ixon: landen moeten voor eigen verdediging zorgen Hongersnood deel een van teistert Lombok met anderen delen Aardbeving in 1 Specialisten staan op hun vrije beroep Geertsema niet zeker van voortbestaan van Kabinet-De Jong Strijd tegen misdaad J Vervuiling tegengaan Uit de Haagse hof geplukt VRIJDAG 53 JANUARI 1970 WASHINGTON Amerika zal ook in de toekomst zijn ver dragsverplichtingen blyven nakomen, maar het zal niet langer de belangrijkste leverancier van mankracht en geld blijven bij con flicten. De andere landen moeten in de eerste plaats voor hun eigen wel zijn en verdediging zorgen. WASHINGTON De FBI heeft steren de arrestatie bekendgemaakt i drie mannen, die ervan verdacht betrokken te zijn bij de jord op de Amerikaanse vak- ïndsleider Joseph YablonskL l'Het lijk van Yablonski, dat van i vrouw en zijn dochter, werden 5 januari in hun woning in irksville gevonden. De drie ar- estanten zijn Paul Eugene Gilly, een 7-jarige huisschilder, Claude Ed- vard Vealy, 26 jaar en zonder be- oep, en de 23-jarige arbeider Au- iran Wayne Martin. ZAAK-YABLONSKI Van verscheidene kanten is de ver denking geuit, dat Yablonski om het leven is gebracht, omdat hij de voor zitter van de mijnwerkersbond, An thony Boyley, had beschuldigd van verduistering van vakbondsgelden. Op de foto twee van de arres tanten, links de 26-jarige Claude Eduard Valley en rechts de 22- jarige Aubran Wayne Martin. De derde arrestant is de 37-jarige Paul Eugene Gilly. Betere leiding in ziekenhuizen, maar Dit zei gisteren president Nixon in zijn eerste State of the Union- boodschap (te vergelijken met de Troonrede) sedert hij vorig jaar aan het bewind kwam. De VS hebben in twee oorlogen (Korea en nu nog in Vietnam) geld, wapens en mankracht geleverd om andere te helpen hun vrijheid te ver dedigen. De grote industriële landen van Europa en ook Japan hebben thans hun economische kracht herwonnen. De Latijns-amerikaanse landen en ve le landen in Azië en Afrika die na de Tweede Wereldoorlog hun vrijheid kregen van het kolonialisme, hebben een nieuw gevoel van trots en waar digheid en een vastbeslotenheid zelf de verantwoordelijkheid voor hun verdediging op zich te nemen. „Erop te staan dat andere landen een rol spelen is geen afschuiven van verantwoordelijkheid maar een delen van verantwoordelijkheid, aldus Nixon. „Dat is de basis van de doc trine die ik in Guam bekendmaakte". Over de betrekkingen van de VS met de Europese bondgenoten zei Nixon dat deze „nauw en gezond" zijn. Botsing voorkomen r j De Amerikaanse politiek, zo ver volgde de president, is gericht op het (Van een onzer redacteuren) UTRECHT Bij het zoeken van lieuwc wegen volgens welke aan het iendaagse ziekenhuis leiding moet irden gegeven kan het geheel of ieeltelijk prijsgeven van het spe- ilisme als vrij beroep nooit worden ïffcrd. Een vast dienstverband be kent geen oplossing. Bestaande pro- len worden er niet door weggeno- Er zullen zelfs nieuwe proble men door ontstaan. Dit is de mening van de voorzitter der landelijke specialistenvereniging, dr. J. van Mansvelt, die hij gisteren" tegenover ons uitte naar aanleiding van de hier en daar heersende cri sissituatie in ziekenhuisstaven. Als verkeerd voorbeeld noemde hij de Duitse situatie, waar wel dienstver band voor specialisten bestaat zelfs finesses geregeld en waar men juist verlangt naar de situatie van vrije beroepsuitoefening zoals in Ne derland. Dienstverband werkt kostenverho- ;end en in de uitoefening van zijn aak persoonlijke verantwoorde lijkheid voor zijn patiënten blijkt de specialist bij een hiërarchische structuur juist te worden gehinderd. 't Moet anders Maar dat betekent geenszins, dat de LSV, die zich de laatste tijd ver hevigd bezighoudt met het mede zoe ten naar nieuwe structuren voor de i,ziekenhuis-top" geen ingrijpende veranderingen voor ogen staan. De supersnelle ontwikkeling van dit in gewikkeld geworden grootste bedrijf met de grootste omzet van Neder land, waarin 23 erkende specialismen en er komen er nog veel meer moeten werken en ook in teamver band veel meer moeten gaan samen werken, maakt dit noodzakelijk. Welke structuur staat de LSV. die dezer dagen een studiedag over de ..management" van ziekenhuizen- lield, voor ogen? In korte lijnen als volgt. Het ziekenhuisbestuur, dat zijn functie in de regel als ongesalarieer de nevenwerkzaamheid uitoefent is als regel niet deskundig in het me disch gebeuren, dat zich in het zie kenhuis afspeelt. Het zal daarom de dagelijkse lei- ng en het voorbereiden van be leidsplannen opdragen aan een geza menlijk directorium, waarvan vaste (gelijkwaardige) leden zijn: een me dicus-directeur, een econoom-direc- teur en een verpleegkundige directri ce, van wie eerstgenoemde doorgaans als voorzitter zal dienen te fungeren. Zij zijn aan elkaar en ieder afzonder lijk aan het ziekenhuisbestuur ver antwoording verschuldigd en zullen de hulp nodig hebben voor een secre taris, die als administratief directeur jzou kunnen worden aangemerkt. Behalve hun eigen deskundigheid zal in het directorium de inbreng no- zijn van een aantal vaste ad viseurs. afkomstig van de medische staf, de technische, de administratie ve en huishoudelijke dienst alsmede ▼an de hoofddocente der verpleegster- Opleiding en eventueel andere func tionarissen. De individualistisch ingestelde me dicus zal moeten gaan inzien dat hij vaak alleen zijn patiënt niet voldoen de kan helpen en hulp van collega's uit andere disciplines behoeft, het geen toenemende integratie betekent. Regeling van interne verhoudingen en verdeling van zaken en bevoegd heden dienen, naar de mening van de LSV, reglementair te zijn vastgelegd. Ook de wijze van samenwerking naar buiten (met andere ziekenhui zen) moet, eventueel in een ander regelement, zijn geregeld. Jumbo-Boeing 747 is „pechvogel" LONDEN Het reusachtige str aalpassagiers vliegtuig, de Jumbo jet Boeing 747 van Pan American Airways heeft zich in korte tijd de reputatie van pechvogel verworven. Nadat het toestel donderdag met zeven uur vertraging voor zijn eerste geregelde vlucht van New York naar Londen was vertrokken, deden zich 's avonds in Londen opnieuw tech nische moeilijkheden voor. De Boeing liep zeven uur vertraging op. Een deel van de passagiers leverde uit gramschap over de lang durige vertraging het vliegbiljet in. voorkomen van een catastrofale botsing met de grote communistische machten, de Sovjetunie en China. De onderhandelingen met Moskou over de beperking van de strategische ra ketwapens zullen een groter kans van slagen hebben als wordt uitge gaan van wederzijds zelfbelang dan vanuit naïeve overgevoeligheid. In dezelfde geest zijn met China de besprekingen in Warschau hervat. Over de oorlog in Vietnam zei de president dat de vooruitzichten op vrede op het ogenblik veel groter zijn dan een jaar geleden. Nixon, die volgende maand het Congres een uitgebreide boodschap over de buitenlandse politiek zal doen toekomen, besteedde het grootste deel van zijn rede aan bin nenlandse problemen. Strijd tegen misdaad Hij drong er bij de bevolking op aan de vervuiling te bestrijden, de i straat schoon te maken, de misdaad te bestrijden en te ijveren voor een I land in vrede met de wereld en met I zichzelf. Voor zijn begin van zijn nieuwe campagne kondigde hij het congres aan 10 miljard dollar te vragen voor i een vijfjarig programma ter bestrij- ding van de watervervuiling. Tege- lijkertijd deelde hij mee een even wichtige begroting,te zullen indienen voor het fiscale jaar 1971/1972 en harde besluiten te hebben genomen waarbij programma's waren geschrapt om prijsverhogingen voor de bevolking te voorkomen. De strijd tegen de inflatie moet met alle kracht worden voortgezet. Op een punt wil de president niet bezuinigen, maar zelfs eerder meer uitgeven: de bestrijding van de misdaad. Als er een terrein is waar het woord „oorlog" gepast is, is het bij de strijd tegen de misdaad", aldus Nixon. BONN De Westduitse bondskanselier Willy Brandt heeft gisteren een boodschap gezonden aan de Oostduitse premier Willi Stoph, waarin hij voorstelt besprekingen te openen tussen beide Duitslanden. Bijzonderheden van de brief door het kabinet goedgekeurd werden door regeringswoordvoerder Ahlers niet bekendgemaakt. Ook in Zwitserland en Oostenrijk E endemonstrant wordt door de politie weggeleid tijdens onlusten in Milaan. Duizenden Italiaanse studenten leverden woensdagavond een (verbitterd) gevecht met de politie. Resultaat: dertig betogers en acht politiemannen liggen in het ziekenhuis. STUTTGART Grote delen van Zuid-Duitsland, Zwitserland en Oos tenrijk zijn gistermiddag getroffen door een aardbeving met kracht ze ven tot acht op de schaal van Rich ter. Er zijn geen meldingen van slachtoffers, maar vooral in het ge bied van Baden-Wiirttemberg werd sohade aangericht. In vele plaatsen renden de mensen de straten op. In bedrijven viel het licht uit. Op de burcht Hohenzollern stortte een toren in. Veel auto's wer den beschadigd door neervallende stenen en glas. De laatste aardbeving in Zuid- -Duitsland was 26 februari vorig jaar. De sterkste (acht punten) was in 1943. Samenwerking comité's Papoea-vluchtelingen I UTRECHT Om verwarring te voorkomen en om zo effectief moge lijke acties te kunnen voeren, hebben het onlangs opgerichte Comité Pa poea vluchtelingenhulp en het al lan ger bestaande Actiecomité vluchtelin- gen Papoea tot een nauwe samenwer king besloten. I De besprekingen zijn nog aan de gang. Een fusie wordt niet uitge sloten geacht. Binding Rechts heeft haar radio- zendtijd van zaterdag ter beschik king gesteld voor de Papoea-hulpver lening. Duizenden sterven door de droogte LOMBOK Op het Indone sische eiland Lombok voltrekt zioh sinds enige jaren een trage die, die tot dusver voor het oog van de wereld verborgen is ge bleven. Duizenden mannen, vrouwen en kinderen zijn bezig op dit eiland, dat ongeveer een zesde deel van Neder- Pachman zwaar gewond? PRAAG De gearresteerde Tsje- choslowaakse schaakgrootmeester Lu- dek Pachman, aanhanger van Dub- ceks hervormingsbeweging, is volgens vrienden van hem met een schedel breuk en enkele gebroken ribben naar het gevangenisziekenhuis over gebracht. Zijn kennissen wisten niet hoe hij aan die verwondingen kwam. Pachman werd na ongeregeldheden bij de eerste verjaardag van de inva sie van de landen van het Warschau pact in augustus 1969 gearresteerd. Kort daarna ging hij in hongersta king. Volgens zijn vrienden zal bin nenkort een proces tegen hem begin nen. (Van onze parlementsredactie) ROTTERDAM Volgens de WD-fractieleider in de Tweede Kamer, mr. Geertsema, bestaat in ons land de „meest explosie ve toestand" in de politiek sinds de oorlog. Het risico dat het ka binet-De Jong de eindstreep niet zal halen is de laatste maanden aanmerkelijk verhoogd. De libe rale leider is er dan ook niet meer zo zeker van dat er geen crisis meer komt voor de ver kiezingen in 1971. Op een bijeenkomst in het Rotter damse Rijnhotel zei mr. Geertsema, dat een zeer voorzichtig manoeuvreren van het kabinet gewenst is. Met na me op het gebied van de lonen en prijzen zal 1970, en meer nog 1971, moeilijk worden. Als bovendien de uitslag van de verkiezingen voor de Provinciale Staten uitwijst, dat dit kabinet de meerderheid van de be volking niet achter zich heeft, zal dat ongetwijfeld verstrekkende gevolgen hebben voor de regering. Veel kritiek heeft mr. Geertsema op het goedkeuren van de metaal cao. Hij voorziet een hernieuwde loon-prijs-spiraal, als de ontwikkeling van loonindexering zich zal voort zetten in andere bedrijfstakken. Geschrokken Hij is zeer geschrokken van het „gemak" waarmee belangrijke politi ci als Van Mierlo en Den Uyl praten over een zaken- of minderheidskabi net als alternatief voor de huidige coalitie van liberalen en confessione len: „Dat is de slechtst denkbare op lossing." Hij had wel waardering voor de manier waarop D'66 de politieke za ken aanpakt. Deze partij houdt konstant rekening met de mogelijk heid dat het tot regeringsverant woordelijkheid wordt geroepen. Dat is bij de PvdA niet bepaald het ge val. Die partij lanceert dan ook „wil de" plannen, die onuitvoerbaar zijn. Overigens verwacht mr. Geertse ma. dat de spanningen binnen de PvdA tussen gematigden en Nieuw Linksers weer zal toenemen. Nieuw Links zal er ongetwijfeld in slagen meer dan de helft van de PvdA- Kamerzetels te bemachtigen. Ook was de liberale fraktieleider niet zeker van de samenwerking tus sen ARP. CHU en KVP. Door de on gewoon scherpe houding van ARP en CHU bij de kwestie-De Block is er een „barstje" verschenen in de con fessionele samenwerking. Een barstje, dat nu nog klein lijkt, maar dat grote gevolgen kan hebben. land groot is en 700.000 inwoners telt, langzaam te verhongeren. Sinds 1966 bedraagt het aantal doden meer dan 20 000 en de laatste tijd worden veel sterfgevallen niet eens meer gere gistreerd. Lombok is een vergeten eiland, al jaren geteisterd door een verschrik kelijke droogte, die de grond heeft veranderd in een harde korst, waarop niets meer groeit. Horden ratten zwerven over het eiland, die de wei nige rijst die er is, verslinden. De komende maanden zullen nog maals honderden sterven, als de re gering niet spoedig rijst aanvoert. Aan de oogst van dit jaar ontbrak een hoeveelheid van 33.000 ton Bali Tot dusverre heeft de door veel problemen geplaagde 'regering in Djakarta weinig belangstelling voor het lot van de eilandbewoners ge toond. Lombok ligt aan de overzijde van een smalle zeestraat, tegenover het weelderige Bali, op een afstand van tien minuten vliegen. Terwijl daar de weldoorvoede toeristen langs de kusten flaneren, sterven aan de overzijde duizenden. Behalve met de droogte hebben de bewoners ook met een rattenplaag te kampen, die rijstvelden met een op pervlakte van honderden hec taren vernielt. Volgens de bij gelovige dorps bewoners zijn de ratten in massa uit de hemel ge vallen en wor den zij aange voerd door een reusachtige wit te rat, „zo groot als een hond". Den Haag heeft de afvalberg van de welvaart in onvoorstelbare afme tingen tentoongesteld. Dat het pu bliek er als vliegen in rond krioelt, kan beslist niet gezegd worden. Hoogstens dat er zo nu en dan eens een vliegje neerstrijkt, voorzichtig zo hier en daar een snufje neemt en dan weer wegfladdert, dikwijls met een opgetrokken neusje. Het lijkt allemaal te veel De plastic teilen, rieten manden, glazen, borden, schalen, partijen wol, handschoenen, parapluies, pannelap pen, schoenen, onderbroeken, pull overs, bankstellen en keukenmatten. Men verliest zich in de chaos. Duwt, trekt, wikt, weegt, vergelijkt en dan opeens is de appetijt ver dwenen. Men hoeft niet meer. Wat zwerven in onze grote waren huizen liet me dat telkens weer zien. Dat op het laatste nippertje het toch niet doen. Je zou dan even in de bovenka mertjes willen kijken. Waarom eerst die duidelijke belangstelling en dan zich bedenken? Omdat het artikel toch niet de moeite waard is? Of omdat er bij nauwkeurig kij ken een smetje aan kleefde, dat men in het zakenleven een schoonheids foutje pleegt te noemen? Dan zouden we allemaal erg kies keurig zijn geworden. Dan zitten we allemaal midden in de welvaartsstaat. Schijn? Of werd er in die breinen boven die peinzende gezichten snel gere kend? En het artikel tegenover de uitga ve toch te licht bevonden? Of was bij nadenken dat speuren en keuren niets dan een illusie; een kwestie van wel begeren maar niet kunnen kopen? En zou de welvaart niet zo'n alge- meen goed zijn? Slenterend door de immense ruim ten, omhoogrollend en omlaagzoe- vend, zag ik verlaten vakken, waar zelfs geen verkoopkrachten te be kennen waren. Bijna spookruimten, waar schatter te grabbel zijn gegooid, die niemand opraapt. Straks zullen er wel bevestigende antwoorden komen op de vraag „of de uitverkoop goed is geweest"? Welke zakenman zal ten aanhore van de concurrentie zeggen dat het een sof was? Dat is net zo iets als het vragen aan een vertrekkende diplomaat hoe hij het in Nederland heeft gevon den. Altijd is het antwoord, dat hij met bloedend hart weggaat. Maar stel je nu eens voor, dat hij zei: „Ik ben dolgelukkig er tussen uit te kunnen knijpen, het is hier een saaie, dooie boel, En de Nederlan ders kunnen me gestolen worden. En toch zou je het allemaal wel eens willen weten, wat nu echt en onecht, schijn en werkelijkheid is. De eilandbe woners hebben duizenden van de knaagdieren gedood, maar wat zij ook de den, zij konden geen eind ma ken aan de plaag. Toen kwamen de sprinkhanen, die tot het laatste toe verslonden wat de ratten hadden overge laten en daarna werd de rijst ziek en rotte weg. Al die tijd werd de grond droger. Genoeg Thans, na maanden zonder regen, leven de boeren van plantenwortels en insecten. Dat is alles wat er nog te eten is. De bittere ironie is, dat terwijl dit land verschrompelt en sterft, de deelten van het eiland rijst genoeg uiterste noordelijke en westelijke ge- hebben. De droogte concentreert zich in het zuiden van het eiland. Maar de mensen van de centrale vlakten willen niet weg. Een bestuur der van het eiland zei wanhopig: „Het is alsof je met je hoofd tegen een heel dikke muur loopt. Ik heb geprobeerd ze uit deze streek te laten wegtrekken, maar ze zijn hier vast- geworteld. Ik geloof niet dat ze ooit weg zullen gaan." „De grootste vijand van de bevol king is misschien hun blind vertrou wen in „de wil van Allah," samen met hun erbarmelijke onwetendheid en hun hardnekkig verzet tegen ver anderingen." Sommige functionarissen hebben geprobeerd deze slagboom van onwe tendheid te doorbreken en de geeste lijke leiders ervan te overtuigen, dat zij er verkeerd aan doen te prediken dat de mensen op de grond van hun voorvaderen moeten blijven. Be rustend zeggen zij, dat de vooruit- i gang even langzaam vordert als een I slak. De regering van het eiland heeft 1 geprobeerd te helpen door haar ma gere rijstvoorraad beneden de kost prijs te verkopen, maar de boeren konden zelfs die prijs niet betalen. Onverschillig Zo geïsoleerd en naar het schijnt onverschillig voor hun lot zijn de mensen op deze ledige, woeste gron den, dat zij nauwelijks enige hulp schijnen te verwachten. Lombok weerspiegelt alles, wat in deze archipel verkeerd is gegaan, de indolentie, de corruptie, de on verschilligheid, de zelfmisleiding, het geloven wat men graag wil, het ver val en het onwrikbaar vasthouden aan de oude methoden. De mensen van de centrale vlakten zijn lusteloos en hebben doffe ogen. De mannen staren naar hun akkers, de vrouwen zitten lusteloos voor de huizen, de naakte kinderen spelen in het roestbruine stof. Sjaloom over Biafra Met stijgende verbazing en veront waardiging heb ik de verklaring van Sjaloom over Biafra gelezen en mij afgevraagd vanuit welke intentie Sja loom deze halfzachte verklaring heeft uitgegeven. 1. Ik kan mij niet herinneren (maar ik hoop dat mijn geheugen mij hier in de steek laat) dat Sjaloom ooit „een emstig protest" heeft aangetekend te gen bijv. het beleid van de minister van buitenlandse zaken in de zaak Bi- afra/Nigeria. 2. Hoe kunnen de rapporten van het internationale waarnemersteam „grond voor vertrouwen in de Nigeri- aanse regering" geven, waar deze waarnemers gasten waren van de Ni- geriaanse regering en bovendien zelf toegeven, dat hun onderzoek niet diepgaand is geweest? Tot nu toe heeft de Nigeriaanse re gering weinig of niets gedaan om het vertrouwen in haar beleid te herstel len. Enkele Britse journalisten werden dezer dagen uitgewezen vanwege een rapport over Onitsha, dat al meer dan anderhalf jaar in federale handen was en waar geen spoor van reliëf aange troffen werd. Wanneer het huidige Nigeriaanse beleid in Biafra het daglicht kan zien, zal er geen bezwaar bestaan om zowel neutrale waarnemers als pers de gele genheid te geven vrij rond te kijken. Zolang dit niet het geval is „ver wacht" ik niet, maar vrees ik wel het ergste. 3. Waarom worden „met name" Zuid-Afrika, Portugal en Frankrijk genoemd als staande achter de Biaf- raanse zaak en niet de vier jonge Afrikaanse landen die Biafra erkennen? 4. Het lijkt mij onjuist om onmid dellijk van massapsychose te spreken, nu eindelijk eens een groot deel van Nederland verontrusting toont over onrecht. Was deze algemene veront waardiging over de uithongering als wapen in de oorlog er maar eerder geweest! Had Sjaloom daar ook niet iets aan kunnen doen? Op welke „werkelijkheid" wordt het zicht eigen lijk geblokkeerd? 5. Wat mij echter het meest treft in deze verklaring is het feit, dat er geen enkele bewogenheid uit spreekt met het lijden van miljoenen en dat ter wijl Sjaloom pretendeert het altijd op te nemen voor de armen en verdruk ten. Veeleer lijkt zij vanuit haar ivo ren toren eigen en anderer geweten te sussen door het slaken van enkele ge meenplaatsen zoals „een oproep tot nuchtere bezinning binnen humanitai re solidariteit". Oegstgeest Dra. J. A. B. Jongen eel

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 7