Griekenlandweek van SSR LEIDEN Potvis in Leiden Fiesta Gitana, één bonte werveling van kleuren Begraafplaats Groene Kerkje wordt weldra uitgebreid Bouwactiviteit bij Bloemistenlaan Voor 22.000 gulden gestolen bij V&D ALSV opende koffiebar Uitbreiding St. Agnes in gebruik Watertoren Alphen wordt gesloopt Roto vergroot drukcapaciteit DR Duidelijke winst Gastel I urn-dames Raad Oegstgeest weer bijeen Res.-Orkest zoekt artistiek leider Gebedsdienst voor eenheid Derde van streefbedrag bad Voorschoten is er Zwaardere straf voor Noordwijker ^NIEUWE LEIDSE COURANT S DONDERDAG 22 JANUARI 1970 LEIDEN Het ging er echt Spaans aan toe in de Schouwburg gisteravond. Spaanse zang. dans en muziek en bovendien nog een sherry-feest met Spaanse sherry Het is nu de dertiende keer dat H. J. da Silva een reeks voor stellingen geeft in diverse landen. Wij kennen de groep wel. maar het is wel een steeds wisselende groep. Het blijft allemaal volks kunst. maar ook hier kan men onderscheid maken tussen ge meenschappelijke groepskunst en de artistieke individuele presta ties. De veranderingen die zich in Spanje voltrekken, hebben tot gevolg, dat men zich hoe langer hoe meer toelegt op het eerste en de individuele prestaties sterk op de achtergrond raken. Da Silva is. naar wij hopen, te pessimistisch wanneer hij zegt dat de individuele kant van de Fla menco waarschijnlijk de volgende LEIDEN De Nederlandse Roto gravure Maatschappij N.V. heeft haar drukcapaciteit met ongeveer de helft vergroot door de aan schaffing van een nieuwe rotatie pers: een Super- Albertina van Schnellpressenfabrik Albert-Fran- kenthal. Tot deze investering van om en nabij de twee miljoen gulden werd ruim een jaar geleden besloten. In december 1969 werd met de afleve ring begonnen en in februari denkt men de opbouw in het bedrijf aan het Galgewater gereed te hebben. De pers. die uit het huidige personeelsbestand bemand zal wor den. bestaat uit 10 drukwerken. 2 vouwapparaten en 3 rollendra- gers. Hiermee kunnen bijvoorbeeld 32 agina's in kleur plus 32 pagina's i zwart-wit worden gedrukt in een tempo van 15.000 tot 20.000 exemplaren per uur. In de ver houding kleur-zwart-wit zijn ook tal van andere combinaties moge lijk. De Rotogravure is ih het bij zonder tot de aanschaffing van deze pers overgegaan om te kun nen voldoen aan de toenemende •mag naar kwaliteitsdrukwerk, \'«ral op het gebied van ge- .illufreerde tijdschriften, prospec ten, catalogi en ander handels- kwerk. I niversitair nieuws LEIDEN Maandag zal de 'sjechoslowaakse bedrijfsjurist dr. ikar J. Krofta van drie tot vier in het Juridisch Studiecentrum Iravensteen" van de Leidse Uni- liteit een voordracht houden over iet nieuwe Tsjechoslowaakse Eco- omisch Wetboek. Na de lezing zal lelegenheid Woeden geboden tot iet stellen van vragen. De bijeen- :omst is toegankelijk voor alle be- ngstellenden. Dinsdag houdt rnr. Th. J Von- Iracek, wetenschappelijk ambl'- bij het documentatiebureau Oosteuropees Recht van de eidse Universiteit, voor de leden an de Werkgroep Oost-Europa en ndere belangstellenden een voor- racht. getiteld „De veelheid van )lkeren in de Sowjetunie". De bij inkomst is in de benedenzaal van et documentatiebureau voor Oost- iropees Recht. Rapenburg 82 en egint om acht uur. Man overleed I na slippartij ^■OEGSTGEEST De 41-jarige J. Slangen uit Amsterdam is gis-» ravond in het Acad. Ziekenhuis te W J *iden overleden, nadat hij des lorgens op de rijksweg Amsterdam ■Den Haag een slippartij had ge laakt. Door de gladheid was hij ter oogte van het Rijnzichtviaduct de weg afgeraakt en op een la- gelegen oprit terechtgekomen. A^aargewond werd de man uit de III] kantelde auto gehaald en naar v et A.Z. gebracht. f 348 375 375 320 350 195 296 20 14 195 195 2fi dijk ION generatie praktisch verdwenen zal zijn. Het heeft echter, en naar wij menen gelukkig, tot gevolg, dat Da Silva meer het accent op het persoonlijke legt. Eén van die zeldzame „wilde" zigeuners is El Toro (De Stier). Zijn optreden is een soort one- man-show van zang en dans. Daar staat men aan de bron van het zuiverste water. Maar ook al het andere was zuiver en goed. De geweldige zang van de Fla menco-zanger Gaspar de Utrera en van Miguel Maya, een zanger met het zout van zijn geboor tegrond en de smart van de zi geuner". En dan alle dansers en danse ressen die alles weer maakten tot een bonte werveling van kleur en melodie, gevangen in het typische ritme. Misschien zou men alles nog beter „proeven" in een primitie vere omgeving dan een schouw burg. A. C. Bouman LEIDEN De Leidse studentenvereniging SSR houdt samen met de Griekenland-werkgroep Leiden van 2 tot 8 februari een Griekenland- week met als doel het verzet tegen de Griekse junta te steunen. Con creet gaat het erom informatie te geven over de Griekse situatie en geld in te zamelen voor de verzetsorganisaties daar. Via een scholenactie fo.a. vertoning van een film over Griekenland op de middelbare scho len). de verkoop van een documentatiemap, een expositie in galerie Walenkamp en een demonstratie wordt geprobeerd zoveel mogelijk mensen te informeren over de situatie in dat land. Programma: maandagavond 2 februari, 20.15 uur, sociëteit Miner va: discussieforum „pro en centra de Griekse junta" o.l.v. Jooc van Tijn met mr. Smeets, P. Dankert, mr. Van Heyningen en kolonel b.d. Kanters; dinsdagavond. universiteitsge bouw Stationslplein 19.45 uur: be lichting sociaal-economische aspec ten van de jongste Griekse geschie denis; woensdagavond: Vassilis Vassili- kos. schrijver van het boek Z over de affaire Lambrakis komt over uit Parijs om een lezing te houden over zijn boek. Plaats: aula chr. kweekschool. Hazenboslaan in Oegstgeest; donderdagavond: sociëteit Miner va. Liesbeth List en Dora Yannoko- poulou zingen liederen van Mikis Theodorakis mét begeleiding van trio Louis van Dijk; LEIDEN Het damesteam van Castellum heeft niet veel moeite ge had met LUSV. In de eerste set kon den de studentes van LUSV tot 44 gelijke tred houden, maar daarna liep Castellum naar een 15—5 set winst. De tweede set wonnen de Alphense dames door goed spel van Cathy Gesman en Marian Wiegman met 157. Door een experiment in de opstelling ging de derde set met 157 verloren. In de vierde en laat ste set nam men geen enkel risico en met 152 haalde Castellum de punten binnen. V iiiiM iic LEIDEN. 21 januari Geslaagd: doet. ex. Ned. recht: de heer J F Wijsmuller (Bloemendaal) De heer C Bas, geboren te Rotterdam en thans wonende te Leiden. Is gepromo veerd tot doctor in de faculteit der wis kunde en natuurwetenschappen op proef schrift getiteld: ..Morphology and subdivi sion of Amanita and a monograph on its section lepidella". De promotor was prof dr. C G G J van Steens. vrijdagavond: universiteitsgebouw Stationsplein: mr. Van der Stoel be licht rol van de Nato en van Ame rika in Griekenland; zaterdag: de hele dag is gewijd aan het Griekse verzet, plaats: uni versiteitsgebouw Stationsplein. Ver tegenwoordigers van de drie voor naamste verzetsorganisaties komen hun politieke programma toelichten. Om 3 uur 's middags is er een demonstratie voor vrijheid in Grie kenland. Auto huis binnen te Leiderdorp LEIDERDORP Vanmorgen om streeks half elf slipte door de glad heid een auto op de Mauritssingel. De auto botste tegen een gepar keerde auto en kwam vervolgens via een gazon en een tuin tot stil stand tegen de gevel van een wo ning die evenals de auto zwaar werd beschadigd. De ravage in de woon kamer was groot maar er werd niemand gewond. Ttuinbouw en Plantkunde LEIDEN De afd. Leiden van de Mij voor Tuinbouw en Plant kunde hield gisteravond de alge mene jaarvergadering. Voorzitter H. Sanderman herdacht in zijn openingswoord het overlijden van de heren J. van Egmond en H. Veendorp. Uit het jaarverslag van secretaris A. Wetselaar bleek, dat de vereni ging het afgelopen jaar zeer actief was geweest. Het ledental nam met ruim 50 toe en bedraagt nu unge- veer 350. Penningmeester C. H. Sormani kon een goed batig saldo bekend maken. Bij de bestuursverkiezing werden de aftredende heren Sanderman en Van Egmond herkozen. Na de pauze hield mej. M. C. C. Teune een cau serie over de Nederlandse tuin kunst. DEN HAAG Het Residentie-Or kest zal per advertentie sollicitanten oproepen voor de functie van srtistiek leider. In de vacature ontstaan door het vertrek van directeur Hans de Roo wordt binnenkort voorzien door de benoeming van een economisch direc teur. Daarnaast wil men voor de ar tistieke leiding van het orkest een musicoloog aantrekken. Indertijd had men bij het bekend- wórden van het vertrek van directeur De Roo reeds laten doorschemeren, dat zijn functie gesplitst zou moeten, worden, waartoe dan nu door het bestuur besloten is. LEIDEN Op .een terrein tussen de Bloemistenlaan en de Zoeterwoud- NOORDWIJK Vrijdagavond. 23 januari heeft het Convent van Ker ken in Noordwjjk een gebedsdienst voor de eenheid der christenen uit geschreven. Het thema daarvoor is: Wij zijn Gods medewerkers. De dienst in de Hervormde Kapel aan de Hoofdstraat zal geleid wor den door pater M. J. A. de Leur van het seminarium Leeuwenhorst en ds. A. L. Lapré. In de parochiekerk van „Simt Jeroen" te Noordwijk- Binnen gaan voor ds. C. Warner en pastoor P. A. van den Bosch. Beide diensten beginnen om half acht. Op woensdag, 4 februari belegt het Convent van Kerken in het Her vormde Jeugdcentrum „De Rank" aan de Golfbaan een interkerkelijke bijeenkomst met als onderwerp „Verantwoorde revolutie". Aanvang 8 uur nam. Voor discussie en gezellig kouten LEIDEN Prof. dr. P. Mun tendam heeft gistermorgen door het drinken van het eerste kopje koffie met een toespraak de kof fiebar van de Algemene Leidse Studenten Vereniging aan de Wit te Singel 18 geopend. In de gezelige bar, waarin de kostelijkste oude stoelen en ban ken staan, sprak prof. Muntendam er zijn verwondering over uit dat de ALSV juist hém had uitgeko zen om de koffiebar te openen. „Tenslotte, zo zei hij, „ben ik 3$ LODEN Op 19 november 1968 werd de eerste paal geslagen voor de 33; leuwe vleugel van de scholengemeenschap St. Agnes. In december vorig 310 Ur werden de 12 nieuwe lokalen (negen leslokalen, een conrectorkamer twee spreekkamers) in gebruik genomen en gistermiddag had de officiële o« bracht plaats. 990 Over aanpakken gesproken! Voor af 1 is dat te danken aan de architec- |r\ n Van Oerle en Schrama en het annemersbedrijf Noorlander N.V 421 t Leiden, maar ook aan ir. T. K. an- bestuurder van de Stichting 440: Agneslyceum, die voor zijn inzet j9(K 't handen van conrector W. W. San- ;rs een foto-album mocht ontvan- m waarin alle bouwfasen op de «t worden gevolgd. De uitbreiding van de school be kent een verademing voor leraren J leerlingen (die voorheen soms P de gangen zaten). Maar tegelijk sa" men zich-af of binnen korte ld een dergelijke situatie zich niet I®1* TOUw zal voordoen. De capaci- Jj van de school is voor ongeveer leerlingen en het aantal leerlin- F" is al gestegen tot 660. voorzitter van het college van cu ratoren dat door julli niet wordt ge accepteerd. Toen ik dan ook aan een van de studenten vroeg waarom mij die eer te beurt viel, zei hij dat ik het meer als een symbool moest zien. Ik ben thuis direct in de Van Dale gaan opzoeken wat „symbool" betekent. Dat bleek te zijn een ob ject, dat in de plaats treedt van dat waarop een drift of instincthande ling oorspronkelijk was gericht. Nu begrijp ik het geheel. De reden waarom ik de uitnodi ging heb aanvaard is de belangstel ling die ik voor de jeugd koester. En voor de manier waarop jullie allerlei problemen benaderen. Ik schaam me ervoor dat ik tijdens mijn studen tenjaren met oogkleppen heb voor gelopen. Pas toen ik in Drente was om te praktiseren zag ik wat het betekende om in een plaggenhut te wonen, wat het betekende als je je kinderen geen behoorlijk eten kunt geven of naar school kunt sturen. Ik hoop dat jullie in deze ruimte kun nen werken aan een stuk vorming." De koffiebar moet worden gezien als een overbrugging van het isole ment dat bestaat tussen de diverse geledingen van de universiteit. De openingstijden zijn van 11 uur 's morgens tot 11 uur 's avonds. LEIDEN In de nacht van dins dag en woensdag zijn inbrekers het warenhuis van Vroom Dreesmann binnengedrongen door een glazen toe gangsdeur aan de Breestraat kapot te maken. Zij namen 150 horloges, 20 elektrische wekkers, 140 gouden sie raden, reistassen, paraplu's en een grote hoeveelheid rookwaren mee. De totale waarde van de buit bedraagt 22.000 gulden. sesingel wordt momenteel een nogal spectaculaire bouwactiviteit aan de dag gelegd. Het bouwbedrijf Bakels en Ouwerkerk bouwt hier namelijk in combinatie een uitbreiding voor was serij De Zon en een nieuw onderdak voor de Tegelhandel aan de Oude Vest. De totale oppervlakte bedraagt 3500 m2. Men is nu bezig met het aanbrengen van een vrije overspan ning van 22 meter, waarvoor uiter aard grote kranen nodig zijn. De overspanning bestaat uit spanten voorgespannen beton. .iiiiii.ruiunniiiijniiiiiiiiiiiiii!;;iiiiniiiiiiiiu.i'i LEIDEN Vanmorgen is dc pot vis, die ongeveer een maand geleden is aangespoeld op het strand van Breskens, in Leiden aangekomen. Het gevaarte werd getransporteerd door de firma S. A. van Leeuweri en tussen negen en tien uur vanmorgen werd geprobeerd de vis het rijksmu seum voor natuurlijke historie binnen te krijgen. Dit leverde hier en daar nogal wat moeilijkheden op, omdat alles over een muur moest worden getakeld. Op het moment, dat onze fotograaf af drukte, werd op een houten stellage de bek van de potvis opgehesen. Het dier wordt voorlopig in het museum opgeslagen, omdat eerst het vlees er nog verder af moet, voordat bezoe kers de vis als geraamte kunnen be wonderen. Met deze potvis telt het museum nu drie van deze exemplaren. Foto NLC/Dirk Ketting OEGSTGEEST Tijdens de voortgezette begrotingsbehandeling heeft het gemeentebestuur zich enkele uren bezig gehouden met subsidiever zoeken, behandeling cn vaststelling van de begroting gemeentewerken, het grondbedrijf alsmede de algemene dienst. Gemeentesecretaris J. dc Visser was afwezig wegens ziekte: zijn plaats werd ingenomen door de heer Van Krieken. Voorts werd dc bijeenkomst niet bijgewoond door de heren Kamsteeg (PC). De Graaf (PvdA) en de heer Aldershoff (PC). Aan de stichting gewestelijk Or kest voor Zuid-Holland zal subsidie worden verleend. Deze stichting heeft ten doel de bevordering van het muziekleven in Zuid-Holland Ir. Dorgelo (wd) vroeg naar de mo gelijkheid van een orkestoptreden te Oegstgeest. Burg. Van Eysinga merkte op: „Wij zouden het op prijs stellen als K. en O. dit eens zal brengen in de prachtige aula van het nieuwe Rijnlands Lyceum. De proef lijkt ons de moeite waard". Begraafplaatsen De tegemoetkomingen, die de gemeente Oegstgeest verleent in de exploitatiekosten van de begraaf plaatsen Groene Kerk en rk Willi- brordkerk hebben in het verleden in de raad al eens aanleiding gege ven tot langdurige gedachtenwisse- ling. Zo was het ook nu weer het geval. Het gaat hier om een tege moetkoming van resp. 5000 en 2500 gulden per jaar aangezien de ge meente niet beschikt over een eigen algemene begraafplaats. De heer Dorgelo merkte op, dat het Verificatiebureau had verklaard dat de kerken met een geringe prijs verhoging zelfstandig kunnen „draaien". Door een kleine verho ging van de begrafeniskosten wordt het privébelang niet geschaad en bovendien kunnen belanghebben den een beroep doen op gelden uit nalatenschap of van de bijstands wet. De heer Brouwer (PC) is een tegenstander van tegemoetkoming. Men moet de kerk van de staat scheiden. Wil een kerk een kerk hof exploiteren dan moet zij ook voor de consequenties opdraaien. Weth. v d Voet betreurde het. dat genoemd onderwerp ieder jaar weer terugkeert. Het verwonderde hem. dat men niet om méér geld had gevraagd. Wethouder J. Thorn deelde mee. dat binnenkort aan de uitbreiding van de begraafplaats van de Groene Kerk wordt begonnen. „Dit gaat tonnen kosten. Wat zou het de ge meente niet kosten als deze dit moest uitvoeren. Wjj mogen niet te kort schieten in de verzorging van de laatste rustplaats". Bij de wd werden de bezwaren tegen de tegemoetkoming niet weg genomen. Zij stemde met de heer Brouwer (PC) tegen- het voorstel van b en w. dat met 7 stemmen tegen vijf werd aangenomen. De heer Lagas (PvdA) vond, dat men de inrichting van een speel tuin in Buitenlust niet afhankelijk moesl laten zijn van het goedkeu ren van een bestemmingsplan met betrekking tot deze wijk. Wethou der v d Voet was het met hem eens en kondigde aan dat er een plannetje zal worden gemaakt om te komen tot plaatsing van een aantal speelwerktuigen op het hui dige veld „waar het gras al is in gezaaid. Jeugdbrandweer De gemeente Oegstgeest heeft de mogelijkheid om te komen tot de oprichting van een jeugdbrand- weerkorps in studie. Men gaat een nieuwe brandweerwagen aanschaf fen en de oude zal in dit korps zeer goed te gebruiken zijn. De raad was er over het algemeen zeer con tent mee. „Mogelijk kunnen wij op deze speelse wijze een goede re serve kweken voor de Oegstgeester vrijwillige brandweer" aldus de voorzitter. Tijdens de voorgaande raadszit ting zegde weth. v d Voet mevrouw Gouverneur van Deene (kvp) toe, dat de werkzaamheden tot verbete ring van het nieuwe bad Poelmeer op 1 april a.s. gereed zouden zijn. Dit blijkt nu tot verbazing van vragensteller niet het geval te zijn. De wethouder zag het echter zo somber nog niet. De overdekking van het wedstrijdbad gaat niet door. Dit vergt een bedrag van 4.5 ton. Weth. v d Voet hoopte zo snel mogelijk met een voorstel met be trekking tot het instructiebad te komen. Een kwalijke zaak bleek wel het ontbreken van toezicht op de parkeerplaats en fietsenstalling op het terrein van Poelmeer. VOORSCHOTEN De stichting Recreatiebad Voorschoten wil aan de bevolking rekening en verant woording afleggen van het resultaat van de door haar in 1969 gevoerde acties voor het inzamelen van gelden voor de bouw van het zwembad. Er i-s nu f 33.160,bijeen. Een aanzienlijk deel hiervan is verkregen door een huis-aan-huis- inzameling: f 14.600,Diverse grote giften werden gedaan door nieuw gevestigde banken en bedrijven: totaal f6.500. Voorts heeft de stich ting veel werk verzet bij diverse acties te Voorschoten, zoals beat- avonden in het Cultureel Centrum, een ballonnenwedstrijd bij de her opening van het station, oud papier ophalen en een loterij, waarbij een auto de hoofdprijs was. Bovendien hebben leden van het stichtingsbestuur zich letterlijk af gesloofd tijdens de paardemarkt om de dorstige bezoekers van de markt te bedienen in de herberg „Het Swemmende Paert". Met al deze acties, die veel werk met zich brachten, is 'n bedrag van f 6.950. verdiend. De najaarsbeurs van de middenstanders te Voorschoten leverde f1500 op, de straatcollecte op Koninginnedag f 500, Al was het voor het stichtings bestuur van het recreatiebad moei lijk de loten kwijt te raken aan de Voorschotense bevolking, toch wa ren er gelukkig nog enthousiaste lingen, die wél iets wilden doen voor een nieuw zwembad. Zo heeft de jeugd uil de buurt van de Krim- kade met een bazaar f 350.opge haald. het Comité Paardensport f500.—. vo^balverenigin? Rand. stadsport f 800.en een autopuzzel- rit f 330.—. Inclusief de rente komt men aan het bedrag van f33.160. Er moet f 100.000,zijn om met de bouw te beginnen. Daarom ligt ALPHEN Öp het waterwingebied van het waterleidingbedrijf aan de Hoorn hebben de laatste jaren vrij ingrijpende wijzigingen plaats gehad. Zo is o.a. de reinwaterberging belangrijk uitgebreid; men is bij de zuivering van het water overgegaan van enkele op dubbele filtratie, terwijl het aantal bronnen is uitgebreid van tien op veertien. Als voorlopige laatste verbetering is kortgeleden de zgn. „hoeveelheids- besturingsinstallatie" tot stand gekomen. Dit systeem houdt simpel gezegd in. dat by toenemend gebruik de druk aan het pompstation automatisch wordt verhoogd, zodat in de toekomst ook op afgelegen punten de water - leidingdruk hoger kan komen dan nu het geval is. Momenteel is men met deze installatie in het proefstadium, waarbij men na een aantal nachten de installatie te hebben uitgeprobeerd, ook reeds enkele malen overdag de installatie in bedrijf heeft gesteld. Op korte termijn hoopt men definitief op dit systeem over te schakelen. Indien na enige maanden in bedrijf te zijn geweest blijkt dat de installatie tot volle tevredenheid werkt, zal de watertoren aan de Prins Hendrikstraat, die van 1911 dateert, gesloopt kunnen worden, waarmee weer een markant bouwwerk van het oude Alphen zal gaan verdwijnen. Bij al deze verbeteringen is er nog een punt waar het waterleidingbedrijf speciaal de aandacht van de verbruikers op vestigt: nL dat ten gevolge van de verhoogde waterdruk de kans bestaat dat closetspoelers of waterrege laars van gasgeisers niet helemaal meer afsluiten. Dit euvel kan zich met name voordoen bij oudere apparaten, maar de mogelijkheid is niet uitge sloten, dat ook minder oude niet helemaal afsluiten, bij verhoogde druk, hetgeen dan te wijten is aan een niet juiste afstelling. In het algemeen is dit euvel door een vakman snel te verhelpen. het in de bedoeling de plaatselijke bedrijven en industriëlen te interes seren voor het verstrekken van giften. Er zal ook een bijzondere hengelwedstrijd worden gehouden en voor de jeugd komen er weer beatavonden. Het bestuur hoopt, dat de plaat selijke verenigingen, die nog niet „aan bod" zijn geweest, in 1970 als nog een actie gaan ondernemen. Intussen wordt met het gemeentebe stuur oVerleg gepleegd over de bouw plaats. DEN IIAAG Hei Haagse Ge rechtshof heeft een 21-jarige grond werker uit Noordwijk veroordeeld tot een jaar en zes maanden ge vangenisstraf met aftrek van voor arrest inzake poging tot diefstal met geweldpleging. De rechtbank had hem in eerste instantie veroordeeld tot een jaar en drie maanden, tegen welk vonnis de officier in hoger beroep ging. De proc.-generaal eiste twee weken geleden een jaar en negen maanden gevangenisstraf met aftrek. Verdachte had samen met een vriend op de Nieuwe Zeeweg s avonds laat een jongeman met een ijzeren pijp op zijn hoofd ge slagen om hem daarna te beroven. De klap schampte evenwel af en het slachtoffer, hoewel gewond, kon de vlucht nemen Ds. van der Velden over 25 jaar vrij LISSE Voor de christenvrouwen- bond afd. Lisse sprak gisteravond ds. J. van der Velden, hervormd predikant over „25 jaar bevrijding' Het was toen haast niet te geloven, weer vrij te zijn op 5 mei 1945, maar ook de ontnuchtering kwam, zo zei hij. Wat is er van de grote idealen terechtgekomen? In kerken en bij partijen bleef veel bij het oude. Men waagde zich niet aan experimenten. Van demo cratisering van het bedrijfsleven was geen sprake. De vrede was slechts te redden door 'n maximale bewapening. In de periode 1955-1965 was er handel en welvaart als nooit tevoren, maar de ontevredenheid namtoe. De kerk wordt door velen be schouwd als "n verouderd instituut. Na 1965 begon veel te veranderen. De jongeren gingen de zaken kri tisch bekijken en daar zit veel goeds in. aldus d>. Van der Velden. De vernieuwing van het christen zijn is niet in woorden gelegen, maar in daden. Veel blikschade op ri ikswegen LEIDEN Gistermorgen hadden door de gladheid zowel op rijks weg 4 als op ryksweg 44 nabij de Haagse Schouw onder Leiden ket tingbotsingen plaats. Op rijksweg 4 raakte de auto van een 37-jarige Amsterdammer op het viaduct over de spoorlijn in een slip. De auto werd tegen de vangrail verplet terd maar de bestuurder bleef on gedeerd. Door dit ongeluk slipte een achterop komende auto be stuurd door een 39-jarige inwo ner van Haarlem. De auto, die te gen de leuning van het viaduct tot stilstand kwam. werd aan de voorzijde vernield. Op rijksweg 44 was de ravage nog groter: de auto van een 30- jarige arts uit Den Haag vloog over de kop toen hjj werd inge haald door een auto bestuurd door een 50-jarige Hagenaar. Korte tyi-, later vlogen nog eens 7 auto's oji de hierdoor ontstane ravage. De"' materiële schade was groot, maar niemand werd ^waar gewond. Order voor Philips uit Saoedi-Arabië EINDHOVEN Philips zal het elek trische gedeelte verzor en van een groot gecombineerd aonfectiecentrum-, hotel- „n moskeeproject in Mekka •Saoedie-Arabië). De order, f6,6 mil joen groot, zal worden uitgevoerd in samenwerking met de Philipsagenten in Jeddan. Het werk moet midden 1972 gereed zijn. Philips heeft ook een order van f2 miljoen ontvangen voor d levering van de elektro-akoestische apparatuur

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 5