men eind volgende week bij de opening van de expositie der omstreden lithografieën geen enkele tegenstand van de over heid. PARIJS Een particulier vlieg tuigje heeft gisteren vlak voor de landing op het vliegveld Vernouillet bij Parijs, een personenauto geschept Het toestel viel te pletter en de auto sloeg over de kop. De twee inzitten den van het toestel zijn met zware verwondingen in een ziekenhuis op genomen, evenals de dochter van de autobestuurder, die zelf slechts licht werd gewond. SCHIPHOL De nieuwe luchtlijn over Siberië kan in de naaste toekomst één van de best bezette worden naast de Trans atlantische route, die steeds de slagader is geweest van de bur gerluchtvaart. Verscheidene luchtvaartmaatschap pijen hebben van de Russen toestem ming gekregen van deze Siberië-rou- te gebruik te maken: de kortste weg naar het Verre Oosten. Gisteren maakte een DC-8 van Japan Air Li nes een proefvlucht. Binnen afzien bare tijd zullen Air France, BOAC en waarschijnlijk SAS volgen. De KLM wacht nog op toestemming. Ingewijden voorspellen dat deze nieuwe route op den duur de nekslag zal zijn voor de omweg over de Nobrdpool, maar voorlopig blijven al le maatschappijen die nu via de Pool naar Tokio vliegen, deze route ge bruiken. Daarom zijn de tarieven voor de 3000 kilometer kortere route over Siberië op hetzelfde niveau gesteld als die over de Pool. 14.000 kilometer metende route over Siberië naar Tokio per kilometer te veel zal betalen, heeft iedere reiziger het recht in Japan gratis naar de diverse Japanse eilanden te vliegen en bovendien kan men tegen een kleine bijbetaling Hongkong veel goedkoper bereiken dan vroeger van uit West-Europa het geval was. Er is nog een tweede, niet onbe langrijk voordeel: men kan straks van West-Europa naar Sydney reizen voor het oude tarief, maar zo men wil kan men dat doen via Tokio en daar tijdelijk verblijven zonder een cent bij te betalen. Navigatie De Russische luchtvaartautoriteiten hebben voor de lange route over de onherbergzame vlakten van Siberië de navigatie moeten moderniseren. Er zijn thans 22 bakens en een hon derdtal Russische verkeersleiders heeft een speciale cursus Engels ge volgd om de buitenlandse vliegtuigen die over Siberië vliegen, in deze luchtvaarttaai aanwijzingen te verstrekken die voor een veilig vlieg verkeer noodzakelijk zijn. Goedkoper Toch biedt de vlucht via Moskou de passagiers meer voordeel dan al leen een tijdwinst van 4 tot bijna 6 uur. De IATA-tarieven zijn namelijk gebaseerd op de kilometerafstanri, en aangezien men voor de reis via de STUTTGART Uit het museum van het Württembergs bijbelge nootschap is een waardevolle Luther bijbel uit het jaar 1534 gestolen. Van deze eerste volledige uitgave van Lu thers bijbelvertaling zijn nog maar tien exemplaren bekend. De waarde wordt geschat op vijfduizend gulden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 11