1969 Regering mag niet aarzelen Ruud Suurendonk loodste Ajax naar volgende ronde Geweldige uitvoer in groei Keiler leidingVerolme Vog meer Franse lirages voor Libië Ard Schenk sneller dan Erhard Venijn in de staart wonnen van Holland Sport WERF IN ALBLASSERDAM AFSTOTEN BESLISSING PAS INDE VERLENGING NAPOLITAANSE MUUR BLEEF LANG O VEREIND Niet eerder voorgekomen Nachtvoetbal uit Mexico OP 500 METER IN INZELL Karl Zeiss Jena in volgende ronde Cijfers van Verolme Snel ingrijpen in dagelijkse Westduitse bankdisconto omhoog Waldegaard nog steeds op kop Amerika protesteert AMSTERDAM - „Het venijn zat in de aartRuud Suurendonk, Ajax' immer uurs rondstappende wisselspeler, door l Unus Mie hels doorgaans angstvallig achter ie hand gehouden voor momenten dat de nood hel hoogst is, lachte om zijn eigen op- perking. Tientallen minuten daarvoor had je 25-jarige all-rounder, enkele jaren gele- jen voor een appel en ei van amateurclub l JOS overgenomen, in korte tijd gepresteerd \arloe anderen in 120 lange inuten niet in staat bleken Ijax, een met de moed der nhoop aanvallend Ajax ze- <rheid verschaft omtrent ver- Ier e deelname aan de Runners- p-Cup. Een door gebrek fantasie en improvisatie vermogen niet imponerende trmatie ten koste van een ich met ijzige grimmigheid jer werend Napoli via een hat- ick naar de kwartfinale ge- tuud. Maar vóór het zover was. Rinus ichels gaf het later toe: ..Soms hield mijn hart vast. geloofde ik er zelf i iet meer in". Om als excuus aan te i i oeren..Het veld was verschrikke- jk moeilijk bespeelbaar. Te hard ge- •den door de vorst. Dan blijft er ir één manier over. Door de lucht die knikker. Helaas bleken juist hoge ballen een kolfje naar de van de Italianen. Gehard in de igen competitie, vertrouwd geraakt iet een beangstigend defensieve ïlwijze en uiterst koelbloedig trok len zich èn tijdens de normale iltijd èn tijdens de noodzakelijk irden verlenging bekwaam terug ta Se loopgraven. Het spervuur van ■damse aanvalsdrift werd lij vakkundig gepareerd. Zo no- 40.000 kleumenden tijdens het vste kwartier: een spetter van die de juiste richting niet een furieuze inzet van Ajax' al- este man, Gerrie Mühren. Naast een op de vuisten, van sterkeeper j i no Zoff uiteenspatten projectiel van Iük van Dijk. Heel zwaar Rinus Michels: „Toen al besefte ik t we het zeer moeilijk zouden krij- n. Ik had dat trouwens van te vo- izegd. Die Italianen spelen niet iders dan verdedigend. 00 uitsla- 1 zijn in hun competitie schering inslag. Ik ben blij dat ik het heb mgedurfd Van Dijk te vervangen or Suurendonk. Inmiddels ging Ajax door. Zag eine mogelijkheden van Dick van ijk. van Johan Cruyff en van Piet eizer door Dino Zoff wreed getorpe- serd. Bleef bovendien die ene on- irgeeflijke fout maken, het Italiaan- doel te zwaar onder druk te zetten, arbij vergetend de tegenstander te ten komen ten einde vooral voor han Cruyff de zo onontbeerlijke imte te creëren. Toch werd er een lichtpuntje ge lekt. Wie anders dan Sjaak Swart. kend om zijn frommelgoals, zou ax' eerste jubelgang richting mid- nstip inluiden. Een korte corner n Keizer een sluwe voetbeweging Mühren, en een lange voorzet van tizer gingen aan het moment voor waarop Swart zijn wreef doeltref- nd tegen de bal kon planten Swart. Eerste goal. door GER STOLK dan een buitenspelgoal van Van Dijk kwam men niet. Ook niet in tde twee de helft toen Vianello en Basdaves het veld ruimden voor Improta en Casni. Ajax mocht zelfs van geluk spreken dat de Italiaanse aanval, na het niet meespelen van José Altafini en Kurt Hamrin door griep geveld van zijn angel ontdaan bleek. Want anders had het slippertje dat Velibor Vasovic maakte weieens de eliminatie van de verdere Cup-aspi raties kunnen betekenen. Maar zoals gezegd, Ajax redde het toch. Juist tijdens een moment in de verlenging dat Napoli aantoonde de beslissing toch niet op het onbevredi gende muntstuk te willen laten aan komen, was daar de kentering. Johan Cruyff. tot voor die tijd door cipier Panzanato angstvallig gevolgd, kreeg door de agressie van Napoli plotseling ruimte. Ruimte die hij gretig" aan greep. Vanaf het middenveld begon hij aan een van zijn onnavolgbare soli. Een korte pass naar Keizer. Eep vloeiende één-twee. Een gortdroge knal van Ruud Suurendonk. Via de wanhopig graaiende vingers van Dino Zoff vloog de bal met raketsnelheid Napoli's ondergang tegemoet. Ajax leidde. Ajax' bekerdroom was defini tief van een gewisse ondergang gered. Suurendonk Omdat alle goede dingen uit drie bestaan, werkte Suurendonk de bal daarna nog twee maal langs Dino Zoff. Belangrijk voor de statistiek Hetgeen de met Bennie Muller voor respectievelijk Dick van Dijk en Sjaak Swart ingevallen wisselspeler tenslotte deed opmerken: „iHet venijn zat. in de staart". Als een veldheer tussen zijn gelukkige spelers tronend beaamde Rinus Michels dat later vol komen. Geen vreugde aanvankelijk over Sjaak Swarts openingstreffer. De rechtsbuiten blesseerde zich namelijk op het harde veld bij het maken van het doelpunt. Staande Van Dijk en Cruyff. Hier Swart, die het Ajaxdoelpunt het eerste) scoorde. Na zijn schot op de grond liggend, wordt hij omringd door bezorgde Ajacieden. UTRECHT De omvang van de Nederlandse export is in 1969 toegenomen met zeventien pro cent en de waarde met twintig procent, tot ruim 36 miljard. Zo snel is onze uitvoer nog nooit gestegen. De wereldhandel nam vorig jaar met veertien procent toe. De directeur varl de Economische voorlichtingsdienst, dr. G. H. J. A- i beln, verwacht door anti-inflatie maatregelen (kredietbeperking) niet, dat deze groei dit jaar zal worden geëvenaard, maar ook de prognose van een stijging met tien procent (tot 40 miljard) is gunstig. Dr. Abeln vertelde gisteren dat En geland in de jaren vijftig na België en Duitsland onze grootste afnemer was, terwijl het vorig jaar een mil joen meer kocht dan in 1968. De ex port naar Frankrijk groeide met 100 miljoen gulden. Gemis l Volgens ar. Abeln demonstreert de ze ontwikkeling op dramatische wijze net missen van de aansluiting van Engeland bij de EEG. De groei van de Nederlandse uitvoer had voor driekwart betrekking op EEG-landen. Volgens dr. Abeln zullen de onder nemers moeten proberen, hun export meer op zowel winstgevende als snel groeiende produkten en Landen te richten. Het gevaar van de gunstige ontwikkeling van dit ogenblik is, vol gens dr. Abeln, dat ze de zwakheden in de structurele onderbouw verslui ert. Labiel De Europese Commissie verwacht dat ondanks de minder sterke druk gezinsverbruik aanzienlijk zal toene men. Het tot staan brengen van de inflatie is des te noodzakelijker, daar de sociale partners dit als voorwaar de stellen voor hun medewerking aan een politiek van matiging van de in komensontwikkeling. Over de ontwikkeling in de Ge meenschap als geheel, zegt de Com missie dat de inflatoire spanningen niet aan kracht inboeten of zelfs ernstiger worden. „Het onverwacht voortduren van deze spanningen zou op betrekkelijk korte termijn kunnen leiden tot het uit de hand lopen van de groei, wat een bijzonder scherp beperkend be leid noodzakelijk zou maken." (Van onze radio- en tv-redactie) Ruimte daarmee was de koek op. Ajax' uit, althans wat de normale speel- d betreft verschoten. Want verder HILVERSUM De NOS-televisie zal tussen 31 mei en 21 juni a.s. in totaal ongeveer 18 uren zendtijd besteden aan reportages van de we reldkampioenschappen voetbal in Mexico. Elf rechtstreekse beeld- j verslagen zuilen op weekdagen *s avonds om 11 uur en op zondagen 's avonds om 7 uur worden uitgezon- den. i De wedstrijden worden zoals be- I kend in vier stadions tegelijk gespeeld op 31 mei, 2, 3, 6. 7, 10, 11, 14. 17, 20 en 21 juni. Achtmaal in deze tijd zal de NOS 's avonds tussen 6 en 6.45 uur samenvattingen geven van wedstrijden die daags tevoren zijn gespeeld en niet in hun geheel op het scherm kwamen. Als commentatoren zijn in Mexico aanwezig Herman Kuiphoff èn Koen Verhoefi DEN HAAG Het Nederlands mi litair elftal heeft op Houtrust in Den Haag als voorbereiding op de inter land tegen België, op 4 maart in Turnhout. een oefenwedstrijd gespeeld tegen eredivisieclub Holland Sport. De militairen zegevierden in een steeds dichter wordende mist met 2-1, na een ruststand van 1-0. De doelpunten voor het militaire - - team werden gemaakt door Kammin- 1 °P de middelen, die het gevolg zou ga (DWS) en Hoekema (Go Ahead). k"nn,,n *i,n van de ontwikkeling van Valkenhoff scoorde tegen. De opstel ling van het militaire elftal zag er als volgt uit: Stamkot (Unitas). na rust vervangen door Smit (Holland Sport) Roodijk (Go Ahead). Visser (Sparta), Van Londen (De Graafschap). Van Wordragen (Eindhoven). Boskamp (Holland Sport), Kamminga (DWS). Van der Spek (Feijenoord), Bachoff- ner (DWS), Hoekema (Go Ahead) en Bosman (SC Drente). BOEDAPEST De Oostduitse voetbalclub Karl Zeiss Jena heeft zich geplaatst voor de kwartfinales van het tornooi om de runners-up beker. De Oostduitsers versloegen Dosza Ujpest in Boedapest met 3-0 (2-0), na de eerste ontmoeting reeds met 1-0 gewonnen te hebben. Voor 12.000 toeschouwers scoorden Scheitler. Stein en Duckel. Minister Nelissen: kunnen zijn van de ontwikkeling van de uitvoer, het interne evenwicht in Nederland dit jaar onstandvastig zal zijn. Dit staat in een memorandum van de commissie over het economisch beleid op korte termijn van de Ge meenschap in 1970. De Commissie meent dat vooral het Het rapport-Biesheuvel-Lang- man geeft een uitvoerig over- zich van de liquiditeit van het Verolme-concern. Het balansbeeld (d.d. 30 september 1969) zag er als volgt uit: Vastgelegde middelen (in min. gld.) Duurzame en immate- teriële activa 297.2 Deelnemingen 36.5 Diverse langlopende vor deringen 8.2 Overige duurzame activa 7,1 (Van onze narlementsredactiel Op lange termijn beschikbare middelen Eigen vermogen Voorzieningen Schulden op lange term. 6 142,4 Minder beschikbaar dan vastgelegd op lange term. FRANKFORT Het Duitse bank wezen verwacht nog deze week maatregelen van de regering om de conjunctuur en de prijsstijgingen af te remmen. In beurs- en bankkringen ver wachtte men dat tijdens de verga dering van de centrale bankraad van de Deutsche Bundesbank van gisteren .tot ver hoging van het officiële disconto zou worden be sloten. Tevens werd re- SCHILLER kening gehouden met een mogelijke verhoging van de minimumreserves die de handelsban ken bii de Bundesbank moeten aan houden. De minister van economische zaken Schiller nam aan deze verga- j dering deel. Volgens de minister heeft de cen trale bankraad gunstig gereageerd op de maatregelen die de regering op conjunctuurpolitiek terrein heeft ge nomen. In bankkringen wordt echter betwijfeld dat de Bundesbank wer kelijk ten volle tevreden is over de huidige conjuncturele situatie en de maatregelen die de regering voor de afremming van de conjunctuur ge nomen heeft. Oostenrijk WENEN De centrale bank van Oostenrijk heeft bekendgemaakt dat het Oostenrijkse bankdisconto van daag met een kwart procent tot vijf procent wordt verhoogd. De lom- bard-rente gaat eveneens omhoog en wel van 5 1 '4 tot 5 1/2 procent. MONTE CARLO Bjoern Walde- gaard komt steeds dichter bij een vrijwel unieke prestatie: zijn tweede achtereenvolgende overwinning in de Rally van Monte Carlo en tevens de derde zege op rij voor de Duitse Porsche. wacht voor een test op de duizend meter. Wrok In de avonduren had Keiler echter evenveel reden om hard te gaan, als Ard Schenk om zich rustig te houden. De Olympische kampioen heeft het verlies van zijn wereldrecord op de 500 meter aan de Zweed Boerjes slecht kunnen verwerken. De wrok is van zijn gezicht te lezen en gisteren werd zijn humeur er niet beter op toen men hem vertelde, dat een rijder uit de Nederlandse jeugd- ploeg een zekere Jan Augustinus de eerste honderd meter even snel had afgeroffeld als hij pleegt te doen namelijk in 10.- sec. Een nieuwe concurrent op de sprint is het laatste wat Keiler in deze da gen kan gebruiken. En Keller's ge zicht betrok nog meer, toen Ard Schenk met brede klappen, die elk voor zich precies „zaten" naar een vorstelijke tijd op de duizend meter wiékte: 1.21.3 tegen Jan Bazen 1.23.5. „Op die duizend meter wordt in West Allis het ISU kampioenschap sprint beslist", aldus coach Leen PARIJS De minister van de- Dsie. Michel Debré, heeft gis- fen meegedeeld dat Frankrijk 'O plan is Libië behalve de 50 ®ds bestelde Mirage-5's nog 30 tfage-3's straaljagers en 20 op- idingstoestellen te leveren. Voor de defensie-commissie van de temblee zei Debré, dat de oplei- igstoestellen ook voor verkennings deinden gebruikt zouden kunnen 'orden .P't is de eerste keer dat althans igszins wordt aangegeven hoe de totale vliegtuiglevering aan Wëzal zijn. Amerikaanse regering heeft haar 5rol« ongerustheid" uitgesproken ''r het Franse voornemen. Een der- "Jke transactie kan volgens minis- r van buitenlandse zaken Rogers het machtsevenwicht in het Nabüe Oosten verstoren. Volgens parlementsleden had Debré de grote mogendheden beschuldigd van huichelachtigheid bij hun kritiek op de Franse wapenleveranties aan het Nabije Oosten. Hij zei dat zij het zelfde in nog grotere hoeveelheden de den. Debré onthulde, dat Libië aanbie dingen van de andere drie grote mo gendheden had gekregen voor de le vering van moderne wapens, waaron der Sowjet-Mig-jagers en Ameri kaanse F 105 Starfighters en dat het hierbij om grotere leveringen dan de Franse ging. Debré vertelde dat de vliegtuigen tussen 1972 en 1974 zullen worden ge leverd. In ruil voor de te leveren vliegtui gen zal Libië niet langer de opstand in Tsjaad steunen, welke Franse le- gionaires helpen te bestrijden. INZELL Erhard Keller had nog maar nauwelijks zijn sterke lichaam over de finish gegooid, of Kees Verkerk schreeuwde uit bundig in de richting van de vrijwel lege tribunes: „Je hebt hem liggen" Zijn uitroep gold Ard Schenk, die een plaatsje met vrij uit zicht had gezocht om niets te missen van het optreden van de Olympische sprintkampioen op zijn „eigen" supersnelle baan in Inzeil. Prompt erop bevestigde de speaker de woorden van Verkerk: „Erhard 'Keiler 40,7 seconden". I Ard Schenk was acht uur eerder i bij de ochtendwedstrijden onder iets minder goede omstandigheden 0.3 van een seconde sneller geweest. En re- j kenmeester Verkerk had daaruit met teen zijn conclusies getrokken. ..Ze zullen hard moeten gaan om Ard Schenk straks in Innsbruck bij te houden", en in een wat verder ver schiet: „Ard is helemaal niet kansloos tegen Keiler bij hel ISU kampioen schap sprint in West Allis." Schenk nam de waarderende woor den van zijn ploegmakker glunderend in ontvangst maar haastte zich om wat relativerende opmerkingen te plaatsen. Hij riep iets van andere omstandigheden en de moeilijkheid om vergelijkingen te maken. Toen dat niet overtuigend genoeg klonk, besloot hij gekscherend de kunde van de tijdwaarnemers in twijfel te trek ken. Want de rol van gedoodverfde fa voriet wilde de lange Noordhollander in de paar dagen die nog resten voor Innsbruck niet op het lijf geschreven hebben. Toch gaf die bonus van 0.3 seconden op Keiler duidelijk weer hoe goed het met Schenk's vorm is gesteld. De Nederlandse kampioen lag zo veel voor op Jan Bazen (ook een nieuw persoonlijk record in- 40.6) dat hij het niet nodig achtte alle energie I damse NDSM becijferd op 42 miljoen aan te wenden voor het laatste rechte j gulden. Nieuwe berekeningen stellen stuk. Nog geen kwartier later werd j het verlies in de Botlek echter op 25 hij namelijk weer aan de start ver- I miljoen gulden. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG. In zijn aanbie dingsbrief bij het rapport van de commissie Biesheuvel-Langman aan de Tweede Kamer, schrijft minister Nelissen van economische zaken, dat in de dagelijkse leiding van het con cern moet worden ingegrepen, zodra de commissie van onderzoek de totale problematiek van de Nederlandse scheepsbouw gaat doorlichten en vastleggen in een blauwdruk. De bewindsman wil de garanties op de reeds aan het Verolme concern verleende kredieten handhaven. Hij is zelfs bereid nieuwe garanties op leningen te verstrekken, als dat nodig is om het bedrijf draaiende te hou den. Wel wil de minister een vinger in de pap hebben, als het gaat om aan bieding van bindende offertes en op drachten voor de bouw van schepen. Na het afstoten van niet-bedrijfsge- bonden vaste activa (niet inbegrepen Alblasserdam) en van het dok zou het balansbeeld als volgt zijn: Duurzame en inmate- riële activa Deelnemingen Diverse langlopende vor deringen Op lange term. vastgel. Eigen vermogen Voorzieningen Schulden op lange term. Pfrommer, die van te voren al had aangekondigd: ..Keiler kan misschien een of twee maal per seizoen tot 1.20.- komen maar Ard Schenk is veel constanter. Laat hem tien maal star ten dan komt hij acht maal uit op 1.21.0 of daaromtrent." Vermogenstekort 77,7 Geconcludeerd wordt, dat 10 min. per jaar resteert voor rente en aflossin gen op op lange termijn aangetrokken vreemd vermogen. In de eerste jaren zal dit bedrag nodig zijn voor het voldoen aan verplichtingen op thans reeds aangegane leningen. Ter overbrugging van het ver mogenstekort moet nog 37,7 min. eigen vermogen worden aangetrok ken door deelneming van de staat in het kapitaal. De weersomstandigheden blijven in het voondeel van de Westduitse fa- briekswagens. Op droge wegen, met slechts hier en daar wat sneeuw kun nen de Porsches duidelijk beter uit I de wielen dan de franse Alpine Re- 197.2 i nault van Jean Pierre Nicolas .Het 13,6 j aantal uitvallers is dit jaar ook aan- I zienlijk kleiner dan in de rally van 8,2 J het vorig jaar; 72 tegen 115. l De Zweed Bjoem Waldegaard versterkte zijn leiders positie op het traject Monaco-Vals les Bains-Mona- co (1524 kilometer) door de klasse mentsproeven als snelste af te leggen 3.15.46. met een achterstand van bij na twee minuten eindigde Pierre Ni colas (Alpine Renault) als tweede voor de stalgenoot van Waldegaard de Fransman Gerard Larousse. Voor de finale in de nacht van donderdag op vrijdag zijn de zestig hoogst ge klasseerde equipes toegelaten. Woensdagavond zag het klassement er als volgt uit (de eventuele strafmi- nuten buiten beschouwing'gelatcn) Waldegaard (Zwe.) m«t Porsche 3.15.46; 2. op 1.52 Nicolas (Fra) met Alpine Renault; 3. op 1.54 Larousse (Fra) met Porsche: 4. op 3.16 Anders- sen (Zwe.) met Porsche; 5. op 3.34 Lapine (Fin) met Lancia 146,3 (Vervolg van pag. 1) De concurrentiepositie van de Ne derlandse scheepsbouwindustrie wordt daardoor aanmerkelijk ver zwakt. De regering moet op zo kort mogelijke termijn een voorstudie la ten maken voor die industriële aan pak. waardoor het bijvoorbeeld mo gelijk zal zijn het aantal manuren uit te breiden. Een aarzelende houding van de regering kan fataal zijn. Op 15 september van het vorig jaar werd het verlies voor de Amster- Groot belang hechten de heren Biesheuvel en Langman aan het ver dwijnen van de heer Verolme uit de dagelijkse leiding van het concern. Een versterking van de produktielei- ding is dringend nodig, evenals een betere technische voorbereiding. On omwonden wordt de planning van het concern „zeer gebrekkig" ge noemd. Op Rozenburg is een versterking I van de hogere leidinggevende ni- veaus een driqgende eis. Bij de NDSM in Amsterdam moet het ba- zenkorps worden uitgebreid. Bepaald optimistisch zijn beide he ren over de toekomst van repara tie-afdelingen. De omzet zal. zowel bij de NDSM als bij Verolme-Rotter dam, stijgen, zodat nieuw personeel i zal moeten worden aangetrokken. Afstoten Uitvoerig gaat men in op de beide werven van Verolme in Alblasserdam en Heusden, beide bedrijven hebben de laatste jaren een niet te verwaar lozen bijdrage geleverd ter dekking van de algemene concernkosten. De commissie geeft de voorkeur aan afstoting van de werf te Alblasser dam (Begin deze week is daar begon nen met aanpassing en uitbreiding van de hellingen). Wordt er op de werf te Heusden echter een aantrekkelijk bod gedaan. dan raad de commissie de regering aan. dat niet af te slaan en dé werf te Alblasserdam .binher het concern te houden. Zo snel mogelijk Wat de aanpassing van de Heusdense werf betreft dringt de commissie er op aan zo snel mogelijk een beslissing te nemen over die aan passing die noodzakelijk is in ver band met de deltawerken. Biesheuvel en Langman hebben gro te bezwaren tegen het afstoten van de andere Verolme werven en de ma chinefabriek. omdat daardoor de le vensvatbaarheid van het concern zou worden aangetadt. DONDERDAG Yl JANUARI

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 13