Fractieleiders ontkennen iwantrouwen tegen Witte veen sm De rente-index pandbrief SUKRISTOL Studenten kiezen dit jaar anders Kinderaftrek in de bijslag opnemen id t Nelissen had al voorkeur Mellema: geen grote invloed alles goed i en wel Man met derde hart overleden De nieuwe manier om elk jaar automatisch en gegarandeerd de optimale rente voor uw geld te krijgen! van de Westlandsche Hypotheekbank Westland-Utrecht Hypotheekbank nv CNV-SECRETARIS DE CRAAF: Pensioenkwestie eist een nieuwe aanpak Parlementair stelsel verlaten PvdA: meer AOW voor gehuwden Idee vuil dr. Veldkamp: WOENSDAG 28 JANUARI 1970 GEEN DISKWALIFICERING De a.r.-fractieleider, mr. B. W. Biesheuvel, heeft gisteren in de Tweede Kamer verzekerddat zijn fractie dr. Grapperhaus in geen enkel opzicht heeft willen diskwalificeren bij de benoeming van een minister van economische zaken. Zij gaven gewoon de voorkeur aan mr. R. J. Nelissen. n] het verdijH i dep stands ;ze al en ti hel koopq looi jur v Houw stands iiiünnin (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG De fractieleiders van de CHU en de ARP hebben geen bezwaar gemaakt tegen dr. Grapperhaus als minister van economische zaken uit vrees, dat door deze benoeming de invloed van de liberale minister van financiën Witteveen nog groter zou worden in het Kabinet. Zowel de heer J. T. Mellema als mr. B. W. Biesheuvel verklaarden gisteren in de Tweede Kamer, dat zij gewoon de voorkeur gaven aan het lid van de KVP-fractie, mr. R. J. Nelissen. Spiegel en ZO (3) en Met verbazing las ik het stukje van y de heer A. Treurniet. Hij schijnt na melijk eerst na 42 jaar tot de ontdek te?? te zijn gekomen dat Het Kwartet mej, een prachtig zondagsblad heeft. Wan neer de Spiegel niet was weggevallen had de heer Treurniet het zondagsblad „ZO" waarschijnlijk nooit, ontdekt. Ik ben ook heel lang abonnee op Het [Kwartet (41 jaar) maar ik heb het Jverdwijnen van de Spiegel niet nodig "Igehad om „ZO" te ontdekken. Mis- Ischien kunt u de heer Treurniet nogj Jaan alle voorgaande nummers helpen... totterdam G. J. Hubo Haarlemse rechter Het is ergerlijk te constateren welke middelen al niet worden, aangewend om de Haarlemse rechter vrij te plei ten van de dodelijke aanrijding, die hij onder invloed van alcohol ver- oozaakte. Politie-agenten woroen minder ont wikkeld genoemd, er worden artsen voor de zaak gesnannen en zelfs me vrouw R. wordt ten tonele gevoerd jt omdat zij de auto en de banden altijd waste. Ondanks alles is niet te ontkennen dat de rechter onder invloed en met versleten banden reed. Zou dat niet veel gemakkelijker worden vastgesteld als het hier om een weikman in plaats van een rechter ging? Woerden K. Verweij Drs. J. M. den Uyl, de fractievoor zitter van de PvdA had namelijk gesproken over het protestantse wan trouwen tegen minister Witteveen en mr. H. van Mierlo van D'66 had duidelijk gesteld, dat de protestants- christelijke fraktieleiders bij de for matiepogingen hadden gewonnen .Wij hebben geen grote invloed ge had", verzekerde de heer Mellema. „De fraktieleiders hebben alleen Geen cyclamaten èn geen calorieën! de veilige zoetstof In handig draaidoosje. 400 tabletten 85 cent. lerde ivon{ imafi vond! SI buri ken» 10 (I Chinees Hartelijk dank voor uw mooie re ntage over drs. P. H. L. Lo, de Chi- ese prëdikant die beroepen is in leeuwen. Ik vind dat een fijne zaak, 'ant ook een Chinees kan een Ko- igskind zijn in de ware zin des ords. De ontkerstening van ons volk gaat nog steeds door. Maar God zal de Zij nen kiezen uit alle tongen en natiën, ongeacht de huidskleur. 's-Gravendeel H. G. Reedijk i ANNARBOR - MICHIGAN De 44-jarige Gerald Rector, de derde man ter wereld met een „derde hart", is gisteren overleden. Hij kreeg zijn eerste nieuwe hart in maart 1969 overgeplant en op 16 ja nuari kreeg hij weer een nieuw hart. Zijn toestand bleef achteruit gaan sinds de laatste operatie. Hij kreeg zijn tweede nieuwe hart, om dat het eerste tekenen van afstoting vertoonde. maar geadviseerd. De CHU was het eens met het advies van de KVP." Mr. Biesheuvel zei het genuanceer der: „De KVP had een lichte voor keur voor mr. Nelissen, maar wij hadden een duidelijke voorkeur." „Maar", verzekerde de heer Bies heuvel, „wij hebben in geen enkel opzicht dr. Grapperhaus willen dis kwalificeren." Barstjes De fraktieleider van de ARP citeer de verder deze zin uit de bekende rede, die VVD-fraktieleider mr. Geertsema vorige week in Rotterdam hield: „De prot.-chr. partijen hebben zich bij de discussies rond de ministersbe noeming scherp opgesteld. Wellicht zijn er krassen en barstjes overgeble ven." Mr. Biesheuvel zei. dat van de ze discussies geen nadelige invloed was uitgegaan. Drs. Den Uyl toonde zich zeer on tevreden over de verklaring van pre mier De Jong inzake de ministerswis seling. In zijn korte rede zei de mi nister-president dat de politieke sa menstelling en het parlementaire ka rakter van het kabinet niet waren gewijzigd. „Kon re dan echt geen be dankje aan het adres van minister De Block af?" vroeg drs. Den Uyl. Van de loodzware beschuldigingen van de afgetreden minister aan het adres van het Kabinet is er niet één weerlegd. Het kabinet laat nu de minister als een baksteen vallen. Alle verhoudin gen zijn nu verknoeid, vervolgde de De Britse premier Harold Wilson is gisteren in Washington aan gekomen voor besprekingen met president Nixon. Op de foto: Nixon begroet Wilson bij zijn aankomst op het Witte Huis. I heer Den Uyl. De inflatie kan niet meer bestreden worden. Minister Witteveen verschuift alle lasten naar 197). wanneer de BTW wordt ver- j hoogd. Waar we mee te maken hebben, merkte drs Den Uyl op, is niet zo zeer met de kwestie van de zwakke broeders in het kabinet, maar met de kwestie-Witteveen. Verkiezingen Later op de avond legde de fraktie leider van de PvdA een duidelijk verband tussen de opmerkingen van mr Geertsema in Rotterdam over de gevolgen van de Statenverkiezingen in maart en de positie van minister Witteveen in het kabinet. Opvallend zijn de unaniem afwijzende reacties van de confessionele partijen, meende drs Den Uyl. Drs W. K. N. Schmelzer. fraktielei- der van de KVP zag niet in hoe de I Statenverkiezingen zouden kunnen leiden tot een kabinetswisseling. Of I het zou moeten gebeuren via een de bat in de Tweede Kamer. Volgens j zijn zeggen kan het kabinet rustig verder varen. Het heeft nog ruim een jaar voor de boeg. Mr. Geertsema van de VVD onder streepte dit. „Maar", zo verduidelijkte hij zijn Rotterdamse toespraak, „de Statenverkiezingen hebben ook lan delijke betekenis. Als de uitslag wijst op een niet meer werkbare meerder heid in de Tweede Kamer moet het kabinet-De Jong worden vervangen." ..Niet de kiezers, maar de partijen hebben de opdracht een alternatief te zoeken. Alleen wanneer stembusak- koorden zijn bereikt, moet men tot Kamerontbinding overgaan," aldus mr. Geertsema. In de Tweede Kamer trok verder de aandacht de uitlating van mr Geertsema. dat een wisseling van mi nisters tijdens de zittingsperiode van het kabinet gewenst kan zijn. Hij vond dit Engelse systeem wel nuttig voor Nederand. Wel moeten natuur lijk de fraktievoorzitters worden ge hoord. Drs Schmelzer merkte nog op. dat hij geen vrees had voor welke verkiezingen ook. Hij zei: „Wij hebben een beleid, wij hebben goede rapporten van de Achttien en wij hebben bekwame personen. Ge bleken is. dat de KVP over verschil lende ministeriabele personen kan beschikken." (serie1969) Met de nieuwe rente-index pandbrief lanceert de Westlandsche Hypotheekbank een nieuwe gedachte in de beleggingswereld. Gericht tot allen die zoeken naar een duidelijke manier om geld zó te beleggen dat daaruit gegarandeerd en automatisch elk jaar weer, de hoogst mogelijke rente komt' Een direct en concreet antwoord op die vraag is de rente-index pandbrief. Met variabele rente. Dat is nieuw. Dat betekent dat de rente steeds meegaat met de marktrente. De beginrente is vastgesteld op En u hoeft zich geen zorgen meer te maken over beurs- en koerssituaties. Want ook volgend jaar krijgt u automatisch de optimale rente van dót moment. En elk jaar daarop weer. Automatisch. Het tweede voordeel is de te verwachten koersstabiiiteit van deze nieuwe rente-index pandbrief.' Als geyolg van de automatische jaarlijkse renteaanpassing zal immers laar alle waarschijnlijkheid de koers van de rente-index pandbrief nooit ver van de pari-koers afwijken. Een groot voordeel bij tussentijdse verkoop! De nieuwe rente-index pandbrieven en alle nadere informaties daarover zijn verkrijgbaar bij uw bank en bij uw commissionair in effecten en natuurlijk bij alle kantoren van de Westlandsche Hypotheekbank en van de Utrechtsche Hypotheekbank. (Van onze soc.-econ. redactie) AMSTERDAM Ter ge legenheid van het 50-jarig be staan van de Vereniging van raden van arbeid wordt vandaag en morgen onder auspiciën van de vereniging een vijfde congres voor sociale verzekering gehou den. Ir. H. Vos, lid van de Raad van State, stelde een preadvies samen over dit onderwerp, de vice-voorzitter van het Verbond van Nederlandse ondernemin gen, drs. S. C. Bakkenist, schreef een aantal stellingen en CNV- secretaris L. de Graaf voegde hier een eigen gedachtcngang aan toe. Het congres werd vanmorgen in aan wezigheid van Koningin Juliana ge opend door minister Roolvink van so ciale zaken en volksgezondheid, die hiermee het ere-voorzitterschap van het congres aanvaardde. De heer Roolvink vond het noodza-; kelijk. zich nader te bezinnen op de toekomstige ontwikkeling van de so ciale verzekering. Er zijn veel wensen I onvervuld. Hij dacht daarbij met na- j me aan een arbeidsongeschiktheids verzekering voor anderen dan loon- trekkenden en de oplossing van het pensioenvraagstuk. dat hij een urge nte en boeiende opdracht noemde Chaos Ir iH. Vos gaf in een analyse van de pensioenproblematiek de knelpunten aan. namelijk het chaotische van de situatie, het ontoereikende van de pen sioenen en de onmacht om de impasse te doorbreken. Hij stelde daarbij inci dentele maatregelen voor om tot een stroomlijning en verbetering te komen. De heer Vos beoogde hiermee een koerscorrectie tot stand te brengen. Van werkgeverszijde had de heer Bakkenist in zijn stellingen de voor stellen van de heer Vos nog slechts van bescheiden aard genoemd. CN V-secretaris L. dr Graaf, zette rich in een rede tegen het pre-advies en de toelichting van dc heer Vos af, door op te merken, dat zolang het te gendeel nog niet is gebleken hij van mening blijft, dat het pensioenvraag stuk niet afdoende kan worden opge lost met handhaving van het huidige systeem. Geen koerscorrectie maar een totale koersverandering is nodig. Wie het pensioenvraagstuk wil oplos sen moet het belang van de gepensio neerden centraal stellen. De heer De Graaf zei, dat dit niets te maken had met gebrek aan respect of eerbied voor het historisch gegroeide. Alle pogingen om uit de impasse te komen worden teveel afgeremd door niet-relevante overwegingen van eco nomische en politieke aard en een krampachtige strijd voor handhaving van bestaande stelsels. De heer De Graaf kon dit allemaal best begrijpen, gezien de belangen van vele instellin gen. groepen en personen. Een stelsel mag echter nooit tot doel worden ver heven. Het doel is het scheppen van een goede pensioenvoorziening; hieraan is tot nog toe onvoldoende aandacht besteed. De particuliere pensioenfondsen en de levensverzekeringsmaatschappijen hebben naar het oordeel van de heer De Graaf gefaald: of „zij konden niet anders dan falen". Wat hij voorstelde is van verstrekkende betekenis, maar hij vergeleek het met de arbeidsonge schiktheidswet; toen is ook schoon schip gemaakt in ons sociaal verzeke ringsstelsel. De heer De Graaf had in zijn ge- dachtengang gevraagd om een pen- siöensysteem op basis van het omslag stelsel naar het voorbeeld van de AOW. Er zou een welvaartsvast basis pensioen moeten komen voor de gehele bevolking. Voorts een verzekerings plicht voor alle werknemers voor een aanvullend pensioen. Het totale pen sioen zou in relatie moeten staan tot de eigen verdiensten, tijdens de pensioen opbouw en daarna moeten de gevol gen van de inflatie en de verbetering van de welvaart in de pensioenen wor den opgevangen. Tenslotte mag de pensioenverzekering de arbeidsmobili teit niet belemmeren en moet de over gang naar een andere bedrijfstak of een ander bedrijf niet een aanzienlijke teruggang in pensioenrechten meebren gen zoals thans veelal het geval is. Als de loonontwikkeling in het hui dige tempo doorgaat, loopt een salaris van 10.000 op dit moment, over 40 tot 50 jaar uit tot ƒ80.000.—. zonder dat van tussentijdse promotie sprake is. Op basis van het kapitaaldekkingssysteem is hier een redelijke pensioenvoorzie ning uitgesloten. Een volksverzekering voor de pen sioenen zou het meest aanbeveling ver dienen. maar de heer De Graaf ver moedde. dat de zelfstandigen dit niet verlangen. Wettelijke maatregelen voor de werknemers mogen hierdoor echter niet opgehouden worden. De heer De Graaf voerde, in zijn rede daarom een pleidooi voor invoering van een Pen sioenwet voor werknemers. Bepaalde zelfstandigen zou men in de gelegen heid kunnen stellen desgewenst tot de verplichte verzekering toe te treden. DEN HAAG Het debat in de Tweede Kamer over de begroting van sociale zaken en volksgezondheid heeft gisteravond een motie opgele verd van de PvdA, PSP en D'66, waarin wordt gevraagd het AOW- pensioen voor de gehuwden, op te trekken tot het minimum-loon. De andere AOW en AWW-pensioenen moeten naar verhouding eveneens wor den verhoogd. In de motie wordt gevraagd de ver hoging binnen vijf jaar tot stand te brengen. Indiener van de motie was mr. J. A. M. van Lier van de PvdA. In een tweede motie vroeg de heer Van Lier de arbeidsongeschiktheids uitkeringen aan invaliden te verho gen. Ook vroeg het Kamerlid van de PvdA meer sociale zekerheid voor ge scheiden, verlaten en alleenstaande vrouwen. Natuurlijk is de Bijstands wet er wel. Maar als een alleenstaan de moeder gaat werken, wordt dat weer gekort op de bijstandsuitkering. Duidelijk is. dat er een minimum-in komen moet komen voor de onvolle dige gezinnen. (Van onze onderwysredacteur) UTRECHT Volgende maand wordt in enkele universiteits- en hogeschoolsteden begonnen met studentenverkiezingen volgens een nieuwe opzet. Bijna overal breekt men met het stelsel van studentenpolitieke partijen. Voorzitter Wilfried Uitterhoevc van de Nederlandse Studentenraad zegt: „We gaan een experimenteel jaar te gemoet, waarin bekeken zal worden hoe zoveel mogelijk studenten in be weging gebracht kunnen worden. Er is ditmaal niet een landelijk afgeba kende stembustermijn, gevolgd door een bestuurswisseling bij de Neder landse Studentenraad. Wel zal om streeks Pasen een landelijk congres worden gehouden waarop de politie ke l'jn van het bestuur, dat tot 1 maart zitting heeft, in bespreking komt". Voorzitter Wout van Veen van de Utrechtse Studenten Faculteiten (voor „faculteiten" zou men thans beter „federatie" kunnen lezen) ziet als taak van de USF: oppositie voe ren. De universiteit behoort, naar zijn mening, tot het uitbuitingssysteem van de maatschappij. Als er projec ten gekozen zouden worden die maat schappelijk niet terzake doen, hoeft het van Wout van Veen niet meer. Hij vindt dat er „überhaupt" oppo sitie gevoerd moet worden en hij re kent er stellig op, dat de zwijgende meerderheid van de studenten zich links zal opstellen. In Utrecht gaat men bij de verkie zingen voor een centraal controlerend orgaan van de plaatselijke grondraad uit van „basiseenheden", voor hét merendeel de subfaculteiten. De ge kozenen kunnen door hun basiseen heid teruggeroepen worden; ook kan de hele grondraad eventueel worden afgezet door een plenaire USF-ver- gadering. De oude parlementaire structuur functioneert, met meer of minder moeilijkheden, nog wel in Tilburg en j Delft. In Tilburg behaalde in het na- J jaar dc SVB de meerderheid. Delft houdt tegelijk met Utrecht verkiezin gen; er komen zes partijen uit, va riërend van het corps tot een linkse j afsplitsing van de SVB. Groningen en Nümegen volgen het congres- principe: er zijn wekelijks vergade ringen van activisten en daarnaast vinden er on gezette tijden congres- i sen plaats die de grote beleidslijnen vaststellen. Amsterdam In Amsterdam weifelt men nog tus- i sen dit congres-systeem en het Utrechtse model. In de loop van fe- bruari houdt de ASVA een algemeen i congres. De ASVA wil zich sterk gaan richten op de buiten-universitaire jongeren: studenten van het hoger 1 beroepsonderwijs, scholieren en wer- I kende jongeren, maar daarvoor heeft 1 men eigenlijk een andere organisatie j nodig. In Utrecht kent men „anderen" wei als geassocieerde leden, maar nog niet als gewone leden van de USF. Wilfried Uitterhoeve deelt mee dat het bij de universiteiten nog nooit moeilijkheden heeft gegeven wanneer een grondraad ook niet-stu- j denten achter zich heeft. Volledig open zijn in dit opzicht Groningen, Tilburg en Amsterdam. miJMfflRDT'S HOOFDPIJN poeders werken verrassend Aan de VU houdt men eind fe bruari vergaderingen waarop het be leid van de grondraad beoordeeld zal worden; verkiezingen heten hier vers 2. Wageningen wil de Utrechtse kant uit. zonder de mogelijkheid van af zetbaarheid van de hele raad in te bouwen. In Rotterdam schijnen de oesturen van de faculteitsverenigingen bij de verkiezingen veel invloed te krijgen. Van de plannen in Leiden, Eindho ven en Twente bestaat nog geen dui delijk beeld. Gisteren gezien hoe we in Ameri ka verkocht worden. Of liever hoe men ons lief Den Haag tracht te verkopen, want het betreft een film, die toeristen en in het bijzonder congresgangers moet lokken, speciaal uit Amerika. Zo'n film is reuze goed voor je gevoel van eigenwaarde en zelfver trouwen. Zoiets als een opgepoetste auto voor de deur. waarvan jij alleen weet dat er ook een paar verborgen gebreken onder de motorkap schui len. Den Haag-op-de-film is een oord waar ik zo wezen wil. Zon overgoten strand met vrolijke mensen, wijde lanen van Clmgen- daal. lieflijke Voorhouten en statig Binnenhof. De oude meesters in het Mauritshuis en de jonge modeko ning Beeuwkes in zijn salon. We moeten naar grotere regionale verbanden toe en de film realiseert dat door de Kagerplassen. de Delftse taptoe en de bollenvelden onder de Haagse ooievaar te brengen. Het Congresgebouw, waar immers de mensen voor komen moeten, in alle grootsheid met de vl; alle hoogheid met de toren. Geluk kig niet de monsterlijke zwem bad-zijgevel.... De statietrap van Des Indes en een dinertafel in Royal en gelukkig geen patatkramen en eetruiven. Plechtigheid van Prinsjesdag en kolkende dans van de jeugd. Jam mer dat de filmmakers niet, zoals ik, Robbie van Leeuwen en zijn Shocking Blue al hadden ontdekt. Ten slotte heeft Send me a postcard Z» mooi Darling in mijn huiskamer proefge draaid. De kalk viel van de muren, maar dat gebeurt zo vaak. Misschien hebben de buren toen gesidderd, niet beseffend welk groot Haags gebeuren ze meemaakten. Zelf besefte ik dat ook niet hele maal, maar dat is meer mijn on verstand in zulke zaken. En Robbie zegt nooit niks, die glundert alleen maar, deint mee en componeert prompt de volgende hit Over de film gesproken. Als Ik niet in Den Haag woonde, zou ik na de film gezien te hebben er onmid dellijk heen trekken. Schone stad met stralende inwo ners. Zon in de lente, de zomer en de hefst. Blanke toppen der duinen en ver re dreven Mondaine paarderennen en ijdel geflaneer. Als ik een Amerikaanse con gresganger was, koos ik direct Den Haag. Op het congres zou ik alleen, zo nodig, de presentielijst tekenen en verder zwerven om elk plekje, op de film gezien, te ontdekken. En dan zou ik meer gezien hebben dan menig Hagenaar ooit van zijn leven gezien heeft Daarom zou ik deze film op Bin nen- en Buitenhof, op de boulevard en de wandelpromenades, zo maar in de open lucht, willen laten af draaien. We zouden dan een tevreden bur gerij kweken. En de verborgen gebreken met liefde vergeten. (Van onze soc.-econ. redactie) AMSTERDAM Dr. G. M. J. Veldkamp, oud-minister van so ciale zaken, heeft voor het congres voor de sociale verzeke ringen van de jubilerende Ver eniging van raden van arbeid een preadvies uitgebracht over een wenselijke herziening van de kinderaftrek voor de belas ting en wijziging van de kinder bijslagwet. De heer Veldkamp wil een alge mene kinderbijslagwet, waarbij kin derbijslag wordt toegëkehd vanaf het tweede kind. Werknemers krijgen nu bijslag vanaf het eerste kind, zelf standigen vanaf het derde. De bestaande rechten van werkne mers tot kinderbijslag voor het eerste kind zouden in vijf jaar afgbouwd moeten worden. Enige tegemoetko ming overweegt dr. Veldkamp nog door verlaging van het belastingtarief voor gehuwden. Voorts stelt dr. Veldkamp voor de kinderaftrek bij de belastingen te la ten vervallen en deze op te nemen in de kinderbijslag over deze bijslag zou dan geen belasting worden geheven. Van de twee mogelijkheden: kin derbijslag overbrengen naar de fisca le kinderaftrek of andersom, kiest dr. Veldkamp dus de laatste. De eerste mogelijkheid zou toch ook twee sys temen in het leven roepen, omdat de lager betaalden, die geen belasting betalen, dan een uitkering van de fis cus moeten krijgen in de vorm van een negatieve kinderaftrek. In wezen i9 dit toch weer een kindehbijslagre- geling. Bovendien is het r.adeeL dat de fis cus deze bijslag pa's "na een jaar kan betalen, zodat op de uitkering lang gewacht moet worden, terwijl deze thans maandelijks of per kwartaal wordt betaald. Tenslotte ziet dr. Veldkamp aan de totale overbrenging van de kinderbij slag naar de fiscale kinderaftrek het grote gevaar verbonden, dat het be drijfsleven zijn invloed op de hoogte van de bijslag geheel kwijt raakt, omdat de kinderbijslag geheel afhan kelijk zou worden van de hoogte van de loon- en inkomstenbelasting.

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 5