'ieewe Leidse Courant ERVEN MOETEN SAMEN Voor tonnen aan juwelen gestolen Commentaren tudenten ezetten H Twente SAMENZWEERDERS VOOR VUURPELOTON II morgen erwtensoep met kluif en worst Drs. Weinreb wil komen Het Kwartet Biesheuvel-Langman: Aparte NV oprichten LOT VAN VEROLVIE Uitweg Rijn-Schelde groep niet enthousiast Heuzendok 50 miljoen duurder TE VONDELING GELEGDE BABY GESTORVEN MIDDERNACHTELIJK NIERTRANSPORT mMmm. Journalisten gevangen in Nigeria Juist beleid In belang van het onderzoek Crit_aJ HET WIER Kwakkelweer Donderdag 22 januari 1970 - 50sfe jaargang vooraanstaande prol. christelijke dagbladen - Nieunfi Directeur: F. Diecner Hoofdredacteur; Dr. E. Diemer lofdkantoor Leiden Steenstraat 37 CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING Telefoon 31441 „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoet!" Abonnementsprijzen p.w. 1,16, p. m. f4,95, p. kw. ƒ14,85 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur BIESHEUVEL VEROLM E Vandaag wordt over het lot van Verolme beslist. De regering staat voor de kens: of het concern te laten opgaan in de Rijn- Schelde groep of een drastische sanering hetgeen betekent, dat er voor scheepsbotaver Verolme helemaal geen plaats is in zijn eigen bedrij, 1 'it (into in drukke winkelstraat (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG De regering zal waarschijnlijk nog vandaag be- lissen over het al dan niet doorgaan van de samenwerking tussen iet Verolme-concern en de Rijn-Schelde-groep. Naar verluidt zal ninister Nelissen van economische zaken het kabinet vandaag voor tellen met deze integratie in te stemmen. Van de kant van de Rijn- ichelde-groep zouden echter nog enkele bezwaren tegen deze plan ten bestaan. De gisteren verhoogde rentesubsidies voor de scheeps touw heeft de Rijn-Schelde-groep echter aanmerkelijk ..milder" ge temd. iSlaagt mr. Nelissen er niet in de edrrlandse scheepsbouwindustrie in breed kader te herstructureren commissie moet daarvoor een tuwdruk opstellen), dan zal hij de jering voorstellen het advies van it gistermiddag gepubliceerde rap- j irt Biesheuvel-Langman over het ierolme concern te volgen. Dat advies houdt ondermeer in oprichting van een aparte NV. J laarinzowel Verolme als de ijn-Schelde groep gaan deelnemen j die het in aanbouw zijnde mam- itdok in de Botlek moet gaan ex iteren; afstoting van de werf van Verol me te Alblasserdam; sanering van de financiële positie Mn het Verolme-concem met deelne- [DEN HAAG In het rapport ;heu vel-Langman wordt melding laakt van een sterke stijging van investeringskosten van het mam- etdok van Verolme in het Botlek- tied. Het aanvankelijk benodigde Irag is met bijna 50 miljoen geste- i, dat is bijna eens zoveel als was lamd. irzaak daarvan is niet alleen de mtijdse verbreding en uitdieping )t twaalf meier, was tien gepland), iide commissieleden constateren ik, dat men bij de aanvang van de luw onvoldoende was ingesteld op totale financiële konsekwenties de inning dus, die ook hier gebrekkig irdt genoemd. 'erigens zal het dok, als het in aparte NV met de Rijn-Schel- •Groep zal zijn ondergebracht, wel 'lijk een winstgevende zaak zijn. als in 1975 een mammoetdok de Rijn-Schelde-Groep op de .vlakte in bedrijf zal komen, is rentabiliteit van Botlek voldoende, verwacht de commissie wel, dat rolmes marktaandeel beneden de jftig procent zal dalen. ALKMAAR In de tuin van de aamkliniek van het Alkmaarse Elizabethziekenhuis is dinsdag rt stoffelijk overschot van een pas- boren baby gevonden. De baby, die volgens de artsen van ziekenhuis nog maar enkele uren •od was, lag in een kartonnen doos. Sn tuinman vond het kind, dal. ge- «1 nieuwe kleertjes droeg. De po le vermoedt dat het de bedoeling geweest de baby te vondeling te i ggen. ENSCHEDE Een groep van 'geveer vijftig studenten heeft annacht de Technische Hoge- ftool Twente bezet. Zij hebben bezit genomen van de stuursafdeling van het gebouw, aar zich onder meer de kamer van s rector magnificus bevindt. bezetting werd uitgevoerd door fen van de studentenraad Driener- waarin alle groeperingen van de 'denten van de TH zijn vertegen- Jordigd. r^an de zijde der studenten is mee rgeld dat de bezetting is uitge- l®rd „om onderwijskundige rede- ming van de overheid in hel aande lenkapitaal (minstens veertig miljoen gulden); overneming van de dagelijkse lei ding van het concern van de heer Verolme door buiten het bedrijf staande, capabele mensen; aftreden van de raad van com missarissen; hét verstrekken van een lening van veertig miljoen gulden; eveneens een lening van 25 mil joen voor de NV die het mammoet dok moet gaan exploiteren: het verstrekken van een over bruggingskrediet van 25 miljoen gul den voor de financiering van de af te stoten niet-bedrijfsgebonden activa Sanering In hun rapport zijn de heren Biesheuvel en Langman ook buiten de beperkte opdracht van de heer Verolme en oud-minister De Block van economische zaken getreden. Met nadruk vermeldt het rapport dat j voor het slagen van de financiële sa- j nering van het Verolme-concem de regering de scheepsbouw meer in- i dustrieel moet aanpakken. In veel andere landen gebeurt dal al maar in ons land nog niet. Voor vervolg zie pag. 13 Irak beschuldigt Perzië eu A'S BAGDAD Omdat zij deel zouden hebben uitgemaakt van een komplot dat de omverwer ping van het Baath-bcwind in Vannacht om kwart voor een ar riveerde op de luchthaven Rotter dam een vliegtuig van de Duitse luchtmacht. Aan boord bevond zich een nier van een verkeersslacht offer, dat woensdagmiddag op het z.g. Frankfurter Kreuz op de Auto bahn verongelukte. Om kwart over acht 's avonds overleed de patiënt, waarna in allerijl de nier naar het gereedgehouden vliegtuig werd ge bracht. In Rotterdam werd de ma chine opgewacht door een auto van de Roterdamse politie. Deze ver voerde het pakket met de grootste spoed naar hel St.-Claraziekenhuis. waar inmiddels een patiënt, in ge reedheid iverd gebracht om de nier te onvangéii. Op de foto links: na aankomst van het vliegtuig wordt de kist met het kostbare orgaan zorgvuldig uitgeladenwaarna be hoedzaam als gold het een broze baby (foto middenzij naar de anl.o wordt, gedragen (foto rechts). Irak beoogde, zijn gisteren zes tien mensen, in hoofdzaak offi cieren, door een speciale recht bank ter dood veroordeeld en nog dezelfde dag terechtgesteld. Vanmorgen zijn opnieuw dertien Irakezen ter dood gebracht, waarmee het aantal executies steeg tot 29. Vndaag zouden nog meer personen worden berecht. Irak heeft de Verenigde Sta- ten en Perzië ervan beschuldigd j de hand te hebben gehad in de dinsdag verijdelde samenzwering tegen het linkse regime van pre sident Ahmed Hassan el Bakr. Radio-Bagdad onderbrak haai- pro gramma mei de molding dat dinsdag avond twee militairen bij schermut seling met samenzweerders waren gedood. Tanks van het legerkamp Rasjid buiten Bagdad sloegen de op stand neer. Volgens het persbureau van het Nabije Oosten in Kairo hadden enke- Minister Luns voor een officieel bezoek aan Bulgarije heeft lussen de vele conferenties door nog even tijd gehad om een bezoek te brengen aan het Rila- j klooster in Sofia. Hier onze bewindsman in een van de lijk versierde zalen van het gebouw, een oase van stilte voor wie die vinden wil. waar men hem de indruk gaf dat hij president zou worden. Toen hij daar rangen en stukken land aan officie ren toewees, was ook hij aange houden. De Iraakse revolutionaire raad, de hoogste regerende instelling, zegt in een verklaring dat een poging het be wind „met behulp van buitenlandse kringen omver te werpen" was ver ijdeld. Na de executies van woensdag en donderdag zijn in Irak sinds januari 1969 in totaal 85 mensen terechtge steld. Het in Bagdad ontdekte complot is, zegt radio-Bagdad, „opgezet door het Amerikaanse imperialisme en de C.I.A., liet verraderlijke regime in Perzië. het zionisme, de oliemonopolies en het Britse kolonialisme". Volgens radio-Bagdad zou Perzië de deelnemers aan het komplot geld en wapens hebben verschaft. Op 13 november hadden zij in een grens plaats duizend mitrailleurs en een bedrag van 250.000 dinar ontvangen. Taher had op 11 januari aan een offi cier van het Perzische leger een be drag van 50.000 dinar overhandigd. Deze officier was de kring van samen- Ie legerofficieren voorgewend zich bij zweerders -binnengedrongen en had de samenzweerders aan te sluiten I ze later aangegeven. waarna zij de autoriteiten op de hoogte stelden. De samenzweerders waren naar een legerkamp gelokt me', j het voorwendsel dat zij daar de be- j i schikking over tanks zouden krijgen. I Zij werden echter in het kamp gear resteerd. De belangrijke figuur was naar het republikc'nse paleis in Bagdad gelokt De verklaring zegt dat een secre taris van de Perzische ambassade in Bagdad, Daoud Taher, als verbin dingsman heeft gediend tussen de samenzweerders en dc Perzische regering. De Amerikaanse regering zou groot belang hechten aan een spoedig ver dwijnen van de Iraakse regering. (Van een onzer verslaggeefsters) ROTTERDAM Op klaarlichte dag, gistermiddag, hebben dieven uit een speciaal beveiligde auto. die stond geparkeerd in een van dc druk ste winkelstraten van Rotterdam, vier koffers met juwelen ter waarde van ongeveer een half miljoen gulden van een juweUersbedrijf uit Noord- Brabant gestolen. Het juiste tijdstip van de roof is niet bekend. Een 38-jarige vertegen woordiger van de Brabantse firma zette omstreeks twee uur zijn auto, die van een alarminstallatie was voorzien, bij een parkeermeier. Hij bracht een bezoek aan de ju welier H. van Andel, die in de Hoog straat twee zaken vlak bij elkaar heeft. Tussen twee uur en kwart voor vier, hel tijdstip waarop de diefstal werd ontdekt, is de vertegen woordiger verscheidene keren naar zijn auto gelopen om andere koffers le halen. Er was toen nog niets aan' de hand. Tegen vier uur kreeg de politie een melding dat er een tochtraampje van de auto was ingeslagen. Een oorbijganger zou een zwarte Opel Kadett hebben zien wegrijden. Het. is echter niet bekend in hoeverre deze iets met. de diefstal te maken zou hebben. Evenmin is hel duidelijk hoe het komt dat. niemand de alarminstallatie heeft horen werken. Hel is mogelijk dat de daders op de hoogte waren van de werking van het beveiligings systeem en dat zij kans hebben ge zien dit uit te schakelen om vervol gens het tochtraampje te forceren. De vier gestolen koffers bevatten gouden colliers, broches, hangers en dames- en herenhorloges met een verkoopwaarde van vier a vijfhon derdduizend gutden. Andere koffers met ongeveer een gelijke waarde aan juwelen lieten- zij ongemoeid. LAGOS Vrijwel alle buiten landse journalisten, die een bezoek hebben gebracht aan het vooramlige Biafra, worden sinds gisteravond vastgehouden in een hotel in Port Harcourt, De groep zou gisteravond naar Lagos terugvliegen. Militairen verhinderden echter dat de journalisten aan boord gingen en voerden ze onder bewaking weg van het vliegveld. De Nigeriaaqse autoriteiten zijn kwaad over de aard van de bericht geving. De journalisten de eersten die een bezoek aan liet overwonnen Biafra mochten brengen maakten melding van plundering en verkrach- j ting. Zie voor een samenvatting van de eerste reportages over Biafra pa gina zeven van deze krant. BERLIJN Ten gevolge van de komende bijeenkomst van Bondsdag commissies in West-Berlijn heerst aan de - doorlaatposten grote drukte. Bij de doorlaatpost Drewits stond gisteravond een file van ruim 300 vrachtwagens die West-Duitsland wilden binnenrijden. J-JET rapport van prol. Langman en mr. Biesheuvel, dat gisteren dan aan de openhaarheid is prijsgegeven, maakt duidelijk, dat het Verolme- concem er financieel niet best aan toe is en dat forse ingrepen nodig zijn. Het totale financieringstekort be draagt bijna 130 miljoen (inclusief de inüjocnenverllezen, die op de bouw van supertankers zijn geleden en die met de overname van de NDSM ge moeid waren), terwijl er een lang lopende schuld is van ruim 142 mil joen gulden. Dat de heer Verolme zelf nog steeds van een kerngezond bedrijf sprak, is alleen verklaarbaar uit zijn vertrou wen in de toekomst. Zijn eigenschap pen hebben het mogelijk gemaakt een dergelijk mammoetbcdrijf uit de grond te stampen. Iels waarvoor deze Nederlandse scheepsbouwer nog steeds alle lof verdient. Er hebben zich evenwel de laatste ja ren ontwikkelingen voorgedaan, die de „koning van de stapelloop" niet heeft (kunnen?) voorzien. Verzuimd werd om evenals in Japan en West-Duitsland de scheepsbouw uit de ambachtelijke sfeer te halen en een moderne industriële opzet te ge ven. Vooral de traditionele werkwijze heeft tot de verliezen geleid. Tot de suggesties die de heren Lang man en Biesheuvel doen om het con cern uit het slop te halen behoort dan ook het aansturen op een industriële en efficiënte opzet. Maar ook dan nog zal het concern kwetsbaar blijven. Het ziel er daarom naar uit, dat de regering te vens snel zal streven naar een bun deling van krachten met de Rijn- Scheldegroep en vervolgens naar een moderne industriële aanpak van heel de Nederlandse scheepsbouw. Dat lijkt inderdaad dc uitweg. j^ET gesprek tussen de minister van sociale zaken en volksgezondheid en de bonden van overheidspersoneel over de maatschappelijke positie van de werknemers werkzaam bij sociale werkvoorzieningsobjecten heeft een gunstig resultaat gehad. Waardering is hier op haar plaats voor de vakbonden, die de regering dc noodzaak onder ogen hebben ge bracht om verbeteringen in de ar beidsvoorwaarden van genoemde werknemers aan te brengen. Maar tevens moet waardering uitge sproken worden voor de betrokken bewindsman, die bijzonder veel be grip heeft getoond voor de geuite wensen. Ilct is een daad van christelijke poli tiek, geen karigheid te tonen wan neer liet gaat om het lot van de eco nomisch zwakste groepen onder ons volk. Het is juist, dal ook dc 43.000 werk nemers die bij genoemde verbeterin gen betrokken zijn. delen in verbete ring van de lonen, verkorting van de werktijd en optrekking van toeslagen. De betekenis voor de betrokkenen van deze maatregel iS groot. Maar niet minder groot zijn de financiële gevolgen hiervan. Voor deze betrek kelijk grote groep moet een omvang rijke post aan extra uitgaven op tafel komen. Wij zijn echter gelukkig met deze maatregel. Wat meer belasting be talen voor een dergelijk doel is nog niet het ergste. Een goed stuk vlees hoort erbij een echte, stevige, lekkere je kunt 't slechter treffen! 'uolca! e var* de Stichting Voorlichtingsbureau Viees. Vleeswaren en Vleesconscven HILVERSUM Drs. Friedrich Weinreb is bereid naar ons land te komen wanneer dat nodig zou zijn voor het onderzoek dat het Rijksinstituut voor oorlogsdocumentatie tegen hem instelt. Zoals bekend is tegen drs. Weinreb in ons land een.arrestatiebevel uitgevaardigd. Hij verblijft al geruime tijd op een onbekend adres in het buitenland. Desondanks was het Henk van Stipriaan, presentator van het NOS-radio- programma ,.X, een sprong in het duister", gelukt hem gisteravond aan de telefoon te krijgen. Drs. Weinreb zei verheugd te zijn dat een onderzoek naar zijn zaak wordt Ingesteld. Als de klokken der herinne ring luiden, wordt het zondag in het hart. S1R1US „Mug ik van u een emmertje pin da's om de olifanten te voeren?" Barometerstand: Heden 10 uur 76 cm (1013 millibar), dalend. Zuii en maan 23 januari zon op 8.33. onder 17.11; maan op 18.08. onder 9.20: 30 januari LK. DE BILT Veel bewolking niet in Zeeland af en toe wat regen. Elders in het land enige ijzel, overgaand in regen. Zich langzaam uitbreidend naar het noorden. Matige, aan de kust nu en dan krachtige wind tussen zuid-oost en zuid. Vanuit het zuid westen verder opdringende lichte dooi, maar in het noordoosten lichte vorst tot temperaturen om het vriespunt. DE BILT At enkele dagen strekt een hogedrukgebied zich uit van Rusland naar Scandinavië en de Oostzee. De lucht die onder invloed van dit druksysteem met 'zuidoostelijke winden naar onze omgeving wordt gevoerd, bereikt ons langs verschillende wegen en is dan ook niet homogeen. In het noordoosien. waar nog sneeuw ligt, vroor het de afge lopen nacht bij heldere hemel plaatselijk negen graden, terwijl het minimum in Zeeland plu? twee graden was. Vooruitzichten voor zaterdag aantal uren zon: 1 tot 6: min. temp.: 2 tot 8 graden onder nor maal; max. temp.: 2 tot 8 graden onder normaal: kans op een droge periode va nminstens 12 uur: 35 procent; kans op een geheel droog etmaal: 90 procent.

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 1