Adhesie en Nederlandse kritiek voor bisschoppen Gereformeerden met vier anderen bij Wereldraad Diakenambt krijgt betekenis nieuwe Legerpredikant dubbele verantwoordelij kheid Protest tegen j ARV op zondag Oecumenische gemeente in nieuwbouw Groningen Een woord voor vandaag Program AR, CH en KVP vastgesteld Vergadering niet in Praag, maar in Genève Uw probleem is het onze... Puzzelhoek BEROEPINGSWERK Vijf benoemingen aan de VU Brochure over fractie en ministers ARP brengt politiek dichter bij de kiezer ZES KERKEN WERKEN SAMEN Scheuring in Barendrecht VRIJDAG 23 JANUARI 1970 ^JWI Lucas 3:23—38 is niet bepaald een gedeelte om aan tafel ie lezen. Long geleden at een predikant bij gemeenteleden, toen dit gedeelte aan de orde was. De Heer des huizes zei: "Er is een geslachtsregis ter aan de beurt, dat zullen we maar overslaanDe dominee zei toen vermanend: Maar broeder, geslachtsregisters zijn ook. het Woord van God." Ik kan me de houding van hel gemeentelid indenken. En-ioch had ook de dominee gelijk. Geslachtsregisters staan niet voor niets in de bijbel. Ze zijn misschien geen lectuur om voor te lezen aan tafel, maar wel om eens voor uzelf te overdenken. En wat dan opvalt is, als \ye dit geslachtsregister van Christus gaan vergelijken met dat van Mattheus, dat ze zo grondig verschillen. Denk niet te gauw dat een van beide schrijvers zich vergist heeft. Aan David was beloofd dat zijn nageslacht op de hemelse troon zou zitten en de Messias zou zijn. Maar in Jeremia 36:30 lezen we het oordeel over zijn achterkleinzoon Jojakim: "Hij zal niemand hebben die op de troon van David is gezetenHet geslachtsregister van Mattheus geeft het koninklijk geslacht weer. Maar Jozef was niet. de vader. Christus kwam niet via Jojakim. Een nauwkeurige vergelijking van de beide registers laat zien dat Mattheus de koninklijke lijn volgt via Salomo, Lucas echter via diens broer Nathan. Dat is dus een totaal ander register. Het kan niet anders of dit moet het geslachtsregister van Maria zijn. Chris tus is dus inderdaad toch uit het bloed van koning David. We lezen vandaag: Genesis 18:16-33 In Zuid-Holland (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Het gezamenlijk programma van ARP, CHU en KVP in Zuid-Holland voor de periode 19701974 is vastgesteld. Alle kandi- i daten hebben het programma onder- schreven. De basis voor de samenwerking van de drie partijen is de gemeenschap pelijke overtuiging, dat het Evange lie van Jezus Christus uitgangspunt en inspiratiebron van het politiek handelen is. De voorbereiding van deze provin ciale samenwerking is sneller gegaan dan het werk in de Groep van Acht tien. Als doel van de samenwerking ziet men onder meer, dat de drie partijen in 1974 met één lijst uitkomen. Nu wordt door regelmatig beraad tussen de fracties gestreefd naar een gemeenschappelijk beleid. (Van onze kerkredactie) GENÈVE Volgende maand zal het uitvoerend comité van de Wereldraad van Kerken de aan vraag om het lidmaatschap van de Gereformeerde Kerken be handelen. De procedure is zo, dat het uitvoe rend comité de aanvraag met een aanbeveling doorzendt naar het 120-leden tellende centraal comité, Aanstelling zaak voor kerkeraad (Van een onzer medewerkers) HOOGEVEEN De overheid moet de aanstelling en bezoldi ging van legerpredikanten over laten aan de kerkeraden. Tot deze uitspraak kwam gisteren de generale synode van de Gerefor meerde Kerken (vrijgemaakt). Brieven die niet zl.ln voorzien van naam en adres kunnen niet in behandeling morden genomen. Ge- helmhouding is verzekerd. Vragen die niet onderling met elkaar in verband staan moeten in afzonder lijke brieven worden gesteld. Per brief dient een gulden aan postze gels te worden ingesloten. Vraag: Ik had in 1969 75 om roepbijdrage betaald. In december had er bovendien een afschrijving plaats van 24 van mijn giro voor omroepbijdrage. Waarom? Antwoord: Het kan zijn dat dit voor het komende halfjaar gold, waarvan ƒ12,50 in mindering is ge bracht van ƒ37,50 wegens een bere kening in verband met de wijziging van het stelsel. Het kan ook een computerfout zijn Vraag: Wat kan er aan mijn hede- ra mankeren. Steeds komen er gele bladeren aan. Zij staat in de warme kamer. Het is een bonte klimplant. Ik behandel de plant goed volgens het boekje. Hierbij enige bladeren. Antwoord: Het is geen hedera (klimop) maar een scindapsus. Ver moedelijk is er toch een of andere cultuurfout gemaakt. Is de pot te klein, zodat de plant voedselgebrek heeft? Het zou ook kunnen liggen aan te droog houden van de kluit, dus te weinig water geven. In het eerste geval moet u verpotten in een iets grotere niet te grote pot, daar dan door te weelderige groei de plant soms terugloopt in kleur. Ook lichtgebrek kan geel blad veroorza ken. uit deze opsomming kan u zelf opmaken, waar de fout ligt. Vraag: Mijn zoon studeerde in 1967 af, was toen 22 jaar oud, had nu H.B.S.-B en HTS-werktuigbouw- kun.de, maar had uitstel van dienst gekregen en kon iedere dag een op roep tegemoet zien. Het gevolg was dat hij geen definitieve sollicitatie plannen kon maken. Geen enkel be drijf wilde met een beroepsopleiding beginnen. Tenslotte heeft hij via een uitzendbureau een werkkring gekre gen voor nog geen 100 per week. eigenlijk zo'n beetje als loopjongen dus. Daarom beschouwden we zijn in komen als zak- en spaargeld en ver strekten levensonderhoud, kleding en reiskosten naar Zuid-Slavië om hem zich verkeerstechnisch te laten oriënteren. Half maart 1968 ging hij in militaire dienst. Nu wil de fiscus het door ons opgevoerde bedrag voor zijn levensonderhoud slechts voor een zo klein deel als buitengewone last erkennen, dat wij in het geheel geen aftrek voor buitengewone las ten kunnen krijgen. Antwoord: De wet erkent alleen als buitengewone last dat noodzake lijke levensonderhoud, waar u rede lijkerwijs niet onderuit kunt. omdat de ondersteunde daarin niet rede lijkerwijze zelf kan voorzien. Het is daarom wel redelijk als u bijspringt, wanneer uw zoon in de periode voor de militaire dienst niet zelf in zijn onderhoud kan voorzien. Uitgaven, om de zoon in staat te stellen tot sparen, behoren niet tot de buiten gewone lasten. Uitgaven voor een redelijke vakantie na beëindiging van de studie behoren wel tot de buitengewone lasten. Sinds de soldij voor de militairen is verbeterd, is er voor hen in het algemeen geen aftrek meer mogelijk, daar zij zelf van hun beloning kun nen rondkomen. Als uw zoon zon dags overkwam, zou u moeten aan tonen, dat hij niet in staat was u daarvoor een vergoeding te betalen. Ons inziens kan u aftrek vragen voor de kosten, gemaakt vóór de mi litaire dienst plus wellicht een bij drage in de vakantie, doch vermin derd met de inkomsten van uw zoon gedurende die periode. Vraag: Heeft een gaaf stuivertje uit 1850 nog veel waarde? Antwoord: Het heeft alleen verza melwaarde als het in goede staat is gebleven, want er zijn in dat jaar ruim drie miljoen stuks geslagen en vele zijn niet ingeleverd. Een zeel goed tot puntgaaf stuk heeft een waarde tussen verzamelaars onder ling van 1.25 tot 2. (Van onze kerkredactie) DEN HAAG Toen de staat vele taken ging overnemen die vroeger vervuld werden door de kerk, dachten velen dat het dia kenambt zyn zin had verloren. In vele gemeenten heeft men dat dan ook danig in collectes kun nen merken. Het merkwaardige is echter dat het diakenambt een geheel nieuwe betekenis en aan zien heeft gekregen. De diakenen moesten zich geheel opnieuw gaan bezinnen op hun bij belse verantwoordelijkheid. Ineens ontdekten ze geheel nieuwe perspec tieven. Nu wordt er, vooral in gere formeerde kring, om geroepen dat in •de theologische opleiding meer aan dacht aan de taken van dit ambt wordt geschonken. Ds. D. J. Karres, predikant direc teur van het Hervormde Oplei dingscentrum in Doorn, is de uni versiteiten in zekere zin voor. Nog eer zij speciale colleges gaan wijden aan het diakenambt, heeft hij al een geschikt tekstboek geschreven. Maar dit tekstboek „De gemeente en haar diakonaat", heeft een veel grotere betekenis, want het is in we zen bestemd voor de gehele gemeente om de leden duidelijk te maken dat de diaken er mag en moet zijn. Werelddiakonaat Juist daardoor komen in dit boek onderwerpen aan de orde die vroeger nimmer in verband gebracht werden met het diakenambt, omdat ze toen nog geheel buiten ons gezichtsveld lagen. Het werelddiakonaat is daar van een duidelijk voorbeeld. Maar daardoor dook weer de vraag op, wat de verhouding is tussen zen ding en diakonaat. En dus moest ook daaraan een hoofdstuk worden ge wijd. In dat hoofdstuk stelt ds. Kar res voor om ook diakenen uit te zen den. Hij spreekt van de „ambulante diakenen", en sluit aan bij de bij belse figuur Philippus. Daardoor zou het missionaire aspect van het dia kenambt op bijzondere wijze naar voren komen. Minder bekend is wat ds. Karres in een eerder hoofdstuk beschrijft, als hij het heeft over het „diakonisch bidden". Hij ziet een regelrechte lijn lopen van de voorbede naar het dia kenambt. En hij vertelt ook dat in Rome in de vierde eeuw de diakenen de namen voorlazen van hen die in de voorbede van de gemeente werden aanbevolen. Dit boek, dat eigenlijk tot de ver plichte lectuur van iedere diaken zou moeten behoren, is uitgegeven in de serie Praktisch Theologische Hand boekjes als nummer 32. De titel luidt, „De gemeente en haar diakonaat", maar met zijn 239 pagina's is het toch meer dan de naam van de serie doet vermoeden. Kruiswoord-puzzel Horizontaal: 1. loods, 4. drinkgerei, 7. uithangteken. 9. stuk grond. 11. lusthof. 13. eenmaal, 15. moerasvo gel. 16. hoofddeksel, 17. gebod, 18. vrouw van Jacob, 20. flauw. 22. profeet. 24. weldadig. 25. gods dienst. 28. wezenlijk, 29. guit. 30. vlaktemaat. Verticaal: I. knaagdier. 2. plaats in Frankrijk, 3. voertuig, 4. bede, 5. meer op de grens van de Ver.St. en Canada. 6. uitslag op metalen, 8. verricht werk. 9. achting, 10. bedrog (barg.), 12. zuidvrucht. 14. mist, 18. schrijfkosten. 19, voorkomen, 20. vragend voornaamw., 21. man van adel. 23. tijdperk, 24. inwendig li chaamsdeel, 26. waterdoorlatend, 27. verstandig (barg.). OPLOSSING VORIGE PUZZEL. Hor.: 1. kanteloep, 10. sar, 11. aria. 12. es. 14. rem, 16. ent. 17. ets, 19. dor, 21. Da, 22. leed. 24. tak. 26, emir, 28. dol, 31. item. 33. lak, 35. re. 37. Oder, 39. ma. 40. een. 42. edel, 44. tram. 45. eelt. Vert.: 2. as, 3. nar, 4: tred, 5. la, 6. ore. 7. eind, 8. patat. 9. Peel, 13. stee, 15. mot. 18. semi, 20. rad. 23, dito. 25. kol. 27. rede. 29. lam. 30. pret. 32. mede. 34. kas. 36. eer. 38. ree, 41, na. 43. 1.1. NED. HERV. KERK Beroepen te Grijpskerke: kand. L. Oosthoek te Utrecht; te Ermelo (toez): W. J. Doude van Troostwijk te Door- werth-Heelsum. Bedankt voor Leeuwarden-oost: J. Folkertsma te Apeldoorn. GEREF. KERKEN (vrij gem.) Beroepen te Toronto (Can.:) W. Wierenga te Berkel. Bedankt voor Ommen: J. van Dijk te Uithuizen. CHRIST. GEREF. KERKEN Bedankt voor Deventer: K. Boersma te Haarlem-noord. GEREF. GEMEENTEN Beroepen te Oud-Beijerland: Chr. v. d. Poel te Yerseke. Daarbij zou de overheid goede faciliteiten moeten geven aan kerken die dat wensen, om de geestelijke verzorging in eigen verantwoor delijkheid te doen geschieden. De synode sprak verder uit, dat de tweevoudige verantwoordelijkheid van de legerpredikant een twee slachtig karakter draagt en slechts kan worden aanvaard, omdat de verantwoording tegenover de over heid van organisatorische en die tegenover de kerk van principiële aard is. Legerpredikanten uit de Gerefor meerde Kerken (vrijgemaakt) wor den, althans organisatorisch, in één kader opgenomen en op één lijn gesteld met aalmoezeniers en huma nistische raadslieden en met andere protestantse legerpredikanten. Toch is de synode er dankbaar voor, dat de overheid de gelegenheid open stelt, om het Woord Gods te doen uitgaan tot hen, die in militaire dienst zijn. De rapporteur ds. D. van Houdt deelde mede, dat er maar één predi kant in lang verband dient. Daar zijn wel bezwaren tegen, maar in deze situatie moet men dat volgens hem soepel behandelen. Gezangen De synode besloot verder, dat de toetsing van de bundel Enige Ge zangen (de 29, die de synode van 1933 invoerde) op dezelfde wijze zal wor den voortgezet. De vorige synode had besloten tot een onderzoek, omdat de kerkeraad van Hilversum bezwaren tegen en kele van deze gezangen had in gebracht. AMSTERDAM Aan de Vrije Universiteit zijn drie hoogleraren en twee lectoren benoemd. Gewoon hoogleraar in de ontwikke lingseconomie wordt dr. H. Linne- man, die aan de VU een extra-ordi nariaat in deze wetenschap bekleedt. Mr. dr. J. de Ruiter, rechter in de rechtbank te Zutphen, is benoemd tot hoogleraar in het privaatrecht en me juffrouw dr. W. F. van Stegeren, thans lector aan de VU, wordt hoog leraar in de sociale pedagogiek en andragogiek. Tot lector in het privaatrecht is be noemd mr. M. J. P. Verburgh, advo caat-procureur te Amstelveen en als wetenschappelijk medewerker ver bonden aan de juridische faculteit van de VU met een leeropdracht voor het proces- en faillissementsrecht. Dr. H. J van Aalderen, die sinds eni ge jaren werkzaam is bij de voorbe reiding van een gezondheidscentrum te Hoensbroek, is benoemd tot lector in de huisartsengeneeskunde. Hij wordt dan tevens directeur van het op te richten instituut voor huisart sengeneeskunde. dat dan de definitieve beslissing neemt. Het centraal comité komt vol gend jaar januari in Addis Abeba bijeen. Gelijk met de Gereformeerde Ker ken komen volgende maand nog vier aanvragen in behandeling, alle van jonge kerken. Het zijn de Ooste lijk Caribische provincie van de Evangelische Broedergemeente, de Verenigde Kerk van Papoea, Nieuw-Guinea en de Salomonseilan den, de Nigeriaanse Baptistenconven tie en de Methodistenkerk in Ma leisië en Singapore. Zij zullen het totaal aantal aan gesloten kerken op 246 brengen. Ingetrokken Het uitvoerend comité, dat negen tien leden telt, vergadert van 16 tot 20 februari in Genève. Deze bijeen komst zou in Praag worden gehou den, maar de Tsjechoslowaakse auto riteiten hebben de uitnodiging inge trokken. Dat betekent niet, dat er in de offi ciële betrekkingen tussen de Wereld raad en Tsjechslowakije enige veran dering is gekomen, zo lieten de Tsje- choslowaken er uitdrukkelijk bij we ten. Maar het leek hen met het oog op de moeilijkheden van de laatste twee jaar wijs, om op dit moment niet zo'n grote internationale bijeen komst in Praag te houden. Gehoopt wordt, dat het nog moge lijk zal zijn, om aan het eind van dit jaar een bijeenkomst van kleiner ka liber van de Wereldraad in Tsje- choslowakije te beleggen. Het agendum van de februari-bij- eenkomst van het uitvoerend comité bevat 26 punten, die alle aspecten bevatten van de activiteiten van de Wereldraad sinds het centraal comité in augustus vorig jaar in Canterbury bijeen was. Vooral de betrekkingen tot de Rooms-Katholieke Kerk komen in veel punten naar voren. Zo zal het uitvoerend comité vooral geïnteres seerd zijn in de stand van zaken in de gemeenschappelijke werkgroep, die het voor en tegen bestudeert van een eventueel lidmaatschap van de Rooms-Katholieke Kerk in de We reldraad. Het uitvoerend comité zal kennis nemen van de voorbereidingen van de conferentie, die Faith and Order volgend jaar belegt. Voor het eerst zullen dan rooms-katholieke theolo gen volledig meedoen. De afdeling voor zending en evan gelisatie vraagt de instelling van een commissie, die moet adviseren over een „oecumenisch" gebruik van de beschikbare mankracht. Structuur Dan is er de structuurcommissie, die de vraag bestudeert hoe de struc tuur van de Wereldraad moet worden aangepast aan de huidige behoeften van de oecumenische beweging. Deze commissie brengt een interim-rap port uit samen met een voorlopig plan voor de vijfde assemblee. Ook over deze zaken zullen volgend jaar in Addis Abeba spijkers met koppen moeten worden geslagen. Last but not least zal het uitvoe rend comité worden geconfronteerd met de resultaten van een belang rijke conferentie over kerk en ontwik kelingssamenwerking, die eind deze maand bij Genève wordt gehouden. Voorzitter van de vergadering is M. M. Thomas uit India. (Van onze kerkredactie) HUIZEN Het Gereformeefl Weekblad (hoofdredacteur ds. Vroegindeweij) heeft de provinciale kerkvergaderingen, classicale vergal deringen en kerkeraden in de Nederi landse Hervormde Kerk opgeroepej een scherp protest te laten horen to gen het feit, dat de Algemene Kerl|| vergadering mede op zondag geplat is, en nog wel op Pinksterzondag. Daaruit blijkt volgens het blad duf delijk, hoe weinig eerbied de genera), synode betoont voor de zondag als ij dag des Heren, als de dag waarop cj gemeente samenkomt rond Goj| Woord. Alleen daarom al zouden hervormd-gereformeerden niet kunnen doen. „Als ik nu alleen maar denk aan i vele journalisten, die op het Pink sterfeest verslagen zullen moeti maken en aan vele anderen, die da deze AKV aan het werk gezet wt den, dan moet toch wel een erns beroep gedaan worden op de syni om van deze weg terug te keren aldus de Kroniekschrijver van, Gereformeerd Weekblad, dat verward moet worden met het Ger formeerd Weekblad, dat bij Kok Kampen uitgegeven wordt en waai van prof. dr. H. N. Ridderbos eindri dacteur is. DEN HAAG De Anti-revo lutionaire partij heeft een brochure laten verschijnen met als titel „Wat doet de ARP"? Het is een voorlichtingsboekje, waarin de standpunten van de voorzitters dr. W. P. Berghuis en dr. A. Veerman, het partij convent, de Tweede-Kamerfrac tie en de activiteiten van de a.r.- leden van het kabinet worden weergegeven. _Het boekje is als informatiebron in de eerste plaats bestemd voor het kader van de partij. Maar ik kan me voorstellen, dat iedereen die een beetje geïnteresseerd is, er met ple zier in zal bladeren. Het boekje is niet geschreven in de sfeer van de propaganda. Er wordt in de eerste plaats voorlichting gegeven. Na een overzicht van de uitspraken van de partij volgt een interessant hoofdstuk over het standpunt van de fractie tegenover de. verschillende problemen. De onderwerpen worden alfabe tisch behandeld; zo is het gemakke lijk na te gaan hoe de fractie bij voorbeeld denkt over het probleem van de homofilie, de bedrijfssluitin gen en de loonwet. Er wordt veel geklaagd over de grote, moeilijk te overbruggen, afstand tussen de kiezers en de geko zenen. Deze brochure is een goede poging om de politiek dichter bij de burgers te brengen. Met „Wat doet (Van onze kerkredactie) GRONINGEN Zes kerken gaan samenwerken in het nieuw te bouwen Groningse stadsdeel Noorddijk. Zij zullen samen één oecumenische gemeente stich ten. (Van onze kerkredactie) UTRECHT De voormalige j aartsbisschop Roberts van Bom bay (India) heeft de Nederland se bisschoppen geprezen om hun i moed, waarmee zfj hun verant woordelijkheid hebben aanvaard i inzake het priestercelibaat. In een vraaggesprek voor de NCRV-radio noemde deze En gelsman de Nederlandse bis schoppen een voorbeeld voor heel de rest van het wereld- piscopaat. De Nederlandse rooms-katholieken zijn volgens hem „de best opgevoede leken ter wereld, geleid door de beste en dapperste bisschoppen, die bereid zijn de waarheid te ver tellen." Op bisschoppelijk niveau is voorts een adhesiebëtuiging gekomen van aartsbisschop Plourde van Ottawa, voorzitter van de Canadese katholieke conferentie. „Ik geloof, dat de Neder landse bisschoppen gehandeld hebben in de lijn van collegialiteit. Als men samen vërantwoordelijk is voor de kerk en een heel land zijn mening geeft, geloof ik dat het normaal is dat de bisschoppen deze mening overne men en zelfs verdedigen, als zij menen dat het voor het welzijn van de kerk is." Scherpe kritiek kwam er uit Berlijn en uit Freiburg. Kardinaal Bengsch, bisschop van Berlijn, vond dat de collegialiteit vereiste, dat bij een prin cipiële beslissing als deze minstens overleg gepleegd wordt met de bis schoppenconferenties van de buurlan den. De geloofscrisis noch het pries tertekort zullen worden opgelost door het celibaat af te schaffen. Het argument dat de kerk geloof waardiger zou worden, vond Bengsch niet steekhoudend. De geloofwaardig heid van de kerk leed integendeel volgens hem zeer grote schade, wan neer vier jaar na het Vaticaans con cilie de bisschoppen die eraan heb ben deel genomen, onder druk van bepaalde groepen niet meer achter de besluiten van dit concilie staan. Oostindisch doof De Zwitserse kardinaal Journet is „ten diepste bedroefd over de Oost- indisch-dove en hardnekkige oppositie van de Nederlandse bisschoppen en hun adviseurs." Hij zei, dat zij zich nu al vier jaar verzetten tegen de leerstellingen en disciplinaire aanwijzingen van hem, die voor de rooms-katholieken van de hele wereld de plaatsbekleder van Christus is. Journet zat in de kardina lencommissie, die de paus moest ad viseren over de Nieuwe Nederlandse Katechismus. De Belgische kardinaal Suenens heeft de paus gevraagd, een discussie over het priestercelibaat toe te staan. Hij herinnerde daarbij aan een eerder voorstel van de Franse kardinaal Mar ty om dat op de volgende bisschoppen synode te doen. Volgens zijn landgenoot bisschop De Smedt van Brugge daarentegen is het belang van de kerk het meest ge diend met het vasthouden aan de ce- libaatsplicht, hoe ver hij overigens wil meegaan met de verlangens die onder de priesters van zijn bisdom leven. De Mexicaanse bisschoppen hebben zich in een gezamenlijke verklaring uitdrukkelijk uitgesproken voor hand having van de bestaande praktijk. Zij noemen het celibaat een goddelijke gave, een kostbaar middel dat het mo gelijk maakt zich geheel aan de kerk en de gelovigen te wijden. Een zegsman van de Amerikaanse bisschoppen: De Amerikaanse bis schoppen hebben bij. verschillende ge legenheden hun steun betuigd aan de pauselijke encycliek over het celibaat. Brazilië Bisschoppen van drie staten in het noordoosten van Brazilië hebben deze week besloten, gehuwde priesters toe te staan „pastorale functies" uit tc oefenen. Zij zullen alle sacrementen Hervormden, gereformeerden, doopsgezinden, remonstranten en lu theranen hebben hun medewerking al officieel toegezegd. Van de rooms-katholieken kan de officiële brief elke dag binnenkomen. Op het ogenblik is Noorddijk nog een landelijk dorpje met alleen een hervormde kerk, waarvan ds. W. E. M. Eggink predikant is. Hij is de initiatiefnemer van het plan. In de nieuwe wijk zal één kerk komen. Daarin zal elke zondag één oecumenische dienst worden gehou den. Verder zullen afzonderlijke diensten mogelijk zijn, bij voorbeeld 's morgens de oecumenische dienst en een mis en 's middags een gerefor meerde dienst. De oude dorpskerk zal aan de rand als mediteercentrum dienst blijven doen. Er komt een stichtingsbestuur en een begeleidingscommissie, de laatste te vergelijken met een kerkeraad. Op advies van de begeleidingscom missie wordt een team van pastores gekozen. Dit team zal vijf man sterk zijn: een hervormd predikant, een gereformeerd predikant, een pastoor, een jeugdleider en een sociaal wer ker. Dit najaar zullen de eerste huizen in aanbouw worden genomen. Men hoopt de nieuwe kerk in 1972 in ge bruik te kunnen nemen. mogen bedienen, ook de biecht mogen horen en de mis mogen celebreren. In Nederland protesteren drie con servatieve groepen, Katholiek Leven, Waarheid en Leven en het Michaelle- gioen, in een gezamenlijke verklaring tegen de bewering als zou „de" Ne derlandse geloofsgemeenschap ont koppeling eisen. Zij zijn overtuigd* dat grote delen der Nederlandse geloofs gemeenschap handhaving van het ce libaat verlangen. Zij hebben hun ver klaring ter kennis gebracht van de paus en van zijn pro-nuntius te Den Haag. De progressieve priestergroep Sep tuagint zegt, met belangstelling het tempo te volgen, waarin de bisschop pen hun duidelijke principiële uit spraak over de ontkoppeling van ambt en celibaat zullen uitvoeren. de ARP?" zal men goed kiesverenigingen kunnen werkef Door eenvoudig dit boekje slaan, kunnen veel sprookjes uit o wereld worden geholpen. In het laatste deel van de brochuj wordt een overzicht gegeven van q wetten en andere belangrijke maaj regelen, die de a.r. bewindslieden de afgelopen twee jaar tot stand he| ben gebracht. Ook wordt vermej welke maatregelen en wetten zij i tot stand denken te brengen en welS ideeën zij over belangrijke proba men hebben. Bij deze voorlichting mag natuu (l(im lijk niet vergeten worden, dat de k windslieden in het team van het heuzf' binet werken, waar zij hun inbrq hebben. tljtll, Op het bekende partijconvent; vooral het accent gelegd op de ber- "p" ning in eigen kring alvorens met jqI^j andere christelijke partijen verdel I pad te gaan. De partij heeft nu 'pi brochure uitgegeven met als til „Bezinning". De stukken en redevoéiéWftÖ ringen van dit convent vindt men het boekje terug. Aan de uitvoering van deresoYut wer wordt inmiddels door de partijleid! nwn gewerkt. Op dit ogenblik is het i niet mogelijk gebleken de bezii ningscommissie, waarvan de heer Smallenbroek voorzitter zal zijn men te stellen. Het is de bedoeling vrijdag 13 f zaterdag 14 februari een conferent te houden ter voorbereiding van h., •i-coi op iks, ngen B iroep mpes edhai Iroep program van actie. De februari- ferentie mag gezien worden als open gesprek en een soort brain-sto ngev ming. In april denkt de partijleiding ea ontwerp van 'het program van acter 0 naar de kiesvereniging te zenden aif discussiestuk. Deze „bevoegde paL tij-organen" krijgen zo alle gelegei heid tot inspraak. Uit het program van actie kan dj weer het urgentieprogram word! afgeleid, waarover in de resolut van 8 november wordt gesproken de BARENDRECIIT Drie ouderIi£seïs gen en een diaken van de gcrefoif3 9. meerde kerk (vrijgemaakt) hebbf'mpen zich losgemaakt van de kerkeraad! meerderheid. Zij zijn van plan, o zondag eigen kerkdiensten te bek! gen. Oorzaak van de breuk is de houdin die de predikant ds. W. G. Rietve en de meerderheid van de kerkeraf aanneemt jegens die vrijgemaak kerken en predikanten, die buiten h ee kerkverband zijn geraakt. 'n§Ufl Ds. Rietveld ging nog al eens prekf1 pre in dergelijke gemeenten en ook stelt! sai de kerkeraad de Barendrechtse kaïD-bri sel open voor predikanten van buik het verband. De classis Schiedam sprak hierov Ben vorige week uit, dat de kerkeraad h bdza. kerkverband metterdaad heeft ve: toris broken. De classis riep de kerkerai lr op, de kerkelijke gemeenschap schriftuurlijke wijze te herstellen 201 eiste, dat de kerkeraad op de eerstvoLstu| gende classis zou verklaren „voortaf ;eft in getrouwheid de gereformeerde la P, te willen bewaren en de aangenomf au kerkenordening te willen onderhol ,m_ den". Met vijf tegen vier stemmen beslo de kerkeraad, aan deze eis niet te vc doen. waarop de minderheid zich - scheidde. De Barendrechtse kerk telt 257 z len. Ds. Rietkerk (29) staat er sini 1967 AMSTERDAM Aan de Vri nu; Universiteit promoveerde vanmorg sere drs. H. Been uit Amsterdam tot icon tor in de wiskunde en natuurwet eng schappen. Promotor was prof. dr. ng 1 H. Weller. De titel van het proeL- schrift luidde Exeiplexes. An expefi mental and theoretical study. De h« Beens treedt met ingang vnn bruari in diens! van het KoninkHJI Shell-Laboratorium in Amsterdam. Vanmiddag promoveerdè drs. A.J Boontje uit Abcoude tot doctor in i geneeskunde. Promotor was prof. I G. den Otter. De titel van het proef schrift was: „Het klinisch beeld v» het aneurysme aortae abdominalii De heer Boontje is werkaaam in 1* Onze Lieve Vrouwe Gasthuis te Aff sterdam als chef de clinique op 1 afdeling voor hart- en vaatchirurgk •EU Pr htki

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 2