Eens zo trotse Ibo's staan als bedelaars langs de weg f Commentaar Onderwijsstorm loeit door Pedagogische Academie Beverwijk en Rotterdam „aanvalspunten"? MINDER GERUSTSTELLEND och Poolse minister bezoekt Bonn Spanningen tussen wet en groei Uit de Haagse hof geplukt Vragen over de brand in het be] a ar den tehuis Esso weigert Hagenaar maanprijzen DON DERDAG 22 JAWAM EERSTE BEZOEK JOURNALISTEN GEEN MELDINGEN MASSAMOORD Uitgelaten Nigeriaanse soldaten in overwinningsroes. OWERRI De eens zo trotse leden van de Ibostam staan thans als bedelaars met uitge strekte handen langs de weg. Zij vechten letterlijk om voedsel dat van vrachtwagens valt. Vluchte lingen komen nu met tiendui zenden tegelijk uit het oerwoud. Nigeriaanse soldaten plunderen de bezittingen van de overwon nen Biafranen en lopen soms wel met twee of drie polshorlo ges om. Overal komen meldin gen binnen, dat vrouwen ver kracht worden. Dit is het beeld van het voormalige Phfra. zoals de eerste verslaggevers, die het land mochten bezoeken, het aantroffen. Een beeld van chaos en ontreddering. In Owerri negen dagen na de val van de laatste hoofdstad van de afeescheiden staat zijn nog kinde ren die liiden aan hongeroedeem en die hulpeloos in het stof zitten te huilen, terwiil hun ouders vechten om wat maïsmeel. Waardeloos De mensen trachten wanhopig met Biafraans geld. dat thans officieel j waardeloos is, de kleine hoeveelhe- j den voedsel te kopen die er nog zijn. Duizenden verdringen zich op de markt van Owerri, waar 'alleen nog rode pepers te koop zijn. Er is niet ems cassave meer, het hoofdvoedsel. De Ibo's eten riu de bladeren van ötm plant om in leven te blijven. In de dorpen is de toestand nog /«fcchter, zo vertelde de Ierse missio- aris Eammon McMahon. „Daar is lelemaal geen eten meer." Telkens als er vrachtwagens met vliegveldje wordt versperd door het wrak van een DC-6, die te ver over de landingsbaan heenrolde en veron gelukte. Perfect In tegenstelling tot de geruststellende woorden van officiële autori teiten, dat de toestand in Biafra wel meevalt, maken de eerste journa listen die het land bezoeken, melding van chaotische toestanden. Zij signaleren, dat de honger er nog heerst, dat de distributie van voedsel ontoereikend is. Zij berichten ook van plundering en verkrachting. In de gehele wereldpers zijn vandaag hun verhalen verschenen, tot woede van de Nigeriaanse autoriteiten, die de groep journalisten in een hotel gevangen hebben gezet. Onderstaand verhaal is een samenvatting van hun reportages. 'OG STEEDS is niet bekend, hoe het in werkelijkheid gesteld is met de miljoenen mensen die opge goten zitten in een klein deel van wat vroeger Biafra was. Geruststellende verklaringen deden vorige week de vraag rijzen, of als gevolg van een al te emotionele be nadering dc toestand niet ernstiger werd geacht dan nodig was., In dat geval zou moeten worden ge twijfeld aan de betrouwbaarheid van informaties van allerlei mensen die' ook in Nederland op hun woord werden geloofd. Het ziet er echter naar uit, dat er steeds minder reden is waarde te hechten aan de bevindingen van in ternationale waarnemers en hoge be- wekers. Zjj hebben zich niet aan bewuste misleiding schuldig gemaakt, maar in goed vertrouwen gerapporteerd wat van de Nigeriaanse regering moch ten horen en zien. Langzamerhand blijkt, dat zij zich in Lagos of in het vroegere Biafra geen beeld konden vormen van de werke lijke stand van zaken in het pas ver overde gebied. De ooggetuigen-verslagen van een groot aantal journalisten, die slechts gedeeltelijk dc Nigeriaanse censuur konden passeren, zijn in het geheel niet geruststellend. Zelfs wanneer we ervan uitgaan, dat «ij soms in hun bewogenheid genera liserend hebben geschreven, valt op, dat allen tot soortgelijke conclusies *ijn gekomen. Hoezeer de regering te Lagos de baarheid tracht te verbergen, blijkt •i't de wijze waarop de journalisten Worden behandeld. Ook die uit Enge land. Tekenend voor de situatie is, dat de 'aily Express van het zeven pagina's ellende verslag van een eigen re porter slechts één blaadje kreeg door- feseind. De Guardian verwacht naar aanlei ding van het ontstellende nieuws een politieke storm in het Britse Lager- mis, die premier Wilson in een moeilijke positie kan brengen. Het vertrouwen in de wil van de Nigeriaanse regering om het lijden 'an de mensen in voormalig Biafra te beperken en te verzachten is op nieuw geschokt. Generaal Gowon heeft de buitenwe reld een rad voor de ogen gedraaid of beeft zoals eerder werd gevreesd geen vat op de Nigeriaanse troe pen. Intussen zou ten minste een miljoen Ponsen nog steeds bedreigd worden massale uithongering, omdat "7e"e en deskundige hulpverlening •'tblyft. «nens« ymet eten aankomen, spelen zich schok kende taferelen af. Verslaggevers die I in de laatste dagen van het onafhan- j kelijke Biafra daar de ordelijke rijen wachtenden op voedsel hadden ge- j zien, kunnen hun ogen nauwelijks I geloven. Tot hun schande moet gezegd wor den, dat sommige buitenlandse tele visiecameramensen in hun zucht naar filmopnamen zelf verantwoordelijk zijn voor het uitlokken van onlusten. Zij werpen Nigeriaans geld de lucht in en laten dan de hongerige mensen daarom vechten. Een eindeloze stroom van vluchte lingen kruipt over de wegen. Als zij een dag onderweg zijn, hebben zij hun laatste schamele bezittingen meestal verloren. Nigeriaanse solda- j ten pakken hun fietsen, radio's, kookpotten, bedden en stromatten af. j De prijs van scheermesjes is tot enige dollars gestegen, nu veel Ibo's hun baard willen afscheren, die zij hadden laten groeien uit ontzag voor hun gevluchte leider, generaal Ojoek- woe. Ook andere sporen van de repu bliek Biafra worden uitgewist. Verze keringsmaatschappijen, bijkantoren van banken en andere instellingen, verwijderen het woord Biafra uit hun naamborden. De Nigeriaanse bevelhebber van Owerri, kolonel Akinrinade. zei desgevraagd: „Ik geloof niet dat de berichten volgens welke er plunde ring en verkrachting op grote schaal voorkomen, op waarheid berusten. In i iedere oorlog zijn er echter wel enke- j le soldaten, die zich daaraan schuldig maken." Hij zei dat een paar dagen geleden, een Nigeriaanse soldaat terecht gesteld was, omdat hij een meisje had gemolesteerd. Terwijl de kolonel met journalisten sprak, drongen Ni geriaanse militairen hongerige Ibo's terug, die trachtten bij voedselvoor raden te komen. Op de landingsbaan van Oeli, waar voor de capitulatie dagelijks 280 ton voedsel aankwam, ziet het er trooste loos uit. De toegangsweg naar het Afgezien van twee kleine bom- trechters lijkt de brede landingsbaan in perfecte conditie te zijn. De lan- dingslfchten zijn evenwel weggehaald en vernield. Een Nigeriaanse officier, belast met het bewaken van de vliegstrip, werd woedend toen hem de vraag werd gesteld of de lan dingsbaan weer in orde kon worden gemaakt. „Hij is door rebellen gemaakt. Wij zouden er niet aan denken hem te gebruiken. Wij zullen een beter vliegveld bouwen." Hoewel alle personeel van de hulp verleningsbureaus, die voor het eind van de oorlog in Biafra hadden ge werkt, tot ongewenste personen in Nigeria zijn verklaard, werken nog veel van deze mensen in het over wonnen gebied. Zij slaan hun kansen om te kunnen blijven hoog aan. Het ziet er nog niet naar uit, dat het Nigeriaanse leger en het rege ringsapparaat voor hulpverlening de distributie van voedsel in de hand hebben. Uit Owerri wordt gemeld dat er niet voldoende vrachtwagens aan wezig zijn om de hulpgoederen te bestemder plaatse te krijgen. Er zijn op het ogenblik slechts veertig vrachtauto's over van de 120, die er voor de capitulatie waren. Rusland lanceert twee kunstmanen MOSKOU Het Russische persbureau Tass heeft bekend ge maakt dat de gisteren gelanceerde Kosmos-satellieten, de 321 en de 322 in een baan rond de aarde draaien. Alle apparaten aan boord van de kunstmanen functioneren uitstekend volgens Tass. ROTTERDAM „Kijk, wij heten nu academie. Maar wij zit ten met een star lesrooster, waar geen wikken of wegen aan is. Dat ligt allemaal wettelijk vast. Nu kan men wel zeggen, dat dit wel zal veranderen. Goed. Het gesprek daarover is in volle gang. Maar deze veranderingen kosten geld. En geld is er niet." Aldus de heer B. van der Tak, waarnemend directeur van de Pedagogische Academie Konin gin Wilhelmina, met wie wij een I gesprek hadden over moeilijk- I heden die er sedert vorige week I gaande zijn binnen deze school. I Er trad een actiegroep op van i zes man en deze groep is sedert I eind vorige week geschorst. „Bovendien", zo vervolgde de heer Van der Tak. „zitten wij met volle klassen, van gemiddeld 27 leerlingen, en een tekort aan leraren. Vooral in de wiskundehoek zijn vacatures. Dat maakt allemaal, dat het nu wel heel erg moeilijk wordt te werken aan veranderingen die heus wel nodig zijn." „Over deze dingen", zette de heer Van der Tak uiteen, „gaat het echter nu bij ons op school niet. Zij zitten er wèl bij, maar zij vormen als het ware een zijvleugel. Er is een groep leer lingen die inspraak wil op alle ge bied, ook op dat van het bestuur. Zij willen voor ieder, ook voor de leerlin gen, één man één stem. Die wens is niet beperkt tot de leden van de ac tiewerkgroep. Dat is allemaal niet eens beperkt tot onze school, dat is uiteraard bekend." Over deze hele materie is, zo deelde de heer Van der Tak mee, zaterdag BONN Op uitnodiging van de Westduitse minister van economische zaken Karl Schiller brengt de Poolse minister van buitenlande handel Ja- nusz Burakiewicz vandaag tot en met zaterdag een bezoek aan Bonn. Het is de eerste maal dat een Pool se minister de bondsrepubliek be zoekt, Burakiewicz komt praten over de economische betrekkingen tussen de beide landen. Verwacht wordt dat spoedig bespre kingen zullen starten over alle han gende problemen tussen Polen en de bondsrepubliek. Daartoe behoort ook het geschil over de Óder-Neissegrens. Cynisch Tijdens hun reis kwamen de persmensen in contact met de ploeg internationale waarnemers, die het overgegeven gebied inspecteerde. De journalisten vertelden de waarne mers, dat zij overal hadden gehoord j over verkrachtingen. Het cynische j antwoord van de waarnemers: „Voor ons is alleen de kwestie van genocide j (volkenmoord) van belang. Je kunt de Ibo's niet door verkrachting uit roeien. integendeel." De bewoners van Owerri zeggen inmiddels, dat de federale troepen zich nipt schuldig maken aan massa moord, zoals hun vroegere leider Ojoekwoe had voorspeld. Wel zijn er veel klachten over plundering. Tot onder de ogen van buiten landse persmensen proberen Nigeri aanse soldaten jonge huisvrouwen aan te randen. (Van een onzer verslaggevers) een vergadering geweest van direc- I teuren van protestants-christelijke kweekscholen. „Men zou het kunnen zien als een j aanval van een groepering in de Ne- i derlandse jeugd op het schoolbestel", meende de heer Van der Tak. „Be verwijk is een aanleiding, een aan valspunt. Wij zijn blijkbaar een tweede aanvalspunt. Ik zie het zo, dat j er krachten van buiten de school In j werking zijn. Die werken in de gehe- Ie randstad. Waarom juist wij?" Kwetsbaarder De Pedagogische Academie Konin gin Wilhelmina is een hervormde school. „Wij zijn een bijzondere school, en bijzondere scholen zijn door hun be- stuursconstellatie kwetsbaarder dan openbare scholen. Bovendien zijn wij een hervormde school en het her vormde denken is beslist niet gericht op gelijkgerichtheid. Juist de indivi duele verantwoordelijkheid telt zwaar. Dat maakt onze school wel licht nog kwetsbaarder dan bijzon dere scholen van andere gezindheid. Wellicht is dat juist de reden, waar om wij in Rotterdam als aanvalspunt dienen." Voor de heer Van der Tak is het daarbij een pijnlijke zaak, dat vele van de activiteiten van de actiewerk groep gebeuren van het gebouw „De "Heuvel" uit. Dat gebouw gaat, zoals bekend, uit van de Centrale Hervorm de Jeugdraad. Het staat ongeveer tweehonderd meter van de school. Binnen de hervormde gemeenschap bestaat over de gehele zaak geen overeenstemming van gedachten. „Ik ken mensen, die door dit alles in ern stige gewetensconflicten zijn geko men". zegt de heer Van der Tak. Nog vier Inmiddels Is de thans tot vier per sonen gekrompen actiewerkgroep één van de leden is door zijn ouders van de school genomen, een tweede is zonder nader bericht weggebleven niet bepalend voor het inzicht van alle leerlingen. Er is een schoolvereniging, waarin vanzelfsprekend wèl kritische ge dachten leven, maar waarin de zaak zeker niet zo op de spits wordt gedre ven. De Pedagogische Academie Konin- j gin Wilhelmina telt ongeveer 370 leerlingen. Volgens een verklaring, die wij vanmorgen ontvingen van de zijde van het schoolbestuur, heeft dit be stuur contact opgenomen met de ouders van vijf van de zes actiewerk- groepleden. Het vertrek van het zes de actiewèrkgroeplid van de school is definitief. Het schoolbestuur deelt, mee de vijf leerlingen in de gelegenheid te stellen alsnog een verklaring te tekenen vol gens welke zij de onwettigheid van hun optreden inzien en daarvoor hun spijt betuigen, zich zullen onthouden van illegale acties, zich zullen houden aan het schoolreglement en de nor male gezagsverhoudingen zullen eer biedigen. Het bestuur wil daartegenover zijn toezegging gestand doen de schorsing ongedaan te maken en de snelheid van het democratiseringsproces in overleg met leerlingen, directie en be stuur te bevorderen. Dat er krachten buiten de school werkzaam zijn, blijkt uit het optre den van Jan Wind uit de Claes de Vrieselaan. 18 jaar, géén lid van de actiewerkgroep en ook géén leerling aan de academie. Jan Wind is pers chef van de Cineclub en hij ijvert voor een nieuwe, revolutionaire „Om roep 2000". ..Wij hebben vijftienduizend leden nodig om zendtijd te krijgen", zegt Jan Wind in een gesprek met ons. „Wij hebben er nu al elfduizend". Jan Wind zegt, dat hij uit ideële overwegingen steun verleent aan de actiewerkgroep. Hij overhandigde ons een eerste exemplaar van „Eenzaam maar niet alleen", een illegale school krant voor de Pedagogische Academie Koningin Wilhelmina, waarmee hij nu is begonnen. „Het tweede nummer ligt ook al bijna klaar", zegt hij. En over de situatie in de academie: „Ik gevoel mij verantwoordelijk voor wat er met deze leerlingen aan de hand is." Jan Wind beschikt over een diplo ma detailhandelsschool en hij is lid van het onderwijsfront. Hij zegt ech ter zich te distanciëren van het op treden van dat onderwijsfront in de zo geruchtmakende VAR A-uitzending van begin januari. Hij is werkzaam bij een uitzendbu reau. Je droomt er wel eens van: hoe het zou zijn als je een miljoen had. Als goed Nederlander denk je dan meteen aan de belasting, die, naar miljonairs jammeren, het leeu weaandeel opslokken. Daar zijn natuurlijk wel trucjes op als je het in het Zwitserse zoekt, maar ook daarbij schijnen voetan gels en klemmen op je weg te lig gen. Natuurlijk zou ik er eerst een huis van kopen. Of een bungalow laten bouwen, hoewel dan onmiddellijk het probleem opduikt, dat Den Haag mudvol is en ik het idee heb nergens anders meer te kunnen aarden. Op die manier gaat er al een hele boel lol van dat miljoen af. Blijft de mogelijkheid, dat je ein delijk kunt doen wat je wilt. Aan iedereen die je zo graag eens be dacht zou hebben bloemen sturen en die je lief zijn, leuke dingen toestop pen. Maar ze zeggen ook, dat een mens pas goed zuinig wordt wan neerhij miljonair is. Wie het minder heeft, kan in, een dolle bui er nog wel eens iets tegen aan gooien, louter omdat de mens gevaarlijk wil leven. Die sensatie mist de miljonair. Daarom is het zo'n gek idee nog niet om het miljoen maar op te de len met de goegemeente, zoals Mi chael Brody deed. Hij had meer dan een miljoen, omdat ze in Amerika met dollars re kenen en alles er dus in veelvoud gaat. Maar het principe blijft gelijk. Miljoen Helaas, ook de weggeverij schijnt de jonge Brody slecht bekomen te zijn. Jan en alleman stoof op hem af met jammerverhalen, en hij maar handtekeningen zetten. Een akelige bijkomstigheid was, dat de mensen die naar de bank hol den om de cheques te verzilveren nog geen dollarcent kregen. Maar nu het voordeel van miljo nair te zijn.... Wat doen wij, minimumlijders, als boze mensen op de stoep staan? We kunnen ze laten bellen, maar dan gaan ze telefoneren. De hoorn niet meer van de haak nemen. Maar dat is ook irritant. Laatste hulpmiddel: in bed krui pen met de dekens over het hoofd. Wat een mens niet lang uithoudt. En tenslotte moeten we toch te voor schijn komen en alles doen wat er normaal gedaan moet worden voor het dagelijks brood. Er is geen ontkomen aan. Miljonair Brody echter, met toch altijd wel iets achter de hand, pakte een vliegtuig en verdween naar Puerto Rico, waar hij nu met zijn vrouw vakantie houdt. Hoelang? Misschien tot zijn mil joenen helemaal uitgeput zijn. En hij weer een gewoon mens geworden is. Wijze les uit dit alles: een miljoen verlangen is overdreven. Laten we onze droom beperken tot een half miljoen. Onder zeer grote belangstel ling is gisteren de eerste lang speelplaat van de tv-serie ,,'t Schaep met 5 poten" ten doop gehouden in het café De Eland in de Amsterdamse Jordaan. Op de foto alle betrokkenen met hun plaat: van links naar rechts: auteur Eli Asser, hoofdrolspelers Adèle Bloemendaal, Piet Rijmer en Leen Jongewaard. platenpro- ducer Gerrit den Braber en regisseur Joes Odufé. DEN HAAG De Kamerleden Vredeling en Oele (beiden PvdA) hebben de ministers Beernink (binn. zaken) en Klompé (erm) schriftelijk gevraagd een onderzoek in te stellen naar de oorzaken van het ontstaan en van het tragisch verloop van de brand in het bejaardencentrum te Driebergen. De beide vragenstellers noemen het nu meer dan ooit gewenst om na te gaan hoe de brandpreventie in de verschillende bejaardentehuizen op landelijke schaal kan worden verbe terd. De conclusie van dat onderzoek, dient, naar hun mening, aan de Ka mer te worden voorgelegd. DEN HAAG Het Haagse echt paar Ben en Marjorie Pupping is in conflict geraakt met de olie maatschappij Esso omdat deze heeft geweigerd een prijs van 25.500 uit te keren, die het echtpaar in dc maanrace'-actie van de maatschappij zou hebben gewonnen. Antiekhandelaar Ben Pupping in zijn vrije tijd .barkeeper zegt samen met. zijn vrouw ontdekt te hebben hoe de prijzen vallen op de bij de tankstations verkrijgbare kaartjes. Volgens hem is er een sy steem, waardoor men feilloos de maantjes op de kaarten kan bloot leggen zonder de aardbolletjes te be schadigen. I-egt men één maan bloot, dan ont vangt men een rijksdaalder, drie zijn goed voor een tientje en voor vijf manen ontvangt men van Esso hon derd gulden. Toen het echtpaar Pupping het systeem had ontdekt, verzamelde het met zes vrienden zoveel mogelijk kaartjes. Het daardoor te verkrijgen prijzenbedrag beloopt volgens hen nu ƒ25.500. „Maar het is geen kunst daar 250.000 gulden van te maken". Doordat een lid van de groep te veel kaartjes op één station inwissel de, kreeg Esso argwaan en zette de actie stop. De maatschappij weigerde uit te betalen omdat zij de zaak niet vertrouwde. De kaartjes zijn inmid dels bij TNO onderzocht en daarna naar Amerika opgestuurd. Hoewel TNO geen ongerechtighe den kon ontdekken, zegt Esso, dat de rondjes, waaronder de aardbollen schuilgaan zijn beschadigd. Ben Pup ping ontkent dat. „Als ik m'n geld niet krijg, maak ik het systeem bekend en dan heeft Esso een nog grotere strop". Ambtenaren vergaderden 400.000 uur DEN HAAG Op het ministerie van binnenlandse zaken zitten 986 ambtenaren in 650 commissies. Als globaal geschat elke vergadering vier uur duurt, dan is aannemelijk, dat al die commissieleden samen per jaar bijna 400.000 uur vergaderen. „Het Torentje", het personeelsblad van binnenlandse zaken, vermeldt deze cijfers als resultaat van een onderzoek, ingesteld door de afde ling organisatie en efficiency van het departement. Bij de middelbare rangen blijkt 20 procent in een commissie te zit ten, bij de hogere 60 procent en bij de topambtenaren 90 procent. Dr. De Booy als Maagdenhuisbezetter voor rechter AMSTERDAM Dr. Th. de Booy, I wetenschappelijk hoofdmedewerker aan de universiteit van Amsterdam, j en vijf andere wetenschappelijke medewerkers van deze universiteit, zullen over enige tijd terecht moeten staan voor hun deelneming aan de be zetting van het Maagdenhuis in mei vorig jaar. Dr. De Booy deze week in het nieuws omdat hij de Hoge Raad heeft verzocht tot strafvervolging van mi nister Luns over te gaan in verband met diens Biafra-beleid had vorig jaar zelf aan de officier van justitie verzocht om vervolgd te worden. Gezien zijn verantwoordelijkheid in deze kwestie heeft hij gevraagd om tot de hoogste straf veroordeeld te worden. MIDDELBURG In de vacature van burgemeester mr. J. Drqber in Middelburg, die vorig jaar november naar Zwolle is vertrokken, is voor zien door de benoeming van drs. P. A. Wolters, die sinds juni 1959 burge meester is van Coevorden. HU is Ned. hervormd en lid van de VVD. Drs. P. A. Wolters is 49 jaar.

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 7