RUSSEN TELLEN HUN KLEINTJES ;r zit weer muziek in de lucht Minderheid in eigen huis door J. den Boef door Dick Ringlever Russische vrouwen krijgen veel minder baby's dan vroeger. Zoals in vrijwel alle geïn dustrialiseerde landen zijn zij tot de ontdekking gekomen, dat het leven comfortabeler kan zijn met een kleiner gezin. En ook het feit,- dat zij een belangrijke plaats innemen in het arbeidsproces van hun land heeft er toe geleid, dat het aantal geboorten drastisch is beperkt, zodanig zelfs, dat de plannenmakers in Moskou zich zorgen maken en met spanning het resultaat afwachten van de bevolkingstelling, die vorige week in het gehele land is ge houden. Het geboortencijfer van de Sowjetunie bedraagt thans 17 per 1000. In de dagen vóór de olutie was dat nog 50. De Russische planologen voorspelden vijf jaar geleden nog, dat hun d in 1970 250 miljoen inwoners zou hebben. De volkstelling zal naar verwachting slechts inig meer dan 240 miljoen opleveren. Daar komt nog bij, dat in het eigenlijke Rusland het boortencijfer veel lager ligt (met 14 dan in de Aziatische gebieden, waar jaarlijks 36 deren per 1000 inwoners worden geboren. De burgers van Russische afkomst zijn bezig een 'derheid van de totale bevolking te worden. Moskou staat voor het probleem, dat juist ^de economisch minder ontwikkelde gebieden de bevolking te snel toeneemt, terwijl zij in westelijke industriegebieden te snel afneemt. opp |De verkeersvlieger van de toekomst zal een man zijn, die t veel méér heeft te doen dan een ponskaart in de gleuf te pppen en er op toe V zien, dat de computers werken. Dat zij jt toestel op hoogte brengen, het om slecht weer heen loodsen, I navigatie verzorgen en het ten slote weer feilloos op de grond Hten. De hand van de vlieger zal er nauwelijks meer aan te pas komen: het hele vliegplan is door de computer tot in details vastgesteld en slechts in noodgevallen zal de vlieger hoeven in te grijpen. Dat is het beeld, dat technici geven van de luchtvaart van morgen. Een beeld, waarin geen plaats meer is voor de romantiek van gisteren, van de tijd, dat een stoel in de cockpit nog avontuur betekende. ZATERDAG 24 JANUARI 1970 Dp de grond zijn de eerste len van dit beeld al aangege- i. Wie Schiphols centrum ir de verkeersleiding bezoekt, idt daar slechts een stille ro nte met oranje gloeiende nde m arSchermen, knipperende breng ipjes en geluidloos werkende ijkpubi iputers. i van eïnterp snis zo /en. ri [et binnen- en uitleiden van vliegtuigen is voor een groot in handen gelegd van de :tronica. Het doorgeven van levens en het verwerken er- gaat vrijwel automatisch, irijf- en praatwerk is ex 2 ïwelijks meer bij. nog maar een paar stap- scheiden het nu van een geautomatiseerd lucht- jeer; van het moment, zien, iarop ook de vliegtuigen zélf laar h t computers zijn uitgerust. paratuur, die communiceert daarop de installaties van de ver- postui irsleiding en feilloos de van vorm, besp ïoupei IptJ'-l??! i grond af gegeven bevelen voert. Toch geeft directeur W. kaay van de Rijksluchtvaart- ïool op het Groningse vlieg- Id Eelde, het instituut, waar derlandse verkeersvliegers irden opgeleid, er de voorkeur n de benen op hedendaagse Dnd te houden. „De computer dan straks een welkom jmiddel zijn, de vlieger is :h de man die de verantwoor- ijkheid blijft dragen en in gevallen moet kunnen in- jpen". Ifearmee hij maar wil zeg- j dat Eelde opleidt tot de round vlieger, die ook zon- ^electronica zijn vliegtuig nteren. De heer Lékaay: „wij berei den onze leerlingen voor op si tuaties, die zich misschien eens per jaar of eens per tien jaar, misschien wel helemaal nooit voordoen, maar als ze zich voordoen, moeten ze weten hoe te handelen. Daarom stellen we ook als exameneis, dat ze een eenvoudige looping kunnen ma ken en hun toestel uit een vrille kunnen halen: alléén om hen te wennen aan ongewone omstan digheden, want in een DC-8 kun je natuurlijk nooit dat soort stunts uithalen". Omdat die ongewone situaties zo zelden zijn (de veiligheid van de luchtvaart is bijna 100 pro cent: op 100 miljoen passagier- -kilometer, noteren statistieken maar 3,3 slachtoffers) is het vliegerberoep van vandaag nog maar een kwestie van routine, het uitvoeren van een aan<-al handelingen, die de gemiddelde leerling vrij snel onder de knie heeft. „In feite zit hij gewoon te wachten tot er iets gebeurt; maar dan zal hij ook moeten tonen de vliegkunst werkelijk machtig te zijn. En dat leren wij hem hier". Dat het beroep van verkeers vlieger alleen voor de super mens zou zijn, verwijst de di recteur overigens snel naar het rijk der fabelen, „iedere norma le gezonde jongen kan het wor den. De verkeersvlieger is een normale man met gemiddelde eigenschappen. Alleen heeft hij dit voor, dat hij méér van die gemiddelde eigenschappen heeft". Dat neemt echter niet weg. dat elk jaar opnieuw een vrij groot percentage wordt afge keurd. Zo werden er vorig jaar van de 239, die zich bij de school aanmelden,, maar 43 aan genomen. Alleen al bij de psy chotechnische keuring valt een kwart af. Wil men voor de selectie in Js deze tendens zich voortzet zal het slsche aandeel in de wereldbevol- >rgv dat in 1940 nog acht en een half cent bedroeg, tegen het eind van de niet meer dan vijf percent zijn. feit, dat de Chinese bevolking (drie- ontf zo groot als die van de Sowjet- 1 0 ongeveer tweemaal zo snel groeit, rroe '00r "leefhebbers in het Kremlin I n geruststellende gedachte. .ien. ord e Prawda heeft al eens aangedron- regeringsmaatregelen om de ning van grote gezinnen aan te moe- el in. Hier komen echter onverwachte pra< '>lemen om de hoek kijken. Want die moediging zou voornamelijk moeten len voor de Russen in het westelijke ni I van de Sowjetunie. Maar dat zou in Aziatische landsdelen kwaad bloed t hïen' Victor Zorza heeft in de Guardi- altl uitgerekend, dat verhoging van de te 1 msten van gezinnen met meer dan Eho' 6 ónderen 'n laatstbedoelde gebie- tot een nieuwe bevolkingsexplosie leiden. 1 „gedifferentieerde" bevolkingspo- zou discriminerend werken ten op- te van deze minder ontwikkelde Isdelen, waar raciale spanningen al niet ver onder de oppervlakte Stalin, zelf uit Georgië afkomstig, e ld destijds met veel moeite een op- voo het nationaliteitenprobleem en(i de Sowjetunie. De aandacht, die in c j band met het dreigende gevaar uit "a aan de Aziatische landsdelen c dt besteed, kan er oorzaak van zijn, dit probleem opnieuw aan de orde aantal inwoners wil men in de Sowjet unie, waar in de grote steden een tekort aan arbeiders is en op het platteland de werkloosheid een groeiend probleem is, de oorzaken te weten komen van interne migratie. Men zoekt het antwoord op be langrijke vragen van onderwijs en natio naliteit. Het onderzoek zal veel meer gedetail leerde gegevens verschaffen dan de vo rige tellingen. In 1959 werd de mensen gevraagd naar nationaliteit en moedertaal (in de Sowjetunie leven ongeveer 100 verschillende ethnische groepen en wor den 122 talen gesproken). Nu is ook genoteerd, welke andere talen worden gesproken. Deze gegevens zouden no dig zijn bij de opstelling van het plan voor publlkatie van literatuur in verschil lende talen en voor het opzetten van scholen, die de nationale taal onderwij zen. Men hoopt nu voor het eerst ook iets te weten te komen over kwesties als: hoeveel Russen helpen In de huishou ding, tegen welke beloning nemen vrou wen een baan, hoeveel mensen bewer ken een eigen stukje grond. Waarne mers verwachten dat de uitslag de voortzetting zal tonen van een in de tellingen van 1939 en 1959 gesignaleer de tendens: het verdwijnen van kleine nationale minderheden (of versmelting met grotere nationaliteiten. Sinds 1926 hebben ongeveer 80 van deze groepen (in verafgelegen gehuchten in Siberie en het verre Noorden) opgehouden te bestaan. Een belangrijk doel van de telling is echter, vast te stellen, hoeveel mensen nog buiten de grenzen van het „sociale produktiesysteem" van de staat vallen, aldus de Financial Times. De binnen landse migratie schept grote werkgele genheidsproblemen, vooral in het ooste lijke deel van de Sowjetunie. In 1968 nam de werkende bevolking in de wel varende Russche federatie naar schat ting met 1.2 pet. toe. Het aantal open arbeidsplaatsen steeg echter met 3 pet. zodat het verschil met de rest van het land nog groter werd. Intussen blijft het een vreemde situatie dat zoals ge zegd op het platteland in die federa tie werkloosheid heerst, omdat de be volking (40 pet. van het totaal) niets voor de industrie voelt. Volgens een deskundige op hei ge bied van het arbeidspotentieel lijdt voor al de federatie aan een verspilling van arbeidskrachten. Het aantal av beidskrachten kan in bepaalde ir> dustrieën worden gereduceerd door be» tere specialisatie in de fabrieken. Zij zouden vrijkomen om elders te worden ingezet. Ook bestaat de mogelijkheid, dat de trek van het platteland naar de industriële centra zal worden aange moedigd. Daarbij is het de vraag, of deze vorm van migratie op basis van vrijwilligheid kan geschieden. Ook van de vrouwen, die 54 pet. van de bevolking vormen en 47 pet. van de binnenlandse arbeidskrachten leveren, zal meer worden verwacht. Zij zijn lang zamerhand op vele gebieden gaan domi neren als leraren, artsen en dikwijls als leiders van collectieve boerderijen. Verder treft men ze-veel in het bouw vak. in alle mogelijke fabrieken, maar ook als straatvegers. Voor de Russische vrouwen zal het moeilijk worden een grotere ar beidsprestatie te leveren en tevens de :aak op zich te nemen, voor een snelle stijging van het geboortencijfer te zor gen. Ook hier moet worden afgewacht of in een veranderende Russische maat schappij de plannenmakers in het krem- lin op hun wenken bediend zullen wor den. aanmerking komen, dan mag men niet jonger dan zeventien en niet ouder dan twintig zijn, het diploma hbs-b, gymnasium- -b of een gelijkwaardig certifi caat hebben en voorts volledig gezond zijn. Wie aan die eisen voldoet en de selectie passeert, heeft 95 procent kans, dat hij twee jaar later bij de KLM op deDC-9 vliegt. De heer Lékaay: „Er is een tijd geweest, dat wij onze leer lingen die zekerheid niet kon den bieden. Dat was de periode, waarin het de KLM slecht ging en zij moest inkrimpen. Die tijd is nu voorbij. De KLM zit weer te springen om vliegers, evenals trouwens alle westerse maat schappijen." Elk jaar kunnen gemakkelijk vijftig nieuwe vlie gers worden geplaatst." Voor de leerlingen betekent dat zeker perspectief, temeer omdat het rijk hen verplicht na voltooiing van de opleiding ten minste tien jaar bij een Neder landse maatschappij te vliegen. Een voorwaarde, die logisch is, omdat de overheid in iedere leerling een dikke 240.000 gul den steekt. De vergoeding die daar van de kant van de leer ling tegenover staat, valt bij dit -#■ Klaar voor de start in de Hansa-jet, de „loopplank" voor de sprong op de DC-9 van de KLM. bedrag in het niet: 3600 gulden (volgend seizoen 6000 gulden) en daarvoor leeft de adspirant- -vlieger dan twee jaar in het internaat, krijgt hij zijn uni form plus nog een zakgeld van twaalf gulden per week. „Die kosten hoeven voor nie mand een beletsel te zijn. En als ook dit bedrag niet is op te brengen, kan er met een beurs ook nog wel een mouw aan ge past worden", aldus de direc teur. Wil de afgestudeerde leerling toch naar het buitenland dan is hij het rijk een ton schuldig, een bedrag, dat in tien jaar af betaald moet zijn. „Maar in de praktijk komt dat weinig voor. Negentig procent van onze leer lingen komt berecht bij de KLM. En van de rest gaat een deel naar de chartermaatschap pijen of de vliegdiensten, van bedrijven, zoals die van Phi lips." De vliegeropleiding is voor de overheid de duurste opleiding, die er in ons land bestaat. Vooral omdat de leerlingen zeer kostbaar en modern materiaal in handen wordt gegeven: onder meereen vloot van vliegtuigen. Het eerste toestel waarmee de RLS-er kennismaakt na de vier maanden grondtraining is de Zweedse Saab-Safir, het pro pellervliegtuig, waarin hij zijn luchtdoop ondergaat. Daarna stapt hij direct over op straalvliegtuigen. Eerst op de Franse Morane Saulnier, die 620 km per uur vliegt en tenslotte op de vorig jaar aangeschafte Duitse Hansa, die met zijn twee straalmotoren een top van 770 km haalt. Deze overschakeling op de jets (vroeger deed men het met Tiger Moths, Harvards en Beechcrafts) is bedoeld om de leerling vertrouwd te maken met het vliegen op de straal vliegtuigen van de grote maat schappijen. Met de constructie van de oefenvliegtuigen is daar- Herhaaldelijk vinden in de „nationale republieken" partijzuiveringen plaats, waarbij nationalisme een van de voor naamste beschuldigingen is. Zo keerde men zich in Tadzjikistan tegen de import van beter opgeleide Russische technici. In Moskou acht men volgens Zorza de ze import noodzakelijk voor de econo mische ontwikkeling van Centraal-Azië. Deze ontwikkeling vergroot echter de kloof tussen de toch al bevoorrechte outsiders en de plaatselijke bevolking, die veel minder verdient. Bovendien ont nemen deze Russen werkgelegenheid aan de snel groeiende inheemse bevol king. De Russen worden door de nationa listen zelfs van „kolonialisme" verdacht. In Moskou weet men dat. Een openlijke discussie blijft echter uit, omdat deze op zichzelf al de erkenning zou inhou den, dat de verdenking inderdaad bestaat. Het probleem heeft echter al acute vormen aangenomen en een Russisch economisch blad heeft onlangs toegegeven, dat het moeilijk is, voldoen de werkgelegenheid in Centraal-Azië te scheppen. Hierbij rijst echter de vraag of met het oog op de snelle bevol kingsgroei in dat deel van de Sowjet unie Moskou zelf geen remmende factor is. De volkstelling van vorige week. waarbij een legertje van ruim anderhalf miljoen vragenstellers was betrokken, is de vijfde sinds de revolutie van 1917. Bij de laatste telling (in 1959) waren er 212 miljoen Sowjetburgers. Nu zijn er waar schijnlijk 140 miljoen. In 1959 bestond de bevolking voor 55 pet. uit Russen, mee duidelijk rekening gehou den. Zo is het instrumentenpa neel van de Hansa (vliegkosten: 1000 gulden per uur) vrijwel ge lijk aan dat van de DC-9, waar op de leerlingen bij de KLM worden geplaatst. „Het merkwaardige is", zegt directeur Lékaay, „dat het vlie- en op deze snelle toestellen vrijwel geen problemen ople vert voor de jongens. Ze passen zich snel aan. Soms sta je er wel eens verbaasd van. Over het algemeen zijn het immers jongens, die net bij moeders pappot vandaan komen, een beetje verlegen en wat schutte rig soms. Maar als je ze dan op de bok ziet zitten en als ze tij dens de lessen moeten optreden als captain, is die houding in eens veranderd. Dan geven ze kortaf hun bevelen aan de in structeur, die fungeert als twee de piloot, en merk je, dat het ineens mannen zijn met verant woordelijkheidsgevoel". De directeur geeft toe: „zo hoort het natuurlijk. Als ze straks echt vliegen, wordt dat ook van hen verwacht. Ze heb ben tenslotte een bak van zo'n honderd mensenlevens en méér achter zich. In de lessen hame ren we er steeds opnieuw weer op: als vlieger ben je geen stun- ter. Je hebt er alleen maar voor te zorgen, dat zo weinig moge lijk risico's worden genomen. De Olyslagers zijn verleden tijd". Orde is daarom ook een van de pilaren, waarop de opleiding steunt. „We kunnen ons geen uitspattingen veroorloven. De leerling, die opdracht had een oefenvlucht hoog boven Eelde te maken en in plaats daarvan vlak boven de Lauwerszee ging vliegen, hebben we dan ook di rect van school gestuurd". De verkeersvlieger van van daag is wezenlijk anders dan die van vroeger. De moderne vlieger is de man, die perfectie nastreeft, die nauwkeurig waar neemt, zuiver interpreteert en snel beslist De heer Lékaay: „Hij is een exacte denker, een man, die snel tot de- kern van de zaak doordringt. Op die eigenschap pen letten we ook scherp bij de selectie, vandaar dat we ook een heel ander soort studenten hebben dan bijvoorbeeld in Lei den. Van de studentenacties, waar je zoveel van hoort, mer ken we hier ook niets. Inspraak is geen twistpunt en het verbod baarden te dragen heeft geen weerstand ontmoet". Op de vraag van een buitenstaander of homofielen worden toegela ten. antwoordt de directeur: „het is beslist geen eis....". De leerling van de Rijks luchtvaartschool heeft maar één verlangen: zo snel mogelijk te kunnen vliegen, met zijn B-3 op zak. En de kans daarop is nog nooit zo groot geweest als nu. Alle maatschappijen kunnen vliegers goed gebruiken. En ge zien de stormachtige ontwikke ling van de luchtvaart, zal dat wel zo blijven. Schiphol-cijfers ondersteunen die RLS-stelling. Boekte de luchthaven vorig jaar 4,4 mil joen passagiers, in 1980 zullen er dat al 13 miljoen zijn en in 2000 meer dan 55 miljoen. Toestellen met plaats voor 400 passagiers staan op het punt hun intrede te doen en vliegtui gen voor 1000 passagiers liggen al op de tekentafels. En al zul len die dan voor een groot deel door de computer gevlogen worden, vliegers zullen er altijd nodig zijn. Door de ponskaart zullen zij in ieder geval nooit op non-ac tief worden gezet, weet men in Eelde. die leven in de Russische federatieve republiek. Deze strekt zich over duizen den kilometers uit van Smolensk in het Westen tot Wladiwostok in het Oosten. In april zal blijken, dat zij in een minder heidspositie zijn geraakt. Het verkeersleidingscentrum op Schiphol: in alle rust doen de computers hun werkDe automatisering is hier al ver gevorderd, maar voltooid is zij nog niet. In de komende jaren zal de Rijksluchtvaartdienst er nog eens vijftig miljoen gulden In investeren om het centrum nóg moderner en het vliegen nóg veiliger te maken. Het hoofd van het centrale bestuur voor de statistiek. Wladimir Starowski. Jeelde onlangs mee. dat men door de telling richtlijnen wil verkrijgen voor een nauwkeurige en uitgebreide analyse van de ontwikkeling in het land. evenals een basis voor nieuwe plannen. Behalve het

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 17